Tweede Kamer besprak uitvoerig de middenstandsnota Nieuwkoop bijna verrijkt met 'n „waardeloze" gemeente-achitect Pauselijke internuntius uit Zwitserland bezocht bollenbedrijf in Sassenheim De paratyphus in Katwijk Bodegraafse Najaarsmarkt ook na de middag gezellig Vrachtauto te Huizen brengt invaliditeit voor 12-jarige Chefarine „4" doet wonderen WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 DE LËIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In de Tweede Kamer was aan de orde de behandeling van de Midden standsnota 1954. De heer HOOIJ (KVP) zegt dat de Middenstandsnota een belangrijk stuk is: de schriftelijke voorbereiding van deze openbare behandeling heeft zelf al, zij het incidenteel, resultaten opgeleverd. De katholieke afgevaar digde meent dat het aantal (3040 percent) van de middenstandsbedrij- ven, dat in de nota als georganiseerd wordt opgegeven te somber is. On danks de na-oorlogse moeilijkheden en gezien de toestand van vóór de oorlog, is thans een behoorlijke or ganisatiegraad bij de middenstand bereikt. Met de regering is hij een warme voorstander van de totstandkoming van de PBO voor de onderscheidene terreinen van het middenstandsbe drijfsleven. Het is verheugend dat grote groepen in de Kamer oog heb ben voor de sociale zekerheid ten aanzien van de middenstand. Men zal, ten aanzien van de sociale ver zekeringen voor zelfstandigen, de sociale wenselijkheid hand in hand moeten laten gaan met de econo mische mogelijkheid. De mogelijk heden, die hier te lande bestaan tot het verkrijgen varj crediet, vinden in het buitenland hun weerga niet. Nog steeds zijn 200 gemeenten bui ten de borgstellingsfondsen gebleven. Kan het Rijk nu niet tijdelijk, tot het toetreden van deze gemeenten, de verplichtingen van deze gemeenten overnemen, zodat ook in deze ge meenten de middenstand aan crediet geholpen kan worden? De midden stand onderging na de oorlog relatief een grote vermogensachteruitgang. De heer Hooij dringt aan op een on derzoek naar de ontwikkeling van de vermogenspositie in de midden- en kleinbedrijven en ook naar de mid delen (met inbegrip van fiscale) om die positie te verbeteren. Het zou bijvoorbeeld al een belangrijke tege moetkoming zijn als de inkoopcombi naties geen 3/4 percent omzetbelas ting zouden behoeven te betalen. De heer VAN DE WETERING (CHU) zegt dat in de nota men de mens te weinig voor ogen gehad heeft. De middenstand verwacht dat zijn belangen in de toekomst op hoog niveau behartigd blijven. Het mag niet bij deze nota als een éénmalig vuurwerk blijven. De heer Van de Wetering geeft van zijn ernstige bezorgdheid blijk, nu ter zake van het vestigingsbeleid de overheid eerst bereid is om voor zieningen bij de wet te treffen, als bij de betrokken bedrijfstak van een noodtoestand kan worden gesproken. Hij doet een beroep op de regering om tijdig in te grijpen en niet te wachten tot een noodtoestand is in getreden. Anders zal hij in dit verband een uitspraak van de Kamer moeten vra gen. Is de regering bereid, om een garantie te geven aan een door het bedrijfsleven zelf in het leven geroe pen financierings-instituut? De win kelsluiting mag niet worden aange past aan de straathandel: dat is niet de bedoeling van de wet. De middenstand acht deze nota te leurstellend, omdat geen belasting verlaging is voorgesteld. Formeel kan men wel instemmen met wat de nota hierover zegt, maar toch wordt blijk gegeven van weinig inzicht in het geen er bij de middenstand leeft. De heer PESCHAR (P. v. d. A.) zegt dat bij behandeling van een der gelijke nota de detailkwesties beter buiten beschouwing kunnen blijven; die kunnen beter bij de begroting besproken worden. Men zou aan de hand van een rfbta bijvoorbeeld om de twee jaar het beleid in de mid denstandssector kunnen bespreken. Voor de Nota heeft hij waardering. Al zal men nu, gezien de vrij smalle basis van de Nota. nog slechts een voorlopig debat kunnen voeren. Er NA ANDERHALF JAAR. Rampslachtoffer aangespoeld. Bijna achttien en een halve maand na de watersnoodramp, die in Fe bruari van het vorig jaar Zuid-West Nederland teisterde, is gistermorgen het stoffelijk overschot van een der slachtoffers aangespoeld. Het lijk kon worden geïdentifi- meerd als dat van een inv/oortster uit Nieuwerkerk. Het dorp Nieuwerkerk had ruim 270 rampslachtoffers te betreuren. ARBEIDSPRODUCTIVITEIT IN INDUSTRIE HOGER. De arbeidsproductiviteit in de in-, dustrie heeft in het tweede kwar taal van dit jaar een vrij belang rijk herstel te zien gegeven ten op zichte van het eerste kwartaal 1954, toen een flinke teruggang intrad in vergelijking met het laatste kwar taal van het vorige jaar. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft berekend, dat de pro ductie per werknemer in de industrie (zonder bouwnijverheid) gedurende April/Juni 110 pet. bedroeg van het peil van voor de oorlog. In het eerste kwartaal van dit jaar werd een in dexcijfer (basis 1938=100) gere gistreerd van 106, tegen een index van 113 in het laatste kwartaal van 1953 en een index van 105 in het tweede kwartaal van het vorige jaar. De personeelsbezetting in de in dustrie is in het tweede kwartaal van dit jaar wederom iets toegenomen, waardoor een indexcijfer werd be reikt van 157, tegen 156 in het eerste kwartaal van dit jaar en 155 in het laatste en 151 in het tweede kwartaal van 1953. Het indexcijfer voor de industriëële productie gaf ten gevolge van de ver hoogde arbeidsproductiviteit ook een stijging te zien. Het bedroeg in het tweede kwartaal van dit jaar 173, tegen 166 in het eerste kwartaal 1954 en 175 in het laatste en 159 in het tweede kwartaal van het vorige jaar. wordt aan de hand van de Nota al het een en ander aangepakt. De Nota wijst sanering van de randbedrijven met hantering van het behoefte-element af. De regering staat ook niet enthousiast tegenover een vrijwillige sanering. De Nota doet op dit punt wat ongeïnteres seerd aan. Toch ligt hier een bran dend probleem. De regering dient hier te steunen door bijvoorbeeld marktonderzoekingen. Ook dient zij een vrijwillige sanering te bevorde ren en te stimuleren. Dat dient thans te geschieden. De heer CORNELISSEN (VVD) zegt, dat de overheid in haar beleid slechts moet ingrijpen, als de eigen krachten van de middenstand tekort schieten. De PBO kan de midden stand de materiële middelen ver schaffen, waardoor het „zelf doen" regel, en een overheidsingr pen uit zondering wordt. De kern van het middenstandsprobleem ligt in een on voldoend organisatie-besef en een tekort aan economische samenwer king. De liberale afgevaardigde kan het beleid van de minister van Econo mische Zaken wel aanvaarden, om dat het een liberaal karakter draagt. Het is echter te betreuren, dat dit beleid soms door andere departemen ten wordt doorkruist. Functioneel beleid De heer VAN DEN HEUVEL (KVP) zegt, dat men de ontwikke lingskansen zoveel mogelijk moet stimuleren. In de zich sterk ver nieuwende maatschappij dient de maatregel. Het uitgangspunt van deze nota is een middenstand, welk begrip echter allerminst concreet is. Hij meent dat de nota ook gericht had moeten zijn op de onderdelen, waarin de midden stand bestaat. Wat de voorlichting betreft wil spreker er voor waar schuwen, om een aantal midden standsconsulenten aan te stellen, die op 't gehele terrein van de midden stand werkzaam moeten zijn. De mid denstand telt een 200 k 300 sectoren, en men zal ook hier functioneel te werk moeten gaan, teneinde tot een goede voorlichting te komen. De heer DE RUITER (CHU) zegt, dat men met de Nota nog geen directe practische verbeteringen kan verwachten. Zo is bijvoorbeeld een commissie nog bezig met het bestu deren van de randbedrijven; een der moeilijkste problemen van de mid denstand. Spr. meent dat het direc toraat-generaal voor de middenstand zeer goed werkt en de belangen van de middenstand goed behartigt. In vergelijking tot de landbouw kan ge zegd worden dat de overheid meer doet aan de middenstand. De heer VAN EYSDEN (AR), zegt te hopen dat ook in de kringen der betrokkenen men zich met intensiteit zal werpen op een bestudering van de vraagstukken, die in deze nota aan de orde worden gesteld, en zal streven naar