.BUISMAN Enige geredde passagier uit Nederland heeft leven aan een ongemak te danken „De Knokkershurcht, Vakbonden vragen één uur loont voor hen, die niets dan de uren bezitten Passagiers met „sleep-air" zijn bijna allen omgekomen De inschakeling atoomwapens zal herfsttij 'ri levensechte sfeer geven Communistische vakbond beveelt staking op Amsterdamse havens Ontroerde familie ontving gister vier bemanningsleden van de Triton DINSDAG 7 SEPEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Grote actie voor vluchtelingenhulp Ontelbaren, voor wie aardrijkskunde een pijnlijke herinnering is geworden De organisatie van werkgevers en werknemers die samenwerken in de Stichting van de Arbeid hebben het initiatief genomen voor een actie tot hulpverlening aan de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland. De drie vakverbonden zullen hun leden vragen, volgende maand een uur over te werken of een uur loon af te staan ten behoeve van de mensen, die onder zeer slechte omstandigheden sinds jaren leven in vluchtelingenkampen, de werkgevers hebben toegezegd, het aldus bijeengebrachte bedrag te zul len verdubbelen. Als leidinggevend orgaan voor deze actie is opgericht het „Comité Vluchtelingenhulp 1954", onder voorzitterschap van de oud commissaris der Koningin in Utrecht, de heer M. A. Reinalda. Dit comité hoopt, dat de actie niet beperkt zal blijven tot werkgevers en werknemers, maar dat ook de middenstand, de beoefenaars van de vrije beroepen de jeugd, kortom het hele Nederlandse volk er aan zullen gaan medewerken, zodat sprake zal zijn van een nationale actie. De opbrengst daarvan hoopt men te kunnen becijferen op enige millioenen guldens. stand van de vluchtelingen in Oos tenrijk en Griekenland. Begin van dit jaar waren er in Oostenrijk 216.004 en in Griekenland; 15.841 vluchtelin gen die vallen onder het mandaat van de hoge commissaris. In Oosten rijk zijn het voor het merendeel zo genoemde „Volksdeutsche": ruim 176.000. Onder de overige bijna 40.0C zijn vrijwel alle Oosteuropese natio naliteiten vertegenwoordigd. Bijna 5.000 van hen zijn staat lozen met een zogenaamde Nan- sen-pas, dat zijn dus mensen die al sinds de twintiger jaren aan het zwerven zijn. Het aantal van deze staatlozen met een NanSen-pas in Grieken land bedraagt 7.300. Voorts zijn ook daar vrijwel alle Oosteuro pese nationaliteiten in de kam pen vertegenwoordigd. In beide landen zijn de vluchtelingen voor het grootste deel werkloos. Zij leven opeengehoopt, zonder privé-leven in vaak voor bewoning totaal ongeschikte barakken, hutten of vervallen gebouwen. Velen zijn ondervoed. Werkgevers zullen bijdrage verdubbelen De hoge commissaris der Verenig de Naties voor de vluchtelingen, onze landgenoot mr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft zijn warme instem ming met de plannen betuigd, omdat het voor het eerst in de geschiedenis zal zijn, dat niet de regeringen doch de volkeren van de Verenigde Naties zelf „zich door hun daad solidair verklaren met die ontelbaren, die zich nergens meer speciaal thuisvoe- len, voor wie aardrijkskunde een pynlyke herinnering is geworden en geschiedenis een nutteloos vak schijnt". Het „Comité Vluchtelingenhulp 1954" is gistermiddag op een pers conferentie in Amsterdam voor het eerst in de openbaarheid getreden om zyn doel en streven uiteen te zet ten. Eendrachtige samenwerking. De leden van het comité zijn: M. A. Reinalda (voorzitter van de Ne derlandse Federatie voor vluchtelin genhulp), voorzitter, drs. P. Brandes (secretaris stichting van de arbeid), algemeen secretaris, J. W. van den Akker (Katholieke Arbeidersbewe ging), mr. C. Brouwer (vertegen woordiger in Nederland van de hoge commissaris voor de vluchtelingen), P. C. Elfferich (Christelijke Boeren- en Tuindersbond), mevrouw S. H. GoossensSteelink (Nederlandse fe deratie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening), mr. F. H. A. de Graaff (Centraal Sociaal Werkgevers verbond), J. A. Koops (Nederlandse Katholieke Middenstandsbond), prof. mag. dr. J. B. Kors (Federatie van Omroepverenigingen), J. J. van Meg- chelen (Federatie van Nederlandse Journalisten), H. Oosterhuis (Neder lands Verbond van Vakverenigin gen), M. Ruppert (Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland) en ds. N. O. Steenbeek (Nederlandse Jeugdgemeenschap). Na twintig Jaar zwerven. Ter persconferentie werden ook mededelingen gedaan over de toe- Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Boeken mee op reis en thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Politie-kapel. