Twee Margrietjes wedijverden met elkander in verlegenheid Deskundigen beginnen onderzoek Fabrieksgassen bedreigden het leven van vele buurtbewoners Kantoorjuffrouw had twee kassen 12 Jaar gevangenis geëist tegen moordenaar van Haagse typiste Chefarine,4 Tegen twee Nederlandse gangsters zware gevangenisstraffen geëist Bedreigde werd verdediger WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Officiële opening nieuwe Jaarbeurshal Levend bewijs van Oranje-gezindheid De nieuwe Margriethal op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht is gistermiddag geopend door H.K.H. Prinses Margriet. Om half vijf kwamen H.M. de Koningin en Prinses Margriet aan op het Jaar beursterrein, waar zij werden ont vangen door de voorzitter van de raad van beheer mr. W. H. Fockema Andreae, de vice-voorzitter de heer J. M. Fentener van Vlissingen, het gedelegeerd lid mr. J. Milius en de directeur mr. H. A. R. Schuit. Vrijwel alle aanwezigen waren ge tooid met margrieten in het knoops gat, die 's morgens in duizendtallen aan de Jaarbeursbezoekers waren uit gereikt. De koninklijke gasten en het gevolg begaven zich naar het aan de voorzijde van de hal opgerichte po dium. Hulde in bezettingstijd. Bloemen werden Prinses Margriet aangeboden door de elfjarige Mar griet Tap, het eerste meisje in de gemeente Utrecht, dat na de geboor te van Prinses Margriet naar de Prinses werd genoemd. Prinses Margriet was kennelijk ver legen bij haar eerste officiële optre den. Hetzelfde was het geval met Margrietje Tap, met wie de Koningin zich vriendelijk onderhield. Prinses Margriet verrichtte de ope ning door het vullen van een grote glazen buis met een chemische vloei stof, waarbij door electronische wer king de afscherming van de naams- aanduidng „Margret" boven de hoofd ingang van het gebouw wegviel. Te gelijkertijd steeg een aantal ballon nen op. Van het terrein kwam een kleine vorkheftruck naar voren rij den, waarop 'n herinneringsgeschenk voor Prinses Margriet lag. Dit sou venir, een reisnecessaire, werd de Prinses overhandigd door mr. Milius. KONINGIN ONTVING OP JAARBEURS EEN GESCHENK. Tijdens haar rondgang op de we tenschappelijke afdeling van de Jaar beurs heeft Koningin Juliana gister middag in de Marpriethal van de firma Mindeno uit Rotterdam een sputum-desinfector ontvangen.' Het' geschenk is door Hare Majesteit gaarne aanvaard. Zij zal nog beslis sen voor welk sanatorium zij het ap paraat zal bestemmen. DOOR VALLENDE LIFT GETROFFEN. Een 33-jarige arbeider uit De Bilt is Dinsdagmiddag door een vallende lift getroffen en ernstig gewond naar het stads- en academisch zie kenhuis te Utrecht vervoerd. Ver moedelijk zijn beide enkels verbrij zeld. Het ongeluk gebeurde doordat de staaldraad brak van een gedeeltelijk gedemonteerde werklift. Woonwagenbewoner vierde vrolijk kermis Met gestolen geld De politie van Tegelen heeft dezer dagen de 29-jarige woonwagenbe woner V. uit Deurne aangehouden onder verdenking van diefstal van o.a. een geldkistje, inhoudende ca 5000.uit een lederwarenzaak te Tegelen. V. heeft inmiddels een be kentenis afgelegd en zal naar het Huis van Bewaring te Roermond worden overgebracht. Van het gestolen geld konden slechts enkele honderden guldens worden achterhaaldd. De rest had V. reeds „belegd" in een auto en een woonwagen. De inbraak in de lederwarenzaak te Tegelen werd op 29 Augustus jl. gepleegd. De eigenaar van de zaak was met zijn huisgenoten naar de kermis. Na vruchteloze naspeuringen leidde het spoor tenslotte naar het woonwagenkamp te Deurne, waar V. verbleef. Hij had de aandacht op zich gevestigd door abnormaal hoge uitgaven. Onder andere had hij een auto en een woonwagen gekocht. V. werd Zondagavond in Helden-Pan- ningen gearresteerd, nadat hij een deel van het gestolen geld op de ker mis had verbrast. Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Door belangrijke ontdekkingen op het J gebied van pijnbestrijding is het mo- j gelijk geworden een tablet te maken dat inderdaad beter en krachtiger helpt, ook daar waar andere middelen talen. De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Celeerden hebben vastgesteld ¥f33l* en hOB pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te fflOtBltm Daarna heb ben zij kans gezien de werking van een der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep - beter dan elk middel afzonderlijk. Dinsdag heeft H. K. H. prinses Margriet haar eerste officiële daad verricht, n.l. de naar haar genoemde hal van de Jaarbeursgebouwen aan de Croeselaan geopend. Bij deze plechtigheid was ook H.M. de Koningin aan wezig. De eigenlijke openingsplechtigheid vond plaats door het volgieten van een aesculaap met water, dat direct daarop een oranje kleur kreeg; toen de aesculaap geheel gevuld was, viel automatisch het doek, dat de naam van de hal bedekte. Naast H. K. H. Prinses Margriet de Voorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs Mr. W. H. Fockema Andreae, op de achtergrond H. M. de Koningin met links van haar de secretaris van de Raad van Bestuur, Mr. J. Milius. DE RAMP MET DE „TRITON" De deskundigen zijn hun arbeid aan de „Triton" begonnen en voordat zij hun conclusie gereed hébben, zal er nog maar weinig nieuws over de ramp in de Shannon bekend worden. Nadat de Ierse regering het wrak vrij zal geven, zullen deskundige com missies uit verschillende landen pogen de oorzaak en toedracht van d« ramp op te sporen naar aanleiding van het wrak en de verklaringen van de overlevenden. Thans worden pogingen in het werk gesteld om het verongelukte vlieg tuig te bergen. De rivier is echter erg onstuimig en een sterkg wind be moeilijkt de bergingswerkzaamheden. Toch heeft een speciale werkgroep van de K. L. M., die gisteravond bij het wrak is aangekomen, hoop om het toestel met rubberballonnen, die on der het wrak worden aangebracht, te lichten. Wanneer zij het toestel los van de grond krijgen, zou het bij hoog getij vlot kunnen komen, zodat het naar de wal gesleept zou kunnen worden. De eerste vijf slachtoffers van de ramp zijn inmiddels gisteren in Ierland begraven; de stoffelijke overschotten van de Amerikaanse omgekomenen, zijn naar de Vereenigde Staten vervoerd, terwijl de overige lijkien in de af gelopen nacht op Schiphol zijn aangekomen, vanwaar die der buitenlanders naar de diverse landen vervoerd worden. T eraardebestelling slachtoffers „Triton" De stoffelijke overschotten van prof. dr. G. O. E. Lignac en dienst echtgenote, die bij de ramp met de „Triton" om het leven zijn gekomen, zullen Zaterdag a.s. om 12 uur te Westerveld worden gecremeerd. De teraardebestelling van de heer Bob Westergaard, in leven tweede steward bij de K.L.M., zal Vrijdag a.s. geschieden te circa 11.15 uur in het familiegraf op de algemene be graafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag. Rechtbank bezocht onheilsplek Zelfs de was werd er geel van Zeven Mei j.l. maakte een comité, dat gevormd was uit de bewoners van het Winschoterdiep te Groningen een civiele procedure aanhangig tegen de chemische fabriek Aangrunol te Gro ningen. De omwonenden, zo betoogde het comité, hadden last van de stank en de stof welke de chemische fabriek in de buurt ventileerde. Aangrunol ver vaardigt giftige stoffen, welke ge bruikt worden voor de planten-ziek- tebestrijding. Van deze gitige stoffen had men last in de buurt en er waren volgens het comité, vele klachten over hoofdpijn, misselijkheid, duize ligheid en exceem. Daarnaast zou de was die men bui ten hing geel worden, omdat het zo genaamde D.NC., een giftig versprei dingsmiddel, direct bleef kleven aan het wasgoed en het nog langer dro gen van dit lijfgoed door de fabriek werd afgeraden. In de civiele procedure hebben de bewoners de sluiting van deze fa briek geëist op straffe van een dwangsom van een half milioen gul den, subsidiair beëindiging van de verspreiding van stof en stank op straffe van een dwangsom van vijf tig duizend gulden. De rechtbank heeft in deze zaak nog geen vonnis gewezen, doch gisteren een bezoek gebracht aan de fabriek, onder lei ding van de president van de recht bank jhr. mr. W. W. Feith. Hoop wasgoed. Men heeft zich Op de hoogte laten stellen van de vernieuwingen, welke de fabriek inmiddels had laten aan brengen met betrekking tot de venti latie en luchtreiniging Namens de chemische fabriek Aangrunol diende