Ervaringen uit alle missielanden in het dekenaat Alphen bijeen ALARM STARTTE IN DRIE PLAATSEN De missionarissen uitbundig begroet Een bloemenregen in Roelofarendsveen Een aardige kinderoptocht in Langeraar f i Pontificaal begin in Alphen DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In de Pancratiuszaal is de laatste dagen hard gewerkt, om met de op bouw van de IVIissietentoonstelling A.L.A.R.M. tijdig gereed te komen. En dit was noodzakelijk, want toen men zich klaar ging maken voor de officiële ontvangst der Missionaris sen, was men in de Pancratiuszaal nog aan het werk om de laatste hand te leggen aan de fancy-fair e.d. Intussen deed dit geen afbreuk aan de glorieuse intocht der paters en het enthousiaste welkom, waarmede deze missionarissen werden begroet. Alleen was het jammer dat niet alle parochies, welke onder de tentoon stelling Roelofarendsveen hun aan deel in deze openingsavond verkre gen. Echter Oud-Ade en Rijpwetering zullen ongetwijfeld Zaterdag a.s. aan „hun trek" komen bij de ontvangst van mrg. Kramer. Aan de grens der gemeente Alkemade nabij de grote brug te Oude Wetering was het Al- kemade's eerste burger, burgemees ter E. J. M. Kolfschoten, die namens het gemeentebestuur de paters-mis- sionarissen een welkom in zijn ge meente toeriep. Hierna ging het naar Roelofarends veen, waar de muziekver. „Liefde voor Harmonie" stond opgesteld. On der vrolijke tonen ging het in op tocht naar het veilinggebouw. In de stoet liepen o.a. mee: zelatricen der Missiegenootschappen, bruidjes, wel pen, verkenners en gidsen in kleu rige uniformen en in de volgauto's bevonden zich de burgemeester van Alkemade, par'ochiegeestelijkheid en de missionarissen, alsmede het comi té van ontvangst. Voor het veiling gebouw stond een ere-haag van bruidjes opgesteld. Grote verwachtingen. Pastoor Schoenmaker richtte hier na een van harte gemeend welkomst woord tot de missionarissen. Pastoor zeide verheugd te zijn, dat deze ten toonstelling in zijn parochie werd gehouden en er zeer grote verwach tingen van te hebben. Het is voor de Veenstreek een groot voorrecht, dat hier het katholieke geloof is bewaard gebleven. Wij moeten ons echter be wust zijn, dat het wonen in deze ka tholieke oase in Holland ook veel verplichtingen oplegt. Wij allen moe ten zijn met Christus, missionaris. Gij paters zult ons op deze tentoon stelling de grote geestelijke nood in deze wereld met zijn 1500 millioen niet-Christenen leren. Finantieel succes is niet het voornaamste doel, maar wel gebed en begrip voor uw Missiewerk. Daarom van harte Gods Zegen over uw arbeid in deze dagen. De gemengde zangvereniging „Vox Laeta" o.l.v. haar directeur Jan v. d. Meer bracht hierna het „Ave Maria" van G. Nieland en het „Jesu Dulcis" van Toon Vranken ten gehore. Op symbolische wijze werd hierna de tentoonstelling met het doorknippen van een lint door pater Gerardus Bögels, passionist, zijnde de oudste pater en leider der paters op de ten toonstelling, geopend. Vervolgens zeide pater Gerardus rat men als missionaris in de oerwouden gebie den tegen kan komen waarvan men nog nimmer heeft gehoord. Vanavond hebben wij de ontdekking gedaan ook Roelofarendsveen nog nimmer goed gekend te hebben. Want zo har telijk en zo vriendelijk als wij in Roelofarendsveen zijn verwelkomd is ons nog nimmer te beurt gevallen. Daarom dank aan gemeentebestuur, geestelijkheid en allen die aan het tot stand komen van deze tentoon stelling hebben medegewerkt. Nadat alle missionarissen door de talrijke bruidjes als het ware onder eeri schat van bloemen waren bedolven en een driewerf hoera had weerklonken liet ook „Liefde voor Harmonie" haar klanken horen. Vervolgens ging men onder leiding van „Liefde voor Harmonie" en diens vrolijke muziek naar de Pancratiuszaal voor een bezoek aan de tentoonstelling. Gezellige drukte. Reeds in de eerste uren heerste hier al een gezellige drukte. In- Jeanne d' Are ,uit Langer aar). Foto V. d. Horst Een groep nonnetjes In de optocht. Foto v. d. Horst pen, zowel gebruiksvoorwerpen als inlandse wapens, producten door de inlanders vervaardigd, zeeschelpen en mineralen, opgezette dieren enz. Pater Meeuwisse, ontdekker van de Juliana-rivier in Nieuw-Guinea is ook aanwezig. De fancy-fair trok eveneens veel belangstelling. Terzijde van het to neel zetelen „De Vrijbuiters" en vol gende dagen ook andere orkesten welke voor een gezellig stukje mu ziek zorgen. Op het toneel kan men even uitblazen en