PTT-raad in Tweede Kamer Volle melk in onderzoek Winterdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen Auto's met militaire politie reden op stilstaande wagen Arbeidersvrouwen zagen 2 jaar sparen ruim beluond Schiphol wordt te klein Vuur verwoestte 30 zeilbootjes Helderziende voorspelde uur en dag van repeterende diefstal Pensions duurder Eten vóór en na de oorlog VxnüDAG 24 Öx,. .iMBER 1954 DE LEIDSE COURANT rWEEUE bLAD - PAGINA 3 GEEN PORNOGRAFIE PER POST In de Tweede Kamer waren aan de orde de wetsontwerpen aanwij zing van de takken van Rijksdienst der Posterijen, de Telegrafie en der Telefonie voor een beheer als be doeld in artikel 88 der comptabili teitswet, regeling van de postdienst en van de postchèque- en girodienst, instelling van een Rijkspostspaar bank, instelling van een PTT-raad. De heer VERKERK (AR) vraagt, of de minister bereid is om instelling van een staatcommissie te bevorde ren, die het vraagstuk van controle op de overheidsbedrijven nader zal bestuderen. Zal de minister, als blijkt dat de bestaande wettelijke bepalin gen niet voldoende zijn om te voor komen dat poststukken, die in strijd zijn met de goede zeden, worden be zorgd, bereid zijn, in deze leemten te voorzien? De heer Lucas (KVP) zegt, wel ac- coord te zullen gaan met deze voor stellen, al heeft hij wel enige critiek. In de stukken wordt steeds gespro ken over de efficiency van het be drijf en de daarvoor nodige armslag. Maar wat is er gedaan om de Ka mer een oordeel te kunnen doen vormen over deze efficiency? Een uiteenzetting zal zeer op prijs gesteld worden. Laat de regering waakzaam zijn tegen het verspreiden van por nografische geschriften door de PTT, er wordt in ons land nog te veel vuil gevonden. De heer VAN RIJCKEVORSEL (KVP) acht het niet consequent, dat de PTT wel kan beoordelen of stuk ken in strijd zijn met de openbare orde, maar niet, of ze in strijd zijn met de goede zeden. Kan de minister hier opheldering geven? De heer VAN LEEUWEN (VVD) vraagt nadere opheldering over het geen met de financiële reserves van de PTT zal gebeuren. Hij heeft een amendement inge diend op het wetsontwerp inzake de regeling van de postdienst en van de Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.0Ó Nws. 7.13 Gram. 7.45 „Even opkrikken". 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld". caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Orgelspel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Twentse uitz. 14.50 Dansmuz. 15.15 Voordr. en muz. 16.15 Kamerork. 17.00 Act. 17.30 Metropole Ork. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram 18.25 Hammondorgelspel. 18.45 Re- geringsuitz.: „Atlantisch allerlei", een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepar tout", caus. 19.40 „Het Boek Hande lingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 Dansmuz. 21.00 Cabaret. 21.45 Socialistisch comm. 22.00 Lichte muz. 22.25 „Schatgravers aan de Amstel", hoorsp. 22.55 Schaakolympiade. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H. 298 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koorconc. 7.45 Morgenge bed en lit. kal. 8.C0 Nws., veerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwar- tet. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 14.00 Boek- bespr. 14.10 Gram. 14.20 Idem. 14.40 Gram. 15.05 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Mannenkoor en sol. 16.00 De schoonheid v. d. Gregori aans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Fan- fare-ork. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnen hof. 18.40 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en lit.kal. 19.45 Symphonette-ork., koor en sol. 20.15 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.15 De gewone man. 21.20 Gram. 22.00 Wie 't weet mag 't zeggen. 22.30 Gram. 22.45 „Ziedaar Uw Moeder", klankb. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Es peranto. 23.2524.00 Gram. postchèque- en girodienst met de strekking, dat de regelen voor de belegging van gelden overbodig zijn, aangezien zulks in de beleggingswet is geregeld. Doch gewenst is de mo gelijkheid tot het geven van voor schriften in samenwerking met de minister van Financiën, welke het monetaire beleid betreffen. De heer NEDERHORST (PvdA) zegt, dat dit wetsontwerp bij hem en zijn politieke vrienden met gemeng de gevoelens is ontvangen. Een der gelijk bedrijf, dat zo is uitgegroeid als de PTT, moet de mogelijkheid van een meer soepel beheer hebben. Dit wetsontwerp blijft nu slechts half werk. Spr. vraagt of de minister niet wil overwegen om het rentegevend bedrag van 2500, dat thans nog als maximum voor de inleggers geldt, te verhogen. Daar bestaat, vooral thans, dringend behoefte aan. Hij sluit zich aan bij het amendement Van Leeu wen, dat hij een verbetering acht. De minister van Verkeer en Wa terstaat, de heer ALGERA, meent, dat zijn ambtgenoot van Financiën reeds aan het lid der Eerste Kamer, de heer Hellema, de instelling van een staatscommissie ter bestudering van de controle op de overheidsbe drijven heeft toegezegd. Een over heidsbedrijf geeft men bij het ont breken van particuliere concurren tie liever het karakter van een staats bedrijf. Als er particuliere concurren tie is, geeft men het eerder het ka rakter van een rechtspersoon. Indien stukken van kennelijk on zedelijke aard worden aangetroffen, door de postdienst, dan worden ze in handen van de Justitie gesteld. De minister is evenwel bereid, om nader met zijn ambtgenoot van Jus titie maatregelen te overwegen, wel licht door een wijziging van het Wet boek van Strafrecht. Het ligt inder daad in de bedoeling het rentegevend bedrag van 2500 bij de Rijkspost spaarbank te verhogen. Het amendement-Van Leeuwen wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De wetsontwerpen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de behandeling van de begro ting voor het jaar 1954 zegde de mi nister toe, dat nader zou worden be zien, of het mogelijk zou zijn om naast gestandaardiseerde melk met een vetgehalte van 2,5% melk met tenminste 3.5% vet in consumptie te brengen teneinde tegemoet te ko men aan de door enkele leden der Staten-Generaal aanwezig geachte vraag naar melk met een hoger vet gehalte. Hierbij is hem gebleken, dat naar de mening van vertegenwoordigers van het bedrijfsleven tegen het in consumptie brengen van twee soor ten melkbezwaren bestaan, welke o.m. betrekking hebben enerzijds op de kostprijsverhogende werking ook voor de melk met 2 5% wegens uit breiding van werkzaamheden er outillage by melkinrichtingen en dis- tribuanten en anderzijds op de moge lijkheid van knoeierijen ten nadele van de consument. Desalniettemin onderzoekt hij wel ke de mogelijkheden zijn voor het beschikbaar stellen van melk met 'n hoger vetgehalte uiteraard zonder dat de consument zal worden gedwon gen tot afname van dit duurdere pro duct. Voor de verwezenlijking van het plan zullen waarschijnlijk wijzigin gen noodzakelijk zijn van de be staande wettelijke bepalineen op het terrein van de warpnwpt en het melkstandaardisatie-besluit. ROEIBOOT OVERVAREN. Gistermiddag omstreeks kwart over drie is op de Nieuwe Maas, ter hoog te van de Leuvehaven, een roeiboot met twee inzittenden overvaren door de motorboot „Shell 21". Beide perso. nen geraakten te water, doch een hunner, de 39-jarige havenarbeider J Ponsen uit de Prins Alexander- straat te Rotterdam, kon worden ge red. Van de tweede, de 38-jarige vis ser C. Kouters van de Nieuwe Bin nenweg, heeft men niets meer gezien. Men neemt aan dat hij verdron ken is. Weer stoomtreinen verdwenen De winterdienstregeling van de Ne derlandse Spoorwegen, die op Zondag 3 October wordt Ingevoerd en tot en met 21 Mei 1955 van kracht