DUINSTREEK Militaire laagvliegers tot gevangenisstraf veroordeeld Tegen 'n 81-jarige geweldenaar 9 jaren gevangenisstraf: geëist Bacchus verleidde kantoorhouder tot vervalsing van girobiljetten Oegstgeester raad verdiepte zich in een pachtkwestie DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 i „Een impuls en een seintje!" Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gistermiddag 2 zaken behandeld tegen straaljager vliegers die boven steden gevaarlijk hadden gevlogen. De advocaat-fiscaal bij dit gerechts hof requireerde tegen "een 20-jarige reserve-korporaal, die te laag boven Den Haag had gevlogen, een maand •militaire detentie en uitlezing van het vonnis op alle vliegvelden in ons land. Tegen de 22-jarige reserve ser geant-vlieger, die van zijn orders was afgeweken en een „rol" had gevlo gen lboven Beverwijk requireerde hij een militaire detentie van drie we ken. In beide gevallen verzocht hij onmiddellijke gevangenneming. Verbazend gevaarlijk De korporaal had, in een impuls, zo zeide hij ter zitting, te laag boven Den Haag, waar zijn ouders wonen, gevlogen en een „lazy eight" („kalme acht") gedraaid. De sergeant had zijn ouders in Beverwijk willen laten weten dat hij in de straaljager vloog, maar was niet lager dan de minimum hoogte van 1500 voet gekomen. De president van het hoog militair gerechtshof vond deze manier van vliegen ver bazend gevaarlijk en meende, dat straaljagervliegers, desnoods met de dreiging van gevangenisstraf, ge dwongen moeten worden zich aan de orders te houden. Bezoek bij sociale zaken op a-sociaal niveau De Apeldoornse politie is er in ge slaagd klaarheid te brengen in de inbraak, welke in de nacht van Vrij dag od Zaterdag j.l. in het kantoor van de gemeentelijke dienst voor Socia'e Zaken v.eri gepleegd. Bij deze inbraak werd uit df brandkast, die werd geforceerd, een bedrag van ca. ƒ1300 ontvreemd. Verdacht van het plegen van deze inbraak werden ge3rre.slef.ra een 25- jarige Apeldoorner en een 24-jarige Amsterdammer. Een bedrag van 700 kon in beslag worden genomen. De rest van het geld schijnt dus te Apel doorn te zijn opgemaakt. De twee heren zijn oude bekenden van de politie, die enige jaren gele den o.m. een roofoverval pleegden op de boekhouder van een Apel doornse kolenhandelaar. De schat van „Leonhard" Bouwput, die gouddorst zal lessen, voltooid De zestien meter hoge top van de werkput, die in aanbouw is voor on derzoek naar het goud, dat men denkt te vinden aan boord van de „Renate Leonhardt" wordt Vrijdag ochtend a.s. tussen negen en tien uur met een bok op het onderstuk van deze put geplaatst. Verwacht wordt, dot dit gevaarte -met een hoog te van 26 meter, over veertien dagen gereed zal zijn. Of de expeditie naar de Noordzee op dat moment zal kun nen aanvangen, hangt in hoge mate af van de weersomstandigheden. De heer P. Visser, secretaris van de coöperatieve bergingsvereniging „Re nate Leonhardt" is overigens van mening, dat indien de weersomstan digheden ver in het najaar gunstig zijn voor de berging, men de expe ditie niet tot volgend jaar zomer zal uitstellen. Nooit meer vliegen De korporaal was door dé krijgs raad veroordeeld tot twee weken militaire detentie en de sergeant tot veertien dagen militaire detentie voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Voorts was de korporaal zijn vliegbrevet voor altijd ontnomen en was hij in rang verlaagd van ser geant tot korporaal. Beide, vliegers hadden een opleiding in de Verenig de Staten genoten. De verdedigers van beide beklaag den vestigden de aandacht op het feit, dat beide verdachten bekend