FEESTSTEMMING „IN DE VROOLIJCKE ARKE Krijgsgevangene scheurde IJzeren Gordijn voor het ware Sovjet gezicht weg Overhemdenfabriek „Elmi" paste een mouw aan groot ruimtegebrek Nijpend gebrek aan jeugdleiders maakt goede scholing nodig 83 van de 2600 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 I2V2 jarig bestaan intiem gevierd In intieme kring heeft het Fran- sica Romanawerk gisteravond in „De Y'rcolijcke Arke" zijn 12y>-jarig be staan gevierd. Om half acht begon een avondmis, die werd opgedragen door de direc teur pater H. de Gruyter M.S.C., en door een zeer groot aantal meisjes en moeders werd bijgewoond. Pater de Gruyter hield een korte predikatie, waarin hij God dankte voor de zegen, die Hij op het werk had laten rusten in de afgelopen ja ren en zegen over de jaren in de toe komst afsmeekte. De gregoriaanse gezangen werden verzorgd door een koortje van fraters van de Kruishe ren. Steun voor S.F.R. I Na de H. Mis kregen allen de ge legenheid om toe te geven aan de begrijpelijke drang om deze heuge lijke dag met wat uiterlijk feestver- toon te vieren. Al spoedig werd er rond en over de verversingen, die werden rondgediend, levendig ge babbeld, hetgeen het vereiste geroe zemoes, dat een geanimeerde stem ming moet benadrukken, veroor zaakte. Het was de voorzitter, de heer E. A. M. Pleij, die zich op een gegeven moment zijn prettige plichten be wust werd en opstond om na een duik gedaan te hebben in het boor devolle vat geschiedenis van het S.F.R. met een min of meer plech tige huldiging een aanvang te ne men. Allereerst vestigde hij zijn blikken op mej. Rie Buis, die zich ofschoon van niets bewust on verwacht in de bloemetjes zag gezet om het feit dat zij sinds de oprich ting zich een eminent leidster heeft getoond. In twaalf en half jaar Is de naam Rie Buis een begrip geworden bijna gelijksoortig aan het S.F.R., daarom mocht haar de hulde niet ontgaan; een hulde, die met een klein stoffe lijk geschenk gematerialiseerd werd. De leidster ontving naast de felicita ties van allen twee fraaie boeken steunen,* symbolen van dc stut en steun, die zij voor het S.F.R. ge weest is. Na haar werd door de voorzitter LEIDENAAR LICHTTE ENGELS MEISJE OP. Een Leidse wolverver, die ook wel met postpapier leurt, meende zijn slag te kunnen slaan bij het Engelse logeetje van 'n Haagse familie, dat, toen hij aanbelde, alléén thuis was. Hij maakte het meisje, dat geen woord Nederlands spreekt, „duide lijk", dat hij nog geld voor twee pak jes postpapier të goed had. Hij kreeg dat geld. Toen liet hij het meisje zijn eigen (betaalde) electriciteitsnota groot 7.90 zien en wees op de gang lamp. Het meisje haalde een biljet van 20 gulden en reikte dat over. Toen zij haar hand ophield voor wis selgeld, drukte de wolverver die hand op hartelijke wijze en vertrok met medeneming van de nota. De politie slaagde er in deze vlug ge vogel, die het Engelse logeetje te pakken nam, snel te krijgen. Hij is nu zelf ook logé. Op het politiebureau. het zoeklicht gericht op zes dames, die 12 Yi jaar lang trouw bezoeksters van de „Vroolijcke Arke" zijn ge weest. Hij schonk haar bloemen en een asbak, die door uiterlijke vorm waarin gebakken, een blijvende her innering aan de Arke met haar vro lijke inhoud zullen blijven. De prior van de Kruisheren prof. dr. Y. Schnabel M.S.C. richtte zich in zijn woord van felicitatie, dat hierop volgde in het bijzonder tot het bestuur, dat hij kracht en zege ning toewenste bij zijn, moeilijke maar zegenrijke arbeid. Raak geïllustreerde herinneringen aan de tijd van de Hoge woerd en de Van der Werffstraat gingen aan deze gelukwensen vooraf. In de zaal, waaraan de ruikers van de moeders en grote meisjes een feestelijk aan zien gaven en het cadeau van de moeders n.l. een mooi theeblad een ereplaats had gekregen