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Piano-duo. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Hawaiianmuz. 13.45 Gram. 14.00 Me dische kron. 14.10 Gram. 15.15 Voor de jeugd. 16.30 Viool en piano. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram. 17.35 Gi- taarens. en solist. 17.50 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Drs. B. J. E. M. de Hoog: „Nederland en de Unesco". 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Gram. 19.10 „Het web", documentaire. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Gram. 20.30 Muziek op de markt .20.55 „Rook in het dal", hoorsp. 21.30 Lichte muz. 22.00 „De mens kreeg vleugels", caus. 22.15 Koorconc. 22.35 Lichte muz. 22.55 Schaakolympiade. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws. in Esperanto. 23.20 24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muz. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gi-am. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Kamerork. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal ens. 14.00 Gram. 14.40 Symph. ork. 15.30 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram.. 17.30 Orgelconc. .18.00 Metropole-ork. 18.30 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en verenigingsle ven. 18.45 Koorpositief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr. ork. en soliste. 21.25 „Het gebruik van atoomenergie in vredestijd", caus. 21.45 Kamerkoor en sol. 22.15 Pianospel. 22.30 Gram. 22.45 Inter nat. Evangelisch comm. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nws. enSOS-ber. 23.15—24.00 Gram. Verschrikkelijke toestanden. In een rapport van de hoge com missaris over de toestand in Grie kenland staat onder meer het vol gende: „In het gebied van Athene- Piraeus liggen elf vluchtelingencen- tra met bij benadering 1.300 bewo ners. Deze centra, waarin niet voor voedsel voor de vluchtelingen wordt gezorgd, bestaan uit stampvolle, in verval zijnde gebouwen. In verschei dene gevallen zijn de kamers van deze gebouwen met dekens en carton zo'n beetje in afzonderlijke ruimten verdeeld om althans een minieme mogelijkheid te scheppen tot alleen zijn. In deze overvolle ruimten wo nen, slapen, eten, koken en wassen hele gezinnen". In een dergelijk rap port over Oostenrijk heet het: „De overbevolkte kamers, het gedwongen gemeenschapsleven, groeps- en per soonlijke rivaliteit en jaloezie en het zeer ernstige gebrek aan mogelijk heden om allen te zijn, zyn er te za- men de oorzaak van, dat vertrouwen en initiatief teloorgaan en de moraal wordt ondermijnd. Onder deze om standigheden is de diepe neerslach tigheid van hen, die al verscheidene jaren vluchteling zijn, zeer begrijpe lijk. De meeste vluchtelingen! in de kampen wonen daar al in sinds het ogenblik dat zij Oostenrijk bereikten. De gemiddelde verblijfsduur van de meerderheid in de kampen ligt dan ook rond de zeven, acht jaar". Volledige heropvoeding. De hoge commissaris heeft een uit vier punten bestaand programma om een eind te maken aan de nood. Hij wil vluchtelingen vestiging bieden in de landbouw in het land van ver blijf, woningen bouwen in gebieden waar, werk is, jongeren vakscholing laten geven, zodat zij geschikt wor den om in andere landen te worden opgenomen, en mogelijkheden be nutten om vluchtelingen te doen op nemen in ambacht, zakenleven en vrije beroepen in het land van ver blijf. Hiervoor zijn de hem ten dien ste staande middelen onvoldoende, zodat aanvullende hulp nodig zal zijn. Het comité vluchtelingenhulp 1954 heeft zich nu ten doel gesteld, althans een deel van het bedrag dat voor deze aanvullende hulp nodig is, bijeen