Enige branches van de winkelstand willen de Leidse markt beknotten Rode Kruis-colonne te klein Volledige agenda van de avondvergadering GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Sneltrein greep auto uit Zwolle 37 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 DE VOORNAAMSTE RAADSSTUKKEN B. en W. zijn het er niet mee eens Op 24 Mei van dit jaar stelde de raad om prae-advies in handen van B. en W. van Leiden een door de secretaris van de afdeling van de Ned. bon van viswinkeliers onder tekend adres, waarin het verzoek werd gedaan de Woensdagmarkt op te heffen en de Zaterdagmarkt te be perken. Dit adres was ingezonden mede namens de bloemistenwinke- liersvereniging Leiden en omstr. en de contactcommissie van de drie samenwerkende verenigingen van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit. In het heden ver schenen prae-advies nemen B. en W. krachtig stelling tegen deze poging het marktleven van de Sleutelstad aanzienlijk aan banden te leggen. Allereerst brengen B. en W. in he- innering, dat de raad op 30 Maart 1953 besloot de op 28 April 1952 in gestelde Woensdagmarkt voor aard appelen, groenten, fruit en bloemen uit te breiden tot een algemene markt. Hierbij werd overwogen, dat de genomen proef, met de uitbreiding van de Woensdagmarkt tot een al gemene markt ten volle was geslaagd. Het uitgegeven terrein werd geheel voor standplaatsen gebruikt en de markt werd druk door het publiek bezocht. Sindsdien is geen wijziging in deze situatie gekomen en alleen hierom al zou het adres niet voor in williging vatbaar zijn. Maar B. en W. willen ook afreke nen met de argumenten van het adres. Het college deelt geenszins de mening van de adressanten, dat de markt in de tegenwoordige samenle ving zou hebben afgedaan omdat de winkeliers over goed toegeruste ver koopplaatsen beschikken. De mark ten zijn de oudste instelling en door de eeuwen heen heeft de markt zich gehandhaafd naast de, hieruit voort gekomen winkels. De "markten trek ken de kopers .zelfs in zo sterke mate, dat mensen van buiten Leiden hiervoor naar de stad komen. Levendigheid in de stad En het is een bekend feit, dat deze mensen ook winkels bezoeken. De markten zijn daardoor niet alleen van groot belang voor de marktkoop lieden, doch evenzeer voor de winke liers. Dit is vooral gebleken, toen de algemene dagmarkt tijdelijk op de Hooigracht moest worden gehouden. Door de markt komt er levendigheid in de stad, menen B. en W., het win kelen wordt er aantrekkelijker door en de middenstand heeft hiervan voordeel. B. en W. zijn er van overtuigd, dat uit de aantallen kooplieden, die op L. H. Heetvelt 40 jaar bij de Leidse Courant Na een 40-jarige „dienstmars" be reikte de heer L. H. Heetvelt heden de mijlpaal, die aan het eind van een dergelijke lange tocht opgesteld staat en de hartelijke belangstelling van het gehele personeel der „Leidse Courant" dat hedenmorgen in de zet terij verzameld was, bewees wel, dat deze tocht een prestatie is, waarbij lagere jubilea een weinig in de schaduw geraken. Zoals wij reeds dezer dagen be richtten, begon de heer Heetveld zijn loopbaan bij onze krant als 16-jarige leerling en heeft hij door de jaren heen ondanks de veelvuldige en ingrijpende veranderingen met een jeugdig élan de promoties gemaakt, die hem tenslotte op een van de ver antwoordelijke posten aan de krant plaatsten, de leiding over de rotatie pers. Nadat de jubilaris en zijn echtgenote door de