bleven al- len in een feestelijke steming ge- xuime tijd bijeen! VEERTIG JAAR IN DIENSTBETREKKING. Vandaag herdacht de heer H. Ligt- voet, Atjehstraat 79, te Leiden, de dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad van de Lakens- en Wollenstof- fenfabriek J. J. Krantz Zoon N.V. aan de Oude Singel. In de ochtenduren werd de jubila ris, vergezeld door zijn echtgenote, in de cantine van het bedrijf ontvan gen door de voltallige directie. In een toespraak schetste de direc teur, de heer A. Kraratz, de 40 dienst jaren van de spinmeester Ligtvoet. Hij bracht hem dank voor hetgeen hij in deze tijd voor het bedrijf ver richt had. Nadat de jubilaris de gou den medaille van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel op de borst ge speld was, overhandigde de heer Krantz hem namens de directie een enveloppe met inhoud. Van de perso neelsvereniging kreeg de jubilaris eveneens een enveloppe met inhoud. Met een gezellig samenzijn gedu rende welke nog verschillende ca- deaux werden aangeboden, werd de jubileumviering in het bedrijf geslo ten. Bijeenkomst van K-A.J. Rusland binnen het prikkeldraad Het zal in ons land maar weinig voorkomen, dat iemand iets kan ver tellen over dc kampen van Rusland en Siberië. Over het algemeen heeft men als Nederlander er namelijk niet veel te maken en bovendien is er weinig kans dat men een dergelijke ervaring overleefd. De Leidse K.A.J. echter heeft gisteravond in het ge heel gerestaureerde St. Antonius Clubhuis een propaganda-bijeenkomst gehouden, waaronder de heer J. Wig mans de kans kreeg het ijzeren gor dijn voor het ware gezicht van de Sovjet-Unie weg te rukken. Rector Vester leidde de spreker met een enkel woord in. Spreker hoopte, dat de goed gevulde zaal zich in de toekomst even enthousiast zou tonen voor de parochieavonden als nu voor de inleider. De heer Wigmans, die hierna het woord kreeg,* heeft tien jaar krijgs gevangen gezeten achter het ijzeren gordijn. In 1940 direct na de bezet ting rijpte bij hem het plan om zijn diensten aan de vrije wereld aan te bieden. In zijn jeugdige onbezonnen heid wedde hij echter op het verkeer de paard en nam dienst in het Duitse leger, om te proberen via het Afrika- corps van Rommel de Woestijnratten in handen te vallen. Begin '42 ging het Rommel echter tamelijk goed en Wigmans werd daarna naar het wan kelende Russiche front gestuurd. Yan kamp naar kamp. Een vooruitgeschoven wachtpost hielp hem echter zonder kleerscheu ren naar de Russen over te lopen. Aanvankelijk welwillend ontvangen, vatte men achterdocht tegen hem op, Modern gebouw hedenmorgen in gebruik genomen Hedenmorgen werd op de Trek- vüetweg door burg. jhr. mr. F. H. van Kinschot officieel de nieuwe mo derne fabriek van de Elmi in ge bruik genomen. De wind nam het geluid van dc even stopgzette ma chines in de grote hal over, toen de burgemeester in aanwezigheid van tal van genodigden en het gehele personeel het woord nam. Spreker ging in het kort de ge schiedenis van deze zo met Leiden verweven industrie na en zeide dat het gemeentebestuur de ontwikke ling altijd met zeer grote belangstel ling had gade geslagen. Speciaal het sociaal belang van dit specifiek vrou welijk beroep, had sprekers grote in teresse. Burgemeester van Kinschot besloot met de wens uit te spreken, dat de directie het bedrijf tot een nog groter bloei zou kunnen bren gen, mede in het voordeel van de stad Leiden. De heer H. D. Lens, een van de di recteuren van het bedrijf, gaf een overzicht van de hoge vlucht, die de Elmi binnen een kleine twintig jaar gemaakt heeft. De productie was, aldus spreker weldra zo groot, dat het bedrijf letterlijk uit het pand aan de Nieuwe Rijn groeide. Met dankbaarheid dacht de heer Lens aan de grote steun, die de Elmi bij het verhogen van de productie van het