DUINSTREEK in Traditionele feesten zijn Voorhout weer achter de rug Ook Sassenheim viert feest Lofuitingen maar ook critiek bij openingsplechtigheid Vebo Auto door tram gekraakt Uitslag van Vebo-kaaskeuring Ook dit jaar een lichtweek vóór 5 December in Leiden DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 HILLEGOM De 70-jarige P. van Rooden, die 14 dagen geleden op de Leidsestraat door een luxe auto werd aangereden, is de Mariastichting overleden tenge volge van de ernstige kwetsuren. R.K. Harmonie „Crescendo" kreeg 3 eerste prijzen. Op het Muziek concours, dat te Didam werd gehou den bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de afdeling K.A.B. al daar en het 25-jarig bestaan van de muziekvereniging Didam, behaalde de R.K. Harmonie „Crescendo" in de Superieure afdeling, waarin zij voor de eerste maal uitkwam, de eer ste prijs. Ook werden eerste prijzen behaald bij de tamboers- en mars wedstrijd. Een mooi succes voor de Hillegommers. KATWÏTK Ko-Plu-Ko. De Konijnen- en Pluimvee-veren. Ko-Plu-Ko hield een vergadering, welke voornamelijk werd gehouden in verband met de a.s. tentoonstelling. Op de eerste plaats had bespreking van 't „Vraag programma" plaats, waarover de vergadering het geheel met elkaar eens was. Dan een uitvoerige bespre king over de te houden Provinciale Tentoonstelling, waarvoor, zoals uit de uitvoerige correspondentie bleek, al veel animo was. Deze tentoonstel ling zal weer door medewerking van het bestuur van Flora te Rijnsburg in deze lokaliteiten gehouden kunnen worden. Ook de rondvraag stond in het teken dezer tentoonstelling. KATWIJK AAN DEN RIJN Dammen. KDC speelde haar tweeed onderlinge prijzenwedstrijd om de Van den Ankerbeker, waar van de uitslag was als volgt: Groep I: J. HeemskerkAm. van Beelen 20, C. van KlaverenFr. Spierenburg 02, J. HouwerJac. Freke 02, H. VoorzaatH. J. Koe- lewijn 02, J. SchoneveldA. A. Vooys 20. Groep II: C. de WinterH. Du- rieux 02, H. KlinkenbergC. Poot 20. Overige partijen uitgesteld. LISSE J.V.G. hield modeshow. De Jon ge Vrouwen Gemeenschap afd. Lisse- dorp heeft haar winterseizoen ge opend met een klinkende modeshow, welke gehouden werd in het K.A.B.- gebouw. Deze show, welke tevens Moordenares krijgt levenslang Een 31-jarige Duitse vrouw, Chris- ta Lehmann genaamd, is gisteren te Mainz tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens moord op haar echtgenoot, schoonvader en een vriendin. Zij toonde geen enkel teken van ontroering, toen de president van de rechtbank het vonnis voorlas. In iWest-Duitsland bestaat geen dood straf meer. Christa Lehmann bekende, dat zij haar moorden had gepleegd met be hulp van E 605, een vloeistof, die on kruid a erdelgt. Voordien was het niet algemeen bekend, dat dit overal ver krijgbare en zeer goedkope middel zwaar vergiftig was, en sedert de bekentenis van de moordenares zijn er in West-Duitsland vijftig zelf moorden gepleegd. Christa Lehmann gaf als motief voor de vergiftiging van haar man, dat hij dronk en het geld niet goed beheerde. Haar schoonvader had zij uit de weg geruimd, omdat zij na de dood van haar man vrij in haar doen en laten wilde zijn. Beide sterfgeval len werden door de autoriteiten aan natuurlijke oorzaken toegeschreven. Toen zij een vriendin hetzelfde lot wilde doen ondergaan, maar door een toeval het vergif werd toegediend