Rotterdam krijgt 4n Centrum voor Kath. Sportopleiding het Schaak-Olympiade te A'dam Schaakspel Dualmeet Olympus-Bataven uitstekend geslaagd sterling DINSDAG 7 SEPEMBER 1954.DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Het na de oorlog in katholieke Neder- naar een betere technische leiding van de katholieke verenigingen heelt tot nu toe slechts een minimaal resultaat gehad, enerzijds door het gebrek aan toerei kende middelen bij activiteiten in kleine kring, anderzijds door de onmogelijk heid om een solide basis voor een natio naal opleidingsinstituut te vinden. Ter wijl de neutrale sportorganisaties wel over een goed geschoold technisch kader en over een centrale technische leiding beschikken, wordt de ontwikkeling van het katholieke sportverenigingsleven zo wel in kleine plaatsen als in "de zich enorm uitbreidende grote steden sterk geremd door het gebrek daaraan. En vooral nu de gemeenten en de schoolbe sturen er toe overgaan om geen gymnas tiekzalen meer ter beschikking te stellen van verenigingen, die niet onder gedi plomeerde leiding staan, is het de hoog ste tijd om op korte termijn een tech nisch kader op de been te brengen, dat onze katholieke sportverenigingen van de ondergang kan redden. Daarom is in Rotterdam het initiatief genomen om de stoot te geven aan de zo noodzakelijke scholing van technische verenigingslei ders en ook aan de uitbreiding van het vakonderwijs in lichamelijke oefeningen op vooral de lagere scholen. Het bestuur en het technisch kader van de Kath. Turnkring Rotterdam hebben, met goed keuring van de Ned. Kath. Sportbond en met instemming van de Deken van Rotterdam, mgr. J. H. Niekel, gesticht het Rotterdams Opleidings Centrum voor Gymnastiek, Sport en Spel, kortweg het R.O.C. geheten. Zich uiteraard baserend op de katholieke levens- en sportopvat- ting is het ROC niet een katholiek insti tuut in de strikste zin van het woord. Het zal in het komen winter-seizoen starten met een zestal cursussen, volgens het onderstaand programma: I Akte Lich. Oef. L.O. (akte S). Duur der studie: 2 jaar. Deze akte geeft gevoegdheid tot het geven van vakonderwijs in Lich. Oef. aan scholen voor g.l.o. v.g.l.o, u.l.o., nij verheidsonderwijs en kweekscholen. Om tot deze cursus te worden toegelaten dient men in het bezit te zijn van de akte van bekwaamheid als onderwijzer L.O. De lessen worden gegeven op Woensdag- en Zaterdagmiddag. 2. Rhythmische Gymnastiek (diploma B). Duur der studie: 1 jaar. Dit diploma geeft bevoegdheid tot het geven van rhythmische gymnastiek aan Na de fiscus ook de Arbeidswet Profvoetballers in conflict Wij hebben vorige week bericht, hoe de fiscus achter de beroepsvoetballers aan zit, omdat zij belasting schuldig zijn van het door hen bij voetbal verdiende geld. Thans meldt „de Volkskrant dat ook de Arbeidswet zich met de prof. voetbal lers gaat bemoeien. Uit Enschede wordt nl. bericht: Han delt een voetballer, die in een profclub speelt, in strijd met de Arbeidswet? Om op deze vraag een antwoord te krijgen, overweegt de economische recherche te Enschede proces-verbaal op te maken te gen de Twentse prof M. Kosters, tot voor kort doelman bij de Enschedese Boys. De Arbeidswet verbiedt 's avonds zes uur en Zaterdagsmiddags na een uur te werken. Ook staat deze wet niet toe. naast arbeid in een fabriek of werk plaats, die meer dan twaalf uur per week in beslag neemt, werk te verrich ten voor een andere werkgever. Van deze bepalingen kan door de Arbeids inspectie onder bepaalde voorwaarden ontheffing worden verleend, maar een dergelijke dispensatie heeft Kosters niet aangevraagd. Hij heeft een volledige dagtaak in de textielfabriek van de N.V. Rigtersbleek. De Enschedese politie laat de KNVB- voetballers, die een uitkering krijgen, (nog) ongemoeid, omdat aangenomen wordt, dat de sportieve