Minister Zijlstra is niet bang voor een economische crisis 5)e Moeder Qods Evenmin voor overbevolking Controle op vele defecten Ster van de week' auto's bracht aan het licht Processies achter schutting Negen arbeiders werden gewond bij kortsluiting in het electriciteitsnet Krantenbericht tot poging zijn inspireerde man vrouw te doden ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 In een rede voor Kamerleden en werkgevers, op wier uitnodiging on ze volksvertegenwoordigers een ex cursie langs de Nederlandse indus trieën hebben gemaakt, heeft minis ter prof. dr. J. Zijlstra Vrijdagmid dag zijn verbazing getoond over het feit, dat in verschillende kringen van het bedrijfsleven en ook daar buiten de hardnekkige overtuiging blijft voortleven, dat aan het optreden van crises niet valt te ontkomen. Naar de mening van de minister zijn de economische wetenschappen voldoende gevorderd om ons een goede conjunctuurpolitiek te ver schaffen. Hij vond, dat de economis ten in dit opzicht jaloers kunnen zijn op het vertrouwen dat de medici ge nieten. De conjunctuurpolitiek moet ech ter door de landen gemeenschappe lijk worden gevoerd en staat en valt met het tempo, waarin besluiten worden genomen. Voorts moeten de belemmeringen, welke aan de internationale vrije handel in de weg staan, in een veel sneller tempo worden weggenomen dan tot dusver is geschied. „Overbevolking". Als voorbeeld van een angst, die ongegrond is gebleken, herinnerde de minister aan een advies, dat in 1846 (nu dus ruim honderd jaar ge leden) door twee van de hoogste ambtenaren aan de Kroon werd uit gebracht. Een massale emigratie naar overzeese gebiedsdelen moest bevor derd worden om de „overbevolking" van het land kwijt te raken. En dan te weten, dat Nederland in die.dagen 3 millioen inwoners telde. 7.Nu hebben wij met elf millioen inwo ners een grotere welvaart, dan toen met iets meer dan een kwart van de huidige bevolking. Eenzelfde angst voor de toekomst kende Nederland ook na de bevrijding. De bijdrage van de industrie acht te de minister in dit verband van bij zondere betekenis. Zonder een groeiende industrie zou het niet mo gelijk geweest zijn de snelle groei van de bevolking op te vangen en daarbij tegelijkertijd het welvaarts peil op te voeren. Het reëel nationaal inkomen per hoofd van de bevolking is thans ho ger dan ooit te voren, hoger b.v. dan in 1929 of 1949. In 1939 was dit 40% boven dat van 1900. In 1946 was het zelfs lager dan vóór 1914. De arbeidsproductiviteit ligt thans 10% boven het peil van 1938, de personeelssterkte, die in 1947 nog 1.428.000 bedroeg, zal dit jaar de 1.700.000 benaderen. Sinds de bevrijding is meer dan 13 mil liard geïnvesteerd. Concurrentie. Omdat steeds meer landen op de wereldmarkt zullen verschijnen met betrekkelijk eenvoudig te vervaar digen producten, moeten wij het zoe ken in een hoog-gekwalificeerd pro duct, dat hoge eisen stélt aan vin dingrijkheid, vakmanschap en inves tering. Daarbij moet de regering een open oog houden voor de prikkelen de wecking van een gezonde mede dinging. De minister besloot zijn rede met op te merken, dat de aandrang naar nog meer zorg voor vakmanschap, research en ontwikkelingsarbeid daarom in deze tijd van hoog-con- junctuur beslist niet overdreven is. „Het gevaar van de huidige situatie is, dat wij tevreden zullen zijn met hetgeen bereikt is". De verkeersgroep van de rijks politie in het district Amsterdam heeft gistermiddag tijdens epn ver keerscontrole ontstellende defecten geconstateerd aan tal van auto's op de Rijksweg AmsterdamAmers foort. Het resultaat van enige uren con troleren was waarlijk schrikbarend. De experts ontdekten tal van ern stige defecten aan stuurinrichtingen, ondeugdelijke remmen, gebroken ve ren, koppelingen tussen twee wa gens die bijna waren versleten, wa gens waaraan een deugdelijke ver lichting ontbrak, auto's waarvan de richtingaanwijzers niet behoorlijk werkten, kortom aan vrijwel alle auto's die uit het verkeer werden ge haald ontbrak iets of