De voorzitter nam stelling tegen overdreven klachten van flatbewoners Plaats bepaald van de toekomstige katholieke kerk en school De Castries van zijn voetstuk gevallen Cyprus voor de UNO Bende-aanval in Cheribon Eerste slachtoffer van H.-bom Weinig enthousiasme voor benzinestation in dorpskern Opstelwedstrijd voor schooljeugd ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gemeenteraad Leiderdorp De voorzitter van de Leiderdorpse raad, burgemeester v. Diepeningen, heeft gisteravond aangetoond, dat de meeste klachten over tekortkomin gen van de flatwoningen sterk over dreven zijn door enkele bewoners, waardoor- enige raadsleden zich had den laten beïnvloeden en normale herstellingen gingen zien als ernstige gebreken. Hij gaf toe, dat er gebre ken waren, maar zoals uit het rap port bleek. i«? door het college van B. en V' >t deze zo goed mo gelijk tv. ïn. Naar aanleiding van klachten van bewoners is in Mei '53 een commissie uit de raad benoemd, om een onder zoek in te stellen naar de aard van de gebreken. Deze commissie con stateerde, dat de plafonds ernstige gebreken vertoonden. Op verschil lende manieren is getracht dit te verhelpen en veel tijd is aan proef nemingen verloren gegaan. Tijdens deze reparaties heeft de commissie, naar aanleiding van meerdere klach ten, het gehele bouwwerk nader be- tlen en daarbij andere tekortkomin gen geconstateerd, waarover zij haar bevindingen in het rapport heeft neergelegd. Zij concludeert daarin verder, dat het toezicht tijdens de bouw te wensen over liet en be treurt, dat de desbetreffende archi tect bij het onderzoek naar de ge rezen moeilijkheden zo weinig be langstelling heeft getoond. De reeds getroffen en nog te treffen maatre gelen zullen volgens een globale ra ming een bedrag vergen van J 30.000. In juiste licht. Na voorlezing van het rapport is het de heer Nievaart, die nog be staande gebreken opsomt en consta teert, dat herstellingen niet goed uit gevoerd zijn. Hij vindt de hele ge schiedenis van deze woningen een drama. Meerdere raadsleden hadden eveneens tekortkomingen geconsta teerd. De heer Kuilenberg ging vol ledig accoord met het rapport, waar uit bleek dat het toezicht te kort schoot, maar, zo vroeg hij, had het college niet kunnen ingrijpen. Nadat eerst de heer Moraal als op steller van het rapport had gezegd, dat enige verbeteringen inderdaad anders hadden kunnen worden uit gevoerd, waarschuwde hij echter dat men niet uit het oog moet verliezen, dat ieder huis, als men dit nauwkeu rig gaat bekijken, gebreken zal ver tonen en men de gebreken aan de flatwoningen in het juiste licht moet bezien. De voorz. zeide: Ik zal niet scherp, maar wel juist antwoorden. Als er wordt gezegd: het is een drama, zou het college sarcastisch kunnen lachen' want elke vergelijking gaat hier mank. Als jongens in militaire dienst komen, kan men precies zien uit welk milieu ze komen. Die het minst gewend zijn, hebben de meeste praat jes. Hij wil niet ontkennen, dat in het toezicht is te kort geschoten, maar een drama is het niet. De mees te bewoners zijn tevreden. Er wordt getracht zo goed mogelijk te bou wen, maar het Rijk stelt het bedrag vast, waarvoor gebouwd mag wor den en bij de bouw van arbeiders woningen komt men, mede door zwarte lonen die betaald worden,, niet aan de prijs. Fouten waren er, maar verder konden de huizen de toets der critiek volkomen door staan. Het is gemakkelijk van een opmerking van een persoon