DUINSTREEK Het plein vóór de Kathedraal te Haarlem Amerika sticht internat* atoom-pool Spionnen gearresteerd Washington vergiste zich Antwoord aan Sovjet-Unie Geen dictators meer Hij wildenaar Ceram De verdediging van Azië In October emigratie-dagen van L.T.B. op „Oud Poelgeest Negen gouden Franciscanen Begroting 1955 DINSDAG 7 SEPEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Mogen er processies blijven rondtrekken? Een interessante kwestie is er gis termiddag behandeld voor het colle ge van Ged. Staten van Noord-Hol land, toen het raadsbesluit van de gemeenteraad van Haarlem inzake het plein voor de kathedrale basiliek aan de orde kwam. De raad besloot in April van dit jaar om met het bis dom Haarlem een transactie aan te gaan, waardoor de gemeente Haar lem tegen 1,per jaar in het eeuwigdurend zakelijk recht van erf pacht zou Jkomen op het kathedraal plein. Het bisdom zou dan het recht behouden om twaalf keer per jaar het plein af te zetten ten dienste van kerkelijke plechtigheden. Daartegen kwam verzet van pro testantse zijde en gisteren werden de bezwaren naar voren gebracht. De juridische kant werd behartigd door mr. Dolk uit Amsterdam, die betwij felde, of het bisdom wel eigenaar is van het plan. Kadastraal staat het op naam van het kerkbestuur van de kathedraal en in dat geval kan de transactie met het bisdom nooit door gaan en kan het raadsbesluit niet worden uitgevoerd. Mr. Dolk verklaarde verder, dat desondanks het raadsbesluit ook in strijd is met art. 184 (processiever bod) van de grondwet. „Ik wil niets afdoen aan de betekenis van proces sies", zeide hy. In dit geval is het echter toch zo, dat zij op de openba re weg werden gehouden. Volgens de grondwet mogen deze alleen ge houden worden in een ruimte (bin nen of buiten), welke een besloten karakter draagt. Die beslotenheid gecreëerd door op een bepaald mo ment hekjes aan te brengen zoals nu twaalf maal per jaar zal geschieden. Mr. Dolk achtte het raadsbesluit ook in strijd met de wegenwet, waar in gezegd wordt, dat een weg open baar is, wanneer de rechthebbende daaraan de bestemming van openbare weg heeft gegeven. Het erfpachtrecht wijst de erfpachter als rechthebbende aan en de gemeente Haarlem zal dus het plein tot openbare weg moeten bestemmen. De gemeente is in deze ook het bevoegde gezag en dus kan het bisdom nimmer het plein afslui ten. Uit de statistieken was gebleken, dat Haarlem ruim 100.000 niet-ka- tholieken telt en ruim 62.000 katho lieken. Zonder zelf met sentimenten aan te komen, achtte hij het niet onmo gelijk, dat juist door dat raadsbe sluit het sentiment bij vele niet-ka- tholieken zal gaan werken. Ds. W. Waardenburg, sprekend na mens de Centrale Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, gewaagde van een gevoel van onbe hagen en onrust, dat de protestanten aangrijpt. Hij sprak de vrees uit,flat nu een precedent geschapen wordt tot uitbreiding van openbare proces sies in de stad Haarlem. Dat zou de verhouding tussen protestanten en katholieken ongetwijfeld schaden. Volgens hem mocht de straat geen kerk worden en het demonstratief karakter van een processie wekt re acties op in het protestants bewust zijn. Het gemeentebestuur van Haar lem werd vertegenwoordigd door Als Sovjets niet willen moeten ze er maar buiten blijven President Eisenhower heeft gisteren via de radio officieel aangekondigd, dat de V. S. „zojuist met een aantal andere landen zijn overeengekomen, om, zonder de Sovjet-Unie, een internationtle „pool" voor vreedzaam gebruik van de atoomenergie te stichten." De president deed deze mededeling, die als een verrassing kwam, tij dens een rede ter gelegenheid van het feit, dat gisteren de eerste spade in de grond werd gestoken voor de bouw van de eerste Amerikaanse atoom- centrale voor vreedzame doeleinden in Shippingport (Pennsylvania). Eisenhower noemde de landen, die tezamen met de V.S. de internationale „pool" zullen vormen, niet met name doch een woordvoerder in zijn. omgeving zei, dat dit