Leids parasitoloqisch laboratorium Avondmuziek vraagt muggenbeet-vrijwilligers Tweede Leidato-mode-show leiöAto- nieuws Oordeel van een deskundige: zéér goed drinkwater in Leiden GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN DINSDAG 14 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 i .li. in Marekerk Gekooide muggen worden gevoederd Zoals wij de vorige week al gemeld hebben bezit Leiden een muggenfok- kerij, die voor medische en biologi sche onderzoekingen van dusdanig be lang is, dat Z.W.O. het werk met een klinkende subsidie heeft gewaar deerd. Een gedeelte van deze muggen- kweken, die in kooitjes omkleed met gaas zijn ondergebracht, moet met mensenbloed in stand worden gehou den. Er is namelijk een muggensoort van Afrikaanse oorsprong die voor elk ander bloed dan van de „homo sa piens", de mens dus, de neus optrekt. Eén van de assistenten, die zich met de experimenten met muggen bezig houdt, komt daarom driemaal in de week naar het laboratorium om de muggenmaaltijd te verzorgen. Dit gebeurt in de avonduren; u weet bij ervaring dat de muggen in de avond het meest actief zijn. Zoals de foto ook wel doet vermoe den: het is geen grapje om een kwar tier lang door wolken muggen op een weerloze arm geplaagd te wor den. Géén gevaar. Men heeft daarom ook moeite om vrijwilligers aan te trekken, die deze assistent zou nu en dan eens komen aflossen en zijn begrijpelijke aan drang om er zo nu en dan een» lustig op los te meppen temperen. Medische studenten of andere Leid- se burgers, die genegen sljn om so nu en dan goedmoedig een arm ter beschikking te stellen in het belang van de wetenschap, worden verzocht zich met het Parasitologiach labora torium, Rapenburg 33, in verbinding te stellen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de naam „Malaria-mug" de vrij williger niet behoeft af te schrikken: van infectie met de malaria- parasiet Nieuw seizoen Mater Amabilischool geopend Terstond door overkoepeld orgaan In een tot óp de tafeltjes bezette Foyer van Den Burcht werd gister avond het nieuwe seizoen van de Sleutelbloem en Mater Amabilis- school voor meisjes uit de bedrijven feestelijk geopend. De heer Van Eek, voorzitter van het overkoepelende or gaan, noemde in zijn welkomstwoord de grote opkomst van meisjes en ouders tekenend voor de stijgende belangstelling voor de scholen. ■Het bezoek van de Koningin,, aldus spreker, is bovendien een verheugend symptoom van de groeiende waarde ring voor het werk. Mej. G. van der Voort, leidster van de Sleutelbloem, richtte zich vervolgens tot de meis jes. Zij wees hen op de waardevolle bijdrage, welke door de bedrijven ge leverd wordt en spoorde hen aan van deze gunst een zo goed mogelijk ge bruik te maken. De leidster van de Mater Amabilisschool, mej. F. Jonge- pier, gaf volmondig toe dat het uit spreken van de naam van de school menigeen met een mond vol tanden deed staan. Zij ging vervolgens in op het bestaansrecht van een katholieke school naast de Sleutelbloem. Nadat de volgende spreker, pater H. J. M. de Gruyter, O.S.C., zijn firma-met- percenten verwachtingwekkende naam had recht gezet, haalde hjj het bijbelwoord aan: „Hij gaf de man een hulpe aan hem gelijk". Om echter een hulp te worden waarop de man kan rekenen is een goede opleiding nodig, die de meisjes op beide scholen kun nen ontvangen. Aldus pater De Gruy ter. De laatste spreker, ds. P. Kloek, meende eveneens dat op de scholen een goede grond voor de toekomst gelegd werd. Na een gezellige pauze, waarin de meisjes zelf de zaken eens stevig uit de doeken