een rel te maken. Hij gaat dan de boven toon voeren en alle gebreken komen naar voren, terwijl het goede niet wordt genoemd. Men kan niet het onmogelijke eisen. In meerdere ge meenten worden duizenden guldens uitgetrokken voor herstellingen. Al le na-oorlogse huizen gaan min of meer aan dit euvel mank. Taak verricht. Wat het toezicht betreft, de archi tect, die met het toezicht is belast, staat daar voor de gemeente en men kan niet vergen, dat de gemeente-ar chitect eveneens toezicht gaat hou den. Er is een vreselijke ophef ge maakt van deze zaak maar de mo tieven, die aangevoerd zijn, waren volkomen ongegrond. De gemeente had hier een taak en heeft deze ver vuld. De andere partij moet open oog hebben voor de moeilijkheden, die aan de huizenbouw verbonden zijn. De heer v. d. Stoel is dankbaar voor deze behandeling van het rap port in het openbaar en heeft niets dan lof, voor hetgeen de gemeente heeft verricht, wat betreft de woning bouw en brengt dank aan de com missie voor het werk dat zij heeft gedaan. De heer de Graaf merkt nog op, dat alle raadsleden zijn gaan kij ken naar de constructie van het dak, dus als dit niet in orde is zijn allen verantwoordelijk, maar men moet het niet erger maken dan het is. De voorz. deelt dan mede, dat ar chitect Schild uit Leiden opdracht heeft voor het maken van een nieuw plan voor 24 woningen. Dat de aan nemers moeilijkheden ondervinden blijkt ook bij de bouw van de 104 woningen, waarvan een gedeelte al klaar had moeten zijn. Huren. Voor de behandeling van het rap port was aan de orde geweest d< vaststelling van de huren der flat woningen. Ook dit is niet zonder moeilijkheden gegaan, naar uit het prae-advies blijkt. Protesten van huurders hebben er toe geleid, dat huren hoger moesten worden vastgesteld, dan door B. en W. aan de minister was voorgedragen. Bij de vaststelling van de voorlopige huren waren deze op grond van de geraamde kosten vastgesteld op f 12,32 Bij vaststelling van de werkelijke kosten bleek dat de huren moesten worden gebracht op 14,16 per week. Mede oorzaak voor de verhoging was het feit, dat de gemeent een bedrag van 2750 moet terugbetalen aan twee huurders, die dit bedrag hadden gestort bij de aanvaarding van de woning. Deze overeenkomst achtte men van hogerhand niet juist. Het bedrag der herstellingen ad f 30.000 wordt op andere wijze ge dekt en drukt dus niet op de huren. Mede verhoogd moesten worden de huren van 32 woningen in het Zijl kwartier. Deze werden gebracht van 6.95 op 8.20. In beide verhogin gen zitten echter twee tariefsverho gingen van de waterleiding, welke voor de gehele gemeente gelden. Zonder h. st. werd dit voorstel aan genomen. Dit was niet het geval met het voorstel om een renteloos crediet te verlenen aan de plaatselijke commis sie der Padvinderij, onder hypothe cair verband groot 5000 voor de bouw van een eigen gebouw. De to tale kosten van dit semi-permanent gebouw bedragen in totaal f 10.000. De N.V. Durisol levert voor 4000 bouwplaten welk bedrag afgelost kan worden in 5 jaar. Zelf beschikt de commissie over 500 terwijl een subsidie uit het Prins Bernhardfonds is verleend van 750. De gemeente zal jaarlijks 500 terugontvangen te beginnen in 1960. Het gebouwtje zal geplaatst worden achter de Dr. v. Rhijnstraat en door de jongens zo veel mogelijk zelf worden gebouwd. De heer Broxterman zegt, dat de jeugd en de vrije tijdsbesteding een taak is voor de overheid, maar een