Leidse gemeentebestuur kreeg, en hij hoopte dat het bedrijf een bijdra ge zou kunnen leveren om de wel vaart in Leiden te verhogen. Spre ker overhandigde tenslotte de burge meester een van de eerste producten, in de nieuwe fabriek vervaardigd. Vervolgens sprak de heer F. Dors man, algemeen secr. van het Nederl. Economisch Verbond van de Confec tie Industrie. Spreker beschreef de groei van het overhemden confectie bedrijf. als een weg van ambacht naar industrie. De heer Smits voorz. van de Ver. v. Overhemden fabrikan ten wenste het bestuur geluk met het prachtige gebouw en bood als blijk van waardering een wandbord aan. De heer F. C. de Hosson haalde hierna als zakenrelatie, enkele her inneringen uit de oorlog op, waarna de heer L. Kerk, bedrijfsleider na mens het personeel zijn gelukwen sen vergezeld deed gaan van de te kening van een glas in loodraam dat te zijner tijd in het gebouw zal wor den aangebracht. De heer N. F. G. Lens sprak tot slot een dankwoord, waarin hij de hoop uitsprak dat het viaduct over de spoorlijn aan de Lammenschansweg, dat de bereik baarheid van de fabriek aanmerke lijk zou vergroten, niet te lang op zich zou laten wachten. toen hij te kennen gaf naar Engeland te willen. De jaren, die hierop volg den, voerde hem van het ene kamp naar het andere. Wigmans maakte kennis met veldmaarschalk von Pau- lus, de man die honderdduizenden de dood in gecommandeerd had, maar in het kamp niets anders meer on der zich had dan vele luizen, die frem het leven veronaangenaamden. De Nederlander bracht vervolgens ge ruime tijd in de gevangenis van Mos kou door waar men probeerde hem over te halen spionnagewerk te ver richten. Wigmans weigerde en werd enkele dagen later met Vele anderen op transport gesteld naar Siberië. De verschrikking van deze door de ver waarloosde jeugd van Rusland geteis terde kampen, waar dagelijks vijf tienhonderd nieuwe gevangenen wer den aangevoerd, werden door de heer Wigmans op realistische wijze ge schilderd. Slaapplaats op de kachel. Terug in de Sovjet-Unie kreeg hij gelegenheid de Russische ziel nader te leren kennen. Het gewone volk, voor wie gastvrijheid vanzelfspre kend is en dat meteen een bed voor de bezoeker spreidt op de kachel, de ideale slaapplaats in Rusland doet het geloof levend houden, dat het Rusland op de duur zal redden» Het laatste jaar van zijn verblijf in Rusland bracht Wigmans in Kiew door, waar hij volledige bewegings vrijheid had. In 1952 kwam eindelijk het bericht uit Moskou dat niets hem meer weerhield naar Nederland te re patriëren. Met een gloedvolle oproep de 30 millioen gevangenen in de Sovjet- Unie te blijven gedenken, besloot de heer Wigmans zijn meeslepende voor dracht. In de pauze had de heer Fr. Over- dijk, districtleider van de K.A.J. nog gesproken over de a.s. enquête-avon den in de parochies. De enquête heeft tot doel de wensen van de ar beiders naar voren te brengen. Op het Kajotterscongres zouden deze vraag stukken op scholings- en vacantie- gebied dan verder behandeld kunnen worden. Nieuwe cursussen LJA Er is in Leiden een nijpend gebrek aan leidsters en leiders voor de jeugdbeweging, na huis en school het derde opvoedingsmilieu. De stichting Leidse jeugd-actie pro beert die aan te vullen door het ge ven van jeugdleiderscursussen. Ook dit a.s. seizoen wordt er weer een serie van die cursussen g.egeven, die door een algemene openings- en voorlichtingsavond worden ingeleid. Deze avond zal gehouden worden op Vrijdagavond 24 September a.s, om 8 uur in „Het Leidse Volkshuis. Er zijn drie afgeronde cursussen, waarvan er één opleidt tot het lan delijk diploma „handenarbeid voor jeugdleiders", één zich bezig houdt met „spel en sport in het jeugd werk" en een met „creatief spelen en improviseren". Deze laatste cursus is nieuw voor