directeur, de heer C. van Hamersveld, in de directiekamer ont vangen waren, waar hem, naast de gebruikelijke enveloppe vele woor den van lof ten deel vielen, kwam de ratelende zetterij tot zwijgen en liep de heer Heetvelt in de meest letterlijke zin van het woord tegen de lamp, die echter op dat moment nog door een geheimzinnig papier- in-de-lucht aan het oog onttrokken werd. De heer P. J. Cuppen, chef van het technisch personeel, belichtte naast de technische capaciteiten, ook de collegialiteit, die de jubilaris tot een gewaardeerde kracht op de krant gemaakt heeit De voorz. van de Per soneelscommissie van de „Leidse Courant", de heer H. de Graaf, ver telde hoe het inzicht en de initiatie ven van de jubilaris op het gebied van personeelszaken altijd een steun waren geweest voor het technisch personeel. De heer L. v. d. Meer, die namens het administratief personeel sprak, legde uit, dat dc jongeren in de jubilaris een voorbeeld van werk lust en plichtsbetrachting konden zien. Ook de hoofdredacteur dhr. L. C. J. Roozen, stak de loftrompet en al deze gloedvolle woorden waren vergezeld gegaan van cadeaux en bloemen vooi- mevrouw Heetvelt, die als een onzicht bare stimulans door alle sprekers in de lof voor haar echtgenoot betrok ken werd De stroom van woorden en gaven vond tenslotte bij de heer Heetvelt zelf een einde, toen de jubilaris met een kort woord dankte voor de hul diging, hem bereid. Nadat het gehele personeel de jubi laris persoonlijk gefeliciteerd had, gingen de machines weer draaien en vertrok de jubilaris met zijn familie om deze dag verder in huiselyke kring door te brengen. de markt een vaste standplaats in nemen, blijkt, dat de behoefte aan een markt in het bijzonder geldt voor de verkoop van groenten en fruit, vis, bloemen en textiel. Het adres toont verder niet aan, dat de winkeliers door deze markt- verkoop in hun bestaan worden be dreigd, zodat het college zonder na dere bewijsvoering de juistheid van dit argument moeilijk kan aanvaar den. B. en W. zijn daarom van oor deel, dat de Woensdagmarkt niet moet worden opgeheven, en dat ook niet moet worden voldaan aan het verzoek op de Zaterdagmarkt alleen Leidse kooplieden toe te laten. Gasgeysers De Leidse raad krijgt Maandag te beslissen over een voorstel van B. en W. een groot aantal gasgeysers aan te kopen voor nieuw te bouwen wo ningen, of reeds bestaande woningen van een woningcrediet voor dit doel van 50.830,voor 299 woningen van „Ons Doel"; van ƒ42.500,voor 250 woningen van „De Tuinstad- wijk"; voor ƒ42.670,voor 251 wo ningen van „Eensgezindheid" en van 56.270 voor 331 woningen van „Ons Belang" en „De Eendracht". Boven dien moet 11.730,beschikbaar worden gesteld voor de aankoop en plaatsing van 69 drukautomaten in woningen van het zesde gemeente lijke plan. Het is de bedoeling 143 geysers aan te schaffen ten behoeve van wo ningen in oude plannen van „De Tuinstadwijk". Voorts is er het voor nemen voor 331 in aanbouw zijnde woningen en 99 nog te bouwen wo ningen geysers aan te schaffen, om dat de toekomstige huurders de ap paraten dan hebben te aanvaarden. De aankoop van de in totaal 1200 stuks automaten zal in massa ge schieden, omdat dan een belangrijke korting op de prijs wordt verkregen. De kosten voor het bedrijfsklaar op leveren worden per apparaat ge- LEIDSE VARIA Het zestigjarig feest van de K.A.B. wordt na de huldiging van Zondag vanavond in de Hartebrugkerk om acht uur voortgezet met een voor dracht door pater G. de Greeve, Montf. Deze heeft als uitgangspunt voor zijn preek genomen: „Als de Heer het huis niet bouwt werken de arbeiders tevergeefs". Alle K.A.B.