i 31 BIOSCOPEN Omgeving „Hollands Centrum" wordt Dinsdagmiddag geopend De parlementaire spelregels in het Leids jeugdparlement WEEKGENDA Leidse smalfilmers zagen Nationaal amateurprogramma kunstLeven in l eiöen ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ZOETERMEER Causerie van de heer van der Heuvel „Parlementaire spelregels in een democratie" was het onderwerp van een inleiding door onze stadgenoot de heer Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, welke hij hield voor het Leidse Jeugd parlement, dat gisteravond voor de eerste maal in dit seizoen in de ver trouwde omgeving van kamer 125 van het Stadhuis, bijeenkwam. Het Leids Jeugd Parlement gaat haar 7e jaar in. Voorzitter J. van Zonneveld hoopte, dat het een goed jaar zou worden waarin een grote activiteit ten toon zou kunnen wor den gespreid. Het begin was in ieder geval niet zo goed want de opkomst van de parlementariërs was slecht De P v. d. A. en de V. V. D. fractie wa ren in 't geheel niet vertegenwoor digd. Van de overige waren slechts een gering aantal leden opgekomen. De heer v. d. Heuvel begon zijn inleiding met te zeggen, dat een par lementaire democratie en de daarin geldende regels nu niet zo algemeen in de wereld voorkomt. In veel lan den is van enige gezonde volksinvloed op de gang van zaken geen sprake. Maar ook in democratische landen Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mevr. W. F. Klasens—v. d. Loo te Voorhout en de heren C. F. Lamers te Leiden, G. D. Benardel de Lavalette te Den Haag, J. W. Witsen Elias te Leeu warden en J. P. Guépin te Eindho ven; voor het doctoraal examen Klassieke taal- en letterkunde de heer C. G. de Kruiff te Eindhoven (cum laude); voor het artsexamen le gedeelte mej. P. A. de Kief te te Den Haag en de heren F. A. Seepers te Den Haag, P. C. v. d. Toorn te Voorburg en C. H. Verwers te Haar lem; voor het artsexamen 2e gedeel te mej. H. M. Hazevoet te Heemste de en de heren H. Bakker te Leeu warden, L. F. Bakker te Den Haag, J. W. Hartman te Den Haag en L. M. Hogerzeil te Oosterbeek. KRING LEIDSE JONGEREN ORGANISATIE K.V.P. De gezamenlijke J.O.-Kringen Den Haag. Rotterdam, Leiden en Dor drecht houden morgen om 15.00 uur een bijzondere bijeenkomst in „De Mercuur", Anna Paulownaplein 4, Den Haag. Prof. dr. Ant." A. Ariens, leraar aan het Groot-Seminarie Dijnselburg, zal een inleiding houden over: De werkelijke inhoud van het Mande ment en de consequenties hiervan. „De Mercuur" is te bereiken vanaf het Hollandse Spoor met bus K (Halte Anna Paulownaplein) en van af het Staatsspoor met tramlijn 1 of 15 (Halte Anna Paulownastraat). Zondagsdienst der Huisartsen. As. Zondag 26 September zal de dienst worden waargenomen door de doktoren van Berkel, de Graaff, Hartman, Kors, Mastenbroek, v. Wingerden. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Van Glabbeek. Burgerlijke Stand Geboren: Jan zn van C. Drieber gen en A. Lepelaar; Willem Nicolaas zn van J. v. Heusden en J. J. de Graaf; Maria Berendina dr van J. J. Dee en A. v. d. Blom; Adrianus Cornelis Jozef zn van A. J. Ver hoogt en A. M. Belt; Cornelis Jo hannes zn van J. v. d. Horst en A. Bokkinga. Overleden: L. F. Fhilippo man 48 j.; J. J. C. Hoogkamer zn 3 mnd.; R. M. Pieterse huisvr. van: Vervoorn, 33 jaar. bestaat wel eens de neiging zich te onttrekken aan verantwoordelijkheid en geeft men volmachten aan de re gering (Frankrijk b.v.). Vervolgens ging spr. enigszins uit- vbering in op de beantwoording van de vragen: Hoe komt men aan een parlement en hoe werkt het? Het kiesstelsel, dat in ons land geldt, had hierbij speciaal de aandacht van de heer v. d. Heuvel. Hy zei hierover ojm., dat. dit evenredige kiesstelsel, wel de splijtzwam tussen de politieke partijen toespitst. Ook richten kleine partijen om stemmen te krijgen zich