DUINSTREEK Meer dan tachtig gevallen van paratyphus in Katwijk a.d. Rijn Uitbreidingsplan-Aardam, door Ged. Staten niet goedgekeurd, in bespreking Volksfeesten De raadsleden willen voortaan van Zoetermeer naar de brand Afgezien van beroep op de Kroon DINSDAG 14 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Toen Zaterdagmiddag de wieier- wegwedstrijd „Ronde van Hillegom" aanving en daarmede de jaarlijkse volksfeesten werden ingezet, was het duidelijk te zien, dat deze festivi teiten steeds grotere belangstelling trekken. Dat de wielersport daarbij een bijzondere plaats inneemt, is be kend. Wij volstaan met de opsom ming der prijswinnaars. De Neder landse kampioen Adri v. d. Voort maakte deze wedstrijd bijzonder in teressant door, zonder mededinging, overal de eerste te zijn. Verder werd bij de „junioren" M. Petersen nr. 1, J, Kooyer nr. 2 en C. Visser nr. 3. Voor de amateurs was de volgorde: 1. J. Martens, 2. A. van Wetten, 3, S. v. d. Pol. De autopedrace voor meisjes werd gewonnen door: 1. Ma- rianna de Hollander, 2. Joke Kors en 3. Rita Persoon. Bij de jongens: 1. Peter v, d. Loo, 2- Peter Berkhout, 3. Dick Methorst. Met grote belangstelling werd de voetbalwedstrijd voor de schooljeugd gevolgd. Het is de St. Joannesschool niet gelukt wederom winnaar te wor den van de wisselbeker. De Juliana- school eiste de eerste plaats op. Een groot genoegen was het om tegenwoordig te zijn bij de hengel- wedstrijd die onder leiding van de leden van „De Vroegte Wint" werd gehouden en waarbij veel vis werd gevangen. De grootste vis, en daar voor werd eon eerste prijs ter be schikking gesteld, werd gevangen door P. Varkensvisser. Het grootste aantal werd naar boven gehaald door P. Winkelaar (15 stuks), daar op volgde W. v. d. Aar (9), D. v. Dooren (8), A. v. Vliet (8), Meul- man (7). A. Tromp (6), A. v. Diest (8) en de rest daar beneden. De behendigheidswedstrijd voor motoren werd gewonnen door: 1. Joop Pollé, 2. Kees Griekspoor, 3. Ko Turkenburg, 4. H. Bakker. De bromfietsers hadden een moei lijke strijd en de prijzen werden ge wonnen door: 1. Sam v. d. Linden, 2. A. J. Lommerse. 3 - Cock v. Andel en 4. Rinus van Doorn. Het door de R.K. Harmonie „Cres- PONTÏFICALE REQUIEMMIS OP AIRBORNE-KERKHOF. Op de tiende gedenkdag van de Luchtlanding der le Airborne Divi sie in de omgeving van Oosterbeek zal op Vrijdag 17 September a.s. een Pontificale Requiemmis op het Air- bome-kerkhof worden gecelebreerd door mgr. Konings, missiebisschop van de Goudkust. WIJZIGING DER WINKEL SLUITINGSWET. Een wijziging van de Winkelslui tingswet zal binnenkort worden inge diend, meldt de „Tel.". De bedoeling is de toepassing van de wet te vergemakkelijken en al lerlei stroefheden, die aan de midden stand last veroorzaakten door een technische wijziging te verhelpen. Een van dergelijke gevallen be treft o.a. de bepaling dat het brood dat zich voor 6 uur nog In de win kels bevindt, nog bezorgd mag wor den mits het brood voor 6 uur de winkels heeft verlaten. Deze bepaling was echter niet van toepassing op grote broodfabrieken, waarmee o.a. te Haarlem met de rechterlijke macht moeilijkheden zijn gerezen. Door de technische wijziging zal o.a. deze onbillijkheid worden opge heven. BLOEDDORSTIGE HONDEN DOODDEN DRIE HERTEN. Een Rotterdammer, die in het ge lukkige bezit is van een buitenhuis bij de Hollandse Rading heeft bij de Hilversumse politie aangifte gedaan, dat twee honden