PAERDEMART Binnen den DORPE ende VRYE-HEERLIJKHEYT VALCKENBURGH. Laat oudste paardenmarkt van Nederland - die van Valkenburg - de laatste zijn Het KRO-programma wordt vernieuwd Morgen weer het tradiotionele feest Zowel ontspanning als steviger kost Versnelde opleiding onderwijzeres tot DINSDAG 7 SEPEMBER 1954; DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ICn tótt emw yojctnrimi ln> ucfm luctni bat barnet ,'rErCTt Dorpe ende VryeHecrlijkheyd yanValcken- Rburgh (lil tuotmi geftouten te öibteris $1; P A E R D E-M A R Tbtr fijn nentotffe noma 1 op bet 9. &tpttmbrr tous 'Jarrs 16 nttebttmiite te ÜJVÖrvte tot btet aqljt bagm boot £b'. iambfttsDasb/ ette iigtir togen ban: ttarr. IDftteitbr brillatten alle Ivfttcb Links: Zo zagen de aankondigingen eruit, die in de 17e eeuw gedrukt werden bij Francois Heeneman op de Haarlemmerstraat. Beneden: Een bekende figuur op de vee- en paardenmarkten. Er zullen in deze omgeving weinig mensen zijn, die hem niet kennen. hor bic lirvt totbtttt tr santkit het harr trn tttte mte piattt boo$. tt larttn bótten. btt tr totten torn tetteitügte /tttte Gcdrackt rot Lcviknby FRANCOIS HEEN EM ANwoooersde op tic fci-ittkmftractinck Vetjjuldc SON, t&Sr. BEDDING VAN DE RIJN, iets ten Wes ten van de Haagse Schouw, ligt het dorpje Val kenburg. De naam van dit plaatsje is de laatste jaren tientallen malen in courantenberichten genoemd, want vlak bij ligt het marine-vlieg- veld van dezelfde naam.' En het was dit vlieg veld, dat oorzaak geworden is van de vernie tiging van het dorp in de Mei-dagen van 40. Thans is het weer geheel opgebouwd. Het is een keurig dorpje. Vrij stil en alleen zo nu en dan in rep en roep gebracht misschien door de Jantjes van de vliegbasis. Toch is er een tijd geweest, waarin Valken burg wellicht meer bekendheid genoot, dan het Limburgse thans geniet. Het Hollandse Valken burg was van ouds in de middeleeuwen een internationaal handelsknooppunt van be tekenis. Van grote betekenis, want reeds vóór de 14e eeuw werd menigmaal de datum, waar op renten en pachten betaald moesten worden, vastgesteld op de dag(en) van Valkenburger markt VLAAMSE LINNENWEVERS. DE MARKT ONTLEENDE oorspronkelijk haar belangrijkheid aan. de Vlaamse lin nenwevers, die er hun linnen kwamen verko pen. Toen echter de Hollandse monniken dat kunstje hadden afgekeken, kwamen deze er mede ter markt en daarmede verminderde de belangrijkheid van de markt als linnenmarkt. Belangrijker werd daarentegen Valkenburg als paardenmarkt en het staat vast, dat reeds in 1125 de paardenmarkt hoofdzaak was. Acht dagen vóór Sint Lar-.bert begon deze markt en duurde nog acht dagen daarna en wel tot 17 September, zodat er 16 dagen een drukte van belang was en reeds eeuwen gele den kooplieden uit verre landen, zelfs uit Tur kije en Spanje er elkaar rendez-vous gaven. Wanneer de markt begon hing de koster van de Kerk het z.g. Heilige Kruis aan zijn woning, welk ijzeren figuur gedurende de gehele markt- tijd bleef uithangen als teken van vrijgeleide voor alle bezoekers. De paarden werden uit het gehele land aan gevoerd. Soms werden er 4000 paarden ver kocht. Zo vermeldt een officieel stuk uit het jaar 1554 dat er toen op één enkele dag 3106 paarden vertold werden! Aardig was het ook, dat elke marktdag werd „ingeluid". Het was wederom de koster, die zich ook hiermede belastte en wel tegen een afzonderlijke beloning, welke lange tijd 8 stui vers bedroeg. ONENIGHEID. TUATUURLIJK ZIJN DE WEDER WA ARDIG- 1 HEDEN van zo'n eeuwen-oude markt er velen. De burgemeester en wethouder kunnen U daarvan heel wat vertellen. Laatstgenoemde heeft een kostbare verzameling aangelegd van hetgeen betrekking heeft op Valkenburgs glo rierijk verleden. I de allereerste eeuwen trokken de kerken alle voordelen, verbonden aan het houden