Bijtend betoog gaf verbeten Pool zijn liefde niet terug Magnetiseurs zijn gevaarlijk, waar operatief optreden noodzakelijk is Deining in Delft Uitlevering van Bredase vluchtelingen gevraagd Fietsende scholieren uit Gouda in de greep van rijwielcontróle DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 1 ZEG HET METZOUTZUUR Zelf slachtoffer Een Pools arbeider verloor in En schede zijn hart aan het knappe dochtertje van zijn kostbaas en in het begin scheen alles rozengeur en manenschijn, want het meisje toon de zich ook niet geheel onverschillig! Daar de Pool echter in de Noord- Oostpolder werkte en zodoende slechts ééns in de veertien dagen het meisje zijn liefde kon betuigen, vond-de knappe jongedame een meer onderhoudend gezelschap en op ze kere dag kwam de Pool tot de ont dekking, dat hij het hart van het meisje niet meer bezat. Een groot drama volgde, maar de weg naar het hart van het meisje werd door de liefde voor een andere jongeman zodanig geblokkeerd, dat de Pool het niet meer kon bereiken. De Pool was geen filosoof en be rustte niet in de toestand. Hoe langer hij er over nadacht, hoe groter zijn leed, maar vooral zijn jalouzie werd en Maandagavond heeft hij gepoogd deze woede eens demonstratief aan het meisje te tonen. De beide jongelui waren alleen thuis en de Pool hield weer een heel fileidooi voor zijn oprechte gevoe- ens. Het meisje bleek minder onder de indruk, dan voor de goede afloop van een dergelijk onderhoud ge wenst moet worden geacht en de minnende Pool wond zich hier zo over op, dat er een formidabele ru zie ontstond. Nu schijnt de Pool al zekere plan nen gekoesterd te hebben, want toen het meningsverschil met geen enkel woord meer op te lossen was, greep hij een fles, gevuld met zout zuur, en wilde deze over het meisje gieten, teneinde haar gezicht zo doende te verminken. DE K. L. M.-RAMP Droeve lading kwam gisteren in Nederland Gistermiddag om half één zijn met een speciale DC-4 Skymaster van de K.L.M. achttien slachtoffers, die bij de ramp met de „Triton" het leven hebben verloren, op Schiphol aange komen. Hierbij bevonden zich de stoffelijke resten van alle Nederland- se slachtoffers, uitgezonderd die van de heer en mevrouw Bakker, die naar Amerika zullen worden gezonden. De baren' zijn naar verschillende i rouwkamers in Amsterdam overge bracht. het stoffelijk overschot van de stewardess mej. Loewenstein is opgebaard in het Joodse verenigings huis in de Saphatistraat. Het is van daag om half twee op de Joodse be graafplaats te Muiderberg ter aarde besteld. Motorstoring. De K.L.M.-Superconstellation „Pho ton", die Dinsdagavond van Schiphol naar Amerika is vertrokken, heeft op weg naar Gander (New Foundland) een defect gekregen aan een der mo toren, die daarom met verminderde kracht moest draaien. De reparatie op Gander duurde ruim één uur. Aan boord van de Photon bevonden zich negen overlevenden van de „Triton". In totaal had het toestel 55 passagiers. SCHILDERS VERZOEKEN VRIJERE LOONVORMING. De bond van Nederlandse Schil derspatroons heeft zich gisteren op de eerste dag van zijn driedaagse alge mene vergadering in Arnhem uitge sproken voor een vrijere loonvor ming. In een resolutie drong de ver gadering er bij de regering op aan, zo spoedig mogelijk meer vrijheid te laten aan het bedrijfstaksgewijze overleg tussen werkgevers en werk nemers om de lonen en andere ar beidsvoorwaarden aan te passen aan de behoeften en de mogelijkheden van de bedrijfstak, zulks in overeen stemming met de mogelijkheden der Nederlandse economie. Vulpennenaffaire bracht pennen in beweging De Haarlemse gemeenteraad heeft zich gisteren nogal druk gemaakt over recente publicaties