S)aCcid6e6oti^ant Edens Europese tournee eindigt in Parijs Eden's Schoolstrijd opgelaaid in België Ook Piccioni is het met hem eens De laatste en zwaarste hindernis Een aardig duitje Een vrije loonronde van 6% te verwachten Het spionnagecomplot in Perzië WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 13298 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LAATSTE LOODJES I BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De Britse minister Eden heeft gisteren ook de steun van zijn Italiaanse collega Piccioni gekregen voor zijn plan om het Brusselse bondgenootschap, waarbij Engeland, Frankrijk en de drie Benelux-landen zijn aangesloten, uit te breiden met West-Duitsland en Italië. Vanochtend is Eden naar Parijs gevlogen om de laatste en hoogste hindernis tijdens zijn Europese rond reis te nemen. Het plan, dat Eden aan de Franse premier Mendès-France zal voorleggen, heeft nu reeds in beginsel de goedkeuring van België, Ne derland, Luxemburg, West-Duitsland en Italië. handelen over de Joegoslavisch- Amerikaanse samenwerking. Te Rome arriveerde gisteren uit Parijs veldmaarschalk Montgomery. Hij verklaarde, dat zijn tocht niets te maken had met de aanwezigheid DULLES KOMT ER OOK BIJ. De Westduitse bondskanselier Adenauer, heeft gisteren aan zijn parlementaire aanhangers meege deeld, dat de Britse minister zijn aanspraak op volledige Westduitse souvereiniteit geheel had gesteund. Adenauer verklaarde verder, spoe dig een onderhoud te zullen hebben met de Amerikaanse minister Dulles. HU zei niet of dit zou gebeuren tij dens een tweegesprek of t.g.v. de negen-mogendhedenbUeenkomst te Londen, die Dulles waarschUnlijk zal bijwonen. In Rome heeft Eden tijdens zijn gesprek met zijn Italiaanse collega ook de kwestie-Triëst aangesneden, die nog steeds wrijving veroorzaakt tussen Italië en Joegoslavië. In de Joegoslavische hoofdstad Belgrado wordt deze kwestie waar schijnlijk op het tapijt gebracht door de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Murphy, die daar gisteren uit West-Duitsland is aangekomen. Murphy zal ook onder- Wervelstorm op transport naar Siberië De wervelstorm heeft niet alleen het grootste Japanse eiland Honsjoe, maar ook het Noordelijke eiland Hok kaido links laten liggen en is thans op weg naar Siberië. Alleen het Zui delijke Japanse eiland Kioesjoe is getroffen. Hier zUn Maandag veertig mensen om het leven gekomen en 132 gewond. 57 Personen worden ver mist. De wervelstorm heeft thans nog een snelheid van honderd km per uur, na zijn aanvankelijke snelheid van 200 km. Op Kioesjoe zijn ruim 11.000 huizen overstroomd of verwoest door de storm en stortregens. Door een aard verschuiving, als gevolg van de storm, zijn ongeveer veertig mensen bedolven in het dorp Minakami in het district Koemamoto. Er zijn vijf lijken geborgen en men vreest dat niemand meer in leven is. Er zijn 33 schepen gezonken en 73 beschadigd of op drift geraakt. van minister Eden en eenvoudig een routinebezoek was. De Noorse minister van Buiten landse Zaken, Halvard Lange, zou vandaag naar Parijs gaan om bespre kingen te voeren met de Franse pre mier en mogelijk ook met Eden, al vorens hij naar de Ver. Staten ver trekt om de algemene vergadering van de Ver. Naties bij te wonen. Indien het Britse plan om West- Duitsland en Italië op te nemen in het Brusselse bondgenootschap door gaat, zal Engeland wellicht aan Rus land voorstellen het Brits-Russische vriendschapsverdrag, dat in- 1943 voor twintig jaar werd gesloten, even lang van kracht te laten zijn als het verdrag van Brussel (vijftig jaar). Dit voorstel tot verlenging zou dan bedoeld zijn als een poging tot het wegnemen van de Russische veront rusting over Engelands medewerking aan de Westduitse herbewapening. C.V.P. neemt dat niet Bejaarden op Paleis F Dinsdagmiddag hebben ouden van dagen uit verschillende dorpen en steden van Nederland een bezoek gebracht aan het paleis Soestdijk, waar zij door H. M. Koningin Juliana en prinses Marijke werden begroet. H. M. onderhield zich met velen van de oudjes persoonlijk en toonde war me belangstelling voor ieder van het groepje die aan haar werd voorge steld. Foto: Prinses Marijke mocht een reuzenfruitmand in ontvangst nemen, waarbij mevrouw N. Smitt Avis, par ticulier secretaresse van H. M. de Koningin, haar een handje moest helpen. Na afloop van een gistermiddag gehouden bijeenkomst van de C.V. P.