Camouflage en marsdiscipline van Nederl. en Engeland onvoldoende Chrissemeuje wordt 105 jaar Battle Royal Is de „Willem Bontekoe" toch door 'n botsing verongelukt? Mist en nevel dwongen „Doorman" tot een schijnbare inactiviteit 350 Man luchtmachtpersoneel met de gezinnen naar Duitsland -j_ix 1954 DE LE1DSE COURANT rWbhüE BLAD - PAGINA l „BATTLE ROYAL" in beweging Verbindingsdienst overtreft zichzelf Donderdagmiddag om 16 uur heb ben de eerste atoomgranaten die ooit in een oefening op deze schaal zijn gebruikt in „Battle Royal" hun werk I gedaan. Zij „troffen" onderdelen van I het eerste Britse legerkorps ten Noor- j den van Halle en ten zuid-oosten van I Bielefeld. Het afvuren der granaten 1 uit de twee 280 mm atoorakonnen werd geconstateerd door de scheids rechters, die eveneens onmiddellijk maatregelen namen om de vernieti- j gende werking vast te stellen, die echte granaten hier zouden hebben veroorzaakt. Die werking zou zeker niet gering zijn geweest en zou be langrijke concentraties van gepantcer- de en gemotoriseerde eenheden bui- j tne gevecht hebben gesteld. Daarbij zouden enige commandoposten op hoog niveau zijn gekwest, waardoor tevens de commandovoering ernstig gestoord zou zijn geworden. De commandant van het Belgische legercorps had de aanval van de Britten in de buurt van Halle, pre cies verwacht waar hij kwam, en het „afvuren" van de atoomgranaten daar was dan ook het resultaat van een weloverwogen plan. Voordien had de Belgische artille rie, reeds belangrijk afbreuk gedaan aan de stootkracht van vooruitge schoven onderdelen van het Britse corps. Het voordeel van de atoomgra naat boven de atoombom is, dat het H door een granaat getroffen gebied! zen hadden hier en daar echter klei- reeds na enkele minuten weer kanne plukjes mensen met radiosets ach- worden betreden, waardoor het door! tergelaten, die naar hun eigen linie de aanvallende troepen direct kan de posities van de oprukkende Ne- worden bezet. derlanders trachtten door te geven. ZWARE TOL Bij de oefening „Battle Royal" in West-Duitsland, zijn enige fa tale ongelukken gebeurd. In Westfalen botste een Britse jeep met grote vaart tegen een boom. Hierbij werd een soldaat gedood en twee ernstig gewond. Bij Arnsberg kantelde een Bel gisch militair voertuig en ook hierbij kwam een soldaat om het leven; drie werden ernstig ge wond. Bij Paderborn kwam een Duits burger door een verkeers ongeluk om het leven. In het district Detmold ge beurden op de eerste oefening tien ongelukken, waarbij ener zijds Geallieerde en anderzijds Duitse voertuigen betrokken waren; deze verkeersongevallen hadden geen ernstige gevolgen. rivier bevindt-zich dan ook de front lijn tussen Nederlanders en Belgen, waai bij de Hollandse troepen voor de opgave staan de rivier over te ste ken met alle consequenties van dien. Toen de Nederlandse troepen Don derdagmorgen vroeg het Teutobur- gerwoud verkende, merkten zij dat daar de Belgische en Canadese vogels gevlogen waren, zodat hun opmars niet al te moeilijk was. De Canade- Voor water gestrand. De Nederlandse troepen zijn giste ren gestuit op grote inuraderingen langs de rivier de Ems, en langs de Beslist onvoldoende. Met de steeds grotere invloed die het lucht wapen in de oorlogsvoering krijgt, zijn camouflage en marsdis- Oudste inwoonster Chrissemeuje wordt als het haar gegeven mag zijn op 2 October a.s. 105 jaar. Zij staat officieel in geschreven als mevr. Ch. Karnebeek- Baks te Eibergen en zij is de oudste inwoonster van Nederland. Haar naaste „concurrent" is opa Kip uit Dreischor, die meer dan eens abusievelijk de oudste wordt ge noemd. Opa Kip echter hoopt eerst op 18 Maart 1955 zijn 104de verjaardag te vieren. Chrissemeuje