van markten, aan zich. Later was het de Ambachts heer, die het te vertellen kreeg. Dikwijls wer den de rechten gedeeld. Dat daaruit wel eens onenigheden voortvloeiden t -hoeft nauwelijks betoog. Zo verkocht de Ambachtsheer van Valken burg in 1260 het recht om paardenmarkten te houden aan de stad Vlaardingen! en twintig jaar later nog eens aan Voorschoten, welke laatste plaats daar ook naarstig gebruik van gemaakt heeft, Want tot voor kort behoorde Voorschoten nog onder de bekende marktplaat sen. De Valkenburgers „namen het niet" en riepen de hulp in van de Kerk, in dit geval de Bis schop van Utrecht, die op zijn beurt bepaalde, dat vanaf Hoek van Holland tot in Kennemer- land geen paard verkocht mocht worden van 6 jaar en jonger gedurende de laatste 6 weken vóór de Valkenburger markt. OP ELKE UITZEND AVOND BRON VAN INKOMSTEN. Rfl EEST AL WAS DIE BELANGSTELLING van Heer of Kerk voor de markt alleen een kwestie van geld, omdat degenen, die marktten en een paard verkochten daarvoor een bepaald bedarg aan Kerk of (en) Heer moesten afdragen. In 1560 maakten de vroede vaderen daaraan echter kort en krachtig een einde door te bepalen, dat Valkenburg een „vrije markt" had. In 1866, toen er weer flink gekocht en ver kocht werd (de glorietijd van het paard), wil den de gemeente-bestuurderen echter opnieuw, doch ditmaal zélf een graantje mee pikken en bepaalden zij, dat van elk paard 30 cents en van elk veulen 15 cents marktgeld geheven moest worden. Thans is Valkenburg echter wéér een „vrije markt". Maar het aantal paarden lijkt niet meer op dat van een eeuw terug, hoe wel er wel meer tijden geweest zijn, dat de Val kenburger paardenmarkt weinig omzette, zo als in 1750, toen de markt bijna uitgestorven was. De Valkenburgers, met aan het hoofd het ge meentebestuur, willen hun markt op de twee de Woensdag in September in ere houden. „Laat de oudste paardenmarkt var. Nederland ook de laatste zijn" in de leuze van Valken burgs burgemeester. Het nieuwe radio-seizoen bete kent voor de K.R.O. een wezenlijke vernieuwing. Men zal zich namelijk niet bepalen tot nieuwe programma's en rubrieken alleen, maar bovendien de organisatie, sommige uitvoerende organen en de ganse programma-in deling herzien. Bij die nieuwe inde ling zal de K.R.O. van het oude be ginsel afstappen; de leidende ge dachte is nu, dat er op elke uitzend- avond zal worden gedacht aan luis teraars die ontspanning begeren en aan hen die behoefte hebben aan ste viger kost. Daarom zal iedere avond worden verdeeld tussen beide groe pen. Omdat een eigen nieuwsvoorzie ning zeer belangrijk is, wordt de af deling nieuws en actualiteiten sterk uitgebreid. Zowel in binnen- als bui tenland zijn nieuwe contacten aange knoopt en bestaande zijn intussen ver stevigd. Het gevolg zal zijn een gro ter aantal uitzendingen op het gebied van de nieuwsvoorziening. Vernieuwing ook is getroffen ten aanzien van de eigen orkesten. Om dat bij de lichte muziek de smaak zich sneller wijzigt dan bij de serieu ze muziek, zijn enkele nieuwe or kest-groeperingen gevormd, waar van de kleur verschilt van de vroe gere. „Na gedane arbeid". Op de uitzendavonden is er tot ne gen uur ontspanning in een program ma, dat „Na gedane arbeid" zal he ten. Het bestaat uit twee delen: mu ziek aan de lopende band en variété, waaraan meewerken Jules de Corte, de Bietenbouwers en het ensemble „Tam tam", dit laatste op Zaterdag avond ter vervanging van „Negen heit de Klok", met Jan de Cler, Alexander Pola en Emile Lopez als samenstellers. Met dit programma hopen zij grotere vrijheid en meer mogelijkheden ter afwisseling te be reiken. Onder de titel: „Geef mij maar muziek" zal onder meer het oude programma „De Zilvervloot" verrijzen. Op de Zondagavonden volgt even eens een kleinkunst-programma „De