-groepen van Kamer en Senaat in België is een motie aangenomen, waarin het ontslag van een honderd tal leerkrachten uit het katholiek on derwijs door de socialistische minis ter van onderwijs ten scherpste wordt afgekeurd. Vastgesteld is, zo heet het in de motie, dat de regering door de han delwijze van haar minister van on derwijs goed te keuren, zich schul dig maakt aan de ergste aantasting, welke zich na de oorlog, heeft voor gedaan, van het constitutionele prin cipe van een gelijke toelating van alle Belgen tot openbare ambten. Door de leerkrachten, die gevormd werden door de katholieke universi teit van Leuven en door de katholieke normaalscholen, ter zijde te stellen, begaat de regering een grove on rechtvaardigheid en geeft zij duide lijk blijk van haar vijandigheid te genover het katholieke onderwijs. De parlementsgroepen der C.V.P. gedogen niet, dat ondanks de waar- De (charmante) 26-jarige huis vrouw Margaret Deibei uit Mount Pleasant in Michigan is bezig, een fortuintje aan kleingeld cadeau te krijgen sinds een Amerikaanse tele visie-ster Garry Moore, zijn 3 mil- lioen toeschouwers verzocht, nu eens één mens op de wereld rijk te ma ken en daarom allemaal aan Marga ret een „nickel" (waarde in Neder lands geld: 19 cent) over de post te zenden. Op de eerste dag reeds opende men voor haar 26.000 brieven, die bij elkaar 1.659 dollar (ongeveer 6300 gulden) bevatten. Inmiddels liggen alweer 60.000 andere brieven op haar te wachten. Als het zo nog even doorgaat zal ze volgens schatting van de deskun digen der posterijen 100.000 dollar (bijna 400.000 gulden en wij krij gen daar niets van) ontvangen. De directeur van het postkantoor van Mount Pleasant heeft 60 vrij willigers aan het tellen gezet. Ze zijn voor het gemak ondergebracht in de lege ruimten van de plaatselijke ge vangenis. Waarom juist Margaret Deibei voor de „nickels" werd uitverkoren? Ze was met vacantie in New York, schaarde zich onder de toeschouwers in de televisie-studio, en werd door Garry Moore uitgepikt omdat hij haar aardig om te zien vond. ZWEEDSE VISSERS BESCHOTEN. Twee Zweedse vissers hébben Dins dag meegedeeld, dat hun vaartuig Dinsdagochtend vroeg door buiten landse oorlogsschepen is beschoten, toen zij ter hoogte van Hudiksvall (Zweden) in de Botnische Golf aan het vissen waren. De vissers, Sjoeberg en Nilsson, zeiden, dat de beschieting was be gonnen, toen zij hun netten inhaal den. Een groot aantal projectielen kwam in het water rondom de boot neer. Eén granaat ontplofte op vier meter afstand, aldus het verslag van de vissers. De mannen zeiden van oordeel te zijn, dat zij zich in internationale wateren bevonden. Zij hebben door de duisternis geen oorlogsschip kun nen onderscheiden. Wel namen zij mondingsvuur van kanonnen waar. Onmiddellijk na de beschieting keerden de vissers terug naar de Zweedse havenplaats Gran. Zij lie ten inderhaast een deel van hun net ten achter. L._ schuwingen, die de laatste twee we ken tot de regering zijn gericht, de ze nog niet besloten heeft de ontsla gen op te schorten en zich slechts beperkt heeft tot de herziening van enkele individuele gevallen. De C. V.P. heeft daarom de heren Harmei en de Schrijver opgedragen de rege ring zonder verwijl over deze aan gelegenheid te interpelleren en de Kamer hiertoe op korte termijn bij een te roepen. Vorstelijke Poolreis De S.A.S. heeft vertegenwoordi gers van de Deense, Noorse en Zweedse koninklijke huizen en re geringen uitgenodigd om de ope- ningsvlucht KopenhagenLos An geles via de Noordpool mee te ma ken. De vlucht zal plaats hebben op 15 November. De afstand van de route Kopen hagenLos Angeles via de Noord pool bedraagt ongeveer 8600 kilome ter: de huidige route via New York 10.200 kilometer. De reis over de Noordpool is bijna drie uur korter. INBRAAK IN AMERIKAANSE AMBASSADE. In de nacht van Maandag op Dins dag is ingebroken in het gebouw van de Amerikaanse ambassade aan de Benoordenhoutseweg in Den Haag. Het schijnt, dat de dief of dieven via een