heeft als devies: Leef sober. Zij is het afgelopen jaar nog niet ziek geweest en verricht dagelijks kleine huishoudelijke karweitjes. Zij ziet niet tegen 2 October op. Een uurtje eerder dan anders staat zij zich nu aan de pomp te wassen, want om half negen draagt pastoor Kaeter in de woonkamer een H. Mis op. Voor het overige hoopt zij maar dat de dag gelijk aan andere dagen zal worden, want zij houdt eigenlijk! niet van al die drukte, het komt bij de laatste verjaardagen meer dan eens voor, dat er zo een kleine 600 mensen op bezoek komen. Overigens zal zij ook die dag niet van haar dagelijkse indeling afwij ken: een middagdutje van een uur en 's avonds om negen uur naar bed. Alleen van het sokken stoppen en aardappelen schillen zal die dag niet veel komen. Chrissemeuje is twee maal ge trouwd geweest maar zij heeft geen kinderen gehad. Zy is nog vol be langstelling voor wat er in de we reld gebeurt. Zij leest dagelijks haar krantje (met bril) en is zéér belang stellend in de inhoud van het blad „De heraut van het kasteel" dat door de zusters van Boxmeer wordt uitgegeven. Chrissemeuje heeft twee van de nonnetjes van dit klooster van nabij zien opgroeien, vandaar haar belang stelling. Chrissemeuje zelf verwondert zich niet zo over haar hoge leeftijd, die met een grote helderheid van geest gepaard gaat. Ze weet, dat ze niet door haar zeldzame ouder lom be langrijker wordt en spreekt slechts van de toekomst, nadat zij eerst Gods wil voorrang heeft verleend. cipline zeer belangrijke factoren ge worden. Vooral ook door de zeer ver gevorderde fotografische techniek kan slechte camouflage rampzalig zijn en als de luchtverkenningen van „Zuidland" effectief zijn geweest, heeft men gisteren in de voorste li- neis van „Noordland" bittere erva ringen kunnen opdoen. De camouflage in de voorste lijn van de Nederlandse troepen behoorde niet altijd tot het beste en hetzelfde geldt voor de marsdiscipline vóór in het frontge bied. De concentratie van voertuigen in Itburg zou o.a. in oorlogsomstandig heden een dankbaar object voor een luchtaanval zijn geweest. Ook de af standen tussen de voertuigen was vaak veel minder dan het uiterst toe laatbare en hier en daar* zagen wij zelfs auto's bumper aan bumper staan. De marsdiscipline van enkele Britse colonnes was beter dan die van de Hollanders, doch bevoegde waarnemers verklaren ook het tegen deel. Hieruit blijkt, dat zowel Nederland als Engeland nog wel wat kunnen leren. Eén ding was verheugend: de ver- reerd, beslist beter dan het vorig bindingen hebben goed gefunction- jaar in „Grand Repulse". De com mandant verbindingen van de vierde divisie was over zijn mensen zelfs zeer tevreden. Vliegtuigen over Nederland. Donderdagavond tussen negen en een uur zouden 85 „Canberra-straal- bommenwerpers van het Britse „Bomber Command", van Engeland uit aanvallen op het manoeuvrege- bied uitvoeren. Twee aanvalslijnen waren dwars over Nederland gepro jecteerd. De een kwam even ten Noorden van Den Haag ons land bin nen, de ander iets boven Heek van Holland. De vliegtuigen, twee-moto- rige straalbommenwerpers, hebben echter op grote hoogte gevlogen, zo dat de Nederlanders er waarschijn lijk niet al te veel van gemerkt zul len hebben. Straaljagertank gevonden Een opmerkelijke ontdekking nabij het wrak van de verongelukte K. L. M.'er Willem Bontekoe" heeft de mogelijkheid van een botsing sterk cp de voorgrond geplaatst. Bij de wrakstukken van de „Willem Bontekoe" zijn namelijk brok- stukxen van een straaijagertank gevonden, zoda.