„Naar de kelder" was het tegendeel van een drama Prijzen-regen daalde op zonnige dag over de trots van Rijnland Handels- en slachtvee beheersten tweede dag van Vebo-tentoonst. Record aantal prijzen Aantal nieuwe telefoonaansluitingen blijft in Nederland vèr beneden norm RADIO en TELEVISIE 60-Jarig bestaan Leidse K.A.B. A. Onvlce 25 jaar bij Rotogravure HOOGENBOSCH, Begroting 1954 nog niet sluitend VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 40 jaar Leidse Middenstandsbond Veel belangstelling De Leidse afdeling van de Konink lijke Nederlandse Middenstandsbond vierde gisteren een uitgesteld veer tigjarig jubileum. Op 17 Augustus 1914 n.l. en hier citeren we even de voorzitter de heer W. Zwart in zijn welkomstwoord nam de heer van Rossum-Duchatel het initiatief tot een oprichtingsbij eenkomst in „Het Vlies" waar de af deling werd geboren. 47 Middenstanders maakten deel uit van de piepjonge bond, maar een snelle groei volgde want in 1916 was de Leidse vereniging al volwassen genoeg om de gastvrouw te zijn bij een landelijk middenstands congres. Thans uitgegroeid tot een in vloedrijke vereniging - was de foyer van de Stadsgehoorzaal bijna te klein om alle leden en genodigden, die dit feest kwamen medevieren, een plaast te geven. Welkom aan velen. Er heerste een zeer geanimeerde stemming, die de gehele middag voortduurde. De heer A. Hanselaar zorgde voor opgewekte pianomuziek; later tijdens het gezellig samenzijn en bij het koud buffet in de Leidato- kelder onder de Gehoorzaal kreeg zij versterking van een collega bassist en violist. De heer W. Zwart opende het ern stiger gedeelte van de middag met een welkomstwoord, waarin hij zeer consciëntieus alle gasten welkom heette en bij name noemde. Bij de velen, die hem een zeer welwillend oor leenden, waren onder meer: de heren commissaris van politie te Lei den R. J. Meijer, M. Weima, direc teur van de markt- en havendienst, leden van alle fracties van de ge meenteraad, F. C. de Hosson, mede als lid van de Middenstandsraad, C. Lindenhof, secretaris van de N.R.K. M., J. C. J. Lambermont, voorzitter van de Leidse Middenstandscentrale, dr. K. Reitsma, directeur van het openbaar slachthuis, P. B. N. Oost- dam, vice-voorzitter van de K.A.B., ir Kruijt, voorzitter van de Leidse vereniging van industrieëlen, mevr. G. H. Douma-Herberts en mevr. G. Lem-Gunnig van de vereniging van huisvrouwen, mr W. de Clercq, juri disch adviseur van de vereniging, N. Hazelhoff, directeur G.A.B., C. J. Piena, afdeling Leiden N.V., C. F. Meerpoal, onder-voorzitter van de K.v.K., mr A. G. Blécourt, adjunct- secretaris van K.V.K., A. Sanders en Jan Wolfslag van he^ Leidato-comité, A. F. van der Oord, secretaris van de Leidse federatie van Bakkerspa troons, D. van Leeuwen en M. de Kier van de algemene melksijters- bond E.Z.O.D., deputaties van de N. A.P.B., afgevaardigden van hoofd bestuur en zusterafdelingen, C. J. v. d. Wilk, secretaris van de woningin richtingsvereniging „Samenwerking" W. F. v. d. Reijden, voorzitter van de afdeling Leiden van de banlcet- bakkersbond, mr. Portheine van het bondsbureau K.N.M.B., J. H. De Jong, directeur van de Gem. Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, M. Eek, directeur van de Middenstands- bank te Leiden, de ere-leden W. Brouwer en P. J. v. d. Zanden en de oud-voorzitters Ponsen en Mayer. Later op de middag voegde zich wethouder S. Menken bij het gezel schap. Vertrouwen in levensvatbaarheid Na een inzicht gegeven te hebben in de geschiedenis van de bond, vroeg de heer Swart in zijn openingswoord zich af of er reden voor trots bij dit veertigjarig bestaan bestond. Hij ont kende het. Pas als er van een 400- jarig bestaan gesproken zou kunnen worden, aldus de heer Zwart heeft trots bestaansrecht. Zo lang en nog langer immers heeft de middenstand zijn rol in de historie gespeeld. In ieder geval, aldus spr. hebben de op richters vertrouwen gehad in de le vensvatbaarheid van de midden standsbond. De feiten hebben hen niet beschaamd. Na een korte pauze kreeg de heer W. Swagerman, bondssecretaris van de Kon. Nederlandse Middenstands bond, het woord voor een korte cau serie over het onderwerp: Een mid denstand is noodzakelijk voor een democratische samenleving. Door de machine, aldus de heer Swagerman tijdens zijn betoog, is een groter aantal consumptie-artikelen op de markt gebracht. De industrie heeft vele ambacht-ondernemingen langzamerhand onmogelijk gemaakt, maar nieuwe ambachten gecreëerd. De industrie heeft de middenstand nodig voor distributie, zorg en onder houd van haar producten. De rege ring begint het belang van de mid denstand in te zien. Er groeit een welbewust beleid, dat op een des kundig middenstands-apparaat ge richt is. Het is opvallend, aldus spr. dat in sociaal-economische studie's over maatschappij van de toekomst steeds drie onmisbare eigenschappen ge noemd worden. Dat zijn persoonlijk verantwoordelijksgevoel bij beslis singen, het durven nemen van risico en de bezitsvorming voor iedereen, zelfs de kleinste burger. Het zijn de ze drie dingen, die juist essentieel zijn voor de middenstand. Als de middenstand er r.iet was zou de maatschappij bestaan uit een grote massa loontrekkenden en een kleine groep producenten-bezitters. Het volk zou door deze scherp gescheiden delen uit elkaar vallen; het is de middenstand, die voor de overbrug ging zorgt. Naar de kelder. Het „naar de kelder gaan van de middenstand", zo dikwijls in vurige pleidooien voor de middenstand in het vooruitzicht gesteld, had het te gendeel van een dramatisch verloop. Met de muziek voorop begaf het gezelschap zich naar de bekende Leida-cabana-kelder, die het Leidato- comité met dit feest van de midden stand in het vooruitzicht nog niet heeft laten afbreken. Daar werd onder gezellig gekout de keuze uit een rijke variatie aan koude schotels verorberd. Na de maaltijd verplaatste het ge zelschap zich weer naar de foyer waar men genoot van het optreden van Hetty Blok, die enige humoristi sche verhalen van Bomans en Car- miggelt voordroeg en mevr. Scheffer met Franse chansons. Onder leiding van de heer De Vries werd een klei ne modeshow gehouden. Nog géén verhoging van de broodrpijs In vervolg op het bericht over de broodprijsverhoging in Leiden kun nen wij mededelen, dat de Leidse Bakkerspatroons in de vergadering van gisteravond niet tot overeen stemming zijn kunnen komen. De verhoging van 1 cent van het zogenaamde grootbrood van 800 gram is dus voorlopig van de baan. Uitslagen Vebo-keuringeu Voortreffelijke kwaliteit Ondanks het prachtige weer op de eerste Vebo-dag is de opkomst voor dit beroemde evenement op veegebied wat tegengevallen. Ruim zevenhon derd personen die de vrij hoge toe gangsprijs hadden neergeteld, pas seerden de hekken. De grote spelbre ker was hoe paradoxaal dit ook moge klinken het zonnige weer. Honderden boeren hebben namelijk van deze late zomerse dag gebruik gemaakt de oogst binnen te halen. Dit was ook de reden waarom een aantal paarden verstek moest laten gaan, wegens bezigheden elders. De tweede dagen van de