3)e£<2idóe6ot4/ïci/ftt CHURCHILL Schoolstrijd dreigt nu ook in België uit te breken Conferentie van Negen voorlopig van de baan Socialistische maatregel tegen de kath* leerkrachten Paleis uit bronzen tijdperk Zeg nu een&: aaaaa Aardschok in Algiers Wapens voor Midden-Oosten Vixutg texug in Medeiland Opmerkelijk dreigement van Daroel Islam Dodende melkmachine Waar bleven ze? Formosa's oorlogsfront DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. Directeur: C. M- v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 was te voortvarend. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w.. 12.15 p mud,, t 6 40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Niet alleen in Katholieke kringen doch ook in die van andersdenkenden in België is veel ontstemming gewekt door een beslissing van de socialisti sche minister van onderwijs, Cóllard, een 100-tal Katholieke tijdelijke leer krachten, werkzaam bij het middelbaar staatsonderwijs, doch in het bezit van diploma's afgegeven door Katholieke instellingen, te ontslaan. De dagbladen wijden felle polemieken aan deze kwestie en men mag zich afvragen of deze beslissing niet zal leiden tot het opnieuw oplaaien van de strijd tussen het Katholieke en het staatsonderwijs in België. dat de minister van onderwijs Col- lard de ontslagmaatregel heeft ge troffen om het evenwicht te herstel len tussen het aantal Katholieke en niet-Katholieke leerkrachten in het middelbaar onderwijs. Dit zou na melijk tijdens het vierjarig bewind der vorige homogeen-Katholieke re gering verstoord zijn geworden door de aanstelling van een boven- KATHOLIEKEN NEMEN HET HOOG OP. Een delegatie van het nationale comité der C.V.P. heeft Woensdag morgen een onderhoud gehad met de Belgische eerste minister, Achiel van Acker, en met de minister van on derwijs, waarbij zij onmiddellijke in trekking eiste van de ontslagmaatre gel. De regering meende hierop niet te kunnen ingaan, evenmin als op een verzoek der C.V.P.-afvaardiging, het ontslag, dat slechts enkele dagen vóór het einde der schoolvacantie werd gegeven, op te schorten. Wel was de regering bereid toe te zeg gen, dat geen andere tijdelijke Katho lieke leerkrachten ontslagen zouden worden en verklaarde zij alle ge vallen opnieuw met welwellendheid te zullen onderzoeken. Dat deze aangelegenheid intussen hoog wordt opgevat van Katholieke zijde, blijkt wel hieruit dat de parle- mentsgroep der C.V.P. aanstaande Dinsdag bijeen zal komen om haar te bespreken en anderzijds de minister van onderwijs in de vorige regering, Pierre Harmei, een aanvraag tot in terpellatie der regering heeft inge diend. Verstoord evenwicht? Van linkse zijde verheelt men niet, Een groep van tien Amerikaanse en Griekse oudheidkundigen heeft te Lerna, ten Zuiden van, Argos, in de Peloponnesus, een paleis blootgelegd uit het vroege bronzen tijdperk (2200—2100 vóór Christus). Tot nog toe nam men aan, dat de gebouwen uit dat tijdperk slechts uit één vertrek bestonden. Het thans uitgegraven paleis, meer dan 25 me ter lang en bijna twaalf meter breed, had echter een aantal kamers en hal len. Uit de aanwezigheid van resten van houten trappen maakt men op, dat het ook meer dan één verdieping had. Het schijnt, dat de voornaam ste vertrekken zich op een boven verdieping bevonden, want wat de hoofdingang schijnt geweest te zijn gaf geen toegang tot de benedenver trekken. Van de muren zijn nog stuk ken ter hoogte van soms meer dan een meter over en dat deze stukken bewaard zijn gebleven moet gedankt worden aan de brand, die het paleis klaarblijkelijk vernield heeft en waardoor de murengebakken werden. In de ruïne vond men o.a. een ter ra cotta „theelepeltje", dat schijnt te wijzen op een graad van beschaving zoals men