- het thans niet uitge goten wordt geacht, dat de „Willem Bontekoe" boven Bergen in botsing is gekomen met een tot nu toe onbekende straaljager en tengevol ge van die botsing in zee is gestort. Op de brokstukken va:i de tank is een nummer gevonden en aan de hand hiervan poogt men nu de fabriek op te sporen, die de tank vervaardigd 'eeft. Via deze fabriek zou men dan de identiteit van de straaljager kunnen achterhalen. Men houdt momenteel rekening met de mogelijkheid, dat de ploot, die eventueel met de Bontekoe in botsing is gekomen, deze botsing viet gemeld heeft. Beveiligingsmanoeuvre ter zee Aan boord was het echter wel „oorlog" Mis en zware regenbuien verhin derden gisteren de activiteiten ter zee en in de lucht van zowel vriend als vijand in de oefening „Morning Mist". Aan boord van het vliegdek- schip „Karei Doorman" stonden van af Donderdagochtend-vroeg vliegtui gen van de typen Avenger en Sea- fury startklaar om te beginnen met de taak van het opsporen van vijan delijke onderzeeboten om de weg vrij te maken voor de convooien die over twee dagen uit Engelse en Franse ha vens zullen vertrekken. De weers omstandigheden waren evenwel zo ongunstig er was nauwelijks een mijl zicht bij een laaghangende lood grijze bewolking dat tegen het vallen van de avond de bemanningen hun vliegoveralls konden uittrekken, zonder dat er een toestel de „Karei Doorman" had kunnen verlaten. Dit wil echter niet zeggen, dat aan boord van de „Karei Doorman" de eerste „oorlogsdag" ongemerkt is voorbijgegaan. Vrijwel de gehele be manning van meer dan dertien hon derd koppen is ingeschakeld voor oorlogswacht, hetgeen betekent dat er een zware dienst moet worden „geklopt" van zes uur op en zes uur af. Net echt! Op de brug van het schip, waar de commandant en de officieren van de wacht, allen met helmen op, de bin nenkomende radioberichten en de meldingen van het radarscherm met gespannen aandacht volgen, worden van minuut tot minuut orders gege ven, waardoor de „Karei Doorman' inderdaad de aanblik geeft van een oorlogsbodem in oorlogstijd. Deze sfeer werd na het invallen van de duisternis nog intensiever door het feit, dat aan de verduisteringsvoor schriften strikt de hand wordt ge houden. Loos alarm. In de loop van de dag werd de waakzaamheid tweemaal op de proef gesteld. In de ochtenduren werd op het radarscherm een „vijandelijk" vliegtuig waargenomen. Het onmid- delijk daarop afgekondigde alarm bracht het schip in een staat van ver-1 dediging, die eventuele aanvallers weinig goeds beloofde, gezien tien tallen lopen van afweergeschut, die dreigend waren gericht in de rich ting van de grauwe hemel en die klaar waren om een zij het dan papieren scherm van lood om het schip te leggen. De verwachte aan val zette echter niet door, evenmin als die van een onderzeeboot die later op de dag de „Karei Doorman" tot op ongewenste afstand wist te be naderen. Waardevol escorte. Een grote rol, bij de beveiliging, van de „Karei Doorman" speelt het ven de postkantoren. escorte van de Nederlandse torpedo- bootjagers „Evertsen" en „Korte naer" en drie Engelse torpedoboot- jagers, die het vliegdekschip op zijn vaart op de Atlantische Oceaan om ringen en geen moment van zijn zij de wijken. Deze vijf oorlogsbodems waren gisteren slechts nu en dan zichbaar, maar de door hen gevorm de ring rondom de „Doorman" was, dank zij de moderne beveiligings middelen, zo hecht, dat de „vijand" nog geen kans heeft gezien het vlieg dekschip ernstig te belagen. Terwijl dus gisteren de activitei ten van het Nederlands-Britse eska der noodgedwongen beperkt moest blijven tot waakzaamheid, doen de weersverwachtingen voor vandaag het waarschijnlijk voorkomen, dat de „Karei Doorman" en zijn vliegtui gen de actieve rol kunnen gaan spe len die hun is toebedeeld. Stadsomroeper van Utrecht legde proef af Onder belangstelling van vele ste delijke