drie van zijn herten hebben doodgebeten. De Rotterdam mer houdt op een terrein, dat met een 3 meter hoog hek omrasterd is, een viertal herten. Twee honden, een bouvier en een Duitste staander, hebben een gat on der de omrastering doorgegraven en Zondag drie herten de keel doorgebe ten. Een tuinman uit de buurt wist de honden te verjagen, vordat zij ook het vierde heit konden doden. De politie zoekt thans naar de eige naren van de honden. A.N.W.B. ORGANISEERT HERFSTWANDELING DOOR DE KENNEMERDUINEN. Ook dit jaar organiseert de A.N.W. B. weer zijn traditionele Herfstwan- deling, welke naar verkiezing kan worden gelopen op 18 of 19 Septem ber a.s. De route voert de wandelaars zowel leden van de A.N.W.B. als niet- leden kunnen aan deze toeris tische wandeling deelnemen door het fraaie gebied van de Kennemer- duinen, dat reeds de symptomen van de naderende herfst vertoont. Er zyn weer twee tochten uitgezet, een korte van ongeveer tien kilome ter onder meer voor deelnemers met Jongere kinderen, en een lange route van ongeveer achttien kilometer. Bei de tochten stellen de wandelaars in staat kennis te maken met het prach tige natuurschoon in dit Nationale Park, waar vele paddestoelen langs het pad staan, bessen in allerlei kleuren tussen het gebladerte glin steren en de eerste trekvogels zich laten zien. Van enige duintoppen af heeft men boeiende vergezichten. Vertrekpost en tevens eindpunt van deze Herfstwandeling is Bonds- hotel Iepenhove te Bloemendaal. cendo" gegeven „taptoe" had veel belangstelling en bij deze muzikale uitvoering hadden de burgemeester en echtgenote en bestuursleden van het feestcomité op het bordes van het gemeentehuis plaats genomen en woonden het concert bij. 12 Nieuwe woningen. In de op 20 September a.s. te houden verga dering van de gemeenteraad, welke des avonds om 8 uur wordt gehou den, komen B. en W. met een voor stel tot verkoop van 2470 m2 grond aan de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten voor f 16.— per m2 om op deze grond 12 woningen te bouwen, welke voor rekening van bouwspaarders zullen worden ge bouwd. De woningen komen in de buurtschap „Meer en Dorp". De najaarsfeesten. Ook Maan dagavond was er op de „kermis" grote belangstelling. Eerst waren de feestgangers echter getuige van de wedstrijden welke op de feestelijk geïllumineerde Van den Endelaan werdefi gehouden. Do zeepkisten-race, vol van actie en met razend snelle ritten gemaakt werd gereden onder de vele aanspo- iingen der langs de weg aanwezige toeschouwers. Winnaars werden: 1. Wim de Wacht en David Moosies, 2 Wim de Groot en Bern, Jonkman, 3. Dik Warmerdam en Martien De- del, 4. de pittige gebroeders Klein. Bij het rijden met de „sneltrap- pende langzaam rijdende fietsen" wonnen de dames: S. Spierings, Le na van der Mey, Gre Lommerse en mevr. Keizers. De jongemannen op deze fietsen hadden tot winnaars: J. Veelenturf, J. Schoonderwoerd en J, B. Suiker- land. KATWIJK AAN DEN RIJN Geboren: Dirk. zn van D. van Duii- venbode en C. J. Klaassen; Wilhel- mina, dr van C. Zuijderduijn en L. Plug; Willy Arendje, dr van H. J. de Bruijn en H. de Jong; Jan, zn van P. Guijt en K. W. van Beelen; Ge- rardus Johannes, zn van H. J. Brack- kenie en C. M. Quiyck; Ronald Adrie, zn van H. L. van Keulen en C. van Orsouw. Ondertrouwd: M. van Buren en D. van Duijn; J. Guijt en M. van Duij- venbode; J. Veenstra en A. C. Beste broer; C. Guyt en C. J. Haasnoot; A. Holte