dr. J. B. van der Zanden, hoogleraar in de toegepaste chemie te Groningen, de rechtbank van advies. Later werd een ten kantore van de voorzitter van het actie-comité foto's bezichtigd, waarop men kon zien hoe de stof kleefde aan muren en fabrieks schoorstenen. Ook alg daar een hoop wasgoed, dat eens wit was geweest en dat geel zou zijn geworden door de stofdeeltjes van het giftige D.N.C. De as die men toonde, was naar medegedeeld werd, de afgelopen week geel geworden. De rechtbank zal binnekort in deze civiele procedure vonnis wijzen. Vrouw vermoord in Bergen (L) In Tuindorp-Wellerlooi in de ge meente Bergen (L.) is Maandagavond ometreeks elf uur de 33-jarige mevr. LendersJanssen door een Ambonees uit het kamp Well vermoord. De da der bracht het slachtoffer een dolk steek in het hart toe. Omstreeks elf uur klopte de Am bonees, die 27 jaar oud is, bij de fa milie L. aan. Hij werkte reeds drie jaar als tuindersknecht op het bedrijf van de heer L., zodat hij ter plaatse goed bekend is. Mevr. L.J. deed hem open, waarna de Ambonees vrij wel onmiddellijk zijn daad ten uit voer moet hebben gebracht. Een meisje, dat in de buurt woont en bij de familie L. de nacht zou doorbrengen, heeft de stem van de Ambonees als die van de knecht van de heer L. herkend. Ook mevr. L.-J. heeft nog de naam van de knecht uit gesproken. De heer L. was op dat ogelnblik niet thuis. De Ambonees nam onmiddellijk de vlucht, doch nadat aangifte bij de po litie was gedaan, heeft men hem 's nachts van zijn bed gelicht. Hij heeft een bekentenis afgelegd. f 10.000 tekort Bij het beheer van twee kassen van een verzekeringsmaatschappij te Den Haag is de verleiding voor een thans 39-jarige vrouwelijke kantoor bediende uit Rotterdam te groot ge worden. In een jaar tijds heeft zij ongeveer 10.000 gulden verduisterd. Zij wist de verduisteringen te be mantelen door bij controle van de ene kas geld uit de andere kas te „lenen", waardoor zij geen verden king op zich laadde. Toen echter bei de kassen tegelijk werden nagezien, kwam haar misdrijf, dat zij tegen over de politie bekend heeft, aan het licht. Wat zij met het geld gedaan heeft, is nog niet geheel duidelijk gewor den. Ongeveer de helft werd door haar uitgeleend of weggegeven. Blijvend gevaar „Deze man zal voortdurend een ge vaar voor de maatschappij betekenen. Hij zal er dan ook blijvend uit ver wijderd moeten worden". Dit waren de woorden, welke de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gra- venhage gistermiddag in zijn requisi toir heeft uitgesproken in de zaak tegen een 37-jarige broodbezorger uit Den Haag, die in de nacht van Zaterdag 6 op Zondag 7 Maart j.l. de 31-jarige typiste Yula van der Poor ten door wurging van het leven be roofde. De officier van justitie requi- reerde tegen hem een gevangenis straf van twaalf jaar en ter beschik kingstelling van de regering. Het drama in die bewuste nacht was voorafgegaan door een drink partij van de broodbezorger, die pas één week bij een Haagse broodfa briek werkte, en het loon dat hij had ontvangen, die Zaterdagmiddag en avond opgemaakt had. In een café had hij tegen twee vrouwen het verhaal verteld, dat zijn 31-jarige vrouw aan t.b.c. was over leden en dat hij een erfenis van 7,00 te goed had. Een fraai tehuis! De president vond dit maar merk waardig, want de gewurgde vrouw was 31 jaar oud, leed aan t.b.c. en het bedrag, dat was geroofd bedroeg ongeveer 900, De broodbezorger was die nacht omstreeks twaalf uur thuis gekomen; veel later kwamen andere huisgeno ten enigszins dronken thuis. Ver dachte zou toen uit zijn kamer zijn gekomen om hen tot stilte te manen. Op hun uitnodiging was hü toen mee gegaan naar hun kamer om thee te drinken. Om half vier ongeveer het was toen rustig in het huis zou ver dachte mejuffrouw Van der Poorten op de gang hebben gezien en haar geld te leen hebben gevraagd. De president betwijfelde dit. Het leek hem even waarschijnlijk dat de broodbezorger de kamer van het meisje was binnengedrongen. Schrik weerhield geen roofpartij. De man was toen, zo vertelde hij ter zitting, met het meisje meege- gaan haar kamer in. Zij was toen gaan gillen en om haar te laten zwij gen