Nederlandse opmars stuitte op grote tegenstand en striemende regenvlagen De 80 °/o Briefje uit Elburg verstilde feestvoorbereiding in Borculo Soldaat op herhaling deed de jeugd van Valkenburg een plezier Tegen Goudse giftmenger is gisteren levenslang geëist Bussums vondelingetje zal als 'n symbool door de wereld gaan Livjx.i- -J 64PTEMj3£li 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 „BATTLE ROYAL" KWAM IN BEWEGING Geduchte voorbereiding aan beide zijden WOENSDAG OM TWAALF UUR HEB3EN IN DE OEFENING „Battle Royal" de troepen van „Noordland" (de Nederlanders en de Britten) overbloemd hun vijandige bedoelingen getoond. Zonder te waarschuwen zijn zij de grens naar „Zuidland" overgetrokken, doch men kon niet zeggen dat de aanval voor de tegenpartij (de Belgen en de Canadezen) volkomen onverwacht kwam. Dit bleek onder meer al uit het feit, dat de Belgen in de grensstrook uitsluitend Vlaams sprekende troepen hadden liggen, met het doel eventuele gevangenen snel te kunnen ondervragen. De aanval van „Noordland" was dagenlang zorgvuldig voorbereid. De Engelsen en Nederlanders hadden hun administratieve en krijgskundige hoofdkwartieren vlak bij de grens ingericht, om zodoende bij de opmars niet direct gedwongen te zijn meer naar voren te gaan. Nu schoven de ge vechtseenheden langs deze voorraden- en papierwinkels naar voren en was na enkele uren de situatie, zoals zij normaal is: De voorraden en het hoofd kwartier achter het front vóórop de vechtende troepen. wat gemakkelijker dan de Nederlan ders, die reeds vrij spoedig op zwaar heuvelachtig terein stootten, dat veel gemakkelijker te verdedigen is dan de vlakte, die de Britten de eerste uren door moesten trekken. De Brit se Pantserbrigade kreeg het eerste lichte contact met de Belgische in fanterie divisie bij Bonde, doch mid delerwijl had de Nederlandse divisie al een stevig robbertje geknokt met de Canadese Infanterie Brigade. Sport met donkere achtergrond. Woudgevechten Gemakkelijk is deze eerste phase van de opmars, speciaal voor de Ne derlanders, niet geweest. In zijn vooruitgeschoven commandopost zei- de luit.-generaal Opsomer Woensdag avond om zes uur: „Wij hebben meer tegenstand ondervonden, dan we verwacht hebben. Ik had gedacht vannacht door het Teutoburgerwoud te komen, maar dat zal nu wel tegen Donderdagmiddag wórden. Een uit zondering hierop maakte de rechter vleugel,' waar een regiment vrij snel kon oprukken en waarschijnlijk van nacht al door het woud heen kan ko men". De eerste „gevangenen". De eerste gevangenen kwamen Woendagmorgen dan ook op de rech tervleugel bij het dorp Lotte. Vijf Canadezen, die door de mannen van het peloton van een Nederlands Gar deregiment verrast werden, waren onmiddelijk na de opmars reeds uit de strijd. „We hadden ze al twee da gen zien zitten", zeiden de Hollan ders" en we wisten dus precies, waar we wezen moesten". Modern paard van Troje. Zo gemakkelijk ging het overigens lang niet altijd en vele uren lang kon men op diverse punten door „vernielde" wegen en versperringen slechts langzaam vooruitkomen. Een enkele maal kwam daarbij een list te hulp, zoals b.y. een plukje Nederlan ders toepastte bij het naderen van een vijandelijke post. Zij verstopten zich in een boerenkar, die toevallig voorbijkwam en voordat de Belgen er erg in hadden, waren zij door de ze imitatie van het turfschip van Bre da verrast en bleef hun niets anders over dan de handen op te steken en de wapens te laten vallen. Niet alles is moeilijk. Op de linkervleugel had de Twee de Britse Infanterie Divisie het heel Wijziging van de rechterlijke organisatie De operaties werden bemoeilijkt door slecht weer: Een betrokken lucht, die weinig luchtverkenning mogelijk maakte en waar bovendien vele malen een stevige bui uit barstte; omstandigheden, die men nu eenmaal in het West Europese kli maat kan verwachten en die de land wegen vaak in modderpoelen her schiepen, waardoor de banden van zware vrachtauto's