stonden als uitstekende vliegers; zij vroegen clementie. Na raadkamer veroordeelde het Hof beide beklaagden conform de eis van de advocaat-fiscaal. GEEN SPOELLOKAAL VOOR VERKOOP FLESSENMELK? Dc procedure over het verplichte spoellokaal bij de verkoop van fles- senmelk, is voor de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening aanleiding geweest er bij het Bedrijfschap Zuivel op aan te drin gen de desbetreffende verordening te wijzigen in die zin, dat de eis van een spoellokaal in geval van uitslui tend verkoop van flessenmelk zou komen te vervallen. Hangende deze kwestie heeft de georganiseerde melkhandel zijner zijds thans een poging gedaan het spoellokaal te handnaven, door het weer een reële zin te geven. De be doeling hiervan is dat de verkopers van flessenmêlk zouden worden ver plicht de lege flessen, vóór zij naar de melkfabriek terug gaan, te spoelen. Zou dit doorgang vinden dan zou het spoellokaal toch reden van bestaan hebben. De achtergrond van deze strijd om het spoellokaal is het streven van de melkhandel de verkoop van flessen melk door kruideniers onmogelijk te maken. (Trouw) Zijn vriend gedood In hoger beroep heeft gisteren voor het Amsterdams Gerechtshof de zaak gediend tegen een 81-jarige zwerver uit Nijmegen, die in eerste instantie door de Utrechtse recht bank tot 12 jaar met ter beschikking stelling van de regering is veroor deeld wegens moord op zijn vriend, de 58-jarige, ietwat invalide inwoner van het bestedelingenhuis „Assump- tio" te Nijmegen. Juist als voor de rechtbank ontkende de grijsaard echter ook gisteren voor het Hof iedere schuld. Het in verregaande staat van ont binding verkerende lijk van de on gelukkige man werd pas 2 maanden later in een bosje op het verboden schietterrein op de Leusderheide bij Amersfoort door een naar strikken zoekende jachtopziener aangetroffen. Vier getuigen. De groepscommandant van de rijks politie te Leusden, de heer G. E. van Ooyen, die voor zijn diepgaande on derzoek door de president van het Hof gecomplimenteerd werd, slaagde er echter in een opkoper in Nijme gen te vinden, aan wie het horloge van het slachtoffer was verkocht. Bij confrontatie wees deze verdachte aan. Voorts wist de commandant drie getuigen in Amersfoort te vinden, die verdachte op de bewuste avond in gezelschap van een man met een „horrelvoet" hadden gezien. Het slachtoffer had inderdaad een hor relvoet. Zwart strafregister. De verdachte had een zwart straf blad met 6 veroordelingen. In 1940 was hij o.a. veroordeeld wegens zwa re mishandeling. Hem was hiervoor 5 jaar opgelegd met ter beschikking stelling van de regering. Niettemin was hij enkele jaren later weer op vrije voeten. „Ondanks de waarschuwende rap porten", zo zei de president veront waardigd, „liet men hem vrij, hoe wel hij ter beschikking was gesteld van de regering en het duidelijk was, dat hij een gevaar voor de maat schappij betekende; altijd dezelfde ellende!" Niet bewezen? De procureur-generaal achtte de tenlaste gelegde moord, subs, dood slag niet wettig bewezen, omdat met name niet vaststaat of de verdachte inderdaad de bedoeling heeft gehad het slachtoffer te doden. Wegens Ontrouwe dienaren van Tante Pos Giften gestolen Voor de Arnhemse rechtbank heb ben gistermorgen terecht gestaan een ambtenaar en een besteller van de P.T.T. wegens schending van het in hun gestelde vertrouwen; beiden had den zich aan verduistering van on der hun berusting zijnde gelden schul dig gemaakt. De 56-jarige ambtenaar te Hors- sen, die al meer dan dertig jaar bij de post werkzaam was, sinds 1942 te Horssen als