tegen de groepen, die hen het naast staan. Spr. eindigde zijn populaire les in staatsinrichting met te zeggen, dat het goed is, dat in onze zondige we reld geen concentratie van macht gelegd wordt in handen van een en kele mens, maar dat er een recht matige volksinvloed is. Doch die blijft slechts mogelijk zei hij, als er zelftucht is. Er dient bij voortduring naar gestreefd te worden alles in een zakelijke sfeer te houden en persoon lijke strijd er buiten te laten. Op de causerie van de heer v. d. Heuvel volgde nog enige tijd een ge animeerde discussie, waarbij de „ge achte inleider" gelegenheid kreeg uit de volheid van zijn 31-jarige parle mentaire ervaring de jeugdige poli- tiekelingen voor ta lichten. ATHOLIEKE VOOR LEIDEN Van 26 Sept. tot en met 3 October. Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. ZONDAG: Kapel Zusters Carmelitessen, Oude Vest 45, 9 uur v.m. H. Mis N.R.K.M. „In den Vergulden Turk", 10 uur v.m. Ontbijt N.R.K.M. Idem, 10.45 uur, N.R.K.M. pater Rembertus O.F.M. Cap. o.m. over het bisschoppelijk mandement Stadsgehoorzaal, 3 en 8 uur nam. K.A.B. Toneeluitvoering „Zwarte koffie". MAANDAG: Café „Het Raadhuis" 8 uur nam. ledenvergadering R.K. Damesgymn. vereniging „Victorie". WOENSDAG: Jacobazaal Burcht, 8 uur nam. Jaarvergadering „Vriendenkring". „De vrouw en de slang", repetitie om half acht. R.K. Lyceum. Allen worden dringend aangeraden te ko men. Mater Amabilis school: spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.30—20.30 in de R.K. Vak school aan het Galgewater. Gisteravond is het nieuwe seizoen der Leidse Smalfilm Liga aangevan gen. Er werd een uiteenzetting gegeven van de plannen voor dit seizoen, waarin onder andere bekend werd, dat een onderlinge wisselbekerwed strijd zal worden ingelast. Tijdens deze avond werd het Na tionale programma 1954 gedraaid. Vier films van 16 mm., 6 films van 8 mm. De 16 mm. films zijn jammer genoeg kostbaarder, maar doen het zichtbaar beter. De technische kwa liteit van alle films is er reeds op vooruitgegaan. Scenario's en spel kwamen echter niet boven de mid delmaat. Toch zijn er films bij, die zeker een vermelding waard zijn. Een speelfilm „Rondo Capricciolo" (8 mm.) is boeiend van opzet, prima belichting en beeldcompositie. Een sterk gemis was hier zeker de mu ziek. Djt geldt trouwens min of meer voor de meeste films, maar voor deze zeker, Er was een prima documentaire film „Van klei tot brons" (16 m.m.) Prachtig van opname, zeer duidelijk van inhoud, waardoor men een goed inzicht krijgt wat er aan de vervaar diging var» een bronzen beeld te pas komt. Deze film is gedeeltelijk in Leiden opgenomen. „Hier is de koffie" (8 mm.) weinig origineel en deed wat inhoud be treft sterk denken aan de reeds ver leden jaar vertoonde film „Angst", doch laatste film deed het stukken beter. Hoogtepunten waren „de Brief" (16 mm.). Technische (dubbel opnamen), inhoud en spel waren prima. „Finale als hoorspel" (16 mm.) was een aardige truc-film, die het vooral bij de beginnelingen prima doet. De beste en de mooiste film van deze avond was zeker „Amoureus Intermezzo" (16 mm.). Dit is een combinatie van teken- en speelfilm. Hoogstaand van techniek, montage en NEDERLANDSE MILITAIR IN DUITSLAND OMGEKOMEN. Tijdens de oefening Battle Royal is gisteren in Hilter, nabij Osna- brück, een tankoplegger met aan hangwagen van het Nederlandse le gercorps na een explosie in brand geraakt. De bestuurder is om het le ven gekomen. Brandweerlieden uit omliggende dorpen wisten met ge vaar voor hun leven te voorkomen dat ook de aanhangwagen in brand raakte. Deze was geladen met dui zend liter brandstof. Het vuur is met een schuimblus- apparaat geblust. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Van Zaterdag 25 September 13 uur tot Vrijdag 1 October 8 uur: Apo theek Douza, Douzastraat 31, tel. 21313. Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Apotheek Oegst geest Wilhelminapark 8, tel. 26274. Van Vrijdag 1 October tot Zondag 3 Oct. 8 uur: Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: Apotheek Oegst geest Wilhelminapark 8, tel. 26274. Van Zondag 3 Oct. 8 uur tot Za terdag 9 Oct. 8 uur: Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Apotheek Oegst geest Wilhelminapark 8, tel. 26274. AVONDMUZIEK HOOGLANDSE KERK. Het programma van de laatste avondmuziek in de Hooglandse kerk op Maandag a.s. te 8.30 uur door Ca roline van Dorp van Heyningen (so- proon) en Adriaan Blankenstein (or gel) luidt als volgt: 1. Cansone in d. (orgel), J. S. Bach. 2. Mein Jesu, was für Seeleweeh (zang en orgel), J. S. Bach; 3. Trio in d. (orgel), J. S. Bach; 4. Er weidet seine Herde (zang en orgel), G. F. Handel; 5. Twee ko ralen van Max Reger, (orgel)6. Lie deren van Hugo Wolff: a. Nun wan- dre Maria; b. Tiber Nacht; c. Geseg- net sei (alle voor zang en orgel); 7. Gefigureerd koraal en fuga over Psalm 33 (orgel), Adriaan Blanken stein. Aan de uitgang collecte voor het orgelfonds. inhoud. Men ziet de gevolgen, wan neer Amor in zijr» eigen strikken ver ward raakt. Werkelijk prima en hulde aan Je maker van dit geduld werk. Zomerconcert in Wherry in de Rijn gekraakt Gistermiddag om kwart over zes werd een wherry van „Die Leythe" door een motorvaartuig in de Rijn gekraakt. De bruggewachter had zo juist de Rijnzichtbrug en de spoor brug geopend voor het doorlaten van twee motorvaartuigen, komende van de richting stad, toen een wherry van „Die Leythe" bemand met drie per sonen die van de Vliet kwam, door het schroefwater van het eerste vaar tuig stuurloos raakte. Een dol van de wherry hechtte zich vast aan de remming van de spoorbrug. Op het 2e vaartuig zag men 't gevaar, 't sloeg vol kracht achteruit, maar kon toch niet voorkomen, dat het ranke bootje als een luciferdoosje werd gekraakt De drie inzittenden konden zich gelukkig tijdig op de remming van de brug in veiligheid stellen. Pieterskerk VOOR ZOVER WIJ ONS HERIN NEREN is 't nog nooit voorge komen, dat Leo Mens, een van zijn Zomerconcerten liet verzorgen door gevorderde leerlingen. Wij juichen dit toe, en hoewel wij maar ten dele deze avond konden bijwonen, konden wij toch constateren, dat de leraar Leo Mens kan beschikken over een drietal talentvolle discipelen. De heer Jasperse ving aan met een „Praeludium en fuga in bes" van de Zweedse componist Dietrich Buxte- hude. Een voorname melodie ligt, zo als de organist deed horen, ten grondslag aan het Praeludium, waar boven de accoordbreking, fiorituren en trillers. Deze rijkdom aan klanken vraagt virtuositeit van de speler, maar de hierop volgende Fuga al niet minder. De karakteristiek van de thema's, de fantasierijke gegeven, de virtuose cadensen, alles getuigt van de Barok-periode. Hoort men deze muziek losjes uit 't orgel vloeien, dan mag men z'n waadering niet onthou den aan de vertolker van de klank- schone muziek, die de stichter van de Abendmusiken componeerde. IN DE LEIDSE Na deze gelukkige Intrade het An dante uit het F dur concert van Handel, door mevrouw D. v. Höweler gespeeld. Alles wat Handel uit han den komt, wordt iets van grote be tekenis, brillant van gebaar. Mevr. Höweler had een goede kijk op de Handelmuziek met haar pracht en praal en eindeloosheid van willen en kunnen en z'n muziekmentaliteit. Nu volgden twee Choralbewerkin- gen van J. S. Bach, die evenals Han del in 1685 geboren is. Beiden zijn opgevoed in de polyphone kunst, maar beider muzikaal karakter is in hoge mate contrasterend. De 3e op tredende leerling, de heer J. Versloot, speelde de Choralbewerking „Nun freut euch" van J. S. Bach. Het Cho ral bepalend voor de vorm. De vier stemmige