diepe voren trokken. Tegen de avond ging het wat vlotter en tegen een uur of ze ven gingen reeds de Nederlandse in fanteristen op de Engelse tanks er gens tussen Bonde en Bielefeld naar Veertig uur zou het duren, als men de 6000 voertuigen van het Nederlandse legercorps achter elkaar aan zich voorbij zou laten trekken met een snelheid van 30 km; 1500 km zou deze stoet lang zijn en deze 1500 km zijn Woens dag voor het grootste gedeelte in beweging gekomen, vóór het eerste Nederlandse legercorps in „Battle Royal" zijn opmars begon. Deze duizenden voertui gen trokken Woensdag over een aantal grote en kleine wegen in West-Duitsland en practisch zon der enig ongevallen is deze reus achtige verkeersmierenhoop in beweging gekomen en gebleven. En zoals er enkele mensen zijn, die het spoorboekje practisch uit hun hoofd kennen, zo is de over ste Becht de man, die uit het hoofd weet vertellen, waar en wanneer een bepaalde colonne een bepaald punt moet passeren. Hij regelt deze geordende chaos met behulp van tien mobiele ra diosets, waar hij en zijn staf voortdurend mee in contact staan. Als de uitspraak van Montgomery „80 van de oor log is bevoorrading en 20 is tactiek en strategie", juist is, dan vertegenwoordigt overste Becht 80 en hy doet het voortreffe lijk. voren; de slag was begonnen en hij zal nog een week voortduren. Sportieve strijd tussen bevriende natiën, maar op de achtergrond de sombere dreiging uit het Oosten, die oefeningen als deze nu eenmaal bit ter noodzakelijk maakt. Tarwe- en roggeprijs oogst 1955 zonder aanmoedigingspremie vastgesteld Gemiddelde prijs f 1.' lager dart 1954 De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft de prijs voor tarwe van de oogst 1955 vastgesteld op 25,— per 100 kg. als gemiddelde prijs bij levering franco pakhuis handelaar. Deze prijs, welke geldt voor tarwe van gezonde door sneekwaliteit bij een vochtgehalte van 17 pet., is derhalve ƒ1,lager dan die, welke geldt voor de oogst 1954, waarin namelijk nog een aan zienlijke premie ter aanmoediging van de tarweteelt boven een rede lijke winst was verdisconteerd. Naar de mening der regering is er onder de huidige omstandigheden geen aanleiding meer voor een aan moedigingspremie. De nieuwe prijs is vastgesteld op basis van de kostprijs berekeningen van het landbouw eco nomisch instituut, waarbij rekening is gehouden met een redelijke winst marge, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mee. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de rechterlijke organisatie. Het ont werp legt de grondslagen voor een nieuwe structuur van het Openbaar Ministerie bij rechtbanken en kan tongerechten en opent mogelijkhe den voor een meer doeltreffende op leiding van ter griffie en op het par ket werkzame jonge juristen. Betreffende het O.M. wordt voor gesteld: Samenvoeging van öe par ketten bij de arrondissementsrecht banken en bij dc kantongerechten, opheffing van de rang van ambte naar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten, het scheppen van een nieuwe rang tussen die van de huidige officier van Justitie en de substituut-officier van Justitie. De mogelijkheid wordt voorzien, dat er bij één parket meer dan één functionaris de titel van officier van Justitie voert. Volgens het ontwerp wordt echter in elk arrondissement een officier van Justitie benoemd tot hoofd van het parket, die door deze benoeming dus wordt onderscheiden v an de hem ondergeschikte officieren van Justitie. De nieuwe structuur schept een geleding tussen het hoofd van het parket en de substituut-officieren. Dit opent tevens de mogelijkheid van meer bewuste cördinatie in het beleid, het hoofd van het parket kan zich daarbij rechtstreeks immers tot medewerkers richten, die op hun een betrekkelijk kleine groep van beurt weer leiding geven aan de ar-1 beHetvisnnie,]d"gSoeime, dat in cl zal worden versneld Grote schommelingen rond de richtprijs. Afhankelijk van het systeem, dat zal