Eden haalt een vergeten verdrag van stal Om het Duitse probleem te helpen oplossen Kieren in IJzeren Gordijn het - Nederlanders voor Indon. rechters Een eeuwenoude reus uit Laren verpletterde een rijwielschuurtje Fabrieken in Surabaja moeten sluiten „Het raadsel van Enschede1' werd gisteren over Duitse grens gezet De millioenen goudfrancs van Thiery blijven nog in Parijs DINSDAG 14 SEPTEMBER 1954 f "Y 45ste JAARGANG No. 13297 ^verdrag aTrieT Directeur: c. m. v. hamersveld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I goed voor is! j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. s BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Voorportaal voor toelating tot de Navo De Britse minister van buitenlandse zaken Eden blijkt op zijn tournee langs de West-Europese hoofdsteden met een nieuw voorstel te zijn geko men als vervangingsmiddel van de verworpen E. D. G. Naar verluidt houdt vVijn voorstel in, West-Duitsland en Italië te laten toetreden tot het verdrag van Brussel, dat in 1948 werd ondertekend door Engeland, Frankrijk en de drie Beneluxlanden. De Benelux-ministers zouden zich Zaterdag te Brussel tijdens hun onderhoud met Eden reeds voor het plan hebben uitgesproken. Ook de West-Duitse bondskanselier Adenauer schijnt er mede ingestemd te hebben. ENGELAND SCHAKELT ZICH IN. De crisis, die ontstond door de Franse verwerping van de Europese Defensie Gemeenschap, zal volgens het Britse voorstel opgelost worden door gebruik te maken van de ver dragsorganisaties van Brussel, waar in Engeland reeds met vier mogend heden op het vasteland is verbonden. Op deze wijze zou Engeland een ze kere rol bij de Duitse herbewapening spelen en Frankrijk wellicht kunnen worden gerustgesteld ten opzichte van „het Duitse gevaar". De toetre ding van Duitsland en Italië tot het verdrag van Brussel zou bedoeld zijn als een eerste stap naar een Duits lidmaatschap van de NAVO. Het verdrag van Brussel geldt voor vijftig jaar. Het bepaalt dat de on dertekenaars elkaar zullen bijstaan, indien een van hen het voorwerp zou zijn van een „gewapende aanval in Europa", en wel met „alle militaire en andere hulp en bijstand", waartoe zij in staat zijn. Er werd in 1948 onmiddellijk een militaire staf eenheid te Fontaine- bleau opgericht. Deze verloor groten deels haar betekenis toen alle leden het volgend jaar toetraden tot het Atlantisch pact. De tekst van het verdrag van Brus sel voorziet niet in een middel om een Westduitse herbewapening be perkingen op te leggen. Dit zou moe- Formosa neutraal 1 Het Chinees-nationalistische eiland Formosa dient tijdelijk onder een neutraal beheer te worden geplaatst, om te voorkomen dat de strijd in het Verre Oosten weer oplaait Dit zei de leider van de Britse socialistische partij, oud-premier Clement Attlee, die een bezoek aan communistisch China heeft gebracht, gisteren in de Australische stad Sydney. Attlee verklaarde dat op het ogen blik zowel Amerika als de Chinese communisten het eiland als een bron van gevaar beschouwen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, dip na zijn terugkeer uit het Verre Oosten een vergadering van de Amerikaanse vei ligheidsraad heeft bijgewoond, heeft op vragen van journalisten geant woord, dat de'verdediging van Qua- moy in nauw verband staat met de defensie van Formosa en dat deze kwestie in dit licht wordt bestu deerd. Hij weigerde echter antwoord te geven op de vraag of de Amerikaan se Zevende vloot, die belast is met de verdediging van Formosa tegen een mogelijke Chinees-communisti sche aanval, orders ontvangen had om ook Quemoy te verdedigen. Volgens berichten uit Quemoy heb ben communisten hun vloot van hon derden ocrlogsjonken, die rond Que moy geconcentreerd waren, terugge trokken en langs een groot deel van de Chinese Oostkust verspreid. ten worden opgelost binnen het raam van het Atlantisch Pact. Toen minister Eden gisteravond uit Bonn in Rome aankwam, stonden bij de uitgangen van het vliegveld 200 man van de overvalpolitie, vermoe delijk met het oog op eventuele de monstraties. Er deden zich echter geen incidenten voor. Wegens gebrek aan deviezen Door het uitblijven van deviezen- toewijzingen voor het invoeren van noodzakelijke onderdelen zullen bin nenkort verscheidene fabrieken in Surabaja moeten sluiten. In een onderhoud, dat de finan- cieel-economische redacteur van P.I. Aneta had met de heer