prestaties bij hen zwaarder wegen dan de beloning. Of het proces-verbaal inderdaad wordt opge maakt Kosters en een bestuurslid van de N.V. Twentse Profs zijn reeds ge hoord zal beslist worden door het hoofd van de economische recherche, dat momenteel met vacantie is. Als het tot een proces-verbaal komt, zal de kan tonrechter te Enschede over de princi piële vraag, of hier van een conflict met de Arbeidswet sprake is, moeten beslis sen. DE ENGELSE LEAGUE. Voor de Engelse league zijn de vol gende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Bolton Wanderers- Portsmouth 3—1: Burnley—Leicester Ci ty 3—1: Chelsea—Preston North End 0—1Sheffield Wednesday—Huddersfield Town 41. Tweede divisie: Bristol RoversLiver pool 3—0; Port Vale—Swansea Town 10: Rotherham UnitedBury 42; West Ham United—Hull City 1—1. verenigingen in Bondsverband. Om tot deze cursus te worden toegelaten dient men in het bezit te zijn van de akte M. O. of L.O. Lich. Oef., een erkend diplo- voor Verenigingsleider (ster), of een daarmede gelijk te stellen bevoegdheid. De lessen worden- gegeven op Zaterdag middag. Verenigingsleiders (sters) diploma voor Gymnastiek. Duur der studie: 1 jaar. Dit diploma geeft bevoegdheid tot het geven van toestelturnen aan vereni gingen in Bondsverband. De lessen wor den gegeven op Zaterdagmiddag en bij voldoende deelname op een avond in de week. Deze avond wordt aan degenen, die zich hebben aangemeld, medegedeeld een bijeenkomst te houden op een nader te bepalen datum. Gymnastiek-Kleuterleidsters-diplo- ma. Duur der studie: 1 jaar. De lessen worden gegeven op Woensdagmiddag en bij voldoende deelname op een avond in de week. Diploma Handbaltrainer. Duur der studie: 1 jaar. De lessen worden gege- en op een Zaterdagmiddag. 6. Diploma Volleybaltraining. De les sen worden gegeven op een Zaterdag middag. Toelating. Om toegelaten te worden tot de cursussen 3 t/m 6 dient men in het bezit te zijn van een U.L.O.-diploma of een daarmede gelijk te stellen algemene ontwikkeling. Een bewijs van Medische Sportkeuring over te leggen. Aanmelding kan geschieden tot 10 September of verzoeken om inlichtingen bij de administrateur, Huygensstraat 6, Rotterdam. De cursussen beginnen half October. Tan tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben erDozijnen Kennies on zak... Altijd en overal ontmoet U leiders aan brandend maagzuur en U her kent ze aan.... de lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want wa ter of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U! (Advertentie). WIELRENNEN Ronde van Europa Niet door Nederland en zonder Ned. ploeg De organisatoren van de Ronde van Europa hebben een gewijzigd schema ge publiceerd voor de Ronde van Europa. Amsterdam is niet meer in het parcours opgenomen. De étappes zijn nu als volgt samengesteld: ParijsGent 287 km., GentNamen 250 km., NamenLuxemburg 152 km., LuxemburgSaarbrücken tegen het hor loge over 92 km., SaarbrückenStutt gart 221 km., StuttgartAugsburg. 165 km., AugsburgInnsbrück 206 km., ïnns- brückMantua 299 km., MantuaBo logna 140 km., BolognaZurich over de St. Gotthard 228 km., ZürichStraats burg 223 km. De rit tegen het uurwerk van Luxem burg naar Saarbrücken zal voor ploe gen worden georganiseerd: die van Co- mo naar Lugano individueel. Een opga ve van de samenstelling van een Neder landse ploeg kon niet door de organisa toren worden gedaan. Volgens het Spaanse blad „El Mundo Deportivo" (de Sportwereld) zou Fer- nand Albaret, redacteur van het Franse sportblad „l'Equipe". organisatrice van „de Ronde van Frankrijk", een bezoek aan Barcelona hebben gebracht, met het oogmerk een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om in 1955 de Tour de France in Barcelona te laten starten. .Lenig en Snel". Uitslag Zondags- competitierit: 40 km. tijd 1.10.14 (C-kl.): 1. W. de Mey. 2. J. Brohm, 3. J. v. d. Vijver, 4. J. den Hoed, 4. F. Janssen. 