Ook de moderne industrie moet bijdragen tot de glorie Gods Londen-Schiphob 48 minuten Tandartsen verbreken in 55 band met de ziekenfondsen Weer 2 gedetineerden ontsnapt uit t Haagse Huis van Bewaring Pechvogel! Heldhaftig MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 GEESTELIJKE ONTWIKKELINGSGEBIEDEN Zonder het overigens zelfs te be seffen, voor het hun verteld werd, hebben een aantal passagiers, die gistermiddag met een lijntoestel der British European Airways van Lon den Airport naar Schiphol reisden, een nieuw record meegemaakt. De vlucht nam slechts 48 minuten in be slag (gerekend vanaf het moment, dat het toestel los kwam tot dat, waarop het op Schiphol landde). Voor zover bekend stond dit re cord tot dusverre op naam van een KLM-convair, die er 55 minuten voor nodig had. Van een officiële strijd tussen de diverse luchtvaartmaatschappijen om met lijntoestellen elkaar in snelheid op een normale luchtlijn te over troeven, is overigens geen sprake. Veiligheid voor alles. Op Schiphol leggen deskundigen er de nadruk op, dat in de eerste plaats de veiligheid der vluchten in het oog wordt gehouden. Bij het stij gen der techniek en de daardoor steeds snellere machines wordt auto matisch de snelheid der vliegtuigen groter en als gevolg daarvan de duur der vluchten korter In de vredelievende sfeer, waar in vertrek- en aankomsttijden van alle machines worden genoteerd, kunnen overigens lijsten worden sa mengesteld, waaruit men „records" kan distilleren; dat nu is gisteren ge schied. De gemiddelde snelheid van de Verongelukte Triton vervoerde diamanten Laatste slachtoffer werd gisteren geborgen De geruchten, die kort na de „Tri ton-ramp de ronde deden en die vertelden, dat het verongelukte vliegtuig een kostbare lading dia manten aan boord zou hebben, blij ken thans op waarheid te berusten, want eind vorige week zijn enkele postpakjes met diamanten, bestemd voor de Verenigde Staten, gevonden. Deze pakjes zijn aan de douane ambtenaren van het vliegveld Shan non overgedragen. Ook een zending mode-snufjes uit Parijs, die eveneens op weg waren naar de Verenigde Staten, zijn als modderige bundeltjes aan wal ge bracht; zij zullen gereinigd worden en teruggezonden naar Amsterdam, waar beslist zal worden of zij nog naar Amerika doorgestuurd kunnen worden. Een Ierse boer heeft Zondag op het eiland Deilish in het mondingsge- bied van Shannon, ongeveer zeven kilometer van de plaats van de ramp, het liik gevonden van de enige nog verniste inzittende van het KLM- vüegtuig „Triton". Naar verluidt, is het het stoffelijk overschot van William Hodson, een 34-jarige Amerikaanse funcitonnaris van de Unesco. Prins Dinsdag a.s. naar Zuid Afrika 7 Grote belangstelling Hoogstwaarschijnlijk zal Prins Bernhard Dinsdagmiddag, nadat hij in de morgenuren de plechtigheden rond Prinjesdag in Den Haag heeft bijgewoond, per regerings-Dakota naar Zuid-Afrika vertrekken voor het aangekondigde officiële bezoek. Dit bezoek wordt in het land, waar de inwoners voor het grootste deel van Nederlandse voorouders afstam men, met grote belangstelling tege moet gezien. In gezaghebbende kringen te Pre toria legt men er de nadruk op, dat het komende bezoek van de Prins der Nederlanden er slechts toe kan bij dragen de traditioneel reeds hartelij ke betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika nog meer te versterken. Grotere honorering! meer zelfstandigheid Zaterdagavond hebben de tand artsen, tijdens een ledenvergadering van de Maatschappij ter Bevordering der Tandheelkunde, besloten met in gang van 1 Januari a.s. hun verband met de