tot nog toe aan het be trokken tijdvak niet had toegedacht. matig groot aantal Katholieke leer krachten. Van Katholieke zijde worden de cijfers der benoemingen betwist en men legt er de nadruk op dat de be noemingen van de vorige minister Harmei geenszins onevenwichtiger waren dan die van zijn linkse voor gangers. Men herinnert er in dit ver band nog aan, dat de socialistische minister Mindeleer, voordat hij heen ging, nog 87 niet-Katholieke leer krachten in het vrije onderwijs be noemde en deze allen door de Ka tholieke minister Harmei, zijn op volger, werden gehandhaafd. Tegen over een dergelijke verdraagzaam heid verwacht men thans ook van socialistische zijde een mildere hou ding. In ieder geval verwacht men thans van C.V.P.-zijde, dat na de toe zeggingen, die de regering van Ac ker Woensdag heeft gedaan, de ont slagen Katholieke leerkrachten in hun functie zullen worden hersteld en de strijdbijl voorlopig nog begra ven zal kunnen blijven. Londen stuurt geen uitnodigingen Het Britse kabinet heeft gisteren op een speciale bijeenkomst besloten geen uitnodigingen te verzenden voor een conferentie van negen over de Europese defensie. De ministers hebben daarbij overwogen, dat me- dio-September niet schikt voor John Foster Dulles en bondskanselier Adenauer. Voorts, dat dr. Adenauer van mening is, dat meer tijd nodig is om zo'n conferentie voor te be reiden. Navo-functionnarissen overwegen thans de mogelijkheid van een bij eenkomst van de Navo-raad, al of niet voorafgegaan door een voorcon ferentie te Londen in October. Een andere mogelijkheid is, dat de Navo-raad in New York bijeen komt tijdens de zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, of anders te Ottawa. Het Britse besluit heeft de Franse regering een gevoel van opluchting gegeven. Ook in officiële kringen te Wash ington wordt het Britse besluit toe gejuicht Op het departement van buitenlandse zaken is men nooit op getogen over het oorspronkelijke Britse voorstel geweest. NIEUW FRANS PLAN. Uit gezaghebbende regeringsbron te Parijs verneemt United Press dat de Franse regering besloten heeft een Westeuropese „wapen-pool" voor te stellen. Dit lichaam zou het toe zicht moeten uitoefenen op wapens, begrotingen en strijdkrachten, bij wijze van alternatief voor het on bruikbaar geworden Europese Le- gerplan. Het voorstel opent de moge lijkheid van een spoedige herbewa pening van West-Duitsland. Het plan beoogt de oprichting van een internationaal organisme, dat het militaire program zou moeten bepa len voor elk Europees land. Het zou de bevoegdheid krijgen de niveaux der bewapeningen maximum en minimum voor elk betrokken land vast te stellen en dusdanige contro- land de limieten zou ontwijken of lemaatregelen te nemen dat geen overschrijden. Verder zou het ge machtigd worden te bepalen wat elk land zou mogen produceren op het gebied der bewapening'en welke om vang de diverse begrotingen zouden mogen hebben. In het plan is voorzien in een eventuele toetreding van West- Duitsland tot de NATO en in herstel van de souvereiniteit der bondsrepu bliek in de naaste toekomst. Neen, dit is geen man die een gegeven paard toch in de bek staat te kijken. Dit is Dr. G. H. Keown van Washington State College, die een nieuw appa raat demonstreert dat dienen moet om de bek van een paard open te hou den tijdens behandeling van keel, tong en tanden. Het nieuwe „paarden middel' werd gedemonstreerd in Seattle, waar vele Amerikaanse dieren- artsen in congres bijeen waren. In de omgeving van de stad Or- leansville, in Algiers (Frans-Noord- Afrika), heeft zich in de nacht van Woensdag op Donderdag een zeer krachtige aardschok voorgedaan. Er zijn talrijke slachtoffers, terwijl de aangerichte schade aanzienlijk