genieten van een verfrissende dronk aan het buffet. Aansluitend aan deze opening van de missietentoonstelling zij nog ver meld, dat in tegenstelling tot onze berichtgeving in ons blad van Za terdag jJ. de ontvangst van mgr. Kramer op Zaterdag a.s. te Oud-Ade niet te 6.30 uur is, maar te 7 uur en het Pontificaal Lof te Rijpwetering te 7.30 uur. Dus beide tijden zijn een half uur later dan reeds eerder door ons was vermeld. Een kijkje op de tentoonstelling in Roelofarendsveen. Foto v. d. Horst gaande aan de Zuid-zijde treft men in de z.g. achterzaal de diverse Mis siestands. Hier hoort men de paters Dominicanen over Zuid-Afrika, de paters Passionisten over Bulgarije en Borneo, missionarissen van het H. Hart over" Nieuw Guinea en de pa ters der H.H. Harten over de Cook- eilanden in de Stille Zuidzee. In de ze stands ziet men allerlei voorwer- Gisteravond heeft Langeraar bij ge legenheid van de opening der Missie- tentoonstelling de paters missionaris sen een mooie intocht bereid. Vanuit de woningen der parochianen of in de bloemenperken wapperden de vlaggen, en het was jammer, dat de zon zich schuil hield waardoor het weer wat somber aandeed. Maar dit kon aan het geheel geen afbreuk doen. Want al verschool de zon zich achter een grauwe hemel in vele kinderharten vooral scheen toch een zonnetje van blijdschap, om dat zij in een of ander mooi of vreemd pakje deel mochten uitmaken van de mooie bonte, kleurrijke missieoptocht waarmede de paters werden inge haald. Bij de grote brug stelde de stoet zich op. Voorop de tamboer- maitre met het tamboercorps van Arti, daarachter volgden de muzikan ten. Dan een groepje leden van de In de missie-optocht was ook de paus vertegenwoordigd. I R.K. Gymnastiekver. DIO uit Leimui- den achter hun vaandel en tenslotte die lange stoet van kindereu, die de missieoptocht uitmaakten, en een groep bruidjes. Aankomst De paters stapten bij aankomst bij de brug uit de auto's en bij hen voegden zich o.m. pastoor Halkes, ka pelaan Buis, de burgemeesters Ho- genboom van Ter Aar en Detmers van Zevenhoven, verder leden van het Alarm-comité. Burgemeester Ho- genboom sprak hier een welkomst woord. Gaarne had hij willen vol doen aan het verzoek om aan de grens van het dorp enige woorden namens de katholieke gemeentenaren ter begroeting te spreken Spr. gaf een opsomming van wat deze paro chie bezit aan gebouwen ten dienste van het katholieke leven, dit in te genstelling van wat in de missies vaak slechts primitief of in het geheel niet wordt aangetroffen. Daarna zette de stoet zich in be weging. De trommen sloegen hun rof fels en Arti speelde vrolijke mars muziek. Zoals we reeds eerder schreven was de missieoptocht kleurrijk en vol afwisseling. Zij werd geformeerd door kinderen, leden van de Kinds heid. Talrijk waren de groepen, die allen hetzij direct of wat meer ver wijderd een voorstelling gaven van iets wat met de missie in verband staat. Enkele willen we ervan noe men. Daar was allereerst de paus, Met een Pontificaal Lof werd Woensdagavond door mgr. Constans Kramer O.F.M., Missiebisschop van Luanfu (China), de algemene missie tentoonstelling „Alarm"' in Alphen aan den Rijn geopend. Mgr. Kramer celebreerde een Pontificaal Lof in de dekenale kerk, die vrijwel geheel bezet was. De celebrant werd geas sisteerd door twee Javaanse wereld heren uit het Vicariaat Semarang (Java), J. Harsasusanta, als diaken en J. Darmajuwana als subdiaken, beiden op doorreis naar Rome voor de verdere studiën. Mgr. Kramer, die van het missie huis Katwijk kwam werd bij „Avi fauna" begroet door de in Al phen exposerende missionnarissen. Bij de Kerkstraat maakte deken L. H. M. Nieuwenhuizen en de verdere paro chie-geestelijkheid, alsmede het dage lijks bestuur van het dekenale comité hun opwachting. Na een korte be groeting door de geestelijkheid wer den de comité-leden aan mgr. voor gesteld. Voorafgegaan door leden van de Schola Cantorum o.l.v. de heer Chr. A. v. d. Mark. bruidjes, geeste lijkheid en comitéleden, werd mgr. door een haag van leden der jeugd verenigingen 6Q zeer vele belangstel lenden de parochiekerk binnengeleid, waar mgr. zijn zegen gaf. Openingstoespraak. Hierna hield mgr. Kramer zijn ope ningstoespraak. Met waardering sprak mgr. over het welgeslaagd om vangrijk voorbereidend werk, dat het dekenaat voor de missie heeft ver richt door de groots opgezette missie tentoonstellingen te arrangeren, met het oogmerk hierdoor de bezoekers meer kennis bij