ziekenfondsen te verbreken. Hierdoor hopen zij zelfstandiger te staan in de besprekingen, die een betere honorering van hun diensten beogen. Tevens verklaarden de tandartsen zich accoord met een rapport, dat als zijn mening uitspreekt, dat de ver houding tandarts-patiënt niet belem merd dient te worden door tussen- Een journalist waarschuwde Zondagmiddag is tijdens een Pro testantse kerkdienst door 2 gevange nen van het huis van bewaring te Den Haag een geslaagde ontvluch tingspoging gedaan. Deze dienst werd bijgewoond door de directeur, die ook dienst had toen enige tijd geleden twee gevangenen ontvluchtten na een bewaker te hebben neergeslagen. Hoe de mannen hebben kunnen ontsnappen is vooralsnog een raadsel. Het is, zo meent men, zeer wel mo gelijk dat een derde gevangene bij de ontvluchting betrokken is ge weest. De Casuaristraat, die gewoonlijk zeer rustig is op Zondag, was giste ren vrij druk, omdat'vlak er bij, op het Malieveld, de jaarlijkse Haagse Kermis in volle gang is. Ook aan de achterzijde van het huis van bewa ring aan het Korte Voorhout, was het buitengewoon druk. Dit kan zeer ze ker de ontsnapten hebben geholpen ongemerkt weg te komen. In Augustus zijn eveneens twee ge detineerden uit dit huis van bewa ring ontsnapt, die inmiddels weer zijn gegrepen. De vergrijpen, waar aan zij zich hadden schuldig gemaakt, waren vrij ernstig. Bewijs geleverd. Om aan te tonen, dat de bewa kingsmaatregelen in dit huis van be waring zijn inziens onvoldoende wg- ren, ofwel dat het personeel zijn werk met onvoldoende animo ver richtte, haalde de journalist van een Haags dagblad met een collega en een fotograaf op 20 Augustus een stunt uit. 's Middags om drie uur be gaf men zich gezamenlijk met een ge leende ladder vrij opzichtig naar het huis van bewaring. Gedrieën ging men de poort langs, waar de wacht zit, zette de ladder tegen de muur, bevond zich daar van alle kanten zichtbaar bovenop en klom er over, zonder dat de bewaker daarbuiten er notitie van had genomen. De gehele manoeuvre verliep in drie kwartier, zonder dat men door hem opgemerkt werd. Een en ander 500.000STE PASSAGIER VERTROK VAN SCHIPHOL. De heer D. D. Mama uit Karachi, die Zaterdagmorgen met zijn echtge note met een KLM-vliegtuig uit Lon den op Schiphol arriveerde, bleek, toen hij later met een DC 6 van de KLM de reis naar Karachi zou voort zetten, de half miilioenste passagier van de KLM te zijn, die dit jaar wordt vervoerd. De heer Mama heeft uit handen van de heer D. K. R." Sweitser, chef sta tionsdienst van de KLM op Schiphol, een door de directie der luchtvaart maatschappij beschikbaar gestelde luxe sigarettendoos ontvangen. Om kwart voor elf is de heer Mama naar Karachi doorgereisd. Het vorige jaar is einde October de half miilioenste KLM-passagier ver voerd. sproot voort uit de overweging, dat, wanneer men gemakkelijk uit dit huis van bewaring kon ontvluchten, men er ook gemakkelijk in moest kunnen komen. De journalist schreef hierover een met foto's geïllustreerde reportage in zijn blad. De directeur van het huis van bewaring, de heer Lamers, was toen met vacantie afwezig. Voor zo ver aan de genoemde journalist be kend, stelde de justitie naar aanlei ding van zijn publicaties een onder zoek in. Via de keuken over 't dak. Na onderzoek van de Zaterdag plaats gevonden ontsnapping is ge bleken, dat de beide ontsnapten te zamen met een derde gevangene in de keuken een tralie van het raam hebben doorgezaagd. Door het raam kwamen zij op de binnenplaats, van waar zij via het dak een naast het Huis van Bewaring gelegen poort be reikten, die in de