in de Tele graaf. Hierin had iedereen namelijk kunnen lezen, dat de gemeente Haar lem met vulpennen leurde. Met dit leuren bedoelde het blad, dat het schrijfmateriaal tegen verlaagde prij zen aan de jeugd gegeven werden. Sommige raadsleden vonden dat het de gemeente weinig siert aan de schooljeugd vulpenhouders voor ge ringe prijs af te staan. De midden stand zou van deze actie natuurlijk weer de dupe zijn. Nadat er over deze kwestie enkele harde woorden gevallen waren, kwam een ander raadslid met het voorstel op de prop pen, vulpenhouders in bruikleen te geven aan scholieren, wier ouders ze niet bekostigen kunnen. Verschillende P. v. d. A.-leden hadden zich gestoten aan de tenden tieuze berichtgeving jn de Telegraaf en kwamen voor hun wethouder op. Deze verzekerde tenslotte dat de verkoop is stopgezet. De bedoeling was slechts aldus spreker, de leer lingen te helpen, die nog geen vul pen hadden, toen het gebruik van ballpoints op de scholen verboden werd. Zijn opzet faalde, want het meisje kreeg maar een zeer kleine hoeveel heid in het gelaat, doordat zij zich verdedigde. De Pool zelf ondervond de waarheid over het kuilgraven en de daarop volgende valpartijen, want doordat het meisje de fles weg duwde, kreeg hy de gehele inhoud over zijn benen. Zwaar gewond moest de jongen naar het ziekenhuis wor den gebracht, maar in de loop van de avond bleek, dat deze dolle daad hem nog geenszins ontnuchterd had, want hij verklaarde aan de politie, dat hij zo gauw hij weer de kans daartoe zal krijgen, nogmaals een aanslag op het meisje zal plegen. Deze kans moet echter voor ge ruime tijd uiterst gering worden ge acht, want na de dokter zal de justi tie nog wel de nodige belangstelling voor deze gevaarlijke geliefde aan de dag leggen. PROVINCIAAL DER FRANCISCANEN NAAR HET VERRE OOSTEN. Oj 10 September vertrekt de Pro vinciaal-Overste van de Franciscanen in Nederland, pater Castulus van den Eijnden, voor een visitatierëis naai het Oostelijk Halfrond. Onder meer zal hij een bezoek brengen aan India, Pakistan, Indonesië en Nieuw- Guinea. Omstreeks Pasen wordt pa ter van den Eijnden in Nederland te rugverwacht. BOERDERIJ IN AS. Een felle brand heeft Woensdag avond de boerderij van de heer K. Smit aan de Dorpsstraat te Assen delft grotendeels in de as gelegd. De brand ontstond vermoedelijk door kortsluiting. Het gelukte de plaatselijke brand weer het woonhuis te behouden. De boerderij en de hooiberg, waarin een grote hoeveelheid hooi was opgesla gen, gingen geheel verloren. De schade, die geschat wordt op 35000, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Pijn weg, maar Hwaal blijft bestaan Nog zelden is een verdachte voor de rechtbank zo eendrachtig door de getuigen gehuldigd als de 53-jarige Amsterdamse B. die gisteren wegens onbevoegd uitoefenen der genees kunst voor de hoofdstedelijke recht- Lank gedaagd was. Zonder uitzonde ring dichtten zij hem hun genezing toe, nadat de doktoren hen hadden opgegeven. Ondanks deze unanieme hulde zag de rechter zich genood zaakt drie boeten van 100.tegen B. te eisen, die in eerste instantie tot drie maal 200.veroordeeld was. Een 38-jarige schilder vertelde, volkomen scheef en verwrongen uit een kamp in Duitsland terug geko men te zijn. Professoren zeiden hem dat hij nog twee a drie jaar te leven had. De magnetiseur genas hem ech ter in 22 weken. Zelfs op het politiebureau. De man verklaarde zich weer 100 pet. te voelen. Een 26-jarige vrouw had jaren met een verlamd been op bed gelegen, ook zij was weer vol komen hersteld. Zo waren er nog verschillende andere getuigen. De magnetiseur die destijds als meubelmaker op een fabriek werkte genas enkele