blijft, brengt geen wijzigingen van bijzon der belang mede. De N.S. betreuren, dat door vertraging in de aflevering van het in aanbouw zijnde diesel- electrische stroomlijnmaterieel, de volledige invoering van deze moderne tractievorm op de baanvakken Arn hemWinterswijk en Alkmaar Hoorn moet worden uitgesteld tot een nader te bepalen datum, die zo mo gelijk in de loop van de komende winterdienst zal liggen. De treinen ArnhemWinterswijk kunnen eerst te Arnhem Velperpoort gaan stoppen, als de dienst op dit baanvak volledig dieselelectrisch wordt uitgevoerd. Frequentie verhoogd. Op het baanvak EindhovenVenlo zal eveneens in de loop van de win terdienst de stoqmtrein geheel uit de reizigersdienst verdwijnen. Zodra de eerste nieuwe, thans nog in aanbouw zijnde, getrokken doorgangsrijtuigen worden afgeleverd hetgeen in de loop van de a.s. winter wordt ver wacht zullen deze ry tuigen, ge trokken door dieselelectrische loco motieven, hun intrede doen op dit baanvak. In afwachting hiervan zal de dienst EindhovenVenlo evenals nu worden uitgevoerd door diesel electrische stroomlijntreinen, afge wisseld met getrokken treinen. De frequentie op deze lijn wordt echter al onmiddellijk verhoogd: Hel mondEindhoven krijgt een volledi ge uurdienst en HelmondVenlo een uur dienst op vier treinen in elke dichting na. Op het baanvak Winterswijk— Apeldoorn gaan de dieseltreinen alle stoppen te LichtenvoordeGroenlo. In het westen des lands wordt de dienst RotterdamMaassluis werkdagen met 4 treinen in elke richting uitgebreid tot een halfuur- dienst. Ook de dienst Amsterdam HoornEnkhuizen v.v. wordt werkdagen uitgebreid en wel van 12 tot 16 treinen in beide richtingen. Ten behoeve van de vele reizigers, die te 16.50 van Rotterdam C.S. naar Gouda reizen om daar over te stap pen op de doorgaans druk bezette exprestrein den Haag S.S.Ensche de, zal trein 427 van 3 October af van Rotterdam (nieuwe vertrektijd 16.46) doorrijden tot Amersfoort. Voor Utrecht en Amersfoort bestem de reizigers, die van deze verbinding gebruik maken, behoeven dus niet meer over te stappen, terwijl voor Zwolle en verder bestemde reizigers nu in Amersfoort direct de juiste ex prestrein kunnen nemen, zodat zy nog slechts eenmaal behoeven over te stappen, n.l. te Amersfoort. Tussen Dordrecht en Gorinchem gaat dagelijks een nieuwe avond- trein rijden met te Dordrecht direct aansluiting uit Rotterdam De alléén op Zon- en feestdagen rijdende trei nen Groningen v. 23.24, Leeuwarden a 0.20 en Leeuwarden v. 23.27, Gro ningen a 0.17 zullen ook op Zaterdag gaan rijden. SCHAAPSKOOI IN HET GOOI Het bestuur van de stichting „Het Goois Natuurreservaat" heeft dezer dagen besloten tot de bouw van een landelijke schaapskool met herders woning, die volgens een ontwerp van architect H. Bunders aan de Larense- weg aan de zoom van de heide zal verrijzen. Men hoopt de schaapskooi reeds over enkele maanden in gebruik te kunnen nemen en daardoor weer een langverbeide kudde op de Gooise heidevelden te brengen. Ter bestrij ding van het vele onkruid is een kudde voor de heide zeer gunstig. In middels is ook reeds een herder aan gesteld. De kudde zal ongeveer 100 schapen omvatten. Naar wij vernemen is gistermiddag een wachtmeester van de koninklijke marechaussee gedood en zijn negen ander marechausses gewond, toeni twee truck van de brigade der Koninklijke Marechaussee uit 's-Gravenhage op de rijksweg tussen Woerden en Gouda op een stilstaande auto met op legger reden. Het ongeluk gebeurde onder de gemeente Zwammerdam. De stilstaande auto was geladen met brokken beton. De ongehuwde 33-jarige wachtmeester A. J. Leenards uit Den Haag werd gedood. De 21-jarige wachtmeester M. van .'er Sar uit 's-Graven- „ande, eveneens ongehuwd werd zwaar gewond; de marechaussees le klasse C. M. A. Ammerlaan, uit Haarlem en C. J. Felius uit Den Haag,beiden gehuwd, en de