-le den met 'hun huisgenoten worden op deze verdiepingsavond verwacht. De Leidse Politiemannen hebben de eerste competitiewedstrijd voor de le klas van de Nederlandse Politie Sportbond, tegen hun Haagse colle ga's met 21 gewonnen. Voor de L.P.S.V. scoorden v. Leeu wen en Nooyens. Burgerlijke Stand Geboren: Adriane Catharine Anna Maria d. van J. Bevaart en A. v. d. Ploeg. Rudolph Johannes Andreas z. van B. G. Gijbeis en J. C. Schen- keveld. Johanna Geertruida d. van S. A. Ciere en H. J. de Graaf. Henk z. van A. Hogewoning en E. J. Baak. Arie z. van H. A. de Vries en J. van Iterson. Jurriën Lucas z. van K. Dok ter en D. Lippe. Hans z. van P. C. v. d. Lof en J. Posthuma. Johannes Flo- rentinus z. van M. N. v. d. Veer en W. G. Zandvliet. Gehuwd: T. Tieken en C. P. van den Berg. Ondertrouwd: H. J. A. Weinberg en I. Jansen. W. J. Fakel en J. v. d. Blom. J. H. A. Koren en E. v. Iter son. P. de Jager en M. de Vries. H. v. Oosten en H. Teske. J. de Vink en E. J. Fakkel. B. Ouwerkerk en J. A. Gerrtise. A. Feijen en S. Volkers. J. J. Brons en H. Houweling. J. T. Se- meijns de Vries van Doesburgh en D. J. C. Wesseling. H. A. Bicker Caarten en B. Hantjens. Overleden: W. v. IJselmuijden dr. 2 j. P. J. W. Maree huisvr. van: v. d. Mark 70 j. raamd op 170,zodat een totaal crediet van 204.000,nodig is. Stadsgehoorzaal Bij de uitvoering van het eerste gedeelte van de restauratie van de Stadsgehoorzaal zijn verschillende gebreken aan de verouderde elec- trische installaties niet verholpen, zo schrijven B. en W. aan de raad. De toestand van de installatie in de re- gelkamer is nu onhoudbaar geworden en verscheidene leidingen in de foyer zijn overbelast. Verder is het noodzakelijk voor uitvoeringen in de grote zaal de lichtsterkte van het voetlicht en de hertzen te kunnen re gelen, waarvoor zeven regeltransfor- matoren moeten worden geplaatst. In totaal is een bedrag van 5.500, nodig, waarvoor het college de raad een crediet vraagt. Verlichting Op 19 Juli stelde de raad een adres van de in de Herenstraat gevestigde winkeliers om verbetering van de straatverlichting in handen van B. en W. om prae-advies. Thans deelt het college mede, dat verbetering van deze verlichting noodzakelijk wordt geacht, hoewel de Herenstraat niet in het eerste verlichtingsplan was be grepen. De kosten worden geraamd op 10.220,welk bedrag uit het reeds eerder beschikbaar gestelde crediet van 82.000,voor verbete ring van de straatverlichting kan worden geput. De verlichting van de beide toe gangen tot de veemarkt voor runde ren en schapen blijkt in alle opzich ten aan de gestelde eisen te voldoen. De varkenshandelaren hebben nu verzocht ook voor de varkensmarkt deze verbetering in te voeren. In de vorige winter is reeds een proef ge nomen met een tijdelijke installatie, die de goedkeuring kreeg van de in specteur van de veeartsenijkundige dienst. B. en W. vragen een crediet van 2.850 voor het doen aanbren gen van een vaste installatie. Verwarming Het voormalige stationsgebouw, waarin een centrale verwarmingsin stallatie aanwezig is, werd door de gemeente op 28 Juli 1952 overgeno men met de lopende huurovereen komst. De huurder van de beneden verdieping was verplicht de installa tie te stoken ook voor de 2 boven buren met de bepaling, dat de eige naar van