tuimelraam van de badka mer in een naast het ambassadege bouw gelegen en daarmede verbon den woning is (zijn) gekomen. Ten slotte werd de afdeling marine be reikt, waar uit de brandkast een klein bedrag, men spreekt van 2000,is ontvreemd. - Trieste resten van de Triton komen boven water Een gedeelte van de romp van de „Triton" komt boven water, opge licht door een aantal grote lucht zakken. De bergingswerkzaamheden 1 zee, die er in de mond van de Shan- gaan nog steeds voort, al worden zij non-rivier staat. ernstig belemmerd door de zware Wel logistiek maar geen mannetjes Volgens de New York Herald Tri bune heeft president Eisenhower de Zevende vloot opdracht gegeven om de Chinese verdedigers van Quemoy volledige steun op het gebied van de logistiek te geven. Daaronder wordt verstaan de aanvoer, de legering en de voorziening met voorraden van allerlei soort. De president wenste niets te zeggen over het bericht, dat in feite inhoudt dat de Amerikanen de nationalisten bij de verdediging van Quemoy alle denkbare hulp zul len geven, behalve in de vorm van Amerikaanse troepen. De Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan zal worden versterkt met het vliegdekschip Midway en zestien tor- pedobooajagers, die nu alle dienst doen in de Atlantische Oceaan. Deze versterking zou echter niets te ma ken hebben met de toestand aan de kust van China. Nederland helpt de rampslachtoffers India, Pakistan, Algerije De Nederlandse regering heeft be sloten een bedrag van ƒ75.000 be schikbaar te stellen voor de slacht offers van de natuurrampen in In dia, Pakistan en Algiers, ƒ25.000 gaat naar de door de watersnood ge troffenen in Inia, 25.000 naar die in Pakistan en 25.000 naar de slacht offers van de aardbevingen in Al giers. Komend jaar de huren omhoog, maar belastingverlaging en aanvullende loonsverhoging Gistermiddag heeft het bestuur van de Stichting van den Arbeid het be raad over de toonhoogte hervat. De bespreking heeft tot een gemeenschap pelijke conclusie inzake een voorstel geleid dat de vertegenwoordigers van de centrale organisaties ieder in hun eigen kring zullen verdedigen. Verwacht mag worden dat aanstaande Vrijdag een beslissing ter kennis van regering zal kunnen worden gebracht. Voorgesteld zal wel worden de lonen met maximaal 6 te verhogen. In de afzonderlijke bedrijfstakken zal moeten worden onderhandeld over de toepassing van dit percentage. De vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid zullen deze gemeenschappelijke conclusie eerst ieder in eigen kring moeten verde digen. Vrijdag zal de beslissing ter kennis van de regering worden gebracht. De mededelingen aldus de „Tel." die de ministers Suurhoff en Zijl stra aan zes vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid hebben gedaan, maakten een einde aan de onzekerheid, die over de loononderhan delingen tot nu toe hing. Medegedeeld werd dat reeds aan het begin van het volgend jaar een huurverhoging van ca. 15 voor de vooroorlogse woningen zal worden door gevoerd. Deze huurverhoging zal worden gecompenseerd door belastingver- Jagingen en een aanvüllende loonsverhoging van circa 2 Door deze mededelingen bleek het niet langer noodzakelijk de loonsver hogingen, welke reeds op kortere termijn gewenst waren, te koppelen aan de huurverhoging. Doordat vast kwam te staan, welke loonsverhogingen op iets langere termijn zijn te verwachten, kon men hiermede reeds thans rekening houden. Verwacht mag worden, dat de regering na het uitbrengen van het advies zeer grote spoed zal betrachten. Van een verplichte loonronde zal geen sprake zijn. Het wordt dus een vergunning tot verhoging van de richtlijnen voor de rechtens geldende lonen met genoemd percentage. De loonsverhoging zal in het bedrijftaks- gewijze overleg moeten worden gerealiseerd. Duurde reeds dertien jaar De laatste tijd zijn, zoals gemeld, in Perzië enige honderden officieren gearresteerd wegens communistische activiteit en spionnage voor Rusland. „Hiermede is een eind gemaakt aan een reeds 13 jaren durende samen zwering bij leger, politic en lucht macht", verklaarde gisteren de Per zische minister van Oorlog, generaal- majoor Haydayat, in het parlement. Dank zij dit