marechaussees 2e klasse D. van Beek uit Bodegraven, W. Boonstra uit Sexbierum (Fr.), L. A. Davidse uit St. Laurens (Zld.), W. Haan uit Bruinisse, J. Smorenburg uit Utrecht en T. J. M. Volkers uit Delft, allen angehuwd, zijn minder ernstig gewond overgebracht naar „Oog in Al", uit gezonderd Van Beek, die is opgenomen in het militaire hospitaal aan de Spriugweg te Utrecht. Alle gewonden maken het naar omstandigheden re delijk wel.. Voorts werd nog lichtgewond de marechaussee 2e klasse W. Veldhuizen uit Scherpenzeel, die na in het militair hospitaal behandeld te zijn, naar huis kon terugkeren. KAV-bedevaart ten einde De bedevaart van de 1200 vrouwen uit de Katholieke Arbeidersbeweging in Nederland is ten einde. Woens dagochtend om 12 uur vertrok de trein met 360 zieken naar het vader land. Zulks met achterlating van één patiënte uit Lennep, die wegens een acute darmstoornis plotseling moest worden geopereerd. Men hoopt haar met de 20ste Limburgse bedevaart, die in de middag in beste welstand arriveerde, op Maandag 27 Septem ber as. behouden naar het vaderland te kunnen vervoeren. De zieken van de Vrouwenbede vaart hebben over het algemeen niet alleen de vermoeienissen van de reis, maar ook het ongemak, nood wendig verbonden aan de geestelij ke oefeningen, goed doorstaan. Aan een drietal moesten uit voorzorg de laatste H. Sacramenten worden toe gediend, maar haar toestand gaf bij het vertrek uit Lourdes geen ogen blikkelijke reden tot ongerustheid. De zieken keerden zeer tevreden en gesticht huiswaarts. Het gros van de vrouwelijke bede vaart verliet Donderdag in twee trei nen Zuid-Frankrijk. De eerste, de Tilburgse, arriveert Vrijdag te 2,20 aan haar eindpunt (Tilburg), de tweede, de Bossche trein, komt te 4.24 te 's-Hertogenbosoh aan. Zeer tevreden. De deelneemsters zijn zonder uit zondering zeer tevreden over deze uitstekend geslaagde pelgrimage, welke haar naast geestelijke voldoe ning ook veel genoegen heeft ver schaft. Zij achten zich ruimschoots beloond voor de offers en moeiten van twee jaar sparen ter voorberei ding van de bedetocht. De leiding van de pelgrimage, voor een groot deel uit mannen bestaande, heeft grote bewondering.voor het uithoudings vermogen van de 1200 deelneemsters, zich demonstrerend in het stipt vol gen van het drukbezette dagpro gram, vaak nog aangevuld met per soonlijke, niet verplichte actes van devotie. Zo viel het b.v. op, dat en kele van deze vrouwen, van wie de meesten de vijftig al zijn gepasseerd, na een zeer vermoeiende excursie in de Pyreneeën van ruim drie uren, nog kans zagen schijnbaar volkomen fit deel te nemen aan de lichtpro cessie te Lourdes, op de avond van dezelfde dag gehouden. De stemming van de Nederlandse vrouwen was uitstekend. Ze lieten zich de Franse kost goed smaken. „Het is wel anders bereid, maar het smaakt toch best", luidde het oor deel. Het huidige verkeersareaal op Schiphol zal in een niet te ver ver wijderde toekomst het toenemende luchtverkeer niet kunnen verwerken, Voor de plannen op lange termijn dienen studies te worden gemaakt voor de oplossing van dit vraagstuk. Een bedrag var* 60.000 is daarvoor op de begroting 1955 van Verkeer en Waterstaat uitgetrokken. De voorbereidingen voor de op te richten naamloze vennootschap voor Een laaiende brand, aangewakkerd door straffe wind, heeft in de nacht van Woensdag op Donderdag het einde betekend voor 30 zeilboten en 4 loodsen, die geplaatst waren in Amsterdam-Zuid. De oorzaak van deze grote brand is nog een raadsel, naar de oplossing waarvan de brandpolitie ijverig zoekt. De brand kon zijn vernietigend werk vrij lang ongehinderd voortzet ten, daar de loodsen en de daarbij behorende haven slechts via een smal wandelpad te bereiken waren. De Amsterdamse brandweer met groot materieel uitgerukt kon de brand niet benaderen en moest het werk overlaten aan babyspuiten, die eerst