Feest in liet St. Elisabeth ziekenhuis gin De Leidato zag gisterenavond de 20.000ste bezoekster Zuster Veronica 25 jaar een dapper verpleegster WE [Lii ysjü-te tfiJ!M.m, A 0 Nieuw wacht- en restauratiegebouw van de N+Z*H* op het Stationsplein Twee uur wachten werd tenslotte ruim beloond GRATIS PLEISTERS GAARNE GIFTEN WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1S54 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA (Door een oud-patiënt). WILLEN GRAAG GELOVEN, dat de „engel van Dien Bien Phoe" een bijzonder dap pere verpleegster is en van harte gunnen we haar alle gebrachte hulde, compleet met de Amerikaanse con fetti op Broadway. Maar we vragen ons er wel bij af waarom juist die ene verpleegster in de bloe metjes gezet moest wor den, terwijl er op de we reld zoveel verpleegsters zijn, wier dapperheid min stens even groot is, maar die desondanks nooit op de frontpagina's verschij nen omdat zij toevallig niet in een overall door de modderige loopgraven van Indo China gelopen heb ben. Er bestaat naar onze mening zelfs nog een ho gere vorm van dapperheid. Die komt niet tot uiting in sensationele gebeurtenis sen, maar blijft bedekt onder het gewone alle daagse. Het is de dapper heid om iedere dag het zelfde werk te doen met een toewijding, die iedere dag toch weer anders maakt, omdat zij de mens beschermt tegen sleur. HET IS DEZE DAPPERHEID die wij bewonderen in zuster Verq- nica. En het is haar zilveren kloos- terfeest, dat ons aanleiding geeft de ze bewondering te uiten. We weten dit te doen namens honderden oud patiënten, die deze dapperheid let terlijk aan den lijve ondervonden hebben en aan zuster Veronica de beste herinneringen bewaren. Het is overigens niet alleen de dapperheid, die wij in haar bewon deren. Want dan zouden we tekort doen aan haar hartelijkheid en ge moedelijkheid, waarin men onmid dellijk de geboren Limburgse kent, afkomstig uit de omgeving van Veii- lo, het stadje van plezier. Wie heeft zuster Veronica ooit zonder glimlach gezien? We herinneren ons haar uit de laatste oorlogsmaanden, toen de zusters moesten toveren om hun pa tiënten bij gebrek aan alles toch te kunnen verplegen en voeden. Nog zien we haar de kamer binnenkomen met de eerste tulpenbollen-maaltijd. Zuster Veronica lachte en maakte een grapje, terwijl-we wisten hoe veel pijn het haar deed de patiënten dit te moeten voorzetten. Overigens hadden de zusters het zelf nog veel minder. Maar daar sprak zuster Ve ronica niet over; ze lachte alleen maar. Het is niet aan ons te oordelen over de kundigheid van de jubilerende zuster, al kan men uit het feit, dat zij reeds 21 jaar hoofd is van de nieuwe Maria-afdeling van het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden wel afleiden hoe haar superieuren over de kwaliteiten van zuster Veronica Propagandistisch praatje bij „De Natuurvriend" In gebouw Steenschuur 6 hield de heer J. Gijzenij Maandagavond voor de leden van de Leidse Aquarium en Terrariumhoudersver. „De Natuur vriend" een zeer interessante en leer zame lezing over het onderwerp aan welke eisen een aquarium voor de huiskeuring zal moeten voldoen. De voorzitter heette alle aanwezi gen welkom, in het bijzonder enkele leden van de afd. Noordwijk, en zag in het bezoeken van vergaderingen van zusterverenigingen een bewijs van goede samenwerking en ver standhouding. Na installatie van enkele nieuwe leden, werden door de vergadering benoemd, als afgevaardigden naar de algemene ledenvergadering van de Bond „Aqua Terra" op 25 Septem ber a.s., de heren C. Borghart en D. Piket. Toen en nu. Hierna leidde de heer J. Gijzenij zijn lezing in met een vergelijking te trekken tuss.en de aquaria van 25 jaar terug en die van nu. Vooral de huiskeuringsreglementen van toen tertijd zijn in de loop van een kwart eeuw drastisch gewijzigd, wat vóór. een belangrijk deel te danken is ge weest aan de pionier op dit gebied, de heer Deutz. In verband hiermede maakte spreker de liefhebbers er op' attent, dat zij de 8 hoofdvakken goed in het oog dienen