aan de dochter van die vriendin, viel de verdenking op Christa Lehmann. De eerste twee moorden waren ge pleegd in September 1951 en in Oc tober 1953. Het derde slachtoffer werd vergiftigd in Februari van dit jaar en kort daarna werd Christa Lehmann gearresteerd. Een psychiater noemt Christa Leh mann in zijn rapport aan de recht bank een „volkomen koud, egoistisch karakter, geheel verantwoordelijk voor haar daden Christa Lehmann zei tijdens de laatste rechtzitting slechts, dat zij liever de doodstraf had gekregen, want dan had zij ge heel voor haar daden kunnen boeten. Blank en zwart gaan toch niet samen De openbare scholen in Milford.in de staat Delaware zijn gisteren ge sloten na anonieme telefonische drei gementen, dat geweld zou worden gepleegd indien zwarte kinderen de zelfde scholen zouden bezoeken als de blanke. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft in Mei gelast, dat er een einde moest komen aan het rassenonder scheid op de openbare scholen, maar de samenvoeging geschiedt in de on derscheidene delen van het land met wisselend succes. In Milford heeft de inspecteur van het onderwijs verklaard, dat de auto riteiten talloze telefoontjes hadden ontvangen waarin met geweld werd gedreigd, indien negerkinderen de „blanke" scholen zouden bezoeken, jjaarom zijn de scholen in het belang Tan de veiligheid van alle kinderen ♦ot nader order gesloten. In Madison in West-Virginia sta ken de blanke leerlingen nog steeds uit protest tegen de toelating van negers. De districtsraad voor het on toegankelijk was voor introducé's, werd geopend door mej. Stokman met enkele kernachtige woorden van welkom, waarin zij tevens haar dank betuigde voor ondervonden mede werking van de verschillende win keliers ter plaatse, die het mogelijk hebben gemaakt om deze show te houden. Onder leiding van de expli- catrice, mej. Uljee, werden door de fa. Tissing verschillende modesnuf jes, japonnen, mantels enz getoond. De mannequins, leden van de J.V.G., deden het uitstekend. De aanwezige dames en dit waren er niet weinig hebben kunnen genieten van het ge- bodene temeer daar een en ander plaats had op zeer aangename wijze. NOORD WITK TOCH PALING OORZAAK VAN DE PARATYPHUS. Naar aanleiding van de berichten over de paratyphus in Noordwijk deelt men ons mede, dat de oorzaak van de ziekte ook daar gezocht moet worden In het eten van paling tij dens de Oranjefeesten en niet, zoals eerder gemeld, door verontreiniging van Rijnlands boezemwater. Men vermoedt, dat de besmette paling gekocht is bij een losse ven ter, die een plaatsje had gezocht bij de Limburg Stirumstraat tussen Lin- denplein en Kerkstraat. Deze paling had een eigenaardige geur en smaak. In de gezinnen wei gerden de meeste personen de paling te eten en slechts bij hen, die zich er „te goed" aan deden is paratyphus opgetreden. De paling zou zó slecht geweest zijn, dat enkele opgescho ten jongens de venter met zijn eigen paling bekogeld hebben. Kapelaan Kamerbeek. Naar wij vernemen is kapelaan Kamerbeek ter observatie opgenomen in het St. Elisabeth Ziekenhuis. Onderzoek op t.b.c. Uit betrouw bare bron vernemen wij, dat in No vember van dit jaar weer een door lichting zal plaats hebben van de ge hele bevolking in verband met de tuberculose bestrijding. De laatste doorlichting heeft plaats gehad in 1951. M.S.V. Handbal. Voor