drie kwartier na het uitbre ken van de brand met hun dovend werk konden beginnen. De brand brak uit in een der lood sen en nam weldra zo'n omvang aan, dat niet alleen drie andere loodsen vlam vatten, maar ook verschillende zeilboten, die nog buiten aan de stei gers lagen, een prooi der vlammen werden. Rosa Spier deed K.N.M.I. ijzenl Het is helemaal niet leuk om 3 na een zomer, als we dit jaar <i I gehad hebben, directeur van het <j meteorologisch instituut te zijn;,' iedereen gaat je er een beetje op aankijken en je beste kennissen achten je in onbewaakte ogen- blikken persoonlijk aansprake lijk voor al de ellende, die een 2 verknoeide vacantie met zich meegebracht heeft. En als je dan rustig in je ka- mer zit, nadat je het mopperen de vaderland weer eens hebt moeten vertellen, dat er regen en hagel komt, en je zet gezellig je radio aan, dan komt er weer i een liedje of een grapje over het 2 weer en je kunt er zelf toch ook niets aan doen, dat de elemen- j ten nu eenmaal dwars de zomer wilden negeren. De directeur van het roem ruchte instituut in De Bilt is 3 echter aan al deze ellende ge wend, hij beschouwt het als een soort tol, die hij aan zijn roeping 5 moet betalen en zo was hij in 't geheel niet ontstemd, toen hij S dezer dagen de harpiste Rosa Spier via de radio een eigen ge- i componeerd liedje hoorde spelen X dat „Zomer 1954.Wat zegt De Bilt?" heet. Negen minuten duurde het 3 liedje, toen greep de directeur j naar de telefoon en belde Rosa 5 op. Eergistermiddag waren alle S medewerkers van De Bilt in een <j grote zaal bijeen en daar kwam j Rosa met haar harp om het lied je te zingen. De ijzige tonen en het ver- kropte verlangen, dat geen kans j krijgt tot zijn recht te komen, hebben de medewerkers van De Bilt zo diep in het gemoed ge stoken, dat zij met hernieuwde <j ijver naar hun toestellen gevlo- 3 gen zijn om voor 1955 een bete re zomer uit de bus te doen rol len. Vernuftig systeem van politie faalde Zeven maal werd er in de afgelo pen maanden ingebroken bij de coöperatieve in- en verkoopvereni ging te Bergeijk (N.-Br.). De inbre ker scheen over de sleutels van het pakhuis te beschikken, want steeds verdwenen er belangrijke bedragen aan geld zonder dat er hardhandige sporen van inbraak te zien waren. De politie lag weliswaar dag en nacht op de loer maar resultaten, werden bij dit speurderswerk niet geboekt. Ten einde raad werd daarom een telepaath uit Tilburg in de arm ge nomen. Men duwde de man het zo vaak leeggestolen geldkistje in de handen en de helderziende wist on middellijk te vertellen dat de dief voorlopig niet zou terugkomen. De politie wantrouwde de verrich tingen van de man echter en besloot een vernuftig systeem van fototoe- Per 1 Januari 1955 De Haagse afdelingen van de Ver eniging van pension-, rusthuis- en kamerverhuurbedrijven heeft tijdens een gister gehouden vergadering be kend gemaakt ,dat 1955 zal beginnen met een verhoging van pensionprij- zen„ dit naar aanleiding van de loonronde, die Vrijdag a.s. een feit wordt. Tevens namen de leden de gele genheid te baat om de regering te verwijten eerst in 1956 met een be- lastingverlaging te komen, daar Schiphol zijn nog niet beëindigd.1 vooral voor de middengroepen deze belastingverlichting van het grootste belang moet worden geacht. Vertrouwd wordt, dat deze in 1955 zullen worden voltooid, stellen met veel strakgespannen draadjes, die bij aanraking de pa tient direct zouden kieken, in het pakhuis op te stellen. Enkele weken later liep de dief in derdaad tegen de lamp. Hij ging er na vereeuwigd te zijn snel van door, maar kwam even later weer terug om het fototoestel mee te nemen. Opnieuw wendde men zich tot de telepaath. Deze wist nu precies aan te geven op welke dag en uur de dief zou terugkomen. De politie ging dit maal op de aanwijzingen van de hel derziende af en kon inderdaad de in