Casuariestraat uit komt. De derde gevangene, die aan vankelijk was meegegaan, keerde halverwege terug, daar hij achteraf toch niet veel heil scheen te zien in een ontsnapping. De ontsnapten bevonden zich bei den in voorlopige hechtenis, wegens inbraak, oplichting en verduistering. Een oplettend politieman trof gis ternacht een zich wat schichtig ge dragend man in de Emmastraat te Hilversum aan. Toen hij constateerde dat het heerschap reeds in het poli tieregister voorkwam, nam hij hem mee. Het bleek dat de man juist te ruggekeerd was van een geslaa inbraak in een winkelpand in de Emmastraat. De buit, een bedrag van vele honderden guldens, had hij in zijn zak. De inbreker is ingesloten. komst van derden. Ook eisen de tandartsen in dat rapport een onaf hankelijke praktijk onder eigen naam en wijzen het polikliniek systeem met alleen recht zoals dit in Am sterdam bestaat van de hand. Bromfietser gezocht Zondagavond omstreeks 20 uur stond op de Muiderstraatweg te Mui den ter hoogte van café Wegman een berijder van een bromfiets op het rij wielpad naast zijn onverlichte brom fiets. Een 52-jarige uit Bussum, die op zijn rijwiel naderde, werd door de sterke koplichten van een auto ver blind, reed tegen de bromfietser aan, sloeg over de kop en moest met ern stige verwondingen naar de Diaco nessen inrichting te Naarden worden overgebracht. De bromfietser, die het slachtoffer beloofde hulp te halen, reed weg, doch kwam niet meer opdagen. Hem wordt thans in zijn eigen be lang aangeraden zich te melden bij de groepscommandant te Muiden voor het geven van inlichtingen. Zijn signalement is bekend. Aetherklanken DINSDAG. TELEVISIE. Nationaal programma. 12.4513.45 Opening van de Staten- Generaal. K.R.O: 20.15 „Het Huishoudboekje van de Staat". 20.35 Weeroverzicht. 20.38 Act. 20.43 Pauze 20.50 „Uw onbekende huisgenoot", film over de KRO. 21.*5 Einde. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00 AVRO, 12.30 NATIONAAL PROGRAM, 13.45—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gram. 9.30 voor de huisvr. £.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50, v d. kleuters, 11.00 voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Nationaal Progr. 12.30 Nieuws en land- en tuinb. me- ded. 12.45 Rep v. d. opening der Sta- ten-Generaal. 13.10 Troonrede. AV RO: 13.45 Gram. 14.00 „Wij ontdek ken Amerikal" 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voordr. 15.30 Gram. 16.30 voor de jeugd. 7.30 Lichte muziek, 17.45 Pianospel. 18.00 Nieuws. 18.15 Rep. en gram. 18.30 R. V. U.: Prof. Dr. E. J. Slijper: „De toekomst van de mens". 19.00 „Paris vous parle". 19.05 Fanfare-ork. 19.30 „De millioenennota", caus. 19.40 Gra- mofoon. 20.00 Nieuws. 20.05 Herhaling van de troonrede. 20.30 Radiophil- harm. ork. 21.05 „Wie was Lely?", hoorspel. 22.35 Gram. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nieuws 23.15 „New York calling". 23.2024.00.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws weerber. en kath. niéuws. 8.20 Gram. 9.00 voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Promenade-orkest. 11.00 voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12 03 Gramofoon National Programma: 12.30 Nieuws en land- en tuinbouw mededelingen' 12.45 Rep v, d. ope ning der Staten-Generaal. 13.10 Troon rede: KRO: 13 45 Gram. 14.00 Gevar. progr. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Uitwisselings program ma over Egypte, 18.00 Lichte muziek, 18.20 Sportpraatje, 18.30 „Dit is le ven causerie. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Promenade-orkest. 