o.m. Engeland, Canada, Frankrijk en Zuid-Afrika waren. Er zouden zich echter nog meer landen aansluiten. ATOOMREACTOR IN BELGIë. President Eisenhower verklaarde o.a: „Onze voorstellen betreffende een vreedzaam gebruik van atoom energie zijn tot nu toe in de ver schillende wereld-raden op cynische wijze geblokkeerd, maar wij zullen voortgaan. De eerste stap is nu ge zet: wij zullen beschermd door de wet, onze atoomgegevens delen met anderen, die van goeden wille zijn". De president verklaarde verder nog, dat Amerika een atoomreactor- school zal stichten voor opleiding van deskundigen uit bevriende landen, terwijl met België dat, in de Congo, beschikt over grote hoeveelheden NIJL ONGEWOON HOOG. Het water van de Nijl heeft in Soedan een onrustbarend hoge stand bereikt. Het gehele gebied van Wadi- Halfa loopt gevaar, aldus in Cairo ontvangen persberichten. Volgens functionnarissen van het ministerie voor openbare werken is het zeer wel mogelijk, dat het Nijlwater ho ger zal komen dan in 1946. dat als een recordjaar werd béschouwd. Ongeveer 600 personen zijn reeds dakloos. Oostduitse dagblederi hebben mel ding gemaakt van de arrestatie van vijftien leden van de Westduitse spionnage-ring-Gehlen. Onder hen bevonden zich twee pro fessoren en acht studenten van de universiteit van Rostock. Elders wer den een scheikundige, een biologe en drie andere vrouwen opgepakt. Tevo ren had de Oostduitse geheime politie bekend gemaakt, dat in Augustus „vele honderden" agenten zijn gear resteerd en dat verscheidene afdelin gen van de organisatie-Gehlen in de Sovjet-zone geheel zijn vernietigd. Chinees vuurwerk Op Formosa hebben de aldaar ge- stationneerde Amerikanen bijna de gehele Maandag besprekingen ge voerd met de nationalistische Chine se bevelhebbers over de communis tische beschieting van het eiland Quemoy en de daarop gevolgde na tionalistische bombardementen van het Chinese vasteland. Volgens be trouwbare bronnen hebben de Ame rikanen tegen deze bombardementen ernstig gewaarschuwd. Zij zijn van mening, dat de opera ties bij Quemoy slechts van beperk te aard zijn en dat de nationalisten alleen verdedigingsmaatregelen moe ten treffen. Weliswaar gaat radio-Peking voort durend door met het aankondigen van een spoedige invasie op Formo sa, maar nationalistische vliegtuigen hebben geen enkele concentratie van communistische troepen in Foekien kunnen waarnemen. __J_,1—__. uranium weldra onderhandelingen zullen beginnen over de bouw van een atoomreactor in België. Verder werd door Eisenhower be kend gemaakt, dat behalve met Bel gië ook spoedig besprekingen ge opend worden met landen, die plan nen hebben zelf een atoomreator te bouwen. Donderdag zullen de V.S. atoombesprekingen met Canada be ginnen; de onderhandelingen met an dere bevriende mogendheden zullen spoedig volgen. Amerika heeft, zoals gemeld, in twee protestnota's bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen het neerschieten van een Amerikaans marinevliegtuig door Russische straaljager boven de Japane Zee. Waarschijnlijk zal ech ter een derde nota nodig zijn, want de Amerikanen begingen een vergis sing. Zij verklaarden namelijk in hun nota's, voordat de geredden gehoord waren, dat het Amerikaanse vliegtuig niet geschoten had. De geredde inzit tenden hebben echter medegedeeld dat de boordkanonnier bij de tweede Russische aanval het vuur beant woord heeft. Overigens verandert dit weinig aan de zaak. Vast staat dat de aanval vol komen onverwacht en zonder vooraf gaande waarschuwing plaats vond buiten de territoriale wateren van de Siberisch-Russische kust. President Eisenhower heeft inmid dels laten doorschemeren dat hij geen heil ziet in de suggestie de diploma tieke betrekkingen met Rusland te verbreken. Senator Knowland had dit naar aanleiding van het vliegtui-inci- dent in een telegram aan de president geëist. Eisenhower is van mening dat door een breuk met Rusland de be langen van Amerika niet worden ge diend, zo deelde zijn perschef mede. Wel hebben de