40.000 Nederlanders gingen hedennacht in West Duitsland tot de aanval over Laaiende geestdrift trotseerde tijdens koninklijke rijtoer 't gure najaarsweer Chefarine „4" doet wonderen Onweer en motorpech vertraagde vertrek van de Prins naar Z.-Afrika Financieel achtergesteld meisje leidde haar weg over banknoten WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Bremen Groningen I dNecierl. troep voi wot r/(i |«M IwM kwartier MEDERLAM Wsfé RutillondL 'i NEfJTRAAL- Skiland ■- Dusseld. 7^ Keulen^; IZuidlyidisM- I verdedigende land) INoordland moet proberen! om Keulen h? veroveren I }NOOROZEEÏ DUITSUNO SLOWAKV! '^DUITSLAND FRANkRUK ..Müncher> _\00STENR- Den Haag weei; één dag Residentie De vier prinsessen reden eveneens mee De dikke regenvlagen, verge zeld van hagel en gure wind, hebben het grote enthousiasme langs de rou te, die de Koningin met de Prins en 4 Prinsessen op de gebruikelijke rij toer door de Haagse binnenstad af legden, gisten niet weten te blussen. Na het vertrek om kwart voor vier van het Paleis Lange Voorhout, ging het in gestrekte draf door hét Tour- nooiveld, de Lange Houtstraat, Plein, Lange Poten en Spuistraat naar de aloude Wagenstraat en van daar via het Huygensplein, de Stationsweg, de Hoefkade, Vaillantlaan, Zuid-Binnen singel en Lijnbaan naar het West einde, waar voor het ziekenhuis werd gestopt. Een aantal patiënten en vele ver pleegsters en artsen stonden voor dit ziekenhuis opgesteld. Zuster Marie Antoinette Fick bood de Koningin en de Prinsessen bloemen aan, bou- quetten oranjerode anjers. Na een genoeglijk praatje en vriendelijke groeten naar de patiënten, die ook bij tientallen voor de ramen zaten, reed de stoet onder oorverdovend gejuich van de saamgepakte menigte ver der. Langs Groenmarkt, Hoogstraat, Noordeinde, Heulstraat en Lange Voorhout arriveerde de Koninklijke familie na ongeveer drie kwartier weer op het Paleis. Gewapend met parapluie. Koningin Juliana en Prins Bern- hard reden, vergezeld van de Prin sesjes Margriet en Marijke in een open rode landauer met vier zwarte paarden bespannen. De Koningin, die een eenvoudige, lichtgekleurde tail leur droeg, beschermde zich nu en dan met een donkerrode parapluie tegen de regenvlagen. Prins Bernhard droeg het luchtmacht-unifrom. De Prinses sen Beatrix en Irene reden eveneens in een met vier zwarte paarden be spannen open rode landauer. Zij droe gen grijze mantels met grijs bont af gezet en witte, nauwsluitende kapjes op het hoofd. De vorstelijke stoet. In de volgr ij tuigen zaten mevrouw W. C. baron Snouckaert van Schau- burg geb. baronesse Van Pallandt, vice-admiraal N. A. Rost van Tonnin gen, mr. W. C. baron Snouckaert van Schauburg en majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck De stoet werd voorafgegaan door motorrij ders, jeeps en ruiters van de Haagse politie en geopend door een rijtuig waarin de Haagse hoofdcommissaris van politie de heer J. H. A. K. Gual- therie van Weezei en diens adjudant inspecteur C. N. Peijster gezeten wa ren. De escorte te paard van de koninklijke rijtuigen werden ge vormd door brigade-generaal L. C. F. Pahud de Mortagnes, luitenant-kolo- nel C. C. Geertsema, majooivlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Berg man en majoor J. J. L. baron Van Lynden. Grote opstoppingen. Het verkeer was door deze konink lijke rijtoer in een groot gedeelte van Een beeld, genomen tijdens de rij toer, die het Koninklijk gezin op Prinsjesdag door Den Haag maakte; bij het ziekenhuis aan het Westeinde werd even gestopt, om een der ver pleegsters, zuster M. A. Fick, gele genheid te geven de Koningin een bouquet bloemen aan te bieden. De millioenennota is weer aan de verenigde Kamers der Staten Gene raal aangeboden. H. M. Koningin Ju liana heeft in de Ridderzaal de Troonrede uitgesproken, beluisterd door de volksvertegenwoordiging, beluisterd door vrijwel het gehele Nederlandse volk, dat als ieder jaar ook nu weer het sprookje van de gouden koets en de gehele entoura ge van dit parchtige voertuig via de de radio