19.30 Avond gebed en lit. kal. 19.45 Amus. muz. 20.15 Gram. 21 00 Act. 21.15 Belg. Na tionaal orkest 22.00 Gram. 22.15 Uit het Boek der Boeken. 22.30 Gram. 22.35 Schaak-Olympiade. 22.40 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.152'r" Gramofoon. V. Bijzondere taak van de leken Onze taak beperkt zich eGhter vervolgt de bisschop niet alleen tot de kerstening van het woonmi- lieu, want ook het werkmilieu moet dusdanig zijn, dat de werkende mens daar Christus ontmoet. De maatschappelijke ontwikkelin gen, welke zich vooral tengevolge van industrialisatie en verstedelij king hebben voorgedaan, en die Wij U reeds met enkele woorden schet sten, hebben wijzigingen in de so ciale bindingen teweeg gebracht. Vroeger leefde men overwegend in gemeenschap met de mensen van eenzelfde dorp of buurt. Tegenwoor dig echter gaan de sterke bindingen met personen, die niet bij elkaar wo nen maar wel aan hetzelfde bedrijf verbonden zijn een steeds grotere rol in het menselijk leven spelen. Voor de parochiële zielzorg heeft ook deze verandering tot het ver zwakken van onze parochiële ge meenschappen en een minder intens deelnemen aan het parochieleven ge leid. Het ls zaak met al onze krachten de territoriale parochiegemeenschap te versterken, en daarin het ideaal te zien van de gemeenschap van het volk Gods. Wij hebben vanzelfspre kend daarnaast evenwel de zware plicht om te zoeken naar middelen om de katholieken ook elders tege moet te treden, met name in de be- drijfsgemeenschap. Ongeveer één derde van zijn leven brengt de mens door in zijn werk milieu: de sfeer welke.in het hecht georganiseerde grote bedrijf heerst, zal hem gemakkelijk beïnvloeden; de opvattingen die daar heersen goede of slechte zullen gemakke lijk de zijne worden. Nog te dikwijls moeten Wij vaststellen, dat het werkmilieu het resultaat der opvoe ding van ouders, school en Kerk in ernstig gevaar kan brengen of al thans niets bijdraagt om het geeste lijk-godsdienstig leven te schragen. Steeds meer evenwel wordt Gode zij dank op lofwaardige wijze door verantwoordelijke personen in de bedrijven getracht, met de hun ten dienste staande middelen, de geest van respect voor de menselijke ver houdingen van hoog tot laag te sti muleren. Men tracht op vele plaatsen het samen produceren te doen gebeu ren in de geest van een gemeenschap van alle bedrijfsgenoten. De In het verleden zo heilloze vrouwen- en meisjesarbeid wordt steeds meer, en met steun van een vooruitstrevende wetgeving, tot pro porties teruggebracht, die in overeen stemming zijn met de aard, de be gaafdheden en eigenschappen van de vrouw. Wij stellen met vreugde vast ,dat het instituut der Mater- Amabilischolcn, dank zij de mede werking van vele bedrijven, uitbrei ding vindt en steeds meer zijn ze genrijk werk kan ontplooien. Daar nu van de kant van vele be drijven getracht wordt het mense lijk ideaal van de arbeid te verwe zenlijken en goede menselijke ver houdingen in het bedrijf te bevorde ren, zal de Kerk bij de totstandko ming van deze bedrijf sgemeenschap- pen een belangrijke taak kunnen vervullen. Door de kerstening van het beroep en het bedrijf en door een uitsteken de samenwerking van Kerk, Staat en bedrijfsleven moet het mogelijk zijn om ook de moderne industrie te maken tot een milieu, waar de mens zich ongehinderd harmonisch kan ontplooien, om daardoor zijn eeuwig doel beter te kunnen bereiken. 