tentoon stelling bracht in alle vroegte het handels- en slachtvee naar Leiden. Talrijke boeren, die op Vrijdag toch immer naar de Sleutelstad komen, maakten nu van de gelegenheid ge bruik, hun eigen vee met de bekroon de producten op de tentoonstelling te vergelijken. De natte zomer blijkt weinig indrukken op de goed gevulde dieren na gelaten te hebben. Vooral bij de dikbillen was de inzending boven alle lof verheven. De roodbonten domineerde boven haar minder kleurige zusters. Het blijkt immer weer dat deze dieren de ideale exemplaren voor de vetmeste- K. v. K. RIJNLAND AAN TWEEDE KAMER: Wachttijden van 9 mnd. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gericht, waarin de achter stand bij de aanleg van nieuwe tele foonaansluitingen betreurd wordt. Men schrijft onder meer: Uit het laatst gepubliceerde ver slag van de P.T.T.-dienst blijkt dat op 31 December 1952 nog 30.386 aan vragen voor telefoonaansluiting op afdoening wachtten. Dit aantal acht onze Kamer zéér hoog, daar regel moet zijn, dat er bij de centrales zoveel overcapaciteit is, dat alle aanvragen met spoed tot stand gebracht kunnen worden. Bij vele telefooncentrales is dit dan ook het geval. Des te meer zijn echter diegenen gedupeerd, die soms zeer vele maanden op aansluiting moeten wachten, omdat de locale centrale vol is. Wachttijden van zelfs 9 maan den schijnen herhaaldelijk voor te komen. Voor een plaats als Katwijk bedroeg het aantal wachtenden in de eerste helft van'dit jaar zelfs 137. Ge hoopt wordt dat de centrale aldaar einde van dit jaar zal zyn uitgebreid. Uit met de PTT-dienst gevoerde correspondentie blijkt, dat men al daar deze achterstand zeer betreurt, maar dat men belemmerd wordt door een niet voldoende groot bouwvolu me en doordat niet voldoende gelden voor het bouwen van nieuwe tele fooncentrales beschikbaar worden gesteld. De Kamer acht geen dezer beide argumenten van voldoende ge wicht om een zo grote achterstand te doen voortduren. Dit te meer niet waar het aantal aansluitingen per 100 inwoners in vergelijking tot tal van andere landen in Nederland nog steeds zeer laag is en Nederland noch vóór de,oorlog noch daarna het ver schil heeft weten in te halen of zelfs maar op gelijke hoogte heeft weten te houden. viagen een ietwat intieme sfeer waar je rustig zou kunnen kiezer, uit een keur van exquise apparaten, zowel in de goedkope de middel als in de duurdere klasse. Voor iedere beurs dus dezelfde service Dat zou pas ideaal kopen zijn. Voor de oplossing van dit probleem stond de Fa. PELTENBURG VAN 1793, Breestraat 109. Daar wordt nl.. de grote winkelruimte soms geheel in beslag genomen door de gramofoon- en gram. Platenkopers, die de firma toch even na aan 't hart liggen. Vooral Zater dags nam. is er geen bijkomen aan. Maar het probleem werd opgelost Fen zijlokaal werd ontruimd en omgetoverd in een wat we zouden wil- en noemen: radio- en televisie verkoopsalon. De keur van exquise appa raten staat er, en de sfeer is er ook. Een ideale gelegenheid voor U. (Ingezonden mededeling). WAT LEZERS SCHRIJVEN: LEIDEN, 23 September Nu het 60-jarig jubileum van de Katholieke Arbeidersbeweging met vreugde gevierd wordt, maken velen zich op om door hun aanwezigheid kracht bij te zetten aan het feit, dat de eenheid onder de Katholieke ar beiders, juist nu na 60 jaar, tot een onverbreekbare band is uitgegroeid. Immers, dit is de mening van allen die zich op de receptie-avond als tolk van allen hebben uitgesproken. Iede- in- en outsider heeft dit in de diver se bladen kunnen lezen. En, laten we eerlijk zijn, plm. 2000 leden in onze goede stad wil toch wel iets zeggen. Ieder rechtgeaard lid kan hier trots op zijn. Toch zijn er nog zeer velen die zich afzijdig houden, waarom? I ken. I Ieder lid heeft het recht deze avond bij te wonen, d.w.z. twee maal twee duizend!, want per lid konden 2 plaatsen worden uitgereikt. 