worden gekozen om deze prijs te effectueren, moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat zich grotere schommelingen rond de richtprijzen gedurende het seizoen, toe te passen. Aangezien hij het door middel van monopolieheffingen niet moge lijk acht een redelijke prijs voor de rogge te effectueren, heeft de minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening besloten aanvullende maatregelen voor de rogge van de oogst 1954. Prijstoelslag per 100 kg. Hoewel over de practische uitvoe ring van deze maatregelen nog na der overleg zal worden gepleegd met de belanghebbende groeperingen uit Bouw Velzers tunnel toekomst de jongere ledbn van de parketten uitsluitend de kantonge rechtsdelicten, de oudere uitsluitend de rechtbankdelicten vervolgen. Het doorbreken van de op dit punt be staande 'verhoudingen acht de minis ter van belang voor een goede rechts bedeling. PAKJES VOOR MILITAIREN IN KOREA. Gedurende het tijdvak van 27 September t/m 9 October wordt de gelegenheid geboden, aan de militai ren van het Nederlands detachement Verenigde Naties in Korea niet-aan- getekende pakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het zeeposttarief. Het adres moet de volgende gege vens bevatten: rang, naam en voor letters, legernummer, N.D.V.N. Na- po 5100, Amsterdam-Schiphol-mili- tair. Op de Rijksbegroting voor 1955 van het departement van Verkeer en Waterstaat is een groot bedrag uit getrokken voor kosten bouw van bruggen over de grote rivieren c.a. Van dit bedrag is 19.000.000 ge raamd ten behoeve van de voort'en ting van de tunnelbouw te Velsen. Het ligt evenwel in de bedoeling te trachten.de bouw van dit werk zo danig te versnellen dat een som van f 34.000.000 in 1955 zal kunnen wor den verwerkt. Voor het verkrijgen van de daartoe benodigde aanvullen de fondsen ten bedrage van 15 mil- lioen is een bijzondere financierings wijze in studie, waartoe zo spoedig mogelijk voorstellen bij de Staten- Generaal zullen worden ingediend. Voorts wordt een bedrag van 500.000 aangevraagd voor onder zoekingen en voorbereidingen van werken ten behoeve van de tunnel bij Hembrug en voor de afwerking van de Rondweg bij Doesburg. het bedrijfsleven, kan nu reeds wor den medegedeeld, dat de maatregelen er in beginsel op zullen zijn gericht voor rogge van oogst 1954 een prijs van 24.25 per 100 kg. te effectueren. Deze prijs komt overeen met de gé- middelde kostprijs, zoals kan worden afgeleid uit de berekeningen van het landbouw economisch instituut. Dit houdt derhalve in, dat de maatrege len het karakter zullen dragen van een prijstoeslag per 100 kg, welke af hankelijk zal zijn van de marktprijs door middel van de monopolieheffin gen te realiseren gemiddelde markt prijs en de kostprijs. De 6 pet. Metaalindustrie reeds accoord Tijdens de dezer dagen gehouden vergadering van de vakraad voor de metaalindustrie is overeenstemming bereikt over een voorstel aan het college van rijksbemiddelaars tot verhoging van de loonschalen in de C.A.O. voor de metaalindustrie met G procent. De richtlijnen inzake de practi sche toepassing zullen, in afwach ting van de door het college van rijksbemiddelaars te hechten goed keuring aan dit voorstel, binnen en kele dagen door de vakraad worden vastgesteld. De vakraad is overigens van me ning dat deze practische toepassing niet later dient te geschieden dan in gaande de loonweek, waarin 1 Octo ber valt. 96 jaren te laat o£ 4 jaren te vroeg |N BORCULO HEERST MOMENTEEL diepe verslagenheid, want alles had zo leuk en aardig kunnen worden, als dr. Olthuis uit Elburg nu maar niet dat briefje geschreven had! Als je stad 600 jaar bestaat, ga je op uitbundige wijze feest vieren en de Borculoërianen hadden uitgerekend, dat hun stad dit jaar de 6 eeuwen zou halen. Dies waren er grootse feestvoorbereidingen op touw gezet en ieder was al echt helemaal in stemming, toen dr. Olthuis uit Elburg een briefje naar de burgemeester schreef, waarin hij