constateerde men defecten. Een groot aantal bestuurders kreeg proces-verbaal; andere be stuurders aan wier wagens minder ernstige defecten werden ontdekt kregen een waarschuwing. Van een grote vrachtwagen bleek de stuurinrichting dermate defect te zijn dat verder rijden levensgevaar lijk zou zijn voor de nog jeugdige bestuurder. De jongeman kende de meeste defecten van de zware wa gen, doch zijn patroon was blijkbaar niet genegen de auto te laten repa reren. De bestuurder vertelde dat zijn voorganger kortgeleden een ernstige aanrijding had gehad met dezelfde wagen doch dat zijn patroon het ook daarna nog niet noodzakelijk had ge acht de remmen van de vrachtauto te laten nazien. Hierop had de voor ganger zijn ontslag genomen. Defect geweten. Een merkwaardige ontdekking deed de rijkspolitie toen zij plotse ling op enkele honderden meters van Helga Loewenstein r\EZE WEEK plaatsen we een U ster in onze sterrenkijker, die je nog niet in je album zult hebben, maar die je er beslist bij moet plakken, omdat zij ze ker een plaats een ereplaats in je album gekregen zou hebben, wanneer dit nu nog sa mengesteld moest worden. Helga Loewenstein is het meisje, waar thans in Nederland iedereen over praat, het meisje, dat bij de vreselijke K.L.M.- ramp van de vorige week, op zo heldhaftige wijze haar leven opgeofferd heeft om andere mensen te redden. Helga heeft geen gemakkelijk leven gehad. Zij was een Joods meisje en tijdens de oorlog, toen de bezetter alle Joden vervolg de, zijn haar vader en moeder naar een concentratiekamp ge voerd. Helga heeft haar ouders nooit meer teruggezien, want in dat kamp zijn ze beiden ver moord. Zo stond Helga na de oorlog als jong meisje helemaal alleen in het leven; zij had in de tijd, dat andere kinderen naar school kunnen gaan om te leren, zich moeten verschuilen, zodat ze niet veel kende om daar haar boter ham mee te kunnen verdienen. Maar Helga ging niet bij de pakken neerzitten; met een ijzeren wil om te slagen begon ze te leren en ze bracht het ten slotte zover, dat ze bij de K.L.M. kwam om in de vliegtuigen voor de passagiers te zorgen, net zo als Elsie Fey dat gedaan heeft. Een week geleden in de nacht van Zaterdag op Zondag vertrok Helga met het vlieg tuig „Triton" van een Iers vlieg veld om naar New York te vlie gen. Twee seconden na de start kreeg het vliegtuig een storing en kwam midden in een mod derige rivier terecht, waar juist het water begon te stijgen. De 46 passagiers, die in het vliegtuig zaten, waren natuur lijk erg bang, want het water begon meteen het vliegtuig bin nen te stromen en de mensen zagen niets anders dan water en modder in de donkere nacht. Op zulke momenten leer je de mensen kennen en Helga toonde haar grote heldhaftig heid. Terwijl iedereen naar de uit- .gang van het vliegtuig rende om de twee rubberbootjes te be reiken, die buiten lagen, bleef Helga kalm. Ze stelde de ang stige passagiers gerust; wees hun kalm de weg naar de uit gang en hielp hen de boot in stappen. Geruime tyd stond ze by de uitgang en kon dus makkelijk de boot bereiken, waardoor ze ge red zou zijn, maar dat deed ze niet. Telkens ging ze weer het vliegtuig in, waar het water steeds hoger steeg, omdat ze wist, dat nog niet alle passa giers, die in het vliegtuig zaten, gered waren. Maar het water steeg in het vliegtuig sneller, dan de passa giers naar buiten gebracht kon den worden én terwijl Helga achter in het vliegtuig bezig was met het redden van mensen, kwam het water zo hoog, dat het hele vliegtuig overspoeld werd. De laatste woorden, die een der geredde pasasgiers Helga achter in het vliegtuig hoorde zeggen, waren: „Wees maar niet bang; we hebben een goede pi loot en alles zal best terecht ko men". Voer Helga en voor 26 andere mensen is het niet meer terecht gekomen; zij hebben de dood ge vonden in modder van die Ierse rivier. Maar, zoals Vrijdag j.J. bleek, toen Helga begraven werd, zal Helga door haar collega's en door alle mensen, die haar kennen, niet vergeten worden. „Zij deed het