S)a ÊcidóeSoti^cmt DULLES VLIEGENSVLUG NAAR BONN EN LONDEN Dulles SPIJKERS MET KOPPEN De rekening gepresenteerd Vertrouwt Amerika Eden niet? Uit handen der Chinezen Politieke situatie in Indonesië spitst zich toe Met of zonder uitjes, excellentie? Prinses beboet Het spoorwegongeluk in Portugal Thans 108 gevallen van paratyphus in Katwijk n n DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 1 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. vertrouwt het zaakje niet KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ I 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. man. Telefoontjes 11.50 r\ULLES DOET OOK AL MEE aan de nieuwe mode van de bliksem- diplomatie. Hij komt vandaag naar Bonn, gaat morgen naar Londen en vliegt Zaterdag weer naar Amerika terug. Parijs laat hij links liggen. Nu is men van deze Amerikaanse minister, die weinig zitvlees heeft, reeds heel wat gewend, maar deze plotselinge en onverwachte reis in het spoor van z'n Britse collega Eden heeft de wereld toch wel even ver rast. Als reden van deze bliksemtour- née wordt door het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken ge noemd, dat Dulles zich op de hoogte wil stellen van het inzicht van Eden en van de standpunten der betrokken andere ministers van buiten- 0 landse zaken, zoals deze aan Eden op diens tournée langs de Europese 'hoofdsteden ter kennis zijn gebracht inzake het Duitse pro bleem. In minder diplomatieke termen ge zegd: Dulles wil nu wel eens precies weten, wat Eden met Adenauer heeft bekokstoofd. Er spelen hier twee tendenzen door elkaar heen. Op de eerste plaats is Amerika bezorgd over de voor Londen in deze wel ongebruikelijke voortvarendheid, waarmede Eden het initiatief heeft genomen; dat is de algemene tendenz om Amerika de leiding op het Europese vasteland uit handen te slaan. Op de tweede plaats is Amerika 'het niet eens met de rich ting, welke de Europese politiek thans dreigt in te slaan. Zolang de plannen van minister Eden nog niet gepubliceerd zijn en men alleen nog maar genoegen moet nemen met min of meer gefundeerde gissingen, is het niet gemakkelijk om de juiste weg te vinden en de ver rassende reis van Dulles in het juiste licht te zien. Zien wij het goed, dan heeft Eden's plan om het Verdrag van Brussel te doen herleven en uit te breiden tot W.-Duitsl. en Italië de strekking om 't overwicht van Amerika in de orga nisatie van de Westeuröpese verde diging te compenseren. Het verdrag van Brussel was oorspronkelijk een onder-onsje om de dreiging van een eventuele nieuwe Duitse aanval af te wenden. Later is dat clulbje opgegaan in een grotere organisatie, die der Navo, waarin Amerika vanzelfspre kend de eerste viool speelde en wel ke gericht was tegen Rusland. De be doeling van het van stal halen van het oude Brusselse paardje is dan geen andere dan opnieuw een onder onsje te vormen, maar nu sterker en met van andere strekking. Amerika zi't daar terecht een gevaar in voor zijn positie en stuurde eerst onder minister Murphy achter Eden aan. Deze heeft blijkbaar zulke alarme rende rapporten ingediend, dat de grote baas zelf hals over kop naar Bonn komt om het naadje van de kous te weten. Afgezien van de kwestie van Ame- rika's hegemonie, is Washington ook bezorgd over de keer, welke de Euro pese politiek neemt. Amerika wil a tout prix de beschikking hebben over Duitse soldaten als bolwerk tegen eventuele boze plannen van Moskou. Het stuit daarbij op allerlei bezwaren van de kant der Fransen en heeft al eens gedreigd om z'n Euro pese politiek te „herzien" (lees: zijn steun aan dollars en militaire uitrus ting in te trekken) als Parijs niet v/at meer meegaande wordt. Dulles komt thans eens kijken, of het nu geen tijd wordt om inderdaad de dikke dollars in de weegschaal te gooien. Dat Dulles voor Parijs „geen tijd" heeft, is te ostentatief om voor bij te zien. Het heeft er alle schijn van dat er binnenkort spijkers met koppen zullen worden De Britse regering heeft haar ver tegenwoordiger in Peking opdracht gegeven een eis tot schadevergoeding in te dienen ten bedrage van 367.000 pond sterling, wegens het verloren gaan van mensenlevens, vliegtuig en lading na de beschieting van een Brits passagiersvliegtuig door Chine se jagers ter hoogte van het eiland Hainan. Op 23 Juli schoten jagers van Rood China boven zee en Brits passageirs- vliegtuig neer. Tien mensen kwamen om het leven, acht werden gered en het vliegtuig en de lading gingen ge heel verloren. De regering van Rood China bood haar verontschuldigingen aan en beloofde schadevergoeding te zullen geven. BALANS VAN EEN WERVELSTORM. Het aantal doden als gevolg van de wervelstorm,' die Maandag en Dins dag over het Zuid-westen van Japan is getrokken ,is tot 80 gestegen. 