te houden. Verschillende facetten, zoals ligging van de bódemgrond, onderhoud rangschikking der planten, helder heid van het water enz. enz. liet hij de revue passeren. Aan de hand van geprojecteerde aquariumplaatjes liet de heer J. Gijzenij de aanwezigen zien hoe een goed aquarium dient te worden opgebouwd. Vele plaatjes getuigden van een goede smaak en mooie resultaten zijn er dan ook te bereiken op dit gebied, als men de planten maar op de juiste plaatsen groepeert! Ook ging spreker die per in op het exterieur van het aqua rium, want hierop wordt bij huiskeu ring ook de nodige aandacht besteed. Na de pauze, waaronder verschillen de nuttige' aquarium-toebehoren wer- den verloot, behandelde spreker nog enkele belangrijke punten uit het keuringsreglement en werd hierna de vergadering in de gelegenheid ge steld om vragen te stellen. Hiervan werd dankbaar gebruik gemaakt. denken. Maar wel kan een oud-pa tiënt oordelen over haar liefdevolle verpleging, haar zorg voor de pa tiënten, haar belangstelling voor per soonlijke aangelegenheden, haar tact om met mensen om te gaan, haar op beurende woorden in moeilijke ogen blikken, haar kleine attenties, kort om haar alles omvattende zorg, die men als een weldaad ondergaat om de wijze waarop zuster Veronica het doet. Buitenstaanders zullen dit mis schien overdreven vinden, maar iedere oud-patiënt weet, dat hier geen letter te mooi geschreven wordt en dat deze lof voortkomt uit een werkelijk dankbaar hart. Veel hier van is ook van toepassing op andere verpleegsters, want zuster Veronica is geen uitzondering. Zij is slechts een van de velen met hun niets vra gende, alles gevende en altijd die nende liefde tot de zieke evenmens. Reeds in 1928 kwam zuster VERONICA naar Leiden en di rect werd zij bij de verpleging inge schakeld. „Er gaat niets boven de verpleging", zegt zij. „Zelfs de ope ratiekamer niet, omdat de verpleging ons in echt contact met de mensen brengt". Veel oud-patiënten komen haar na jaren weer eens opzoeken en dat zuster Veronica hen dan nog kent, bewijst wel hoe persoonlijk zij met hen meeleeft. Vraag zuster Veronica om herin neringen en ge hebt haar op de praatstoel. Eerst over haar meisjes jaren in Limburg; er komen zelfs foto's aan te pas, die haar laten zien op de motorfiets van een vriend! Dan over haar opleiding in het zieken huis, over wijlen dokter De Bruine Groeneveld, die haar les gaf en die in de operatiekamer zo origineel uit de hoek kon komen. „Sta je weer te suffen", zei hij wanneer de zuster niet actief genoeg was. En de vol gende keer: „Wie opereert hier eigen lijk, ik of jij?", wanneer de zuster te actief was! Namen van dokters vangen we op: Leesberg, Nyst, Key, Pieck, Niemer. Aan allen bewaart zuster Veronica de beste herinneringen, evenals aan vele patiënten. Hoeveel zij er in 25 jaar verpleegd heeft? Moeilijk te zeggen, maar een globale berekening leert, dat het er ongeveer tiendui zend geweest moeten zijn! De grootste sensatie in al die ja ren? De oorlog, toen een Duits vlieg tuig neerstortte en zich in de tuin boorde, waar nu de nieuwste afde ling staat. „Het eerste ogenblik Wis ten we niet wat er gebeurde; er sprongen honderden ruiten en zware zieken sprongen uit bed. Op de gang kwamen we mensen met trombose benen tegen en er liep een oude da me met haar geldkistje onder de arm. Het dak was kapot en het water stroomde door de gangen." Over de oorlog kan zuster Veronica lang vertellen. Over de onderduikers op haar afdeling, zoals dokter Lan- gezaal, die bij een razzia op de Haag- weg onder de kolen van Caron ge kropen was en later op de avond zo zwart als een kolenboer per bran card naar het ziekenhuis gebracht werd. De datum van het zilveren FEEST is Vrijdag 17 September. Zuster Veronica zal die dag in het moederhuis te Breda zijn. Maar daar na komt zij terug, want Dinsdag 21 September is er van 3 tot 5 uur re ceptie in het St. Elisabeth-ziekenhuis. Ongetwijfeld zullen vele oud?patiën- ten, die met ons zulke dankbare her inneringen aan deze zilveren