zetting met de bijkomende stemmen dienen om de inhoud van het choral te belichten en groter poëzie bij te brengen. Een geweldige rijkdom aan uitbeelding spreidt Bach hierin ten toon. De vertolker wist de expressie van de allerhoogste vreug de waardig te belichten. De organist Jasperse voegde hieraan toe de cho ralbewerking „Allein Gott in der Höh", een voordracht die wij niet meer hoorden. Wij menen een ge lukwens met zijn talentvolle leerlin gen aan de organist Leo Mens, niet te mogen onthouden. Luxor brengt voor de variatie weer eens een musical, „Rainbow 'round my shoulder", waarin Frankie Laine de hoofdrol speelt of liever zingt. Het is een film volgens het gewone recept: songs met een heleboel show onder een dikke laag technicolor. Er is een aardig verhaaltje door deze rolprent geweven van een meis je, dat niet voor de film mag spelen, maar er toevallig rst voor uitgeko zen wordt. Oma, die voogdes is over het meisje, verzet zich hevig. De schitterende filmloopbaan dreigt in splinters te zullen vallen. Natuurlijk wordt oma tenslotte nog net op tijd bekeerd, hetgeen niet alleen een film, maar ook een huwelijk oplevert. Een aardige film voor hen, die van dit genre houden. Goedgekeurd voor alle leeftijden. Trianon: Wie naar een film met de titel „Een meisje om te stelen" gaat, behoeft zich over de inhoud weinig illusies te maken. In een dergelijk geval loopt alles te hoop rond een stevig uit de kluiten gewassen meis je, waarvan verwacht mag worden dat zij, althans uiterlijk, de toeschouwer enige tijd bezig kan houden. Dit kan over het algemeen ook wel van bad- juf Williams gezegd worden. Zij geeft goed en soms zelfs verrassend zwern- werk te zien. Na de film „Een meisje om te stelen" ondergaan te hebben, begint men echter te verlangen, dat zij nu eindelijk maar eens uit haar goudvissenkom moet opduiken, om elders een oppervlakkig maar eerlijk bestaan te gaan leiden. Anderhalf urn- sijpelt namelijk een verhaal over het doek, dat wat oorspronkelijkheid be treft bij Thomasvaer en Pieternel in de leer kan gaan. Meisje werkt voor en is verliefd op baas. Baas merkt niets, ziet slechts financieel voor deel. Meisje naar andere baas, oude baas, merkt alles en ziet niets meer, want liefde is blind. Van Johnson is nog steeds de tot in het oneindig ge prolongeerde puber, terwijl Tony Martin op de momenten, waarop van verliefde mensen iets pittigers wórdt verwacht, in een gesmoord gezang uitbreekt. Een film om te stelen en liever vandaag dan morgen. De leeftijds grens is voor deze film door de K. F.C. gesteld op 18 jaar. Rex. De titel „Lavastroom over Java", doet verwachter», dat men een beeld te zien krijgt van de ontzetten de ramp, die ons Ned.-Indië aan het einde der vorige eeuw trof met de uitbarsting van de Krakatau. Doch hierin worden wij teleurgesteld, al léén aan het einde van de film zien wij de uitbarsting van een vuurspu wende berg en een vloedgolf. Overi gens een imposant schouwspel en een klap staaltje van fotografische film kunst. Het verhaal zelf gaat over het zoe ken naar een Diamant-schat. Kapitein Boll heeft zich als levensdoel ge steld deze te vinden. Groot zijn de avonturen, welke hij meemaakt, al leen al om er achter te komen waar de schat zich bevindt. Na heel veel wederwaardigheden en echtpartijen komt hij in contact met een Balinese danseres die de plaats van de dia manten 'kent. Wanneer hij eindelijk komt op de plaats, waar de schat zich moet bevinden, barst op deze plaats de hel van lava lös. Een spannende film, toegankelijk voor personen boven 14 jaar. Casino: Programma door K.F.C. on toelaatbaar verklaard. Lido. De grote sprookjes schrij ver Hans Christian Andersen vormt het interessante onderwerp van de film, die deze week in het Lido- theater wordt gegeven. Het is niet zozeer het leven