en A. van Duijn; K. van Duijn en D. Haasnoot; D. Parlevliet en A. de Bruijn. Overleden: J. de Vreugd 78 j.; J. E. M. Bohnen 68 j,; A. Ouwehand 73 j.; N. van Duijvenvoorde 79 j., wed. van D. van der Plas. Personalia. In de plaats van de heer D. Duindam is aan de Coöp. Raiffeisenbank te Katwijk aan Zee tot hulp-kassier benoemd de heer G. Eveneens, thans werkzaam by de Coöperatieve Tuinbouwbank te Aals meer. DE KWAKEL BWBKDO 2—3. Het is KDO gelukt na een pittige wedstrijd de eerste puntjes in de competitie uit Amsterdam mede naar de Kwakel te nemen. KDO trapt af met de vrij sterke wind in de rug. Het doel der tegenstanders komt al dadelijk in gevaar, maar de keeper brengt red ding. Herhaaldelijk vallen de onzen aan, doch het duurde nog 15 minu: ten voor onze midvoor met een mooi schot KDO de leiding gaf. 2 Minuten later wist Verlaan uit een voorzet van Eek er 02 van te maken. Nu kwam BWB opzetten en werden de onzen nogal eens in het defensief gedrongen. In de 23ste minuut werd het 1—2. Het spel van KDO zakte geleidelijk af. Het verband was zoek. 5 Minuten voor de rust maakte BWB gelijk (2—2), waar de rust mee in ging. Na de rust herstelde KDO zich en liet aardig voetbal zien; zij wa ren veelal In de meerderheid. De te genpartij moest alle zeilen bijzetten om haar doel schoon te houden. 5 Minuten voor het einde was het W- Verlaan, die het reddende doelpunt bracht (23). De rest van het spel ging KDO in de verdediging, waar mede het einde kwam van deze goed gespeelde wedstrijd. Geboren: Marchinus Albertus, zn van A- Hollander en Z. Jonker; Re- gina Maria, dr van H. M. Heyster en C. E. Coppens. Ondertrouwd: J. W. Woerde en W. de Rijk. Gehuwd: T. M. van Avenzaath en M. W. A. Wentink; H. van der Linde en W. M. E. S. van Leersum. LEIDSCHENDAM „Corbulo". De uitslagen voor het clubkampioenschap zijn: Huysmans Brandon 10; Lassche—Remmers waal 01; Aben—Wortel 1—4); Nieu- wenbroek—Strampraad 1—0; van der RietHuntman 10; Huntman— Huysmans 1—0; Remmerawaal—Hin- kenkemper afgebr.; Huysmans— Huntman MH- In de ledenvergadering is het be stuur van „Corbulo" als volgt samen, gesteld: E. Lassche, voorzitter; N. Wortel, secretaris; G. van Riet, pen ningmeester; E. Nieuwenbroek, wed- strijdleider. Besloten werd tot de N. K.S.B. toe te. treden. NOORD WIJK POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN De hoofdinspecteur van politie te Noordwijk verzoekt namens de echt genote bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van Th. Don kervoort, geboren te Houten (Utr.) 24 Juli 1913, electrisch lasser, wonen de te Noordwijk, Liguster weg 4. Deze man heeft op Dinsdag 17 Augustus 1954 omstreeks 7.30 uur zyn woning verlaten, en is tot op heden niet te ruggekeerd. Hij verkeerde in enigs zins overspannen toestand, een on geluk wordt gevreesd. Signalement; lang plm. 1.90 m., breed postuur, ge zonde gelaatskleur, grijze ogen, grij zend haar, boven het voorhoofd kaal. Gekleed in bruin costuum, beige overhemd en bruine schoenen. Hij heeft vermoedelijk lichtgrijs beige lefoon no. 2020—K 1719. demi bü zich. Inlichtingen onder te- OEGSTGEEST Plannen van de commissie voor huishoudelijke- en gezinsv'oorlioh- tlng. De plaatselijke commissie van de „Stichting Commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlich ting" te Oegstgeest heeft in haar on langs gehouden bestuursvergadering de plannen voor de komende win termaanden besproken. Dr. Keegstra