de win- tertraining is nog geen regeling ge troffen, omdat met de andere afd. van M.S.V. besproken moet worden welke uren de handbal-afd. eventueel over een zaal kan beschikken. Voor de dames van het eerste elftal zal er echter Vrijdagavond te 9.15 uur een trainingsbijeenkomst zijn in de gym zaal te Noordwijk/zee. Het program ma voor Zondag is: 1 uur MSV 1S VT 1 (dames); 2 uur: HVL 3—MSV (heren) vertrek tram half één; 2 uur: MSV 2—MSV 3; 3 uur MSV b—Rapi- ditas a. De weergoden zijn Voorhout's feesten niet gunstig gezind geweest. Niet dat veel verregend is, maar de koude wind was niet prettig. Bij het tonknuppelen, dat de tweede dag plaats vond en waaraan vele Voor- houters jaarlijks meedoen, kon men van enige verkleuning niet merken. Meer dan twee uren werd geknup peld en toen kwam de jury tot de beslissing, dat de tonnen dit jaar té sterk waren. Er is toen bij loting vastgesteld wie prijswinnaar werd. lste ton: 1. E. P. Spierenburg; 2. Jac Zuidhoek; 3. A. Langelaan; 4. B. Mouritz. 2e ton: 1. Jac. Westerhoven; 2. Joop Allard; 3. P. Ruigrok. 4 Th. Homan. Hier volgen nu de prijswinnaars van de diverse spelen. Versierde tilbury's: 1. Meeuwen- oord-Kortekaas; 2. Mooyekind-Lan- geveld, 3. Grimbergen-Langeveld. Ringsteken tilbury's: 1. J. Warmer dam-Nel Ruigrok; 2. J. Langeveld- Sina Zuidhoek; 3. C. v. Werkhoven- Jo van Kesteren. Ringsteken op de fiets: De jur-y had in deze een langdurige taalc want meer dan 100 deelnemers(sters) had den zich voor dit steekspel opgege ven: 1. C. v. d. Vlugt; 2. Lida van Wieringen; 3. G. v. d. Lans; 4. Jac. Colijn; 5. Jo v. d. Geer JPdr. Tobbetje steken op de fiets: 1. Theo Ottenheim! 2. Theo Warmenho- ven; 3. Lida v. d. Berg; 4. Cees van Kempen Nzn; 5. Co Mouritz; 6. Jaap Bax. Kruiwagenrace voor paren: 1. C. van Steijn-Jo van Leeuwen Chr. dr.; 2. H. Bax en verl.; 3. C. v. Emmerik- E. Welboorne; 4. K. F. v. d. Bent en echtgen. Behendigheidsloop voor dames: Dit was een nieuw experiment van het bestuur. Door publiek zowel als deel nemers (sters), is dit reuze in de smaak gevallen. 1. Co van Leeuwen; 2. Corry v. Kempen Ndr.; 3. Mien v. d. Ploeg; 4. Mien Warmerdam; 5. Ria v. Emmerik; 6. Nel Koomen. Prijswinnaars Biljarten: (de ope- ningsavonr der feesten) 1 J. v. Leeu wen; 2. E. P. Spierenburg; 3. G. Ploeg 4. N. v. Stejjn Gzn. Prijsjassen: 1. Nic. Bakker; 2. P. Angevare; 3. Jaap v. Werkhoven; 4. Th. v. d. Ploeg Jr. Etalagewedstrijd: 1. P. v. Kampen (Jac. v. B.-weg) wisselbeker; 2. Fr. v. Kesteren; 3. J. v. d. Maat. Burgemeester de Graaff bracht dank aan Voorhouts bevolking voor het goede en spontane feestvieren en aan het bestuur der O.-V. hierin me de dankbrengend voor de goede or ganisatie. Met een toepasselijk woord reikte spr. de prijzen uit, waaraan het bestuur telkeniare goede aan dacht besteedt, waardoor de animo om met diverse spelen mede te doen wordt verhoogd. De voorzitter der 0.V. onderstreepte de woorden v. d. burgemeester, waarna de laatste avond nog genoeglijk echt „onderons" werd doorgefuifd. De Ronde van Voorhout. Voor de ronde van Voorhout was als steeds een enorme belangstelling. Het parcours was 45 km over 50 ronden. Vele nieuwe deelnemers zag men dit jaar onder de candidaten. Voor de 5e keer was door de firma C. Zoet en Zn. een nieuw herenrijwiel beschikbaar gesteld voor de winnaar, en verder 4 prijzen door de O.V. De