een oplossing daarvan. Spr. meent dat hantering van het behoefte-element een ernstige aan tasting van de vrijheid van vestiging betekent. Hij kan zich wel vinden bij de opvatting van de staatssecretaris, dat het behoefte-element slechts by afzonderlijke wet moet worden ge hanteerd en dan slechts als tijdelijke Wie vervalste getuigschrift? Arrogante fantast „Het hele getuigschrift is mij een raadsel; ik begrijp er niets van. Het is ongevraagd opgemaakt en mij per post toegezonden". Dit zei gistermid dag een 33-jarige bouwkundig op zichter uit Bussum voor de Amster damse rechtbank over een getuig schrift met gegevens over de be kwaamheid en duur van zijn betrek king als bouwkundig opzichter in dienst der gemeente Bergen (N.H.), voorzien van de handtekeningen van de burgemeester en de gemeente secretaris dier gemeente. De man was ten laste gelegd, dat hij dit getuigschrift vals had opge maakt. De als getuigen gehoorde burgemeester en gemeente-secreta ris van Bergen verklaarden een stemmig, dat de handtekeningen niet van hen afkomstig zijn en dat zij het getuigschrift nooit tevoren hebben gezien. „Eigen werk". Als getuige deskundige werd ook gehoord de 78-jarige schriftkundige dr. W. F. Hesseling uit Den Haag, die in zijn rapport tot de conclusie komt, dat het getuigschrift vals is en dat het niet met de schrijfmachine geschrevene op het getuigschrift af komstig is van de hand van ver dachte. Uit het verhoor voor de rechtbank bleek, dat verdachte het getuigschrift had gebruikt bij het solliciteren naar de functie van architect der gemeen te Nieuwkoop. Hij was reeds in deze functie benoemd, doch na het ont dekken van de vervalsing, werd de aanstelling ingetrokken. Net van bedrog. De officier van justitie achtte de vervalsing wettig en overtuigend bewezen. „Het verhaaltje over het ongevraagd toezenden is moeilijk te geloven, omdat hij ook B. en W. der Moeder met baby te water geraakt Beiden verdronken gemeente Nieuwkoop heeft medege deeld, dat hij in het bezit zou zijn van het M.T.S.-diploma, hetgeen la ter niet juist bleek te zijn". Het rapport noemt de man „een arrogant persoon met veel fantasie". „Had men de vervalsing niet bijtijds ontdekt dan was Nieuwkoop nu met een waardeloos figuur opgescheept". Hij eiste zes maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf. Niet wettig bewezen? De- verdediger sprak zijn twijfel uit over .de feilloosheid van het soort rapporten als van de schriftkundige. „Verdachte stond bij de gemeente Bergen bekend als een zonderling. Zou het niet mogelijk zijn geweest, dat iemand de man een poets heeft willen bakken? Of misschien wilde men hem in Bergen kwijt?". Zijn cliënt is in het bezit van tal loze goede getuigschriften; hij acht te de tenlastelegging niet wettig en overtuigd bewezen en vroeg vrij spraak. De rechtbank zal op 28 September a.s. vonnis wijzen. Dinsdagmiddag bezocht de pause lijke internuntius uit Zwitserland mgr. Gustavo Testa, in gezelschap van een pater Benictijn het bloem- bollenbedrijf van de firma Fred, de Meulder te Sassenheim. De hoge gast werd verwelkomd door de directeur, de heer Ch. de Meulder, waarna in het privé-kan- toor een aangenaam onderhoud plaats vond. Hierna werd een rondgang ge maakt door dit moderne bloembol- lenbedrijf, waar de heer de Meulder uitleg gaf over de nieuwste machi nes, welke gebruik worden. Groot was de interesse van mgr. voor het nieuwe gebouw en de in stallatie hiervan met de nieuwste instrumenten o.a. de z.g. „heetkook- inrichting. Na de dahila-cultuur nog bezich tig te hebben, vertrok het gezelschap naar Lisse. om een bezoek te bren gen aan de Hobaho, omdat mgr. te kennen had gegeven ook gaarne over het veiligwezen ingelicht te worden. Het bezoek bij de firma de Meul der duurde ruim VA uur. Een onderzoek heeft thans uitge wezen, dat de besmettelijke ziekte, die in Katwijk aan den Rijn verscheide ne personen heeft aangetast, paraty phus is en geen typhus, waarmede de artsen aanvankelijk rekening hielden. Inmiddels is deze ziekte vandaag bij nog meer personen geconstateerd. Er zijn in Katwijk aan den Rijn thans vijf en negentig paratyhpus-patiën- ten. Ook in het nabij gelegen Val kenburg (Z.