te brengen. Alle Nederlandse emigranten daar kennen Buisman en gebruiken het natuurlijk, want Buisman ia, als in aovele andere landen van de wereld, ook déir vertegenwoordigd. Maar ook de Canadezen nemen de goede Nederlandse gewoonte OTer, omdat zij ontdekt hebben dat koffie lek kerder en goedkoper wordt door De enige overlevende van de tien Nederlandse inzittenden der veron gelukte KLM-machine, de 57-jarige heer F. de Brauwer, Scheidamseweg 57b, Rotterdam, heeft zijn leven te danken aan het feit, dat hij aan vankelijk overigens zeer tegen zijn zin er niet in slaagde, zich in het De herfstmanoeuvre ,,Handce ee t" Méér dan 40.000 Nederlanders ingezet Veertigduizend man Nederlandse troepen zullen van 2228 Septem ber deelnemen aan de grote interge- allieerde oefening .Rattle Royal", (hand-gemeen) die van 2228 Sep tember in West-Duitsland worden gehouden. In totaal zullen 140.000 Britse, Belgische en Nederlandse en Amerikaanse militairen in het veld komen, verdeeld over twee partijen van ongeveer gelijke sterkte, Noord- land en Zuldland. De aanvallende troepen van Noord- land zullen zullen bestaan uit het eerste Britse-Nederlandse leger, dat onder bevel zal staan van de Britse gen. Whistier. De Britse bijdrage hieraan is een legercorps onder be vel van gen. maj. Cassels, bestaande uit de tweede Britse infanteriedivisie en de zevende pantserdivisie (Desert Rats); het Nederlandse legercorps, waarover lt. gen. Opzomer het com mando voert, bestaat uit de vierde divisie van gen. maj. Couzy en een groot aantal legercorpstroepen, waar bij voor het eerst een luchtdoelartil leriegroep is ingedeeld. Voorts wordt aan het Nederlandse legercorps de zesde Britse pantserdivisie onder be vel van gen. maj. Mitchell toege voegd. Overgelopen. Met Noordland werkt samen de 2e groep van de 2e geallieerde tactische luchtmacht, bestaande uit Engelse en Nederlandse eenheden. De Kon. Luchtmacht zal voor deze gelegen heid een Thunderjet verkennings- spuadron in de lucht brengen. De krijgsmacht van Zuidland wordt ge vormd door het Belgische legerkorps onder bevel van lt. gen- Tromme. Div legerkorps wordt gevormd door de 16e Belgische pantserdivisie, de eer ste infanteriedivisie en de Canadese infanterie gevechtsgroep, die bij de manoeuvres van het vorige jaar aan de Nederlandse kant stond. Leider van de oefening is de com mandant van de Northern Army- groep generaal sir Richard Gale. Atoomkanonnen. Voor het eerst zullen bij een oefe ning op deze schaal atoomkanonnen in het veld worden gebracht en wel de 280 m.m. artillerie van het Ame rikaanse leger. Zij zullen waarschijn lijk bij beide partijen worden inge deeld en voor een belangrijk deel hun stempel op deze oefening druk ken. Een van de belangrijkste aspec ten van „Battle Royal" zal dan ook zijn het optreden van normaal geor ganiseerde divisies in een atoomoor log. Problemen die de „new look" met zich meebrengt hoopt men dan ook hier tot gelding te laten komen. In dit verband zullen aan versprei ding en camouflage zeer hoge eisen worden gesteld Vele moeilijkheden. Het terrein waarop de oefening zich afspeelt bestrijkt een gebied dat zich uitstrekt tussen Oldenburg en Keulen en zal voor beide party en vele moeilijkheden opleveren. Daarin bevinden zich o.m. het Teutoburger- woud, het Arnsbergerwoud, de hoog vlaktes van Munster en van Beckum en de riviertjes de Ems en de Lippe. Daarbij zal worden aangenomen, dat de Lippe niet, zoals in werkelijkheid, 20 meter, maar 50 75 m breed is, terwijl de troepen geen gebruik zul len mogen maken van de bruggen die erover liggen. „Battle Royal" is de grootste in- tergeallieerde oefening die tot dus verre in W.