heeft toegezegd in de maand October een lezing te houden; het onderwerp is nog niet precies bekend, maar behandeld zal worden o.a. „verbandleer in huis", „eerste hulp bij ongelukken thuis" e.d. In November zal er een tentoonstelling van kinderboeken worden gehouden. Verder zal een keuze worden ge maakt voor de voorlichtingsavonden uit de volgende onderwerpen: „voe ding en techniek", „het nerveuze kind", „sfeer in het gezin", „het ge zinsleven in deze tijd „feestvieren", „het misdeelde kind", „de kinder leugen", „hoe leert men de jeugd met geld omgaan", „geef zakgeld", „koopen is een kunst", „besteding van het huishoudgeld", „verzorging van ons uiterlijk"^ Naast deze lezingen zullen even als andere jaren wederom cursussen worden georganiseerd in het maken van lampekappen, hoeden, corsages, speelgoedbeesten en andere kleine Onder voorzitterschap van burge meester mr. N. Vernède kwam de raad van Zoetermeer bijeen. Afwe zig met kennisgeving de heren A. G. Scheer en J. A. van 't Hoff. Door de P. v. d. A. waren vragen gesteld over de weigering van de toewijzing aan een bouwvereniging voor de bouw van 16 etagewoningen in verband met het bouwvolume, dat nog beschikbaar was. De voor zitter antwoordde hierop, dat de bouw van dergelijke woningen bin nenkort door een aannemer zal wor den aangevangen en dit wacht op een beslissing van de desbetreffende instantie in Den Haag. In verband hiermede deed de voorzitter mededeling van een schrij ven van de Ned. Ver. van Gemeen ten om spaarcontracten aan te gaan bij de B.N. V. ter bekoming van een eigen woning. In een volgende ver gadering zal door B. en W. hierover advies worden uitgebracht en onder zocht zal worden of hiervoor animo bestaat. Betreffende het recht van overpad op het laatste gedeelte van de Delft- se Wallen werd besloten voor de be woners van dit gedeelte het oude recht te doen gelden, waartoe een verandering van dit weggedeelte zal plaats hebben. Naar aanleiding van een brief van het bestuur van de Zoetermeerse of Nieuw Drooggemaakte Polder, be treffende het onderhoud van de Broekweg, deelde de voorzitter me- de, dat de onverkwikkelijke en oude geschiedenis hiermede niet tot af wikkeling was gekomen. De bijdrage in het onderhoud is te laag en de in- felanden betonen weinig inschikke- ijkheid om tot een oplossing te ko- De meeste raadsleden konden de houding van het polderbestuur niet waarderen en besloten werd contact op te nemen met het polderbestuur om tot een vergelijk op dit gebied te komen. Brand en de raad. Door de heer J. Duinisveld (KVP) was een voorstel ingediend, om arti kel 217 der Politieverordening zo danig te wijzigen, dat ook raadsle den op het terrein van de brand moeten worden toegelaten. B. en W. stonden afwijzend hier tegenover en wilden ter compensa tie de raadsleden uitnodigen de oefe ningen van de brandweer bij te wo nen. De heer Duinisveld vond dit wel een zeer naieve oplossing, daar ten slotte eenieder demonstraties van de brandweer kan bijwonen en eiste stemming. Hoewel de voorzitter waarschuw de, dat bij aanneming van het voor stel, hij als hoofd der brandweer in geen geval zou toestaan, dat raads leden het terrein van een brand be treden, werd het betreffende voor stel toch met een grote meerderheid van 74 stemmen aangenomen. Met algemene stemmen werd be noemd tot hoofd van de openbare la gere school de heer H. Berkhoudt, hoofd der openbare lagere school te