Ook Frankrijk komt met nieuwe voorstellen Plccionl ten slotte ten val gebracht 3Z\+&MXfa\50X\/lCi/VÏX Teveel pta. Pastoor A. M. A. Vollaerts benoemd tot herder van St. Petrus-parochie Over de oplossing van het Duitse probleem Nieuwe onrust in Indo-China A MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 f /m A J W - ^La 45ste JAARGANG No. 13302 "LLM ZTr^^: KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j ÖB dOOÜ VOOr ElirOpa j BUREAUX: PAPENGRACHT 32 I..........1 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., 12.15 p mud,, 1 6 40 p. kwart. Franco p. p. t 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 FRANKRIJK NIET TE NEGEREN. Bits waarschuwde de Franse pre mier gisteren in zijn rede te Nevers bij de onthulling van een verzetsmo- nument, dat men Frankrijk niet kan negeren of voor het hoofd stoten. Dit was kennelijk gericht aan het adres van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, die ver leden week wel Duitsland en Enge land bezocht, maar niet Frankrijk. De Franse voorstellen zijn volgens Mendès-France boven alles een be vestiging van de ernstige wens van een definitieve verzoening tussen Frankrijk en Duitsland. Voor oprechte samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland waren evenwel meer lan den dan deze twee nodig. De garanties die Frankrijk zou wensen in ruil voor het opgeven van het verzet tegen Duitslands toelating tot Navo en het pact van Brussel, zijn in de eerste plaats toezicht op de sterkte van de bewapening van alle aangesloten Europese landen en vervolgens de aanwezigheid van vol doende Britse troepen op het vaste land van Europa om tezamen met de Franse troepen een tegenwicht te vormen tegen de Duitse bijdrage tot de Europese verdediging. Nieuw of oud? In diplomatieke kringen te Straats burg is verklaard dat de nieuwe voorstellen van Frankrijk „teleurstel lend veel" lijken op de Franse voor stellen die vorige maand te Brussel zijn verworpen. Volgens deze kringen toonden de eerste Britse, Westduitse en Belgische reacties „een zekere te leurstelling." De Washingtonse correspondent van de „New York Times" schrijft, dat het Franse memorandum over West- Duitsland niet aan de verwachtingen van Dulles voldoet, maar algemeen als een aanvaardbare basis voor be sprekingen wordt beschouwd. Hij verneemt, dat het voorstel de •volgende principiële punten bevat: 1) Aan West-Duitsland moet op basis van gelijkheid souvereiniteit verleend worden, waarbij echter ver wacht mag worden dat Bonn vrijwil lig aanbiedt zijn souvereiniteit op bepaalde manieren te beperken. 2) West-Du'tsland zal worden be wapend tot een maximum van twaalf divisies. 3) Duitsland en Italië treden toe tot het Verdrag van Brussel en Duits land wordt in de Navo opgenomen. Het apparaat van het verdrag van Erussel zou in hoofdzaak op de rol van Duitsland als bondgenoot moe ten toezien. 4) Er moet een strategische zóne worden bepaald, waarbinnen de pro ductie van oorlogsmateriaal, atoom wapens en andere wapens voor mas savernietiging inbegrepen, streng ge controleerd of verboden wordt. Deze zóne zou het grootste deel van Duits land en een deel van Frankrijk moe ten omvatten. MINISTER VERMOORD Indo-China, waar nog niet lang ge leden het vuren officieel werd ge staakt, is ten prooi aan nieuwe in wendige onrust. De minister van Landsverdediging van Laos, een der drie Indo-Chinese staten, is Zater dagavond vermoord. In Noord-Viet- nam is Zondag eveneens een aanslag gepleegd, die echter mislukte. De stafchef van Vietnam heeft in een telegram aan het staatshoofd Bao Dai het aftreden van de Vietnamese rege ring geëist. De moord op Kou Voravong, de mi nister van Landsverdediging van Laos, had Zaterdagavond plaats in Vietia- ne, de regeringszetel van het thans onafhankelijke Indo-Chinese konink rijk. De 40 jaar oude minister werd door een open raam in zijn rug ge schoten nadat de moordenaars twee handgranaten hadden geworpen te midden van een feestvierend gezel schap ten huize van de vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Phoui Cananikone. De vice-premier werd licht gewond. De minister van Landsverdediging werd zo zwaar ge wond, dat hij twee uur later overleed. Een ambtenaarsvrouw liep