collega's, die last van zenuwpijnen hadden. Later ging hij zich geheel in dienst van zijn gave stellen. Hij had echter nooit meer dan 2.per behandeling gevraagd. Na zijn arrestatie had men hem zelfs op het politiebureau te hulp ge roepen. Hij genas een ziek kind van een politie-agent, terwijl de vrouw van een ander door hem van zware hoofdpijnen afgeholpen werd. Toren van Oude Kerk rookte zonder vuur Woensdagmiddag was er groot alarm te Delft: Brand in de toren van de Oude Kerk. Een caféhouder, die aan de voet van de beroemde scheve toren woont, zag rook uit de galmgaten komen en waarschuwde de brandweer. Deze rukte uit met groot materiaal, maar constateerde geen brand. Wel was er een vrij sterke rook waar te nemen, welke echter, merk waardig genoeg, slechts aan één kant van de toren uit de galmgaten kwam. De brandweer stond aanvankelijk voor een raadsel, totdat een nader onderzoek de oplossing bracht. Het bleek dat een wasserij aan de Spoor- singel houtmot (een soort zaagsel) aan het verbranden was en de wind de rook juist naar de Oude Kerk dreef. De rook verzamelde zich in de toren en zocht een uitweg door de galmgaten aan de kant, tegenover gesteld aan die aan de windzijde. Uniformenvrees De politie hield in Zaandam gisteren iemand aan, die ver dacht werd enkele uren tevoren een diefstal te hebben gepleegd. Eigenlyk kon hij er op dat mo ment alleen van beschuldigd worden, hard en argwaanwek- kend weggereden te zijn. Een adjunct commies, die zich om vier uur in de morgen naar de nimmer rustende spoorwegen begaf, ontmoette een schichtig reagerende tegenvoeter. Waarschijnlijk door begrijpe lijke uniformenvrees gekweld, lichtte de man in plaats van het petje, het anker en verdween spoorslags in de richting Zaan dam. Hierdoor moest hij de door dit schielijk vertoon wat argwa nend geworden beambte zijn achterdeel toe draaien en ach ter dat achterdeel bevond zich op de bagagedrager van de fiets een menigte goederen. Het kostte de spoorwegman weinig moeite de voortvluchtige in te halen en aan de politie uit te leveren. Eerst twee uur later werd de diefstal op het station ontdekt. Medisch een leek. I De officier zag echter ondanks deze successen grote gevaren. Zo was het bijvoorbeeld ondoenlijk na te gaan, of de genezingen inderdaad door de manipulaties van de magnetiseur tot stand waren gebracht. Voorts was de man op medisch gebied uiteraard een leek en wa ren zijn diagnoses volkomen ver schillend van de werkelijkheid. Het grote gevaar dreigt hier, dat ziekten zoals kanker, die door operatief ingrijpen nog genezen kunnen worden, door het onbe voegd optreden van een magne tiseur slechts kunnen vererge ren. Daarom vroeg de officier, om te voorkomen dat kwakzalverij het on wetend publiek op de duur noodlottig zou worden driemaal honderd gul den boete. Uitspraak over veertien dagen. Militaire wagens tegen boom gereden Zeven gewonden Op de Uddelermeerweg tussen Ud- del en Staverden is gistermiddag om streeks half zes een verkeersongeluk gebeurd, waarbij zeven militairen uit de legerplaats Ermelo lichte verwon dingen hebben opgelopen. Een artillerietrekker uit deze le gerplaats met naar schatting tien in zittenden vloog in een scherpe bocht de weg af en kwam tegen een boom tot stilstand. Van de inzittende mili tairen liepen zeven lichte verwon dingen op. De ernstigste kwetsuren waren enke.le beenbreuken. De gewon den zijn overgebracht naar het hos pitaal tje van de militaire geneeskun dige dienst in Harderwijk. De wagen werd aan de voorkant zwaar be schadigd. De moglijkheid bestaat dat de chauffeur van de trekker niet bij tijds heeft opgemerkt hoe scherp de bocht in de Uddelermeerweg