Instuif", onder leiding van Leo Nelis- sen, maar niet in de vorm van een show als „Tam Tam". Na negen uur 's avonds wordt aan de minnaars van de ernst hun deel gegeven, ook op de Zaterdagavond. Tot nu toe waren er slechts weinig zenders in Europa, die op de Zater dagavonden ernstige programma's uitzonden op de uren, die aan de nachtrust vooraf gingen. Nu zal de K.R.O. tot die weinige Omroepen gaan behoren. Dit avondprogramma wordt voor afgegaan door het avondgebed, dat voortaan om half acht wordt gehou den; en als overgang van het lichte naar het ernstige programma vol gen nieuws en actualiteiten onder de titel „Echo", waarbij „de gewone man" de slotbeschouwing zal houden. Het Lichtbaken komt nu reeds om 19.10. Wat het meer ernstige programma betreft, zullen muziek en dramatische kunst elkander afwisselen; daarbij is ook gedacht aan „populaire klassie- Besluit van de Minister; Minister Cals heeft de Eerste Ka mer een nota doen toekomen waarin hij een overzicht geeft van de toe komstige behoefte aan onderwijs krachten bij het gewoon lager en voortgezet gewoon lager onderwijs. De minister raamt, dat er in de ja ren 1954 tot en met 1962 de volgende tekorten aan onderwijskrachten zul len optreden: 1954 570; 1955 1250; 1956 3160; 1957 2880; 1958 2920; 1959 2780; 1960 2455; 1961 1385 en 1962 90. In de jaren 1962 tot 1970 wordt een geleidelijk groeiend overschot ver wacht. Het begint met 975 in 1963, welk getal in 1970 zal zijn opgelopen tót 8065. Er is verder berekend, dat indien zich in de komende 9 tot 14 jaar jaar lijks een extra-aantal van ca 500 on derwijzers zou beschikbaar stellen ren verlaging van de leerlingenschaal lot gemiddeld 30 per klasse gereali- eerd zal kunnen worden alsmede de leeftijd van 15 jaar. De minister gaf uitvoerig aan wel ke maatregelen genomen kunnen worden tot vermindering en ophef fing van het onderwijzerstekort. Hij berekent dat behalve in 1955 en 1956 het jaarlijks aanbod van nieuwe on derwijzers zodanig is dat het de to tale jaarlijkse behoefte niet veel ont loopt en zelfs al spoedig overtreft. Het geleidelijk oplopen van het tekort tot ca 3100 in de komende ja ren zal voornamelijk het gevolg zijn van het feit dat in 1956 slechts een betrekkelijk klein aantal onderwij zers ter beschikking zal komen, n.l. ca 1900 minder dan het geval zou zijn geweest, indien in de onderwij zersopleiding geen wijziging zou zyn aangebracht. Voorts moet er mee re kening worden gehouden dat een deel van de 1600 oudere aktebezitters die zich bereid hebben verklaard terug te gaan naar het onderwijs bij toe kenning van fictieve diensttijd, deze een verlenging van de leerplicht tot bereidverklaring zullen effectueren. Gezien deze gegevens is de minis ter zeker niet bereid maatregelen te nemen die tot een permanente uit breiding van de huidige opleiding zullen leiden. Het bestaande appa raat kan behoudens in 1956 voldoen de in de behoefte voorzien. De maat regelen zullen er dan ook zeer bij zonder op gericht moeten zijn het voor 1956 geraamde tekort zoveel mogelijk op te vangen. Tegen een tot een later tijdstip opschorten van de inwerkingtreding van de derde leerkring der kweek schoolopleiding heeft de minister ernstige bezwaren. Hij wil de nieu we opleiding geen enkele moeilijk heid in de weg leggen. Spoedcursussen. De enige maatregel die in aanmer king komt om het verwachte tekort van 1956 op te vangen acht de minis ter de bezitsters van een B-diploma opleiding kleuterleidster in de gele genheid te stellen door middel van spoedcursussen de oude onderwij zersakte te behalen. Bij de samen stelling van het leerprogramma van deze opleiding zal met de studie die de kleuterleidsters hebben gevolgd worden rekening gehouden. Mocht deze maatregel onverhoopt geen vol doende effect sorteren dan zou over wogen