-Duitsland is gehouden. Aan de oefening „Grand Repulse" namen het vorig jaar 90.000 man deel en het Nederlandse aandeel is in dit vierde jaar dat ons land in de NAVO slagorde is gevoegd elke keer beduidend groter geweest dan de voorgaande. N.S. verhogen tarieven voor vrachtgoed Per 1 October a.s. zullen de tarie ven voor het vervoer van stukgoed per spoor, verzonden als vrachtgoed, snelgoed of expressgoed, worden verhoogd. Voor stukgoed met een gewicht van 1 t/m 30 kg zal een tariefsver hoging van ly, procent gelden. De tarieven voor het vervoer van stuk goed van 31 t/m 100 kg zullen met 12 procent en die voor het vervoer van stukgoed van meer dan 100 kg met 20 procent worden verhoogd. De behandeling van stukgoed ver eist zeer veel menselijke arbeid en kost dus veel loon. De lonen nu zijn sinds de invoering van de huidige tarieven op 15 Augustus 1951 zoveel gestegen, dat het,, volgens de spoor wegen, niet langer mogelijk is, deze tarieven te handhaven. Bewaker met mond vol tanden geslagen [edetineerde 26-jarige los- uit Sittard gister in de Toen de werkman gevangenis van Scheveningen een re ligieuze plechtigheid bywoonde, werd zijn cel ondersteboven gekeerd omdat men vermoedde dat C. niet alleen geld maar ook chocolade ver borgen hield. Na zijn terugkomst uit de kerk ontdekte C. het gebeurde en ontstak in woede. Scheldend ging hij met een bewaker mee die hem een ander ver blijf wilde aanbieden. Plotseling ver loor hij echter zijn zelfbeheersing en sloeg de cipier zo krachtig op het ge bit, dat drie tanden daarin geen plaats meer konden vinden. Vervolgens trachtte hij de bewa ker over de leuning van de eerste verdieping naar beneden te gooien, maar ondervond hierbij zoveel te genstand dat hij dit pogen moest op geven. Gelukkig eigenlijk maar, want anders had de mishandeling waarvoor hij nu terechtstond een aanmerkelijke uitbreiding moeten ondergaan. De Haagse politierechter vermelde dat de man reeds 16 veroordelingen achter de rug had. Na een eis van een maand werd hem tenslotte veer tien dagen gevangenisstraf opgelegd. Te weinig nachtwerk I De staking van 24 uur in de Am sterdamse haven ter ondersteuning van looneisen, waartoe gisteravond werd besloten, is vanmorgen om acht uur een feit geworden. Volgens schatting zijn ongeveer 3.000 haven arbeiders niet aan het werk gegaan. Het grootste aantal hiervan, 2.500, is in dienst bij de S.H.B. (samenwer kende havenbedrijven)de anderen behoren tot de vaste ploegen van verscheidene scheepvaartmaatschap pijen. Van de S.H.B. werkten in het be gin van de morgen nog ca. 100 man. In de houthaven, waar 14 houtsche pen liggen, is de staking algemeen. De klachten van de bootwerkers der S.H.B. zijn, dat zij te lang in de dagdienst en te weinig in de avond en nachtdienst worden ingedeeld. Voor de arbeid in de avond- en nachturen wordt respectievelijk een toeslag van 33 en 50 procent uitge keerd. De moeilijkheden begonnen gister middag toen bootwerkers, werkzaam bij de Kon. Holl. Lloyd, na de me dedeling dat hun klachten nader zou den worden onderzocht, bereid waren aan het werk te gaan mits de V/z uur, dat zij niet gewerkt hadden door de scheepvaartvereniging „Noord" zou worden uitbetaald. Deze eis werd echter niet ingewilligd. Daarop werd door de algemene bedrijfsbond trans port (aangesloten bij de E.V.C.) gis teravond een vergadering belegd. Vier jaar lang is er in de Amster damse haven geen staking van bete kenis geweest, wel hebben zich de af gelopen maand een vijftal kleine con flicten voorgedaan. verongelukte toestel een zgn. „sleep air" te reserveren. Ware hij in zijn opzet geslaagd, dan zou ook hij waar schijnlijk zijn verongelukt. Gisterochtend bevond de heer De Brauwer zich, gekleed in een geleen de broek en trui, in het kleine ho telletje bij het vliegveld Shannon. De tweede vlucht. „Het was niet mijn eerste vlucht met de KLM", zo zei de heer De Brauwer, „die heb ik reeds enkele tientallen jaren geleden gemaakt, want ik was een van de eerste KLM- passagiers. Daarna heb ik nooit meer gevlogen tot dit weekend toe". Het toeval wilde, dat det heer De Brauwer op de dag van zijn miracu leuze ontsnapping aan de dood juist twintig jaar getrouwd was. Voor zyn vertrek op Schiphol had hij tot zijn vrouw, die intussen naar Innsbruck voor vacantie is vertrok ken, nog gezegd: „Nou, we hebben Viruly op de bok, dus maak je maar geen zorgen". Niet veel paniek. Onze landgenoot zat vlak by de cockpit op de tweede rij, „hetgeen mijn redding is geweest" zo zei hij. „Ik had geen sleep-air kunnen krij gen, die