Herwijnen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd de begroting 1955 van de drinkwaterleiding „De Tien Gemeenten" goedgekeurd en de ver lies- en winstrekening 1953 voorlopig vastgesteld. De afrekening onderwijsvergoe- dingen over 1953 met de besturen van de bijzondere scholen werd zon der hoofdelijke stemming goedge keurd. De aangeboden gemeenterekening over 1952 werd overeenkomstig het advies van B. en W. vastgesteld. Uit dit stuk blijkt, dat wat ae gewone dienst betreft de inkomsten en uit gaven bedroegen 1.014.538,42. Knappe prestatie. Een éénjarige kip van de heer J. Bolleboom alhier legde een ei van 9 cm lang en een omtrek van 22 cm met een gewicht van 220 gram. Een knappe prestatie. cadeautjes. Helaas ia het niet meer mogelijk kook- en naaicursussen te geven, aangezien de commissie niet meer zoals jaren geleden de beschik king heeft over de hiervoor benodig de lokaliteiten. Indien er voldoende belangstelling is, zal ook weer een excursie worden gehouden. Ook staat op het pro- ?ramma een lezing speciaal voor de ndische Buurt. Voor cursussen geve men zich op aan het adres Terwee- weg 49, (tel. 23723). waar tevens vouwbladen (10 of 15 cent) op ge bied van koken, voeding, kindervet- zorging- en opvoeding e.d. verkrijg baar zijn. Verdere inlichtingen kan men krijgen bij de commissieleden, de dames P. H. SmitsWitvliet, voorzitster, Oranjelaan 3, Oegstgeest, M. H. J. Teebaal—Hulsekamp, secre taresse, Terweeweg 49, Oegstgeest, C. M. Bar, penningmeesteresse, Boonstraat 7, Oegstgeest, A. G. Lan- dré—Briedié (Chr. Vr. Bond), Rood- berststraat 34, Leiden, E. H. A. Rö- vekamp, Dir, Huishoudschool, Ra penburg 23. Leiden, J. Staal—van Santvliet (Kath. Vr. Bew.), Anna van Burenlaan 12, Oegstgeest, E. C. van Woudenberg—Stikvoort (Kath. Arb. Vr,), Balistraat 9. Oegstgeest, de heer G. Blansjaar (C.H. raadslid), Javastraat 16, Oegstgeest. VOORSCHOTEN Geslaagd. De heer W. v. d. Ster, alhier, is geslaagd voor het te Utrecht gehouden examen voor patroon-gas fitter. WARMOND T.T.V. „Steeds Vooruit". Op Woensdagavond 15 September a.s. zullen de poorten weer worden ge opend van het gemeentelijk gymnas tieklokaal van „Steeds Vooruit", voor de wekelijkse training van ju nioren, senioren en adspiranten. Nieuwe leden kunnen zich in de zaal opgeven bij het bestuur. De speel tijden zijn voor adspiranten om 7 uur en om 8 uur voor de senioren. Eten van ondeugdelijke paling de oorzaak? Meer dan tachtig inwoners van Katwij k aan den Rijn lijden thans aan typhus of paratyphus Met welke aiekte men te doen heeft wordt op het ogenblik nog onderzocht. Paratyphus wordt echter het waarschijnlijkst ge acht. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden waren gisteravond reeds veer tien patiënten opgenomen. In het dorp zelf worden zeventig zieken thuis verpleegd. Elk uur van de dag komen echter nieuwe meldingen van ziekte gevallen binnen. Vermoed wordt, dat de ziekte is veroorzaakt door het eten van paling tijdens omstreeks 1 September in het dorp gehouden feestelijkheden bij een bepaalde kraam gekocht. Vorige week Donderdag deed de ziekte zich voor het eerst voor, maar pas de laatste dagen bleek het epidemisch ka rakter ervan. Behalve in het Acad. ziekenhuis te Leiden is men ook in het Instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht met een bacteriologisch onderzoek bezig. De inspecteur van de Volksgezondheid in Zuid-Holland, dr. A in 't