ernstige verwondingen op. De daders ontkwamen, Het «taat In de slaap vermoord Zestig tot zeventig als soldaat ver momde bandieten hebben Vrijdag j.l. bij het aanbreken van de dag, 26 sla pende arbeiders van de eenzame San José-boederij, in de Columbiaanse provincie Cundinamarca, overvallen en, op één ha, vermoord. De enige man, die ontkwam, lag, zwaar gewond, onder een stapel lij ken. Toen hij weer bij bewustzijn was gekomen, slaagde hij er in zich drie uur over de weg naar de nabu rige plaats Guaduas voort te slepen, waar hij zijn treurige nieuws ver haalde. De moordenaars beschoten de sla pende arbeiders eerst, waarna zij ze met hun „maehettes" lange mes sen afmaakten. Men meent, dat roof of wraak het motief voor de verraderlijke overval is geweest. Politieke beweegredenen zijn onwaarschijnlijk, omdat de ver moorde arbeiders tot verschillende politieke partijen behoorden. Door affaire-Montesi Signor Attilio Piccioni, de vader van Piero Piccioni die wordt be schouwd als een der voornaamste boosdoeners in de affaire Montesi, heeft eindelijk de stap genomen waar de Italiaanse oppositiepartijen al zo lang op hebben aangedrongen: hij is afgetreden als minister van buiten landse zaken. Zijn opvolger is Gae- tano Martino, die tot nu toe minister van onderwijs was. Het officiële communiqué, waarin het ontslag werd bekendgemaakt, zegt dat Piccioni is heengegaan „uit sluitend Om persoonlijke redenen". Het bevatte ook de tekst van de ont slagbrief die Piccioni aan minister president Scelba heeft geschreven. Daarin zegt hij o.a.: „Tot nu toe ben ik op mijn hoge post gebleven omdat ik er absoluut zeker van ben dat mijn zoon niets heeft te vrezen van de onderzoekingen der justitie. Mar nu men de leugenachtige en wrede campagne steeds verder door zet, voel ik dat mijn plaats naast hem is". Piccioni, die zelf advocaat is, komt voor op een lijst, ter tafel gebracht door de advocaat van Poccioni Jr., van elf getuigen die bereid zijn onder ede te verklaren, dat Piero Piccioni zich ziek in bed bevond op de avond van het overlijden van Wilma Mon tesi. Dc gulden middenweg Maarschalk Tito, de president van Zuidslavië, heeft gisteren ter gelegen heid van de tiende verjaardag van het begin van de vrijheidsstrijd in Stier marken, een rede gehouden waarin hij het Atlantisch Verdrag heeft ver oordeeld als te anti-communistisch. Tito gelóóft in een vredelievend sa mengaan van Oost en West, en daar om zal Zuilslavië in geen geval lid worden van de Navo, maal wel zal het land vriendschappelijke betrek kingen met het Westen onderhouden. Ook met de Sowjetunie wenst Tito normale betrekkingen, op voorwaar de, dat deze niet resulteren in een verwijdering van het Westen en in menging in binnenlandse aangelegen heden. Tito verklaarde zich ex voorstan der van Duitse herbewapening, on der voorbehoud, dat geen natie zou ontstaan, die andere zou overheer sen. Het parlementaire jaar is dood; leve het parlementaire jaar De Minister van Binnenlandse Za ken, Prof. Dr. L. J. M. Beel heeft Za terdag daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin de zitting der Staten Generaal gesloten. Na de slui ting begaf de Minister zich naar het wachtende rijtuig. Op de achtergrond het ere-escorte Rijkspolitie. (Foto rechts). Ondertussen Is men al weerdruk bezig de glans van de Gouden Koets nóg helderder te doen schijnen dan zij is, voor de komende rijtoer van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, wanneer a.s. Dinsdag de Staten Generaal weer worden ge opend. (Foto links). echter vrijwel vast dat zij behoor den tot de Vietminh, want minister Voravong was een fel anti-commu nist. Hij was reeds in 1947 bij een overval zo ernstig gewond geraakt, dat zijn belagers hem voor dood lie ten liggen. De minister slaagde er toen in naar een rivier te kruipen en zich met een boomstam stroomaf waarts te laten zakken naar een dorp. De rebelse generaal. De stafchef van het Vietnamese le ger, generaal Hinh, heeft telegrafisch aan keizer Bao Dai meegedeeld, dat de regering van premier Ngo Dinh- Diem te zwak is tegenover de com munisten en een gevaar voor het land vormt. De stafchef verzocht aan Bao Dai, die sinds enkele maanden in de Zuidfranse badplaats Cannes