4000 plaatsen!! Wat ge doet, doet dat goed heren bestuurders. Toen ik een dag later dan was aangegeven om plaat sen kwam waren ze.... op! Deze kaarten moesten Maandagavond tus sen 18.30 en 19.30 uur worden afge haald, dat is waar, maar ziet men dan beslist de continue-arbeiders over het hoofd die 's avonds verhinderd zijn? Ziet men ook de moeders van kleine kinderen over het hoofd die er met geen mogelijkheid „uit kunnen breken"?, eveneens hen die geen „oppas" voor de kinderen hebben en als ze deze wèl gevonden hebben, er dan naast zitten omdat ze een dag te laat zijn. Ik zelf ken mensen die werkelijk nooit eens een verzetje hebben om dat er geen familie is die oppast. Toen ze eindelyk iemand hadden, waren er geen kaarten meer. Begrijpt u de teleurstelling. Is het omdat de arbeiders onder-j Kijk heren, deze mensen kunnen ling vaak de kluts kwijt zijn? Ik 's middags niet, ze moeten het heb- geef toe, er is nog veel te verbeteren, ben van de tijd dat de kleintjes op maar zijn idealen er niet om verwe- j bed liggen. Als ge zelf niet in zo'n zenlijkt te worden? En., in de bond situatie verkeert, wel, ge zijt geluk- l I.:JU .li» r.y is nog plaats genoeg! Méér dan in de Stadsgehoorzaal waar a.s. Zondag de jubileum-feest avond wordt gehouden. Hier liggen de feiten anders. Hier wordt de hech te, sterke band voor éénmaal ver broken. Deze week die een manifestatie had moeten zijn voor de Katholieke eenheid, uitgesproken déze week krijgt een zwarte bladzijde, de hech te eenheid wordt in stukjes gebro- kige mensen, doch tallozen zijn er die niet zo gelukkig zyn. Is de K.A.B. niet voor allen? Neen, vrienden hier zit iets scheef. Waar om geen 2 of desnoods 3 avonden belegd? De kosten worden dan aan merkelijk hoger, toegegeven, doch is het feit van het jubileum en de dank voor het bereikte dit niet volledig waard? Ik meen te weten dat het vorige bestuur dezelfde mening was toege daan. Toen kon het ook, waarom nu niet? Willen we iets bereiken, dan moet ieder lid ons dierbaar zijn, ook die leden die door huiselijke omstan digheden zo vaak gebonden zijn. Eni ge honderden zijn uitverkoren, enige duizenden vragen: „en wij dan?" Nü is de tijd er nog om de proble men op te lossen. Uit naam van velen vraag ik U: „Doe dat". Met vriendelijk dank voor plaat sing. A. F. SNEEP, Gerrit v. d. Laanstraat 8. Burgerlijke Stand Geboren: Frits, zn van E. v. Kool bergen en H. J. de Regt.. Adrianus, zn van M. J. v. d. Poel en W. M. Pan nebakker; Jacobus, zn van H. A. Loo- mans en T. Lagerweij; Martinus Adriaan, zn van A. A. B. Helm en A. v. 't Zelfde; Hendrikus, zn van J. Maree en M. Nijssen. Gehuwd: B. Fabel en J. Landman. M. W. v. d. Bent en A. v. Altveer. LEIDSE VARIA Naar aanleiding van het 60-ja- rig bestaan van de Algemene Be- drijfsbond Voedings- en Genotmidde len houdt het bestuur op Donder dag 7 October een receptie in de Foyer van de Brucht. Mede in ver band met het feit dat ook de lande lijke bond haar 60-jarig jubileum viert, zal in landelijk verband door de theatergroep De Verenigde Spe lers, een spel worden opgevoerd. Le den die in 1954 25 en 40 jaar lid van de bond zijn, zullen gehuldigd wor den. ry zijn, al is de melkproductie