vertelde, dat Borculo volgens historische gegevens niet 600, maar 695 jaar wordt. Even hebben de Borculoërianen gesnikt, maar toen kwam de zon weer ooor want men gaat zich nu opmaken om over 4 jaar de zeven eeuwen met grootse luister te ontvangen. Strenge straf voor de krijgsraad Sfeer van Indonesië inspireerde hem De dpi. soldaat le klasse C. de B. uit Den Haag had op Zondag 20 Juni te Valkenburg een jeep met aanhang wagen gebruikt, om een eindje met een wintigtal kinderen te rijden. De aanhangwagen kwam onder het rij den tegen een wegverhoging en kan telde, waardoor d? kinderen op de rij weg terecht kwamen. Enkele kinde ren liepen verwondingen op. Zij kon den, na verbonden te zijn door de E.H.B.O., naar huis terugkeren. De B. stond gisteren terecht voor de Krijgsraad te Velde West. Hem was ten laste gelegd de jeep met aan hangwagen wederrechtelijk te hebben gebruikt en niet in het bezit zijnde van een rijbewijs roekeloos te heb ben gereden. De auditeur-militair noemde zijn handelwijze hoogst roe-1 keloos en vroeg, gezien de ernst van het feit, een gevangenisstraf van 2 maanden. De Krijgsraad veroordeelde De B. tot 75,boete of 25 dagen hechte nis, alsmede tot 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van 1 jaar. Voortreffelijk burger. Kapitein Tiggas had de grootste clementie gevraagd. Hij noemde De B. een voortreffelijk burger en een voortreffelijk soldaat. De B. was van 1949 tot eind 1951 in militaire dienst geweest, waarvan ruim een jaar in Indonesië. In Juni 1954 was hij voor herhalingsoefenin gen opgeroepen. Na teruggekeerd te zijn uit Indonesië had De B. geen dienst meer gedaan en verkeerde in Juni wellicht nog in de bijzondere „Er is geen enkele verontschuldiging" Het drama, dat zich rond de Paas dagen van 1952 op Oud-Beyerland af speelde en dat aan een 34-jarige vrouw het leven kostte, werd giste ren in hoger beroep door het Haagse Gerechtshof behandeld, waar de voormalige echtgenoot van het slacht offer, een 31-jarige Goude gemeente ambtenaar zich verantwoorden moest wegens moord met voorbedachte rade. Nadat verschillende getuigen ge hoord waren, eiste de procureur-ge neraal levenslange gevangenisstraf tegen hem. Zoals men zich zal herinneren, is omstreeks Pasen 1952 de jonge echt genote van verdachte aan arsenicum vergiftiging gestorven. Vry spoedig daarna werd de ge meente-ambtenaar gearresteerd, daar was gebleken, dat het slachtoffer steeds ernstiger ziekteverschijnselen vertoonde, wanneer verdachte bij haar op bezoek geweest was. Tot driemaal toe is de vrouw, na een bezoek van haar man, ernstig ziek geworden en de derde maal met dodelijke afloop. Nadat de man gearresteerd was, werden sporen van arsenicum op zijn kleding gevonden, maar verdachte verklaarde toen, dat hij vergif ge kocht had om een hond te doden; la ter bleek, dat het tijdstip, waarop het vergif gekocht was, niet overeen kwam met de aanwizgheid van de hond. Wettig en overtuigend. De procureur zeide in de middag zitting van gisteren, dat het vast stond, dat de vrouw aan arsenicum vergiftiging was overleden en dat er geen aanwijzingen waren dat iemand anders dan verdachte dit gedaan zou hebben. De aanwijzingen tegen verdachte, aldus de procureur, zijn zodanig, dat het wettig en overtuigend bewijs ge leverd is. Als verdachte bij zijn vrouw kwam, werd zij steeds erge.r maar als hij ver trokken was, knapte zij weer op. In zijn diverse costuums is vergif aangetroffen, hoewel hij oorspronke lijk had verklaard slechts eenmaal vergif te hebben gekocht, In koelen bloede. Toen hij zijn vrouw naar haar ouders in Oud-Beyerland bracht, was het huwelijk al niet goed meer. Hij kreeg het plan haar te vermoorden en knoopte een nieuwe relatie aan. Tot driemaal toe heeft hij een po ging gedaan om zijn echtgenote van het leven te beroven en de derde maal lukte het hem. In koelen bloe de heeft hij zich van zijn vrouw ont daan, zich vóór haar dood reeds ver zekerend van een opvolgster De pro