Veld, heeft zich gisteren ter plaatse van dé toestand op de hoogte gesteld. Mocht bij het onderzoek blijken dat men niet met paratyphus maar met lyphuc een veel gevaarlijker ziekte te maken heeft, dan zal wellicht getracht worden in Katwijk aan den Rijn een school of een ander gebouw als verpleegruimte in te richten, mede om overbelasting van het ziekenhuis te. Leiden te voorkomen. Nader deelt men ons echter mede dat byna zeker parathyphus kon worden vastgesteld. Parathyphus is een besmettelijke darmziekte, veroorzaakt door vergif ten van bepaalde bacteriën of door de bacteriën zelf. De ziekte kan enkele dagen maar ook enkele weken duren en doet zich voor als een maagdarm ontsteking óf als een typheuse ziekte, waarbij de bacterleën door de darm- wand heendringen en zich elders vastzetten. Tijdens deze ontwikkeling vèrliest de patiënt dikwijls voor lange tijd het bewustzijn. De huidige me- rische wetenschap heeft echter afdoende geneesmiddelen voor bestrijding van de ziekte, waarna totale genezing zeker is. Gemeenteraad Ter Aar in impasse Gisteravond kwam de raad der ge meente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester B, J. Hogenboom. Afwezig was de heer P. C. v. Rijn. Een aantal ingekomen stukken w.o. goedkeuring en vaststelling der wet houderssalarissen op 900.en van het presentiegeld der raadsleden op ƒ7,50 per vergadering met ingang van 1 Jan. 1954 werden voor kennis geving aangenomen. Het punt mededelingen behelsde een kennisgeving aan de raad, dat in de betrekking van waarnemend ge meente-architect was benoemd de heer Y. Jansen uit Makkum. Het ligt in de bedoeling de heer Jansen een vergoeding toe te kennen voor het gebruik van een bromfiets. De raad vond goed, dat B. en W. het bedrag hiervoor zullen vaststellen. Met punt drie was de raad op nieuw belandt in een bespreking over de uitbreidingsplannen. Dit werd tevens een min of meer be wogen gedeelte der vergadering. Van Ged. Staten was een schrijven ontvangen naar aanleiding van het door dit college genomen besluit ter zake van de vastgestelde plannen van uitbreiding en voorschriften, bedoeld in art. 43 der Woningwet. Hierin werd medegedeeld, dat de uitbrei dingsplannen waren goedgekeurd, met uitzondering van het plan-Aar- dam, waaraan de goedkeuring was onthouden. De voorz. gaf een uitgebreid relaas van wat er rond het plan-Aardam is te doen geweest. Tegen dit plan wa ren bij Ged. St. bezwaren ingediend door de belanghebbenden en voorts door LTB, CBTB en Centr. Veiling. De belanghebbenden maakten be zwaar, omdat zij door dit plan de in tensivering van hun bedrijf niet kon den doorvoeren, omdat kassenbouw niet mogelijk was en ook credietver- lening was uitgesloten, zodat zij hier in een bedreiging zagen van het be staan. De organisaties maakten be zwaar tegen het verloren gaan van uitstekende cultuurgronden, waaraan juist zo'n groot gebrek bestaat. Bij de behandeling door G.S. wer den door de raad de burgemeester en de heer F. Sassen benoemd om de gemeente te vertegenwoordigen. De heer Sassen heeft toen verklaard er voor te bedanken als hij niet de zaak van alle kanten zou mogen bekijken. De raad zelf gaf hem die vrijheid. Door de heer Sassen was tegenover G.S. verklaard, dat ook de meerder heid van de raad nu niet meer achter het plan zou staan. De verklaring heeft tot gevolg gehad, dat de goed keuring niet is gegeven. B. en W. zijn van mening, dat de raad in beroep