H. Brunner, hoofd en technisch leider van de Borsumy-bedrijven in Ngagel (Sura baja) verklaarde deze, dat de ver vaardiging van accu's in de fabriek van de Borneo-Sumatra Handelmaat schappij N.V. aan het eind van deze maand zal worden gestaakt doordat de toewijzing van deviezen voor het invoeren van onderdelen niet is ont vangen. Ook de toestand in andere bedrij ven van de Borsumy noemde de heer Brunner door deviezenmoeilijkheden thans donker. De „Hima" rijwielenfabriek zal in November worden gesloten wegens dezelfde reden. Sluiting van het be drijf wordt voorts overwogen door een pers- en stampwerkfabriek in Surabaja, die sloten, rijwielbagage dragers, grendelschuiven e.d. ver vaardigt. Ook voor deviezenmoeilijk heden zal de „Ligtvoet Tegelfabriek" in Ngagal de productie moeten sta ken. Voorts verklaarde de heer Brunner, dat, indien er geen verbetering komt in de deviezenpositie van de Borsu- my-bedrijven, begin 1955 ook de leer fabriek „Jacatra" in Pasuruan zal moeten sluiten. Deze fabriek heeft reeds thans gebrek aan de noodzake lijke looistoffen. In deze vijf bedrij ven werken ongeveer 1.000 personen. Zoals bekend heeft Philips de vo rige week de sluiting aangekondigd van de radiobedrijven in Indonesië, ook wegens het niet ontvangen van een deviezentoewijzing. Een dag na publicatie van dit besluit door P.I. Aneta deelde het ministerie van eco nomische zaken mede, dat alsnog een weg was gevonden om de moeilijkhe den betreffende het verkrijgen van grondstoffen voor deze fabrieken uit de weg te ruimen. In afwachting van de aanvoer van nieuwe grondstoffen zullen deze fabrieken thans geduren de enige maanden vrijwel stilliggen. De afgelopen weken werd voorts Murphy neemt poolshoogte. In Bonn arriveerde gisteravond in verband met de crisis rond de Duitse herbewapening ook een Amerikaanse diplomaat, namelijk de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Za ken, Robert Murphy. Hij voerde on middellijk besprekingen met bonds kanselier Adenauer. Kort daarna werd bekendgemaakt dat Adenauer zijn rede over de buitenlandse poli tiek, die hij vanmiddag in de Bonds dag zou houden, heeft uitgesteld. De voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat, Wiley, heeft gistermiddag in Parijs een uur ge- sproken met de Franse premier Men- dès-France. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft in Straats burg besloten het debat over het Eu ropese leger uit te stellen tot na de rondreis van minister Eden. De Britse premier Churchill ver wierp gisteren de liberale eis om het Britse parlement zijn vacantie te la ten onderbreken voor een spoedde bat over de verdediging van Europa. Te ingewikkeld De adjudant van de Griekse koop man Athanase, die van zijn baas diens gehele vermogen erfde, heeft het zijn nazaten te moeilijk gemaakt, want na 4 jaren ingespannen arbeid hebben enkele noeste werkers het bijltje erbij neergelegd en zijn tot de slotsom gekomen, dat het onmoge lijk is om één rechtstreekse afstam meling van de adjudant Thiery aan te wijzen. Vier jaren geleden leefden dui zend Nederlanders en Belgen nog in de meest gouden verwachtingen. Al deze mensen heetten Thiery en gezamenlijk zou men pogen om de fabelachtige erfenis van millioenen goudfrancs, die te Parijs rust, in handen te krijgen. Er was zoveel geld, dat deze erfgenamen de tra ditionele vechtpartij achterwege lie ten en met eendrachtige macht de strijd om het kapitaal begonnen. Helaas vier jaren heeft de droom geduurd, maar thans schijnt de zaak hopeloos. De adjudant van de Griekse koop man, wiens vermogen door Napoleon naar Parijs werd gebracht en daar door de regering geconfiskeerd werd, schijnt onbereikbaar te zijn- De gehele persoon van de schat rijke Fransman is zo met fabels om weven, dat het verschil tussen schijn en werkelijkheid niet meer te on derscheiden is. Het enige, wat harde werkelijkheid is. zijn de goudfrancs in Parijs, maar de Franse Justitie geeft deze niet pry's. Treinr amp in Portugal Ten gevolge van een spoorwegon geluk bij het station Sabola in de Zuidportugese provincie Algarve, zijn gisteren meer dan twintig mensen om het leven gekomen en veertig ge wond. Een trein, die naar Lissabon onder weg was, is in volle vaart ontspoord. Drie rijtuigen werden vernietigd. Uit plaatsen in de nabijheid zijn hulpcolonnes ontboden. Alle slachtoffers waren Portuge zen, die van hun vacantie