deden, verzorgde de heer Herman Kleibrink een filmpro gramma van zelfvervaardigde rol prenten. In stromende regen twee uur gevist De mededingers in de Leidse Hen gelcompetitie hebben wederom ge vist in het Aarkanaal. Jammer dat het mooie weer van de vorige wed strijden dit keer verstek liet gaan. De heren-vUsers hebben n.l. 2 uur in de stromende regen zitten vissen, wat de vangst nu niet bepaald ten goede kwam. De uitslagen zijn thans als volgt: Klasse A: 1. Onder Ons, 22 punten, 131 stuks.; 2. De Ruisvoorn 20 p., 105 st.; 3. VIOS, 19 p., 128 St.: 4. DVV, 18 p., 130 st.; 5. K. en P.G. 14 p., 109 st; 8. S. en G., 14 p., 77 st.: 7. Hen gelsport, 14 p., 76 st.; 8. De Bliek, 13 p., 90 st.; 9. DVS 12 p., 91 st. 10. Fo rel, 10 p., 78 st.; 11. Zinkel 9 p., 93 st.; 12. Zaalberg, 9 p. 68 St.; 13. De Voorn, 6 p., 65 st.; 14. De Gu. Vo. 5 p. 37 st.; 15. Ons Genoegen 4 p. 71 st.; 16. DGV 3 p. 33 St. Klasse B: 1. De Ruisvoorn, 18 p., 100 st.; 2. Hengelsport, 15 p.. 68 st. 3. De Voorn, 14 p., 62 st.; 4. De Lee de, 11 pt., 49 St.; 5. VIOS 9 p., 64 St.; 6. De Zinker, 5 p., 36 st. De held van de dag in klasse A was deze keer de heer Hartevcld uit VIOS met 16 stuks. Klasse B: de heer IJzerman uit Hengelsport, 9 stuks. van de muggen is geen sprake. BU de foto: De assistent ziet toe hoe de muggen zich aan zijn arm te goed doen. De kamer, waarin de muggenkooien staan opgesteld wordt broeierig warm gehouden, de vochtig heidsgraad is daar zeer hoog om de levensomstandigheden voor de mug- gen te begunstigen. In de inzet: Do muggeneitjes wor den in bakken opgekweekt. De mug- genlarfjes worden gevoed met dier lijk voedsel dat ongeveer de bestand delen van hondenbrood heeft. Tij dens de gedaantenverwisseling van ei-larf-pop en mug worden zij van bak tot bak geleid. (Foto's: „De Leidse Courant"). bracht rijke variatie in draagbare kleding Gisteravond werd in het Vlies de eerste van een tweede reeks mode shows gegeven, die de firma's B. de Koning, Van Egmonds Modebedrij- ven en Messchers Modehuis in eens gezinde samenwerking in het kader van de Leidato organiseerden. Was het hoofdthema van de eerste reeks de nieuwe stof fiocco, gister avond liet men zien, dat een eenvou dige blouse en rok, een mantelpak- Je, een stevige winterjas en een bontjasje of -jas tesamen in een gar derobe de vrouw op elk ogenblik van de dag de garantie van goed-ge- kleed-zijn bieden. Véél jersey. Drie mannequins vertegenwoor digden drie vrouwentypes: het ge heimzinnige, wat mondaine, het ele gante, maar toch kittige type en het jeugdige zonder meer. Commentaar werd geleverd door de heer S. van Egmond. Het artikel jersey was rijk verte genwoordigd. De firma De Koning toonde er een rijke collectie blouses, truitjes en vestjes in. Bovendien en kele pakjes in de nieuwe snit en in de nieuwe kleuren, maar ook nog klassieke modelletjes, die het altijd blijven doen. Van Egmond kwam met een serie geestige korte bontjasjes, die uit muntten door de aardige verwerking van het bont, de kleur en de snit van de modellen. Geschikt voor slank en niet-slank, hetgeen een uit gesproken plus is. Kostbaar waren deze jasjes in het algemeen niet, wérkelijk bereikbaar voor iemand, die voor zoiets duur zaams als een bontjasje sparen wil. Van de lange jassen kon dat niet gezegd worden. En ook de stola's en cape-stola's behoorden meer tot het luxe genre. Maar er waren dan ook pracht-stukken bij! De mantelpakjes van Van Egmond oogstten buitengewoon veel bijval. De nieuwe opvattingen waren er zéér gematigd in verwerkt, de snit blééf klassiek georiënteerd. Kleur: zwart. En