spionnagecomplot heeft Rusland o.a. uitgebreide in lichtingen gekregen over elke tank en elk kanon of uniform, die dank zij de Amerikaanse hulpverlening sinds de val van Mossadeq naar Per zië verscheept zijn. Bijzondere aandacht werd geschon ken aan de militaire positie langs de Noordelijke grens van Perzië. De leden van het complot hadden ook plannen ontworpen voor het veroorzaken van wanorde in het ge- hele land, teneinde het parlement te dwingen tot verwerping van het met de Westelijke mogendheden opge stelde olie-verdrag. Onder de gearresteerde officieren zijn er twee, die de naam Phalavan dragen, hetgeen de familienaam is van Perzië's huidige koningshuis. Zij zijn blijkbaar verre familie van de Sjah. Op de lijst van 78 namen staan voorts dertien kolonels en het valt in het algemeen op, dat zich onder de leden van het als communistisch aan geduide complot zoveel afstamme lingen voorkomen van oude, voor name Perzische families. De arrestaties zijn niet beperkt ge bleven tot legar, politie of lucht macht. Volgens de militaire gouver- Onbestendig weer Het K.N.M.I. deelt mede: Een matige Zuidwestelijke lucht stroom heeft in de afgelopen dagen het weer in ons land een wisselend karakter gegeven, waarbij weer. en kele buien tot ontwikkeling kwa men. Vooral boven de Noordzee, waar de zeewatertemperaturen nog 16 tot 17 graden zijn, ontstonden de buien gemakkelijk en vele gingen daarbij met onweer gpaard. De buienactiviteit nam gisteren echter sterk af, wat veroorzaakt werd door de nadering van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Intussen is op de Oceaan de luchtcirculatie sterk ge wijzigd. Een depressie, die zich heeft afgesplitst van de oude tropische cycloon, die langs de kust van Ame rika en Canada grote schade aan richtte, verplaatste zich snel in de richting van Schotland. Het koufront van de depressie beweegt vrij snel over de Noordzee en brengt in ons land wat regen. Op de Oceaan is reeds een nieuwe storing versche nen, die opnieuw zeer snel naar het Oosten koerst en die opnieuw in on ze omgeving regen zal veroorzaken. Daar verwacht mag worden, dat de depressieactiviteit boven de Oceaan toeneemt en de situatie gunstig is voor een snelle Oostelijke beweging van deze depressies, krijgt het weer in de komende dagen een onstand vastig karakter met perioden van regen en veel wind. neur van Teheran Bachtiar, zijn ook 130 communisten gearresteerd onder het technisch en adminitsratief per soneel van de olieraffinaderij te Aba- dan. Maar hier zijn tot nu toe geen plannen ontdekt voor sabotage van de raffinaderij. MGR. HUIBERS CONSACREERT KERK TE BLOEMENDAAL. In de parochie van de Allerheilig ste Drieëenheid te Bloemendaal, waar de zetel is gevestigd van het wereldziekenapostolaat, heeft de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Hui- bers, gistermorgen de nieuwe kerk geconsacreerd. De pontificale plechtigheid werd door talrijke hoogwaardigheidsbekle ders bijgewoond, onder wie mgr. van de Bronk, S.M.A., bisschop van Ku- masi (Afrika), mgr. C. van Tright, officiaal van het bisdom Haarlem en minister A. C. de Bruijn en de bur gemeester van Bloemendaal. (Geldig van Woensdagavond j j tot Donderdagavond. Opgemaakt j te 10 uur). VRIJ VEEL BEWOLKING. Over het algemeen vrij veel bewolking met tijdelijk, vooral j in het Noorden van het land wat lichte regen of motregen. Vrij i t krachtige tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Minder koude j naojit, morgen overdag ongeveer j dezelfde temperaturen als van- i daag. 16 Sept.: zon op 6.15 en onder 18.55; maan op 20.2 en onder 11.26 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het K. N. M. I. van hedenmorgen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 18 C. OSLO nevel 15 KOPENHAGEN licht bew. 16 AMSTERDAM regenbui 17 LONDEN motregen 17 LUXEMBURG mist 16 PARIJS licht bew. 19 BORDEAUX mist 16 GRENOBLE regen 20 NICE zwaar bew. 26 GENEVE regen 16 zürich regen 20 LOCARNO onweer 24 BERLIJN nevel 18 FRANKFORT nevel 18 MiiNCHEN regen 18 ROME licht bew. 26 AJACCIO zwaar bew. 30 Korreltje De waarde van het leven wordt niet bepaald door de lengte maar door de inhoud.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1