winnaar viel hier dan buiten. Winnaar werd de jeugdige Fr. Tu- renhout, met grote voorsprong. De prijzen werden verdeeld als volgt: 1. L. Plasmeijer, 2. A. C. Kortekaas, 3. S. de Jong en 4. A. v. Dam Fzn. De behendigheidswedstrijd voor bestuurders van luxe wagens, welke gehouden werd in het Kievitspark, was als experiment een groot succes. De deelname was groot, evenzo de belangstelling. De winnaars werden: 1. de heer C. J. M. Vester, 2. mevr. Bor, 3. de heer Chr. Bierman. De eerste dag van de Oranjefees-1 ten te Sassenheim heeft wel zeer te lijden gehad van de regen. Niettemin is de feestvreugde niets minder dan andere jaren. De tweedaagse feesten werden ge opend door de burgemeester met een toespraak tot de schoolgaande jeugd. Deze had zich tegen negen uur opge steld voor het gemeentehuis. Na het Wilhelmus werd de optocht gefor meerd. Unaniem was men van me ning dat zeer veel werk was gemaakt van de verschillende groepen. Tij dens de rondgang door de gemeente werd medewerking verleend door de drumband „Adest Musica" en Cres cendo. Na de kinderoptocht ontving de ge hele schoolgaande jeugd een versna pering, waarna de spelen een aan vang namen. Lunapark verplaatst. Door de vele regen van de laatste dagen was het onmogelijk het Luna park te houden op het oorspronke lijke terrein achter de Charbonlaan. Het was dan ook een goede gedachte van het bestuur der Oranje vereni ging dit Lunapark te laten verrijzen op het achterste gedeelte van de Oosthaven. Men heeft daar geen lart dat men zonder schoenen van het terrein komt, terwijl ook de exploitanten niet de kans lopen dat zij enige weken na de kermis nog met hun wagens in de modder zitten. De volksspelen werden wel op het feestterrein aan de Charbonlaan ge houden evenals het vuurwerk van avond. De puzzlerit voor auto's is 'een wa re puzzlerit geworden voor sommige deelnemers. Van de 33 deelnemers kwamen er maar 24 aan de finish. De uiteindelijke uitslag van deze rit is als volgt: 1. T. H. Philippo; 2. L. A. Colijn: 3. C. Jonkheer; 4. J. Bontje; 5. A. Arendhorst; 6. Ph. Bakker. De poedelprijs voor de meeste fou ten viel ten deel aan de heer J. de Koning. Andere uitslagen. De verdere uitslagen zijn: Plank-bal race meisjes 14—16 jaar: 1. Tinny v. Asselt; 2. Thea Hooge- veen; Tinny Hoogeveen. Hardlopen met hindernissen, meis jes 1416 jaar: 1. Corrie v. Houwe- lingen; 2. Willy Nis; 3. Joke Noor- dermeer. Fietsen met hindernissen, jongens 1416 jaar: 1. Jan Meershoek; 2. Jan Molkenboer; 3. Henny Kühn. Ruiter te paard, jongens 1618 jr: 1 De Vogel; 2. N. v. Nobelen; 3. J. de Zwart. Kruiwagen-race meisjes 1416 jaar 1. Thea Hoogeveen; 2. Tiny Hooge veen; 3. Sjaan v. d. Ploeg. Tobbesteken dames 18 jr en ouder: 1. Jo v. d. Ploeg; 2. Corris v. Houwe- lingen. Zaklopen dames 16 jr en ouder: 1. Ada Buys; 2. Thea Hoogeveen; 3. Jc Noordermeer. Touwtrekken jongens 1617 jaar (ploegen van 4 man naar keuze): 1. Groep Hoorn, 2. groep v. Hagen; 3. groep de Mooy. Fietsen met hindernissen meisjes 16 jaar en ouder: 1. Fita v. d. Meer; 2. Vera Postma; 3. Corry v. Houwe- lingen. Agenda Gemeenteraad Dinsdag 28 September a.s. des avonds om 8 uur komt de gemeenteraad van Sas senheim voor de zesde maal van dit jaar in openbare vergadering bijeen, om de volgende punten te behande len: Herdenking Oud-Burgemeester J. Gouverneur; Benoeming leden com missie