75 Personen worden vermist. Het aantal gewonden bedraagt 257. Bijna 150.000 woningen zijn ondergelopen en 15.000 verwoest of zwaar beschadigd. Washington wil er als de kippen bij zijn Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, wordt Donderdagmiddag in Bonn verwacht, waar hij besprekingen zal voeren met bondskanselier Adenauer over de plannen voor het verlenen van souvereini- teit aan West-Duitsland en herbewapening van de bondsrepubliek binnen de Europese Verdedigings-organisatie, aldus heeft een officiële woordvoerder in Washington bekend gemaakt. Na zijn besprekingen in Bonn zal Dulles naar Londen reizen, waar hij! Vrijdagmiddag wordt verwacht. Hier zal hij, naar men venvacht, bespre kingen voeren met Churchill en Eden. De Amerikaanse minister is niet van plan ook Parijs aan te doen voor1 overleg met de Franse premier, Mendès-France. Hij wil Zaterdag terug zijn in Washington met het oog op de opening van de Algemene Vergade ring der Ver. Naties op 21 September. VERRASSENDE HAAST. Het feit, dat Foster Dulles plotse ling besloten heeft Donderdagmid dag in de Westduitse hoofdstad te verschijnen, heeft in Bonn zowel Duitse als geallieerde kringen ver rast. Weliswaar achtte men het in ingewijde kringen alleszins waar schijnlijk, dat de rondreis van Eden langs de continentale hoofdsteden spoedig door een bezoek van Dulles aan Europa zou worden gevolgd, maar men rekende erop, dat zulk een bezoek zeker niet vóór het einde van de volgende week zou plaats vinden. Het feit, dat Dulles nu tot een blik sembezoek aan Bonn en aan Londen heeft besloten, wordt in politieke kringen in Bonn uitgelegd als een teken van ongerustheid over de Brit se initiatieven, die op Edens Euro pese reis ontvouwd zijn. Naar van Amerikaanse zijde verluidt stemmen sommige der door Eden voorgestelde mogelijkheden niet met de Ameri- In Hongkong zijn Woensdag de Amerikaanse journalisten Applegate en Dixon en de kapitein Krasner aangekomen, die in Mei#1953 met hun jacht door de communistisch- Chinese marine waren aangehouden. Op een persconferentie verklaar den zij gedurende hun gevangen schap van zestien maanden niet slecht behandeld te zijn. Wel waren zij herhaaldelijk met de dood be dreigd als zij niet wilden toegeven de Chinese territoriale wateren te hebben geschonden. Zij hebben ten slotte maar een „bekentenis" geschreven. Een journalist zei tegen Applegate, dat de Britse Labourleider Attlee onlangs had verklaard, dat hij in China geen vliegen had gezien. Ap plegate zei daarop, dat er genoeg vliegen en luizen in de gevangenis van Canton waren. „Het enige verse vlees dat ik kreeg waren vliegen en kakkerlakken, die in mijn eten za ten", zo voegde, hij hier nog aan toe. kaanse opvattingen overeen. Dit zou in het bijzonder gelden voor Britse plannen tot hervorming van de Navo in dier voege, dat de bondsrepubliek lid der organisatie zou worden. De uitvoering van dit plan zou voor de Verenigde Staten de verplichting met zich brengen voor lange tijd het verblijf van Amerikaanse troepen in Europa te garanderen. Opgemerkt wordt, dat onderminis ter Murphy, die deze week een be zoek aan Bonn bracht, dr. Adenauer heeft te kennen gegeven, dat de stemming de Verenigde Staten op het ogenblik voor een dergelijk engage ment op lange termijn weinig gun stig is. Afgezien van deze bedenkin gen ziet men in het plotselinge be zoek van Dulles in politieke kringen in Bonn een aanduiding, dat Wash ington zich er ernstig bezorgd over zou maken, dat het initiatief in de Europese zaken geheel en al naar Londen zou overgaan. Italië's standpunt. Naar Reuter van bevoegde zijde verneemt is Italië voorstander van toelating van West-Duitsland tot de Navo, indien minister Eden er niet in slaagt Duitsland en Frankrijk met zijn nieuwe plan te doen instemmen. In Rome acht men het het beste al ternatief voor de E.V.G. Men meent, dat de