uiterste, wat van een stewardess verwacht kan worden en wij zullen haar nooit vergeten", zei haar chef tijdens de begrafenis. Voor ons zal zij het voorbeeld zijn van plichtsbetrachting, wan neer het heel moeilijk is. In deze tyd, nu zoveel mensen geheel vergeten schijnen te zijn, wat hun plicht is, is Helga een stralend voorbeeld geworden. Zij gaf haar leven, terwijl ze het had kunnen redden, omdat ze wist, dat de plicht dit van haar vroeg. STERRENKIJKER. de controlepost een motorrijder za gen stilstaan. De motorrijder bleek geen enkel document bij zich te heb ben. Men voelde hem eens flink aan de tand. Hij bekende de motor en kele weken geleden op het erf van een boer te Zwijndrecht te hebben gestolen. Voorts had hij zich aan nog tal van andere diefstallen schuldig gemaakt. Hij werd ingerekend en op transport naar Zwijndrecht ge steld. (Alg. Dgbl.) Bij de beslissing van Gedeputeerde Staten om hun goedkeuring te hech ten aan de overeenkomst van de ge meente Haarlem met het bisdom Haarlem door de Hervormde ge meenten in strijd met het processie verbod geacht heeft een brief van het bisdom Haarlem aan Gedepu teerde Staten de doorslag gegeven. In deze brief, die onmiddellijk ver zonden werd na de behandeling van het bezwaarschrift, doet het bisdom de toezegging bij eventuele moeilijk heden met de Justitie bij het plaats vinden van processies en andere ker kelijke plechtigheden de gemeente Haarlem nimmer aansprakelijk te zullen stellen. Voorts zegt het bisdom toe er voor te zullen zorgen, dat het voorplein van de kathedrale basiliek bij het plaats vinden van processies en an dere godsdienstige plechtigheden door schuttingen zal worden om ringd, zodat het publiek niet zal kun nen zien wat er op het plein gebeurt en niemand daaraan aanstoot zal kunnen nemen De laatste toezegging vindt haar oorzaak in tijdens de openbare 'be handeling van de door Ned. Herv. zijde geopperde bezwaren, dat de plechtigheden op het plein slechts door kettingen zouden zijn afgeslo ten en op de openbare weg plaats vinden, hetgeen in overtreding zou zijn van het processieverbod. Wederom storing op Haagse centrale Twee zeer ernstig Negen personen hebben brandAvon- den opgelopen, toen gistermorgen tussen kAvart over tien en half elf ten gevolge van kortsluiting een steekvlam schoot uit een transforma tor in een der afdelingen van het Haagse gemeentelijk electriciteitsbe- drijf aan het De Constant Rebccque- plein. De meeste gewonden zijn afkomstig uit Noord-Brabant. Het zijn perso neelsleden van het installatiebureau Electron uit Breda, dat in de betrok ken afdeling een werk uitvoert. Ern stig gewond werden de negentiénja- rige leerling-monteur J. Reinierse uit Made en de 34-jarige schilder P. C. Brouwer uit Breda. Zij zijn opgeno men in het ziekenhuis Westeinde. In hetzelfde ziekenhuis zijn opgenomen de 58-jarige monteur N. den Hol lander, wonende op de Maartensdijk in Den Haag. Een 25-jarige monteur en een 37-jarige schilder, beiden uit Breda, moesten zich voor minder ern stige verwondingen in het ziekenhuis laten behandelen. In de centrale post van.de G.G.D. zijn voorts behandeld een 25-jarige monteur uit Breda, een 29-jarige monteur uit Den Haag, een 25-jarige monteur uit Breda en een 30-jarige monteur uit Raamsdonkveer. Zij had- STREMMING GEMOTORISEERD VERKEER MOERDIJK- LAGE ZWALUWE. De A.N.W.B. heeft meegedeeld, dat met ingang van Maandag 13 Sep tember de provinciale weg Moerdijk- Lage Zwaluwe wegens de uitvoering van werkzaamheden voor het gemo toriseerde verkeer zal zijn afgeslo ten. Het rijwielverkeer kan in beide richtingen normaal voortgang vin den. Het verkeer zal door middel van borden Avorden omgeleid over ge deelten A'an de oude en de nieuwe rijksweg BredaMoerdijk. De strem ming zal duren tot 1 October. SCHEERMESJESBEDROG. De Rijkspolitie waarschuwt het publiek tegen het opnemen van con tact met het verkoopkantoor „Vol harding" te Groningen. Onder deze handelsnaaip laat een inwoner van Vries door het gehele land onder andere pakketjes