bedrag van 5000 vindt hij erg royaal. De aflossing duurt 15 jaar! Ook de heer de Graaf is deze mening toegedaan. De heer Moraal vraagt, of er garantie is, dat het gebouw na de aflossing er nog staat en of alle padvinders er mede geholpen zijn, De voorz. antwoordde, dat men hier niet allereerst het zakelijke moet zien maar meer het ideële. De voorz. verdedigt het voorstel al moet hij toegeven, dat alleen de jongens van het gebouw profiteren. Wat de af- Hij ij zou geen held zijn Generaal Chrstian de Castries, de held van Djen Bjen Phoe, is geen held meer, zo vertelt het „Alg. Dag blad". Hij is thans het nerveuze mid delpunt van een sensationeel onder zoek naar de eigenlijke toedracht van een der grootste militaire neder lagen, die Frankrijk ooit heeft gele den. en dat onderzoek dreigt ver deeldheid te zaaien onder de Franse strijdkrachten in Indochina, waarbij zowel generaals als eenvoudige sol daten zijn betrokken. De feiten in deze affaire zijn nog een diep geheim en van de beschuldi gingen, die in het Franse hoofdkwar- Een millioen roepiah schade werd veroorzaakt door een aanval van een bende in het onderdistrict Soebang in Cheribon. Dit is de gootste schade, die ooit in Cheribon door terroristen is ver oorzaakt. 247 Woningen in de dessa Tjilebak werden in de as gelegd, waardoor 1326 mensen dakloos wer den. Er is een dode te betreuren. Aikitsji Koebojama, één van de Ja panse vissers, die getroffen zijn door radio-actieve as, afkomstig van de ontploffing van een Amerikaanse wa terstofbom in de Stille Oceaan in Maart J.I., is gisteren (Donderdag) In een ziekenhuis te Tokio overleden. Enige tijd*,geleden was gemeld, dat de man aan geelzucht leed en symp tomen van longontsteking vertoonde. Hij was 39 jaar. Dit is het eerste ge val met dodelijke afloop onder de 23 vissers, die indertijd door de radio actieve as zijn getroffen. Het Japanse ministerie van buiten landse zaken heeft de V.S. gevraagd een bedrag van 2.5 milliard jen (ruim 25 millioen gulden te betalen als ver goeding van de schade, welke de Ja panse visserij van de waterstofbom ontploffing te lijden heeft gehad. tier te Saigon over de tafel der com missie van onderzoek worden geslin gerd, lekt slechts zeer weinig uit. Dit bericht verklaart, waarom de generaal enige weken geleden met stille trom Frankrijk binnen kwam zonder dat hem enige hulde werd bereid. Ondanks de grote geheimzinnig heid, waarmee het onderzoek wordt omgeven, zijn reeds enkele verba- zingwekende feiten bekend gewor den. Zo spreekt men openlijk van het feit, dat 8C00 van de 11.000 man, die het garnizoen vormden van Djen Bjen Phoe, reeds moreel waren inge stort, voordat de beslissende aanval van de Vietminh begon. Zij hielden zich verborgen in mangaten en wei gerden te vechten. Zo zou de laatste faze van de slag, die in totaal zeven weken heeft geduurd, zijn uitgevoch ten door slechts 3000 Franse soldaten en parachutisten van het Vreemde lingenlegioen vechtend met fanatieke moed. De commandant van deze 3000, ko lonel Langlais, is de Castries' voor naamste beschuldiger. Langlais be weert, dat hij en andere hoofdofficie ren het bevel in de vesting Djen Bjen Fhoe van de Castries hebben over genomen op de tweede dag van de aanval van de Vietminh. Hij zegt, dat de Castries, een cavalerieofficier, niet j in staat was het opperbevel te voe ren. ERNSTIG ONGELUK MET VEERBOOT. Volgens in Yaounde ontvangen be richten, is een veertigtal mensen in