is. Maar hiertegen spreekt het feit, dat er verscheidene duidelijke waarschu wingsborden staan. Omtrent de oor zaak staat dus nog niets vast. De mi litaire politie stelt er een onderzoek naar in. LOOPKAT BRAK TE VLAARDINGEN. Eén zwaar-,- 2 lichtgewonden. Bij het lossen van blokken magne- siet is gistermiddag omstreeks half vijf te Vlaardingen een z.g. loopkat van de laadbrug gebroken en in het ruim van de lichter „Cornelia" uit Rotterdam terecht gekomen. Daar er verscheidene personen in het ruim werkzaam waren, liet het ongeval zich in het begin ernstig aan zien, doch wonder boven wonder was er slechts één ernstig gewonde. De 28-jarige kraanmachinist P. J. Husson uit" Vlaardingen moest door de ambulancedienst naar het zieken huis worden overgebracht. Twee andere arbeiders, A. Berk uit Rotterdam en J. Sebel uit Kethel, werden slechts licht gewond en kon den na te zijn verbonden naar hun woningen worden vervoerd. De haveninspectie te Rotterdam zal een onderzoek naar dit ongeval in stellen. Rechter voor rechter f 20of 10 dagen De Delftsc kantonrechter mr J. A. de Jong heeft Woensdag een rechter te Rotterdam, veroordeeld tot 20. subs 10 dagen. De ambtenaar van het O. M. had 25.subs 10 dagen geëist. Aan de rechter was ten laste ge legd dat hij 's avonds, op de Prin ses Beatrixlaan nabij de kruising Kralingseweg te Rotterdam, niet vol doende doorgang had vrijgehouden voor een naderende automobilist, een handelaar te Rotterdam. Een aanrijding was hiervan het gevolg geweest, doch persoonlijke ongeluk ken hadden zich niet voorgedaan. De handelaar werd als getuige ge hoord en verklaarde de indruk te hebben gehad, dat verdachte met een „behoorlijk grote" snelheid reed. Uitstelling invoering van nieuwe spelling In aansluiting op het bericht, dat j het Koninklijk Besluit houdende voorschriften met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandse taal nog zal worden aangevuld met een bepaling omtrent de inwerking tre ding van dit besluit, deelt het Minis terie van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen mede, dat bij Koninklijk Eesluit is bepaald, dat eerstgenoemd besluit op een nader door de Kroon te bepalen dag, echter uiterlijk op 1 September 1955, in werking zal treden. Jongetje in noodlottig spel gedood De 5-jarige R. A. K. te Gouda is Dinsdagavond in de Spieringstraat, aldaar, onder het achterwiel van een oplegger terecht gekomen en tijdens het vervoer naar het van Iterson- ziekenhuis overleden. Het knaapje had een touw over de straat gespannen, het ene einde vast gemaakt om een lantaarnpaal en het andere einde om zijn middel gesla gen. Dit touw werd in gespannen toestand door een passerende vracht auto gegrepen met het genoemde ongelukkige gevolg. Het slachtoffer tje brak zijn nek. Vurig protest van een gestolen auto Een Amsterdams automobilist zag gisteravond op de N.Z. Voorburgwal rook en vuur van onder een voor hem rijdende auto komen en luid toeterend poogde hij de chauffeur op zijn vurige rit opmerkzaam te ma ken. Eerst scheen alles normaal te gaan, want de automobilist reed zijn wagen aan de kant en stopte. Wat daarop volgde was minder gebruikelijk in dergelijke situaties, want met een ruk werd de portier opengesmeten en nam de bestuurder van de vuur wagen de benen. De gewaarschuwde brandweer bluste het brandje, dat was ontstaan, doordat de handrem niet losgezet was en de politie, die, beroepshalve, ook belangstelling voor het geval had, ontdekte, dat de wagen kort daarvoor gestolen was. De onfortuinlijke dief schijnt de schrik goed te pakken gekregen te hebben, want hij is nog niet boven water gekomen. KONINGIN OPENT NIEUW PROVINCIEHUIS. H. M. de Koningin