Overal in het bisdom zullen machtige fabriekscomplexen verrijzen Bedrijfspanden in nieuwe woonwijken Vlammen vernielden veevoerfabriek Teleurstellende oogst schept goede opbrengstverwachtingen Na 9 jaren gevangenisstraf volgde gisteren vrijspraak joods weesmeisje wordt niet in een Katholiek gezin geplaatst DINSDAG 14 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 GEESTELIJKE ONTWIKKELINGSGEBIEDEN BISSCHOPPELIJKE RICHTLIJNEN l De bisschop van Haarlem heeft, zo als gisteren in 't kort gemeld, richt lijnen gegeven voor de geestelijke ontwikkelingsgebieden in het Bisdom Haarlem. Aan deze zeer belangrijke richtlij nen is het volgende ontleend: De krachtige invloed, die er in de moderne wereld uitgaat van de voort gaande technische en economische ontwikkeling op het geestelijk leven van de katholieke bevolking, heeft aldus de bisschop Onze ernstige belangstelling en vraagt om een po sitief gericht beleid. In Zijn laatste Kerstboodschap zegt de Heilige Vader, met ononderbroken bezorgdheid de koortsachtige jacht naar technische vooruitgang, naar op voering van de arbeidsproductiviteit en van de levensstandaard, gade te slaan, een koortsachtig, veelal uit sluitend materialistisch streven, dat de mens in de wortel dreigt te beder ven en zijn geestelijk leven te ver stikken. Wijzelf mochten in de vorige jaren bij gelegenheid van Kerkenbouw- Zondag U enkele malen spreken over de zeer vérstrekkende materiële en geestelijke gevolgen van de steeds voortgaande technisch-economische ontwikkeling in Ons Bisdom. Vol vertrouwen oy God, die de aarde aan de mens gaf om haar te bevolken en aan zich te onderwerpen, en in de wetenschap dat iedere opsporing van de krachten van de natuur door de techniek verricht, tenslotte een opspo ring en ontdekking is van de groot heid, de wijsheid en "de harmonische volmaaktheid van God, hebben Uw geestelijke leiders steeds duidelijke richtlijnen gegeven om de gelukkige vooruitgang van de gemeenschap te verzekeren volgen de omstandighe den van plaats, tijd en volk. Met gro te dankbaarheid gewagen Wij hier van de grote sociale encyclieken, machtige stimulansen om in een door de technische revocatie ontwrichte sa menleving opnieuw evenwicht te brengen, waardoor rechtvaardigheid en liefde heersen jegens iedere mens, op welke trap van de maatschappe lijke ladder hij zich ook bevindt. Wij weten uit ervaring, dat in het verleden het geloofsleven van grote groepen katholieken door de indus trialisatie en verstedelijking en de voortgaande technische ontwikkeling grote schade heeft ondervonden. Ook in Ons Bisdom heeft deze ontwikke ling in deze en de vorige 'eeuw vele inwoners, vaak afkomstig uit platte- Jandsstreken, geestelijk en psychisch onvoorbereid en door de samenleving niet beschermd, meegsleurd in de dynamiek van de industriële revolu tie en urbanisering. Velen hébben in die tijd de Kerk verlaten er. verloren hel geloof, waarin zij door onze voor ouders met zoveel zcrg en liefde wa ren grootgebracht De aangeduide ontwikkeling is geenszins tot stilstand gekomen Dit blijkt uit studies en rapporten van de burgerijke overheid en andere in stanties In de naatstc toekomst zullen dan ook een aantal gebieden in Ons Bisdom ingrijpende veranderingen ondergaan, waardoor het beeld van een aantal onze steden en dorpen grondig zal worden gewijzigd. De oorzaken daarvan zijn gelegen in de groei van de bevolking en de daar mede noodzakelijk verbonden uitbrei ding en verandering der bestaans- bronnen Deze bevolkingsgroei stelt de bur gerlijke overheid en het bedrijfsleven voor de noodzaak zich bijzonder in te spannen om voor het groeiende ge slacht nieuwe bronnen van werkgele genheid te openen. Het stemt Ons tot grote dankbaarheid dat de burger lijke overheid en het bedrijfsleven deze met voortvarendheid ter hand genomen taak, hierbij ten volle ge steund door het gehele Nederlandse volk, tot op heden met zoveel suc ces bekroond zagen. Deze taak is zo zwaar omdat, bij een groeiende bevolking, op het plat teland in de land- en tuinbouw prac- tisch geen geschikte uitbreidingsmo