kantoorhouder, maakte er een gewoonte van iedere dag alle vier de café's van Horssen met een bezoek te vereren en in elk proeflokaal enige borrels tot zich te nemen,. Zijn vrouw gaf hem niet vol doende zakgeld voor het onderhou den van dit dagelijkse tournée en dat bracht hem er toe zich te vergrij pen aan gestorte girogelden. Half jaar; 5 maanden voorw. In Mei j.l. kwam de fraude aan het licht: hij bleek een kastekort van on geveer 1500 gulden te hebben. De man is intussen uit de dienst van de posterijen ontslagen; zijn vrouw heeft het tekort aangevuld. De officier van justitie wilde reke ning houden met het gunstige reclas- seringsrapport en eiste zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verraderlijke poeder. Een 56-jarige besteller kon de ver leiding niet weerstaan, brieven met geldswaarden, gericht aan het oude adres van het studiehuis St. Joseph te Nijmegen, te openen en zich het geld, meestal giften voor dit studie huis, toe te eigenen. Hij viel door de mand, doordat hij een brief opende en bemerkte, dat 't zich daarin bevindende bankbiljet was gepoederd. Hieruit maakte hij op, dat men de diefstallen had geconstateerd en naar de dader zocht. Hij maakte de brief met het bankbiljet weer dicht en gaf het ter. beotelling aan een collega. Toch viel de verdenking op hem: De politie deed huiszoeking en con stateerde poeder van het bankbiljet op zijn uniform. Zeven maanden; 5 voorw. De officier eiste zeven maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Ook in dit ge- val had de levenswandel van ver dachte. die ontslagen is, hem genoopt tot het plegen van de verduistering, 'n Jaar lang sinds huizeiSt Joseph van diefstal met geweldpleging eiste hij 9 jaar met ter beschikking stelling van de regering. Als raadsman voerde mr. H. G. Kuperus uit Utrecht aan, dat op de kleding van de verdachte ondanks een minutieus onderzoek geen bloed sporen zijn aangetroffen. Volgens pleiter bleven er te veel punten van twijfel in deze zaak over om ver dachte te kunnen veroordelen. Het hof zal op 28 September a.s. uitspraak doen. HAAGSE POLITIERECHTER. Onvoorzichtig. Een 24-jarige betonarbeider uit Alphen a. d. Ryn moest op 18 Mei j.l. te Zwammerdam een betonnen raam vasthouden in de bak van een vrachtwagen, terwijl één van zijn mede-arbeiders .andere betonnen ramen in de laadbak schoonmaakte. Hij liet echter op een gegeven moment het raam los en verwijderde zich. Het raam kantelde en zijn mede-arbeider raakte be- knld tussen dit raam en de andere betonnen ramen. Hij kreeg een her senschudding en moest zes weken het bed houden. Voor de Haagse Politierechter er kende verd. zijn schuld. Hij voerde aan dat de auto gewiebeld had door dat de chauffeur uit de wagen was gestapt. De rechter verwonderde er zich over dat het slachtoffer er nog zo goed was afgekomen. De officier van Justitie eiste 40 boete of 10 dagen. Het vonnis luid de: veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en de bijzondere voorwaarde dat verd. binnen het eerste halfjaar f 60 schadevergoeding voor gederfd loon betaalt aan het .slachtoffer, alsmede f 40 boete of 10 dagen. Hek weggenomen. Twintig gul den boete of tien dagen eiste de offi cier van Justitie tegen een fabrieks arbeider uit Leiderdorp, omdat hij een gedeelte van een hek had weg genomen, dat zijn buurman op eigen grond had geplaatst. Zijn buurman, een metselaar, verklaarde voor de Haagse politierechter, dat hij last had van de konijnen, die zijn buurman had staan. Toen de metselaar de schutting verlengde, had verd. gezegd dat hij hem weg zou nemen en hij deed dit ook. De politierechter