heeft beleefd, voorzover het niet in de gelegenheid was persoon lijk in Den Haag aanwezig te zijn om daar ooggetuige te zijn van de sierlijkheid en charme, die door dit traditionele gebeuren in de residen tie werden gebracht. Foto: Het ogenblik, waarop dui zenden hebben gewacht is aangebro ken: H. M. Koningin Juliana verlaat het paleis aan de Lange Voorhout om in de koets te stappen op weg naar de Ridderzaal voor het uitspreken van de troonrede. de oude Haagse binnenstad totaal Ontwricht, Rasechte Hagenaars, die vaak urenllang nodig hadden om thuis té komen, trokken zich van dit ongemak echter niets aan. Dit besluit van prinsjesdag, deze rijtoer door oud Den Haag, waaraan ook de vier Prin sessen deel namen, was, ondanks het weer, immers weer eens een echte ouderwetse Haagse prinsjesdag; kort om, Den Haag voelde zich weer als voorheen: de Residentie. 's AVONDS: RIGOLETTO. Koningin Juliana is op de dag van de opening van de Staten Generaal ook des avonds in Den Haag geble ven. Zij woonde in het geheel gevul de gebouw van Kunsten en Weten schappen de gala-voorstelling bij van de opera „Rigoletto" van Giuseppe Verdi, welke werd opgevoerd door de Nederlandsche Opera, onder de muzikale leiding van Alexander Kranhals. Om acht uur betrad de Koningin met haar gevolg de koninklijke loge; zij was gekleed in een wit-groen strapless avondtoilet, met om de schouders een felgroene stola. Op de ballustrade van de koninklijke loge lag een ruiker van roze bloemen. Op het middenbalcon zaten onder meer de ministers Beel, Staf en Witte, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr, J. Jonkman, en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kor- tenhorst, vele leden van de Raad van State, de chef van de generale staf, luit.-generaal B. R. P. F. Hasselman, de chef luchtmachtstaf, luit.-gene- raal-waarnemer A. Beretta en de president van de Hoge Raad, mr. dr. J. Donner. Op het linkerbalcon, tegenover de koninklijke loge, had het vrijwel vol tallige corps diplomatique plaats ge nomen. Onmiddellijk na de binnenkomst van de Koningin werd het Wilhelmus ge speeld, dat door velen werd meege zongen. MOEDERLIEFDE Een jonge vrouw uit Deventer heeft gistermiddag weer eens bewezen, dat moederliefde geen hindernissen kent en tot iedere inspanning weet te inspireren, wanneer een kind in nood is. Een vriendje van Mickey Van de Leur kwam in de namiddag druipnat uit het kanaal bij de Fennenoordseweg te Deventer gekropen en riep, dat Mickey in het water lag. De jonge moeder van Mickey, mevr. Van de Leur-Horst, die over enkele weken weer moeder zal worden en sinds haar ge boorte aan een ernstig been euvel lijdt, bedacht zich geen moment, rende naar buiten en sprong in het water. Met de moed der wanhoop wist zij het jongetje, dat reeds bewusteloos was geraakt, te be reiken en aan wal te brengen. Eerst scheen kunstmatige ademhaling geen succes op te leveren, maar een buurvrouw, die vroeger verpleegster is ge weest, nam de taak van de zeer zenuwachtige moeder over en wist het knaapje na enkele mi nuten weer bij kennis te bren gen. Zowel de moeder als het jon getje maken het goed. TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLEÏTEN 6 65 cl (Advertentie) NED. HULP AAN ALGERIJE. Duizend dekens. Het Nederlandse Rode Kruis heeft ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Algerije duizend dekens ter waarde van ruim 10.000 gekocht. Deze dekens gaan volgende week met het stoomschip „IJssel" van de K.N.S.M. naar Algiers. Koude omlijsting van zonnige reis Het bezoek van de Prins aan Zuid- Afrika is niet zonder tegenslag be gonnen Het vliegtuig dat gisteravond om zes uur het luchtruim zou kiezen, stond om negen uur nog met ontkap- selde motor in een van de hangars op Schiphol. Eerst tegen half tien werd de Da kota voor de waaier bij de aankomst hal gerold. Regen- en hagelbuien striemden het vliegveld en in de verte rommel de de donder en bliksemschichten zet ten de luchthaven telkens enkele se conden in een felle blauwe gloed. De herfst deed prins