te brengen over het missiewerk tot grotere steun voor de missionerende priester. Hierna zette mgr. nader uiteen waarom dit werk zo dringend noodzakelijk is en sprak ter staving van zijn betoog over de ervaringen in zijn 'Chinees Diocees opgedaan. De gewijde spreker herin nerde er aan hoe men in Nederland trots is op de rotsvaste onverzettelij ke houding van kardinaal De Jong tijdens de oorlogsdagen en zei dat zulke priesters ook China er velen telt. Ondanks alle moeilijkheden, welke in vele missiestaties belemme rend werken, staan de missionarissen toch niet voor een taak, die zij niet aankunnen. Mgr. wekte allen op het werk van de missie met gebed en offers te schragen en dan zal de mis sietentoonstelling ook in dit deke naat haar doel bereiken door te over tuigen, te bezielen en te begeesteren. Na een kort Pontificaal Lof werden de tentoonstelling en de fancy-fair symbolisch geopend door het ontste ken van de feestverlichting aan en bij de Sint Josephzaal en het Sint Pan- cratiusgebouw. Mgr. Kramer bracht in gezelschap van de geestelijkheid een kort bezoek aan beide gebouwen. Op de tentoonstelling is veel we tenswaardigs te zien en te beluiste ren. De missionarissen van Mariann- hill exposeren allerhande artikelen uit het dagelijks leven der Zulu- stammen, hun wapens, versierselen voor mannen en vrouwen, aarden potten, eigen gesneden lepels etc., kleding, huiden der verschillende dieren uit de streek, foto's van volks typen, een grote maquette van een dorp: hutten, veekraal, werkende vrouwen rond kookpot enz. De Jezuieten exposeren vooral ka tholiek-inheemse Javaanse kunst: een prachtige monstrans in een z.g. Tjan- di (een nis in Javaanse stijl), beel den, schilderijen, gebatikte doeken, Bisschopsmijter in huid uitgesne den e.a. Met een soortgelijke „uitrusting" tonen de Salesianen van Don Bosco hun missiegebied India en de Augus tijnen Bolivia. De tentoonstelling duurt tot en met Zondag a.s. en is dagelijks geopend van 9 uur v.m. tot 11 uur nam. .plechtig schrijdend onder een balda kijn. Er waren kardinalen onder wie de prefect van de propaganda fide, bisschoppen en priesters, missiona rissen van diverse orden en aposte len, want zij waren het toch die als eersten de opdracht vervulden „Gaat uit over de ganse wereld en predikt het Evangelie aan alle schepselen. Talrijk waren ook de heidenkinde ren, de Chinezen en andere kleurlin gen, voorstellende de diverse volke ren, waaronder het missiewerk ver richt wordt. Nog andere voorstellin gen waren er, maar wij kunnen niet alles beschrijven. Het was prachtig passend by hetgeen Langeraar in de komende dagen beheerst, de missie gedachte. Alarm Op het kerkplein aangekomen heeft pastoor Halkes de paters en de talrijke aanwezigen toegesproken. Het was vooreerst een welkom van de pastoor aan de paters in de paro chie. Spr. vond de naam Alarm voor deze Missietentoonstelling gunstig ge kozen. Alarm klinkt er uit de missie landen om redding uit het heiden dom. Een alarmkreet klinkt van de grote missionaris. Christus zelf om arbeiders in zijn wijngaard. Alarm is ook de kreet die in de komende dagen door het dekenaat gaat. Daar na verklaarde de pastoor de missie tentoonstelling geopend. Arti speel de nog een mars en toen gingen de poorten open van de tentoonstelling. Vier standen zijn hier te bezichtigen. Ie Carmelieten, van de missie op Oost-Java; 2e Oblaten van Maria, van de missie in de poolstreken; 3e Kruisheren, van de missie in Brazi lië; 4e Paters v. d. H. Geest, van de missie in Afrika. Interessant is de kennismaking met deze stands. We hoorden vertellen over zeden en ge woonten van vreemde volkeren en vele andere dingen. Ook kunstwer ken van de primitieve volkeren kon men zien. Verder zijn er nog enkele stands o.a. van de MIVA de missie verkeersmiddelenactie. Deze actie is internationaal en werkt in Neder land nu 16 jaar. Een zegenrijke in stelling waarmede ieder kennis moet maken. Ook de fancy-fair kreeg de eerste bezoekers. Hier gaat het na tuurlijk om de stoffelijke zaken die de missie toch ook niet kan missen. Tenslotte mogen we erop wijzen dat waar wij in ons verslag Lange raar noemden wij hierty bedoelen de parochie's Leimuiden, Nieuwveen, Zevenhoven, Nieuwkoop en Noorden die tezamen de groep vormen in het dekenaat voor de tentoonstelling te Langeraar. Mgr. Cramer in gezelschap van deken Nieuwenhuizen en rector van Straten. Foto v. d. Horst

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7