ver oordeelde verd., die niet op de zitting was verschenen, tot 10.boete subs. 4 dagen. HILLEGOM OPENBAAR SLACHTHUIS IN HET ZILVER Woensdagmiddag had er een bij eenkomst plaats in het raadhuis, waarin werd herdacht, dat 25 jaar geleden het Openbaar Slachthuis in gebruik werd genomen. Tevens wer den de heren If. van Beekum en J. Wittenaar gehuldigd,.omdat zij deze kwart eeuw werkzaam waren bij het gemeentelijk slachtbedrijf. De raadzaal was voor deze gele genheid feestelijk versierd door de dienst van Openbare Werken. Aan wezig was het college van B en W en een aantal raadsleden, en de verte genwoordigers van de gemeentelijke bedrijven. De burgemeester richtte zich tot de heer H. van Beekum, die reeds naar aanleiding van de vleeskeu- ringswet 1922 tot keurmeester werd benoemd en bij de tot standkoming van het gemeentelijk slachtbedrijf werd benoemd tot directeur. De bur gemeester bracht hem hulde foor de wijze, waarop hij zijn taak had ver richt en bracht hem de gelukwen sen van het gemeentebestuur over. Zich richtende tot de andere jubi laris, de heer Wittenaar, wees spr. erop, hoe deze gedurende 25 jaar als slachthuisknecht zijn werk tot volle tevredenheid heeft gedaan. Ook andere sprekers voerden het woord en natuurlijk ontbrak ook niet het gebruikelijke geschenk on der couvert. KATWIJK AAN DEN RIJN Bollenveiling voor de kerk. Gis teravond werd in het parochiehuis de jaarlijkse veiling van bloembol len gehouden ten bate der R.K. kerk. De veiling geschiedde onder directie van Hobaho te Lisse met medewer king van notaris Verhees en de be kende afslager H. van Iterson uit Rijnsburg. Er was vooral ditmaal veel variatie, zodat het Parochiehuis, waar de verkoping werd gehouden, cp een klein „warenhuis" geleek. Huishoudelijke artikelen, opwekken de dranken, eetbare waren (behalve paling) kruideniers- en grutterswa ren, de bekende Katwijkse bloem kool, schoenen, fietsrekken, te veel om allemaal op te noemen. En over al was animo voor. De ruim 200 nummers bracht dan ook de som van 4.601,— op. Mr. Hofstraat," 'ambtenaar ter secretarie, is benoemd tot hoofdcom mies ter' secretarie te Mijdrecht. LEIDSCHENDAM Geb.: Refredis C. C. M„ z. v. N. J. ae Jong en E. C. M. Hooijmans; Wil- helmina B. H. M., d. v. C. H. Soonius en C. M. E. Onderwater; Lambertus J. N., z. v. R. Rolvink en L. P. Boers; Wouter, z. v. T. J. H. Vermeer en W. G. Romijn; Agatha H. M., d. v. C. J. M. van den Nouweland en A. C. Ubink; Astrid Th. T. M., d. v. J. P. Kleinegris en J. J. M. Dekker. Ondertr.: Tjebbe Mobach te Arn hem en Adriana A. van den Berg. Getr.: Adrianus H. de Koning te Pijnacker en Cornelia P. M. Vieveen; Johannes A. Heijne en Anna Th. de Korte. SASSENHEIM Geb.: Albert, z. v. A. van der Niet en J. de Vries; Elisabeth Adriana, d. v. C. A. Luijk en A. Verhoeff; Helena Cornelia, d. v. L. van der Niet en C. M. van der Spruyt: Petronella Cor nelia Maria, d. v. J. Q. Janssen en C. M. Kortekaas. Ondertr.: Andreas Petrus Paulus Roelandse, 27 j., en Anna Maria Jo- sephina Koster ,21 j.; Anton Verdoes, 33 j., te Lisse, en Anna Feenstra, 33 j. Getr.: Paulus Johannes Lubbers, 2? Ij., te Beverwijk, en Emma Angelique I Antonia van Reijsen, 26 j.; Cornelis Petrus Tetteroo, 55 j., te Voorhout, adres was veranderd, had hij voor I en Cornelia Johanna Deters, 44 j. dit studiehuis bestemde giften in zijn 1 Overl.: Woulerus Adrianus Anto- zak gestoken. Inius Koppers, 84 j. WASSENAAR K.A.B.