de rivier de Sanaga in Frans Ka meroen verdronken, als gevolg van het omslaan van een veerpont door een verkeerde manoeuvre. „Hier met die zeelui P „Zend de zeven Poolse zeelui, die hun schip, de haringtreiler „Puszcyk" verlaten en politiek asyl gevraagd hebben in Engeland, terug naar hun land.'' Dit verzoek is gisteren tot de Brit se adjunct-onderstaatssecretaris Jack Ward gericht door de Poolse ambas sadeur in Londen, Milnikiel. Hij voegde er aan toe, dat de Pool se regering spoedig een formele nota over deze zaak aan de Britse autori teiten zal doen toekomen. Engeland zal ieder debat in de po litieke commissie van de UNO over Cyprus boycotten aldus verklaar den betrouwbare kringen in de UNO gisteravond, nadat de agendacommis sie met 9 tegen 3 stemmen bij 3 ont houdingen had besloten, de Assem- blée tot plaatsing op de agenda van de kwestie-Cyprus te adviseren. Het Britse besluit zal kenbaar gemaakt worden, als de Assemblée zich van daag over de aanbevelingen van de agendacommissie moet uitspreken, Gezien de stemverhouding gelooft men echter, dat de Assemblée de aanbeveling zal onderschrijven en de kwestie naar de politieke commissie zal verwijzen. De tegenstemmen kwa men van Engeland, Frankrijk en Aus tralië; de onthoudingen van de V.S. Nederland en Columbia. Vóór de stemming waarschuwde de Britse afgevaardigde Selwyn Lloyd de agendacommissie, dat plaatsing van Cyprus op de agenda „zeer ernstige consequenties zal hebben voor de verhoudingen van Engeland tot de UNO". Met nadruk bestreed hij, dat Cyprus geographisch tot Griekenland behoorde: 100.000 van de 500.000 inwoners zijn Turken en Mo hammedanen, zei hij en het eiland heeft nimmer tot Griekenland be hoord, met uitzondering van een kor te periode in de 4de eeuw na Chr. Lloyd kon niet zien, hoe de kwestie- Cyprus de internationale vrede be dreigde, zoals Griekenland beweerde. Parijse politiecommissaris geschorst Het Franse ministerie van binnen landse zaken deelt mede, dat de hoofdcommissaris te Parijs, Jean Di- des, is geschort omdat hij in het bezit is bevonden van documenten betref fende de landsverdediging. Afkomst en bestemming van de papleren kon hij niet opgeven. Een militaire rechtbank is bezig met een onderzoek naar het uitlekken van geheimen, waarbij de veiligheid van de staat is betrokken. Er is een inval gedaan bij het communistische landbouwblad „La Terre" en ver scheidene personen zijn ondervraagd. Dides is als hoofdcommissaris aan gesteld door de gewezen prefect van politie Jean Baylot, die kort nadat Mendès-France aan het bewind kwam is vervangen. Een gerechtelijke vervolging is nog niet tegen Dides ingesteld. lossing betreft heeft hij het volste vertrouwen in de jongens. De heer Broxterman voelt meer voor een jaarlijkse subsidie. In stemming ge bracht stemmen de heren Kuilenberg en Broxterman tegen zomede de heer S. v. d. Stoel (A.R.). Rest van de agenda. Zonder h. st. waren aangenomen een voorstel tot aangaan van een kasgeldlening groot 500.000; het heffen van een baatbelasting voor de eigenaren der panden in de Dr. van Rhijnstraat in verband met de ver betering van die straat. De heffing zal lopen over een tijdvak van 20 jaar. Zo ook het voorstel tot verla ging van vermakelijkheidsbelasting, terwijl de Herv. Schoolvereniging, dank zij een in het leven geroepen verordening, nu 9000 krijgt voor een nieuwe ketel der centrale ver warming. Aan de woningstichting Fatrimonium is overgedragen