Woonruimtewet 1947; Benoe ming hoofd openbare school; Subsidie Willibrordus college Katwijk; Toe passing winkelsluitingswet tijdens Oranjefeesten; Verpachting tuingrond tussen St. Antonius-school en Don Boscoschool; Verpachting gemeente weiland; Voeren rechtsgeding; Finan. cieele toestand gemeente en compta- biliteits besluiten. Onbegrijpelijkheden bij meikbeleid In de foyer van het Lido-theater had hedenmorgen de openingsplech tigheid van de Vebo-tentoonstelling plaats. De zaal was gezellig ingericht, maar bleek te klein om de talrijke belangstellenden te kunnen bevat ten. Velen moesten op barkrukken of in de vensterbanken plaats nemen. De heer J. Bonda, Vebo-voorzitter, richtte zich in zijn openingswoord tot o.a. mr. L. A. Kesper, commissa ris der Koningin in de provincie Zuid-Holland; mr. J. Th. Bonner- mann, secr. gen. van het departement van Landbouw; prof. ir. W. de Jong; de heer A. A. Oskam, dir. prov. Ge zondheidsdienst voor Dieren; het college van B. en W. van Leiden; burgemeesters uit de omgeving van Leiden; raadsleden; vertegenwoor digers van V.V.V.; Leidato; Kamer van Koophandel;" Middenstands-cen trale, het actie-comité „Leiden Leeft" en enige hoofden van takken van dienst. Spreker, die door het geroezemoes in de acoustisch slechte zaal moeilijk WASSENAAR Katwijks meisje bij aanrijding gedood Om half negen hedenmorgen is de 18-jarige Zijntje Duyn uit Katwijk op de Katwijkseweg onder Wasse naar door een vrachtauto gegrepen en van haar fiets geslingerd. Het meisje liep zware verwondingen op en werd overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden, waar zij in de loop van de ochtend aan de gevolgen is overleden. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. VOORSCHOTEN Burgemeester Meltzer ontsnapte aan de dood Gisterochtend om ongeveer negen uur is Burgemeester F. R. M. Meltzer van Schipluiden aan een groot ge vaar ontsnapt. Tóen hij met een luxe auto aan de Veurseweg de stalling verliet en de trambaan wilde krui sen, werd het voorste gedeelte van de auto gegrepen door een uit de richting Den Haag komende tram. tram drukte de wagen tegen een muurtje, dat gelukkig onder het geweld bezweek. De auto werd totaal vernield, de tram werd beschadigd, het muurtje sneuvelde, maar de heer Meltzer bleef gelukkig ongedeerd. VRACHTAUTO DOOR BRUG GEZAKT. Gisterochtend om ongeveer kwart over negen is de splinternieuwe vrachtauto van de fa. Zonneveld door een bruggetje aan de Leidseweg ter hoogte van Van der Kleij gezakt. De wagen was met zand geladen en de chassisbalken verbogen onder het gewicht. De brug (eigendom van Rijnland) verkeerde in zeer slechte staat, en is vernield. Een kraanwa gen heeft de vrachtauto uit haar be narde positie bevrijd. Trein had-vertraging. Gister ochtend heeft een electrische trein van de lijn Den HaagLeiden der tien minuten vertraging gehad door dat een wagen, getrokken door een paard de baan versperde. Op overgang bij Duivenvoorde was het paard schichtig geworden en was met de wagen vastgelopen naast d( spoorlijn. R.K. GEMENGD KOOR OPGERICHT. Deze week heeft in het Maria- zaaltje de oprichtingsvergadering plaats gehad van een R.K. Gemengd koor. Van de 30 aanmeldingen waren ruim twintig personen aanwezig, de overigen konden op deze avond niet aanwezig zijn. Tot grote verwonde ring der heren prefereerden de da mes de