van Andersen, dat wordt uitgebeeld, doch een sprookje over hemzelf. We zien hem hier als schoenlapper, die het herstellen van zijn schoenen veelal aan zijn knecht overlaat, omdat Hans zelf buiten is, verhalen vertellend aan de school kinderen, die daarvoor maar al te graag de school verzuimen. Natuur lijk zeer tot ongenoegen van de schoolmeester, die teneinde raad de hulp van de burgemeester en de raad inroept om Andersen eenvoudig te verbannen. Voor het zover komt heb- ben Andersen en zijn knechtje reëds de wijk genomen naar Kopenhagen waar zij aan het hofballet verzeild raken. En de toeschouwer kan daar na genieten van de balletuitvoerin gen, die tot in de puntjes verzorgd zijn. Het geheelis weergegeven in een schitterende kleurencombinatie, waarin klederdrachten, landschappen enz. uitstekend tot hun recht komen. Danny Kay geeft hierbij een prach tige uitbeelding van deze grote sprookjesverteller. vsIilo'L De film is gekeurd voor alle leef tijden, zodat de kinderen ditmaal een prachtige gelegenheid hebben een bijzonder goede film te zien. J. KORTMANN. Lakenhal concert MEVROUW GRIS RITSEMA, de ons bekende claveciniste van de Bijdorpconcerten te Oegstgeest, speel de gisteravond een mooi en belang rijk programma tesamen met haar getrouwe medewerker, de fluitist Cornelis Pruyt. Door het concert in de Pieterskerk pas later gekomen, hebben wij niet alles gehoord. Maar wat wij meemaakten was musiceren van premier orde, zoals wij van dit muciserend kunstenaarspaar gewend zijn. Het fijn klinkend instrument deed het onder de vaardige vingers van Mevrouw Ritsema wonder mooi in de stijlvolle bovenzaal van de Lakenhal „de Grote Pers", 't Was alsof alle kleuren een warmer toon kregen en het verleden, in dit fraaiemuseum ondergebracht zich duidelijker mani festeerde en men weltreffend gericht werd op de ingetogen en van karak ter zo verfijnde muziek. Wij hoorden voor de pauze nog even het Rondo van de Sonate D gr. t. voor clavecimbel en fluit-obligaat van onze 18e eeuwse stadgenoot Ruppe. Een opgewekt Rondo, dat heel mooi klonk, maar wellicht toch niet zo hoogstaand is als het vorige pro gramma. Na de pauze: 3 Danses uit de Dan- ceries van Claude Gervais. Frank rijk heeft verscheidene componisten voortgebracht, die belangrijk zijn voor de Kamermuziek. De pakkende klankrijke stukjes zijn voortreffelijk gespeeld. Technisch perfect en onna volgbaar muzikaal speelde de clave ciniste „Prelude en Aria con varia- zioni" van Handel, 't Was een luxe van muzikaliteit die zij geeft en welke ook Handels werk kenmerkt. Aan de Julianalaan heerst momen teel een grote bedrijvigheid. Met man en macht wordt gewerkt om in en kele dagen de tentoonstellingsruim ten op te bouwen, die benodigd zijn voor de groots opgezette streekten- toonstelling „Hollands Centrum", die van 28 September tot 3 October ge houden zal worden. Op het volkstuincomplex tegen over het Wilhelminapark zijn twee grote tenten opgezet, de een 100 bij 20 meter en daarachter 'n tweede van 50 bij 20 meter. In deze ruimten zul len een zestigtal standhouders hun v/aren tentoonstellen. Zowel op het gebied van handel en industrie, land en tuinbouw zal het nodige te bewon deren zijn. Het Wilhelminapark zal feeëriek verlicht worden, terwijl de bekende molen en de Ned. Herv. kerk in floodlight zullen baden. De Julianalaan zal rijk gepavoi- seerd worden. Het comité wil niets onbeproefd laten om tentoonstelling en directe omgeving in een waar feestkleed te steken. Ook de entrée van de tentoonstelling, ontwerp van de heer M. v. Leeuwen, belooft bij zonder fraai te worden. Dat een en ander met grote kosten gjepaard gaat, spreekt vanzelf. Het comité heeft heel wat geld geïnvesteerd in dit gebeuren, hierbij voortreffelijk KATWIJK AAN DEN RIJN KRV. Het eerste elftal speelt morgenmiddag