het gebouw voor de brand stof moest zorgen zonder kosten voor de huurder. Dit komt de ge meente veel te duur uit en daarom stellen B. en W. voor enkele rook kanalen met schoorstenen aan te brengen, zodat de bewoners hun ver trekken op normale wijze zelf kun nen verwarmen. Hiermee is een be drag gemoeid van 2.800, De Leidse gemeenteraad vergadert Zoals men weet vergadert de Leid se raad volgende week Maandag niet 's middags, maar 's avonds om 8 uur. De agenda luidt als volgt: Beëdiging en installatie van het nieuwe lid, de heer J. Ravestein (Pr. Chr., vacature-Knetsch). Benoeming van een lid der com missie voor het openbaar slachthuis (vacature-De Kier). Benoeming van een lid der com missie voor de personeelszaken (va cature-Knetsch). Benoeming van een lid der com missie van toezicht op de gemeente lijke werkplaats (vacature-Knetsch). Eervol ontslag aan de heer H. Vriend als gemeentelijk inspecteur van het onderwijs; benoeming van een nieuwe inspecteur; wijziging van de algemene salarisverordening 1948 in verband met deze benoeming. Benoeming van een lid van'het bestuur van de Vereniging tot bevor dering van de bouw van werkmans woningen (aanbeveling van het be stuur: 1. mr. P. A. van Toorenburg, 2è mr. H. Burgersdijk). Verdeling van de raad in secties. Beschikbaarstelling van 5200, voor uitbreiding van de R.K. U.L.O.- school aan het Levendaal, ter aan schaffing van meubilair en leermid delen; en 66.000,voor de uitbrei ding van het gebouw der R.K. la gere school Lorentzkade 16a met drie leslokalen. Medewerking voor de aanschaf fing van leermiddelen ad 580, ten behoeve van de tweede klas van de Chr. school voor U.L.O. Pasteur straat 2. Verbetering van de lichtinstallatie in de school van de Eerste Leidse Schoolvereniging, Noordeinde 1 (kos ten f 690,—). Aanschaffing van leesboekjes ad f 254,76 voor de eerste Idas van de R.K. jongensschool Haarlemmer straat 240. Verzoek om subsidie van de R.K. middelbare meisjesschool „St. Ursu la" te Boxtel, met afwijzend advies van E. en W. Verbetering electrische installatie in de Stadsgehoorzaal (kosten 5500) Beschikbaarstelling van f 2800, voor het maken van schoorsteenka nalen e.d. in het voormalige sta tionsgebouw aan de Herensingel. Aankoop van de percelen Leven daal 25 en Korevaarstraat 10 (totaal 8700,met het oog op verbete ring van de verkeerssituatie. Vaststelling van de huren der acht woningen van de gemeente aan de De Gijzelaarstraat. Aanschaffing van gasgeysers voor de woningen in onderscheidene wo ningcomplexen. Adres van winkeliers in de He renstraat inzake verbetering open bare verlichting. Instelling van een rechtsvordering tegen de heer S. P. Pauw te Rijns- burg tot betaling van 80 koelloon (opslaan van een partij groenten). Verlichting van de Varkensmarkt. Adres van de viswinkeliers, met afwijzend advies van B. en W. Verlenen van een aanpassingstoe slag aan hen, die in het genot zijn van pensioen of toeslag van de ge meente. Interpellatie Van Iterson betref fende de stand van zaken met be trekking tot het Merenplan. BIJBOUW VAN DRIE LOKALEN R.K. SCHOOL LORENTZKADE. In het voorstel van 3 April j.l. deelden B. en W. de raad mede, dat de R.K. school voor u.l.o. aan het Levendaal moet worden uitgebreid wegens toeneming van het aantal leerlingen. Daar uitbreiding van het schoolgebouw niet mogelijk is en het bovendien aanbeveling verdient alle klassen van de school voor uitge breid lager onderwijs in hetzelfde gebouw bijeen