aanbieden voor 2.50. Deze pakketjes worden meest al aangenomen, daar in vele geval len verondersteld wordt, dat een huisgenoot een bestelling heeft ge daan. Elk pakketje bevat honderd scheer mesjes en gaat vergezeld van de me dedeling, dat één scheermesje kan worden geprobeerd. Bij niet voldoen kan het pakket worden teruggezon den waarna de koopsom per omgaan de zal worden terugbetaald. Het is echter gebleken, dat de terugge stuurde pakjes in de meeste gevallen niet worden geaccepteerd in welke gevallen van terugbetaling van de koopsom dus ook geen sprake is. Door achterwiel van scooter gezaLt Gisteravond omstreeks ktvart voor acht is in de De Lairessestraat de 28-jarige heer de H. uit Amsterdam door het achterwiel van zijn scooter gezakt. Hij kreeg een schedelbasis- fractuur en is in het O.L.V. Gasthuis opgenomen. Zijn duopassagier bleef ongedeerd. den een lichte shock en geringe brandwonden. Uit de afdeling, waar het ongeval zich voordeed, wordt een deel van het Haagse tramnet gevoed. De trams in dit gedeelte hebben een tijdlang stilgestaan. Later is het betrokken gedeelte van het net overgeschakeld op andere contactpunten. De arbeidsinspectie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van het ge beuren. Zaken zijn zaken Onder de ronde naam, Vol- I harding met postbus, te Gronin gen, laat een inwoner van Vries door het hele land pakketjes on der rembours a 2.50 aanbie den. In de veronderstelling dat een huisgenoot iets gesteldheeft worden de pakjes doorgaans aan genomen. Elk pakje bevat ech ter een honderdtal scheermesjes, vergezeld van een briefje, dat een mesje kan Avorden gepro beerd, mocht men zich te sterk hierbij verwonden dan kan het pakje worden teruggezonden, waarna de rijksdaalders wordt terug betaald. De politie van Vries waarschuwt echter, dat de personen die na het gebruik- nog in staat waren het pakje terug te zenden, dit meestal geheel voor eien rekening deden en het ver koopbureau om haar slachtof fer te gedenken zeker een langdurige stilte in acht nam. IN VELERLEI VERSCHIJNING*) (Foto: v. d. Horst) Opname uit de Dekenale kerk te Zoeterwoude En brak zó trouw/ zijn stouten hartstocht stuk Ik heb U lief - en zor\der tussenpozen Sprak rk Maria aan; ik heb U lief. Zoals een bij een zoete bloem, een roze „Ik heb U lief", w/ant niemand bracht Maria Zó trouw/ de bloemen van zijn groot geluk Voor uw/en w/il, o Reinste, o Maria Jacques Schreurs M.S.C. Bloesem en vruchten aan één boom Een appelboom, die in het Friese dorp Oosterlittens staat, heeft zich niets aangetrokken van de zonloze zomer. Terwijl hij rijpe vruchten draagt, heeft hij ook takken met bloesem aan zijn stam. En uit het Friese plaatsje Wolsum komt het bericht, dat de aardbei- planten van een inwoner in bloei staan, terwijl van dezelfde planten dit jaar reeds rijpe vruchten zijn ge plukt. H.B. na vrijspraak De procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's Gravenhage heeft gis termiddag een gevangenisstraf van drie jaren gerequireerd tegen een 29-jarige instructeur van een auto rijschool uit Den Haag, die terecht stond Avegens poging tot moord op zijn vrouAV. De man, die in eerste aanleg was vrijgesproken, had vol gens de dagvaarding in de nacht van 26 op 27 Maart 1953 getracht zijn vrouw door gasvergiftiging van het leven te beroven. Verdachte had die avond gewacht tot hij er zeker van Avas, dat zijn vrouw sliep, en had toen de gaskraan in de keuken die in verbinding stond met de slaapkamer, geopend. Met doeken had hij de kieren van de keu kendeur dichtgestopt. Daarna was hij in de sigarenwinkel, die door zijn vrouw wordt gedreven, gaan wach ten. Na ongeveer tien minuten hoor de hij gestommel in de slaapkamer, zijn vrouw was. wakker geworden, had de gaslucht geroken en de kra nen dichtgedraaid. Niet verantwoordelijk. Ter zitting zeide verdachte, dat het idee zijn vrouw met gas te vermoor- dén in hem Avas opgekomen toen hij die avond in de krant over een po ging tot moord door middel van gas had gelezen. In een rapport van