2. Afkondiging van een statuut voor het Bedrijfsapostolaat. Om de bovenvermelde redenen menen Wij op de noodzaak van een MET EEN Door O. Straminoff 19) De chauffeur kon nauwelijks zijn ogen afhouden van wat hem niet meer of minder dan een levend schil derij toeleek, toen hem een nieuwe verrassing wachtte. Hij zag, hoe het meisje, dat even wachtte om de oude dame gelegen heid te geven rustig in te stappen, haar blik liet dwalen over het ele gante publiek, dat nog in ruime mate in de grote hal stond opgesteld, toen er plotseling een uitdrukking van de grootste ontsteltenis in haar ogen kwam en een dodelijke bleekheid haar gelaat overtoog. Zij wankelde en zou ongetwijfeld gevallen zijn, wanneer de oude heer in uniform niet schielijk op haar toegesneld was en haar in de auto geholpen had. On middellijk daarop reed de wagen in sr\el tempo weg. speciale zielzorg voor de bedrijven te moeten wijzen. Op grond van enige hiedna te noe men overwegingen hebben Wij be sloten op te richten de R.K. Instel ling „Het Bedrijfsapostolaat in het Bisdom Haarlem". Zij heeft tot doel de kerstening van het bedrijfsleven en van de bedrijfsgenoten afzonder lijk. Zij wordt onder leiding van een door Ons aangestelde Hoofdaalmoe zenier uitgeoefend door bedrijfsaal- moezeniers, seculieren zowel als priesters, die tot een religieuze Orde of Congregatie behoren. Deze instel ling wordt bijgestaan door een door Ons aangestelde uit leken bestaande beheersraad. Door de oprichting van dit apostolaat willen Wij beklem tonen hoe belangrijk het is dat Onze priesters een taak vervul len ten behoeve van de arbei dende mens, ook in het werk milieu. Wij verwachten uiter aard dat, onder Gods zegen, na verloop van tijd, vanuit deze vorm van zielzorg, die zich de laatste jaren reeds zegenrijk heeft ontwikkeld, rijke vruch ten zullen geoogst worden voor het parochiële leven waarop ten slotte het Bedrijfsapostolaat moet zijn georiënteerd. De ker stening van het bedrijfsleven zelf is op bijzondere wijze de taak van de leken. Werkgevers en werknemers zullen indivi dueel door hun positief christe lijk gedrag, veel meer nog dan door hun woord, aan het chris tendom in de bedrijven gestalte dienen te geven. Zij zullen dit echter onmogelijk kunnen doen zonder een nauw con tact met de priesters, die het bedrijf moeten kennen zoals de pastoors hun parochies moeten kennen. De Pries ter moet als een andere Christus, als bedienaar van Gods geheimenissen, als verkondiger van Gods woord en leider der zielen, de leken steeds opnieuw vervullen van de openba ring Gods en de Rijkdom van de H. Geest. Zijn de leken zo doordrongen van hun goddelijke uitverkiezing, dan zullen zij ieder op eigen wijze en plaats en met eigen verantwoorde lijkheid, een uitstraling kunnen zijn Record-vlucht Alles had zich zó vlug afgespeeld, dat Ben Morris zich de ogen uit wreef van verbazing en zich afvroeg of hij waakte, dan wel droomde. Toen keek hij in de richting, waarin het meisje gekeken had, om zich er van te vergewissen wat het betove rende kind zo plotseling de dood schrik op het lijf kon jagen. Tot zijn stomme verbazing moest hij consta teren, dat het niemand anders dan zijn. meester en zijn secretaris Stan ley Rogers geweest waren, die haar op zo'n uitbundige wijze hadden doen ontstellen. Maar wat was er dan voor schrikaanjagends in deze beide mannen, die een gewoon zakelijk gesprek voerden? Want toen zij vlak 'bij de auto genaderd waren, noorae Morris sir William zeggen. „rk heb gedaan wat ik kon. Ik bracht de prijs der opsporing van duizend op tweeduizend pond ster ling. Het voornaamste speurders- bureau van Engeland heeft de zaak nu in handen. Wat kan ik meer doen?" „Nogmaals, hoe u deze aangelegen heid regelt, is uw zaak," klonk het op harde, onaangename toon gegeven antwoord van mr. Rogers. „Bedenk, dat het