V.S. verzocht om een spoedige bijeenkomst van de Vei ligheidsraad, ter bespreking van het incident. Het Westelijke antwoord op de Sovjet-Russische nota's van 24 Juli en 4 Augustus over de „Europese veiligheid" en een Viermogendhe- denconferentie zal in de loop van de week te Moskou overhandigd worden, zo is van de zijde van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken ver nomen. In het Westelijke antwoord zal verklaard worden, dat de drie rege ringen niet kunnen instemmen met nieuwe besprekingen tussen Oost en West over Europa als de Sovjet-Unie niet eerst belooft, dat zij vrije ver kiezingen in Duitsland zal toestaan en de kwestie van het Oostenrijkse staatsverdrag zal regelen, ,fr. Wijk wethouder Happé en deze wees er op, dat de toestand rond de basiliek aesthetisch en stedebouwkundig on houdbaar is. De situatie verandert niet, want reeds vele jaren worden er proces sies gehouden op het plein. Onteige ning van het plein zou dtxs beteke nen, dat die processies onmogelijk gemaakt worden. Daarom is deze regeling getroffen, waardoor het terrein afgesloten kan worden met kettingen. Mr. J. van der Hoeven, raadsadvi seur van de gemeente, ging er van uit, dat het bisdom de bevoegde in stantie is. Formeel toch blijft het terrein particulier terrein en vol gens de Wegenwet kan deze juist be stemd worden voor openbaar ver keer, zoals vaak gebeurt met een zgn. „Eigen weg". Dat de afsluiting „voortdurend" moet zijn was hem uit de grondwet niet duidelijk geworden. De grond gedachte van artikel 184 is juist, dat het niet billijk is kerkelijke plech tigheden toe te laten op openbare terreinen, waar iedereen kan zijn en waar iedereen dus gedwongen is mee te doen. De gemeente Haarlem, waarvan het initiatief tot de transactie is uit gegaan, bewerkstelligt dus niets nieuws, aldus mr. Van der Hoeven. Wel beperkt het bisdom zich in de mogelijkheid om het aantal proces sies uit te breiden. De zitting werd daarna gesloten. Over enkele weken zal het college van G. S. een beslissing nemen. Bronzen koe brengt hulde aan Stamboek Aan de vooravond van de jubi leumkeuring van 't Friese Rundvee stamboek is door een commissie uit de Friese veefokkers aan het Stam boek aangeboden een meer dan le vensgrote koe in brons, geplaatst op een voetsteen van hardsteen. Het dier is geplaatst in het plantsoen schuin tegenover de bureaux van het stamboek aan het Zuiderplein, met de kop naar het Stamboek gericht. Het beest heeft een lengte van 4.95 m. bij een hoogte van drie meter, en is gemaakt naar een ontwerp van de Leeuwardense beeldhouwer G. J. Adema door de firma Binder te Haar lem. De leider van de linkervleugel van de Britse arbeiderspartij, Bevan, heeft verklaard, dat er in Rusland geen dictator is en dat er waarschijnlijk geen dictators meer zullen komen, al dus een Maandag in het Japanse blad „Asahi Sjimboen" gepubliceerd vraaggesprek. Bevan had het hoofd van de Chi nese regering, Mao Tse Toeng, een zeer bekwame leider genoemd. Vol gens hem is er niemand, die de Chi- nesche problemen zo goed kent, be grijpt en aanpakt. Van eerste-minis- terTsjou En Lai zeide hij, dat de premier „een zeer elastische geest" heeft. Door bevordering van de nijverheid en uitbreiding van het terrein van de industrie zal het handhaven van dictatoriale regeringen moeilijker worden, aldus Bevan. Met dit pro bleem had de Sow jet-Unie op het ogenblik te kampen. De Australische politie heeft Maan dagavond een man gearresteerd, die Zaterdag heeft getracht zich op het vliegveld van Port Darwin meester te maken van een vliegtuig van het type DC-3. Volgens de politie is de arrestant een jonge clandestiene immigrant, die naar Ceram wilde vliegen om de republiek Zuid-Molukken wilde hel pen in haar strijd tegen de Indone siërs. De jonge man, een ervaren vlieger, zal worden vervolgd. In Manilla op de Philippijnen zijn gisteren de vertegenwoordigers van acht landen bijeengekomen (t.w. de V. S., Engeland, Frankrijk, Austra lië, N. Zeeland, Siam, Pakistan en de Philippijnen) om