gelijkheid van de werkgelegenheid meer bestaat Alleen in de sectoren van industrie, handel en overige dienstverlening zal voor de bevol kingsaanwas werk gevonden kunnen worden. Om deze reden moesten Wij consta teren, dat de maatschappelijke struc tuurveranderingen, zo kenmerkend voor de ontwikkeling in de eeuw die achter ons ligt, ook de toekomst zul len beheersen. Zowel aan de randen van de grote steden als in de plattelandsgebieden zullen in Ons Bisdom machtige fa briekscomplexen verrijzen. Vele jonge mannen en vrouwen zullen naar deze centra van werkge legenheid trekken. ,Onze steden zullen met nieuwe ste den worden uitgebreid en dorpen tot steden worden uitgeboud. Wil deze technisch-economische ontwikkeling zich voltrekken ten bate van het geestelijk heil van de mens dan moeten Wij in een aantal gebieden, welke Wij als geestelijke ontwikkelingsgebieden beschouwen, bijzondere pastorele apostolische ta ken ontwikkelen en zullen bovendien de katholieken een doeltreffende in vloed dienen uit te oefenen in de or ganen, waaraan de maatschappelijke vormgeving is toevertrouwd. Wij constateren in dit verband met voldoening, dat ook de burgerlijke overheid in het bedrijfsleven voor de sociale en zedelijke aspecten van de industrialisatie steeds meer open oog hebben. In het bijzonder vestigen Wij de aandacht op een passage in de eerste Industrialisatienota, waar de Minister van Economische Zaken verschillen de van deze problemen noemt en daarbij de nadruk legt op de belang rijke taak welke de Kerken, de jeugd beweging en de vakorganisaties in deze dienen te vervullen. In het jongste Mandement hebben de gezamenlijke Bisschoppen van de Nederlandse Kerkprovincie er op gewezen, dat hoewel Kerk en Staat een eigen gebied bestrijken, beide levensgebieden geenszins te scheiden zijn. „Bij alle werkelijk onderscheid" zegt het Mandement „blijft het leven één en mag dat leven ook het openbare niet losgemaakt worden van God en Godsdienst". Het is nu de wezenlijke eenheid van de diep ste levensvraagstukken, zoals die zich mede voordoen in Ons Bisdom met zijn zo sterk geconcentreerde bevolking, met zijn ingewikkelde economische structuur en met zijn snelle stedebouwkundige ontwikke ling, die Ons noopt tot het invoeren van nieuwe vormen van zielzorg en tot het treffen van voorzieningen op het gebied van het maatschappelijke en culturele opbouwwerk. De Kerk heeft immers ook op dit terrein Haar onvervreemdbare rechten en plich ten. Toen Uw Bisschoppen in hun ge zamenlijk Mandement de noodzaak uitspraken van een katholiek sociaal program, eigentijdse vormgeving van gerechtigheid voor allen, hebben zij hierbij uitdrukkelijk gesteld, dat hun taak in deze zich beperkt tot het ver kondigen van de zedelijke beginselen, ook voor het sociaal-economisch han delen, en het stimuleren tot daden. Het is volgens de woorden van het Mandement de bijzonder taak van de leken en speciaal van de katholieke sociale organisaties deze beginselen en richtlijnen toe te passen volgens dé omstandigheden van plaats en tijd en volk. Met alle steun, in het bijzonder van degenen die op grond van hun op leiding en maatschappelijke positie hiertoe zijn geroepen, vertrouwen Wij dat de moeilijke taak, waarover Wij spraken, zal worden volbracht. Instelling van een „Adviescom missie voor de geestelijk ontwik kelingsgebieden in het Bisdom Haarlem". Wij hebben het daarom nodig ge oordeeld in te stellen een Adviescom missie voor de geestelijke ontwikke lingsgebieden in het Bisdom Haar lem. Het zal in de eerste plaats haar taak zijn Ons voorstellen te doen omtrent de gebieden, door Ons aan te wijzen als „Geestelijk Ontwikkelingsgebied", en voor elk van deze gebieden een stichting voor te bereiden, welke stichtingen in een voortdurende be reidheid tot daadwerkelijke samen werking met de andere bevolkings groepen, een voorlichtende, coördine rende en, indien dit noodzakelijk blijkt, uitvoerend? taak hebben te vervullen inzake het maatschapelijke en culturele opbouwwerk in bedoel de gebieden, teneinde het godsdien- stig-zedelijk welzijn met