de ex ploitatie van 27 woningen en een winkel. Als leden van de begrotingscom missie werden gekozen de heren v. Winkel, voorz., Moraal en Nievaart. Tot leden der rekeninigscommissie de heren De Graaf, voorz., v. d. Stoel en Broxterman. Aan de Kerkvoogdij der Herv. ge meente wordt een subsidie verleend voor het restaureren van een oud heidkundige vondst. Een van de laatste punten: aan koop grond was weer een verrassing. Hierdoor kan in de eerste plaats tege moet gekomen worden aan een ver zoek, onlangs door de buurtvereni ging Doesbrug gedaan, voor het be schikbaar stellen van een stuk grond voor een speelweide. Door aankoop van een stuk grond van de heer G. de Koning naast de 27 woningen krijgt de gemeente de beschikking over een stuk grond, waarvan de buurtvereniging te zijner tijd kan profiteren. Een tweede aankoop, eveneens van de heer de Koning, maar nu gelegen nabij diens woning stelt het gemeentebestuur in staat een lang gekoesterde wens in ver vulling te doen gaan n.l. het dempen van de sloot en het wegbreken van de z.g. Koningsbrug. Als aanvullend punt op de agenda was vermeld de stichting van een centraal gymnas tieklokaal. Hoewel dit reeds eerder was vastgesteld stelden B. en W. voor dit gebouw een andere plaats te doen geven, omdat met enige Ka tholieke autoriteiten t.w. rector Son- daal, een bestuurslid van de K.S.K.I. uit Den Haag en pastoor van Leeu wen, overleg is gepleegd omtrent de plaats waar in de toekomst in Lei derdorp een E.K. kerk en school zul len verrijzen. De kerk zal komen te staan op de hoek van de Van der Valk Bouman- weg en de Berkenkade, terwijl de school komt aan de hoek Hoogmade- seweg en Ericalaan. Teneinde een geheel te krijgen daar ter plaatse hebben B. en W. voorgesteld het centr. gymnastiek- gebouw niet aan de Dr. de Bruyne- straat te zetten, maar naast het te bouwen R.K. schoolgebouw. Nadat dit punt was aangenomen, kwam men aan de rondvraag, tijdens welke de heer de Graaf terecht de aandacht van B. en W. vestigde op de nood zaak van reddingsmateriaal aan de Van der Valk Boumanweg, gezien het ongeval bij de taptoe. De heer Nievaart wijst op het euvel van nat te woningen in het Z.-kwartier door hoog water in de polder. Men zal on derzoeken of door drainage van de polder iets te bereiken is. Gemeenteraad Voorschoten De raad van de gemeente Voor schoten, die gisteravond voltallig bij een was, heeft ruim vijf kwartier gesproken over een eventuele vesti ging van een benzinestation in het centrum van de dorpskern. Dit naar aanleiding van een nota van B. en W. inzake de mogelijke vestiging en/of bebouwingen op de grond gelegen tussen WtjngaardenlaanPauwenstr. De heer Van Oosten verklaarde na mens de Prot. Chr. fractie momen teel nog geen uitspraak te willen doen, omdat de mogelijkheid aanwe zig ivas, dat de raad in beroep hier over zich zal moeten uitspreken. De heer Pels, sprekende namens de P. v. d. A.-fractie, kantte zich fel te gen een benzinestation in de dorps kern. Hij achtte dit een ontluistering van de dorpskern. Volgens spr. moest de raad op de bres staan, om een stukje schoonheid te bewaren. De P. v. d. A. zal elke poging van het Col lege steunen, die ondernomen wordt om de aangevraagde vergunning te weigeren. Spr. hoopt, dat het College hardnekkig weerstand zal blijven bieden. Hij hoopte, dat er spoedig een schoonheidscommissie of 'n wel standsverordening in het leven ge roepen mocht worden, waardoor het