breker op het vastgestelde uur bij de kraag grijpen. Nu de tyden van rantsoenering en schaarste alweer een aantal jaren tot het verleden behoren en ook de sub sidiëring van belangrijke levensmid delen, melk uitgezonderd, tot zeer geringe omvang is teruggebracht, kan worden geconstateerd, dat de Neder landse voedselvoorziening zich in de huidige omstandigheden zonder in grijpende maatregelen van de over heid met betrekking tot hoeveelheid of prijs voltrekt. Bij een vergelijking van de gebruiks- gewoonten van voor de oorlog met die van thans blijkt, dat het verbruik van graanproducten, aardappelen en peulvruchten alsmede van kaas en eieren gemiddeld op een lager niveau ligt dan vóór 1940. Suiker en vetten, alsmede fruit, vlees en melk worden daarentegen meer gebruikt. Het gebruik van groenten is ten naaste bij gelijk ge bleven. De consumptie van de volks dranken koffie en thee alsmede het gebruik van cacao heeft zich niet hersteld tot'op het vóór-oorlogs peil. MET EEN Door O. Straminoff 23) En hier zat hij nu in Parijs, in dienst van iemand, die het levens werk van Francis P. wilde vernieti gen, die zijns vaders positie daarginds in Amerika had ondermijnd, en die nog slechts op het ogenblik wachtte om de bom te doen springen. De ge heimzinnige vijand, die de leiding van dit alles had, was niemand min der dan Sir William Sparkes, zijn meester. Maarvoor die aanval moest zijn patroon dan toch wel een heel speciale reden hebben. Het was Ben Morris bekend, dat zijn vader vele vijanden had. Ieder, die zijn eigen weg gaat door het leven, heeft veel vijanden. Maar dit was een heel an der geval. Waardoor had Francis P. zich zodanig de haat van Sir William op de hals gehaald, dat deze hem tot elke prijs wilde vernietigen? En dan, waarom had Stanley Ro gers zijn meester verraden? Want dat zulks het geval was, liet aan duide lijkheid niets te wensen over. Hij had de stukken, deze overtuigende documenten van een op handen zijn' de aanval aan Allan Steel ter inzage gegeven, en voor een eventuele over dracht natuurlijk een bepaalde som gelds geëist, een bedrag, dat gelijk moest staan met een vermogen. Ja, dat Stanley Rogers een verrader was, stond nu onherroepelijk bij Ben Morris vast, hoewel hij toe moest geven, dat de secretaris van Sparkes zijn spel op geniale wijze had ge speeld. Maarwaarom dan dit verraad op het laatste ogenblik? Wat lag er aan dit alles ten grondslag? Tevergeefs pijnigde hij zich hierover zijn hersens. Eindelijk zette Jiij zich opnieuw aan zijn tafel neer, en nam nogmaals de documenten ter hand. Er waren er bij, die een fortuin vertegenwoor digden. Hoe onnoemelijk rijk moest zijn meester wel zijn, om zich een dergelijke inzet te kunnen veroorlo ven, enkel en alleen om gevolg te kunnen geven aan een wraakge- dachte. Wat was er in het leven van zijn vader geweest, dat hem een der gelijke, naar zijn verderf strevende doodsvijand had bezorgd? En eerst nu kwam de vraag bij Ben Morris op, wat hij met deze stukken moest doen? In feite waren ze het eigendom van zijn meester, Sir William Spar kes. Ze onder zijn berusting houden, zou gelijk staan met diefstal. Zijn vader in kennis stellen van de inhoud dezer actetas en met hetgeen hij door een louter toeval op het spoor geko men was, zou tegenover zijn meester een verraad betekenen van hetzelfde kaliber, dat Stanley Rogers gepleegd had. Bovendien had Steel natuurlijk reeds inzage genomen van de stuk ken, als direct gevolg waarvan hij onverwijld zijn vader op de hoogte der feiten zou brengen. In dergelijke aangelegenheden kon Francis P. de adviezen van zijn zoon wel ontberen. Wat bleef hem nu te doen over? Zijn meester de documenten ter hand stellen en hem op de hoogte brengen van het verraad van zijn secretaris? Even stond hij bij deze gedachte stil, maar het volgende ogenblik verwierp hij haar weer. Door deze daad im mers