name van de katholieke bevolking te beschermen en te bevorderen. Samengesteld uit ter zake kundige priesters en leken, zal zij met 'het oog op de eerdervermelde taak, in r.auw overleg met de daarvoor aan gewezen organisaties en instellingen. Ons hebben te adviseren ten aanzien van de door Ons te geven richtlijnen in de onderscheidene sectoren van het maatschappelijke en culturele opbouwwerk. Bijzondere aandacht zal daarbij gevraagd worden voor de voorlichting en activering van, en de daadwerkelijke hulp aan al degenen, die betrokken zullen worden bij de toekomstige structuurveranderingen in Ons Bisdom. Wij zijn er van overtuigd door deze Onze besluiten bij te dragen tot het geen in het Mandement de kerstening van het openbare leven werd ge noemd, welke kerstening bovenal hierin gelegen is, dat ook in het hui dige stadium van de heilsgeschiede nis natuur en techniek instrumenten kunnen, ja moeten zijn tot Gods ver heerlijking en tot heil van de nieuwe mens. Benoemingen. Voor de eerste maal heeft de Bis schop als leden van de Commissie benoemd: mgr. H. J. J. van Hussen (voorzitter), prof. G. H. L. Zeegers, hoogleraar te Nijmegen en direc teur-generaal van het Kath. Sociaal Kerkelijk Instituut (secretaris), ree tor W. A. E. Bokeloh van het Kath. Sociaal Centrum, prof. ir. J. H. Fro ger, hoogleraar aan de Tëchn. Hoge school, de heer J. Kortink van de K.A.B., mgr. mr. F. J. C. M. Op de Coul, directeur van het R.K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Op voeding en mr. G. J. Vermeulen van de L.T.B. Nieuwe financieringsinstituten noodzakelijk geach Het probleem der vestiging van middenstandszaken in nieuwe woon wijken is een nationaal vraagstuk geworden. Patriële oplossingen bie den geen uitweg meer. Tot deze con clusie is een rapport gekomen, uitge bracht door het College van Handel en Industrie in de levensmiddelen branche waarvan oud-minister Al- bregts voorzitter is. In de Memorie van Antwoord op de Middenstandsnota heeft de rege ring voor het probleem reeds enkele oplossingen aangegeven, die ook in bedoeld rapport naar voren worden gebracht. Er blijven echter nog wel wensen over. Zo staan de organisa ties in de levensmiddelenbranche o.a. op het standpunt dat de overheid evenals bij de woningbouw onder bepaalde voorwaarden het risico van de onrendabele top voor haar rekening dient te nemen. Gelijk bekend zijn twee belangrijke nieuwe regelingen met betrekking tot de bouw van middenstandszaken in uitzicht gesteld, n.l. een door de overheid gegarandeerde financie ringsregeling, welke de eigenbouw van middenstandspanden via lang hy pothecair crediet mogelijk maakt. Voorts is een eveneens van overheids wege gegarandeerde langlopende credietregeling ter financiering van de bedrijfsinrichting en eventueel ook van de voorraad in uitzicht gesteld. In de kruideniersbranche heeft men zich beraden over de vraag of op het gebied van de bouw van nieu we bedrijfspanden een taak ligt voor de institutionele beleggers. Het wordt niet noodzakelijk ge acht, dat de overheid zelf de gelden ter beschikking stelt. Dan zal echter een financierings instituut in het leven moeten wor den geroepen, dat het de insti tutionele beleggers mogelijk maakt de gelden in grote bedragen ter be schikking te stellen, waarbij het ri sico niet groter' is dan de institutio nele beleggers normaliter lopen. De overheid zou zich dan garant moeten stellen voor de terugbetaling der ter beschikking gestelde bedra gen Op deze wijze zou dit financie ringsinstituut credieten aan midden standers kunnen verstrekken, uiter aard met inachtneming van door de overheid te stellen voorwaarden. De vraag is nu of bij de realise ring van een en ander de nieuwe cre- dietregelingen opnieuw over de Mid- denstandsbank moeten lopen dan wel of de overheid bereid is garanties te verlenen aan door de middenstands- bedrijven zelf in het leven te roe pen financieringsinstituten. Het rapport van de levensmiddelen branche acht afzonderlijke finan cieringsinstituten beter, zulks gezien de lange looptijd der credieten en de mogelijkheid op deze