6 C. Wanrooy, 7. B. Klaassen, 8. J. Ho- gervorst. D-kl. 40 km. tijd 1.13.34: 1. H. Selhorst, 2. W. Wassink. 3. J. v. Loon. Junioren: 1. R. Riethoven, 2. A. Gom- mans. Th. Hoogkamer heeft in de ronde van Poeldijk de 7e plaats bezet bij dé Nieu welingen en J. de Lange de 19e plaats bij de Amateurs. H. Kruider, A. Prangers en Th. Hoog kamer starten Woensdagmiddag in de Ronde van Wijk aan Zee bij de Nieu welingen. Woensdagavondcompetitie 18 km., start 7 uur op de Zijl. Vrijdagavond geen trainingsrit. Voordat de elfde Fide-landenwedstrijd Zaterdag enige minuten na vijven ruim een uur over tijd met twee gong slagen startte, zijn in de Apollohal te Amsterdam vele vriendelijke dingen ge zegd over de manier waarop blijkbaar in zes weken een schaakolympiade kan worden op touw gezet. Toespraken van ir. H. J. van Steenis, de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly en de heer F. Rogard, president van de We reldschaakbond, die voorafgingen aan de ministeriële openingsrede, voorgele zen voor mr. H. J. Schölvinck, vormden de inleiding van een receptie, die wereld kampioen Botwinnik zichtbaar ongedul dig maakte en hem er blijkbaar toe prik kelde, door de grote zaal te gaan ijs beren. Maar toen het spel eindelijk begon was van al de ongeduld niet veel terug te vinden, Er is in tegendeel bijzonder voorzichtig geschaakt, vooral in de vleu gel waar de Nederlanders tegen IJsland waren aangetreden en de Russen tegen de Finnen. Wat niet afdeed aan het overwicht, dat de kampioenen van 1952 op hun taaie buren wisten te laten gel den. De uitslagen van de eerste drie ron den waren: Eerste ronde: GriekenlandOosten- i rijk Yi31/2, RuslandFinland 40, Ne-' derlaridIJsland 2 y2V/>'- Donner Olafsson 10; CortleverGudmundsson HVi'< PrinsPalmason V>y2\ Van ScheltingaAugustson \Ay2. IerlandCanada ]/2$72' Tsj.-Slow. Argentinië 2—2; Italië—Bulgarije J 3 y2, Joego-Slav.Frankrijk 2yV/2, SaarlandZweden 04. Noorwegen— Denemarken 2\/2V/2EngelandBelgië iy2]/2, HongarijeColumbia 40, LuxemburgW. Duitsland 04. Tweede ronde: OostenrijkIJsland 1 3, FinlandNederland 13: SaloDon ner 01, WaterinenCortlever 1 /2J 'j, KatajistoPrins 01, FredKramer \/2 y2, GriekenlandRusland 04; Cana daBulgarije y21J^"(2 afg. part.), Ar gentiniëItalië 31, IerlandTsj.-Slow. 04, ZwedenNoorwegen lJ/£, FrankrijkSaarland 31, Israël—Joego slavië 1 y22y2, ColumbiaLuxemburg 4—0, BelgiëHongarije y2—2y2 afg. p., ZwitserlandEngeland \y2iy2. De derde ronde. Nu de schaakolympiade in enkele da gen een begrip is geworden heeft een groter aantal bezoekers dan anders gis teravond de Apollohal opgezocht om een glimp van de derde ronde op te vangen. Zij kwamen ietwat bedrogen uit, want juist ditmaal was zowel het Nederlandse als het Russische team met vacantie. De voorgroepen, die uit zes equipes bestaan, spelen n.l. slechts vijf voorronden tegen over de zes van de groepen, die uit ze ven equipes bestaan. Voor de Nederlan ders o.a. komt dit neer op twee nuttige rustdagen voor de beslissende opmars naar de overwinnaarsgroep, die van hen wordt verwacht. Gisteren hebben zij al leen hun overwinning bevestigd op Fin land, dat voor wat betreft het remise tussen Westerinen en Cortlever van. ge luk mocht spreken, maar de partij Kata jistoPrins tegen de verwachting in ver loren zag gaan. De schuld moet bij Kata jisto hebben gelegen, want deze wees tweemaal remise van de hand. omdat hij in de opening en dubieuze pion had we ten buit te maken. Ofschoon het publiek al het mogelij ke beproeft om de partijen van zo na bij mogelijk gade te slaan blijven de meesters vrij in hun bewegingen dank zij een vernuftig systeem van tafel-ver sperringen die een doolhof vormen waarvan iedere nauwe doorgang door een cerberus wordt bewaakt. Daardoor was het