mogelijk gemaakt wordt ontsieringen tegen te gaan. Burgemeester deelde mede, dat er momenteel nog geen voorstel ter sprake was, en dat het beter was te wachten tot deze kwes tie aan de orde zou worden gesteld, maar wanneer er een plan binnen komt, dat aan de bebouwingsvoor schriften voldoet, dan is het voor het college of althans voor de meerder heid van het college uitermate moei lijk om zulks te weigeren. Niet afwachten. De heer Eysink Smeets (KVP) vond afwachten een verkeerde hou ding. Spr. stelde vast geen bezwaren te hebben tegen een bepaald ben zinestation, maar wel bezwaar te ma ken tegen de plaats waar het geves tigd wordt. De heer Korthals infor meerde naar de ganê van zaken bij de verkoop van de grond en stelde vast, dat de raad reeds meermalen naar de plannen inzake deze grond had gevraagd. Hij constateerde een zeker defaitisme, een houding van wacht maar af. Hij zou de leden van het college willen verzoeken indi vidueel hun mening te kennen te 'geven. Uit het antwoord van de voor zitter viel op te maken, dat de grond in particuliere handen is. Hij zelf gaf als zijn persoonlijke mening te ken nen, dat wanneer er een gebouw ge vestigd wordt zoals Voorschoten er reeds een heeft, hij van mening is, dat het aangenaam wonen er niet door benadeeld wordt. De heer Schra- ma was voorzichtig in zijn uitlatin gen en meende, dat wanneer er een belofte was gedaan er thans zo maar niet een geldige reden aanwezig is om te weigeren. De heer Dekker had verkeerstechnische bezwaren tegen dit object en wilde dit plan voorleg gen aan de Provinciale Waterstaat. Daarna werd dit geval nog verder SASSENHEIM AUTO-ONGEVAL. Bordenwedstrijden LDC. LDC heeft een aanvang gemaakt met de onderlinge wedstrijden voor de bordenbezetting. In de eerste ronde werden de volgende uitslagen verkre gen: le tiental: D. Hassefras—J. J. Has- sefras 0—2; A. J. v. Tol—Abr. Dors man 20; F. J. v. d. VeldeA. v. d. Zwan 11; J. v. SanddijkH. v. d. Vecht 11; J. v. d. ZwanC. A. Dee genaars 02. 2e tiental: W. Verbeek—J. v. Heus- den 11; P. Vervark—J. Goedhart 20; C. de KoningW. v. Eek 20: W. v. Heusden—A. Bloemendaal 20. BODEGRAVEN GEWONDE MARECHAUSSEE BUITEN LEVENSGEVAAR. De toestand van de manschappen der koninklijke marechaussee, die Donderdagmiddag gewond werden bij een auto-ongeluk onder de ge meente Bodegraven was vanmorgen redelijk wel. Bij geen hunner is levensgevaar aanwezig. Tot de ge wonden behoren onder meer de ma- rachaussee le'klasse C. M. Ammer- laan uit Haarlem en de marechaus sees 2e klasse E. D. van Beek uit Bodegraven en T. J. M. Volker. Bij dit ongeluk is de ongehuwde wacht meester A. J. Leenards om het leven gekomen. Naar het voorlopig onderzoek heeft uitgewezen treft de bestuurder van de vrachtauto geen schuld. Daar tot op heden geen technische fouten aan de stuurinrichtingen van de wagens van de marechaussees zijn ontdekt, wordt het ongeval toegeschreven aan een bestuursfout van de betrokken chauffeurs. De militaire wagens re den met matige snelheid: de af stand tussen de eerste en tweede auto bedroeg ongeveer. 