cureur bestreed het psychiatrisch rapport dat hier sprake zou zijn van 'n verminderde toerekeningsvatbaar heid. Voor verdachte is geen enkele verontschuldiging aan te voeren. Vandaar dat hij levenslang eiste. Niet duidelijk De verdediger meende, dat het wet tig en overtuigend bewijs niet gele verd was. Het is niet komen vast te staan dat verdachte het vergif heeft toegediend. Bovendien had hij daar weinig gelegenheid toe. Toen ver dachte het vergif kocht, kende hij zijn nieuwe relatie nog niet. Het motief voor een moord is niet duidelijk ge worden. Als verdachte de bedoeling had gehad zijn vrouw uit de weg te ruimen, dan had hij zeker niet het vergif gekocht bij een drogist, aan v/ie hij zijn naam had genoemd. Dat de vrouw elk weekeinde slechter werd, behoeft niet aan verdachte ver weten te worden. Pleiter vroeg daarom vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. De huidige sterkte van 12.000 man van de Nationale Reserve is nog on voldoende. In de oorspronkelijke plannen werd steeds uitgegaan van 16.000 man. Minister Staf hoopt dat de achterstand in de eerstvolgende jaren wordt ingelopen. sfeer tijdens zijn diensttijd in Indo nesië. Voorts moest hij als burger voor zijn werkgever ook nogal eens auto's uit de garage halen en omrij den, teneinde de wagens schoon te maken. Het geval wilde dat in Valkenburg enkele malen kinderen'met de jeep en aanhangwagen een klein eindje had den mogen rijden. De B. heeft toen een aantal over gebleven kinderen een pleiziertje wil len doen en ook hen een stukje mee laten rijden. Voortzetting van Rijkswegenplan In de Rijksbegroting voor 1955 van het departement van Verkeer en Waterstaat is een bedrag van zeven en twintig millioen gulden opgeno men voor de aanleg van wegen die voorkomen op het Rijkswegenplan. In Gelderland zullen de aanleg van rijwielpaden langs de Zuiderzee straatweg 480.000,de voorbe reiding en grondaankoop voor de nieuwe autosnelweg Zevenhuizen Zwolle (ƒ300.000,de aanleg van rijksweg no. 12 tussen Veen endaal en Arnhem f 2.000.000) en de aanleg van de tweede rijbaan van rijksweg No. 26 tussen Deil en Hedel ƒ500.000, worden voortgezet, terwijl voorts een aantal kleinere werken tot een be drag van rond ƒ700.000,— zal wor den uitgevoerd. In Utrecht zal worden voortgegaan met de aanleg van de tweede rij baan van rijksweg no. 12 tussen Utrecht en Driebergen 1.000.000, en met de grondaankoop en uitvoe ring voor de aanleg van rijksweg no. 23, Zuidelyke rondweg om Amers foort. De verbetering van weg no. 1 tus sen Miuden en Naarden ƒ2.000.000) en de aanleg van de aansluitende we gen benoorden en bezuiden de tunnel bij Velsen 38 00.000,zullen in Noord-Holland de belangrijke wer ken vormen. In Zuid-Holland zal met kracht worden voortgewerkt aan de aanleg van rijksweg no. 4a Ypenburg Schiphol 6.500.000,en aan de verbetering van rijksweg no. 3 tus sen Rotterdam en Gouda (ƒ1.900.000). Behoudens tegenslagen zal in 19.57 een dusdanig gedeelte zijn openge steld dat het verkeer Rotterdam— YpenburgAmsterdam de bebouwde kom van Den Haag zal kunnen ver mijden. Voor Noord-Brabant is een som van rond 3.000.000,— uitgetrokken orn met de aanleg van de nieuwe weg TilburgEindhoven (rijksweg no. 63) krachtig voort te gaan, terwijl onge veer 1.000.000,— zal worden besteed aan de aanleg van de tweede rijbaan van rijksweg no. 16 tussen Zeven- bergsche Hoek en Princenhage. Tenslotte ligt het in de bedoeling in Limburg de verbetering van de Natuurreservaten Drie millioen voor aankoop Door het toekennen van een jaar lijkse subsidie van drie millioen gul den hoopt minister Cals in de toe komst een weloverwogen beleid te kunnen voeren bij de aankoop van gronden die als natuurterreinen die nen te worden behouden. De oppervlakte van gronden die door hun bijzondere hoedanigheden voor de wetenschap of de ontspan ning in aanmerking komen om als reservaat dienst te doen kan globaal op 20.000 k 25.000 h.a. worden ge steld. Voor een belangrijk