-vergadering. Pater En- gelbertus, die gisteravond voor de Wassenaarse leden van de Katholie ke Arbeidersbeweging een inlei ding zou houden over het mande ment, was door ziekte verhinderd en het KAB-bestuur had te elfder ure de heer Jaarsveld, een van de dis trictsbestuurders en hoofd van het emigratiebureau van de KAB bereid bevonden, zijn plaats in te nemen. Dat was een verre van eenvoudige opgave, maar de heer Jaarsveld heeft zich van die opgave op voortreffelij ke wijze gekweten. In kort bestek, helder en overzichtelijk lichtte hij enkele hoofdzaken uit het Bisschop pelijk schrijven toe. Hij sprak over de voldoening, waarmee de bisschop pen getuigen van de emancipatie van het katholieke volksdeel en over de aansporing, om op de ingeslagen weg voort te gaan, in gesloten for matie. Dat betekent echter niet, dat Katholiek Nederland zich geheel moet isoleren. Het mandement geeft ruim baan aan contacten en samen werking met anderen, mits daarbij wordt vastgehouden aan de grond slagen van het katholieke geloof. Aan de inleiding van de heer Jaarsveld gingen enkele huishoude lijke zaken vooraf. De voorzitter van de afdeling, de heer A. C. Duyve- stijn, herinnerde in een inleidend woord aan de activiteiten van de laatste maanden. Met voldoening constateerde hij, dat de R.K. Woning bouwvereniging St. Willibrordus op het punt staat, de bouw aan te beste den van 57 woningen voor grote ge zinnen. In het komende seizoen zal de KOB een stap dichter komen tot de verwezelyking van een langge koesterd ideaal, door middel van een eigen Kajottersorganisatie contact met de jonge R.K. arbeiders. In het winterprogramma van de Katholieke Jongerenorganisatie „Kajoma" zul len twee of drie avonden worden opgenomen, die speciaal bestemd zijn voor deze groep. Ledenvergadering Tuinbouwvereni- ging. De Tuinbouwvereniging Wassenaar en Omstreken hield in Het Wapen van Leiden de eerste vergadering in het nieuwe seizoen. De voorz., de heer P. Zegwaard, her innerde aan het succes, dat enkele weken geleden behaald werd in het bloemencorso, waarin de vereniging weer met een versierde personen- Gisteravond kwam de raad van I Oegstgeest onder voorzitterschap van burgemeester H. L. du Boeuff in| openbare vergadering bijeen. Afwezig was mr. Valentgoed, diè vanwege een auto-ongeval in een ziekenhuis te Roermond is opgeno men en van wie de voorzitter hoopte dat hij spoedig mag hersteld zijn. Ingekomen stukken: Ged. Staten hebben het besluit van de raad, waarbij de jaarwedden voor de wet houders is bepaald op f 1700 goed gekeurd, echter hebben Ged. St. be zwaar gemaakt tegen de raming van 930,voor vergoeding van de te lefoonaansluiting van de raadsleden. B. en W. stellen daarom voor deze raming van de begroting af te voe ren. De heer v. d. Voort spreekt zijn bevreemding er over uit, dat dit door de raad wel overwogen besluit de goedkeuring van G. S. niet kon ver krijgen en wel daar de structuur der gemeente het niet nodig maakt. Spr. zou in beroep willen gaan bij de Kroon. Mevr. Smit kan zich met 't afwij zend voorstel van B. en W. vereni gen, doch met de motieven van G. S. is zij het niet eens. De voorz. betwijfelt of een beroep enig resultaat zal opleveren. Het voorstel van de heer v. d. Voort wordt niet voldoende ondersteund, waarna de raad het voorstel van B. en W. aannam. Salaris gemeente-ontvanger. In de vorige raadsvergadering is door de heer Veer verzocht pogingen in het werk te stellen om, in samen werking met andere gemeenten het salaris van de gemeente-ontvanger, verhoogd te krijgen. B. en W. delen mede, dat de bezol diging van de gemeente-ontvanger moet worden bezien in onderling verband met de bezoldiging van het overige gemeente-personeel. Van een verzoek aan G. S. om het salaris van de