zal Zaterdag middag Gelderlands nieuwe Provin ciehuis openen. De plechtigheid zal worden gevolgd door een buitenge wone vergadering van de Staten van Gelderland. De Koningin en de prins arriveren 's middags om kwart over twee in de Gelderse hoofdstad. Voorts worden verwacht de ministers van Binnenlandse zaken, van Financiën, van O., K. en W. en van Wederop bouw en Volkshuisvesting. Nederlandse nota aan Geallieerden De Nederlandse regering heeft in nota's aan de geallieerden de uitle vering als oorlogsmisdadigers ge vraagd van de zeven vluchtelingen uit Breda. De regering baseert zich daarbij op de geallieerde wetgeving en op de door de geallieerden ge stelde precedenten. In de na-oorlog- se jaren zijn namelijk talrijke Duit sers op grond van deze wetten aan geallieerde landen uitgeleverd, ook naar Oost-Europese landen. De Nederlandse regering heeft zich in deze nota's blijkbaar op een ander rechtsstandpunt geplaatst dan tot dusverre in de verzoeken om uit wijzing aan de Duitse regering. Aan de bondsregering heeft de Ne derlandse regering gevraagd, de ze ven mannen uit te wijzen als onge wenste vreemdelingen omdat uitle vering niet mogelijk was daar geen uitleveringsverdrag tussen beide lan den bestaat. Die uitwijzing is niet meer te verwachten, aangezien reeds in twee gevallen de rechtbanken van Keulen en Dusseldorp de betrokke nen op grond van Hitiers decreten KATH. BLOEMISTENVAKBOND. In Utrecht heeft Woensdag de Ned. Kath. Bloemistenvakbond zijn eerste algemene vergadering gehou den onder voorzitterschap van de heer J. Elders, burgemeester van Bo- venkarspel. Besloten werd bij de Stichting van de Landbouw een uitbreiding van het teeltrecht bloemkwekerij met 6 procent te bevorderen en deze uit breiding in de eerste plaats ten goe de te doen komen aan de daarvoor in aanmerking komende beginnende kwekers tot een maximum van 2250 m2 open grond. Het betreft naar schatting 4000 jonge kwekers, voor wie dan onge veer 400 h.a. teeltrecht nodig zou zijn. Het restant van de 6 procent uitbreiding zou uitgereikt behoren te worden op basis van de bestaande vergunningen. Op grond van het feit dat de uit komsten van het bloemkwekerij be drijf de laatste jaren niet onbevre digend zijn hetgeen met name wordt geïllustreerd door het verloop der exportcijfers en door de stijgen de prijzen voor teeltvergunningen meent het bestuur inmiddels dat een verruiming van het teeltrecht met 6 procent thans gerechtvaardigd is. In de plaats van de directeur van het Bedrijfschap voor Sierteelt-pro ducten de heer J. G. A. Orban, die verhinderd was, hield de heer B. van Zuylen, eveneens verbonden aan dit bedrijfschap, een inleiding over „Bloemisterij en Benelux". De inleider achtte de moeilijkhe den en de Belgische maatregelen niet ir. overeenstemming met de Bene- lux-gedachte. Naar zijn mening is het gevolg van de al enige jaren lo pende aanpassingsmethode, dat de economieën van beide landen steeds meer uit elkaar zijn gaan lopen. Meesterlijk karretje Als eerste gemeente in ons land is Woensdag in Gouda een controle in gesteld op fietsen van scholieren. De commissie voor verkeersaangelegen- heden in Zuid-Holland wil n.l. we ten hoe het over het algemeen met de fietsen van scholieren, die het voortgezet onderwijs volgen, is ge steld. In samenwerking met de Goud se politie werd een onderzoek inge steld op de huishoudschool, de ver schillende scholen voor uitgebreid lager onderwijs, de ambachtsschool etc. Gecontroleerd werden de bel, de rem, de speling in het stuur en het achter-spatbord, dat volgens wette lijk voorschrift wit moet zijn. De eerste fiets, die op de ambachts school in handen van de politie kwam, had