te houden, stelden B. en W. voor medewerking te verle nen tot uitbreiding van de Finse school voor gewoon lager onderwijs aan de Lorentzkade 16a, met drie leslokalen waardoor drie lokalen in het gebouw aan het Levendaal kun nen worjlen vrijgemaakt voor de no dige uitbreiding van dc u.l.o. school. De uitbreiding van de u.l.o. school brengt mede dat nieuwe leermiddelen en nieuw meubilair nodig zijn. De kosten daarvan zijn thans bekend en bedragen rond f 5.200,welk be drag in vijf jaren kan worden afge schreven. Wat betreft de uitbreiding van het gebouw der lagere school aan de Lo rentzkade 16a met drie leslokalen, hebben B. en W. zich inmiddels, overeenkomstig artikel 77 der Lager- onderwijswet 1920, met de bouw plannen verenigd. De kosten van de uitvoering daarvan worden thans ge raamd op 66.000,welk bedrag in 40 jaren kan worden afgeschre ven. Vertrokken in de week van 6 tot en niet 11 September. J. Algra. Morsstr. 62-64. Ermelo, Leuvenumseweg 88; M. A. M. Ariaans. Noordeinde 2a, Arnhem, Cl. v. Maasdijklaan 6; W. F. Blansjaar, Maresingel la, Heerde, Groteweg 11; H. G. Blom, v. Bemmelenstr. 17, Amsterdam ChurchilUaan 66 1; D. Bolk, Vinkenstr. 6, Almelo, Bornerbr.str. 112; D. G. Uil den Boogaard. Hooigracht 100, Ver. Staten v. Noord Amerika; W. H. Brans, Haag- weg 28, Boskoop, Biezen 70; A. A. M. van den Broek. Rijnsb.weg 10. Zoeter- meer, Stationsstr. 71; W. Brugman en fam.. Soembastr. 53. Dordrecht, Aal scholverstraat 7 C Rd; Wed. G. Mathy- senCerfontain, St. Jacobshof 8, Wage- ningen, Floralaan 50a; E. B. Contant, Burggravenlnan 7. Wassenaar, Schouw- weg 92; J. P. Cornelisse en fam., Utr. Veer 15. Leiderdorp. Meidoornstr. 12; A. P. van Dalen, Utr. Jaagpad 120a. Kort- gene. Beatrixstr. 21; T. F. J. Dessauva- gie. Haven 24a. 's Gravenhage, De Sav. Lohmanlaan 473 A; J. van Deventer en fam.. Paviljóenshof 16. 's Gravenhage, Bezuidenh.weg 365; J. A. F. Doove, Pa pengracht 34. Heemstede. Cloosterweg 24; G. M. A. Duijnstee. Warmonder straat 4, 's Gravenhage. Frederikstr. 73; J. M. A. v. Eekelen, Groenhovenstr. 26, Grave. Bosschebaan 15; A. Feenstra, Warmonderweg 5. Sassenheim, Tijlloo- straat 8; W. A. J. Fontijn en fam.. Heren gracht 96. Zoeterwoude, Miening 35; E. M. Gaastra. Spieghelstr. 20a, Wassenaar, Middelweg 81; G. J. Gerbscheid. De Sit- terlaan 81. Rotterdam. Nieuwendijk 20; E. J. M. Gerritsen, Hooigracht 11-29. Doesburg, Veerpoortwal 7; F. P. Gold stein en fam'., Marjënpoelstr. 41. Ver. St. v. N. Amerika; C. MengerinkGort zak, Schutterstr. 5a, Utrecht, J. v. Zut- phenstraat 56; M. C. Grooff, Maarsmans- steeg 25, Alkmaar, Eikelenbergstr. 56; H. Groot, Schelpenkade 41, Driebergen- Rijsenburg, Leinweberlaan 19; C. G. M, de Groot, Rijnsb.weg 10, Oegstgeest, Grunerielaan 37; P. de Groot. Hansen straat 5a. Rotterdam, Toepad 120; L. Guijt, Langcgracht 79, Katwijk, School straat 36; W. Hagenbeek, Oude Rijn 14, Rotterdam, Fr. Ruysstr. 29c; P. H. J. Hakkaart. Herenstr. 134, Eelde, Wolf- hornweg la; C. A. M. v. d. Ham. Bronk- horststraat 17a, Oirschot, Koestr. 37; S. V. LubbeHamman. Boerh.laan 47. Zuid Afrika; C. H. M. Hoeks, Meerb.str. 11, Heemstede, Cloosterweg 24; A. E. S. Holtz, R. en Schiekade 48, Apeldoorn, Soerenseweg 106; M. A. Horree. R. en Schiekade 48, Apledoorn. Soerenseweg 106; P. Houweling, Roodborststraat 29. Turkije: E. R F. de Jager. J. de Witt- straat 57. Sliedrecht, B9; H. Jansen, Co- sijnstraat 17. Ro.osendaal ca NB. Emma- straat 45; C. C. M. Janssen. L. Morsweg 59, Wassenaar, Pr. Marielaan 17 A; A. P. VersteegJas en fam., Zoetervv.singel 52 Dordrecht, Bosb. Toussaintstr. 