en Evenwaardig belang van Warmond tegenover motivering van Leiden Losgebroken herdershond overviel in Kibbelgaarn een 5-jarig meisje B.B. Paratyphus op hoogtepunt Cursussen voor Huisvrouwen RIJNSTREEK L^m^rtUAG 23 SEPTEMBER DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Burgemeester Von Fisenne over Leidse Merenplan Warmond heeft geen alternatief? maar de Sleutelstad wel! De jarenlange stilte rond het Leidse Merenplan, dat een zandwinning be oogt voor de Leidse woningbouw ten koste van 114 ha. cultuurgrond oyider de gemeente Warmond, is na de in terpellatie Van Iterson in de Leidse raad van Maandag j.l. volkomen ver scheurd. Hier en daar begon de over tuiging veld te winnen, dat de part ners in dit plan niet dezelfde meer waren als bij de aanvankelijke opzet. Voor de vertraging van het plan zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, waarvan de voornaamste wel is, dat Leiden er niet in is geslaagd te vol doen aan de voorwaarde alle betrok ken gronden in eigendom te hebben voor aan de uitvoering werd begon nen. Inmiddels is nog een andere voor Leiden nadelige wijziging opgetreden, namelijk het terugtrekken van Rijks waterstaat als gegadigde voor een deel van het te winnen zand. Bij de verrichte boringen is namelijk ge bleken, dat het zand, dat eventueel uit de Leidse gronden op Warmonds gebied gewonnen zou worden, niet van die kwaliteit is, welke Rijkswa terstaat nodig acht. Het is zelfs zeer de vraag, of het eventueel hier te winnen zand van voldoende kwaliteit is voor de Leidse plannen! Naar wij verder vernemen, werden zelfs, als consequentie van deze te genvaller, elders in de Zwanenbur gerpolder boringen uitgevoerd na mens Leiden om te onderzoeken of daar misschien beter zand te vinden zou zijn Evenals tijdens de eerste stormach tige periode van de strijd tussen Lei den en Warmond werd ook ditmaal Warmond niet op de hoogte gesteld van de Leidse werkzaamheden up het gebied van deze gemeente. Niet gerust. Staan dus de kansen op verwezen lijking van de merenplannen er be slist niet gunstiger voor dan enkele jaren geleden, toch is men in War mond wederom niet geheel gerust. Burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne van Warmond, die wij om zijn oordeel omtrent de jongste ont wikkelingen vroegen, legde nogmaals de nadruk op het grote Warmondse belang van het ongerept handhaven van de agrarische grondén in de Zwanenburgerpolder, en stelde te genover de Leidse motieven voor het merenplan overeenkomstige War mondse motieven, die daartegen plei ten, en welke enkele jaren terug door ons nog niet in het geding waren ge bracht. Tegenover het Leidse beroep op de noodzaak van woningbouw en derhalve het bouwrijp maken van gronden stelde burgemeester Von Fi senne het evenwaardige belang van de Warmondse woningbouw. De historische groei van Warmond heeft er toe geleid, dat in de kom van het dorp. tussen de gewone hui zen, boerderijen gelegen zijn, die thans een sta-in-de-weg vormen voor een verdere ontwikkeling van de kom-bebouwing. De landerijen, behorend tot deze boerderijen, liggen voor een deel in de Zwanenburger polder, voor een deel ook aan de an dere zijde van Warmond in de rich ting van de Rijksweg. De tot één boerderij behorende landerijen zijn veelal over die uiteenliggende ter reinen verdeeld. Op den duur kan een dergelijke oneconomische scheiding van bij één bedrijf behorende landerijen niet ge handhaafd blijven. De nieuwe op stapel staande ruil- verkavelingswet schept de mogelijk heid van ruilverkaveling en ook van financiële overheidssteun tot 40 pro cent voor de daardoor nodig gewor den