Bernhard op zijn tocht naar warmer streken uitgelei de. Voor de prins het restaurant ver liet had hij nog even gelegenheid de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, die gisteravond naar Washington vertrok, de hand te schudden. Beiden wensten elkander een goede reis. Prins vloog zelf. Tot het gevolg van de prins beho ren zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, luitenant-kolonel C. C. Geertsema en luitenant-ter-zee eer ste klasse A. F. Eibers, beiden adju dant van de prins, luitenant-kolonel vlieger G. Sonderman en de heer Geesink, commissaris der rijkspolitie. Om kwart voor tien begaven de prins en zijn gevolg zich in het vlieg tuig waar Z.K.H. in de cockpit plaats nam. Het was de bedoeling van de prins om het eerste traject zelf te vliegen. De wachtenden zagen hoe een gehandschoende hand de raam pjes van de cockpit schoonveegde en nog even naar de wegbrengers wuif de, o.w. de chef van het militaire huis van H.M. de Koningin, vice-ad miraal N. A. Rost van Tonningen, en toen startten de motoren en taxiede de Dakota het platform af in de rich ting van de startbaan. Op 9 October zal prins Bernhard de thuisreis aanvaarden. DE PRINS BEZOEKT ZUID-AFRIKA DIEFSTAL BIJ ENSCHEDE Klinkende munt of waardeloos papier? Een 23-jarige voormalige contro- leuse van de grafische inrichting N.V. Joh. Enschede en Zoon te Haarlem, waar zij de stapeltjes nieuwe bank biljetten, die de Nederlandse Bank er laat drukken, moest controleren, heeft gistermiddag voor het Amster dams gerechtshof terecht gestaan, omdat zij begin December van het vorig jaar in een kwade bui over een loonkwestie 10 biljetten van 100.onder haar voet in haar kous had gestopt en zo de drukkerij had verlaten. „Een van de 7 kinderen van een fotograaf, een moeilijk, ietwat weer barstig, hyper-nerveus meisje", zo stond er in het reclasseringsrapport, dat over deze controleuse uit Am sterdam, was uitgebracht. Ze was door de Haarlemse politierechter tot 2 maanden gevangenisstraf veroor deeld en had hoger beroep aangete kend. Na de drukkerij verlaten te heb ben gaf ze de biljetten aan een 30- jarige hulpvakarbeider. Geldig of niet. „Zouden ze geldig zijn?" vroeg; ze hem. Hij wist het niet. Wel stond er als datum op vermeld 2 Februari 1953, maar. ze hadden zelf geen van was gebleven, omdat zij vreselijke hoofdpijn had. De dokter zou een hersenschudding hebben geconsta teerd. Ze zeide daarin de verklaring van haar daad te zien, waarvan ze veel spijt zeide te hebben. Ter zitting werd nog opgemerkt, dat hetmeisje reeds veel geleden heeft. Haar verloofde, een ambte naar van de douane, maakte zijn ver kering met haar uit. Ze had enkele dagen in hechtenis doorgebracht en ze was ontslagen. Bij het beant woorden van vragen stond het meis je telkens zenuwachtig te lachen. Handig argument. Tenslotte had pleiter nog een ju ridisch argument: in de dagvaarding^ was het meisje diefstal van bankbil jetten ten laste gelegd. „Een bankbiljet is een geldswaar dig papier", vervolgde hij, „dat men bij de Nederlandse Bank voor ander geld kan inwisselen. En dat kon niet met dit papier, want het was niet geldig. Zij moet dus vrijgesproken worden, want ze heeft geen bankbil jetten gestolen. Men had haar dief- beiden zo'n biljet ooit als betaalmid del gezien. „Probeer het eens voor me te wis selen", had ze hem gevraagd en hij. deed het met succes. Intussen was de diefstal echter toch al uitgekomen. Want diezelfde morgen had de vrouw van de arbei der haar 5-jarig dochtertje naar de banketbakker gestuurd met een twee de biljet. „Vraag maar of ze het wil len wisselen", had ze gezegd. Doch deze winkelier bleek meer achterdocht te hebben dan de melk boer. Hij maakte er direct werk van en zo stonden al ras rechercheurs bij de familie van de arbeider voor de deur. Op hoofd gevallen. Gisteren vertelde de controleuse, dat ze enkele dagen tevoren was ge vallen en daags na de diefstal thuis stal van papier ten nadele van de Brabant. Nederlandse Bank ten laste moeten leggen". Zijn argumenten