65; M. Kalisvaart, J. de Wittstr. 44. Groot Brit- tannië; P. C. A. Kerkvliet, De Genestet- straat 2a, Weert, Biest 43; G. G. Kletter, Maredijk 161, Suriname; H. Kraaij, Hooigracht 94. Dordrecht. Rozenhof 7; E. E. rKalt. Garenmarkt 25. Noordwijk, Zwarteweg 20; J. J. A. Labro, Lammen- schansweg 76. Gennep. Bergstr. 15; I. Lammers, Boerhaavelaan 27. Hilversum, H. Hendriklaan 1; H. J. Lefers, Lam- menschansweg 73, Enschede, Hengelose- straat 232; A. M. Linnenbank, Pelikaan straat 1, Tilburg, Oude Dijk 1: T. F. C. van Looij, v. L. Stirumstr. 19, Bergen L., F 1; T. v. d. Meulen, Pietersk.straat 12, Verenigde St. v. N. Amerika; J. C. Nen- nie. Zoeterw.weg 130, 's Gravenhage. Hoefkade 1246; B. van Noort, Haarl.weg 49, Haarlemmermeer, Pr. Hendriklaan 43; A. J. M. Padberg, Leeuwerikstr. 11, Voorhout, Leidsevaart 2; H. H. Perquin, Breestr. 45, Haarlem, Veenberglaan 6; L. Piskora en fam., Kersenstr. 23, Indo nesië; B. Post, Vinkenstr. 6. Hengelo, O., Pruisische Veldweg 37; O. F. Rem- meus, W. de Zwijgerlaan 9a, Helmond, Smalstr. 62; E. P. van Riet, Rijnsb.weg 10. Haarlem, Berkenrodestr. 20; P. J. Rippe, Breestr. 106, Delft, Simonsstr. 84; H. M. J. J. Rouma, Apothekersdijk 11a, België; A. M. van Roijen, Lammen- sehansweg 1. Deventer, Binnensingel 28; W. M. Rijsdam, Hooigracht 15, Wasse naar, Nassaulaan 18; P. Sakko, Cobet- straat 31, Utrecht, v. d. Voort v. Zijp laan 36; J. KoelewijnSalman, Leven daal 43. Brielle, Voorstr. 108; M. F Schöttle, Plantsoen 67. Noordwijk, H. ter Duinstr. 14; A. T. Lopes Cardozo—Slot houwer en fam., Lammenschansweg 59. Indonesië; F. Smit. Haagweg 33, Heer len. Benzenraderweg 212; Soejono (Ra den) en fam., W. de Zwijgerlaan 25a. Indonesië; D. Verkaik, Roodborststr. 38, Haarlem, v. 't Hoffstr. 64; M. de Vries, Oude Singel 80. Urk, wijk 5 no. 42; A J. Waasdorp. Rijnsb.weg 10, Oegstgeest, Warmonderweg 24; H. C. M. Bader Weers, Janvossensteeg 24. Amsterdam, Madurastr. 15; W. A. v. d. Weijden, Cla- rensteeg 11, Katwijk. Baljéstr. 53; A. M. van Wingerde, Rijnsb.weg 10. Heem stede, Ant. Duycklaan 12; A. M. Wisse. Haarl.str. 224. Breukelen, Straatweg 9; E. C. J. van der Wijngaard. Utr. Jaag pad 9, Vlaardingen, Delftseveerweg 23d. Propaganda-avond moet Leidenaren animeren De colonne Roode Kruis corps Lei den heeft ten minste 160 helpers en helpsters nodig wil men voor een stad van bijna honderdduizend inwo ners niet van onderbezetting kunnen spreken. Dat zegt dr. H. P. Vcldhuy zen, de commandant; het behoort daarom tot zijn diepste wensen, dat het huidige aantal van 80 a 90 man- nen en vrouwen door de nieuwe cursus zal kunnen worden opge voerd tot het vereiste aantal. De rampoefeningen van 1-2 en 26 Juni j.l., waarbij respectievelijk 100 en 250 gewonden dikwijls lange tijd vergeefs verzuchtingen om hulp slaakten, hebben bewezen, dat de colonne Leiden te klein is, toen im mers zijn ook colonnes van de rand gemeenten te hulp geroepen. Helper en helpster. De nieuwe opleiding duurt twee jaar. Het eerste jaar wordt een com plete E.H.B.O. opleiding gegeven, het tweede jaar wordt nuttig gemaakt Vlieg er eens uit neus te halen zonder dat er nattig heid aan te pas komt. Toch is het nodig er eens af en toe tussen uit te gaan. Zoals gewoonlijk zouden we de boekenweekkreet „Vlieg er eens uit met een boek" kunnen aanhef fen, als er hedenavond niet voor de katholieke