tournooiveld gisteravond ook werkelijk half verlaten. Bewakers of bewaaksters, sub-arbiters bij elk paar partijen, bedienaren van de tien demonstratieborden en de tien pers- borden zomede de „huistelefonisten" daarbij ingeschakeld, officials tenslotte, en administrateurs, zij allen tezamen vormen een legertje van 100 man. Zij zien zovele vreemdelingen om zich heen. dat een hunner gisteren de heer Cortle ver complimenteerde om „het aardige Nederlands, dat hij sprak". Het is opmerkelijk hoezeer de Colum- bianen zich na hun 40 nederlaag ii eerste ronde hebben hersteld. Zij staan weliswaar met 10 achter tegen West- Duitsland, maar uit de overige drie par tijen zouden wel eens goede resultaten voor hen kunnen voortkomen. Vooral de Greiff (Col.) heeft zich tegen Lothar Schmid bijzonder geweerd. Onmerkelijk was ook de tegenstand, die zowel Stahl- berg tegen Larsen (Den.) als Szoba te gen Kupper (Zwits.) ondervond. Heden vindt de Nederlandse equipe Griekenland tegenover zich, dat nog pas één remise uit acht partijen heeft be haald. De resultaten van gisteren zijn: Derde ronde: LuxemburgBelgië 13, SaargebiedIsraël 12 (voorl.), Honga- reneZwitserland iyy (voorl.), NoorwegenFrankrijk 1—1 (voorl.). De nemarkenZweden 10 (voorl West- DuitslandColumbia 10 (voorl.) Het nieuwe schaakseizoen begint, voor al voor ons, Nederlandse schakers, wel bijzonder goed. J.l. Zaterdag is te Am sterdam de landen wedstrijd begonnen. Een keur van de allerbeste schakers van de gehele wereld zullen elkaar enige we ken achtereen in onze hoofdstad be kampen. Onder hen de wereldkampioen, Botwinnik en verscheidene Russische grootmeesters. Er is zelfs sprake, dat de Russen te Leiden zullen komen om. on der auspiciën van de. LSB een match te gen „de rest van de wereld" te spelen. Zeker is dit nog echter lang niet, want het zal nog aan de Russen gevraagd moeten worden! De plannen zijn er echter. Behalve het grote schaakevene ment in Amsterdam, begint voor ons Leidenaars het seizoen met de gebruike lijke afvalwedstrijd en de pas gehouden match tussen Ambtenaren en Burgers. Nog enige weken en de winterwedstrij- den en de competitie LSB gaan weer draaien. Deze winter missen wij de ont moetingen in de Hoofdklasse KNSB van het Leids Schaakgenootschap. Het LSGI dregadeerde immers naar de le klasse. Toch beloven de komende wedstrijden van dit. 10-tal zeer spannend te worden, immers de LSG-ers zullen trachten hun verloren positie in de hoogste regionen van de Nederlandse Schaakbond te her overen. Bovendien zullen ook een aantal wedstrijden voor de 2e klasse KNSB hier ter stede worden gehouden. Phili- dor I en LSG II strijden hierin en zul len stellig alles doen om zich te handha ven. Kortom, er wordt binnenkort weer duchtig geschaakt en velen zullen deze winter weer trachten de koning van hun tegenstander mat te zetten. Het spreek woord: „Wat gij niet wilt, dat U ge schiedt, doet dat ook aan een ander niet" vindt bij de schakers geen toepassing. Laten we daarom nu ons rubriekseizoen maar eens beginnen met een poging de eigen koning mat te zetten. Er zijn schaakcomponisten, die er niet genoeg aan hebben met wit de zwarte koning te laten mat zetten,, nee, ze ma ken opgaven, waarbij zij zwart dwingen de witte monarch te vangen. Men noemt dit zelfmat-probleem. Hier een voor beeld: Wit geeft zichzelf mat in vier zetten! 