slagen van uw levensdoel er van afhangt. U Weet, waar u me vin van de H. Geest en aldus hun om geving ten goede veranderen. Dan zal tenslotte het industriële leven steeds meer bijdragen tot de glorie van God en tot heil der mensen. Dan zal ook de Kerk Gods zich niet be hoeven te beperken tot het behoud van de huisgenoten van het Geloof, maar zal het stralend en lokkend werken op allen, die nog buiten staan. Wij vertrouwen dat deze gedachten vooral gesteund zullen worden door het principieel optreden van onze werkgevers- en werknemersorgani saties, die zoveel bijdragen tot de kerstening van beroep en bedrijf en die in het verleden zoveel groter on heil hebben kunnen voorkomen. Wij hebben in het voorafgaande, mede uit Onze pastorele ervaring, een aantal problemen behandeld, die zoals Wij boven reeds stelden Onze directe en intense zorg ver eisen. Uit deze beschouwing is ge bleken, dat bedoelde vraagstukken het gehele sociale, economische en culturele leven van de mens raken, en het ligt voor de hand, dat' de Ker kelijke Overheid hier zonder steun en verworven kennis van de gelovi gen min of meer machteloos tegen over staat. Wij kunnen ter oplossing der problemen slechts verantwoorde richtlijnen van een noodzakelijk concreet karakter uitvaardigen, wan neer Wij in genoemde, voor een be langrijk deel technische materie, het advies van katholieken deskundigen hebben ingewonnen. Wij zijn dan ook van mening, dat het slechts door de in dit schrijven officieel aangekondigde instelling van een Adviescommissie mogelijk zal worden, om in Ons Diocees ten aanzien van de nieuwe maatschappe lijke taken tot de zo noodzakelijke eenheid van doelstelling en doelge richt handelen te komen, en daarme de tot de even zo noodzakelijke con cretisering van onze katholieken be ginselen. Wij verklaren dat Wij daarbij ho pen op een goede en vruchtbare sa menwerking met de burgelijke Over heid, het bedrijfsleven, de andere bevolkingsgroepen van ons Vader land, en met allen die het geestelijk en tijdelijk welzijn van ons volk ter harte gaat. machine op deze vlucht was 320 mijl, dus 512 km per uur. den kunt, wanneer gij uw dochter ontdekt hebt en haar bewogen hebt, op haar besluit terug te komen. Goe den avond." Ben Morris sprong uit de wagen en opende het portier voor zijn mees ter. En het viel hem op, hoe oud en zorgelijk de man, die hij nauwelijks een half jaar geleden als een levens lustige en nog krachtige grijsaard had leren kennen, er uitzag. Die nacht was het hem niet moge lijk de slaap te vatten. Zijn hoofd was te zeer gevuld van dooreen- dwarrelende gedachten. Gedachten, waarvan steeds de jongedame, die hij telkens in zulke geheimzinnige om standigheden moest ontmoeten, het middelpunt vormde. Hoe was het mogelijk, dat een meisje, dat toch slechts de nederige betrekking van verkoopster in, een Parijs magazijn vervulde, zich in zulk een schitte rend gezelschap bevond, en wel ge kleed op een wijze, die een geboren prinses welhaast in de schaduw stelde? En waarom was zij öp zo'n alarmerende wijze overstuur geraakt toen haar blik gevallen was op zijn meester en diens secretaris, welke beide mannen toch vreemden voor haar moesten zijn? Tevergeefs trachtte hij zich te kal meren met de gedachte, dat het leven van dit meisje hem ten Slotte toch niets aanging, dat zij volkomen het recht had te gaan en te staan, waar zij wilde; dat het haar eigen zaak was, en zij daarvoor wel een goede reden zou hebben, wanneer zij een dubbel leven leidde deed hij in de grond eigenlijk niet hetzelfde? maar het baatte hem alles niets. Steeds kwamen zijn gedachten