kunnen worden aan kleuter leidsters met B-diploma tijdelijk het recht te geven in de laagste twee klassen van lagere scholen werkzaam te zijn. Dit zal echter slechts in uiter ste noodzaak geschieden. Wel wil de minister het verlenen van studietoelagen, inrichtenc.q. sub sidiëren van parallelklassen en het subsidiëren van avondkweekscholen handhaven en waar mogelijk uitbrei den. Ook zal hij met de minister van Oorlog overleg plegen over de vraag of het mogelijk is de voor dienst plichtige onderwijzers getroffen vrij stellingsregeling voor 1954 ook in volgende jaren enigermate toe te pas sen. De nota betreffende het M.O. kan in het komende parlementaire jaar worden tegemoetgezien. Wat het aantal schoollokalen betreft heeft de minister te kennen gegeven dat er een zodanig bouwvolume beschikbaar zal zijn, dat voor het L.O. voldoende gebouwd kan worden om in urgente gevallen te voorzien. De minister verklaarde dat aan het instellen van spoedcursussen voor kleuterleidsters bezwaren voor het kleuteronderwijs zullen zijn verbon den goede leerkrachten zullen aan dit onderwijs onttrokken worden doch. het is een kwestie van kiezen tussen twee moeilijkheden. In de be groting voor 1955 zullen speciale maatregelen worden voorgesteld om de opleiding van kleuterleidsters te stimuleren. DE LANGE WACHTTIJDEN BIJ PONTVEER TE VELSEN. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club heeft zich met een adres tot de ministerraad gewend waarin zij verklaart in ernstige ma te verontrust te zijn door de grote reeks van klachten over de zeer lan ge wachttijden by het pontveer t< Velsen. „Deze klachten bleken bij eigen waarneming geenszins overdreven te zyn want op drukke dagen en spits uren komen wachttijden van twee tot twee en een half uur veelvuldig voor, terwijl op andere tijden een oponthoud van een half uur geen zeldzaamheid is. Deze stagnaties wor den nog in de hand gewerkt doordat hetzij op bepaalde tijden met min der ponten wordt gevaren, dan wel wegens revisie of storing, een der ponten uit de vaart moet worden ge nomen, terwijl geen reserve aanwe zig is". Ofschoon het de KNAC bekend is, dat de minister van Verkeer en Wa terstaat a.i. zich eind Juni heeft uit gesproken tegen noodoplossingen voor het wegverkeer bij de veren, is zij toch de stellige overtuiging toe gedaan, dat gezien de bezwaren en de enorme economische en financiële nadelige gevolgen, die met het ver strijken van de tyd steeds groter worden, naar een noodoplossing zal moeten woTden gestreefd. In de allereerste plaats heeft zij in overweging het leggen van een schip- of pontonbrug. CULTUREEL CENTRUM TE 's-HERTOGENBOSCH. ken". De Zaterdagavond brengt ook een muzikale wedstrijd, waarbij de luisteraars naam en componist moet raden. Elke Zondagavond volgt een hoorspel, dat familiespel zal zijn. Ook' op de Dinsdagavond komt er een hoorspel, en bovendien in de bekende taalrubriek „Ken een haan een ei liggen" enkele beschouwingen over de allernieuwste spelling. Ook zal een reeks beschouwingen aan het Bisschoppelijk mandement worden gewijd. In de streek-halfuren op Vrijdag krijgt nu naast Brabant ook Fries land een plaats; eens in de maand zal mr. A. Diepenbrock, pr. de Ka tholieke Actie bespreken. Het poli tieke forum blijft op het programma, evenals het K.A.B.