zuster bewaren, haar die dag niet vergeten. Wie niet kan komen, weet wel een andere manier om van zijn belang stelling te laten blijken: een harte lijk gebed, opdat God zuster Veroni ca nog vele jaren de kracht moge geven om de dappere verpleegster te zijn, die wij in haar hebben leren kennen. Het lijkt ons onwaarschijnlijk, dat haar foto ooit op alle frontpagina's ter wereld zal verschijnen en zuster Veronica heeft er absoluut geen be hoefte aan ooit de „engel van de Hooigracht" genoemd te worden. Maar ook zonder deze uiterlijkheden zullen honderden oud-patiënten in dankbaarheid blijven gedenken, dat zij in de nieuwe Maria-afdeling -een verpleegster als zuster Veronica aan hun ziekbed gevonden hebben. Daaróm, zuster, nog vele jaren! N. S. SIERAAD VOOR TOCHTHO.EKVAN LEIDEN Nf. .!""j k u jiL-ii. JP 'i u ÜJ a 9 <5 A N 6 ZOND Moderne structuur met vele gemakken Het zal nog wel even duren voor de „grazige weiden" rond het Sta tionsplein, dat op winderige dagen de tochthoek van Leiden genoemd kan worden, een juiste bestemming zullen vinden, De optrek van één ge bouw, de restauratie- en wachtplaats van de N.Z.H., staat in ieder geval vast. Wanneer echter met de werk zaamheden begonnen kan worden weet men nog niet. Nadat men 't ontwerp voor 'n nieu we gelegenheid, die de oude kantoor gebouwen aan de Rijnsburger weg zou moeten vervangen, naast zich neer had gelegd, omdat het totaal een aan fluiting voor het prachtige station zou worden, deed men een beroep op de architect van dit bouwwerk ir. H. G. J. Schelling. Deze ontwierp toen 'n gebouw, dat in lijn en opzet goed aansluit bij het station. Zoals men op de tekeningen kan zien be staan de wanden van dit gebouw van twee verdiepingen voor een groot gedeelte uit glas. Voor de ingang is een brede luifel aangebracht, welke door acht pilaren gedragen wordt. Twee van de steunsels doorboren de Indien ooit de noodzakelijkheid is gebleken van een grotere tentoonstel lingsruimte in Leiden dan die waar over men thans de beschikking heeft, dan is dat wel" opnieuw bij de Lei dato gebleken. De toeloop is nl. zo groot, dat de mensen slechts schuife lend voorwaarts komen en dat de pa den langs de stands in de Stadsge hoorzaal zo vol zijn, dat men het ge- exposeerde nauwelijks kan zien. De maatregel: het publiek in twee ge deelten toe te laten, is geen over bodige luxe gebleken. Voor het twee de gedeelte stonden de mensen in dikke rijen opgesteld en de file was rond 9 uur gisteravond tot de Maars- manssteeg aangegroeid En onder die wachtenden bevond zich een echtpaar, waarvan de ene helft al enkele ipalen had voorge steld maar weg te gaan, omdat het zo lang duurde. Dat was het echtpaar Polanede Romijn uit de Sumatra- straat 24a. De vrees, dat het een vol gende avond toch weer even druk zou zijn, deed de jonge echtelieden even wel besluiten maar vol te houden ente ruim 10 uur waren ze ein delijk binnen. Hun volhouden werd evenwel ruimschoots beloond, want mevr. M. Op de foto: mevr. Polanede Ko mijn en haar man samen onder de de ken, met in hun armen de andere aangeboden geschenken. (Foto: N. v., d. Horst). PolaneDe Romijn bleek de 20.000e bezoekster te zijn. Des middags nog had de heer A. Sanders de 15.000ste kunnen toespre ken, nu was enkele uren later reeds de 20.000ste. Toen mevr. Polane 's avonds met haar man langs de Ambonstraat was gekomen en het huis passeerde van mevr. Libochant, die de gelukkige 15.000ste was geworden, had zij nog gezegd: „Ik wou, dat ik maar eens zo bofte". En zie.. het gelukte. Zij had al spoedig een fraai bouquet an jers in de Leidse kleuren in de ar men en werd door enige leden van het Leidato-cómité meegenomen naar de koffiekamer, waar zij maar wat dankbaar het aangeboden kopje kof fie accepteerde, want de zenuwen hadden haar danig te pakken. En die zenuwen namen nog toe, toen de gelukkige 20.000ste werd ver zocht op het frontbalcon plaats te nemen. De heer A. Sanders heette haar daar hartelijk welkom en zeide, dat het voor de standhouders onge twijfeld een genoegen was