dient te gaan tegen het besluit van Ged. St. bij de Kroon,-opdat dan de belangen van gemeente en belang hebbenden op de juiste wijze afgewo gen kunnen worden. De heer Koning zeide niet te be grijpen waaraan de heer Sassen het recht heeft ontleend om te verklaren, dat de meerderheid van de raad niet achter het plan zou staan. De raad nam hierover nooit een officieel be sluit. De heer L. Hoogervorst zei hier- trent: Er wordt nu wel geopperd dat de raad nooit een besluit genomen heeft, maar de heer Sassen wist met zekerheid, dat er voor dit plan geen meerderheid is in de raad. Spr. ver klaarde. dat de kath. fractie er niet meer achter staat, omdat de belang hebbenden niet meer in staat zijn hun bedrijven te ontplooien. Vervan ging dezer bedrijven is niet mogelijk. Spr. zeide, dat de Kroon zal doen ais Ged. St. De heer A- P. Uyttewaal herinner de er aan, dat enige maanden geleden wel degelijk was komen vast te staan, dat de raad niet meer achter het plan staat. Het spijt spr., dat de voorz. nu maar niet berust in het besluit van Ged. St. De voorz. verdedigde nogmaals het plan, dat tot stand kwam op basis van een ingesteld onderzoek naar de te verwachten ontwikkeling der ge meente. Binnen afzienbare tijd zal er oen nieuw raadhuis moeten komen, geprojecteerd in dit uitbreidingsplan. Voorts is er gedacht aan de bouw van een tweetal kerken, waarmede ook weer de bouw van scholen sa menhangt. De beslissing is een zeer ernstige, omdat met dit plan de basis wordt gelegd voor de verdere ont wikkeling der gemeente. De heer Joh. v. Eijk zou wensen, dat het voorstel van B. en W. door gang vindt. Spr. was het niet eens met de heer Uyttewaal. De heer A. Hoogervorst vond het besluit in de aanvang al ongelukkig. Door de lig ging, maar ook door het offer van zoveel goede cultuurgrond. Weth. Den Hollander is van mening dat G. S. zich wel wat gemakkelijk van deze zaak hebben afgemaakt. Ook hij is niet gesticht over de verklaring van de heer Sassen. De heer Sassen verdedigde zijn houding en zeide er van overtuigd te zijn niets meer gedaan te hebben dan waarvan de raad hem zelf vrijheid gaf. De heer L. Hoogervorst wees ook nog op het advies, uitgebracht door de rijkstuinbouwconsulent. Wethouder Volgering had in B. en W. gewezen op wat leefde in de kath. fractie. De fractie heeft deze kwestie niet lichtvaardig doch zeer ernstig genomen. Spr. verklaarde, dat er voor dit plan geen meerderheid meer is. B. en W. zullen zich dit hebben te realiseren, want zonder meerderheid is de uitvoering van dit plan ten enenmale onmogelijk. Spr. komt op tegen de indruk als zou de kath. frac tie de gemeentebelangen niet behar tigen. De kath. fractie wijst dit plan niet af omdat het het plan-Aardam is, evenmin als zij aanneemt, dat de niet-kath. raadsleden er voor zyn omdat het het plan-Aardam is. De wethouder verklaarde verder nog, dat hij een uitzondering maakte voor zijn collega weth. Den Hollander, maar dat in een vroegere vergadering alle andere leden niet meer voor het plan waren. Zonder hoofdelijke stemming werd met 6 tegen 4 stemmen besloten niet by de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. St. Dc voorz. verzocht daarna de volle medewer king van de raad bij het zoeken naar een oplossing uit deze impasse. Deze medewerking zal gaarne worden ge geven. Ingekomen waren subsidie-aan vragen van het Wit Gele Kruis en het Groene Kruis. B. en W. stellen voor deze te