gemeente-ontvanger te ver hogen, verwachten B. en W. dan ook geen resultaat. Voorstel B. en W. tot beschikbaar stelling van een crediet voor: a. verbreding tussen de Dorpstraat en Schoutenburgstraat; b. uitvoering van het stratenplan op de terreinen langs het onder a. bedoelde gedeelte van de Wijtten- bachweg. B. en W. delen nog mede, dat het daardoor mogelijk zal zijn in de loop van 1955 tot de bouw van woningen op de door de gemeente aangekochte terreinen langs de Wijt- tenbachweg te geraken. De heer Van Weizen vraagt, of vanwege die hoge kosten de prijzen der gronden niet te duur worden. B. en W. menen, dat hiervoor geen vrees bestaat, waarna het voorstel wordt aangenomen. Voorts besluit de raad tot verkoop van plm 62 m2 grond aan de Laan van Alkemade aan T. Ilaalebos voor de prijs van 17 per M2. auto vertegenwoordigd was. Het was dé heer C. van \7ulpen met enkele helpers, die voor de versiering zorg droeg. Nadat de heer A. Vaandrager wat meegebracht materiaal getoond en besproken had. werd overgegaan tot het vaststellen van het winterpro gramma. Op 12 October a.s. zal de heer Smit van de Leidse Hortus Botaniucus komen spreken over de verzorging van kamerplanten. Met de besturen van andere plaatselijke verenigingen op tuinbouwgebied zal overleg gepleegd worden over het uitnodigen van andere sprekers. De vergadering besloot vervolgens, het spaarfonds voor de jaarlijkse excursie te handhaven. Met een gra tis verloting van kamerplanten werd de vergadering besloten. ZOETERMEER Geb.: Paula Goor; Marianne B. Item; Josina A. M. Vonk; Gerdina Boon. Ondertr.: W. Gorissen, 22 j., en E. J. v. Oostenbrugge, 22 j.; D. Hertog, 28 j., en M. de Graaff, 22 j. Getr.: M. H. Kouwenhoven, 24 j., en J. G. v. d. Ven, 22 j.; J. M. Luykx, 41-j., en C. M. G. Stig, 38 j.; H. van Alphen, 30 j., en L. G. Brinkers, 22 j. Koningin bezocht Revalidatiecentrum Heden heeft H.M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan het revali datiecentrum „De Hoogstraat" te Leersum. Foto: Tijdens de rondgang- op de afdeling Arbeidstherapie. Be geleiders van H. M. waren de genees heer-directeur, dr. J. J. Miedtma (rechts) en dr. J. H. J. v. d. Kamp, orthopaedisch chirurg (in witte jas). Verpachting boerderij. Voorstel tot verpachting van boer derij en land van J. Treur. De heer J. Treur heeft van de gemeente in pacht de boerderij aan de Poelgees- terweg en verschillende percelen land. Deze pacht eindigt voor wat be treft de landerijen met Kerstmis 1954, en voor wat de gebouwen be treft 1 Mei 1955. De heer Treur heeft zich enigen tijd geleden tot de Pachtkamer ge wend met het vevzoek de bestaande pacht te willen verlengen. Door de pachtkamer is hierop «»- paald, dat de pachter nog twee ja ren respijt krijgt teneinde de gele genheid te hebben, naar een ander bedrijf uit te zien. Ook de Grondka mer heeft deze toestemming vpr- leend onder voorwaarde, dat ind'en de gemeente na afloop van bedoelde termijn de boerderij en het land niet nodig blijkt te hebben, deze opnieuw aan Treur moet worden verpacht. Gezien de voortschrijdende bebou wing zijn B. en W. van oordeel, dat grond zeker door de gemeente jr stratenaanleg in gebruik zal moeten worden genomen. De heer v. d. Hulst wijst er op, dat door de ontwikkeling der gemeent# in de toekomst bedrijven zullen moe ten worden ontruimd en spreekt zich uit voor een algemeen schade rege ling. Spreker meent, dat doordat destijds Treur de grond niet voor 6 jaar heeft kunnen huren, hem daar door de grond nu ontnomen wordt. Weth. den Ouden ontkent dit. De pachter wist ook bij het pachten, dat de gemeentegronden eenmaal