dan ook belangrijk minder dan bij de zwartbonten. Grote belangstelling kreeg ook dit jaar weer de dikbil van de gebr. Biemond uit Abbenes. Dit geweldige beest biedt boeren en burgers een ruime blik op Hollands vleesgeworden welvaren. In de klei ne vakken aan het begin van het ter rein persten zich door een regen van speklappen tot liggens toe be wogen varkens. Ook in deze klasse werden een record aantal prijzen weggesleept. De voorzitter van de Vebo, de heer J. Bonda, die wij even aanklampten, toonde zich zeer tevreden. De belang stelling, aldus de heer Bonda, had misschien iets groter kunnen zijn, maar de kwaliteit van de dieren is nauwelijks te overtreffen. Gisteren herdacht de heer A. On- vlee, drukker van beroep, de dag dat hij voor 25 jaar bij -de N.V. Ned. Ro togravure Mij. in dienst trad. Overeenkomstig de wens van de jubilaris vond de feestelijke herden king van dit feit op intieme wijze plaats. Daartoe werd de jubilaris dien morgen om 11 uur met zijn vrouw en dochtertje ontvangen in de directie-kamer, waar de directeur, bedrijfsleiding en enkele collega's van de jubilaris hen opwachtten. Al lereerst voerde nu de directeur mr. S. C. H. Coebergh het woord, die be gon met de jubilaris de hartelijke fe licitaties over te brengen van de heer J. C. Staffleu, mede-directeur der N.V., die door vacantie dit jubileum niet kon meevieren. Vervolgens schetste spreker in een voudige, doch zeer hartelijke en waarderende woorden de verdien sten der jubilaris, die als drukker een dusdanige positie inneemt bij de Rotogravure, dat men hem node zou den willen missen. Spreker wenste hem tenslotte nog vele jaren toe in dienst der N.V., waarna hij hem de traditionele envelop met inhoud, be nevens 't getuigschrift van de Maat schappij van Handel en Nijverheid, overhandigde. Mevr. Onvlee werd verrast met een bouquet anjers. Voorts voerden het woord de he ren W. Streefland, namens het per soneel, die een werpmolen (de jubi laris is een hartstochtelijk visser) als geschenk overhandigde, de heer C. Smit, afdelingschef van de drukkerij die de bijbehorende werphengel aan bood en de jubilaris zelf, die op een voudige maar spontane wijze direc tie en collega's bedankte voor de ve le vriendelijke woorden en de prach tige cadeaux. VOORSCHOTEN Pacht niet verlengd wegens belediging Sinds lange tyd bestaat er een con flict over het gebruik van drie bun der land bij Huize Ter Wadding. Van de familie, die aanvankelijk proces sen voerde met de pachter, is de eigendom van de grond overgegaan op een Voorschotense veehouder, die het weiland bij zijn bedrijf wilde hebben. Hierdoor ontstond opnieuw een conflict, dat thans beslecht is voor de Arnhemse Rechtbank. De nieuwe eigenaar had de pach ter verweten, dat deze hem en zyn kinderen zou hebben beledigd en uitgescholden. De Leidse Pachtkamer achtte dit afkeurenswaardig, doch niet belang rijk genoeg om geen pachtverlenging toe te staan. Het Arnhemse Gerechtshof dacht er anders over. Na verhoor van verschillende ge tuigen en een opperwachtmeester uit Voorschoten achtte het Hof, on danks de ontkenning van de pach ter, bewezen, dat deze zijn landheer uitschold en zich onbetamelijk je gens hem had gedragen. Het Hof nam aan, dat het optreden van de pachter tegenover de ver pachter in de afgelopen pachtperiode aanleiding had gegeven tot gegronde klachten en weigerde in hoger be roep de door de pachter gevraagde pachtsverlenging toe te staan. Dit arrest bevestigt, dat een pachter zich steeds tegenover zijn verpach ter behoorlijk moet