-praatje over so ciale aangelegenheden. Meer eigen gezicht. De klacht, dat het radio-program ma op Zondagnamiddag geen eigen gezicht meer heeft, is niet geheel on gerechtvaardigd. Vandaar, dat de K.R.O. er naar streeft om ook op die middagen uitzendingen met eigen ka rakter te geven. Dat zal geschieden door het Radio-prentenboek, klas sieke concerten, vraaggesprekken over actuele onderwerpen en bel canto. Op Zaterdagen zal de Wigwam worden geplitst in twee delen: voor jongeren en ouderen. De vaste rubrieken ondergaan wei nig of geen wijziging; de standsor ganisaties komen ook nu geregeld aan de beurt. En wat de speciale pro gramma's betreft: er komt een emi gratiedag, een St. Augustinusherden- king, een Missiezondag en een we- reld-kindheidsdag. En op 7 Novem ber wordt voor zes grote nationale ka tholieke instellingen een financiële actie gevoerd, waaraan de katholie ke EHBO zal medewerken. Ook in het nieuwe seizoen zal de K.R.O. enige speciale opdrachten ge ven, thans echter in de vorm van een open wedstrijd op hoorspelge- bied met een eerste prijs van 3000, Verder wordt een opdracht ver strekt aan een musicus en een let terkundige tot het samenstellen van een Kerstoratorium voor de jeugd. In de jury voor de luisterspel-prijs vraag zullen deelnemen: prof. J. B. Kors, Toon Rammelt, Louis Lutz, prof. Gerard Brom, Paul Huf, D. de Lange en Bernard Verhoeven. De propaganda voor het goede boek zal worden voortgezet onder de titel: „luisteren en lezen". In het typografisch en artistiek voortreffelijk uitgegeven programma boek van de K.R.O. hebben wij gele zen, dat de Muziekafdeling belang rijke cycli in voorbereiding heeft en dat van het repertoire'van de Ne derlandse Opera wederom enige voor stellingen worden opgenomen. Ook oratoria en ensembles uit het buiten land zijn aangekondigd. Een keur van buitenlandse solisten is bereids gevraagd. In de lichte muziek zal het Amusementsorkest in moderner vorm worden ingeschakeld, met mede werking van een vocale groep. Het reeds genoemde hoorspel-re pertoire is niet minder belangrijk, zo wel op kerkelijke hoogtijdagen als bij bijzondere herdenkingen, daaronder zullen spelen zijn met een zekere strekking en spelen van ontspannen de aard. Talrijke werken zijn van katholieke auteurs. Het aldus vernieuwe K.R.O.-pro gramma zal de volgende week reeds aan de luisteraars blijken. NIEUWE ZENDGEBOUW VOOR WERELD-OMROEP. Op Donderdag 16 September a.s. te 3 uur n.m. zal aan de Biezendijk onder de gemeente IJselstein in aan wezigheid van hen, die direct bij de bouw betrokken zijn, een gedenk steen worden gelegd ter gelegenheid van de stichting van een zenderge bouw ten behoeve van de Wereld omroep. De gedenksteen zal, na een toe spraak van prof. mr. P. S. Gerbran- dy, voorzitter van de raad van be heer van de N.V. Nozema, eigenares se en exploitante van de radiozen ders, worden gelegd door mr. Arn. J. d'Ailly,, burgemeester van Am sterdam en voorzitter van de raad van bestuur van de stichting radio Nederland Wereldomroep. B. W. van 's-Hertogenbosch hebben de gemeenteraad voorgesteld een crediet van 30.000 toe te staan om aan een vijftal architecten op dracht te verlenen om in grote lij nen een plan op te stellen voor de stichting van een cultureel centrum in de Brabantse hoofdstad. Geruime tijd bestaan er plannen hiervoor en verleden jaar werd een commissie van advies ingesteld. Naar aanleiding van het uitgebrachte rapport en de besprekingen, die daarop zijn ge volgd, komen B. en W. nu met dit voorstel. Slechte nacht voor Haagse autobanden In de afgelopen nacht heeft men van niet minder dan 19 in Den Haag geparkeerde auto's de banden doorge sneden. In de Wagenstraat werden van een Engelse auto alle vier de ban den vernield. Van drie andere in deze straat geparkeerde wagens werden vijf banden doorgesneden. Hoe gron dig men daarbij te werk is gegaan, blijkt wel uit het feit dat zelfs het canvas kapot is gesneden. In het Zui derpark sneed men van 15 auto's de banden door. De politie verwacht nog meer aangiften. KONINGIN ONTHULT STANDBEELD. Koningin Juliana zal op 23 Sep tember, 's middags om half vier, het standbeeld onthullen van ir. C. Lely. Het standbeeld is geplaatst aan het begin van de Afsluitdijk, by Den Oever.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5