deel zul len de aankopen ten laste van de Staat komen. Daarnaast zijn er nog landgoederen en bossen die in het belang van de ontspanning in han den dienen te komen van overheid of stichtingen. De minister meent dat de aankopen zich in tien of uiterlijk vijftien jaar zullen moeten voltrek ken. Volgens minister Cals heeft de er varing geleerd, dat het kamperen, hetzij als opvoedkundige hetzij als ontspannende vrije-tijdsbesteding voor grote groepen van ons volk van belang is. De minister wijst hierbij cok op de spreiding van de school- vacanties. Hij heeft dit vraagstuk in studie doen nemen. Hij hoopt de particuliere initiatieven zoveel mo gelijk te steunen. „St. Antonius" vergaderde Chaotische toestanden in het stucadoorsbedrijf Dinsdag en Woensdag werd in Pays Bas te Nijmegen de 34e alge mene vergadering gehouden van de Ned. R.K. Bond van Stucadoorspa- troons „St. Antonius". De voorzitter, de heer S. P. Jansen, verklaarde, dat er chaotische toe standen zijn in het stucadoorsbedrijf. Er is een groot gebrek aan geoefen de vaklieden. Het afleveren van het werk laat te wenserj over. Er komen te weinig jonge vaklieden, hoewel er vakcursussen gegeven worden te Amsterdam en te Vught. Sommige aannemers leiden jonge vaklieden in hun bedrijven op. De gevolgen daarvan zijn weinig ideaal: als de jongelui zijn ingewerkt, dan halen andere patroons hen vaak weg bij de opleidende patroons door het betalen van veel hogere lonen. Spr. betreurde het, dat er in het bedrijfs leven zo weinig animo bestaat voor betere vakopleiding. Het euvel der zwarte lonen werkt hier funest. Bo vendien houden vele patroons zich niet aan vastgestelde tariefstelsels. De controle op het stucadoorswerk bij de nieuwbouw wordt zeer be moeilijkt door de arbeiders. De op zichters komen het liefst op Zater dag als de arbeiders weg gaan. Soms worden de controleurs zelfs gemoles teerd. VERMISTE JONGEN WAS CIRCUS NAGEREISD De zestienjarige jongen P. A. Eiling uit Almelo, die sinds veertien dagen werd vermist en over wie een opsporingsbericht is uitgezonden, is - 4 I Dinsdagmiddag ongedeerd in Veen- verbindmg van Eindhoven met hetjejam aangetroffen. De jongen was Zuiden (rijksweg no. 68) tussen deieen circus, dat enige tijd geleden in Noord-Brabantse grens en Weert Almelo stond, achterna gereisd. In- (ƒ550.000,— en de bouw van het dertijd had hij bij de opbouw van het viaduct te Sittard 250.0-00,te vol- circus gewerkt en dit schijnt op hem tooien. een grote indruk te hebben gemaakt. Diep gedacht Ieder, die de autobiografie van Charles Dickens, Olivier Twist, gele zen heeft, zal zich de wijze herinne ren, waarop in het vondelingenge sticht voor de kleine jongen een naam gezocht werd; men ging gewoon het alphabeth na en daar het kind de 19e vondeling van dat jaar was, moest zijn naam met een „T" beginnen; de rest was toen een kwestie van toeval. Nu dwingt de wet ook hier in Nederland de mens tot derge lijke vindingrijkheid, want wanneer men een vondelingetje vindt, moet men het aangeven en een naam voor het kind kiezen. Dit probleem heeft enkele dagen lang de hoofdzuster van het gemeen telijk paviljoen te Bussum T. Spruyt bezig gehouden die in de rijwielstal ling van de Spieghelkerk te Bussum een meisje gevonden had. Zuster Spruyt ging niet alphabtisch te werk, maar zocht naar symboliek en thans heet het meisje Mirjam van de Berk. Voor de nuchtere buitenstaander een doodgewone naam, maar niet voor de verpleegsters van het ge meente-paviljoen te Bussum, want Mirjam heette de zuster van Mozes, die het biezen korfje binnen het be reik van Pharao's- dochter zette en Van de Berk zal een blijvende her innering scheppen aan de stoere berk, die de trots is van het gehele pavil joen, dat hij in zijn schaduw gevan gen houdt; de zusters hebben grootse verwachtingen van hun vondelinge tje, waarvan de politie nog steeds niet de identiteit heeft kunnen achter halen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6