had hij haar bij haar keel gegre pen; zeker niet met de bedoeling haar te doden. „Ik schrok me een hoedje", zo zei- de verdachte gistermiddag. „Het was van mij zeker «en verkeerde reactie." Toen hij bemerkte dat het meisje geen levenstekenen toonde had hij getracht haar met een nat doekje bij te brengen. Daarna had hij de hele kamer overhoop gehaald. Hij vond 60,in de portemon- naie en 900,in een boodschap pentas. Die 900,zo was later ge bleken, had mej. v. d. Poorten be stemd voor haar broer, die dit bedrag te leen had gevraagd. Verdediger: „Betrouwbaar"! De broodbezorger was met dit geld weggegaan en had zich per taxi van Den Haag naar Amsterdam laten rij den, waar hij het geld had verbrast. Later had hij zich aangegeven bij de politie. Het psychiatrisch rapport, waarin de officier zeer veel onzekerheden meende te hebben gevonden, noemt verdachte verminderd toerekenings vatbaar. Het spreekt voorts van neu rotische storingen en grove aanpas singsdefecten De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat mej. v. d. Poorten een eenzaam en ingetogen meisje was, dat niet in het milieu waar zij ver bleef, thuis hoorde. De verdediger meende dat de broodbezorger in zekere mate eerlijk en betrouwbaar was. Soms had ver dachte zichzelf aangegeven als hij iets misdreven had. Pleiter meende, dat verdachte in een impuls had gehan deld, niet piet de bedoeling te do den. Hij verzocht clementie. Uitspraak over veertien dagen. Werkloosheid daalde in Augustus Het aantal werkloze mannen is in Augustus van 40.288 tot 36.882 en het aantal arbeiders op aanvullende wer ken van 10.218 tot 9596 gedaald, zo dat het aanbod van arbeidskrachten in totaal met 4028 afnam. Deze da ling valt voor een groot deel toe te schrijven aan seizoeninvloeden, waardoor het aanbod in de landbouw daalde, alsmede aan de gunstige con junctuur, waardoor de werkloosheid in het algemeen afnam, vooral in de metaalnijverheid en de bouwvakken. De normale seizoendaling (in Augustus ongeveer 1000) werd dit jaar versterkt door de weersverbete- ring in de laatste week van Augus tus, waardoor de vertraagde oogst- werkzaamheden op ruimere schaal ter hand konden worden genomen. Voorts werd het gebruik van machi nes voor de oogst door de natte zo mer aanzienlijk beperkt. De geregistreerde vraag naar man nelijke arbeidskrachten nam nog een weinig toe (van 50.468 tot 50.564). De bekende tekorten aan arbeids krachten bleven bestaan, ondanks de jeugdigen, die de scholen verlieten, waardoor in andere jaren doorgaans een lichte stijging van het werkloos heidscijfer optreedt. Dit jaar daalde het aantal werklozen beneden 19 jaar zelfs van 3545 tot 3372. De arbeidsbureau's zetten de actie tot vergroting van de mobiliteit van de arbeid voort. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 c rr Tweede Kamer bijeen voor Middenstandsnota De Tweede Kamer zal op Dinsdag 14 September 's middags om een uur bijeenkomen en dan de midden standsnota in behandeling nemen. De voorzitter zal voorstellen, de ver gadering 's avonds om acht uur voort te zetten. Voorts vermeldt de agenda voor de volgende dag vier wetsont werpen, waaronder de wijziging van de Pensioenwet voor het personeel der Koninklijke Marine-reserve 1923 en de Pensioenwet voor het reserve- personeel der landmacht 1923. De voorzitter zal, indien de behandeling van de agenda op Donderdag 16 September niet mocht zijn beëindigd, de vergadering van Vrijdag 17 Sep tember 's ochtends om elf uur doen aanvangen, zulks in verband met de plechtige zitting ter gelegenheid van de tienjarige herdenking van de on dertekening van de Belgisch-Neder lands-Luxemburgse douane-overeen komst, welke die dag 's middags om drie uur zal worden gehouden. In dat geval zal de vergadering van de Kamer omstreeks kwart voor drie worden beëindigd. PRIJSINDEXCIJFER IETS GEDAALD. Het Centraal Bureau voor de sta tistiek heeft thans prijsindexcijfers van het gezinsverbruik op basis 1949 100 per 15 Augustus 1954 samengesteld. Het totaal-indexcijfer daalde tus sen 15 Juli en 15 Augustus met 1 punt, n.l. van 127 naar 126. De oorzaken van deze daling lagen geheel bij de groep voedingsmidde len. Het indexcijfer