bouw van nieuwe boerderijen. Op grond van deze regelingen zou den dan de betrokken landerijen zo danig kunnen worden verkaveld, dat de stukken- in de Zwanenburgerpol der bijeengevoegd worden en ander zijds ook de stukken aan de andere kant van Warmond. Dit is .beter mogelijk bij de bouw van nieuwe boerderijen op die aldus nieuwgecombineerde landerijen, wan neer de overheid met genoemde 40 procent in de bouwkosten bijspringt. Dit geeft weer gelegenheid, de boerderijen in de kom van de ge meente op te ruimen en aldus tot noodzakelijke verdere bouw in de dorpskom over te gaan. Voor dit alles dient echter, aldus burgemeester Von Fisenne, de Zwa nenburgerpolder opgerept als agra risch terrein gehandhaafd te blijven. Een en ander betekent, dat de Warmondse woningbouw en dorps ontwikkeling evenzeer gebaat zijn bij afketsen van de plannen als de Leidse woningbouw bij verwezenlijking, ter wijl ook vele andere belangen van Warmond tegen zulk een verwezen lijking pleiten. Van belang voor Leiden? Overigens betwijfelde Warmonds burgemeester, of de Leidse gemeen schap inderdaad met verwezenlijking zou zijn gediend. De gang van zaken ten aanzien van de proefboringen maakt het op zijn minst twijfelachtig, of inderdaad zand van redelijke kwa liteit in deze Warmondse polder kan worden gewonnen. „En zelfs indien dat het geval mocht zijn, moeten dan beslist War mondse belangen wijken voor over eenkomstige Leidse belangen, terwijl die laatste evengoed gediend zouden kunnen worden door zandwinning elders? Wellicht zou zulk een zand winning elders duurder uitvallen, doch voor Leiden is het Merenplan niet de enige mogelijkheid al zou het dan misschien (nogmaals: als er goed zand zit) de goedkoopste zijn. Voor Warmond bestaat er echter geen overeenkomstig alternatief. Dit geldt niet alleen voor de omschreven dorpsontwikkeling doch tevens voor vele andere Warmondse bezwaren tegen het plan: ernstig verziltings- gevaar (men denke aan de Klinken- burgerput)waardedaling van de aan de te graven meren grenzende gron den door het onvermijdelijke optre den van kwel gedurende lange perio den, etc." Op onze vraag, in hoeverre War mond zich koste wat het kost zou verzetten tegen de Leidse plannen, ook al zou daarvan een ernstige te rugslag het gevolg zijn op de woning bouw in Leiden en derhalve ook de bestrijding van de nijpende woning nood, antwoordde burgemeester Von Fisenne dat zijns inziens dit conflict in deze scherpte zich niet zal voor doen, omdat Leiden ook bij zandwin ning niet gebaat zou zijn als gevolg van de mindere kwaliteit van het in deze Warmondse polder te winnen zand. Bovendien: Warmond beseft zeer wel, dat deze gemeente en Leiden BURGEMESTER VON FISENNE .wij hebben geen keus. wel eens tegenstrijdige belangen kunnen hebben, doch dat in zulk een geval in gemeenschappelijk overleg getracht zou moeten worden deze conflicten uit de weg te ruimen. Uiteraard zal Warmond zich echter met alle kracht blijven verzetten te gen acties, die tegen het gemeente belang indruisen en door Leiden ge heel op eigen houtje worden onder nomen met voorbijgaan van het zo nauw bij die actie betrokken War mond. „Waar van Leidse zijde geen over leg wordt nagestreefd kan men moei lijk van Warmond verwachten, dat het lijdzaam de aantasting van zijn belangen aanziet en gedoogt." Vader wurgde hem Gisteren wandelden in Kibbelgaarn, een gehucht bij Veendam, de 5-jarige Antje Knip met haar broertje langs een grote herdershond, die zich bij hun nadering plotseling van zijn ket ting losrukte en op hen afvloog. Voordat de kinderen zich in vei ligheid konden brengen, had de woes