om 2 uur thuis tegen UVS 6, het tweede elftal gaat op be zoek bij ASC 8. De Junioren binden Zondagmiddag de strijd aan tegen SVLV B. De adspiranten spelen Za terdagmiddag thuis tegen VVSB. NOORDWIJK Tentoonstelling Bloemsierkunst. Met grote bewondering hebben wij gisteravond in het Hof van Holland kennis genomen van de vele en mooie bloemstukjes vervaardigd door de cursisten en oud-cursisten van de Kon. Ned. Mij v. Tuinbouw, waar door de achterzaal in een waar lust oord was herschapen. Groot respect hebben wij voor de leraar, de heer H. Schipper, die zijn leerlingen op artistieke wijze heeft weten bij te brengen niet alleen de keurige schikking van bloemen op mand, vaas of schaaltje, doch vooral de goede kleurencombinatie, wat voor de bloemschikkunst wel één dér voor naamste factoren is. Wonderlijk mooie stukjes, soms van de eenvoudigste bloemen met een maiskolf en een stukje boomschors, keurig gearran geerd, gaven aan, dat men niet altijd de edelste onder de bloemen behoeft te hebben om een huiskamer smake lijk te kunnen versieren. De ver plichte prijsvraag voor de 18 cursis ten was het opmaken van 'n schaaltje waarvoor was verstrekt 15 rose an jelieren en een Adrianthum. De keuringscommissie bestaande uit de heren'Jos. de Mooij( W. Bos, Jac. de Mooij en J. Christiaanse bracht de volgende uitslag: 1. Mevr. LindhoutBlok; 2. mej. C. Zandbergen; 3. mevr. v. Eeden Hoogeveen; 4. mej. B. Hoogeveen. Voor de vrije inzendingen: 1. mevr. KonijnenburgPlemp; 2. mevr. De BeerVink; 3. mevr. de BeerVink; 4. Jac. Elderhorst; 5. mevr. De Beer Vink. Door het Huis ter Duin was nog een keurige collectie planten als Bromelia, Ficus, Hertshoorn afzon derlijk of in stukken verwerkt, ter wijl het geheel werd gecompleteerd door een „stilleven" van planten, bloemen en fruit in een grote lijst, hetwelk een grote aandacht trok van de vele bezoekers. Deze inzending werd bekroond met een eervolle ver melding. Hedenmiddag van 35 is deze tentoonstelling nog geopend. NOORD WIJKERHOUT DOOR DE MUUR. Vrijdagmorgen reed de knecht van bakker van H. de bestelauto uit de bakkerij het erf op. Doordat hij waar schijnlijk op de gaspedaal trapte in plaats van op de rem schoot de auto tegen een afscheidingsmuur en ging er dwars doorheen. Ter breedte van 3 meter viel de muur in en over 9 meter werd hy ontzet. De auto was zwaar beschadigd. Wonder boven wonder bekwam de knecht geen let sel. Tot maatschappelijk werkster in deze gemeente is benoemd mej. M. C. Snelderwaard te 's-Gravenhage. 't Jaar 1685 geeft aan de wereld drie grote figuren, Bach, Handel en Scar- lattii. Laatstgenoemde schreef onge veer 600 composities voor clavecym- bel. Bekoorlijk de beide gespeelde Sonates in d kl. en D gr., niet minder bekoorlijk en hoogst virtuoos de we dergave. Ten slotte „Sonate in Es gr." voor fluit en cembalo obligato van J. S. Bach, een werk van grote kunst- beheersing. Vormgeving en architec tuur logisch geschreven; een melodie instrument dus met obligaat clave- cymbel met obligate stemmen. De talentvolle fluitist gestuwd door de meester-claveciniste gaf een voor- voortreffelijke interpretatie. Voor de beide uitvoerenden past onverdeelde waardering. Mevrouw Gris Ritsema ontving uit handen van de directeur van de Lakenhal, de heer Van Wes- sem, een tuil bloemen, waaraan lin ten in de Leidse kleuren. I....,, J. KORTMANN. gesteund door gemeente en industrie. De plaatselijke industrie ontplooit een grote werkzaamheid, terwijl het H.F.O. alle nieuwtjes op het gebied van land- en tuinbouw zal demon streren. Om de gang naar deze streekten- toonstelling aanlokkelijker te maken heeft het comité voor verschillende attracties gezorgd, die stuk voor stuk de moeite waard zijn. In het restaurant, dat gepacht is door de heren Fraassen en Koot, zul len verschillende