de zaal zo vol te zien. De muziek speelde hierna op ver zoek van de gelukkige jonge vrouw „Zeemanshart" en de heer Wolfslag bood vervolgens de door standhou ders beschikbaar gestelde cadeaux aan. In 'n geestig speech je vlocht hij de verschillende geschenken aaneen en van een busje koffie kwam hij naar een lepeltje, 'n vulpen, 'n ballpoint, 'n fles wijn, odeur, koffer met dranken, lakens en slopen, een wollen deken, een foto-toestel en een waardebon van 10, terwijl het Leidato-comité luifel en stijgen als pijlen het zwerk in om tenslotte in vlaggenknoppen te eindigen. Het geheel zal de reizi- gier die tijd of zin mist zijn bus of tram binnen af te wachten, een be schutting bieden tegen de moordaan slagen van het Nederlandse klimaat. Wie er echter zijn gemak van kan of moet nemen, wacht binnen een van alle gemakken voorziene zitje, ter wijl bovendien de toiletten hier zijn ondergebracht. Rechts in de hal kan men zich van lectuur voorzien en links bevinden zich de loketten voor de abonnementenhouders. Voor dege nen, die tijdens het wachten een ken nismaking voor het leven wensen te sluiten, is links in het gebouw een bloemenzaak ondergebracht. Hiermede is de leek in dit gebouw aan het eind van zijn latijn gekomen, want, zoals uit de tekening .blijkt, is de rest van de ruimten bestemd als kantoorlokaal en schaftruimte voor het personeel van de N.Z.H. Het gebouw zal links van het sta tion tegen de spoordijk worden op getrokken; tussen de beide gebouwen komt bovendien nog een urinoir te staan. er nog een bedrag van 50,— bij voegde, te besteden op de Leidato. Tenslotte zegde de leider van het or kest een exemplaar van de lievelings plaat van mevr. Polane aan haar toe. De gelukkige jonge echtelieden, die intussen verder nog niets van de Lei dato hadden gezien, konden te ruim 12 uur naar huis gaan, om morgen avond op hun gemak eens rond te neuzen wat ze zullen gaan kopen. Vandaag' hebben ze de tijd om rond te zien wat ze nog kunnen gebrui ken. 26 September: E.H.B.O.-dag Na de vijf grote acties die in totaal meer dan drie millioen gulden netto hebben opgebracht, zal de Katholieke E. H. B. O. op 26 Sep tember ten behoeve van haar eigen menslievend werk een pleister- Zondag houden. Bij die gelegenheid zullen aan de kerkuitgangen en elders pleisters worden aangeboden, waarvoor geen vergoeding"wordt gevraagd. Wie er iets voor over heeft, kan een gift storten in de bus sen, die dan de ronde zullen doen, En stellig heeft men voor dat goede doel iets geldelijks over. Bovendien is aan vijftien van de uitgereikte pleisters een geheim verbonden. Hij aan wie dat geheim wordt ge openbaard, zal delen in de 15 prijzen, die in totaal f 25.000 zullen be dragen. Van dit totaalbedrag zal de helft in geld worden uitgekeerd, de andere helft in artikelen van Philips-Nederland. Iedereen die wint, krijgt het geheim te ervaren, en wel door mid del van lichtgevende bulletins, die Zondag 26 September, dus nog dezelfde dag, op verschillende plaatsen binnen de parochies in Ne derland zullen worden opgehangen. De eerste winnaar, die zich dan aan het op te geven adres meldt, mag bovendien beschikken over een neon-kruis voor de parochiekerk van zijn keuze. Mocht die kerk reeds een neon-kruis op de toren hebben, dan kan het beschikbare bedrag worden gebruikt voor verfraaiing van die kerk. Men ziet dus, dat de Katholieke E. H. B. O. ook thans een verras sende attractie in uitzicht heeft gesteld. En eenieder zal graag zijn offertje beschikbaar stellen, omdat die katholieke hulpverlening een basis nodig heeft om de naaste te kunnen helpen bij ongelukken op straat, in bedrijven en overal, waar eerste hulp nodig is. Bovendien zullen de bezitters van een pleister die op zich reeds geldelijke waar-, de heeft, op Zondag 26 September aan het puzzlen kunnen gaan om het geheim op te lossen. Doch eerst als de E. H. B. O. bekend maakt, hoe men te weten kan komen of men tot de gelukkigten behoort, zal de oplossing bekend zijn.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5