bij voorkeur persianer- garnering. In de lange wintermantels bewon derden wij vooral die jassen, die de vermindering van de wijdte in de rug compenseerden door zeer royaal in gezette mouwen en ruime en goed vallende kragen. Wanneer zo'n jas géén H-lijn ceintuurtje ergens op heuphoogte heeft, geeft hij ook al door de naar beneden hellende schouderlijn zelfs een gezellige dikkerd zwier. Overigens werden er ook enkele H-lijn-modellen getoond, helemaal echt, zij het dan gematigd. Maar we kunnen niet zeggen, dat zij bepaald insloegen. De commentator noemde ze zelfs reagerend op zijn publiek „Ha-ha-modellen". Ook deze keer toonde Messchers Modehuis een goede smaak te bezit ten. Hoeden, handschoenen en shawls waren uitstekend aangepast en het als modern gelanceerde „pot- hoedje" werd maar in een enkel ge val een „potje". De meeste hoedjes waren echt vrouwelijke dingsigheid- jes, in prachtige tinten en materia len, versierd met glinsterende ges pen, veertjes en voiles. Het geheel was buitengewoon ge varieerd, zodat men er met veel ple zier enkele uren naar heeft zitten kijken. C. TH. R. I5.000STE BEZOEKER IS BINNEN. Mevr. Libochant, die in de Ambon- straat te Leiden woont, zei juist te gen haar vriendin „Stel je voor, dat een van ons de 15.000ste is", toen de heer Sanders, voorzitter van het Lei- dato-comité haar op de schouders tikte en om het toegangsbewijs vroeg. „Gaat u maar even mee, zei hij, en na haar nog even in bange onzeker heid gelaten te hebben, deed hij de heuglijke mededeling dat zij in de bloemetjes gezet zou worden, omdat zij de 15.000ste is. Zij werd naar het geschenkenhoek je meegevoerd en daar stonden voor haar verraste ogen onder meer: een vulpenhouder, levensmiddelen, een braadpan, flessen likeur en bessen jenever, een foto-apparaat, het boek van Don Camillo's kudde en een zuiver-wollen deken. Toen mevr. Libochant een beetje van de schrik, die in vreugde was gekeerd, bekomen was werd zij naar de koffiekamer geleid, waar zij met enige vertegenwoordigers van Leidato-comité en samen met haar vriendin en een zoontje wat verver singen gebruikte. De hevige drukte heeft gisteravond wederom ae maatregel nodig gemaakt om het publiek in twee gedeelten toe te laten. Ook vanavond zal dit ge beuren. Het eerste gedeelte strekt zich uit tussen 6.30 en 9 uur het tweede gedeelte tussen 9 en 11 uur. Voor de kelderattractie is de ver deling: van 89.30.uur en van 6.30 tot 12 uur. Diphterie, Kinkhoe»t? - Neen'. Inenten ertegen? Ja! Bij uw dokter: iedere Woensdag van 23 uur Adriaan Blankenstein heeft giste renavond de orgelbank van de Hoog landse verwisseld voor die van dc Marekerk. Er waren daar een rede lijk aantal toehoorders, dat evenwel nog veel groter had kunnen zijn. De acoustiek in dit ronde kerkgebouw is zeer gevoelig, het geluid wordt er genadeloos voortgeplant, en men wordt direct geconfronteerd met het instrument (het orgel) en de vol ontwikkelde baryton in casu van Henri Welboren. De organist Blan kenstein heeft ons weer geïmpo neerd door zijn bijzonder artistieke uitvoeringskunst. Het programma, dat hij uitvoerde scheen elk genre van zijn capaciteit naar voren te brengen. Bach-Fantasia in g en diens pure „Concerto in Es", later twee choralen van Bach en van diens leerling Krebs, César Franck Choral in E. no. 1 en last not least Toccata en „Fuga in d" van Max Ro ger; alle werken, die behoren tot het arsenaal van de upper-ten van de organisten-wereld, Geboeid heeft men geluisterd naar dit mooie con cert en men heeft terecht het mees terschap van Blankenstein gewaar deerd