Leiden. Mevr. E. van Vriesland-Canivez leert hoe men toneel kan spelen zon der een tekst van buiten te leren. Zij geeft een bepaald dramatisch on derwerp en laat de cursisten dit uit beelden. Parallelcursus voor Katholieken. In de prospectus, die aan Leidse verenigingen en instellingen is ge zonden, staat een cursus vermeld, 83: Dit is het getal van de „getrou wen", die gisteren-avond gehoor hebben gegeven aan de oproep en uitnodiging, van het Bestuur van de K.A.B. om de viering van het 60-ja- rig bestaan te doen voorafgaan door een drietal verdiepingsavonden. In een betoog, het geslacht van de De Greeve's waardig, stelde Pater de Greeve nadrukkelijk vast, dat God in onze huidige mensengemeenschap „afwezig" is. God „afwezig" in de mensenge- schap; de leden en belangstellenden van de K.A.B., mede „afwezig", bij deze uitstekende gelegenheid om weer -eens tot bezinning te komen! Voor 2/3 gedeelte kunnen de af wezigen hun „afwezigheid" nog goed maken. Pater De Greeve zet zijn serie toe spraken van drie in de Hartebrug- kerk hedenavond om 8 uur voort met een tweede toespraak. Motto: „Een goed gezin is een kerk in het klein." Ariëns' woord zal dan heden avond de gedachten bezig houden. Misschien zijn er weer 83 getrouwen! De 1000ste bezoeker van deze voordrachten krijgt echter een ca deau, zó groot, cfat hij of zij het be slist niet kan wegdragen. Vanavond dus: 8 uur in de Harte- brugkerk: 83 getrouwen! Voor de receptie-avond van Zater dag 18 September kunnen op Vrij dag (17 September) nog kaarten worden afgehaald van 6.30 tot 7.30 uur in het „St. Antonius Clubhuis" aan de Mare. Programma's s.v.p. medebrengen. Het is misschen gewenst mede te delen, dat zij, op wier programma werd aangetekend, dat voor de re ceptie-avond kaarten werden aan gevraagd, ook de toneel-opvoering van 26 September kunnen meema ken. Daarover Zaterdag a.s. nader be richt. Overigens wordt verwezen naar het programma in de circulaire, welke was toegevoegd. Agenda van Leiden DONDERDAG: Hartebrugkerk, 8 uur nam. confe rentie K.A.B. Vergulde Turk, 8 uur nam. Katholie ke Jeugdraad: Bespreking met aal moezeniers en hoofdleiders over het jeugdwerk. VRIJDAG: Hartebrugkerk, 8 uur nam., conferen tie K.A.B. Géén tweeledige functie Gemeente inspecteur onderwijs De heer H. A. Vriend zal de dienst der gemeente met ingang van 1 Ja nuari 1955, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, ver laten, in verband waarmede zowel in de functie van Chef van de afde ling Onderwijs als in die van Ge meentelijk Inspecteur van het On derwijs opnieuw moet worden voor zien. Het lijkt niet mogelijk dc com binatie van de functie van Chef van de afdeling Onderwijs en Gemeen telijk Inspecteur te handhaven. Immers het accent van de functie Chef van de afdeling Onderwijs ligt op kennis van het bestuursrecht, in het bijzonder van de onder wijswetge ving, de capaciteit om aan de afde ling, met de toepassing van die wet geving' belast, leiding te geven en ens met betrekking tot de algemene vraagstukken, het onderwijs betref fende. te adviseren, terwijl de Ge meentelijk Inspecteur deskundig zal moeten zijn op het gebied van het practisch onderwijs. Het is niet te verwachten, dat wederom een figuur zal worden gevonden, die beide kwaliteiten in zich verenigt. Voor zover bekend, komt deze combinatie dan ook in geen enkele andere ge meente voor. Daar komt nog bij, dat men de taak van de nieuwe Inspec teur wil uitbreiden door hem niet alleen, zoals thans het geval is, het toezicht op het Openbaar- en Bijzon der Lager Onderwijs en het Kleuter onderwijs op te dragen, doch hem voorts een taak te geven op het ge bied van het Nijverheidsonderwijs, op dat van de behartiging van jeugd zaken en op dat van de vorming buiten schoolverband. Salaris. Wij hebben ons geïnformeerd om trent de positie van een Gemeente lijk Inspecteur in andere gemeenten. Op grond van de verkregen inlich tingen zijn wij, in overeenstemming met de Commissies voor de Perso neelszaken en voor het Onderwijs, tot de conclusie gekomen, dat aan zodanige functionnaris in deze ge meente een salaris moet worden toegekend van _in minimum 8.856 en in maximum van f 10.728.