gedragen en ook al zijn beiden misschien wat ruw in de mond de pachter in ieder geval zijn verpachter niet mag uitschelden, wil hij het recht op pachtverlenging niet verspelen. Bisschoppelijk mandement in be spreking. Op Dinsdag 28 Sept. a.s. zal pater di\ H. van Waesberghe, S.J., hoofdredacteur van „De Linie", uiteenzetting geven over het doel en in het R.K. Verenigingsgebouw een de betekenis van het Bisschoppelijk Mandement, Deze avond is een ge meenschapsavond op initiatief van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, de Kath Middenstandsbeweging, de Kath. Arbeidersbeweging, de Kath. Boeren- en Tuindersbond en de Ka tholieke Volkspartij. ZWARTBLAAR. Klasse 7, 3-jarige stieren en oudere geboren vóór 1 September 1951: 1. J. J. Verhaar, Ter Aar; Vita Nova, Hazers- woude. Vita Nova, Hazcrswoude; 2. K.I. Vereniging, Gouda; 3. Gebr. A. G. en W. H. v. d. Hulst. Alphen aan den Rijn; P. den Hertog, Alphen aan den Rijn. Klasse 2, tweejarige stieren: 1. C. van Zwieten. Alphen aan den Rijn; H. F. J. Mooren. Oude Wetering: Vita Nova, Ha- zerswoude; 2. W. van Santen, Wasse naar; 3. Gebr. Zandbergen, Noordwyk. Klasse 3, stieren geboren tussen 31 Aug. 1952 en 1 Sept. 1953: 1. Gebr. A. en C. Zwanenburg, Bodegraven: A. H. Rotteveel. Oude Wetering: L. Eikelen boom. Rijnsaterwoude; H. de Jong, Nieuwkoop; 2. W. Hoogendoorn, Zoeter- woude; E. G. Rozeboom, Rijnsater woude. Klasse 4. sticrkalveren, geboren vóór 15 Mei 1954: 1. H. T. J. Mooren, Lei- muiden; 2. Gebr. A. en C. Zwanenburg, Bodegraven. Klasse 5, melkgevende koeien, 5 jaar en ouder, geboren vóór 31 Aug. 1949: A. H. Rotteveel. Oude Wetering; Hoogendoorn, Zoeterwoude; A. H. Rot teveel, Oude Wetering; S. J. v. d. Stoel, Leiderdorp; W. Hoogendoorn, Zoeter woude; C. van Zwieten, Alphen aan den Rijn; 2. A. H. Rotteveel, Oude Wetering; Jac. Rijlaarsdam, Alphen aan den Rijn; L. Eikelenboom, Rijnsaterwoude; H. F. J. &üniur SCHOENEN VAN da SUmtur spedatiit Haarlemmerstraat 131 - Leiden (Advertentie) Agenda van Leiden VRIJDAG: R.K. Lyceum, nam. half acht, re petitie „De vrouw en de slang"; op komst noodzakelijk. Pieterskerk, 8 uur nam. Leerlin genconcert Jan Mens. Leids Volkshuis, 8 uur nam, Voor lichtingsavond Leidse Jeugd Actie. Lakenhal, 8 uur nam. concert. „In den Vergulden Turk", 8 uur nam. Smalfilmliga. Stadhuis, kamer 125, 7.30 uur nam. Jeugdparlement. ZATERDAG: Garenmarkt, 8.30 uur v.m., ver trek „Oud-Leiden" excursie naar Montfoort etc. ZONDAG: „In den Vergulden Turk" 10.45 v.m. N.R.K.M. afd. Leiden, rede pater Rembertus O.F.M. Cap. Mater Amabilis school: spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.3020.30 in de R.K. Vak school aan het Galgewater. BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Lido: „Hans Christian Andersen", alle leeftijden. Luxor: „Rainbow 'round my shoul der", alle leeftijden. Trianon: „Easy to love", 18 jaar. Rex: „Lavastroom over Java", 14 jaar. De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dienst der apotheken.De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 18 September 13 uur tot Zaterdag 25 September 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschans weg 4, Tel. 23553 Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no 8, Tel. 26274. OEGSTGEEST Voor de Oegstgeester raad de be raadslagingen begint over de begro ting 1955 moet eerst de begroting van 1954 nog sluitend worden ge maakt. De volgende vier wijzigingen voor de begroting 1954 worden voorge steld: Verzoek van de gemeentelijke commissie Maatschappelijke Zorg om