en bewonderd. Afwisselend van uitwerking en voordracht, groots en volumineus of wel licht getoetst maakte hij op 't voor hem toch vreemde orgel vervoerend muziek. Henri Welboren vulde dit pro gramma aan met liederen van Bach, waarvan vooral „Auf mein Herz" hem voortreffelijk lag. Hij hanteert zijn sonore welluidende stem met muzikialiteit en expressie, maar wordt nooit pathetisch, geestelijk diep zong hij de Handel-aria. Beet hoven's Gellert liederen zijn zwaar om uit te voeren en wij kunnen ze ook niet volmondig waarderen, maar hij zong ze serieus, met goede smaak en evenwichtig. Blankenstein bege leidde alle liederen rustig, beschei den en muzikaal. De hierboven al genoemde „Toccata en Fuga in d" van Max Reger werd door de orga nist bewogen en tevens groots van stijl gespeeld. J. KORTMANN. LEIDSE VARIA Door technische moeilijkheden is gisteravond het verslag over de Kadermorgen van de K.A.B. onge corrigeerd In de krant gekomen. Hierdoor is de naam weggelaten van een der jubilarissen, de heer F. P. J. Smit. We hopen met deze rectificatie deze nalatigheid oed te hebben ge maakt. R.K. Bridgers worden er aan her innerd dat er morgenavond 7.30 uur in „Royal" gelegenheid 'bestaat zich als deelnemer aan de propaganda- drive op te geven. Vergadering aandeel houders L.D.M. In de gistermorgen onder voorzit terschap van Jhr Mr F. H. van Kin schot gehouden Algemene Vergade ring der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij waren vertegenwoor digd 15 aandelen met 15 stemmen. Tot President-Commissaris werd de heer Jhr Mr F. H. van Kinschot her benoemd. Aan het door de Directeur, Dr Ir P. C. Lindenbergh, uitgebrachte ver- slag is het volgende ontleend: In het afgelopen jaar werden te Katwijk opgepompt 4.705.104 m3 wa ter tegen 4.443.677 m3 in 1952, dit is 201.427 m3 meer. Gemiddeld werden per etmaal op gepompt 12.891 m3 tegen 12.141 m3 in 1952. De totale lengte van het bui zennet bedroeg op 31 December 1953 229.142,— m. Het aantal in bedrijf zijnde watermeters bedroeg op die datum 22.171 stuks. Volgens de kohieren is aan meter afnemers geleverd 3.837.357 m3, zo dat gerekend naar het totaalver- bruik van 4.705.104 m3 door abon nementen moet zijn gebruikt 867.747 m3, waarin echter het water voor spuien, filterspoeling, brandblussing en lekkages is begrepen. Het aantal Burgerlijke Stand Geboren: Theodorus z. van J. Boot en S. Vlieland. Maximiliaan Alexan der z. van W. A. Verhoeven en M. Moskalenko Margaretha Johanna Jeannette d. van W. Meijvogel en A. Parlevliet. Ingrid d. van M. B. Flan- derhijn en G. Flippo. Geeske d. van H. Jansen en G. Claus. Antonia Jo hanna d. van F. J. Siebert en E. Stou ten. Theodora Johanna d. van L. de Romijn en J. P. van Noord. Janine Anna Maria d. van W. Stol en J. Blaisjaar. Jannetje d. van K. Kupe- rus en N. Star. Johannes z. van J. Carton en I. de Groot. Willem z. van A. Wassenaar en K. de Vreugd. Laila d van C. van Wijk en I. I. Nyström. Jozef Carel Cornelis z. van L. J. Staats en C. M. Vinken. Erik Jan z. van J. D. M. v. Straten en J. v. d. Sterre. Simona Thoma Theresia Ma ria d. van J. C. v. Teijlingen en C. A. M. v. Vliet. Gehuwd: J. de Lange en J. F. Snel. P. Keijzer en T. v. d. Plas. J. Ooster hof en C. Crispijn. C. v .d. Zeuw en J. W. de Tombe. B. v. Hooidonk en M. Bon. Overleden: M A. Verhoeven huisvr. van: Schmand 39 j. E. Boot d. 14 j. L. Ouwehand wed. van: v. d. Meij 0 j. J F. Kleenput wednr. 94 j. J. Snel wednr. 78 j. Gevestigd in de week van 6 tot en met 11 September. B. G. van Asperen. 