kans van sla gen van het Britse plan hoofdzake lijk afhangt van de volgende Britse garanties: Engeland dient troepen op het continent te handhaven; 2. Engeland dient met Frankrijk samen te gaan, als Duitsland zich uit het voorgestelde verbond terug zou trekken. Merapi in werking De vulkaan Merapi in Midden- Java, die in het begin van dit jaar reeds 26 slachtoffers eiste, is de laat ste dagen weer actief. Mocht er een acuut gevaar voor uitbarsting optreden, dan zullen 30.000 personen worden geëvacueerd. De nodige maatregelen daartoe wor den reeds genomen. De 15.000 perso nen, die begin van dit jaar werden geëvacueerd, zijn inmiddels naar hun woonsteden teruggekeerd. Kabinet in spoedvergadering De politieke en economische situa tie in Indonesië heeft zich in de afge lopen dagen zo snel toegespitst, dat het kabinet Sastroamidjojo, zich ge noodzaakt ziet, in de nacht van Don derdag op Vrijdag een speciale zit ting te houden. Voornaamste aanleiding, hiertoe is, een nota van een der regeringspar tijen, de Islamietische Nahdatoel Oelama, die zich heeft afgescheiden van de Masjoemi, waarin verbetering van het financieel-economische be leid, de positie van de ambtenaren en vergroting van de veiligheid wor den geëist. De partij, die een sleutelpositie in neemt, heeft gedreigd, dat zij haar standpunt opnieuw zal bepalen „met alle gevolgen van dien", wanneer de regering niet voldoende aandacht aan de nota zal schenken. Een uittreden van de Nahdatoel Oelama uit de regering zou een kabi netscrisis tot gevolg kunnen hebben. Tegelijkertijd wordt de regering onder vuur genomen door de pers naar aanleiding van de aankondiging Tijdens de rondgang over de grote „Vimato" Vismarkttentoonstelling te Amsterdam, welke volgde op de officiële opening door Minister S. L. Mansholt, nam de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie^ ning de gelegenheid te baat aan een van de stands een haringkje te verschalken. Amsterdams burgemeester, mr. A. J. d'Ailly was degene, die hem het malse zeebanket offreerde. Het is de minister aan te zien, dat hij staat te genieten! van de Borneo-Sumatra-Handels- maatschappij (Borsu-Mij), dat zij ver. schillenden van haar fabrieken in In donesië zal moeten sluiten wegens het niet verkrijgen van de voor de grondstoffen benodigde deviezen. „PedOman" wijt de aangekondigde sluiting aan het economische beleid van de regering, dat gebaseerd is op een politiek van buitverdeling onder de regeringspartijen. Het blad betreurt, dat de regering wel deviezen beschikbaar stelt voor de import van „luxe auto's en ma chines voor Coca Cola", louter op grond van het feit, dat figuren uit de regeringspartijen bij deze import betrokken zijn, terwijl geen deviezen worden verstrekt voor de invoer van noodzakelijke grondstoffen voor de binnenlandse industrie. Conflict in Vietnam bijgelegd Het geschil tussen de premier van Vietnam, Ngo Dinh Diem, en zijn chef-staf, generaal Nguyen Van Hinh, is zo goed als geregeld. De dreigende wolken, die zich boven Saigon samen pakten zijn opgelost, door middel van een vriendschappelijke regeling. De premier heeft de generaal Za terdag afgezet en hem opdracht ge geven met het eerstvolgende vlieg tuig naar Frankrijk te gaan. Van Hinh weigerde te gehoorzamen. Hij trok troepen samen in Saigon ert liet zijn paleis bewaken. Nu is er aan de spanning een einde gekomen. De premier en de generaal zijn het v.olgende overeen gekomen: 1. Van Hinh behoudt zij titel van chef-staf; 2. hij mag zelf zijn tijdelijke op volger benoemen; 3. en hij mag zelf de datum van zijn vertrek naar Frankrijk vaststel len. Prinses Sybilla van Zweden, de moeder van kroonprins Carl Gustaf, is gisteren te Stockholm veroordeeld tot een boete van 1500 kronen (1125 gulden), omdat zij op 21 Juli in haar auto een spoorwegovergang heeft ge passeerd terwijl het sein onveilig stond. NOTARIS IN ARREST. Tegen een notaris te 's-Gravenpol- der is een bevel tot inbewaringstel ling uitgevaardigd. Op het ogenblik bevindt hij zich in voorlopige hech tenis in het huis van bewaring te Middelburg. De arrestatie zou ver band houden met transacties in on roerende goederen. Bij het oversteken lette de 74- jarige voetganger D. G. uit Delft niet goed op en werd door een auto ge grepen en gedood. De auto schoot over de betonafsluiting van de rij