te hond het meisje op de grond ge worpen en beet haar in armen en be nen. Op het hulpgeschreeuw van de kin deren kwam vader Knip, die in de buurt aan het aardappelenrooien was, toegesneld en juist toen de hond het meisje over de grond weg wilde sleu ren, kreeg de vader het beest te pakken. Van ons land f 760.000,- voor vluchtelingenhulp In verband met de internationale hulpverlening aan de vluchtelingen uit de door Rusland bezette landen heeft de Nederlandse regering voor het begrotingsjaar 1954 een aanvul lend bedrag van 760.000,ge vraagd. Dit bedrag vormt de Nederlandse bijdrage van de 5 millioen dollar, die noodzakelijk geacht wordt. Wanneer echter de bijdragen uit andere landen zodanig tegen zouden vallen, dat dit bedrag niet bereikt zou worden, is de Nederlandse re gering bereid haar bijdrage tot 1 millioen te verhogen. De noodzake lijkheid hiervan zal echter eerst in de loop van het volgende jaar blij ken; in afwachtng van de uitslag heeft de regering eveneens het aan vullende bedrag van 240.000, aangevraagd om dit zo nodig in re serve te hebben. De worgende greep van de ver schrikte en woedende vader bete kende het einde voor de hond, want na enkele ogenblikken van woeste tegenstand gaf hij de geest. Antje, die natuurlijk hevig ge schrokken was, bleek gelukkig niet erg gewond en haar broertje had al leen maar een flinke verzameling schrik opgelopen. Uit de Millioenen HOGER SUBSIDIE VOOR „NIJMEGEN" EN „TILBURG". De subsidie voor de bijzondere uni versiteiten en economische hoge scholen, o.w. de twee katholieke te Nijmegen en Tilburg is met bijna twee millioen gulden verhoogd, het geen „voornamelijk verband houdt met de opbouw van de medische fa culteiten van de vrije universiteit te Amsterdam en de Katholieke Univer siteit te Nijmegen en het in 1955 in exploitatie te nemen Academisch Ziekenhuis te Nijmegen". Aan acht tien Katholieke instellingen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs is voor het komende jaar voor het eerst subsidie in het vooruit zicht gesteld. Twee Katholieke han delsavondscholen zullen door de Staat worden gesteun, terwijl bij het nij- verheidhonderwijs 21 Katholieke scholen staatssteun zullen ontvangen. Dit alles blijkt uit de zojuist ver schenen begroting van het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen voor het dienstjaar 1955. Als tegemoetkoming in hun kosten was voor de bijzondere universiteiten en economische hogescholen in 1954 een bedrag uitgetrokken van 4.470.000,Voor 1955 is gerekend op 6.281.000,—De Katholieke Uni versiteit te Nijmegen ziet de subsi die voor de bouw van de medische faculteit dus belangrijk verhoogd. Ook met de zuiver materiële voorzie ningen voor studenten van de bijzon dere universiteiten en hogescholen is in de begroting rekening gehouden en wel met een totaal bedrag van 120.000,— 3 Cnt. per liter melk Totaal: 55,5 millioen Volgens de in de millloenennota opgenomen begroting van het Land bouw Egalisatie Fonds, zal de rege ring het komende jaar iedere liter gestandaardiseerde melk met 3 cent subsidiëren. Genomen over het verbruik in Ne derland, zal dit ongeveer ƒ55.545.000 gaan kosten in 1955. In dit bedrag is dan tevens begrepen een extra-toe slag van ?4 cent per liter voor de 352.000.000 liter melk, die het melk- tekort in West-Nederland moet op vangen. Illegale grensoverschrijding Adres over zwarte Ionen in bouwbedrijf De raad van bestuur bouwbedrijf te 's Gravenhage heeft zich met een adres gewend tot de leden van de Eerste en de Tweede Kamer naar aanleiding van de zeer ernstige po sitie, waarin de ondernemers in het bouwbedrijf z.i. zijn