verblijven in Zuid-Portugal terugkeerden. Typhoon raast over Japan Een typhoon, welke, volgens weer kundigen de krachtigste in de meteo rologische geschiedenis van Japan was, heeft gisteren Kiosjoe, het meest Zuidelijke eiland van Japan, geteis terd. Er zijn zestien mensen om het leven gekomen, 55 werden er ge wond, elf worden er vermist en elf duizend mensen zijn er dakloos ge worden als gevolg van vernietiging of beschadiging van driehonderd en het onderlopen van achtduizend hui zen; dit alles in een 500 kilometer brede baan van dood en vernieling, die de storm heeft achtergelaten. Eerst bewijzen op tafel! En daar heeft de talrijke familie Thiery nu precies vier jaren naar gezocht om deze poging thans ten einde raad als hopeloos op te geven. H. M. de Koningin heeft gister middag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „De schatten van Peru" in het Centraal Museum te Utrecht. De hoge gast vertoefde ruim twee uur op de tentoonstelling. Oplossing niet juist De raadselachtige man, die twee maanden geleden in zeer slechte lichamelijke toestand te Enschede aangetroffen werd en in het zieken huis van die plaats twee maanden lang verpleegd is, werd gisteren dooi de Nederlandse politie bij Gronau over de grens gezet, maar mensen, die met hem in contact geweest zijn, twijfelen er toch aan, of de „oplos sing" wel de waarheid is. Zoals men zich zal herinneren, zijn pers, politie en radio van ver schillende landen geruime tijd in de weer geweest om de man te identifi ceren. Hij-zelf, die aan geheugenverlies lijdt, had zich uitgegeven voor een Amerikaanse oorlogsvlieger, maar na enig zoeken meldde zich de militaire politie uit Frankfort met de medede ling, dat de naam van de man Fischer was en dat hij een Oostduitse vluch teling was, die twee jaren geleden al eens door hen aan de tand gevoeld werd. De man is nu overgegeven aan de Duitse politie, die zal pogen hem in een kliniek onder te brengen, maar insiders, die gehoord hebben, hoe perfect de man zelfs, wanneer hij niet bij kennis wasde Amerikaan se taal sprak en hoe groot zijn kennis van de Amerikaanse topografie was, verkeren nog steeds in twijfel, of de man wellicht niet toch een Ameri kaan is, die zijn geheugen verloren heeft ,want de politie uit Frankfort REIZENDE MINISTERS. Van de Kieft naar Amerika. De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, zal zich, direct na de aanbieding van de rijksbegroting voor het dienstjaar 1955, op 21 Sep tember per vliegtuig naar Washing ton begeven om daar de gezamen lijke vergadering van het Internatio naal Monetair Fonds en de Interna tionale Bank voor Herstel en Ont wikkeling als gouverneur voor Ne derland van de Internationale Bank te presideren. Voor het eerst in het bestaan van fonds en bank zal dit jaar Nederland het voorzitterschap van deze beide instellingen bekleden. beschikte uiteindelijk slechts over de bekentenis van de man zelf. Hoe het zij, thans is „het raadsel van Enschede' 'officieel Duits en de politie daar heeft nog enkele kleine rekeningetjes met hem te vereffenen. Katholieke gjfö Ouders IN DE LOOP DER JAREN vonden vele duizenden de juiste sfeer en ge zelligheid in onze clubs. Ook U zult dit onder vinden wanneer U zich NU laat inschrij ven bij: DANSACADEMIE WIELINGA STRENG BESLOTEN CLUBS VOOR HEN DIE PRIJS STELLEN OP EEN BESCHAAFD R K, MILIEU NIEUWE RUN 28LEIDEN-TEL.21707 (Advertentie) HOE wordt m weer? KOUDE NACHT. Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mistbanken. Langs de kust nog enkele buien. Morgen in de loop van de dag toenemende bewolking, maar tot het einde van de middag droog S weer. Tot matig toenemende wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in tempera- tuur. 15 Sept.: zon op 6.13 en onder 18 57; maan op 19.30 en onder 9.58 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het K.N. M.I. op Dinsdagmorgen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbewolkt 17 C. KOPENHAGEN half bew. 17 AMSTERDAM onbewolkt 17 LONDEN mist 17 LUXEMBURG zwaar bew. 15 PARIJS mist 19 BORDEAUX geheel bew. 20 GRENOBLE geheel bew. 17 NICE onbewolkt 26 GENEVE zwaar bew. 20 ZURICH nevel 19 LOCARNO zwaar bew. 23 BERLIJN nevel 18 FRANKFORT nevel 17 MUNCHEN zwaar bew. 17 WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt 30 AJACCIO onbewolkt 25 Korreltje Wachten is een kunst die geleerd moet worden. In Djakarta begon eind vorige