baatten mr. Dolk niet. Na de hervatting der zitting deel de de president mede, dat het hof juist als de procureur-generaal eerst een psychiatrisch rapport over het meisje wenst te ontvangen. De zaak tegen haar werd dus voor on tijd aangehouden. NAJAARSBEDEVAART NAAR LOURDES. Dinsdagmiddag zijn van het station Maastricht twee treinen vertroxken naar Lourdes n.1. de „blauwe trein" met achthonderd pelgrims en de zg. „witte trein" met rond honderdvijf tig zieken, waaronder vele bedlegeri ge patiënten, deze beide treinen vor men samen de najaarsbedevaarttrein van de Limburgse Lourdes-bede- vaart. Met de ziekentrein reizen ook mede de bisschop van Roermond mgr. G. Lemmens en de commissaris der Koningin in Limburg dr. F. Houben. Pelgrims en zieken komen voor het grootste deel uit Limburg en Noord- „Battle Royal" te 00.00 uur begonnen Voorts wil men trachten te komen tot grotere beweeglijkheid in de strij dende eenheden door kleinere tac tische groepering in het veld. Zo zal men bij de Tweede Engelse Infante rie Divisie een proef nemen met een organisatie van twee brigades, die elk bestaan uit vier bataillons. NEDERLANDS COMMANDO. Nauwe samenwerking op het hoog ste niveau is een ander aspect van deze oefening en in dit opzicht is in teressant het optreden van het eerste Engelse-Nederlandse leger. Zoals be kend is de verdediging van Noord- West Europa volgens de thans be staande plannen toevertrouwd aan de noordelijke legergroep, waarbij dit eerste EngelsNederlandse leger is ingedeeld. Het feit, dat hier een Nederlander, luitenant-gen. A. T. C. Opsomer, het bevel voert over een gemengde een- ÏJET VOORNAAMSTE ONDERWERP, dat tijdens de oefening „Battle Royal" een punt van bestudering zal zijn, is het tactisch gebruik van atoom-proj ectielen. „In deze oefening wil ik onderzoeken", zo zeide generaal Gale, „hoe een betrekkelijk kleine strijdmacht met een meerderheid aan atoom-projectie len het hoofd kan bieden aan een strijdmacht, die numeriek in de meerder heid is, maar eveneens over enige atoomprojectielen beschikt." In deze oefening zullen Zuidland (Belgen en Canadezen) de meeste atoomprojectielen hebben, terwijl Noordland (Engeland en Nederland) daar tegenover meer mensen in het veld brengen. Het is duidelijk, dat een oorlog, waarin atoomprojectielen (hetzij bom men, hetzij granaten) worden gebruikt een andere tactiek met zich mee brengt dan die welke tijdens de laatste wereldoorlog gold. Nog meer dan toen zal men grote concentraties van mensen en materiaal moeten voorkomen en een van de lessen, die men uit „Battle Royal" denkt te trekken, is dan ook de oplossing van de vraag, hoe men de grote aantal len voertuigen, die thans nog voor logistieke doeleinden in alle onderdelen nodig zijn, kan verminderen. 22-28SEPT ''BATTLE ROYAL* INTERGEALUEEROE HERFSTMANOEUVRg heid is een bewijs van het vertrou wen, dat de geallieerde legerleiding in de Nederlandse capaciteiten stelt en tevens van het feit, dat bij de vo rig jaar gehouden oefening „Grand Repulse" de Nederlandse eenheden een zeer goed figuur hebben gesla gen. Weinig lucht-activiteit. Voor de luchtmacht, die haar vleugels gemeenlijk veel wijder uit slaat dan het manoeuvre-gebied van „Battle Royal", is deze oefening in feite zeer weinig realistisch. De taak van de tweede Geallieerde tactische luchtmacht zal deze keer hoofdzake- lijk bestaan in het steun geven aan de troepen op de grond en uit ver- kenningen. Daarbij zal aan het Ne-' derlandse Verkenningssquadron dat aan de zijde van Noordland opereert ongetwijfeld een belangrijke taak worden toebedeeld. i „Strijd" tussen mensen en atoomwapenen Hedennacht om 00.00 uur is de oorlogstoestand in het stukje West- Duitsland ingegaan met patrouille- activiteit op de grens van Noord- en Zuidland, doch later op de dag zul len de auto's en misschien reeds de tanks over de wegen rollen. Veertig duizend Nederlandse soldaten bevin den zich bij het begin van de ma noeuvre opgesteld in de buurt van Bremen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9