arbeiders in het St. An- toniusclubhuis een vefcl aantrekke lijker mogelijkheid om er eens tus sen uit te knijpen bestond. Daar aan de Leidse Mare komt om 8 uur namelijk een man spreken, die alles waarover onze haren te bergen rijzen aan de lijve heeft ondervon den. Tien jaar heeft de man krijgs gevangen gezeten in het rode para dijs en al zijn avonturen zullen door de jeugdige arbeiders vanuit een gemakkelijke stoel beluisterd kun nen worden. Dit is echter lang niet alles, in de pauze wacht de aanwezigen boven dien een verrassing, die de pennen in beweging zal brengen. Onze pen echter nóg niet, daarvoor weten we zelf nog te weinig. We zijn benieuwd. met corpstraining. Dit laatste woord doet wat militair aan, maar de op leiding op zichzelf heeft zeker niets martiaals. Denken we alleen maar aan de functie waartoe deze cursus opleid: hlerper of helpster. Niet op de eerste plaats oorlogsrampen sprin gen dan in de gedachte, maar juist het vrede-'brengende werk, zoals het behulpzaam zijn bij de toottocht voor chronische invaliden, bij het bekende jaarlijkse ziekentriduum, het assiste ren bij de bloedtransfusiedienst en activiteit op de 3 Octoberfeesten. Om eventuele gegadigden tot dit werk te animeren wordt er Vrijdag a.s. in de grote cursuszaal van het Academisch Ziekenhuis een propa ganda-avond gegeven, waarvoor de toegang gratis is. Heren en dames tussen 18 en 45 jaar zijn hier van harte welkom. Het devies „Leiden een voldoende bezette Roode Kruis colonne" moet werkelijkheid wor den. Agenda van Leiden WOENSDAG: „In de Vroolijcke Arke",' 7.30 uur, avondmis 12^-jarig bestaan S.F.R. Hartebrugkerk, 8 uur nam. conf. K.A.B. Geb. Steenschuur 6, 8 uur nam. vergadering „Mij, voor Tuinbouw en Plantkunde". R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat 4. Repetitie „De Vrouw en de slang" Aanvang 7.30 uur. DONDERDAG: Hartebrugkerk, 8 uur nam. confe rentie K.A.B. Vergulde Turk, 8 uur nam. Katholie ke Jeugdraad: Bespreking met aal moezeniers en hoofdleiders over het jeugdwerk. VRIJDAG: Hartebrugkerk, 8 uur nam., conferen tie K.A.B. Harmonie, 8 uur vergadering „St. Christoffel". Mater Ajnabilis school: spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.30—20.30 in de R.K. Vak school aan het Galgewater. BIOSCOPEN Casino: Afgekeurd. Lido: „Lucky me", alle leeftijden. Luxor: „Een circus vluchtte", 18 jaar Trianon: „De wereld veroordeelde haar", 18 jaar. Rex: „Gevaarlijke onderneming", 14 jaar. De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2 <4 eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 104 uur; 's Zondags 14 uur (Tot 19 September). Stadsgehoorzaal: „Met de Leidato de wereld rond". Dagelijks van 2— 5.30 uur en van 6.3011 uur nam. Dienst der apotheken De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 11 September 13 uur tot Zaterdag 18 September 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding flan ken, Hogewoerd 171, Tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- kooi 8-^-13 cent,"rode'kooï?7—27 ct ter Apotheek, Wilhelnunapark 8, tel. witte kool 6 cent. sav. kool 12—15 et.,' 26274 putjeskool 12 cent, aardappelen 610 cent, postelein 14—27 cent, spinazie 37 cent, kroten 1216 cent, rabarber cent, sjalotten 21 cent, uieen 1315' cent alles per kg., sla 3.7016.40. per 100 stuks; bloemkool A 3058 cent, idem B 21—32 cent, idem C 12— 21 cent, idem stek 811 cent, kom- Maarten van Rossums oude slot kommers 12—23 cent alles per stuk, „De Canneburgh" te Vaassen, dat bospeen 20—23 cent, radijs 6 cent, tot voor kort bijna in het vergeetboek boskroten 7 cent, alles per bos. Ap- was geraakt, begint weer belangstel-pelen: Zigeunerinnen 10 cent. Peren: ling te trekken. Triump de Vienne 39 cent. spiegel- De 20.000ste bezoeker van dit sei- peren 10 cent alles per kg., bramen zoen kon worden genoteerd. 