Maandagavond als repetitie avond. De contributie werd gesteld op 40 centen. Door de aanwezigen werd met nadruk gevraagd om de repetities op tijd te laten beginnen. Ook werd gevraagd, welke soort mu ziek er op het repertoire zal komen te staan, waarbij bepaald werd, dat de smaak van de leden de doorslag zal geven. Het is de bedoeling om de repetitie-avonden zo gezellig mo gelijk te maken. Het koor komt te staan onder leiding van de heer Simon C. Dekker, Leidseweg 231, waar degenen, die zich voor het ge mengde koor interesseren, zich nog tot Zondag a.s. kunnen opgeven. Schaaknieuws. De uitslagen van de afgelopen competitie zijn als volgt: le groep: 1. G. P. Sluiter, 2 K. A. Waasdorp. 3. dr. P. Vernet, 4 B. Smit, 5. J: v. Os, 6. N. Maarsen, 7 J. Braggaar, 8. C. de Water, 9. C. M van Renswouw. 10. H. Noort. 2e groep: 1. M. Segaar, 2. A. Ouds hoorn, 3. P. J. Segaar, 4. J. Boxman, 5. J. Hartogh, 6 H. Groenenberg, 7. N Segaar, 8. N. v .d. Werf, 9. P. v. d. Marei, 10. A. N. Kool, 11. P. de Beun. Aan de twee eerstgeplaatsten van elke groep werden prijzen uitge reikt. De uitslagen van de nieuwe com petitie zijn: N. v. d. WerfJ. Box man 10; P. de BeunN. Segaar 01; TuynmanJansen 01; P. J. SegaarH. Groenenberg 01. Uit slag promotie-degradatiewedstrij den: M. G. Segaar—C. van Renswou 1/2—1/2. te volgen was, bracht een ere-saluut aan het gemeentebestuur van Lei den, die de tentoonstelling elk jaar weer mogelijk maakt. Hij hoopte vervolgens medewerking te kunnen krijgen bij de stichting van een nieu we veemarkt. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot memoreerde dat Nederland op het gebied van de veeteelt in West-Europa slechts door Denemar ken voorbijgestreefd kan worden. Spreker wenste het Vebo-bestuur een steeds groter belangstelling toe. Ook mr. J. Th. Bonnermann, richt te enkele waarderende woorden tot de heer Bonda. De Vebo, aldus spre ker, prikkelt de veehouders tot steeds groter prestaties. Zoals ieder jaar weer richtte zich hierna de heer M. P. van der Weyden burgemeester van Nieuwkoop en lid der Tweede Kamer, tot de aanwezi gen. Spreker kon zich moeilijk ge heel en al scharen in het koor der lof redenaars. Naast zeer waarderende woorden, aldus de heer v. d. Weyden is een woord van critiek namens de boeren zeer op zijn plaats. Tegenover steeds groter vooruitgang van melk productie, veredeling fokvee en de strijd tegen de diverse veeziekten", staat het feit dat de boer met lede ogen moet toezien, hoe er met zijn producten geknoeid wordt. Verdun ning van de melk, die vroeger zeer strafbaar was behoort nu tot de door de staat geoorloofde bedrijven. De heer Van der Weyden besprak ten slotte de moeilijkheden, die de boe ren door het gebrek aan werkkrach ten ondervonden. De heer A. A. Oskam, dir.prov.Ge- zondheidsdienst sloot de rij van spre kers. Hierna maakte het gezelschap een rondwandeling over 't tentoon stellingsterrein. De uitslag van de Vebo-kaaskeu ring was als volgt: Goudse kaas. Klasse A Meikazen: le pr. 97 pnt. C. N. v. d. Akker, Leimuiden zilv. Vebomed.; 2e pr. 89 pnt. L. P. Hille- nsar, Hoogmade, bronzen Vebomed. Klasse B Meikazen: le pr. 95 pnt. N. v. d. Poel, Zoeterwoude, med. gem. Warmond; 2e pr. 94 pnt. C N. v. d. Akker, Leimuiden bronzen Vebo-med. 3e pr. 92 pnt. L. C v. d. Geest, Hoog made, bronzen Vebo-med. Klasse C Meikazen: le pr. 96 