40 "meter. HAZERSWOUDE De heer A. Oudenaarde, onder wijzer aan de Dorpsschool, is be noemd tot onderwijzer aan een Mulo- school te Harderwijk. HAAGSCHESCHOUW R. K. Bridge-club. De R. K. Bridge-club Haagse Schouw" opent op Woensdag 29 Sept. het seizoen in Café-Rest. „Het Haagse Schouw" Be- spróken zal worden de competitie in het nieuwe seizoen. Een ieder, die liefhebberij stelt in bridgen is van harte welkom. Door onvoorzichtig oversteken is de kleine A. K. gistermiddag door een luxe auto aangereden en tegen de grond gesmakt. Tegen half een kwaim een luxe auto uit de Kerklaan en draaide de Parklaan in de richting van de R. K. Kerk op. Juist toen hij de bocht genomen had stak het ventje plotseling over. Het krachtige rem men van de bestuurder mocht niet meer baten. Dr. van Nes, die zeer spoedig ter plaatse was constateerde enige verwondingen aan het gezichtje terwijl waarschijnlijk ook enige kneu zingen het gevolg waren. Gemeenteraad. Dinsdagavond zal de gemeenteraad o.a. moeten be slissen over de benoeming van een hoofdonderwijzer voor de openbare school. In totaal zijn 16 sollicitaties binnengekomen. Er is een voordracht van drie personen. Een tweede kracht, een onderwijzer is nog niet aangewe zen. Een herhaalde oproep voor deze vacature is m de pers geplaatst. De winkelsluitingswet zal worden gewijzigd in dier voege, dat de be palingen van sluitingstijden niet gel den tijdens de Oranjefeesten volgens de huidige bepaling moeten de kra men op het feestterrein ook na 6 uur of 7 uur sluiten. Dit is natuurlijk niet de bedoeling. De financiële toestand van de gemeente zal worden bespro ken en het ziet er naar uit, dat hier nog niet het laatste woord over ge zegd is. Men kan ons nog niet nader inlichten omtrent dit agendapunt. Bescherming van dieren. De afd. Sassenheim van de Dierenbescher ming hield gisterenavond haar alge mene vergadering. De heer K. W. van Breda opende de vergadering. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de zeer geringe opkomst. Nog steeds leest men van mishandeling van dieren. Het bestuur s als volgt samengesteld: mevr. B. D. Kaptein, de heren Dek kers, Kamps, Doesburg, van Breda en Werkman alsmede de dames Kap tein en Steegwee. De heer van Breda dankte mevr. E. VelbergSeib voor het vele werk dat zij als secretaresse zo lange tijd heeft gedaan. De heer Nieuwenhuijzen uit Den Haag, hield hierna een inleiding over de Werelddierendag op 4 October. Geboren: Leonardus Petrus Corne- lis zn van L. J. Meeuwissen en M. P. Noordermeer. Ondertrouwd: J. N. Zonneveld 25 jaar te Noordwijk en A. J. Goddijn 22 jaar. Overleden: P. Meeuwissen 76 jaar besproken. De raad gaf wel duidelijk zijn mening te kennen. Diverse sug gesties werden gedaan. Niet 't bijltje er bij neerleggen, de mogelijkheden onderzoeken en eventueel gaan pra ten met de belanghebbende. Een voorstel tot invoering van een schoonheidscommissie of het invoe ren van een welstandsverordening kwam heden niet ter tafel, doch deze mogelijkheid of wenselijkheid zal na der onder de ogen worden gezien. Overige punten. De overige punten van de agenda konden daarna vlot worden afge werkt. Aan mej. M. C. Mohl, onder wijzeres aan de openbare lagere school, zal op haar verzoek ontslag worden verleend. Idem aan de heer E. A. Boerman, ambtenaar van de burgerlijke stand, in verband met 'n benoeming te Wageningen. In de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs werd benoemd de heer A. W. C. van Dongen. De raad stelde een ontwerpbesluit vast, waar bij het college gemachtigd werd om gedurende het dienstjaar kasgeld leningen aan te gaan. De begrotin gen voor het dienstjaar 1955 werden de raad aangeboden. Een uitgebreide behandeling van de begroting kan verwacht worden. De voorzitter noemde thans reeds enige cijfers. Ge wone dienst inkomsten 876.219,13. Uitgaven 