38 cent per doosje. Goed afgelopen Op de spoorwegovergang te Zalne, gemeente Zwollerkerspel, is gisteren een personenauto, bestuurd door de heer J. G. Westemeyer uit Zwolle, aangereden door een sneltrein uit de richting Zwolle. De trein raakte de auto aan de achterbumper, waardoor deze zeer licht beschadigd werd. In de auto za ten verder de vrouw van de bestuur der zijn oudenrs en twee kinderen. Niemand van de inzittenden werd ge wond. De trein had door het onge luk enige vertraging. De bestuurder verklaarde, dat hij het rode knipperlicht bij de overweg wel heeft zien branden. Fantasievol boekhouder verduisterde f 8.6000,- Sterk verhaal „Ik geloof van uw verhaal over chantage geen woord", zei de presi dent van de rechtbank te 's Graven hage gisteren tegen een 56-jarige boekhouder uit Den Haag, die moest terecht staan, omdat hij het bedrijf waar hij werkte (de N.V. Hamefa in Den Haag) voor ƒ8600 had opgelicht. Hij had het doen voorkomen alsof hij oud-koper inkocht voor de firma en legde ten bewijs hiervan zelfgemaak te koopbriefjes over. Vroeger was verdachte al enige malen veroordeeld, o.m. tot drie jaar gevangenisstraf wegens knoeierijen. Een employé van het bedrijf zou hiervan op de hoogte zijn geweest en hem onder bedreiging 10.000 hebben willen afpersen. Al het van oplichting verkregen geld zou hij aan deze employé hebben afgedragen. De president nam dit niet aan, daar verdachte zelf de employé had ont slagen, toen deze te laat op het werk verscheen. Bovendien werd verdachte in een reclasseringsrapport geken schetst als leugenachtig en rijk aan fantasie. De officier van justitie eiste twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Uit spraak 28 September. SCHOORSTEEN BRAK AF. Arbeider gedood. Vanochtend omstreeks half acht is de 34-jarige heier A. J. Pennings uit Rotterdam het slachtoffer geworden van een arbeidsongeluk. Op een hei werk in de Schietbaanliaan te Rot terdam had men een der tuinen van de heistelling over een schoorsteen gelegd. Toen men vanmorgen, nadat er een paal was geheid, de stelling ging verplaatsen, is een stuk van de schoorsteen afgeL roken. De man achter de heimachine zag het vallen en waarschuwde terstond. Een ande re heier gelukte het opzij te sprin gen, doch het slachtoffer, dat omhoog keek kreeg het stuk, dat ongeveer 100 kg woog. op het hoofd. Hij was nagenoeg op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis ver voerd. Marktberichten WOERDEN 15 Sept. Kaas. Aan gevoerd werden 199 partijen. Prijzen beste soort 2 11—2.17, 2e soort 2.04 —2,10, extra kwaliteit tot 2.32 per kg. De handel was matig. TER AAR, 13 Sept. Groente, Kassnijbonen f 9.50—10.90, stek 6.90 snijbonen 6.30—8.80, idem B 2.80 --5 90, stamprincessenbonen 6.20 9.00, idem B. 3.80, stokprincessen- bonen 7.20—10.90, spekbonen 6.70 6.80, idem B f 3.90, witte pron kers 4.50—6 50, idem B ƒ2.60—4.00 alles per 10 kg. tomaten A 25—38 ct., iden. B 25—42 cent, idem C 20—28 ct., idem CC 20 cent, idem bonken 20— 24 cent, and j vie 7—16 cent,e groene 3Unte GOLF eer

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3