dr A. H. Witte scheikundige bij het ge rechtelijk laboratorinm van het Mi nisterie van Justitie, Averd gezegd, dat de atouw in de kamer waar schijnlijk niet door gasvergiftiging gedood had kunnen Avorden. De omstandigheden waren zo, dat de vrouw wel bewusteloos had kunnen geraken. Verdachte, die inmiddels van zijn 43-jarige vrouAv is geschei den, kan zo wordt in een psychia- trisch rapport gezegd deze moord poging nauwelijks Avorden aangere kend. De verdediger verzocht vrijspraak of, als het hof hiermee accoord zou kunnen gaan, een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring, hetgeen in het psychiatrisch rapport ook verkieslijk werd geacht bo\'en een gevangenisstraf voor deze verdachte. Het Hof bepaalde de uitspraak over veertien dagen. Wim Dussel weer thuis Wereldreis op scooter plotseling gestaakt Wim Dussel, de Groninger journa list, die vorig jaar Juli voor een reis om de wereld vertrok, is gisteren in Groningen teruggekeerd. Hij heeft zijn wereldreis moeten onderbreken wegens ernstige ziekte van zijn moe der. Wim Dussel, die reeds 18 landen had bezocht en 27.000 km op zijn scooter had afgelegd, was het laatst in Bangkok. Van hier bracht een toestel van de KLM hem in 36 uur naar Nederland terug. Veertien maanden lang heeft Wim Dussel op zijn scooter door verschil lende landen gereden. Hij had aan vankelijk het plan twee jaar voor déze Avereldreis uit te trekken en zal dus zodra de gezondheidstoestand van zyn moeder dit toelaat nog tien maanden op zijn scooter naar andere landen trekken. Op zijn programma staat nog een bezoek aan Saigon, Indo-China, Ko rea, Amerika en Japan. Als deze reis volbracht is, heeft Dussel al weer plannen voor een volgende reis, maar dan per auto. Dr. Kortenhorst Verkiezing industriëlen in Kamer wenselijk Vrijdagmorgen hebben de leden der Eerste en Tweede Kamer, die op uitnodiging van d? vier Averkgevers- verbonden een reis langs Nederland se industrieën gemaakt hebben, zich met vertegenwoordigers van deze bonden en andere gasten aan een lunch in hotel Wittebrug te Den Haag verenigd. Voor de rede, die minister Zijlstra tijdens deze lunch hield, zie men elders in deze editie. Na een Avel komst woord van de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers en voorzitter van de contact commissie der vier werkgeversbon- den, hield dr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter der Tweede Kamér, een rede, waarin hij zeide dat de reis aan bet doel beantwoord heeft. Zich afvragend wat nu gedaan moet aa'orden om bedrijfsleven en parle ment dichter bij elkaar te brengen zeide hij dat industriëlen bereid moeten zijn zich candidaat te laten stellen voor het Kamerlidmaatschap. Landbouw, middenstand en adbei- ders zijn in de Kamers vertegen- Landbouw, middenstand en arbei- Wil de Benelux slagen dan zal naar de mening van dr. Kortenhorst de industrie niet gemist meen worden in een parlementaire Benelux-ad- viesraad. ROULETTE IN ZOMERHUISJE De Rijkspolitie heeft een inval ge daan in een zomerhuisje aan het Mo leneind te Kortenhoef, waar ver na het middernachtelijke uur een twin tigtal personen werd aangetroffen rondom de roulettetafel. Bankhouder bleek te zijn zekere R. H. uit Amsterdam. Ter plaatse werd tegen allen proces-verbaal op gemaakt, terwijl een groot bedrag aan geld en speelmateriaal in beslag werden genomen. De meeste spelers bleken woonachtig te zijn in 't Gooi. De verhoging van het vetpercenta ge van de melk tot 3 percent (thans 2,5 percent) zou een prijsstijging van 2 a 3 cent per liter een gevolge hebben. Dit deelt de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond in zijn of ficieel orgaan van deze week mede. De aanzienlijke prijsverhoging van de melk in het afgelopen jaar 3 a 4 cent per liter heeft geen ver- bruiksdaling veroorzaakt. In de Bernhardkazerne te Amersfoort heeft Z.K.H, prins Bern- hard gisteren namens H M. de Ko ningin, de standaard uitgereikt aan het Regiment huzaren van Sytzama.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11