geen bel. „Deze is van de leraar", kwam een scholier ver tellen en dus.... viel hij buiten de controle! Fietsen, die in slechte toestand Nieuwe wieken boven as van oude molen Het college van B. en W. van Rot terdam, heeft op aanbeveling van de hoofddirecteur van gemeentewerken, ir J. A. C. Tillema, de heer F. Pos- thuma belast met het ontwerpen van een plan voor een nieuwe molen op het Oostplein. Zoals men weet, is de oude molen onlangs afgebrand. De heer Posthuma was van 1921 tot 1953 als architect aan de gemeen te verbonden en verliet de dienst wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Hij heeft speciaal voor mo lens grote belangstelling. CLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD. Op Zondag 5 Sept. j.l. hebben op sporingsambtenaren van PTT, in sa menwerking met de rijkspolitie te Valthermond, de vlandestiene zender „Toulouse" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 38-jarige uurwerkmaker J. A. D. te Valthermond gemeente Odoorn. verkeerden, werden uit rekken ge nomen, waarna de leerlingen op de mankementen aan hun fiets werd ge wezen. Van 1149 fietsen, die werden ge controleerd waren er 131 met een slecht stuur, 94 met ondeugdelijke remmen, 271 met een niet function- nerende bel en 350 met spatborden, die niet aan de wettelijke eis witte kleur beantwoordden. MEISJE DOOR TREIN GEDOOD. Het ruim 234-jarige meisje Stineke van der Veen uit Emmen is Woens dagmiddag door een uit Emmen ko mende dieseltrein aangereden en ge dood. Het meisje, dat achter de ouderlijke woning uit de tuin was ge lopen, stond langs de spoorlijn. Het werd door de zijkant van een trein stel geraakt;' waarna zij aan de kant werd geslingerd. Het meisje liep zo danige inwendige kneuzingen op, dat zij korte tijd na het ongeluk aan de gevolgen overleed. De trein had ruim een kwartier vertraging. DODELIJKE VAL. Gistermiddag om zes uur is in een café aan de Lastageweg te Amster dam een 58-jarige bezoeker van een keldertrap gevallen. De man werd ernstig gewond en is tijdens het ver voer naar het Wilhelminagasthuis overleden. 2000STE KRUIDENIER LID VAN SPAR-CENTRALE. Tijdens een feestelijke bijeen komst in Breda is de heer B. Vermeu len, kruidenier in de Amstelstraat te Breda, geïnstalleerd als het 2000ste lid van de N.V. Spar-centrale. Dg heer A. van Well, thans presi dent-commissaris van De Spar, richt te als grossier in 1943 De Spar op. Er zijn nu in West-Európa 12.000 Sparwinkels. Samenwerking bij in koop en verkoop en bedrijfsvoering op basis van vrijwilligheid en met be houd van eigen zelfstandigheid is het middel, waarmee de Sparwinkeliers hun doel: het behoud van een zelf standige middenstand, nastreven. Tijdens de feestvergadering van de afdeling Brabant West werd door verschillende sprekers gewezen op de grote mogelijkheden, die er nog zijn voor de verdere uitbouw van het vrijwligg filiaalbedrijf. als Duitsers hebben aangemerkt, die daardoor recht op asyl kunnen doen gelden. Aangenomen kan worden dat de Nederlandse regering haar nota's aan de geallieerden heeft gezonden ten einde nog een laatste poging te doen om de gevluchten terug te krijgen, voordat verlening van de souvereini- teit aan de bondsrepubliek ook deze kans zou wegnemen. Naar U.P. bericht hebben betrouw bare kringen in Bonn vernomen, dat de West-Duitse regering de geallieer den in deze niet bevoegd acht. PRINSES WILHELMINA IN NEDERLAND TERUG. H. K. H. prinses Wilhelmina is Woensdagmiddag van haar vacantie in Noorwegen in ons land terugge keerd. Zij maakte de terugreis per vliegtuig. Prinses Wilhelmina is vier weken in Noorwegen geweest. Zij bezocht het fjordengebied. De afgelopen vier dagen logeerde zij in