is. Volgens nadere berichten zou het aantal doden tot nu toe 150 a 200 bedragen. De helft van Orleansville is door de aardschok met de grond gelijk gemaakt. Orleansville is ten Zuid-westen van de stad Algiers gelegen. Radio-Algiers heeft een dringend beroep gedaan op bloedgevers om zich beschikbaar te stellen. Gouver neur-generaal Roger Leonard is naar het geteisterde gebied vertrokken. De aardschok deed zich Donder dagnacht, te twee uur, voor. De Amerikaanse regering ontwerpt een plan om wapens te verstrekken aan de landen van het Midden-Oos ten, met het oog op hun verdediging tegen een mogelijke communistische aanval. Egypte en Israël behoren beide tot de landen, die voor ruime wapenle veranties in aanmerking komen, al dus een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken. In Washington werd Woensdag echter tevens meegedeeld, dat de Amerikaanse regering een krachtig verwijt tot de Israëlische regering heeft gericht wegens de gewapende represailles tegen de door Jordanië gepleegde grensschendingen. In plaats van weerwraak met de wapenen moeten de Israëli volgens de Amerikaanse autoriteiten tacti sche maatregelen treffen, die een vermindering van de spanning in het Midden-Oosten ten gevolge hebben. Tegen wanbeheer van Djakarta De machtige Mohammedaanse ver zetsbeweging in Indonesië Daroel Is lam heeft een ultimatum aan de In donesische regering gezonden, waar in zij voor 20 September formele besprekingen met premier Ali Sas- troamidjojo eist. Wordt deze eis niet ingewilligd, dan zal de Daroel Islam „diploma tieke vertegenwoordigers" zenden naar de voornaamste hoofdsteden van de wereld, en aan de Ver. Naties verzoeken „maatregelen te nemen, die een einde kunnen maken aan de verdeeldheid van het Indonesische eilandenrijk". De Daroel Islam, die de facto con trole heeft over grote gebieden van West- en Midaen-Java, Sumatra, Borneo en Celebes, en waarvan het een publiek geheim is, dat zij ge lieerd is aan de Mohammedaanse Masjoemi-partij, die niet in de hui dige regering is vertegenwoordigd, heeft zich met dit ultimatum voor de eerste maal rechtstreeks tot de Indonesische regering gewend. Van officiële zijde te Djakarta, weigerde men commentaar op het ultimatum te geven. De nota van de Daroel Islam was getekend door de vertegenwoordiger dezer beweging in New York Hasan Mohammed Tiro, voormalig employé De veeboer Gerben van Dijke te Nonvalk in Californië heeft dertien koeien verloren. Op een morgen dreef Van Dijke 24 van zijn 110 koeien naar de melkschuur, om de dieren met een electrische melkma- chne te melken. Hij draaide de knop van de machine om en alle dieren stortten neer. De politie, die spoedig ter plaatse was om een onderzoek in te stellen, deelde later mee dat dertien koeien door electrocutie om het leven ge komen waren.Uit het onderzoek bleek dat een defect in de motor zat, waardoor kortsluiting ontstond. Hier door kwamen de dieren onder stroom te staan. Van Dijke, die zes jaar geleden uit Nederland naar Californië emigreer de, vertelde dat de dood van de koeien voor hem een grote schade post betekende. Hij schudde zijn hoofd en zei treurig: „Zo iets gebeur de in het goede oude Holland nooit. van de Indonesische ambassade in Washington. Boven het papier stond het brief hoofd: „Delegatie bij de Verenigde Naties van de Islamietische republiek Indonesia". De toon van de nota was bijzon der heftig. Tiro beschuldigde premier Sastroamidjojo van „rassenmoord op Chinezen in Noord-Sumatra", en voegde daaraan toe: „Wij zullen de gehele Mohammedaanse wereld in kennis stellen van de wreedheden door uw regiem bedreven tegen de Mohammedanen in Atjeh, West- en Midden-Java, Zuid- en Midden-Ce- lêbes en Borneo". „Wij zullen bewijsmateriaal be