pnt. C. N. v. d. Akker, Leimuiden zilv. Vebo-med.. 2e pr. 88 pnt. Jac Boere Alphen a. d. Rijn bronzen Vebo-med.; 2e pr. b 88 pnt. L. C. v. d. Geest, Oud Ade bronzen Vebo-med. Klasse D Meikazen: le pr. 95 pnt. N. v. d. Akker, Alphen aan den Rijn Med Producent. Klasse A Julikazen: le pr. 94 pnt. C. N. v. d. Akker, Leimuiden, zilv. Vebo-med.; 2e pr. 88 pnt. C. Kempe naar, Aarlanderveen, bronzen Vebo med. Klasse B Julikazen: le pr. 96 pnt. C. N. v. d. Akkér, Leimuiden zilv. Vebo med Rijksmerk 23584; 2e pr. 94 pnt C. N. v. d. Akker, Leimuiden bron zen Vebo-med; 3e pr. 92 pnt. L. C. v. d. Geest, Oud Ade bronzen Vebo- medaille. Klasse C Julikazen: le pr. 98 pnt. Jac A. Boere, Alphen aan den Rijn, Wisselbeker Goudse Kaas; 2a pr. 96 pnt, C. P. van Leeuwen, Zoeterwou de, med. Producent; 2b pr. 96 pnt. Th. Zwetsloot, Hoogmade, medaille Producent. Klasse D Julikazen: le pr. 90 pnt. W. A. de Jong, Bodegraven bronzen Vebo-med. Leidse Kaas. Klasse B Meikazen: le pr. 94 pnt. S. P. Pennings, Noord wij kerhout, med. gem. Warmond, 2e pr. 91 pnt. A. Straathof, Rijpwetering bronzen Vebo-med.; Klasse A Julikazen: le pr. 92 pnt. C. C. van I.eeuwen, Zoeterwoude, bronzen Vebo-med. Klasse B Julikazen: le pr 97 pnt. S. P. Pennings, Noord wij kerhout Wisselbeker Leidse Kaas; 2e pr. 92 pnt. A. Straathof, Rijpwetering, bron zen Vebo-med. Goudse Kaas. Meikazen, aantal 29. Gemiddeld aantal punten: 85,9 Percentage soorten 62.1 le soort. 31 2e soort, 6.9 3e soort. Julikazen, aantal 40. Gemiddeld aantal punten: 85,8 Percentage soorten 60 le soort, 37,5% 2e soort, 2,5 3e soort. Leidse Kaas. Meikazen, aantal 8. Gemiddeld aantal punten- 82.4. Percentage soorten: 30 le soort 60 2e soort, 10 3e soort. Nieuwe plannen van V.V-V. Ledental en bezoek blijven stijgen Wethouder D. van der Kwaak heeft gisteravond bij de ledenverga dering in „In de Vergulden Turk" in zijn functie van voorzitter van de Leidse V.V.V. enige nieuwe plannen van de vereniging bekend gemaakt. Na gewezen te hebben op het vele goede werk, dat door het inlichtin genkantoor wordt verricht, consta teerde hij dat de V.V.V. zich over grotere belangstelling mag verheu gen. Dit blijkt op de eerste plaats uit het steeds stijgende aantal leden, maar ook uit het toenemende bezoek aan de Sleutelstad, gedeeltelijk het ge volg van de stimulerende activitei ten van d: vereniging. Wat dit vreemdelingenbezoek betreft: ook in 1954 lag het aantal weer hoger dan in het afgelopen jaar. Wegwijzers naar historische t gebouwen. De eerste onthulling van de heer Van der Kwaak sloeg op de licht week. De vereniging is voornemens ook dit jaar 5 December door een lichtweek te doen voorafgaan. Voorts zullen binnenkort nieuwe wegwijzers de richting naar histo rische gebouwen en mooie plekjes in Leiden aangeven. Het boekwerkje met de titel „Lei den, vroeger en nu" zal binnenkort verschijnen. Het Leiden van nu zal De toeloop van vreemdelingen was groter dan in het voorafgaande jaar. Buiten een grotere toeloop van Ame rikaanse toeristen, en speciaal die uit de bezette zóne van Duitsland, was het bezoek van Duitse vacantiegan- gers opvallend groter dan in het af gelopen jaar. Ook de belangstelling van Engelse zijde is toegenomen. Doelbewuste en uitgebreide propa ganda zijn hiervan wellicht de oor zaak. Door de nog beperkte hotel-acco- modatie moest bij congressen in en kele