het Bristol Ho tel te Bergen. Van het vliegveld bij Bei-gen vertrok zij Woensdag naar Nederland. STAGNATIE TREINVRKEER. Het treinverkeer tussen Den Haag en Utrecht is gistermiddag geduren de korte tijd gestoord geweest. Het verkeer moest gedurende drie kwar tier over enkel spoor worden onder houden; enkele voortreinen vielen uit. De trein, die om 17.12 uur uit Den Haag naar Utrecht was vertrokken, kon, na bij het station Voorburg te hebben gestopt, niet meer op gang komen. Een defect in de electrische installatie van de trein was de oor zaak. De volgende uit Den Haag ko mende trein die van 17.35 uur moest de stilstaande trein langszij passeren. Eerst werden de reizigers uit de defecte trein overgenomen. Tijdens de duur van de storing werd het verkeer over enkel spoor onder houden. Omstreeks 18.00 uur was de storing opgeheven. De defecte trein is naar Den Haag vertrokken. VERVAARDIGING OPERATIE TAFELS. Een Nederlandse fabriek heeft zich onlangs geassocieerd met een Ameri kaanse onderneming in Eria (Pensyl- vanië).-Als resultaat van deze asso ciatie zullen in de naaste toekomst operatietafels gecombineerd met ope ratie-lampen naar Amerikaans ont werp in ons land worden vervaar digd. De combinatie van tafel en lamp is ook te zien op de naj aars- beurs en ondervindt grote belang stelling uit de medische wereld, niet in het minst door de constructie van de operatielamp, die wordt bediend in het niet-steriele vlak van het ope ratiegebied. HET WAS DE TWEEDE OFFICIëLE DAAD VAN PRINSES MARGRIET. Ries v. d. Hoorn (13 jaar oud), wonende Breestraat 143 te Leiden, heeft in de krant gelezen, dat H.K.H. Frinsese Margriet haar eerste offi ciële daad verrichtte door het openen van de Margriethal op het Jaarbeurs terrein. „Ik ben dit niet met U eens" schrijft Ries „en ik geloof, dat zij haar werkelijke eerste officiële daad verrichtte, toen ze een monument in Spaarndam onthulde". Als overtuigingsmateriaal werden uitgeknipte foto's toegevoegd, waar op Prinsese Margriet het doek laat vallen van het beeld, dat de jongen voorstelt, die (volgens het verhaal) een hele nacht zijn vinger op het gat van de Spaarndammerdijk hield en zo een overstroming voorkwam. Het onderschrift luidt: „Een beetje ver legen onthulde prinses Margriet het monument en verrichtte daarmee haar eerste officiële daad". Onze verontschuldiging aan Prin ses Margriet, die aan het verrichten van officiële plechtigheden reeds zo gewend is, dat zij, de eerste keer een beetje verlegen, de tweede keer geen spoor van verlegenheid toonde. Gewassen aardappels kijken ons aan Te Den Haag en Amsterdam kan de huisvrouw kennis maken met de aardappel, die in bad is geweest en haar thans vriendelijk geelglanzend te koop wordt aangeboden. De gewassen aardappel is een pro duct, dat in andere landen, speciaal in de Verenigde Staten, reeds lang een grote plaats op de markt ver overd heeft. Voor het wassen en sor teren van aardappelen zijn omvang rijke en kostbare installatie nodig. Een firma te Nieuw Amsterdam (Dr) heeft daarvoor onlangs een bedrijf op Amerikaanse schaal ingericht. De gewassen aardappelen, die dc huisvrouw bij het schillen geen vui le handen bezorgen en die bovendien door hun sortering minder afval ge ven, worden in dubbele papleren zakken verpakt. In iedere zak zit een venster, waardoor men het pro duct zelve de noodzakelijke, adem- puct zelve de noodzakelijke adem haling kan krijgen. Gewassen aard appelen zijn normaal houdbaar. Ten gerieve van de huisvrouw staat op iedere zak gedrukt, welke soort aardappelen zij bevat hetgeen ook door de handel als een vooruitgang wordt beschouwd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2