komen te ver keren als gevolg van het steeds toe nemende verschijnsel van de z.g. zwarte lonen. Het is duidelijk gewor den, dat de pogingen om in 't bouw bedrijf het officiële loonniveau handhaven, merendeels hebben ge faald, aldus het adres. De raad acht het onjuist, dat de taak om de loonvoorschriften t< handhaven, eenzijdig op de werkge vers wordt gelegd. Het is voor het rechtsgevoel onbevredigend, dat al leen de werkgever, die gedwongen wordt te veel loon te betalen, wordt gestraft, niet alleen met boeten maar ook met voorwaardelijke vrijheids straffen, aldus het adres.- Teneinde duidelijk te maken, dat de loonvoorschriften meer dan fic tieve betekenis hebben, wordt in het adres gevraagd ook de strafbaarheid van de werknemers, die zwart loon ontvangen, te bevorderen. Het treffen van maatregelen op dit punt is niet alleen een zaak van sociaal gewicht, het is ook een economisch belang, want zwarte lonen maken de bouw onnodig duur, zo zegt de raad van bestuur bouwbedrijf. Conflict in Aalsmeer Nieuwe anjer bracht kweker voor rechter Een nieuw gekweekte anjer heeft een twist veroorzaakt tussen twee Aalsmeerse kwekers en op de Haar lemse rechtbank rust de moeilijke taak" in deze twist te beslissen. De firma W. J. v. d. Zwaan en de firma K. en P. Spaargaren kweek ten in 1949, zonder dat ze het van elkaar wisten, vrijwel dezelfde nieu we anjer. Het was een bijzonder mooie bloem van donkerrode kleur. De firma v. d. Zwaan noemde haar bloem „Kardinaal Josef Mindzenty" en hij was het, die zijn product het eerst voor de keuringscommissie bracht. Deze besliste, dat de anjer inderdaad nieuw was en de „Kardi naal Josef Mindzenty" werd inge schreven in het Centraal Gewassen- register. Toen de tweede kweker ter keuring verscheen kreeg hij te horen, dat een vrijwel dezelfde anjer reeds eer der werd aangeboden, zodat het pro duct niet „nieuw" was. Toch bracht deze kweker, de heer Spaargaren, de bloem in de handel. Eerst onder de naam „l'Avenir" en later, om ex portredenen, onder de naam „Kardi naal Josef Mindzenty". De pleiter van de heer van der Zwaan betoogde, dat de heer Spaar garen zowel het kwekersrecht als het merkenrecht had aangetast en vroeg een schadevergoeding van 25.000. De verdediger van verdachte vroeg zich af, waarom zijn cliënt geen zelf gekweekte bloem mag verkopen? De anjer heeft niets te maken met die van de eiser en is zelfs beter. Pleiter achtte het kwekersbesluit niet van toepassing, evenmin als het merkenrecht. Uitspraak 2 November. Dood van moeder was U j j Haagse Politierechter, zeggende geen voldoende reden mens heeft wel eens een zwak og Voor het kantongerecht te Ensche de heeft gistermiddag een der leiders van de N.E.S.B. terecht moeten staan, verdacht van illegale grensover schrijding. Verdachte was op 30 Mei j.l. zon der pas die hem om politieke re denen ontnomen was bij Losser de grens overgestoken en had zich via Duitsland naar Denemarken be geven. Hij wilde daar in contact treden met enkele N.E.S.B.-leiders, die hij als getuigen van belang achtte in een proces, dat tegen hem gevoerd wordt, wegens zijn leiderschap van een ver boden organisatie. Tevens zo vertelde verdachte gisteren waren persoonlijke mo tieven oorzaak van zijn overtreding. Zijn moeder een Deense was overleden en er moesten regelingen voor de nalatenschap getroffen wor den. De officier van justitie achtte deze redenen echter niet zo belangrijk, dat illegale grensoverschrijding ge rechtvaardigd was en eiste 60 gulden boete of 30 dagen. Over veertien dagen volgt uit spraak. Tweede ontsnapte ook gepakt De Haagse politie heeft gisternacht cmstreeks één uur de tweede gevan gene, die Zondag uit het huis van bewaring was ontsnapt, opnieuw in arrest gesteld. Het was de 24-jarige L. J. B., die werd aangetroffen bij familie in Duindorp. Door de burgers, voor de burgers. Ook tegen rampen in vredestijd. Bureau B.B. Langebrug 56, tel. 30441. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. Zwak ogenblik. Bij een Leidse N.V., waar hij werkte, had de 45-ja- rige sanitair-monteur H. M. de H. uit Den Haag in Juni j.l. lood ver duisterd. Hij bekende tegenover de |peen ogen blik". Sinds jaren was hij al bij de werkgever in dienst. Een speciale re den kon verdachte voor het feit niet noemen, want hij verdiende een be hoorlijk loon: De officier van Justitie requireer- de een week gevangenisstraf voor waardelijk en 75,boete of 30 Enkele gevallen op de vissersvloot Men heeft de indruk dat, voor wat Katwijk en naaste omgeving betreft, het hoogtepunt van de paratyphusepidemie nu is hereikt. Thans kunnen nog secundaire infecties verwacht worden, maar op het ogenblik zijn deze nog niet geconstateerd. Enige nieuwe patiënten zijn er de laatste vierentwintig uur bij gekomen, meest mensen die zich al eerder ziek voelden maar lang geaarzeld hebben met het waarschuwen van een dokter. In Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg tezamen is het aantal patiënten nu 196, in Noordwijk en Noordwijkerhout 40 a 45. In Wassenaar zijn twee „verdachte" gevallen, maar de gegevens daar over zijn nog erg vaag. In Terneuzen lijdt een meisje, dat in Katwijk heeft gelogeerd, aan paratyphus. Omtrent het „verdachte" geval in Dordrecht, waarvan wij gisteren melding maakten, heeft men nog geen zekerheid. Nog slechts enkele patiënten zijn het laatste etmaal in ziekenhuizen op genomen. Het ziekenhuis St. Joannes de Deo, waar reeds patiënten liggen, "nceft gisteren nog tien bedden ter beschikking gesteld, maar daarvan zijn er tot nu toe slechts twee bezet. Ook aan boord van enkele Katwijkse haringloggers is nu paratyphus' geconstateerd. Dit is gemeld door het hospitaalkerkschip De Hoop, dat' cp zee verblijft in de buurt van de Nederlandse haringvloot Hoeveel pa tiënten er zijn en aan boord van welke schepen was gisteravond nog niet bekend. De besmette schepen keren terug naar IJmuiden. Zij zuilen na aankomst in quarantaine worden gelegd en de bemanningen zullen worden geïsoleerd. Ifet is een strop voor vissers en reders, dat de gevangen pekelharing en steur niet in de afslag mogen worden gebracht, maar direct worden afgele- v/erd aan de vismeelfabriek. Dit zal een verlies meebrengen van ongeveer twintig gulden per kantje. in Koken 8 lessen op Maandagavond 7—9.30 uur te beginnen: 4 Oct. in Naaien 8 lessen op Donderdagavond 7—9.30 uur. AANMELDEN: Schriftelijk Hofzichtstraat 2a, Alphen aan den Rijn INLICHTINGEN aan hetzelfde adree elke Zaterdagmiddag 4—5 uur. De kosten kunnen voor NIEMAND een bezwaar zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN NIEUWE LAURA-VOORZITTER In zijn Woensdagavond gehouden vergadering, waarbij mede tegen woordig waren de gedelegeerden van Amsterdam en Den Haag, resp. de heren A. M. Koppejan en J. Reensen heeft het Comité „Alphense Rijwiel- vierdaagse, in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer W. A. Lam tot voorzitter benoemd de heer P. Stouthamer, die 2e voorz. was Tot 2e secr. werd benoemd de heer P. Koren en tot 2e pennm. de heer J. C. Hillebrand. Uit de vele brieven, welke de secretaris, de heer J. Vier- berg na afloop van de 7e „Laura" heeft ontvangen, spreekt een alge mene tevredenheid over de goede or ganisatie en de prettige sfeer die ge durende