treffende deze wreedheden, moorden en andere schendingen van de rech ten van de mens, die door uw com- munistisch-fascistisch regiem zijn bedreven tegen het Chinese volk, voorleggen aan de komende bijeen komst van de Algemene Vergadering der Ver. Naties". Woensdagmorgen is de gezagvoerder Schiphol was de belangstelling uiter- van de verongelukte „Triton" Com- aard zeer groot, modore A. Viruly, in ons land te- Foto: de Commodore tijdens de ruggekeerd. Bij zijn aankomst op begroeting door officials van de K.L.M. Meer dan 60.000 Italiaanse solda ten, die aan het Oostfront tegen de Russen hebben gevochten, worden nog steeds vermist. Over hun lot is niets bekend. Dit deelde de voorma lige Italiaanse onderminister van Defensie, Luigi Meda, Woensdag in Genève mee aan de commissie voor krijgsgevangenen van de Verenigde Naties. Vijftig mensen werden gewond toen gisteren een trein uit Hamburg achter tegen een andere trein botste in de buurt van het station Volks- dorf. Twintig mensen werden ernstig ge wond. DE OVERSTROMINGEN IN INDIA. In West-Bengalen is opnieuw een gebied blootgesteld aan overstro mingsgevaar; de rivier de Damodar is buiten haar oevers getreden. De Brahmapoetra bedreigt thans nieuwe gedeelten van de stad Dibru- garh (Assam). PREMIE VAN 30.000. In de 524ste Staatsloteij vierde klas se zestiende lijst, is op lot no. 1064 een prijs van f 1.000 met een premie van 30.000 gevallen. De artilleriebombardementen op het door nationalistische troepen be zette eiland Quemoy, voor de kust van Rood China, zijn geëindigd als gevolg van door de nationalistische luchtmacht uitgevoerde bombarde menten. Ook gisteren hebben onder delen van de luchtmacht van Tsjang Kai-sjek met in totaal honderd toe stellen deelgenomen aan aanvallen op de stad Amoy, van waaruit Que moy onder vuur werd genomen. Eenheden van de Amerikaanse Ze vende vloot patrouilleren in de wa teren rondom Quemoy, dat door een smalle strook water van het vaste land is gescheiden en houden de be wegingen van de schepen en vlieg tuigen van Tsjang Kai-sjek nauw keurig in het oog. Minister Dulles zou vandaag uit Manilla vertrekken naar Formosa, waar hij de toestand zelf in ogen schouw wil nemen. Hij zal worden ontvangen door maarschalk Tsjang Kai-sjek en een onderhoud hebben met de hóófden van de Amerikaan se missies op Formi?sa. Berging van „Triton" is opgeschort Het wrak van het verongelukte K. L. M.-vliegtuig „Triton" is Donder dag, nadat 't in de nacht van Woensdag op Donderdag aanhoudend had ge stormd, onder water verdwenen. De bergingswerkzaamheden zijn opge schort. Men vreest, dat het wrak moge lijk uiteen zal vallen. Vakkundig lug erzorgen wij uw BRIL voorschrift C. v. MUVEN LEIDEN: Hooigracht 54. Telefoon 20251 NOORD WIJK a. ZEE: Prins Bernhardstraat 51. Telefoon 2949. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te S 10 uur). j WEINIG VERANDERING. Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen, maar tijdelijk ook op- klaringen. Matige tot vrij krach- tige wind tussen Zuid en Zuid- west. Weinig verandering in temperatuur. 10 Sept.: zon op 6.05 en onder 19.08; maan op 17.51 en onder 2.51 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. geheel bew. c. regen 18 mist 18 zwaar bew. 19 zwaar bew. 19 half bew. 18 half bew. 22 zwaar bew. 22 zwaar bew. 21 half bew. 25 stockholm oslo kopenhagen amsterdam londen luxemburg parijs bordeaux grenoble NICE geneve zürich locarno berlijn frankfort MiiNCHEN wenen innsbruck ROME AJACCIO MALLORCA half bew. nevel 21 licht bew. 26 nevel 23 nevel 19 nevel 23 geheel bew. 27 zwaar bew. 21 licht bew. 28 half bew. 26 onbewolkt Korreltje Men kan wel van klimaat veran deren, maar niet van aard

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1