wijze gelden uit de particuliere sector aan te trekken. Het is te begrijpen aldus „Trouw" dat ook in verband met deze materie mén in middenstands kringen met grote belangstelling naar het parlementaire debat over de Mid denstandsnota uitziet. Institutionele beleggers hébben zich reeds bereid verklaard deze vorm van credietver- lening ter hand te willen nemen waarbij het niet uitgesloten moet worden geacht dat gunstiger voor waarden zullen worden gesteld dan bij normale bankcredieten. Uien verregend Vraag zal aanbod overtreffen Alle factoren hebben dit jaar mee gewerkt om een' minimale uicnoogst ta verkrijgen, die zeker slechts onge veer de helft bedraagt van de hoe veelheid, die de laatste jaren ter be schikking van de export kwam, al was deze hoeveelheid dan ook veel te hoog,, met alle gevolgen van dien voor de' prijs, die zowel voor teler als handelaar niet lonend was. In het seizoen 1954/55 zal de vraag naar uien, naar het zich laat aanzien, groter zijn dan het aanbod van uien, zodat de prijs dit seizien zeker goed zal zijn. Voorzichtige berekeningen tonen aan, dat er'éngeveer 70 millioen kg. uien voor export beschikbaar zijn, een hoeveelheid, die de markt wan neer zij tamelijk willig is, normaal in de maanden November tot en met Januari opneemt. Of dit nu ook het geval zijn zijn, hangt natuurlijk af, van de oogst in andere landen. Vrees voor ziekten. Vorig jaar betaalde men ongeveer de helft van de huidige prijs, zodat de opbrengst zeker niet minder is. Behalve belangrijk mindere uitzaai dan vorig jaar (het areaal was on geveer met verminderd), waren het vooral de droogte in het voor jaar, waardoor het zaad gedeeltelij niet ontkiemde, het optreden meer dan overvloedige regen der laatste maanden, die er toe mede werkten de opbrengst der uien aan de lage kant te houden. Vooral de overvloedige regens der laatste we ken hebben de vrees doen ontstaan, dat de uien minder goed houdbaar zijn, dan andere jaren. De vrees voor koprot en schimmel is zo groot, dat menige teler thans reeds liever a 15 cent per kg. ver koopt, dan het marktverloop om streeks December af te wachten, wanneer naar schatting de prijs wel zal zijn opgelopen tot het dubbele. Een zeer zware brand heeft Zon dagochtend gewoed in de veevoeder fabriek en de magazijnen van de Coöperatieve Aankoopvereniging te Oldeberkoop, gem. Ooststellingwerf (Fr.). Het grootste gedeelte van de gebouwen, gelegen aan de weg van Oldeberkoop naar Heerenveen, werd in as gelegd. De brand woedde zo he vig, en de vlammen grepen zo snel om zich heen, dat de bestrijding van het vuur met elf slangen en 'n mist- spuit, aanvankelijk hopeloos werk leek. Toch was men de brand, die om half vijf werd ontdekt, om zeven uur meester. De felle wind en het feit, dat een grote voorraad lijnkoe ken en oliehoudende zaden in de ge bouwen lag opgeslagen, vormde voor de brandweerlieden, die zeer snel ter plaatse waren, een grote handicap. Foto: een overzicht van de ravage in de fabriek, welke volkomen werd verwoest. Ook het gehele machine park werd een prooi van de vlam men. De directiewoning en de gara ges en kantoren kon men behouden. Meineed veroorzaakte levenslang Oorlogserfenis valse meeldauw deze zomer en de tentie bevolen. De Bijzondere Strafkamer bij de rechtbank te Amsterdam heeft gister morgen een 54-jarige, afkomstig uit Zeegse (Gr.), die op 23 Januari 1948 door de Groningse kamer van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden terzake van een zware mishandeling in het strafkamp „Erica" te Ommen in October 1942 tot 20 jaar met aftrek was veroordeeld (de eis was levens lang), vrijgesproken en de onmiddel lijke opheffing van de voorlopige de- BETTY MELJADO IN „NEUTRAAL" MILIEU Verrassend besluit Reeds geruime tijd geleden besloot de voogdijraad het voorlopig aan haar zorg toevertrouwde 14-jarige Joodse weesmeisje Betty Meljado te plaatsen in een Rooms Katholiek mi lieu. De voogdijraad he,eft dit besluit tot nog toe om allerlei redenen niet kunnen uitvoeren. Geertje Wielema feestelijk ingehaald Het Nederlandse zwemstertje Geertje