voor deze groep liep opnieuw met 2 punten terug, hetgeen werd teweeggebracht door een sterke daling van de indexes voor aardappelen en fruit. De prijzen van melk en eieren liepen op. Bij de niet-voedingsmiddelengroe- pen, waarvoor de indexcijfers per 15 Augustus t.o.v. 15 Juli geen ver andering ondergingen, deden zich geen prijsveranderingen van beteke nis voor. ZE WILDEN DE TREIN LATEN ONTSPOREN T reinconducteur voorkwam 'n ramp Gisterochtend diende voor de Utrechtse rechtbank voor de tweede maal de zaak tegen een 36-jarige ver zekeringsagent uit De Bilt en een 33- jarige oud-SS-er uit Zeist, wiens zaak in Maart jl werd aangehouden voor het doen uitbrengen van een psychia trisch rapport en die waren beschul digd van een poging tot het veroor zaken van een treinongeluk teneinde iemand van het leven te beroven. Het plan was een vrouw uit Am sterdam, de vriendin van de oud- SS-er, op wie een levensverzekering was afgesloten, uit de weg te ruimen. Hiertoe wilden de verdachten bij een oud seinhuisje aan de onbewaakte overweg te Blauwkapel een trein la ten ontsporen. Het plan werd echter verijdeld door de oplettendheid van ZO ERG WAS HET NU OOK WEER N/ET „Och meneer de rechter", vertelde gisteren een huisbaasje uit Sommels- iijk aan de Rotterdamse rechter, „wanneer ik geweten had, dat mijn huur der zo oppassend zou worden en zo stipt zijn huur zou gaan betalen, was ik nooit naar de politie gegaan." „Ja maar", meende de president, „hij heeft U toch met een broodmes ge dreigd en geroepen: Ik steek je dood!" „Dat wel," gaf het huisbaasje toe, maar ter geruststelling van de presi dent voegde hij hieraan toe: „Hij heeft het niet gedaan hoor!" De president vond toch, dat een man, die met broodmessen dreigt en daarbij erg opvliegend van aard is, een gevaar is voor de samenleving En de 35-jarige walsmachinist, had zich op 27 Mei, toen hij de huur niet kon betalen en bang was om op straat g£zet te worden, nu niet direct kalm en bezadigd betoond tegenover zijn huisbaas. „Nou ja", pleitte de huisbaas, „iedereen verliest wel eens zijn kalmte en; het zou maar jammer zijn, als hij nu een zware straf kreeg." Verdachte had geen verdediger, maar zijn huisbaas bleek overtuigend genoeg gepleit te hebben, om de eis 5 maanden geheel voorwaardelijk te maken. Over veertien dagen volgt de uitspraak en zowel bedreigde als verdachte zien deze met spanning tegemoet. een spoorwegbeambte, die de recher che waarschuwde. De verzekeringsagent werd 'in het psychiatrisch rapport volledig toere- keningsbaar genoemd. Hij is een on evenwichtig persoon, vol zelfbeklag, die zich zelf herhaaldelijk tegen spreekt, doch wiens geheugen en in prenting ongestoord zijn. Een hyste- risch-psychopatisch en neurotisch persoon aldus het rapport. Zeldzaam misdrijf. De officier van justitie sprak van een misdrijf, dat zelden in deze vorm voorkomt. Hier is sprake van de zwartste misdadigheid, die iemand ten laste kan worden gelegd. Vier jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering luidde de eis. De raadsman verzocht een andere deskundige aan te wijzen, alsmede opname van zijn cliënt in een obser vatiekliniek. SS-èr speelde 2e viool. De tweede verdachte, de oud-SS-er uit Zeist, werd in het rapport een zonderling genoemd, een psychopa- tisch belaste, wilszwakke persoon, voor wie langdurige psychiatrische lpiding nodig is. Verminderd toere keningsvatbaar, luidde de conclusie. De officier van justitie noemde de ze verdachte een wantrouwend mens, die door zijn minderwaardigheidsge voel in de oorlogstijd bij de SS is gekomen. Of het schot, dat de ver dachte destijds in het hoofd heeft ge kregen, van invloed is geweest op het gebeurde, kon de officier niet vaststellen, evenmin of de realiteit van het gebeurde tot verdachte is doorgedrongen. Twee jaar gevangenisstraf met af trek en ter beschikkingstelling van de regering met opname in een ob servatiekliniek, luidde de eis. De ver dediger was eveneens van mening, dat zijn cliënt geen enkel- initiatief heeft genomen. Hij sloot zich aan bij de voorgestelde psychiatrische ob servatie. Uitspraak 21 September a.s.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5