voor stratenaanleg zouden worden ge bruikt. Moeilijke toestand. De heer Oosterom stelt de vraag, of wij ons wel voldoende realiseren, welke consequenties dergelijke be sluiten voor de betrokken bedrijven hebben. Het is praktisch onmogelijk een boerenbedrijf van behoorlijke omvang te krijgen, tenzij men be hoort tot het kleine aantal geselec teerden, die in onze nieuwe ingepol derde gebieden een plaats krijgen. Er blijft dan niets over dan emigra tie met alle daaraan verbonden moeilijkheden en grote kosten. Daarom verzoekt spr. B. en W. met meer dan gewone zorg te over wegen, of in de richting door hem aangègeven eventueel in overleg met Lelden waarvan de zelfde pachter eveneens gronden in ge bruik heeft die hem binnen af zienbare tijd ook zullen worden ont nomen niet wat behoort te wor den gedaan. Vervolgens stelde de heer Ooste rom voor, dat indien de pachter zou slagen, een geschikte oplossing te vinden voor de voorgestelde twee jaar zijn verstreken, geen pacht zou behoeven te betalen of restitutie van de pachtsom. De burgemeester bepleit eveneens instelling van een schaderegeling. De heer Blansjaar meent, dat dit toch niet' het eerste geval is, dat in Nederland voorkomt, en vraagt of het B. en W. bekend is, hoe die zijn opgelost. De voorzitter zegt, dat het moeilijk is een bepaalde vorm van schadeloos stelling te maken. Ieder geval moet op zich zelf worden bezien. Voorts heeft men toch de Pacht- en Grond kamer ter bescherming van pachter en verpachter. Voor de suggestie en het voorstel van de heer Van Ooste rom is veel te zeggen en daarmede kon de raad zich goed verenigen. Rest van agenda. De commissieleden Woningruimte wet worden allen herbenoemd. Tot lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim, wijst de raad de heer J. F. van Veen aan. Voorts besluit de raad tot aan schaffing van banken voor de open bare school en verleende zij een sub sidie aan de stichting Medisch Op voedkundig Bureau te Leiden, van 30 per patiënt uit Oegstgeest. B. en W. stellen verder voor het presentiegeld der raadsleden van 7 te verhogen tot 10 per vergadering en voor de vergaderingen der com missie van bijstand van 3.50 tot f 5. De heer Van Nieuwkoop acht deze verhoging niet nodig. Ook de heren van Veen en v. d. Voort verklaren zich tegen verhoging der presentie gelden. De voorz. is overtuigd van de re delijkheid van het voorstel. De werkzaamheden der raadsleden wor den steeds omvangrijker. De heer Van Nieuwkoop erkent dit, dóch spreker heeft destijds zijn •benoeming aanvaard en wil zijn werk in het belang der gemeenschap niet gehonoreerd zien. Ook de heer Veen en v. d. Voort delen die me ning. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, met aantekening dat de heren Veen, Van Nieuwkoop en v. d. Voort tegen zijn. Vervolgens bieden B. cn W. de raad de Gemeentebegroting 1954 aan alsook de gemeenterekening 1953. Do gemeenterekening zal worden onderzocht door de heren Blansjaar, v. d. Hulst, mr, Slingerberg en v. d. Voort. Hierna ging de raad over tot trekking der afdeling voor het be- grotings onderzoek. Bij de rondvraag vraagt mevr. Smits-Witvliet, welke maatregelen B. en W. denken te nemen tegen verontreiniging van het plantsoen in de buurt Marijkehof en tegen de overlast, die de buren ondervinden van kinderen, die aldaar de W.C. ge bruiken. B. en W. zullen een onderzoek in stellen. Mr. Bergmeyer heeft vernomen dat het verkeer met de N.Z.H.-bus- sen op de Warmonderweg drukker zal worden. Spr. vraagt overweging van trottoir-aanleg op de smalle gedeelten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2