de vier dagen heeft geheerst De vele suggesties voor de volgende Laura heeft het comité in studie ge nomen. Mede om deze redenen is de datum van de 8e Laura nog niet vast gesteld. Dienst Sociale Zaken Weth. Dekker leidde als voorzitter van de dienst van Sociale Zaken Woens dagavond in de trouwzaal van het raadhuis te Alphen aan den Rijn een druk bezochte bijeenkomst, waarin mej. Zr. F. Meyboom van de Stich ting voorlichtingsdienst van de Al gemene Psychiatrische inrichtingen een wetenswaardige causerie hield over de moderne behandelings- en verplegingsmethoden van geesteszie ken. Na de doelstelling van dergelijke stichtingen in het algemeen te heb ben geschetst en de eisen te hebben genoemd, welke aan verplegenden en doktoren in deze inrichtingen wor den gesteld schetste zr Meyboom de inrichting van de gebouwen, waar dergelijke mensen verpleegd worden. Hierna vertelde zr Ravensteyn uit haar meer dan 35-jarige ervaring op het gebied van de arbeidstherapie in Endegeest en toonde een aantal werk stukken door patiënten gemaakt. Een aantal films illustreerden het dagen. De rechter stemde hiermee in, maar bepaalde dat de boete f 50,i gesproken woord van zr Meyboom, ymi *iin. die tot slot een woord van dank ver wierf van de voorzitter. zou zijn. Fietsendiefstal. Terwijl hij on der invloed van sterke drank ver keerde had een 37-jarige Leidse koopman een fiets gestolen. Het be denkelijke vond de Haagse Politie rechter echter dat verdachte de fiets Aanbesteding Nijverheidsschool Ten raadhuize heeft het gemeentebe stuur van Alphen aan den Rijn Woensdagmorgen aanbesteed de bouw van een gemeentelijke nijver UUUW VCWl CC1I gClUCCIllCllJRt: J11J vel - in het Leidse Hout onder de struiken fheidsschool voor meisjes, 12 klassen had verborgen. Later, toen hij nuch- en een gymnastiekzaal, terwijl de ter was, had hij de fiets opgehaald kelderruimte deels dienstbaar wordt en in Den Haag proberen te verko- gemaakt voor de commandopost van pen. Van de diefstal zelf zou ver- de B.B. Een en ander onder architec- tuur van de heer A. van Essen uit dachte zich niets meer herinneren, Verdachte was al vaker veroordeeld. De eis luidde: drie maanden gevan genisstraf. Verdachte smeekte om een laatste kans en verzocht een voorwaardelijke straf. Hij werd ech ter overeenkomstig de eis veroor deeld. Wilt U iets weten? Vraag: Route van Leiden naar Wiert of Wiertz? Het moet ergens in het zuiden van Gelderland liggen. Antwoord: Ons is als plaats van dien aard alleen bekend De Wierse, doch dit ligt ten zuiden van Vor- den, in het oosten van Gelderland. Vraag: Als een weduwe trouwt, komen haar kinderen bij het tweede huwelijk ook in aanmerking voor de erfenis bij het overlijden van haar tweede man? Antwoord: De kinderen uit het eerste huwelijk van de weduwe er ven niet uit de nalatenschap van de tweede man. Wel de kinderen, die eventueel uit het tweede huwelijk geboren zullen worden; deze zijn immers eigen kinderen van de twee man. Voorburg. Er werd door 21 firma's in geschreven. Het eerste cijfer betreft de bouw zonder en het tweede de bouw met commandopost B.B De laagste inschrijvers waren: N.V. Bus-Bouw te Wormerveer 438.000- 464.500.C. J. Strijk, Oegstgeest ƒ455.000.— ƒ484.000.—: H. v. Win gerden L. Visser, Zevenhoven 485.300.A. v. Duin, Noordwijk ƒ490.000.Hoogste inschrijver was: Mouton De Wijs, Den Haag 528.300.—, 560.300.—. De begroting is ƒ420.000.