1.1. verpleegster. Rljnsb.weg 10; E. C. de Bas. 1.1. verpleegster. Rijnsb.weg 10; H. J. M. BuilVan Benten, Rijndljkstr. 21; E. M. van den Bergh. Noordeinde 50; J. A. A. H. de Bie. 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; P. H. de Blocq van Schel- tinga. instrumentmaker, Vreewijkstr. 20; M. Bloom en fam.. natuurkundige. Ryns- burgerweg 153; M. G. Brugmans, gezins verzorgster, Rapenburg 59: H. T. A. Bij- nen. 1.1. verpleegster. Rijnsb.weg 10; J. H. J. Colenbrander. Marislaan 7; P. W. van Dingstee, verpleegster. Witte Singel 27; E. Duivenvoorden, Vollersgracht 12; Bouwplannen op ledenvergadering van „De Goede Woning" 199 nieuwe woningen in plan Zuid West Op de ledenvergadering van de woningbouwvereniging „De Goede Woning", die gisteravond in de Ja- cobazaal van De Burcht werd gehou den, ging de grootste belangstelling uit naar de bouwplannen. Toen het bestuur van de vereniging bericht had ontvangen, dat er door „De Goe de Woning" 199 woningen konden worden gebouwd in het plan Zuid- West, heeft men architect Geel op dracht gegeven een ontwerp te ma ken. Dit ontwerp is thans in Den Haag en nu is het wachten op de nodige goedkeuringen. Indien alles volgens wens verloopt, zulen er in aansluiting op de bebou wing bij de Akkerhof in de richting van de weg VoorschotenLeiden enige rijen nieuwe woningen verrij zen, welke zo ongeveer zullen ein digen bij de nieuwe brug over de Vliet. Er komen 12 woningen voor bejaarden, 64 huizen, om en om voor 5 en 3 personen in vier woonlagen, 104 in dezelfde groutte in twee woon lagen en 19 woningen voor grote ge zinnen (berekend voor negen perso nen). Intotaal 891 bedden. Over tijdsduur van de bouw en eventuele huren is in dit stadium natuurlijk nog niets te vertellen. Men rekent ongeveer 135 woningzoe kenden aan een nieuw huis te kun nen helpen in de toekomst. Wéér een tekort. Naast deze opwekkende medede ling stond het meer gedrukte verslag van de penningmeester, de heer H. Mentink. Na de sanering door het rijk is er weer een tekort van f 25.000 ontstaan in het Onderhoudsfonds. Het nieuwe bestuur heeft echter kans gezien in zijn eerste beleidsjaar op dit bedrag 2000 in mindering te brengen. Het woningbezit is thans nog 276 woningen. Het nieuwe bestuur stond voor een zeer moeilijke taak. Niette min heeft het in de loop van onge veer 20 maanden 1400 reparaties la ten verrichten en 40 dakkapellen doen vernieuwen. De vergadering herkoos het zitten de bestuur bij acclamatie. De func tieverdeling blijft dus voorzitter de heer W. J. Simons, secretaris A. P. Bers, penningmeester H. Mentink en commissarissen de heren J. Coster en J. Hogeling. De ledenopkomst was niet vol doende om te kunnen stemmen over een wijziging van de Statuten en het Huishoudelijk Reglement. Daarom zal binnenkort een nieuwe algemene vergadering worden belegd. Ah streefdatum werd voorlopig vastge steld 4 October. Tenslotte werd het bestuur ge machtigd om aan bestuursleden, die bijzonder veel werk voor de vereni ging moeten verrichten een billijke vergoeding toe te kennen. CRESCENDO. De senior-leden van Crescendo worden er aan herinnerd, dat het a.s. Woensdag geen trainen is. Voor de aspiranten is er wèl zaal training Woensdagavond van half ze ven tot half acht in de gymnastiek zaal van de school aan de Potgieter laan. Het is heel belangrijk, dat iedereen komt in verband met de sa menstelling van de competitie- twaalftallen. H. Hoek—Van Ede, kantoorbed.. Marien poelstraat la; B. M. Elders, monteur. Weidehof 52; N. P. M. Embregts. orde- zuster. Pelikaanstr. 1; C. C. Grondel Franscoise. Hartmanstr. 