autoriteiten is Donderdag op de trappen van het Utrechtse stad huis de nieuwe stadsomroeper ge ïnstalleerd door wethouder mr. W. H. J. Derks. £en op het bordes opgesteld orkest had tevoren vele honderden voor het stadhuis doen samenstro men. Volgens instructies van oudtijds moest de stadsomroeper zowel kun nen lezen als schrijven; daarom moest de nieuwe omroeper hiervan eerst een proeve afleggen voordat wet houder Derks tot installatie overging. Nadat omroeper Piet van Steende ren door het in ontvangst nemen van zijn attributen was geïnstalleerd, be gon hij zijn bel te luiden en zich aan de menigte voor te stellen in zijn speciaal ontworpen oud-Hollands cos- tuum met hoge hoed en zwarte met rood gevoerde wijde cape. Als eerste opdracht ging Piet van Steenderen op verscheidene punten van de stad de Utrechters bijeen „bengelen" om het op a.s. Zaterdag te houden schuttersfeest van de stichting stadsontspanning aan te kondigen. Naar een nEuropees Leger" Dit jaar nog Over de integratie van de Tweede Geallieerde Tactische Luchtstrijd krachten waarvan een Nederlands squadron deel gaat uitmaken verne men wij nog, dat de tweede groep van deze Tweede Geallieerde Tacti sche Luchtstrijdkrachten met ingang van 1 October volledig geïntegreerd en dus operationeel samengevoegd worden. Dit betekent, dat de deelnemers van deze tweede groep, Nederland en Engeland, op elk niveau in de ver- ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Indonesië: s.s. „Automedon", 29 Sept. Ned. Nw. Guinea: s.s. „Tomini", 30 Sept. Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad", 28 Sept. Suriname: m.s. „Stentor", 6 Oct. Unie van Z.-Afrika en Z.-W. Afri ka: m.s. „Carnarvon Castle", 25 Sept. Canada: m.s. „Sibajak", 25 Sept.; s.s. „Rijndam", 29 Sept.; s.s. „Ame rican Counselor", 30 Sept. Zuid-Amerika: s.s. „Presidente Pe- ron", 25 Sept. Australië: via Engeland, 2 Oct. Nieuw Zeeland: via Engeland 25 Sept. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge houding veertig tot zestig ten nauw ste zullen samenwerken en dat de commandant van de Nederlandse Tactische Luchtstrijdkrachten, kolo- nel-vlieger-waarnemer A. J. de Vries plaatsvervangende commandant van de tweede groep zal worden en te vens hoofd van het operationele deel. Het betekent 'ook, dat het admini stratieve en technische deel van het Nederlandse Commando Tactische1 Luchtstrijdkrachten, dat gevestigd is in Zeelst bij Eindhoven, per 1 De cember zal worden overgeplaatst naar Goch in Duitsland, waar het hoofdkwartier van de tweede groep komt. Voor Nederland houdt dit in, dat 350 man luchtmacht personeel, waarschijnlijk nog in de loop van dit jaar, met hun gezinnen naar West- Duitsland zullen worden verplaatst en dat het 306e Nederlandse Tacti sche Verkennings Squadron zal wor den gelegerd op het vliegveld Laar- bruch ten zuiden van Goch. VEILING PIJNACKER PASSEERT DE ZES JVULLIOEN De Coöperatieve Groentenveiling „Pijnacker" te Pijnacker heeft een mijlpaal bereikt door het omzetcijfer van zes millioen gulden te passeren. Dit geschiedde toen de koopman C. van Rijn uit Amersfoort zes kisten bonen kocht, die door Gebr. de Groot uit Zoetermeer waren aange voerd. Voorzitter Bregman overhandigde aan de heren Van Rijn en de Groot een kistje sigaren en deelde o.a. mee dat in 1951 een totaal omzet van vijf millioen werd bereikt. Deze cijfers waren voor 1943 vier millioen en voor 1946 drie millioen. N.S.-directie aangevuld Ir. J. Wessels Boer, chef van de Dienst van de Exploitatie van de N.V. Nederlandse Spoorw gen, die met in gang van 1 October a.s. benoemd is tot directeur van de N.S. De Directie van de Spoorwegen zal met ingang van 1 October dan bestaan uit de he ren ir. F. Q. den Hollander (Presi dent); drs. D. J. 