radio-orkesten op treden o.a. Frans Poptie met zang van Eddy Christiani, Gerard van Kre velen met Mieke Telkamp en Tonny Verhulst, het accordeon-orkest van Jan Gorissen met zang van Max van Praag. Ook de plaatselijke mando line-club „Serang Boelan" zal optre den. Woensdag- en Donderdagmiddag, 29 en 30 September wordt een mo deshow gegeven door de fa. v. Waay. Er komen gratis film- en televisie voorstellingen, een autoscooter wordt opgesteld en 't bekende Ahoy- treintje zal rijden. Het comité verwacht een toeloop van rond 10.000 bezoekers. Op Dinsdag 28 September te 2 uur zal deze eerste grote na-oorlogse ten toonstelling geopend worden door de heer C. Hagendoorn, secretaris van de Kamer van Koophandel te Gouda. Toediening H. Vormsel. Dins dagmorgen te half twaalf zal mgr. J. P. Huibers het H. Vormsel toe dienen aan ongeveer 250 vormelin gen. De medische dienst wordt Zon dag waargenomen door dokter P. Vegt en Zr. E. M. van Hooff. WASSENAAR Gedurende het a.s. week-end kan men zich voor medische hulp in spoedgevallen wenden tot de artsen A. H. Bertels, Lange Kerkdam 33, tel. 2697 en J. C. de Neef, van Heecke- ren straat 7, tel. 4018. Van Zaterdagavond tot de de volgende week Zaterdag heeft de Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402 avond-, nacht- en Zon dagsdienst. ALPHEN AAN DEN RIJN De Zondagsdienst wordt waar genomen door dr. J. H. J. Pilon, Hooftstraat 136, tel. 3264. ALKEMADE De Zondagsdienst der huisart sen wordt waargenomen door dr. Bronkhorst en dr. Huskens. NIEUWKOOP Andere inrichting van gemeentehuis Bij het grote nieuws van de laatste tijd omtrent uitbreidings- en indus trialisatieplannen is een interessant nieuwtje voor onze gemeente min of meer op de achtergrond geraakt. Wij bedoelen hier de verandering van in richting van ons gemeentehuis. De plannen hiertoe werd in de laatste raadsvergadering goedge keurd. Ofschoon het gemeentehuis veel goede eigenschappen heeft blijken er toch wel enige bezwaren te bestaan. In dit verband kan worden gewezen op de geringe ruimte op de secreta rie, de weinig representatieve in gang voor het publiek, de onvoldoen de verzorgde toiletgelegenheid en het gemis aan een archiefruimte, die aan de wettelijke voorschriften voldoet. De gemeente-architect- heeft een plan on worpen, volgens welk de se cretarie zal worden vergroot met de oppervlakte van 't huidige toegangs portaal, de balie en de wachtruimte voor het publiek. De tegenwoordige toegangsdeuren zullen worden ver vangen door een raam en de wand tussen de secretarie en de gang wordt van glas. Een royale hal zal worden verkregen door het verwij deren van het grootste deel van de andere gangwand, die loopt van het toilet tot de raadszaal. Vanuit deze hal kan het publiek zich dus laten bedienen. Tussen het toilet en raadszaal zul len enkele stoelen en een tafeltje worden geplaatst (op de tafel was lectuur), zodat men het eventueel wachten, zo aangenaam mogelijk kan maken. Een glaswand met deur en lo ket vormen de afscheiding tussen de hal en ontvangerskamer. De deur van het toilet, nu in de gang bij de toegangsdeur, wordt ver plaatst naar de zijwand en komt dus in de hal. Verder zullen enige veranderingen nodig zijn in de kelder en de secre tarie, teneinde deze in te richten tot archiefruimte. Marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN, 24 Sept. Groente. Bloemkool I 40 72, bloemkool II 2037, bospeen 2638, waspeen I 2526, was- peen II 1625, sla 2.805.kom kommers I 1516, komkommers II 811, karvel 2.803.90, selderie 2.90—3.—, peterselie f 5.90—7.50, andijvie 1418, groene kool 22 24, rode kool 2325, uien 1820, prei 2526, spinazie 4446, prin- cessebonen 5796, snijbonen 65 118, pronkbonen 4849, tomaten A 5055, tomaten B 5960, toma ten C 41—44.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3