19; L. A. Geer- lings. verpleegster. Witte Singel 27; P. C. Goedhart, hulp gezinsverzorgster, Ra penburg 59: M. Gooszen, ass. stud, dec Zoeterw singel 26; A. de Graaf. elec. lasser. Sieboldstr. 42; H. Harms, kant- bediende, Driftstr. 17a; H. A. Haverhoek, onderwijzeres. Marislaan la; J. C. Heli- wig, verpleegster, Rijnsb.weg 10; M. A. Hoebert, Witte Singel 27; E. C. M. Hoefsmit, Witte Singel 91; A. A. Hof- meijer, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; W. J. S. Holland. Noordeinde 50; J. M. Houtenbos, bottelier II KM, Noordeinde 2n; L. N. J. Joosten, planning ass„ Alb. Verweijstr. 11; M. van der KaaKeim- pema, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; J. Koeck, verpleegster, Rijnsb.weg 10; A. van der Kraan, binnenvaartschipper, Kooipark 16; S. van der Kraan, 1.1. ver pleegster, Witte Singel 27; J. N. Lampe, I.1. verpleegster. Rijnsb.weg 10; J. H. E. de BoerLangenberg en fam., Melch. Treublaan 65; K. Lapré, Herengracht 53; E, GeulVan Ligten, Warmonderweg 33; L. Ligtvoet, Morsstr. 4: L. E. Louis en fam., chef postkamer, Lammenschans- weg 103; M. T. T. Lum-Chou, Thor- beckestrcat 50; H. van Maastricht, kwar tiermeester KM, Noordeinde 2a; R Mann, Korte Mare 22; C. Maris, 1.1. ver pleegster, Rijnsb.weg 10; M. Kram Martens, P. Huibertshof 18; K. van der Meer en fam., fabrieksbaas, Waardstr. 67; P. C. Meijer, Rapenburg 59; Jonkhr D. M. C. Mollerus, Oude Vest 155; B. F. A. Moonen. kunstschilder, Kanaalweg 13; H. E. Noij, 1.1. verpleegster, Rijnsb. weg 10; S. van Oorde, Hogewoerd 175 H. van Oosten, amanuensis. Franchi- montlaan 5; R. M. A. van den Ouweelen. Haarlemmerweg 6; M. Remmelts, lerares RHBS, Franchimontlaan 18; J. Reuve camp, soldaat KL, Groenhazengracht 12, A. Rljsbergen, mach bankwerker. Looier straat 21; A. H. M. Scgers, 1.1. verpl., Rijnsb.weg 10; G. E. Sigrist. 1.1. verpl Rijnsb.weg 10; W. Slump. kok. Groen hazengracht 12; E. S. Smit. 1.1. verpl.. Rijnsb.weg 1.0; C. M. H. SmitsSmits. G. v. d. Laanslr. 3; J. Smits, Lorentzkade 11; L. F. Smits en fam.. bouwk. teke naar, G. v d Laanstr. 3; M. M. C. Ste- geman, Rijnsb.weg 10; P. Stegeman, schrijver M. v. O., Schelpenkadc 45; L. A. Stehouwer. winkeljuffrouw. Maurlts- straat 5; A. P. J. Sleutel en fam., werk tuigkundige, P J. Blokstr. 34; J. J. van Stoekum en fam.. staalconstructeur. Ka naalweg 14; W. Struijk, P. J. Blokstraat 27; J. Sturm, militair, Groenhazengracht 12: J. J. M. Taeijmans en fam leraar klass. lett., Rijnsb.weg 29a: M. T. Tepe. huishoudkundige. Noordeinde 50; G. M. Thesing. 1.1. verpl.. Rijnsb.weg 10; S. Treur, analyste. Morssingel 11a; J. van Veen, J. W. Frisostr. 29; J. I. van der Voort. Morsweg 83-83a; C. M. Landré— Vriend en fam., Roodb.str. 34; A. J. van der Wal. 1.1. verpl., Rynsb.weg 10; C. J. Warnaer, Pieterskerkhof 34; L. Wiarda echtgen. van Van Wassenacr. Paviljoens hof 9; J. Wintering en fam.. bankwerker. Pieterskerkgracht 10; E. Wijga. Rapen burg 131; J. Zeevaarder, Cobetstr. 34. contracten bedroeg aan het einde van het verslagjaar 19.960. Het water werd het gehele jaar door geregeld chemisch en bacterio logisch onderzocht door het Labora torium van het Keuringsinstituut voor Waterleidingartikelen (K.I.W. A.) te Leiduin. Scheikundig werd het enkele malen onderzocht door Dr Ir A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: „Zeer goed drinkwater, voor zover dit langs scheikundige weg is uit te maken". Bijzonder ernstige lekkages of buisbreuken deden zich in het verslagjaar niet voor. Alle aandelen bevinden zich in handen van publiekrechtelijke licha men. Het dividend is vastgesteld op 9%, hetgeen