— met zes éénjarlijkse verhogingen van f 312.—, hetgeen neerkomt op een basissalaris (dus zonder toeslagen) van in minimum f 6.960en in maximum van f 8.400.met zes éénjaarlijkse verhogingen van 240. Na onderzoek van sollicitanten hebben B. en W. te Leiden de vol gende, niet-alphabetische aanbeve ling opgemaakt: 1. de heer E. J. Lo- dewijks te Amsterdam; 2. de heer B. Swanenburg te 's-Gravenhage. Harmonie. 8 uur vergadering „St. Christoffel". ZATERDAG: Stadsgehoorzaal, 8 uur nam., re ceptie-avond K.A.B. ZONDAG: Stadsgehoorzaal, 3 en 8 uur nam., toneelstuk „Zwarte koffie" n.a.v. 60 jaar K.A.B. Mater Amabllis school: spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.30—20.30 in de R.K. Vak school aan het Galgewater. BIOSCOPEN. Vanaf Vrijdagavond draaien in Lei den de volgende films. Casino: „Het wonder van Fatima", alle leeftijden. Lido: „Hondo", 14 jaar. Luxor: „De ongenaakbaren", 18 j. Trianon: Afgekeurd. Rex: „Opgejaagd", 18 jaar. (Donderdagavondcyclus: „Mata Hari", volwassenen). De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Stadsgehoorzaal: „Met de Leidato de wereld rond". Dagelijks van 2— 5.30 uur en van 6.30—11 uur nam. Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2% eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 10—4 uur; 's Zondags 14 uur (Tot 19 September). Dienst der apotheken De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 11 September 13 uur tot Zaterdag 18 September 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blan ken, Hogewoerd 171, Tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274 waarin de psychologisch-sociologi- sche achtergronden van het jeugd werk worden besproken. Voor de Katholieken, die zich bij deze cursussen willen aansluiten, is in overleg met de katholieke jeugd raad van Leiden een parallelcursus geprojecteerd, waarin hetzelfde on derwerp door een katholiek (er i; nog geen naam bekend) belicht zal worden. De katholieke jeugdraad meende zijn medewerking aan deze cursussen niet te. behoeven ontzeggen nu er voor de behandeling van dit princi- pile onderwerp deze voorziening is getroffen. Het is wel jammer, dat men in de folder, die inmiddels de deur is uit. gegaan, verzuimd* heeft om het be staan van deze nevencursus te ver melden. Voorts zijn er nog een kor te filmscholingscursus, die ook in de aandacht van ouders en onderwij zers wordt aanbevolen en een zomer cursus „veld- en terreinspelen". Dit frisse en veelzijdige program ma van de Leidse Jeugd Actie be wijst, dat aandacht van burgerij en gemeentebestuur voor deze stichting zeker niet misplaatst is. LEIDSE VARIA De vereniging voor handenar beid afdeling Lelden heeft een bro chure uitgegeven, waarin de cursus sen voor het seizoen 1954'55 zyn op. genomen. Men vindt er onder meer in cursussen die betreffen L.O.-akte R, handenarbeid, metaal, leerbewer- king, stofdrukken, maskers en pop- penkastpoppen, pitrietvlechten, teke nen en boetseren. Het secretariaat van de vereniging is gevestigd: Plantsoen 31a te Lei den. Prof. A. W. Byvanck, hoogleraar in de archeologie en oude geschiede nis aan de rijksuniversiteit te Leiden zal Zaterdagmiddag, 18 September a.s. worden gehuldigd, omdat hij dan zeventig jaar wordt. De huldiging zal geschieden in het archaeologisch in stituut aan het Rapenburg te Leiden. Goed resultaat bazar Mytylstichting Na twee dagen van commerciële activiteit is de bazar ten bate van de Mytylstichting gesloten. Alle