Wielema, die erin slaagde, tijdens de Europese zwemkampioenschappen te Turijn voor Nederland op het nummer rugslag dames, een gouden medaille te veroveren, is Maandag avond door een Hilversum in jubelstemming ingehaald. Na zeer ampele besprekingen is de vóogdijrand gisteravond tot de con clusie gekomen, dat het wenselijker is Betty te brengen in een milieu, dat géén bepaald godsdienstige stem pel draagt doch wel positief staat ten opzichte van alle religieuze waarden opdat Betty de volledige mogelijk heid heelt chi naar alle kanten te ont plooien. Over enige tijd zal nu tot plaatsing in een dergelijk milieu wor den overgegaan. Dit betekent dus al leen, dat Betty in bedoeld milieu zal komen, doch niet, dat dit gezin met een de voogdij, d.i. dus alle zeggen schap over Betty zal krijgen. Betty, die reeds geruime tijd geleden tijde lijk voorlopig is opgenomen in een gezin in een der provincies, blijft voorlopig nog aan de zorg van de voogdijraad toevertrouwd, kraohtens beschikking van 30 Juni 1954 van de arrondissements rechtbank te Amster dam. De voogdijraad zal te zijner tijd aan deze rechtbank een voorstel doen omtrent de vraag op welkae wijze 't best in de voogdij over Betty zal kun nen worden voorzien. De jaarlijkse pluimveetentoonstel ling van Ornithophilia te Utrecht op 4, 5 en 6 November zal ditmaal de grootste tentoonstelling op dit gebied worden, die ooit gehouden is. In de 15.000 m2 grote Bernhardhal op het Jaarbeursterrein aan de Croe- selaan, die geheel bezet zal zijn, ko men meer dan 2.000 inzendingen met ongeveer 4.000 dieren van de afde lingen sport en bedrijfspluimvee. Grote ruimten in de enorme hal wor den ingenomen door slachtpluimvee zowel levend als geslacht en door de industrieën die iets met pluim vee te maken hebben. Tegen hem had de officier van ju stitie op 30 Augustus j.l. twaalf jaar gevangenis met aftrek en ontzetting uit alle rechten geëist. De man is ruim negen jaar gedetineerd geweest. In deze zaak was tijdens de behan deling voor het Bijzonder Gerechts hof door een gedetineerde getuige een meineed afgelegd, weshalve er revisie van het vonnis werd aange vraagd. In cassatie werd de zaak door de hoge raad voor een nieuwe be handeling naar de bijzondere straf kamer te Amsterdam verwezen. Vier zittingen heeft deze kamer aan de nu 12 jaar oude zaak gewijd. De Gro ninger, die wegens een economisch delict in het beruchte strafkamp Eri ca der Nederlandse Justitie te Om men was gedetineerd zou een mede gevangene zo hebben mishandeld, dat het slachtoffer korte tijd later was overleden. De man heeft steeds met klem ont kend, dat hij zich aan zware mishan deling schuldig had gemaakt. De of ficier van justitie achtte het overlij den van het slachtoffer als gevolg van de mishandeling niet bewezen, maar wel de opzet van de zware mis handeling. TRITON-RAMP Lijk aangespoeld Bergingsdeskundigen hebben Maan dagavond een instrumentenpaneel van de Triton .vermoedelijk van de boordwerktuigkundige, geborgen. Het zal heden onderzocht worden door de Nederlandse en Ierse func- tionnarissen, die met het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met de Triton zijn belast. Gisteravond laat is het stoffelijk overschot van de Amerikaan William G. Tulier, dat tot de twee tot dan toe nog' vermiste lijken der slachtoffers van de „Triton" behoorde, op een eilandje, 25 k.m. van het vliegveld Shannon verwijderd, aangespoeld. De 51-jarige mevr. M. J. Dekker uit de Uiterwaardenstraat te Amster dam is Zondagavond tengevolge van gasverstikking om het leven geko men. De politie vermoedt, dat de vrouw, die reeds veertien jaar ver lamd, dus zeer slecht ter been was, in de keuken van haar woning is ge struikeld en in haar val de slang van het gascomfoor heeft gegrepen, die meegaf, waardoor het gas uit de openstaande hoofdkraan vrij de keu ken kon binnenstromen. Het was be kend, dat de vrouw zonder hulp na een val niet kon opstaan. Toen enige uren later haar man thuiskwam en de dokter waarschuwde, bleken de levensgeesten te zijn geweken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5