1. Lg4h3, Dal, dl, a7; 2. Dc5—d4t, g3t, Kf3; 3. Lg4t, Dxg4 mat. 1. Lg4h3. Dal. d-, a7; 2. Dc5—d4t, Dxd4; 3. g3t, Kf3; 4. Lg4t, Dx g4 mat. 1. Lg4—h3, Da6, b3, a2; 2. Dc4t, Dxc4; 3. g3t, Ki3; 4. Lg4t, Dxg4 mat. 1. Lg4h3. Dc2. c6, a8 of e8: 2. Dd4t, De4; 3. Dfbt, Df5; 4. Dg5t. Dg5 mat. En ten slotte: 1. Lg4—h3. Da5 of b5; 2. Dg5t, Dg5t mat. Ge ziet, wit speelt steeds zo; dat zwart, of hij wil of niet, gedwongen wordt de witte koning mat te zetten. TER OPLOSSING. ABCDEFGH Zelfmat in twee zetten. Wanneer U denkt de juiste oplossing te hebben gevonden, stuurt deze dan, liefst per briefkaart, vóór 16 September aan W. H. van der Nat, Krimkade 35, Voor schoten. Onder de goede oplossers zal een schaakboek worden verloot. Alkmaar won met 1 punt verschil De athleetdualmeet tussen Olympus en de Bataven tijdens de grote R.K. sport dag van de Ned. Kath. Sportbond te Alk- r, is een buitengewoon spannend treffen geworden. Na de technische num mers, welke eerst werden gehouden, leidden de Bataven met 80 punten tegen Olympus 78 punten. De eerste loopnum mers brachten enkele successen voor Olympus, dat op een gegeven ogenblik 15 punten voor stond. De Bataven zetten alles op alles en bij aanvang van de estafettes stonden de Leidenaren 7 pun ten achter. Alle vier estafettenummers moesten worden gewonnen om als eerste in de puntentelling te eindigen. Deze op gave bleek te zwaar. Drie van de vier estafettes waren voor de Bataven, al leen de 4 x 80 m. meisjes werd een Olympus-overwinning. Zodoende behaal de Olympus een overwinning in deze dualmeet met slechts 1 punt voorsprong op de Bataven. De eindstand was: 1. Olympus 165 punten; 2. Bataven 164 punten. Door dit zeer geringe puntenverschil, was de wedstrijd buitengewoon span nend. Na elk nummer werd de punten telling bekend en het publiek, dat in gro te getale was opgekomen, leefde krachtig mee met de prestaties van de athleten. De wedstrijd werd gehouden op een grasbaan. die door de overvloedige re genval tijdens Zaterdagnacht zeer dras sig was, een handicap, waardoor presta ties practisch uitgesloten waren. Bij de heren en jongens ging het voor spoedig voor de Bataven. Er werden overwinningen geboekt op discuswerpen, kogelstoten en hoogspringen bij de he ren. waarbij de prestatie van H. War- menhoven op hoogspringen met 1.69 m., gezien de slechte toestand van de aan loop, goed te noemen was. Daarnaast le verde de 100 m. een overwinning op voor M. Spadon, terwijl de Olympische estafette na bijzonder spannende strijd door de Bataven werd gewonnen. Op de 1500 m. bleek P. Bleker te sterk te zijn voor H. v. Wieringen, die hoewel goed lopend met de 2e plaats genoegen moest nemen. Bij de jongens trad M. Warmenhoven (Bataven) in de voetsporen van zijn broer en won het hoogspringen met 1 m. J. Schoo (Bataven) won de 500 m. en J. Westgeest de 100 m. Deze 100 m. was een bijzonder succes voor de Bata ven, want J. v. d. Berg en J. Raaphorst werden nog 2 en 3. De Olympus-junior W. Mekken verrichtte een prachtige dis cusworp. n.l. 34.40 m. Ook won hij het kogelstoten met 10.19 m., hoewel J. Schouten met 10.15 m. hem zeer dicht be naderde. De 4 x 100 m. werd door de Bataven sterk gelopen, zodat dit nummer eert mooie overwinning werd. Bij de da mes zetten mej. P. Veldhoven en mej. A. Gieske hun abonnementen op de over winningen op discuswerpen en kogelsto ten voort, terwijl M. Schroder en A. Vuurpijl weer 2e werden. Mej. T. Schuyt (Olympus) was de grote winnares. Niet minder dan 4 nummers wist zij te win nen, n.l. hoogspringen, verspringen, 200 en 100 m. De 4 x 100 m. estafette ging echter weer naar de Bataven, Bij de meisjes noteerden wij alleen een overwinning van C. Devilee op ko gelstoten. J. Dorlandt bevocht een ver dienstelijke 2e plaats op de 80 m., ter wijl A. Vink dit op hoogspringen deed. Al met al een zeer aardige wedstrijd tussen twee gelijkwaardige ploegen. Na afloop van de wedstrijd werden de Bataven ontvangen ten huize van de Olympus-leden. Daar werd allen een pri ma ontvangst bereid. Hierna togen al len naar het „Gulden Vlies", waar een zeer gezellige dansavond werd gegeven. Olympus heeft zich zeer ingespannen om het allen naar de zin te maken er zij is daar volkomen in geslaagd. De heer B. Pols sprak namens het be stuur en leden van de Bataven een har telijk dankwoord, waaraan tevens de uit nodiging werd verbonden, dat Olympus het volgend jaar in Leiden zou komen als dank voor alles, wat zij op deze dag voor de Bataven had gedaan en om ge legenheid te geven, dat de Bataven re vanche konden nemen voor de neder laag van deze dag. De uitslagen waren: Heren: Kogelstoten: 1. C. de Heiden Bat. 9.24 m.. 2. A. Gieske Bat. 8.62 m„ 3. M. Mekken Ol. 8.46 m., 4. S. v. Gastel 01. 