—. De gun ning is aangehouden. Damkampioenschappen van Alphen Na veel moeilijkheden te hebben overwonnen is Woensdagavond te Alphen aan den Rijn een begin ge maakt met de drie finales om 't per soonlijk damkampioenschap van Al phen aan den Rijn, welke bevochten wordt tussen A DC en HDC. De eer ste werd vanavond gespeeld tussen L. Jesse (ADC) en C. Zijlstra (HDC) en eindigde in 11. De 2e wedstrijd wordt gespeeld Woensdag 13 Oct., de laatste op Woensdag 20 Oct. a.s. Schoolschaakwedstrijden Woens dagavond zijn in de tekenzaal van het Chr. Lyceum te Alphen aan den sprak. Rijn de jaarlijkse schoolschaakwed strijden aangevangen, welke in twee ontmoetingen zullen worden beslist. Er wordt gespeeld onder auspiciën van de Alphense Schaakclub o.l.v. de heer drs. M. Verburg. De voorz. van de club sprak een kort welkomst woord tot dc deelnemenden, onder welke een meisje, de dochter van ds. Tom. Aan de wedstrijden wordt door 6 teams deelgenomen. Het vorig jaar werd de burgemeester Schokking- beker gewonnen door Lyceum I. De stand na drie ronden is: 1. Chr. Lyceum I; 2. id. II; 3. Marthastichting 4. Mulo (Boskoop); 5. Chr. Techni sche school; 6. Chr. Mulo. Volgende week Woensdag worden de laatsta twee wedstrijden gespeeld. Als opvolgster van dr. P. C. W. Jongebreur, die naar Groningen is gegaan, is tot schoolarts in het dis trict Alphen aan den Rijn benoemd mej. dr. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. HOOGMADE RIJKSWEG 4 A DOOR HOOGMADE. De in aanleg zijnde nieuwq Rijks weg 4 A, voorkomende op het Rijks wegenplan 1948 en lopende van Rot terdam naar Amsterdam, zal voor een gedeelte door de gemeente Woubrug- ge en wel door Hoogmade lopen. Gezien vanaf de Munnikenbrug zal deze weg op ongeveer 400 meter van de Wittert van Hooglandbrug de provinciale weg no. 6 mijden en door de Boskade en Hoogmadese polder via het laatste gedeelte van het Noordeinde, de gemeente verlaten. Teneinde de totstandkoming van deze autosnelweg te bevorderen zul len een aantal in deze gemeente ge legen percelen moeten worden ont eigend. Daartoe zijn reeds de vereiste openbare bekendmakingen gedaan en zal op Woensdag, 29 September a.s. te 10.30 uur ten gemeentehuize door een daartoe ingestelde commis sie zitting worden gehouden tenein de eventuele bezwaren en/of verlan gens kenbaar te maken, welke be zwaren en/of verlangens ook hetzij door een gemachtigde, hetzij bij ge schrift (in dit geval vrij van zegel) kunnen worden ingebracht. ZEVENHOVEN Afscheid dr. Corbijn van Willens- waard Onder zeer grote belang stelling vond in de Ned. Herv. Kerk het afscheid plaats van ds Corbijn van Willenswaard. Onder de aanwe zigen merkten wij o.a. op de Ring- predikanten der Herv. Kerk en en kele Ger. predikanten, burgemeester en wethouders dezer gemeente, de oud wnd. burgemeester dezer ge meente de heer Kamminga, als mede vele andere genodigden. De scheidende dominee hoopte, dat de Kerkeraad. spoedig een jong pre dikant zou kunnen beroepen. Vervol gens werd de organiste en organist bedankt en de koster, die elke Zon dag op hun plaatsen waren om de ere-dienst voortgang te kunnen doen vinden. Leidsters en leiders van de Zondagsschool, bazarcomité, jeugd verenigingen en andere. Hierna dankte de heer Vonk de scheidende predikant voor alles, wat hy voor de gemeente had gedaan. Na de dienst werd er gelegenheid gegeven om in de consistoriekamer, persoonlijk afscheid te nemen van de scheidende predikant. Door bijna al de aanwezigen werd hiervan ge bruik gemaakt. Na dit afscheid bleven in de consistoriekamer ,de scheiden de predikant, Ringpredikanten, de Ger. predikanten, Burgemeesters en wethouders en enkele genodigden als mede de voltallige Kerkeraad bijeen, bij welke samenkomst de burgemees ter een woord van afscheid en dank

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7