-H.) is deze ziekte bij twee personen waargenomen. In totaal zijn twintig ernstige pa tiënten in het ziekenhuis te Leiden opgenomen, De andere patiënten wor den thuis verpleegd. Er worden, al thans voorlopig, geen voorbereidin gen getroffen om in Katwijk aan den Rijn een noodverpleegruimte in te richten. Hiervoor waren namelijk Waarschijnlijk is de 19-jarige mevr. M. StrijkerHerbers uit Klaziena- veen gistermorgen, toen zij te 7 uur met haar 14 maanden oud zoontje voor op de fiets op weg was naar haar werk, de macht over het stuur kwijt geraakt, terwijl zij op de mulle zandoever van het veenkanaal reed, j a want zover als men thans heeft Bodegraafse marktcomimssie dit kunnen vaststellen, is zij in een on- jaar eens het volle licht heeft laten Het was een goede gedachte, dat bewaakt ogenblik te water gereden, tengevolge waarvan zowel zij a's haar zoontje verdronken. Later op de dag ontdekte voorbij gangers het lijkje van de baby in het water en na korte tijd dreggen vond men ook het stoffelijk over schot van de vrouw. schijnen over de 30 veteranen, die veertig jaar of langer hun kaas in Bodegraven aan de markt brengen. Aldus sprak burgemeester Croles bij de huldiging van de veteranen op het gemeentehuis. Immers, Bodegraven is niet alleen belangrijk, om de De politie stelt een onderzoek in. plaats, die de middenstand inneemt, De oudste veteraan, de 81-jarige van Leeuwen uit Reeuwijk, die reeds 41 jaar op de kaasmarkt niet heeft ontbroken, proeft met kennelijk ge noegen de hem gepresenteerde kaas. Snelheids-slachtoffer Een twaalf-jarige scholier uit Huizen is gistermorgen het slachtoffer ge worden van het roekeloze snelverkeer en zal, als tol aan de snelheidsdrang van anderen, blijvend invalide zijn. De jongen was per fiets op weg naar school, toen een vrachtwagen, die hem tegemoet reed, voor een stilstaande auta moest uitwijken en door de snelheid de bocht zo groot maakte, dat hij op het linker weggedeelte be landde, waar de jongen reed. De achterkant van de wagen greep de jongen en verwondde hem zo deer nis wekkend aan de arm, dat dit lichaamsdeel later in het Diaconessen- ziekenhuis geamputeerd moest worden. maar bovenal als kaascentrum. Hier is ©en fout hersteld, aldus spr., om dat vorige jaren eerst de handelaren aan de beurt kwamen en de produ centen op de achtergrond raakten. Tenslotte bracht hij dank aan deze oude getrouwen en wekte over hun hoofden heen de jongeren op de aan voer van boerenkaas te handhaven. Vervolgens werd aan allen een oorkonde uitgereikt, vervaardigd door de Bodegraafse kunstenaar Cor Veelenturf. Ex-wethouder Boer, die .slechts" 38 jaar in Bodegraven ge markt heeft, kreeg toch ook het in signe, omdat hij nog zovele jaren ge werkt heeft in de marktcommissie. Namens de veteranen sprak de heer S. Visser uit Leimuiden, die dank bracht voor de hulde, hun door het gemeentebestuur gebracht. De heer D. van Donk kwam met een alleraardigst vers voor de dag, waar in hij de historie van de Boreftse markt schetste. De prijs voor de verst komende boer viel ten deel aan P. Baars, die uit de N.O.-Polder kwam. De tweede prijs was voor de heer C. Bakker uit Barneveld. Het slot van deze officiële ontvangst was nog een woord van een der boeren uit Noorden, die verbetering vroeg van de Schoordijk, waarna verras singen en rokertjes werden aange boden. Amusement Om 2 uur was het bij het station een massale drukte. Circa 600 kinde ren stonden met blikken gereed voor de trommelmars. Oorverdovend was het lawaai. Maar zeker heeft het tal rijke publiek intens genoten van deze kostelijke optocht, waarin vele groepen origineel waren uitgedost. Het meest opvallend was een keu rige groep meisjes, die zo uit de Congo konden zijn geïmporteerd. In het verdere verloop van het middag program was het o.a. het Zaans Kunstensemble, dat op de braderie van het vijverfestival het publiek vermaakte met grollen en schetsjes. Het avondfeest ving om half acht aan met het optreden van de „Bie- tenfbouwers" o.l.v. Boer