gevallen steun van hotels in Noordwijk gebruik worden gemaakt. Op de derde Donderdag van No vember is wederom door een groot gedeelte van in Nederland vertoe vende Amerikanen „Thanksgiving- day" in de Pieterskerk herdacht. Zonder de minste overdrijving, al dus dit verslag, kan worden gezegd, dat het gedeeltelijk uit het bestuur van de vereniging samengestelde ac tie-comité „Leiden Leeft" zijn naam in de loop van 1953 alle eer heeft aangedaan. De heer Visser somde vervolgens de evenementen op (Zeeuwse Fruitdag, Bloemenbrade- rie etc.) die onder auspiciën van dit flexibele comité zijn georganiseerd. Een woord van lof had de heer Visser voor de Leidse pers, die steeds door het publiceren van sympathieke artikelen, de acties wist te stimule ren. 11.500 informaties. Het ledental is, dank zij een gron dige wervingsactie, van 125 in 1951 dit boekje ongetwijfeld kopen, want I en 160 in '52 opgelopen tot 179. In - het afgelopen jaar ontving de ver eniging, buiten de gewaardeerde ge meente-subsidie van 5000.2.500 aan contributie van de leden. Gedurende het afgelopen jaar wer den door het kantoor ca. 5500 mon delinge, 4500 telefonische en 1500 schriftelijke informaties verstrekt. Wat de toekomstplannen betreft, zeide de heer Visser, dat men zal blijven streven Leiden als toeristisch centrum en congres-oord meer be kendheid te geven. De bloembollen periode met de daaraan verbonden problemen der logiesaccomodatie en het badseizoen in de kustplaatsen .T zal de bijzondere attentie hebben. Na hem kreeg de penningmeester Aantrekkelijke pIann0„ voor altrac. de gelegenhetd om het financieel u evenementen, die de stroom vorcloff nuor hof laar 1QSX to ooudn T bollenbezoekers naar Leiden moeten het zal veel leerzaams en aantrekke lijks bevatten. Ook zal men een contactcommissie installeren, die door contact (zoals de naam zegt) met bonafide Leidse verenigingen, de V.V.V. op de hoog te zal houden van wat er in de avonduren in Leiden te zien en te horen zal zijn. Met de hoop dat de uitbreiding van het lidmaatschap gelijke tred zal hou den met de toename van het vreem delingenverkeer besloot de heer Van der Kwaak zijn openingswoord. Nadelig saldo. verslag over het jaar 1953 te geven. De rekening sluit met een nadelig saldo van ruim 1100.gulden. Vermeerdering van het verlies weet de penningmeester aan de stij gende uitgaven door het vermeerder de vreemdelingenbezoek. Hij hoopte, dat de middenstand er zich meer van bewust zou worden, dat hij vooral de vruchten van het bezoek aan Lei den plukt en dat men door lidmaat schap van de vereniging van dit be wustzijn zou getuigen. Véél Duitsers in Leiden. Vervolgens las de directeur van V. V.V., de heer Visser het jaarverslag over 1953 voor. trekken, zijn in voorbereiding. Na de bestuursverkiezing, waarbij de heren D. v. d. Kwaak, J. J. F. van der Meer en J. H. v. d. Kloot werden herkozen, werd bij de rondvraag uit de vergadering de vraag gesteld hoe de stand van zaken was met de film, die over de stad Leiden gemaakt zou worden. De voorzitter antwoordde, dat een film over de provincie de plannen doorkruist heeft, maar dat men toch bij bevoegde instanties er op zal aan dringen, dat ook over Leiden een film vervaardigd zal worden. Na een korte pauze werden enige 1 aantrekkelijke films getoond.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2