handelswaar, die op aantrek kelijke wijze op de tafels lag uitge spreid en die heel veel dames weken lang heeft bezig gehouden, is in han den van koopsters en kopers over gegaan. De Mytylstichting bericht ons, dat de totale opbrengst f 2.200.be draagt, een resultaat boven de ver wachting. Zo is er bij de velen, die voor het behartenswaardige doel offerden ook een bejaarde inwoner van Lelden, die een som van ruim 55 gulden voor de Mytylstichting kwam brengen. Hij had dit geld van zijn zakgeld bijeen- gespaard. OUDE-WETERING De dader bekende. Bij de fa. Kraan, palingrokerij alhier, is in de afgelopen nacht voor rond 150, paling gestolen. De dader, een inwo ner dezer gemeente, is door de politie gearresteerd. NIEUWKOOP De raadszitting, welke hedenavond zou plaats hebben, is uitgesteld tot Zaterdag 18 September a.s. des na middags om 2 uur. Marktberichten GOUDA, 16 Sept. Kaas. Aange voerd 233 partijen. Prijzen: le soort 2.10—2.18, 2e soort 2.03—2.09, en extra kwaliteit tot f 2.45 per kg. Handel kalm. DEN BOSCH. 15 Sept. Vee. Op de Bissche veemarkt werden aange voerd 5.788 stuks ve, zijnde: 2.203 runderen, 368 vette kalveren, 364 nuchtere kalveren, 101 fokzeugen, 222 slachtzeugen, 148 lopers, 1.956 biggen, 410 schapen, 16 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalf koeien van 675950 p. st.; guiste koeien 550800, kalfvaarzen 600875, klamva'arzen 540640, guiste vaarzen 550665, pinken 340 510, graskalveren 225315, nuchtere fokkalveren 95155, nuchtere slacht- kalveren 4358, zware soorten 62 87, drachtige zeugen 325—435, lopers 85115, biggen 4868, schapen 75— 115, zuiglammeren 7090, weilam meren 5868. Aanvoer van slachtvee: 716 stuks. 2.55—2.65, 3e kw. 2 30—2.40, vette Prijzen: le kw. f 2.70—2.85, 2c kw. stieren 2.452.60, worstkoeien 2.10 2.30, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren zware soorten van 2.40—2.60 per kg lev. gew., vette kalveren middenklasse 2.202.35, vette kalveren lichte soorten 1.95— 2.10, nuchtere slachtkalveren 1.35 1.48, zware soorten 1.571.83, slacht-' zeugen 1.631.69, fijne jonge slacht- varkens 1.821.86, alles per kg lev. gewicht. Verdere mededelingen: groter aan voer van melk- en kalfkoeien, han del kalm, nauwelijks prijshoudend. De handel in guiste koeien en wei- devee verliep iets vlugger, de prij zen bleven gehandhaafd. Het aanbod van magere ossen van prima kwali teit is de laatste weken sterk toege nomen. De grote aanvoer van jong vee overtrof enigszins de vraag, waardoor trage handel met lagere Laatste Berichten DE RIJTOER VAN KONINKLIJK GEZIN DOOR DEN HAAG. Dinsdag a.s. des middags zullen de Koningin en de Prins der Nederlan den met de vier prinsessen een rijtoer door de binnenstad van Den Haag ma ken. In dè eerste open rode landauer, met vier paarden bespannen, zullen gezeten zijn de Koningin, de Prins en de prinsessen Margriet en Marijke. In een tweede met vier paarden be spannen open rode landauer zullen de prinsessen Beatrix en Irene plaats nemen. De stoet zal de volgende route ne men (vertrek 3.45 uur): Lange Voor hout, Tournooiveld, Lange Houtstraat, Plein, Lange Poten, Spuistraat, Wa genstraat, Huygensplein, Stationsweg, Hoef kade, Vaillantlaan, Zuid Binnen singel, Lijnbaan, Westeinde, Groen markt, Hoogstraat, Noordeinde, Heul- straat, Lange Voorhout. N.V.V. OVER DE NIEUWE LOONRONDE. De hoofdbesturenvergadering van het N.V.V., die vanmorgen te Amster dam is gehouden, heeft zich accoord verklaard met de overeenstemming, die in de Stichting var» de Arbeid is bereikt over de nieuwe loonronde. De heer A. Vermeulen, secretaris van het N.V.V., gaf een overzicht van de gevoerde besprekingen, waarbij bleek, aldus het communiqué dat er in de Stichting van de Arbeid niet alleen overeenstemming is be reikt over een vergunning tot loons verhoging, maar dat aan de