vertoeft, bemiddelend op te treden in het ge schil tussen hem en de regering. „An ders zullen wij zelf maatregelen ne men", zij hij. Premier Ngo Dinh-DiDeDm ver klaarde Zondag, dat Bao Dai hem een boodschap had gezonden, waarin hij de aan generaal Hinh gegeven orders om een bezoek van een half jaar aan Frankrijk te brengen, goedkeurt. Generaal Hinh bereidde een samen zwering voor tegen de veiligheid van de staat. Dat was gebleken na de ar testatie van twee Vietnamese leger officieren, verklaarde de premier. Nog een aanslag. Zondagochtend is een aanslag ge pleegd op Hoang Ngoejen, directeur van de voorlichtingsdient van Noord- Vienam, door twee onbekenden op fietsen. De auto van Ngoejen werd doorzeefd met kogels. Ngoejen zelf bleef echter ongedeerd, evenals de directeur van de dienst voor propa ganda tegen de Vietminh, die hem vergezelde. De daders wisten te ont komen. Een Nederlandse autobus met 25 arbeiders, die naar Maastricht terug keerden van him werk in het Luikse Bekken, heeft Zondagmorgen twee personenwagens, die in de Rue de Jupille te Vise geparkeerd stonden, aangereden en daarna de gevel van een bewoonde houten barak inge beukt. De bestuurder en zes inzitten den werden licht gewond. Zij zijn naar het hospitaal van Maastricht overgebracht, van waar zij na be handeling naar huis konden gaan. Wijdingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op Zaterdag 18 en Zondag 19 Sept. j.l. in de kapel van het Theo- logicum te Warmond de volgende H.H. Wijdingen toegediend: De diaken-wijding aan: Th. A. M. van de Akker, C. H. M. Bense. C. J. Th. van Bockxmeer, P. J. A. Boo gaards, J. M. S. van Dijk, L. P. Th. Dijkstra, J. J. de Graaff, B. P. M. Hemelsoet, A. S. Hetem, A. J. C. M. Janssen, J. P. Jonker, Th. J. Kern- pers, J. C. van Klink, B. J. A. Kort- mann, C. B. Kouivenhoven, J. J. M. Kwaaitaal, H. C. Laan, G. H. E. Lam- mertink, J. C. van de Linden, C. A. Paardekoper, W. F. M. Postma, J. C. van Roode, B. F. J. Rozestraten, W. C. J. Ruigrok, J. M. Schlatmann, N. A M. van de Waart, J. H. Willems, G. H. W. Zaal. De vier kleinere wijdingen aan: N. J. van den Akker, J. P. M. Alle man, J. L. M. Ammerlaan, S. Besse- ling, F. C. J. Bonarius, C. J. den Boogert, W. J. Burgers, J. T. van Daal, N. A. Dodeman, R. van den Haak, Th. de Haan, E. H. M. Ham- mann, H. B. Helsloot, C. J. Heijnen, P J. M. Hocks, G. F. J. Kapteyn. G. P. Kas, W. J. Kleijn, J. P. v.'d. Klugt, J. H. M. Koopman, C. G. van der Kroft, A. P. Loos, G. I. Lottman, G. F. L. Mars, W. H. de Munck, P. M. Olsthoorn N. E. M. Osse, A. M. van Reisen, N P. Reuzenaar, C. L. M. van Ruyven, W. G. van Sambeek, H. A. Schrama, J. A. Schut, P. A. G. M. Spierings, J. W. N. Valkestiin, Th. A. S. van Veen, C. Verberne, A. G. J. Verkleij, J. Walraven, I. Th. J. Wüst. A. J. Metten. De bisschop van Haarlem heeft als opvolger van pastoor Beukers tot pastoor van de St. Petrusparochie te Leiden benoemd de zeereerwaarde heer A. M. A. Vollaerts, die sinds 1945 pastoor is in Velsen-Noord. Pastoor Vollaerts werd 1 October 1899 te Haarlem geboren. Op 14 Juni 1924 werd hij priester gewijd. Enkele weken na zijn wijding werd hij op 9 Augustus 1924 benoemd tot assi stent in de St. Laurentius-parochie te Weesp en op 3 Sept. 1927 volgde zyn benoeming tot kapelaan in de parochie van het H. Hart te Schie dam. Nog geen jaar zou hij daar werken, want mgr. Aengenent, toen bisschop van Haarlem, riep de nog jonge priester naar het Klein-Semi- narie Hageveld, dat intussen was overgeplaatst naar Heemstede. Daar doceerde leraar Vollaerts aanvanke lijk Latijn en Grieks, doch de bis schop had andere plannen met hem. Mgr. Aengenent belastte hem met de leiding van het Vrouwelijk Jeugd werk in het Bisdom, in 't bijzonder van „De Graal", en als zodanig werd hij op 11 September 1933 tot direc teur benoemd, in welke functie zijn organisatorische talenten hem goed van pas kwamen. Niettemin bleef directeur Vollaerts als leraar aan Hageveld verbonden, al moest hij zich zeer met zijn lessen beperken. Hij doceerde alleen nog Gregoriaans, maar dat deed hij uiter aard met grote liefde en bekwaam heid. Pastoor Vollaerts is namelijk zeer muzikaal en heeft een grote muziek- kennis. Hij studeerde destijds bij de bekende componist Hendrik Andries- sen, richtte op het Theologicum een orkest op en leidde in zijn leraarstijd de Schola cantorum en het zangkoor op Hageveld, waar hij meermalen ook het studenten-orkest dirigeerde. Op 2 Juni 1945 werd hij tot pas toor benoemd van de St. Joseph-pa- rochie te Velsen-Noord. Hij trof daar een volledige chaos aan, want in de oorlog was vrijwel zijn gehele parochie afgebroken. Slechts enkele huizen stonden nog overeind. Het grootste gedeelte van de parochianen was geëvacueerd; Benoemingen bisdom Haarlem Z.H. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. hooggel. heer prof. dr. K. Steur, als hoogleraar aan het Groot Seminarie Theologicum te Warmond en hem benoemd tot pastoor te Pijnacker. Z.H. Excellentie heeft voorts eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer Th. M. Beukers, als pastoor van de parochie van de H. Petrus te Lei den. Benoemd is tot pastoor te Leiden (H. Petrus), de zeereerw. heer A. M. A. Vollaerts; tot pastoor te Velsen- Noord (H. Joseph), de zeereerw. heer A. G. de Boer, die pastoor was te Pijnacker. slechts een kleine duizend was nog aanwezig. Daar kwam nog bij, dat zijn voor ganger, pastoor M. Haring, enkele maanden tevoren was overleden, zo dat de parochie het enige tijd zonder herder moest stellen. Met alle energie pakte pastoor Vollaerts zijn zware opdracht aan, stichtte scholen, bouwde een vereni gingshuis enz., en thans laat hij een sterke parochie achter van ongeveer 3500 zielen. Zijn taak was wel bij zonder zwaar, omdat hij ook moest voorzien in alle behoeften, die de ontwikkeling van het enorme indus trie-gebied in de IJmond opriep. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot 2 Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELENDE BEWOLKING. 2 Wisselende bewolking met vooral in het Noorden van het land enkele buien, hier en daar mogelijk met onweer of hagel. Westelijke wind, aan de kust j krachtig tot hard, in het binnen- land matig tot krachtig met eo- kele windstoten tijdens buien. Iets lagere temperaturen. 21 Sept.: zon op 6.23 en onder 18.43; maan op en onder 16.18 uur. Het weer in Europa De weerrapporteri van hedenmor gen te 7 uur luiden: STOCKHOLM mist 15 C. OSLO zwaar bew. 14 KOPENHAGEN onbewolkt 15 AMSTERDAM regenbui 17 LONDEN onbewolkt 19 LUXEMBURG zwaar bew. 16 PARIJS half bew. 20 BORDEAUX nevel 26 GRENOBLE zwaar bew. 26 NICE onbewolkt 24 BERLIJN nevel 14 FRANKFORT regen 20 MüNCHEN regenbui 24 WENEN mist 25 INNSBRUCK regen 24 ROME onbewolkt 28 AJACCIO onbewolkt 25 MALLORCA onbewolkt Korreltje Trouw in ieder geval! Wie een goede vrouw krijgt wordt gelukkig, wie een slecht vrouw krijgt wordt wijsgeer. (Uit Grevenbicht). Vandaag onthulling te Straatsburg In de crisis, welke ontstaan is door de Franse omverwerping van de Euro pese Defensie Gemeenschap, heeft zich opnieuw een belangwekkende ont wikkeling voorgedaan. De Franse premier Mendès-France heeft nl. in een ,rede te Nevérs het bestaan van Franse voorstellen bekend gemaakt. Zijn uitgangspunt is dat een bond van West-Europese landen en een volledig LransDuits begrip ondenkbaar is zonder deelneming van Engeland als een der hoekstenen. Bijzonderheden over de Franse voorstellen zou de Franse premier vandaag onthullen in de Raad van Europa te Straatsburg. Washington niet enthousiast. Deze beginselen hebben te Was hington geen enthousiasme gewekt, aldus de correspondent, James Reston maar zij betekenen toch vooruitgang. Amerika wil Duitsland dus wel tot de Brusselse gemeenschap zien toe gelaten, maar wenst, evenals Enge land, het Navo-apparaat te gebrui ken als het voornaamste orgaan voor de bepaling der politiek in de Atlan tische gemeenschap. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Zaterdag de officiële uitnodiging voor de Negen- mogendhedenconfcrentie zijn verzon den. De conferentie zal 28 September beginnen. Amerika, Canada, West- Duitsland, Italië, Engeland, Frankrijk en de landen van de Benelux zullen deelnemen. Op de conferentie zal de toestand besproken worden, zoals die ontstaan is voor de Franse verwer ping van de E.V.G. Volgende week negen- mogendhedenberaad Opvolger van pastoor Beukers te Leiden

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1