bevinden zich alle achter in de staart van het toestel. Slechts een van de vijftien mensen, die hier plaats hadden genomen, is uit de ma chine gekomen. Achter mij op de derde rij schoof iemand het noodluik open en daar achter kwam practisch meteen al een rubber-dinghy varen. Een voor een zijn wij, die voor bij de cockpit zaten, met het hoofd vooruit door dit nood- luik naar buiten geholpen en in de dinghy getrokken. De moed van een gezagvoerder. Het water was intussen ook in het voorste deel van de machine, dat ho ger lag dan de staart, tot boven de zitplaatsen gestegen. Ik kwam terecht in de boot, waarin ook Viruly zat. Viruly zelf keerde telkens in de ma chine terug om er nog meer mensen uit te halen. Op het laatst was dit volkomen waanzin geworden, maar niettemin wilde hij er weer in terug keren. Enkele van zijn collega's heb ben hem daar met moeite van kun nen weerhouden. Wij zijn daarna ge peddeld met de dinghy tot we op een zandbank vastliepen. En daar hebben we enkele uren op gezeten. Na uren pas aan wal. Toen het daglicht kwam opdagen, was het water door de vloed zo hoog gestegen, dat wij weer loskwamen. We bleken precies voor een inham van de bank te liggen, op ongeveer een kilometer van de kust. Daarheen zijn we met heel veel moeite geped deld. Inwoners van huizen langs de kant van deze brede rivier hebben ons toen geholpen". In de dinghy lag o.a. de Ameri kaanse mevrouw Platz, die ernstige kwetsuren aan haar rug had en voortdurend gilde van de pijn. Naar bekend is zij Zondagavond laat als 28e slachtoffer van de ramp in het Er was werkelijk niet veel paniek, ziekenhuis overleden. Terug van de dood Met de K.L.M. Convair PH-CKG, waarmede Zondagmorgen de groep K.L.M. en Rijksluchtvaartdeskundi- gen naar Shannon vertrokken, zijn gistermiddag vier bemanningsleden van de neergestorte „Triton" naar het vaderland teruggekeerd. Het waren de 2e vlieger Evert Webbink, de der de piloot Johan Tieman, de radiotele grafist Henri Oudshoorn en de 2e boordwerktuigkundige Cornelis Kie- vits. Het was een groepje ontroerde en innig dankbare familieleden, die de terugkerende mannen aa de voet van de landingstrap opwachtte. Alle be manningsleden hadden op Shannon van het Ierste Roode Kruis en colle ga's burgerkleding gekregen. De ra diotelegrafist droeg over de arm zijn met opgedroogde modder besmeurde uniformjasje. In de drukte van de ontmoeting bleek de derde vlieger Tieman plot seling zoek te zijn. Via de Schiphol- omroep werd hij verzocht in de hal te komen, waar zijn vrouw op hem stond te wachten. In stukken en brokken deden de bemanningsleden nog eens aan hun familieleden het verhaal van hetgeen zich in de donkere nacht op de mod- derbank in de Shannon had afge speeld. Lang vertoefden zij niet meer op de luchthaven, want allen hadden maar één wens: Naar huis. Commodore Viruly, de eerste vlie ger Edward Parfitt en de le boord werktuigkundige Rademaker, zijn nog op Shannon gebleven en zullen later naar Nederland terugkeren. Deelnemingsbetuigingen H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren het vol gende telegram aan de directie van de K.L.M. in Den Haag gezonden: „Wij zijn diep getroffen door de rampen van de „Willem Bontekoe" en de „Triton", die uw maatschappij heeft ondergaan. Ons hartelijk mede leven richt zich tot de nabestaanden van de passagiers en de bemannin gen, die hierbij het leven lieten". De Minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera, en de secreta ris-generaal van het ministerie, mr. D. G. W. Spitzen hebben, tijdens een persoonlijk bezoek aan de K.L.M. na mens de Nederlandse Regering hun deelneming betuigd met het geleden verlies. Bij de Minister van Verkeer en Waterstaat is een aantal telegram men van deelneming binnengeko men, o.a. van de Ierse Minister van Industrie en Handel, de heer Norton, de Britse Minister van Vervoer en Burgerluchtvaart, de heer John Boyd Carpenter en van de Belgische Minis ter van Verkeerswezen, de heer An- seele. (63) ypowitjuike! Wij zul/en ook wjj een woord ie meesprekeny~^

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6