verhogen van 2,50 per gezinshoofd tot 4,ingaande 1 Jan. 1954. De raad hechtte aan dit voorstel met algemene stemmen haar goed keuring. Verdere agendapunten Het gemeentebestuur van Voorburg ontvangt een bijdrage van 55 gulden in de uitgaven ten behoeve van de doofstommenschool Effatha, en de vereniging voor 't Lager Landbouw onderwijs op christelijke grondslag te Alphen 60,— als bijdragen in de exploitatiekosten. De subsidie-aanvrage van Altior groot 600,werd naar B. en W. verwezen om nader advies. Goedge keurd werd het voorstel tot aanleg trottoir en riolering in het uitbrei- dingsplan-Aardam. Het betreft ge deelten Burgem. de Muraltstraat en Margrietstraat. Raming is 5700, Eveneens verkreeg de verkoop van bouwgrond in uitbreidingsplan Pa penveer en uitbreidingsplan Lange- raad de goedkeuring van de raad. De bouwgrond Papenveer tegen 5 gld. per m2, te Langeraad tegen ƒ3, per m2. De raad gaf ook zyn fiat aan enige voorzieningen aan de Tuinbouw school Ter Aar, o.a. fietsenbergplaats en enkele andere noodzakelijke ver beteringen. Naar raming zal er ƒ4390,mee gemoeid zijn. Op voorstel van de voorz. werd aan de agenda nog een punt toege voegd n.l. verbetering voetbalterrein TAVV. Het veld, waarover deze ver eniging beschikt, voldoet niet aan de eisen, welke gesteld worden aan een voetbalterrein. Reeds eerder was door de raad een bedrag beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar de mogelijkheid en de kosten van ge- schiktmaking. Dit onderzoek is uit gevoerd door de Grondmij. De kosten zullen voor de gemeente bedragen afgerond 5200,—. B. en W. stellen voor dit bedrag te voteren als vol daan wordt aan te stellen voorwaar den o.a. pacht op lange termijn (min stens 25 jaar). De heer v. Vliet in formeerde of er zekerheid bestaat, dat de pacht kan worden opgebracht en de heer L. Hoogervorst was enigs zins bevreesd voor consequenties. De raad praatte er niet lang over en stond het bedrag toe. Bij de rondvraag kwamen een aan tal wegperikelen ter sprake o.a. eer ste gedeelte Kerkpad, Sluispad, Bloe- menstraat en Korteraarseweg. De voorz. gaf de toezegging alles te be kijken. De heer Koning vroeg nog of de kath. fractie zich zou kunnen ver enigen met het door de heer A. Hoo gervorst gesuggereerde plan voor uitbreidings-Aardam aan de west zijde van het Aarkanaal. De heer G. Versluis vroeg verbetering bij de af werking van de nieuwbouw aan de Bloemenstraat. De heer v. Vliet be sprak het gevaarlijke kruispunt Pro vinciale weg nabij Aardam. Hét bleek dat B. en W. reeds in schriftelijk overleg zijn met de ANWB wat ge daan kan worden ter beveiliging. ZOETERWOUDE Nieuwe cursus EHBO In Zoeter - woude-Dorp is sinds enkele jaren voor de oorlog een R. K. EiHBO- vereniging. Verscheidene mensen hebben er sindsdien hun diploma behaald. Nu vraagt EHBO bijhouden, dus training en oefening. Dit is wel een zware opgave. Het gevolg is, dat leden met voldoende parate kennis dun gezaaid zijn. Om hierin veran dering te brengen wil de plaatselijke club gaarne een nieuwe cursus be ginnen en wel heel binnenkort. Gel delijke bezwaren behoeft niemand te hebben, want die kunnen opgelost worden. Een toegewijde docent heeft de leiding en een zeer bekwame in structeur verzorgt verder de lessen. De bestuursleden nemen uw opagve gaarne aan en bij „De Uytcomst", Weipoort 93 A, kunt u met alles wat EHBO betreft terecht.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2