voor de Gemeente neer komt op een rendement van 3%, waaruit zij rente en aflossing der aangegane geldlening moet betalen. Leiden, 13 September 1954. Agenda van Leiden WOENSDAG: „In de Vroolijcke Arke", 7.30 uur, avondmis 12,-jarig besttan S.F.R. Hartebrugkerk, 8 uur nam. conf. K.A.B. Geb. Steenschuur 6, 8 uur nam. vergadering „Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde". R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat 4. Repetitie „De Vrouw en de slang" Aanvang 7.30 uur. DONDERDAG: Hartebrugkerk, 8 uur nam. confe rentie K.A.B. Vergulde Turk, 8 uur nam. Katholie ke Jeugdraad: Bespreking met aal moezeniers en hoofdleiders over het jeugdwerk. Mater Amabilis school: spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.30—20.30 in de R.K. Vak school aan het Galgewater. BIOSCOPEN Casino: Afgekeurd. Lido: „Lueky me", alle leeftijden. Luxor: „Een circus vluchtte", 18 jaar Trianon: „De wereld veroordeelde haar", 18 jaar. Rex: „Gevaarlijke onderneming", 14 jaar. De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2y2 eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 104 uur; 's Zondags 14 uur (Tot 19 September). Stadsgehoorzaal: „Met de Leidato de wereld rond". Dagelijks van 2 5.30 uur en van 6.3011 uur nam. Dienst der apotheken De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 11 September 13 uur tot Zaterdag 18 September 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blan ken, Hogewoerd 171, Tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274 Marktberichten LEIDEN, 14 Sept. Vette varkens. Aanvoer 312 vette varkens. Note ring zware, géén notering. Lichte 186180, slagersvarkens 194188. Zeugen 175170. Handel slepend. 4 Nuchtere kalveren. BODEGRAVEN, 14 Sept. Kaas. Aangevoerd 291 partijen. Eerste srt 2.102.18, tweede soort f 2.03 2.09, extra 2.19—2.50. Handel goed. ROTTERDAM, 14 Sept. Vee. Aanvoer 4454 (6175) totaal, waarvan 700 vette koeien, 1304 (570) gebruiks- vee, 160 vette kalveren, 454 (251) gras kalveren, 454 nuchtere kalveren, 188 varkens, 302 biggen, 146 paarden, 88 veulens, 614 schapen of lammeren, 44 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.70—2.80, 2.50—2.64 en 2.202.40, vette kalveren 2.50— 2.60, 2.30—2.40, 2.00—2.20 per kg. levend gewicht; graskalveren ƒ350 275200, nuchtere kalveren 64 5450, biggen 555040 p. stuk, slachtpaarden 2.051.981.90 per kg. slachtgewicht; veulens f 425325 250, schapen 125110—90, lam meren 100—90—80, kalf- en melk koeien 102595080, varekoeien 1 770670600, vaarzen 800700 550, pinken 525425325 per stuk Vette kóeien aanvoer ruim, handel traag, teruglopende prijzen enige pri ma's boven notering; vette kalveren aanvoer als vorige week. handel stroef, prijzen iets lager; graskalve ren aanvoer even groter, handel lui, prijzen onveranderd; nuchtere kalve ren aanvoer ruimer, handel tamelyk, prijshoudend: biggen aanvoer meer, handel lui, prijzen lager; slachtpaar den aanvoer als vorige week, handel kalm, prijshoudend; veulens aanvoer kleiner, handel willig, prijzen iets hoger; schapen aanvoer als vorige week, handel vlot, prijzen even hoger er was een afdeling fokschapen, warvoor goede belangstelling bestond lammeren aanvoer als vorige week, handel vlot, prijzen even hoger; kalf- en melkkoeien aanvoer gewoon, han del Iets levendiger, prijzen constant; varekoeien aanvoer redelijk, handel lui, prijzen vooral niet hoger; vaar zen en pinken aanvoer ruim, handel traag, prijzen onveranderd. T BC vrij aanvoer iets meer, handel even beter en prijzen stabiel.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3