verhoging van de subsidie voor 1954 met f 20.000; Beginselbesluit tot hef fing van reinigingsrechten, ingaande 1 Januari 1954; idem tot heffing van rioolrechten met ingang van de da tum, waarop de rioolwaterzuiverings installatie in gebruik wordt geno men; voorstel tot het sluitend maken van de begroting 1954. Uit de toelichting blijkt, dat de subsidie voor Maatschappelijke Zorg 45.000. Uit de uitgaven tot 3 Aug. reeds is verhoogd van 35.000 tot blijkt, dat dit nog niet voldoende is. De invoering van de genoemde be lastingen staat in verband met de subjectieve correctie op de uitkering uit het gemeentefonds, waarover reeds eerder is geschreven. De Oegst- geestenaren zullen vanaf 1 Januari 1954 moeten betalen en wel ten min ste f 1.per inwoner. De begroting 1954 kan alleen sluitend worden ge maakt met een na-uitkering uit het gemeentefonds en verhoogde belas tingheffing. Mooren, Leimuiden; 3. H. Roest, Zoeter woude: A. H. Rotteveel. Oude Wetering; A. van Dorp, Hazerswoude; A. v. Dorp, Hazerswoude. Klasse 5a, groep I, koeien, geboren 1948. 1. C. van Zwieten, Alphen aan den Rijn; C. van Zwieten, idem; H. Roest, Zoeterwoude: 2. M. J. Bosman, Leider dorp: H. F. J. Mooren, Leimuiden; I. Eikelenboom, Rijnsaterwoude; A van Dorp, Hazerswoude: 3. L. Eikelenboom, Rijnsaterwoude; J. J. Verhaar, Ter Aar. Groep III, koeien, geboren 1949: 1, H. Roest, Zoeterwoude; Jac. Rijlaarsdam, AlphenC. van Zwieten, Alphen aan den Rijn; 2. A. H. Rotteveel, Oude Wetering; M. J. Bosman. Leiderdorp; A. H. Rotte veel, Oude Wetering; 3. H. F. J. Mooren, Leimuiden: C, van Zwieten, Alphen aan den Rijn; W. Hoogendoorn, Zoeter woude; L. Eikelenboom, Rijnsaterwoude. Alida werd geklasseerd als de koe met de mooiste uier. Klasse 5, b.R. en fokregisterdieren: 1. A. van Dorp, Hazerswoude; W. Hoogen doorn. Zoeterwoude; 2. M. J. Bosman, Leiderdorp. Klasse 6, groep I. volbloed en S-dieren, geboren voor 20 Maart 1950: 1. W. Hoo gendoorn, Zoeterwoude; W. van Santen. Wassenaar; H. Blijleven, Nieuwkoop; 2. H. Roest, Zoeterwoude; idem; C. P. Roest, Zoeterwoude; W. Hoogendoorn, Zoeterwoude; 3. C. P. Roest, Zoeter woude; A. van Dorp, Hazerswoude; L. Eikelenboom, Zoeterwoude; C. P. Roest, Zoeterwoude. Koe met de beste uier: Gerda 5. Klasse 6, groep II, koelen, geboren na 20 Maart 1950: 1. C. P. Roest, Zoeter woude; A. H. Rotteveel, Oude Wete ring: 2. A. H. Rotteveel, Oude Wetering; H. Blijleven, Nieuwkoop; H. F. J. Moo ren, Leimuiden; H. Roest, Zoeterwoude; 3 L. Eikelenboom, Rijnsaterwoude; H. Blijleven, Nieuwkoop. Klasse 7, groep I, koelen, geboren vóór 1949: 1. J. J. Verhaar, Ter Aar; Joh. de Graaf, Zoeterwoude; A. van Dorp, Hazerswoude; 2. L. Eikelenboom, Rijnsaterwoude; 3. C. van Zwieten, Al phen aan den Rijn; Jac. Rijlaarsdam, Alphen. Koe met de beste uier: Ella, eig. Joh. de Graaf, Zoeterwoude. Groep II: 1. W. Hoogendoorn, Zoeter woude: L. Eikelenboom, Rijnsaterwoude; W. van Santen, Wassenaar; 2. W. van Santen, Wassenaar; L. Eikelenboom, Rijnsaterwoude; idem. Klasse 8, productieklasse; 1. S. J. v. d. Stoel, Leiderdorp; W. Hoogendoorn, Zoeterwoude; H. Angenent, Woubrugge; 2. S. J. v. d. Stoel, Leiderdorp; H. Ange nent, Woubrugge; 3. A. van Dorp, Ha zerswoude; F. Hoogewoning, Leiderdorp; H. Roest, Zoeterwoude; H. Angenent, Woubrugge. Klasse 9, groep I, koeien, geboren vóór 1 Maart 1951: 1. W. van Santen, Wassenaar; idem; H. Angenent, Wou brugge; 2. W. van Santen, Wassenaar; H. Angenent, Woubrugge; W. van San ten, Wassenaar; 3. C. van Zwieten, Al phen; H. F. J. Mooren, Leimuiden. Klasse 9, groep