week een proces tegen de Nederlander C. J. G. Schmidt, die ervan wordt beschuldigd te hebben deelgenomen aan ter roristische activiteiten tegenover de Indonesische bevolking. Schoolkinderen aan 'n groot gevaar ontsnapt Met een donderend gekraak bezweek dezer dagen een eeuwenoude kas tanjeboom, die vele jaren de binnenplaats van een meisjesschool te Laren tot schutse en verfraaiing gediend had. Tijdens zijn val ontmoette hij de fietsenbergplaats van de school, doch deze betekende in het geheel geen rem voor hem en als een gekraakt lu ciferdoosje diende de rijwielbergplaats even later de gesneuvelde boom tot bodem. Toch had de val van de reus zeer ernstige gevolgen kunnen hebben want enkele minuten voor zijn neergang was het laatste meisje uit de rijwielbewaarplaats verdwenen en als hij enkele minuten eerder gesneu veld was, zou hij wellicht enkele meisjes in zijn val meegesleurd hebben. Nu trof slechts de fiets van de lerares, die plichtsgetrouw de school aan het sluiten was, een ontijdig einde. De Larense jeugd heeft nog nooit zoveel en zo vroeg kastanjes kunnen rapen en de lerares is voor een nieuw karretje aan het sparen. aangekondigd door de „British Ame rican Tobacco" dat de vervaardiging van „Commodore"-sigaretten moest worden stopgezet wegens de onmoge lijkheid daarvoor noodzakelijke Vir- ginia-tabak in te voeren. De Belgi sche „Raroka" fabriek moest om de zelfde redenen de productie van Wembley"-cigaretten beëindigen. Europa helpt Afrika De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg heeft Maandag eenstemmig een be roep op de regeringen van de vijftiien ledenstaten g.edaan voor onmiddel lijke hulp aan de slachtoffers van de aardbeving te Orléansville, die meer den 1.300 mensenlevens eiste. De Griek Maccas stelde voor, dat er de commissie die is Opgericht om de slachtoffers van de Griekse aard bevingen van vorig jaar te helpen, ook bij de nieuwe ramp hulp zal ver lenen. Een Braziliaans vliegtuig met 26 inzittenden is Maandag in de baai van Guanabara neergestort. Er zijn twee doden en vijf vermisten. Negen tien inzittenden konden worden ge red. AARDVERSCHUIVING IN JAPAN. Minstens 45 personen zijn Dinsdag om het leven gekomen bij een aard verschuiving in het dorp Mizoekami op het Japanse eiland Kioesjioe. Men verwachtte, dat het centrum van de storm, dat zich met een snel heid van 27 kilometer per uur in Noordelijke richting verplaatst van daag via het Westelijke deel vari het eiland Honsjoe naar de Japanse zee zou trekken. Volgens de koers die de storm thans volgt zou Hirisjima wel in zijn baan komen te liggen, maar Osaka en Tokio niet. Ondertussen la ten de bewöners van deze en andere grote steden echter niet na alle mo gelijke maatregelen ter beveiliging van hun eigendommen te nemen; zo halen zij de daken van hun huizen en spijkeren raam- en deuropeningen met planken dicht. De „Slager van Parijs" S.S.-generaal Karl Oberg, in Frankrijk bekend als de Slager van Parijs, staat opnieuw terecht voor een Frans gerechtshof, beschuldigd van deportatie van 100.000 politieke gevangenen, van wie meer dan de helft in concentratiekampen om het leven is gekomen, deportatie van 140.000 Joden, van wie er slechts 10.000 levend terug zijn gekeerd, mas sale executies, martelingen, schiet partijen, vernielen van huizen en het uitmoorden van gehele dorpen. De aanklacht vormt een dik boek van 250 grote pagina's, waarvan er op de eerste zittingsdag maar een zeventig konden worden voorgelezen. Het heeft tien jaar geduurd voor zijn zaak in behandeling kwam. Er werden zoveel juridische fouten ge maakt, zowel tijdens het vooronder zoek als tijdens het eerste proces, dat men van voren af aan moest be ginnen. Het proces zal waarschijnlijk een maand duren. Leden van de Communistische „Volkspolizei" onderzoeken de legitimatie papieren van voetgangers (groepje rechts), die gebruik maken van de pas weer geopende grensovergangen tussen de Russische en Amerikaanse sec toren te Berlijn in Düppel. Arbeiders achter de barricade in de Russische zóne zijn druk in de weer om de straat te repareren, welke destijds door de Russen werd opgebroken om het verkeer de doorgang te beletten. Volkomen bij verrassing heeft de Oostelijke regering zes overgangen heropend tussen Berlijn en de Russische sector. Duitser of Amerikaan? HET SPROOKJE IS UIT L

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1