7.50 m. Discuswerpen: 1. J. Berbee Bat. 28.66 m„ 2. A. Gieske Bat. 26.30 m., 3. J. Roo- zendaal Ol. 21.69 m. Verspringen: 1. J. Roozendaal Ol. 5.61 m.. 2. M. Spadon Bat. 5.37 m.. 3. W. Mekken Ol. 5.11 m., 4. H. Warmenho ven Bat. 4.90 m. Hoogspringen: 1. H. Warmenhoven Bat. 1.69 m., 2. J. Roozendaal Ol. 1.59 m.. I. J. Berbee Bat. 1.49 m„ 4. B. Bakker 01. 1.44 m. 1500 m.: 1. P. Bleeker Ol. 4.20.6 min., 2. H. v. Wieringen Bat. 4.25.2 min.. 3. L. Groot Ol. 4.32.2 miu., 4. M. de Buck 01. 4.39.6 min. 100 m.: 1. M. Spadon Bat. 12.2 sec.. 2. J. Guldemond Bat. 12.5 sec.. 3. J. Roo zendaal Ol. 12.5 sec., 4. J. de Jong Bat. 12.6 sec. Olympische estafette: 1. Bataven 3.54.8 min.; 2. Olympus 3.55.1 min. Hoogspringen: 1. M. Warmenhoven Bat. 1.60 m., 2. B. Bakker Ol. 1.50 m.. 3. J. Zuurbier Ol. 1.30 m., 4. J. v. d. Berg Bat. 1.35 m. Discuswerpen: 1. W. Mekken Ol. 34.40 m., 2. H. Schoo Bat. 25.74 m., 3. A. Ver- duin Ol. 19.39 m., 4. H. Witteman Bat. 15.75 m. Kogelstoten: 1. W. Mekken Ol. 10.19 m„ 2. J. Schoo Bat. 10.15 m., 3. G. de Goede Bat. 8.76 m., 4. P. Stikkelman Bat. 8.76 m. Verspringen: 1. W. Groot Ol. 5.66 m.. 2. J. Westgeest Bat. 5.42 m.. 3. J. Raaphorst Bat. 5.15 m., 4. A. Verduin Ol. 3.73 m. 600 m.: 1. J. Schoo Bat. 1.36.8 min., 2. B. Bakker Ol. 1.39.- min.. 3. W. Groot OL 1.39.1 min., 4. J. Vlaar Ol. 1.41.- min. 100 m.: J. Westgeest Bat. 12.- sec.. 2. J. v. d. Berg Bat. 12.5 sec., 3. J. Raaphorst Bat. 12.8 sec., 4. J. Zuurbier Ol. 13.- sec. 4 x 100 m.: 1. Bataven 50.5 sec., 2. Olympus 54.5 sec. Dames. Discuswerpen: 1. P. Veldhoven Bat. 28.05 m„ 2. M. Schroder Bat. 26.87 m„ 3. T. Mooy OL 26.32 m.. 4. A. v. Al phen Ol. 22.35 m. Hoogspringen: 1. T. Schuyt Ol. 1.34 m., 2. N. de Waard Ol. 1.29 m., 3 .A. Gieske Bat. 1.29 m., 4. J. v. Bilsen Bat. 1.24 m. Kogelstoten: 1. A. Gieske Bat. 10.72 m., 2. A. Vuurpijl Bat. 8.79 m.. 3. N. de Waard Ol. 8.12 m., 4. T. Mooy Ol. 6.65 m. Verspringen: 1. T. Schuyt Ol. 4.81 m., 2. P. Veldhoven Bat. 4.37 m.. 3. M. Sand- vos Bat. 4.36 m.. 4. N. v. Velsen OL 3.67 m. 200 m.: 1. T. Schuyt Ol. 29 1 sec.. 2. N. v. Velsen Ol. 30.6 sec.. 3. M. Sandvos Bat. 30.7 sec., 4. M. Schroder Bat. 31.5 sec. 100 m.: 1. T. Schuyt Ol. 13.8 sec.. 2. N. v. Velsen Ol. 14.2 sec.. 3. N. de Waard 01. 14.4 sec.. 4. A. Gieske Bat. 14.5 sec. 4 x 100 m.: 1. Bataven 57.4 sec., 2. Olympus 58. 2 sec. Discuswerpen: 1. N. de Vries Ol. 21.19 m., 2. C. Devilee Bat. 20.38 m., 3. R. Hu- ting Ol. 18.17 m., 4. D. v. Marwijk Bat. 17.45 m. Verspringen: 1. G. Schouten Ol. 4.25 m.. 2. T. Pel OL 4.25 m.. 3. A. Vink Bat. 4.m. Hoogspringen: 1. W. v. d. Linden 01. 1.24 m.. 2. A. Vink Bat. 1.19 m.. 3. R. Rijsdam Bat. 1.14 m., 4. G. Schouten 01. I.09 m. Kogelstoten: 1. C. Devilee Bat. 7.97 m., 2. R. Huting Ol. 7.87 m3. T. Pel OL 7.41 m., 4. D. v. Marwijk Bat. 6.65 m. 80 m.: 1. T. Pel 01. 11.4 sec., 2. J. Dor landt Bat. 11.5 sec., 3. E. Schouten Ol. II.6 sec.. 4. G. Schouten Ol. 11.6 sec. 4 x 80 m.: 1. Olympus 46.sec., 2. Bataven 48.sec. Scheepsberichten Aagtekerk 7 Sept. te Hongkong; AL- DERAMIN 7 Sept. te Vizagapatam; AMOR 6 Sejt. n.m. te Malta; AMSTEL- KROON 6 Sept. v. Ports Aid n. Genua: ANNENKERK 7 Sept. te Alexandrië; ARENDSKERK 5 Sept. v. Kobe n. Naha; ARMILLAt. 