'ansink (Directeur); en ir. J. Wessels Boer (Directeur). Afsluiting van Haringvliet Het ligt in de bedoeling van het ministerie van Verkeer en Waterstaat in 1955 een aanvang te doen maken met de werken ter afsluiting van het Haringvliet, indien althans de voor bereidingen voldoende gevorderd zullen zijn. Bij een binnenkort in te dienen wetsontwerp zullen uitgewerkte voorstellen worden gedaan ten aan zien van de uiteindelijk ter beveili ging van de Nederlandse kust te treffen maatregelen als met betrek king tot de voorlopige versterking van scheidene zwakke plaatsen in de bestaande hoogwaterkeringen, zulks ter overbrugging van het tijdvak, dat met het treffen der definitieve voor zieningen gemoeid zal zijn. De belangrijkste verbeteringswer- ken zijn het versterken van de duin voet bij Goeree (ƒ600.000), het tref fen van voorzieningen tegen verdere afslag van de Eijerlandse kust 800.000), het verlengen van de Hel- derse zeewering en het treffen van voorzieningen aan de vooroever van die zeewering (ƒ4.000.000), de uit breiding van bezinkingen en het in korten en verlagen van hoofden langs de Noordzeekust tussen de Helderse en Hondsbossche zeewering 1.100.000) en de verdediging van de zuidwestpunt van Ameland (ƒ500.000). Lyda's flora sneuvelde door ondergrondse actie Terwijl bloemenmagazijn „Lyda" jarenlang geheel Zaandam en wijde omtrek in geurige kleuren had gezet, bleek de laatste tijd deze faam een weinig misplaatst te zijn, want te leurgestelde klanten kwamen na en kele uren al bitter gestemd naar de bloemenzaak om het droeve over schot te laten zien van hetgeen zo kort daarvoor nog een wonder van natuurpracht en vakmansschap was geweest. De bloemen van „Lyda" verdorden terwijl je er bij stond en de bekom merde zakenman deed hevige aan vallen op zijn leveranciers, die allen echter om strijd verklaarden, dat ze versgeplukte bloemen geleverd had den. Nu wordt op de cursus vakbe kwaamheid bloemhandelaren (vesti gingseis) geleerd, dat bloemen geen grotere vijand kennen dan gas en deswege van „Lyda" geheel elec- trisch. Dezer dagen is echter gebleken, dat hier van ondergrondse activiteit sprake is geweest, want, op nog geen twintig meter van „Lyda" verwijderd vertoonde de gasbuis van Gasbedrijf Zaanstreeks Waterland een ernstige breuk. Ondanks alle efectricitelt kwam er via de kelder dus toch gas bij de bloemen, die natuurgetrouw de geest gaven, na een korte wijle dit verbrandingsproduct ingeademd te hebben. Deze ontdekking heeft een aantal werklieden aan het graven gezet en de breuk is nu geheeld. Maar de bloemenhandelaar is nog niet hele maal tevreden; hij zal een eis tot schadevergoeding tegen de Gas maatschappij instellen. TUINBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Gistermiddag omstreeks half een is brand uitgebroken in de tuinbouw- schuur var» A. H. van Staaduinen aan de Heenweg te 's-Gravenzande. Eni ge voorbijgangers zagen rookwolken opstijgen uit de schuur, welke was gevuld met stro, veevoeder en een grote hoeveelheid papieren zakken. Zij waarschuwden de eigenaar, die met zijn gezin aan het middagmaal zat. De direct gealarmeerde brand weer was spoedig ter plaatse maar kon niet verhinderen dat de gehele schuur met inhoud uitbrandde. De schade loopt in de tienduizenden gul dens. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De eigenaar was ver zekerd. HET ONDERSTE UIT DE KAN. Bij graafwerkzaamheden in zyn tuin stootte de landbouwer W. van de Langenheen in de buurschap Ger- ven te Putten dezer dagen op iets hards. Het bleek een stenen kruikje te zijn, gevuld met zand. Onderin za ten twintig gouden muntstukken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5