weg heen en moest zwaar beschadigd weggesleept worden. Meer dan twintig personen werden gedood en ruim honderd gewond bij een ernstig spoorwegongeval in Zuid-Portugal, bij het plaatsje Saboia, waar bij een aantal rijtuigen van een personentrein uit de rails liep. Onze tele- foto geeft een overzichs van de plaats des onheils. Het aantal gevallen van paratyphus te Katwijk aan den Rijn bedraagt thans 108 en de plaatselijke medici verwachten dat, nu het ziektebeeld zich bij vele besmetten is gaan ontwikkelen, het aantal in de komende dagen nog wel wat groter zal worden. Van de 108 patiënten worden er thans 26 in het Academisch Ziekenhuis te Leiden verpleegd. Dit wil niet zeggen, dat dezen erger ziek zouden zijn dan zij, die thuis liggen. Liefst zou men, ter voorkoming van herinfectie, alle patiënten naar het ziekenhuis brengen, maar met het oog op de plaatsruimte is dat niet mogelijk. Wel zal er morgen in Leiden wat meer ruimte vrijkomen. Er ligt een zwaar zieke in Leiden, maar bij geen der patiënten hoeft, naar het zich thans laat aanzien, voor het leven gevreesd te worden. Als de ziekte zich verder zou uitbreiden, zou het wenselijk worden een school of ander gebouw als noodziekenhuis in te richten. Het staat thans wel vast, dat de ziekte is veroorzaakt door het eten van paling; op welke wijze de ziektekiemen hierin gekomen zijn, is echter niet bekend. Dit wordt nog onderzocht. Paratyphus B openbaart zich als typhus, zodat men dus eerst last van hoofdpijn krijgt en pas later van diarrhee en braken. St. Nicolaasfeest tus sen de Papoea's Pakketten voor Nieuw-Guinea Ter gelegenheid van St. Nicolaas feest is er gelegenheid om met het s.s. „Zeeland" en het s.s. „Tomini", beide afvarend van Rotterdam, zee postpakketten te verzenden aan mi litairen van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht op Nieuw-Guinea. Pakketten, bestemd voor verzen ding per s.s. „Zeeland" moeten uiter lijk 20 September op een postkan toor zijn aangeboden. Pakketten, welke verzonden worden per s.s. „To mini" moeten uiterlijk 26 September op een postkantoor zijn aangeboden. Ter gelegenheid van het Kerstfeest biedt het m.s. „Willem Ruys" afva rend van Rotterdam, gelegenheid zeepostpakketten te verzenden naar militairen van de Koninklijke Ma rine en de Koninklijke Landmacht op Nieuw Guinea. Deze pakketten moe ten uiterlijk 11 October op een post kantoor zijn aangeboden. Adressering voor militairen dei- Koninklijke Landmacht als volgt: De beeldhouwer John Edward Svenson uit Ontario, is met hamer en beitel druk bezig aan dit enorme beeld van de „Ranchero", een „don" uit de vroegste geschiedenis van Ca- lifornië, waarvan deze beeltenis op 17 September, de openingsdag van de staatsfeesten in Los Angelos, zal worden onthuld. Het kunstwerk is ontstaan uit een blok hout van niet minder dan 35.000 pond, afkomstig van een 3000 jaar oude „Redwood"- boom, welke tien voet in doorsnee was, en 110 voet hoog. De kunstenaar werkte negen maanden aan de schep ping van dit beeld, dat maar liefst 17 ton weegt en 25 voet hoog is. rang, naam, legernummer, onder deel, plaats van bestemming, Nieuw Guinea. Aduessering voor militairen aan boord van Hr. Ms. schepen in de Nieuw-Guinese wateren: rang of kw'aliteit, naam, marinenummer, aan boord van Hr. Ms(volgt de naam van het schip) Amsterdam-C. S., Marine. Adressering voor militairen der Koninklijke Marine, die zijn geplaatst op een walinrichting: rang of kwali teit, naam, marinenummer, naam en adres van de walinrichting, Nieuw- Guinea. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). 5 ENKELE BUIEN. Wisselende bewolking met en- kele buien. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust aanvanke- lijk nog harde Westelijke wind. Lagere temperaturen van van- 17 Sept.: zon op 6.16 en onder 18.52; maan op 20.40 en onder 12.49 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer temp. onbewolkt 16 C. onbewolkt 13 regen 17 motregen 16 motregen 17 geheel be.w 17 regen 18 zwaar bew. 20 licht bew. 18 licht bew. 29 onbewolkt 18 onbewolkt 17 onbewolkt 23 geheel bew. 19 geheel bew. 17 onbewolkt 13 half bew. licht bew. licht bew. 25 onbewolkt Korreltje Ik houd van lange wandelingen, vooral als ze worden gemaakt door mensen, die me vervelen. Fred. Allen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1