7 Sept. te Surabaja; BOR NEO p. 6 Sept. Str. Soenda n Aden; BOSCHFONTEIN 7 Sept. te Marseille: ALTEX LEDEN t. p. 6 Sept. Ouessant n. Sidon; CALTEX UTRECHT t. p. 6 Sept. Kp. Bon n. Rotterdam: CELEBES p. 5 Key West n. Newport News; CLEO- DORA t. 6 Sept. Tjuban n. Balikpapan; ENGGANO 6 Sept. v. Bombay n, Aden; ESSO AMSTERDAM 6 Sept. te Sidon; GAROET 7 Sept. te Belawan; GROOTE KERK 6 Sept. te Port Said; INDRAPOE- RA 6 Sept. 190 m. O.Z.O. Minikoi n. Aden; KOTA AGOENG 7 Sept. te Sura baja; KOTA GEDEH p. 6 Sept. Str. Messina n. Genua; KOTA INTEN 6 Sept. v. Bintang n. Surabaja; LANRENS- KERK p. 5 Sept. Ceylon 7 u. v.m. te Madras; LAWAK 7 Sept. te East Lon don; LEERSUM 7 Sept. te Houston; LEMSTERKERK 6 Sept. te Basrah; LÏMBURGH 6 Sept. v. Balikpapan n. Surabaja; LISSEKERK 6 Sept. te Ku wait; LOOSDRECHT 6 Sept. v. Aden n. Suez; MARPESSA 6 Sept. v. Miri n. Geelong; MEULA 8 Sept. v.m. Pulubu- kom verw.; MIRZA t. 6 Sept. te Chitta- gong; OM ALA t. 5 te Schiedam; ORAN JESTAD 6 Sept. Trinidad n. Grenada; PRINS MAURTS p. 6 Sept. Lizard Head n. Montreal; RIOUW 7 Sept. te Lalta- kia; RIJNDAM p. 6 Sept. Schillys n. New York; SHERATAN p. 6 Sept. Aden n. Mena al Ahmadi; SUETTA t. 6 Sept. v. Miri n. Aden; TALISSE vertr. 7 Sept. v. Southampton n. Port Said; TOMINI p. 6 Sept. Kreta n. Rotterdam; VAN SPILBERGEN u. 6 Sept. Las Palmas n. Europa; WALTON JONES 7 Sept. te Suez: WILLEM RUYS 6 Sept. v. Co lombo n. Port Said; WILLEMSTAD 6 Sept. 510 m. Noto Fayal n. Trinidad; IJSSEL p. 6 Sept. Kp. Bon n. Cartha- gena. METEEN Door O. Straminoff 9) Met een zucht van welbehagen liet John P. zich in een clubfauteuil val len. Het was voor 't eerst, dat hij zat, sinds hij die ochtend zijn avontüur begonnen was. In de hal deed een klok zes sonore slagen horen. „Beroep?" vroeg de oude heer, na dat deze hem een ogenblik zwijgend gadegeslagen had. John P. schudde het hoofd. „Werkloos dus!" vervolgde zijn gastheer, terwijl zijn oog langs de schamele plunje van de jongeman gleed. John P. knikte opnieuw. „Honger?" Als enig antwoord maakte de jon geman een wanhopig gebaar langs zijn maag. De oude heer drukte op een schel en gaf de butler, die onmiddellijk daarop verscheen, opdracht zo spoe dig mogelijk een maal gereed te ma ken. Met de handen op de rug liep hij enige tijd het vertrek op en neer en bleef eindelijk plotseling voor John P. staan. „Kun je chaufferen?" luidde zijn vraag. Had John P. zich niet zo ellendig gevoeld dan was hij zeker in lachen uitgebarsten. Hij die alreeds eenmaal de sterrit naar Monte-Carlo gewon nen had, zou niet kunnen chauffe ren? Maar zijn maag waarschuwde hem, dat lachen hem wel eens nood lottig zou kunnen worden. De eerste les, die het nieuwe leven hem ge leerd had, was, dat iemand, die af hankelijk was van een ander, niet het recht had op elk uur van de dag te lachen, te lachen, wanneer hem zulks goeddacht, „Ek geloof van wel", zei hij. Dit antwoord scheen de grijze heer te bevallen. Het was namelijk ge heel en al in stijl met het air van bescheidenheid, dat de jongeman, die daar voor hem zat, omzweefde. „Kijk eens", vervolgde hij, „ik zoek een chauffeur. Mijn eigen chauffeur trouwt binnen enkele weken, en be gint een garage. Een man, die trouwt hoort bij zijn vrouw en niet achter I het stuur van een wagen, die meer op het vasteland en in Amerika rond zwerft, dan in Engeland. Ik ben dat volkomen met de man in kwestie eens. Het spijt me overigens, dat ik hem missen moet, want hij was in elk opzicht betrouwbaar. In deze 'dagen is er mensenmateriaal in over vloed te krijgen. Maar ik zoek geen materiaal, ik zoek een mens, begrijp je, een denkend mens, die horen, zien en ook zwijgen kan en als de tijd gekomen is handelen. Van dit laatste ben ik, dank zij je cordaat optreden zojuist in Piccadilly, volko men overtuigd. Durft je het aan?" John P. was het eerste ogenblik niet in staat een woord te uiten. Het duizelde hem. Doch tegelijkertijd maakte zich een grote vreugde van bem meester. Ziet, dit was het avon tuur in zijn meest