zou hij zy'n vader onverbiddel ijk aan zijn belager overleveren, voordat deze van Allan Steel verno men had, wat hem boven het hoofd hing. Uitgeput liet hij zich eindelijk, ge kleed en wel op zijn divan neervallen Het enige, wat hem te doen over bleef, besloot hj, was op staande voet ontslag nemen, zonder opgave van redenen. Maarhoe kon hij dan aan de voorwaarden zijner wedden schap voldoen, die immers uitgestip peld hadden, dat hij met die éne dollar, welke hij destijds ter beschik king had, zijn carrière moest opbou wen. En van de twaalf maanden, welke hem hiervoor als uiterste ter mijn gesteld waren, waren er reeds acht om! Geruime tijd lag hij, dodelijk ver moeid, na te denken over de netelige positie, waarin hij zich bevond, en tevergeefs worstelde hij om een op lossing. Tot eindelijk, tegen de mor gen, op het ogenblik, dat de eerste stralen van de nieuwe dag zijn nede rig kamertje binnendrongen, de slaap zich over hem ontfermde. Francis P. Norman trof zijn trouwe vertegenwoordiger in Parijs aan i# 'n staat van opgewondenheid, zoals hij bij een geroutineerde zakenman, die Allan Steel toch zeer zeker was, nimmer voor mogelijk zou hebben gehouden. „Het is de grootste stommiteit van mijn leven", herhaalde deze thans reeds voor de zoveelste maal. Ik be grijp ter wereld niet, hoe ik zó zorge loos heb kunnen zijn. De enige ver ontschuldiging, welke ik wellicht zou kunnen aanvoeren is, dat ik, nog ge heel vervuld van de sensationele onthullingen, die de brenger der stukken mij deed, een ogenblik ver strooid ben geweest. Bovendien had den de documenten voor een gewone dief niet de geringste waarde. Het vreemde van het geval is echter, dat mijn chauffeur zich niets van het deponeren der actentas in de wagen herinnerde, hoewel ik hem toch dui delijk toeriep, dat ik iets vergeten had, alvorens me opnieuw in het kantoor te begeven. Toen ik terug kwam, was de tas uit de auto ver dwenen." „Is je chauffeur een betrouwbaar iemand?" vroeg Francis P. „In elk opzicht betrouwbaar," luid de het op stellige toon gegeven ant woord. „Hij is al ruim twintig jaar in mijn dienst en ik heb nooit de ge ringste reden gehad om mij over hem te beklagen. Bovendien is het uitge sloten, dat hij met de inhoud der tas bekend was. Buiten mij was niemand van het bezoek van Stanley Rogers op de hoogte, en Rogers zelf had er alle reden voor om te zorgen, dat het doel van dat bezoek aan mij niet tot de buitenwereld doordrong." „Stanley Rogers?" Francis P. staar de met gefrontste wenkbrauwen voor zich uit. „Stanley Rogers?" herhaalde hij eindelijk. Te weerga, ik durf er mijn hoofd onder verwedden, dat hij een en dezelfde persoon is, als een onzer vroegere financiële adviseurs, een man, die destijds bij dat gerucht makend zaakje in Buenos Aires be trokken was, dat toen zo'n sensatie verwekte in de pers. Hot betrof des tijds een leverantie aan de regering, waarbij het land voor millioenen be nadeeld werd. De aangelegenheid werd in de doofpot gestopt om een internationaal schandaal te vermij den, maar Stanley Rogers speelde in die geschiedenis een voorname, zo niet de hoofdrol." Een tijdlang zwegen beide mannen, ieder met hun eigen gedachten bezig. Eindelijk verbrak Allan Steel het zwijgen. „Hier is de lyst der documenten, welke de tas bevatte", zei hij, „en waarvoor ik een regu tekende. Ro gers liet me uiterlijk vier en twintig uur de tijd om de inhoud, alsmede zijn voorstellen in studie te nemen. Hij eiste echter onvoorwaardelijk erewoord wat ik hem dan ook gaf dat ik onder geen omstandigheden van mijn wetenschap gebruik zou maken, wanneer blijken mocht, dat de stukken voor mij van generlei waarde waren. Maar hij wist wel beter, want hij vroeg me zonder blik ken of blozen één millioen pond ster ling voor de inhoud der tas, die htf by mij achterliet."

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7