Biet op het grote witte podium op de Nieuwe Markt. Om 8 uur werd het vijver festival voortgezet met illuminatie en het optreden van een Gouds Accor deongezelschap. Circa 10 uur was de I 2;. verlichting op volle toeren en ving het slotfeest aan. Feeëriek deden de sprookjeseilanden aan met kabou tertaferelen, een wonderzwaan en als een uniek stuk werk een drij vende Gouden Koets. Over dit alles dreven de klanken van het nabije kermisvermaak, en de prikkelende geuren van de poffertjeskraam. Zo wel op straat als in de café's-restau- rants heerste tot na middernacht de echt gezellige, bijna traditioneel ge worden drukte van de Bodegraafse Najaarsmarkt. TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN k 65 el (Advertentie) plannen geopperd, doch deze zullen thans zeker nog niet worden ver wezenlijkt. E.H.B.O. De afd. van de R K. E.H.B.O. vergaderde in het Parochie huis onder leiding van de heer Co Winters. Volgens het jaarverslag van de secretaris was er een actief ver enigingsleven geweest en de penning- meesteresse, mej. Jeanne van Pari don, had een batig saldo in kas van 150,De rekening werd goedge keurd. Tot nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heren Bierman en Kolte resp. te Katwijk aan Zee en Valkenburg en mej. Ria v. d. Akker te Katwijk aan den Rijn. De voorz., de heer P. Huiberts vertrekt naar el ders, dus moest er een nieuwe voor zitter gekozen worden, waarvoor werd uitverkoren de heer Co. Win ters. Een uitvoerige bespreking had plaats over de plannen van het a.s. seizoen. Een oproep in de parochie zal plaats hebben voor het houden van een cursus E.H.B.O. en wel voor be ginnelingen en voor gevorderden. Tij dens de vergadering gaven 4 nieuwe leden zich op. Pastoor Hesp. sprak een propagandistisch woord tot de aanwezigen en haalde in een voor beeld aan. wat een kleine groep kan bewerkstelligen als de kwaliteit maar goed is. K.D.C. Gisteravond speelde KDC haar eerste competitiewedstrijd tegen K.W.Z., welke met 13door K.W.Z. werd gewonne. Hier volgen de uit slagen: K.D.C.K.W.Z. J. SchoneveldP. Meijvogel 02; J. LavenA. v. Duy- vanbode 02; H. J. KoelewijnT. v. Beelen 11; Jac. FrekeD. Meijvo gel 11; Fr. SpierenburgJac. de Best (res.) 11; Am. van Beelen N.O. 20; C. van KlaverenG. Pluimgraaff 02; J. HouwerJac. v. d. Plas 02; H. VoorzaatA. Her- bert 0—2; J. HeemskerkB. v. Rijn 2—0. Uislagen groep II onderlinge wed strijd: G. FrekeH. Klinkenberg PoolC. de Winter 11. BALCON MET TWEE ARBEIDERS VIEL OMLAAG. O'ok op de feestelijke dag van de Najaarsmarkt werden de slopings- werkzaamheden aan het pand Ubert voortgezet. Omstreeks het middag uur gebeurde het, dat een balcon, waarop 2 arbeiders bezig waren van de gevel losraakte en naar beneden plofte, met het gevolg, dat beide arbeiders bekneld raakten. De een brak zijn enkel en kreeg een ont wrichte heup, de ander kneusde zijn enkel en liep diverse schrammen op. Dr. Beije en de Rode-kruisman E. v. Waveren verleendt-n spoedig de eer ste hulp, waarna beide slachtoffers naar een Gouds ziekenhuis werden vervoerd. Overige wedstrijden uitgesteld. HAZERSWOUDE Moeilijke redding Gistermorgen geraakte het 2-jarig zoontje van mevr. Koelman, wonen de in de Gerelaan, in een voor de woning gelegen brede sloot. Een zus ter van mevr. K., die eveneens in dc Gerelaan woont, zag het ongeluk ge beuren. IJlings nam zij een hark en spoedde zich naar het kind om het te redden Terwijl zü daarmee bezig was, kwam de moeder van het kind aanlopen en bedacht zich geen ogen blik. Zij sprong in de sloot, greep haar kind en gaf dit over aan haar zuster, die aan de kant van de sloot stond. Toen zij het kind in haar ar men had, zakte de kant weg en kwam zij met het kind in de sloot terecht. Door het gillen en hulp roepen kwa men de buren aanlopen en redde het drietal. Geboren: Elisabeth d. van P. v. Tol en E. van Zanten. Getrouwd: P. J. Louwers 32 j. en C. E. van der Werf 33 j. Overleden: Arie van der Sluis 35 j. echtgenoot van Hendrika de Bruin. Marinus Dirk van Vliet, 55 j. echt genoot van Maria Lagerwaard.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2