weer op hun punt van uitgang terug, en toen hij de volgende ochtend op stond, was het met een uitermate zwaar hoofd, want de laatste uren van wat allerminst als een „nacht rust" gelden kon, waren gevuld ge weest met de afschuwelijkste dro men. En toen hij de volgende och tend dan ook naar zijn garage stap te, om de wagen wat op te wrijven, die Sir William zelden vóór het mid daguurgebruikte, was de wereld, waarin hij op dat ogenblik leefde doorweven van zó'n dikke mist, dat hij met een vaartje opbotste tegen iemand, die hem, niet weinig uit zijn humeur, toebeet: „Kun. je niet uitkijken, stomme ling?" Onthutst bleef Ben Morris een ogenblik op het trottoir staan, om Metamorphose in Mokum Vrijdagavond zag een man, die rustig met zijn vriend door de Amsterdamse Hagedoorn- weg kuierde, plotseling zijn.me dewandelaar hardgroen worden en voordat hij kans kreeg zich hierover vrolijk te maken, voel de hij een kleverige vloeistof langs zijn haren en over zijn lichaam druipen. Ook vijf meisjes, die deze me tamorphose zagen, kregen geen kans tot vrolijkheid, want groe ns vlekken gaven aan haar herfsttoilletjes een tint, die niet in de modebladen voorkomt. De schilder, die boven op zijii ladder de grote verfpot had la ten vallen, belde ijlings zijn baas op, die aangeboden heeft, de kleren van de slachtoffers te la ten stomen. daarop een soort verontschuldiging te stamelen. ,Kijk liever uit, waar je loopt, dan kun je je praatjes voor je houden", snauwde een norse stem hem toe. Ben Morris keek snel op. Ineens was hij in de wereld der werkelijk heid teruggekeerd. Waar had hij die stem meer gehoord? Maar.na tuurlijk, dat moest Stanley Rogers zijn,, die gisteravond nog met zijn meester in gesprek geweest was, en wiens aanblik mede oorzaak geweest was, dat het meisje, hetwelk dc ge hele nacht zijn gedachten en dromen had vervuld, zo uit haar evenwicht geraakt was. De man, die een dikke actetas on der de arm droeg, en blijkbaar veel haast had, zag hem vluchtig aan, maar in dat onderdeel ener seconde, had Ben Morris bemerkt, dat Rogers schrok. Vanwaar die ontsteltenis? Op gewonden, ja, bijna als door een pa nische schrik 'bevangen, zette de man zijn onderbroken tocht voort. „Aan wie was gisteravond de doodsangst van het meiaje toe te schrijven ge weest?" vroeg Morris zich opnieuw af, aan Stanley Rogers, of aan Sir William? Of wellicht aan beiden? Impulsief en feitelijk zonder zich rekenschap te geven van het waarom zijner daad, maakte hij rechtsom keert en volgde de zich haastig door de menigte voortspoedende medewer ker van zijn patroon op een afstand. Het was tien uur in de ochtend. Eerst omstreeks twaalf uur werd hij voor het kantoor van zijn meester verwacht. Hij had dus nog ruim twee uur voor zichzelf. De man, die hij op die hielen zat, sloeg snel de hoek om bij de Opera, liep vervolgens de Rue Royal in en hield eindelijk halt voor een groot gebouw aan de Place de la Concorde. Daar bleef hij een ogenblik talmen, vergewiste zich er van, of hij aan het juiste adres was, en stapte toen haastig, zonder links of rechts te kijken, naar binnen. Ben Morris bleef enkele seconden als aan de grond genageld staan. Hij kende dit gebouw. Méér dan eens had hij het in de dagen dat hij met zijn eigen auto Parijs bezocht binnenge wandeld. Want hier immers was de hoofdvertegenwoordiger van zijn va der, Allan Steel, die hem als kind gekend had, gevestigd. Van dit ge bouw uit werd de gehele organisat:? voor Europa vr Francis P. Norman'.-- internationale poratie geleid. (Wordt verv. 1 1

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5