2.033.323,86. Nadelig saldo 157.104,73. Bij deze begroting is geen rekening gehouden met een subjectieve bijdrage uit 't gemeente fonds. Tot ambtenaar van de burger lijke stand werd met ingang van 1 October benoemd de heer G. Veldhuis uit Meppel. In de rondvraag werd weer de no dige aandacht van B. en W. gevraagd voor verschillende onderwerpen, die reeds in behandeling zijn of binnen kort zullen komen zoals de riool- zuiveringsinstallatie, de openbare Ulo, de bouw van de 18 etagewonin gen, de schooltandverzorging. Mej. C. Wagensveld is geslaagd voor het examen logopaediste. De medische Zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit week einde voor spoedgevallen waargeno men door dr. P. Olthuis, Leidseweg 179, tel. 2527. De dienstdoende zus ter is zuster M. van Driel, Wit-Gele Kruis, Gezondheidscentrum, tel 2177. De volgende vrijwilligers bij het oefenverband Voorschoten van de Nationale Reserve zijn bevorderd: tot sergeant-instructeur korporaal F. Vrolijk; tot korporaal, soldaat le kl. J. Groenendijk. S. V. L. V. De wedstrijd tegen Stompw. Boys begint niet om 1, maar om 2 uur. Gistermorgen verzamelden zich in het parochiehuis te Langeraar een 250-tal schoolkinderen van de hoog- ste klassen der plaatselijke scholen onder leiding van schoolhoofden en onderwijzers.. Mede-aanwezig was het voltallig college van B. en W. De burgemeester vertelde dat hij met grote vreugde de opdracht had uitgevoerd, om het werk van al de kinderen de opstellen over liefde voor de natuur na te kijken. Hij zou ze allen wel een prijs willen ge ven. Het was een verrasing voor al le kinderen en bijzonder voor de winnaars van de eerste prijzen, dat deze voor de microfoon hun eigen opstel mochten voorlezen. De volgende kinderen verkregen een prijs: Ned. Herv. School: 1. Bertus v. d. Haven, 2. Ali Snijders, 3. Trijntje de Bruijn, 4. Bep Schuurhof, 5 Corrie van Leeuwen. Troostprijs: Gerrit van Leeuwen. R.K. Jongensschool St. Jan Bap tist de la Salle: 1. Leo Rekelhof; 2. Jozef Mank, 3. Arie Volgering, 4. Ge rard P. Akerboom, 5. A. Heemskerk. Chr. Nationale school:l. Irene Valk, 2. C. Hofstede, 3. D. Heijns, 4. T. Heijns, 5. Jenny van Harten. R.K. Meisjesschool: 1. Lia Zwirs, 2. Tini Volgering, 3. Henriëtte v. d. Hoorn, 4. Alie Lek, 5. Corrie Verhaar, NOORDEN AFSCHEID FATHER KNAAP. Donderdagavond gaf father Knaap in de zaal van de wed. A. Kuyf een afscheidsavond aan zijn klassegeno ten en aan hen, die vóór zijn pries terwijding zich verdienstelijk ge maakt hadden met borduur- en naai werk voor zijn priestergewaden. Na dat de father allen welkom geheten had, zette hij uiteen, wat er van zijn gasten verwacht werd; niet de gehele avond speechen maar er een gezelli ge bijeenkomst, want de oorlogsom standigheden waren bij zijn priester wijding en zijn eerste vertrek naar de missie de oorzaak, dat hij als het ware met de stille trom vertrokken was en dat verzuim moest nu goed gemaakt worden. De father heeft zijn zin ten volle gehad, er werd zo on der ons oude herinneringen opge haald. Aan het einde van de avond sprak de heer G. Vroonhof namens de oudste klasgenoot een dankwoord namens allen en sprak de belofte uit, om hem met woord en daad en in het bijzonder met gebed by te zijn in het verre Afrika. Het stemde hem, zo zei father Knaap, dankbaar dat zovele aan zijn oproep gehoor hadden gegeven, afgestudeerden aar het buitenland.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2