regering ook zal worden geadviseerd een be ginselbesluit over de huurverhoging te nemen. Deze zal door belasting verlaging en/of loonsverhoging ge compenseerd moeten worden. Tevens kwam tot uiting, dat een huurverhoging zonder instelling van een huuregalisatiefonds voor het N. V.V. onaanvaardbaar is. Verwacht mag worden, dat de regering in de komende week nadere mededelingen over haar plannen inzake de huur verhoging kenbaar zal maken. Het is overigens duidelijk dat de loonsverhoging ook consequenties moet hebben voor de sociale uitke ringen, zoals de Noodwet-Drees, de kinderbijslag, enz. De besprekingen hierover zullen zo spoedig mogelijk beginnen. OOK K.A.B. ACCOORD. De verbondsraad van de K.A.B. heeft vanochtend vergaderd en de in de Stichting van de Arbeid be reikte overeenstemming behandeld. Ook de verbondsraad van de K.A.B. heeft met algemene stemmen beslo ten de getroffen overeenkomst te be krachtigen. prijzen. Ruimer aanbod van vette kalveren, handel rustig, prijzen iets lager. De handel in nuchtere slacht kalveren verliep bij minder aanvoer vlugger, prijzen hoger. Vette scha pen en zuiglammeren werden nogal gevraagd voor export, handel vlug en ruim-prijshoudend. Fokzeugen werden redelijk goed verhandeld met weinig verandering in prijzen. Grote aanvoer van lopers en biggen, handel gedrukt, prijzen iets lager. Normaal aanbod van slachtvee, han del tamelijk vlot, afloop trager, de prijzen bleven ongeveer gehand haafd. Slachtzeugen stroeve handel, prijzen echter niet lager. LEID SCHEND AM. 15 September. Groente. Sla A 8.20—9.00, sla B 4.806.90, stoofsla 1319 cent, komkommers A 2328 cent, idem B 1621 cent. idem C 1114 cent, idem krom 1923 cent. spinazie 1628 ct., postelein 1719 cent, andijvie 11.90 16.40, bospeen 2127 cent, tomaten J 3.80—4.60, princessebonen 0.79 1.08, pronkbonen 5468 cent, Duitse bonen 7377 cent, aardappelen 9.50 10.00, waspeen 1921 cent. Eieren. Aangevoerd 50100 stuks. De prijzen waren": 3200 kip eieren no. 0 18.2518.90, 4100 no. 1 17.2517.90, 6400 no 2 15.90— 16.85; 7800 no. 3 15.15—15.70; 15500 no. 4 13.10—13.75; 7800 noa 5 f 10.50 —10.85, 4200 no. 6 9.80—10.35, 600 no. 7 9.35—9.50, 500 eendeneieren j 8.0011.85. Verdere aanvoer: 70 kippen 1.255.00, 10 konijnen 3.25 —5.00, 10 duiven 45—90 cent, 5 ha nen f 2.00—2.55. TER AAR, 15 Sept. Groente. KassnijbOnen 10.60—11 50, idem stek 4.507.10, snijbonen 6.409.60, idem B. 2.905.30, idem stek 2—2.30, stam- prinsessenbonen 6.608.80, idem B. 4.20—4.70, stokprinsessenbonen 6.30 8.80, idm B. 5—5.30, spekbonen 5 6.90, idem B. 3.504,70, idem stek 2.70 witte pronkers 5—7.60, idem B. 2.604.30, peulen 2.60, alles per 10 kg. Tomaten A 0.29—0.38, idem B. 0.31—0.45, idem C. 0.21—0.26, idem CC. 0.20, idem bonken 0.200.30, an dijvie 0.070,18, aardappelen 0.05 0.10. groene kool 0.070.14, rode kool C.150.24, putjeskool 0.120.13, was peen B. 0.09, postelein 0.260.29, kro ten 0.050.15, spinazie 0.290.39, ra barber 0.04, uit 0,110.16, alles per kg., sla 2.5013.40 per 100 stuks. Bloemkool A 0.330.55, idem B. 0.21 —0.29, idem C 0.100.18, idem stek C 08—0.09, komkommers 0.080.22 p. stuk. Bospeen 0.140.22, boskroten 0.050.0?, radijs 0.02 per bos. Appe len: Hransparant de Croncels 0.25 0.30 per kg. Augurken fijn 1.44, id. 2 1.13, fijnbasterd 1.23, basterd 1.12, grof A 0 93-0.99, grof 1. 0 90—0.91, CD 0.550.66, idem afw. 0.29, idem gr.' 0.16. E. 0.35. VINKEVEEN. 15 Sept Groente. Andijvie 1519 cent. groene kool 16 cent, rode kool 2628 cent, postelein 2130 cent, spinazie 34—43 cent, to maten 20—36 cent, pronkbonen 60—68 cent, snijbonen 0.521.02, stambo- nen 0.641 02. stokprincessen 0.96 1.10 en prei 22 cent per kg., bleek selderij 2029 cent, komkommers 825 cent en sla 3—11 cent per stuk, peen 14—33 cent per bos.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3