gewenste vorm, dat wat hij met al zijn geld niet had kunnen kopen. Voor hij het zelf wist was hij uit zijn clubfauteuil gerezen, en maakte hij een diepe buiging voor zijn beschermheer, die hem nu als een redder voorkwam. Met dit simpele gebaar was de overeenkomst aangegaan, en even later trad de statige huisknecht met een uitstekend verzorgd maal de bibliotheek binnen van William Spar- kes, de Australische millionnair en hij at en at, zoals wellicht nog nim mer een pas aangesteld chauffeur te voren gegeten had. Ja, nog nimmer van zijn leven had John P. Norman, de uitgehongerde zoon van Francis P. Norman, die zijn milioenen ver diende aan kauwgom, zo smakelijk en overdadig gegeten. Nauwelijks drie uur later verliet de nachtboot naar Calais de haven van Dover. John P. Norman hing over de reeling van het tweede-klas dek, en tuurde naar de verdwijnende lichten van Engeland. Met voldoening dacht hij terug aan de nachtelijke rit, die hij zojuist achter de rug had. Dit was nog wat anders geweest, een heel wat meestelijker prestatie dan de sterrit van destijds naar Monte Carlo. Sir William Sparkes, zijn meester, had hem bij het wegrijden van Park Lane gezegd, dat het hon derd tegen één was, dat zij de aan sluiting met de nachtboot niet zou den halen, en dat was voor John P. voldoende geweest om er alles op te zetten tijdig in Dover te zijn. En hij was geslaagd. Juist toen voor de eer ste maal het vertreksignaal der boot over de kade weerklonk, was de Rolls op het emplacement verschenen. En binnen enkele minuten was de prachtige limousine aan boord gehe sen, nadat alle formaliteiten in versneld tempo uitgevoerd ten ge volge van de gouden souvereigns van Sir William waren vervuld. En hiermede, met deze eerste daad, had John P. Norman bij zijn baas zijn reputatie als chauffeur verdiend. In recordtijd had hij zijn meester, die hem aangenomen had, zonder dat hij ook slechts één getuigschrift kon over leggen van Londen naar Dover gere den, hoewel de wegen van het land schap Kent nog altijd niet tot de beste behoren. Inderdaad, had hij niet alle reden om 'behalve dan dat zijn gezicht nu en dan pijnlijk trok over zijn eerste dag tevreden te zijn? Hij had zijn eerste betrekking aanvaard, een betrekking, waarin hij ongetwijfeld aan alle eisen zou kunnen voldoen, want wie was beter op de hoogte met auto's dan hij, die van zijn zestiende jaar af achter het stuur van verschil lende merken gezeten had, en die op dit ogenblik in de garage van zijn flat drie der beste producten van Engeland had staan, waaronder ook een Rolls, zoals hij er deze nacht een gereden had! Over het kanaal hing dezelfde lu gubere, grijze mist, die de gehele dag Londen onveilig had gemaakt. Bijna zonder ophouden loeiden dof maar doordringend de sirenes van ontel bare schepen, die het verkeer tussen Engeland en het vaste land onder hielden. De venijnige Noordwesten wind gierde onheilspellend door het want. Toch kon de jongeman het niet van zich verkrijgen beschutting te gaèn zoeken in de aangenaam ver warmde salon der boot. Hij hield van het kanaal, van het eindeloze spel der geftven in een mistige December- acht. Misschien was hij al wel hon derd maal de Zee-engte overgesto ken, maar bijna altijd had hy de nacht. Misschien was hy al wel hon- eerste-klas dek in dat geval ge huld in een stevige bontjas met zijn i«at diep over het hoofd getrokken. Nu droeg hij geen bontjas, en hij reisde geen berste klas. Maar dit maakte voor hem niet het geringste verschil uit. Hij droeg nu een don kerblauwe chauffeurs-uniform, waar over een jas van dezelfde stof. Dit alles had zijn voorganger toebehoord die hij, nauwelijks enkele uren ge leden, vervangen had. Hij voelde er zich uitermate behaaglijk in, want een en ander zat hem als gegoten. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7