II, koeien, geboren 1 t/m 19 Maart 1951: 1. W. van Santen, Wassenaar; C. P. Roest, Zoeterwoude. Eerstgenoemde was koe met de beste uier; 2. H. Mooren, Leimuiden; C. van Zwieten, Alphen; Jac. Rijlaarsdam, Al phen; 3. S. J. v. d. Stoel, Leiderdorp. Klasse 9, groep III, koeien, geboren 20 Maart 1951 en later: 1. C. v. Zwieten, Alphen: 2. H. Mooren, Leimuiden; Jac. Rijlaarsdam, Alphen; 3. Jac. Rijlaarsdam, Alphen; H. Mooren, Leimuiden; Wed. A. C. Paardekooper, Zoeterwoude. Klasse 10a, melkva&rzen volbloed R. of fokregister, geboren vóór 1 Maart 1952: 1. S. J. v. d. Stoel, Leiderdorp; H. Roest, Zoeterwoude; Joh. de Graaf, Zoe terwoude; 2. A. H. Rotteveel, Oude We tering; H. Mooren, Leimuiden; S. J. v. d. Stoel, Leiderdorp; C. P. Roest, Zoe terwoude; 3, A. van Dorp, Hazerswoude; C. van Zwieten, Alphen; A. van Dorp, Hazerswoude; idem. Klasse 10b. melkvaarzen, volbloed R of fokregister, geb. na 1 Maar 1952: 1. H. Blijleven, Nieuwkoop; idem; 2. Jac. Rij laarsdam. Alphen; W. van Santen, Was senaar: P. v. d. Marei, Wassenaar; C. P. Roest, Zoeterwoude; 3. P. v. d. Marei, Wassenaar. Klasse 11, drachtige, droogstaande koeien: 1. S. J. v. d. Stoel, Leiderdorp; Chr. Peters, Woubrugge; A. van Dorp. Hazerswoude; A. H. Rotteveel, Oude Wetering; 2. Chr. Peters, Woubrugge; idem. Klasse 12, drachtige vaarzen: 2. C. P. Roest. Woubrugge; Q. Onderwater, Zoe terwoude. Klasse 13, pinken: 1. H. Angenent, Woubrugge; H. Blijleven. Nieuwkoop; idem; idem; 2. J. J. Verhaar, Ter Aar; 3. Joh. de Graaf, Zoeterwoude; J. J. Verhaar. Ter Aar. Klasse 14a, groep I. directe vr. nako melingen van één stier: 1. A. H. Rotte veel, Oude Wetering; C. P. Roest, Zoe terwoude: C. van Zwieten, Alphen; 2. L. Eikelenboom, Rijnsaterwoude; 3. id. Klasse 14b, groep II, overwegend jon gere dieren, directe vr. nakomelingen: 1. S. J. v. d. Stoel en C. P. Roest: W. van Santen, Wassenaar; 2. C. P. Roest, H. Roest en Joh. de Graaf, Zoeterwoude; 3. H. Mooren, Leimuiden. Klasse 15, pinken, geboren tussen 31 Aug. 1952 en 1 Sept. 1953: 1. S. J. v. d. Stoel. Leiderdorp: A. H. Rotteveel, O. Wetering: W. de Wit, Lisse; 2. A. van Dorp, Hazerswoude. Klasse 16 collecties van één eigenaar, eigen gefokte volbloeden, groep A, groe pen van 3 t/6 dieren: 1. W. Hoogendoorn, Zoeterwoude; H. Roest, Zoeterwoude: 2. Jac. Rijlaarsdam, Alphen; 3. A. v. Noort, Lisse. Klasse 16, groep B, groepen van 7 en meer dieren: 1. C. van Zwieten, Alphen; A. H. Rotteveel, Oude Wetering; W. van Santen. Wassenaar. Klasse 17, bedrijfsgroepen. Groep A, drie- en viertallen: 1. H. Blijleven. Nieuwkoop; H. Angenent, Woubrugge; Chr. Peters, Woubrugge; 2. M. J. Bos man, Leiderdorp. Klasse 17, groep B van 5 en meer die ren: 1. S. J. v. d. Stoel, Leiderdorp; C. P. Roest, Zoeterwoude; 2. L. Eikelen boom, Rijnsaterwoude; 3. H. Mooren, O. Wetering. Prijzen voor mooiiste toilet: 1. W. van Santen, 2. S. J. v. d. Stoel. ZWARTBONT. Klasse 1, driejarige en oudere stieren. geb. vóór 1 Sept. 1952: 1. Vita Nova, Ha zerswoude; 2. A. Ulttenbogaard, Oegst geest; L. J Splinter, Zevenhoven. Klasse 2, tweejarige stieren, geb. tus sen 31 Aug. 1951 en 1 Sept. 1952; 2. J. Rijneveld, Nieuwveen; Vita Nova, Ha zerswoude; J. v. d. Lip, Ter Aar. Klasse 3, stieren, geb. tussen 31 Aug. 1952 en 1 Sept. 1953: 1. W. Vonk. Lei muiden; 2. Vita Nova, Hazerswoude. Klasse 4, stlerkalvercn, geb. na 31 Aug. 1953 en voor 15 Mei 1954: geen eerste en tweede prijzen; 3. C. P. van Wees, Aals meer; Gebr. C. Hartveld en W. Oost- dam, Ter Aar. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2