de mogelijkheid van een gezamenlijk verdedigings stelsel voor Z.O. Azië te bespreken. Bij de opening zei gisteren de pre sident der Philippijnen, Magsaysay, dat niet alleen militaire samenwer king nodig is, maar ook politieke en economische. Er schijnt echter reeds direct een ernstig meningsverschil te zijn gere zen over de wenselijkheid van ver klaringen tegen het kolonialisme. De Philippijnen, Thailand (Siam) en Pakistan menen dat men zich moet uitspreken voor „het recht van zelf beschikking zowel voor kleine als grote mogendheden". Engeland en Frankrijk zijn daar tegen. Ook is men het er niet over eens of het te tekenen verdrag gericht moet zijn uitsluitend tegen „commu nistische" agressie of ook tegen an dere vormen van agressie. Pakistan bijv. wil het laatste, omdat het be vreesd is voor agressie van de zijde van India, maar de anderen voelen er niet veel voor, omdat zij niet be trokken wensen te worden in aller lei Aziatische rpzies. j,, Emigreer via een katholiek bureau Steeds meer blijkt, hoe belangrijk de voorlichting van toekomstige emi granten is. Men gaat naar een land, waar op vele gebieden andere toe standen heersen dan bij ons. Wat een geluk is het dus, dat er in Nederland deskundigen zijn, van wie de emi grant kan leren, hoe hij de zaken in den vreemde moet aanpakken. Men moet echter niet menen, dat het le vensgeluk voor het oprapen ligt, wanneer men enig idee heeft op wel ke wijze de emigrant materieel kan slagen. In het vreemde land liggen ook problemen te wachten, die de le vensbeschouwing raken. Op deze problemen dient men eveneens voor bereid te zijn en daarom is het zo hard nodig, dat de katholieken emi greren via een katholiek emigratie- bureau. Dit laatste wordt nogal vaak; over het hoofd gezien; soms door onwe tendheid, soms ook omdat men de emigratie te gemakkelijk opvat. Aan de katholieke emigratiebureaux ligt dat niet, want als het maar even mo gelijk is, roept men de toekomstige emigranten bijeen voor cursussen en voorlichtingsavonden. De emigratie- dienst van de L.T.B. heeft kort gele den zelfs met groot succes een emi gratie-weekend georganiseerd in Zwaag. Het slagen van dit weekend is aanleiding geworden, om ook iets dergelijks te organiseren voor Lei den en de Veen- en Bollenstreek. Ook mensen buiten dit rayon zijn echter welkom. Een weekend kan het niet worden, maar het komt toch op hetzelfde neer. Op 5 en 6 October worden er door de L.T.B. in het ont moetingscentrum „Oud Poelgeest" emigratie-dagen gehouden. Keurkorps van sprekers. Het programma voor deze dagen begint zijn voltooiing te naderen. De onderwerpen zijn vastgesteld en de sprekers uitgenodigd. De directeur van de Emigratie-dienst van de L.T.B., de heer J. G. M. Bosman be handelt het onderwerp: „Problemen en consequenties der bevolkings grootte en -toename, werkgelegen heid, industrialisatie en emigratie". Rector J. A. G. v. d. Hoogte, bis schoppelijk commissaris voor de emi gratie zal spreken over: „Zuid-Afri ka, land van problemen, tegenstel lingen en toekomst". Drs. J. F. v. Campen, Directeur der Katholieke Centrale Emigratie Stichting zal het woord voeren over „De godsdienst, cultuur, maatschappelijke verhou dingen en de economie van Australië en Nieuw Zeeland in het licht der Nederlandse emigratie naar beide landen". „Blijft Canada nog een gewenst emigratie-land?" Op deze vraag wordt het antwoord gegeven door pater J. Karskens S.C.J. Voorts zal „De vrouw en de emi- Restauratie van door Mars gesloopt kasteel De Gelderse Gedeputeerde Staten willen aan de stichting „pensioen fonds voor het personeel der Neder- landsche Heidemaatschappij en zijn nagelaten betrekkingen" ten behoe ve van de restauratie van het kasteel „De Voorst" te Gorssel een bijdrage uit de provinciale fondsen toekennen van maximaal 20.962.60. De totale restauratiekosten' zijn geraamd op 209.626. Van rijkswege wordt hier in bijgedragen met een maximum van 83.850. De stichting heeft in 1951 het land goed (circa 220 ha groot) als beleg gingsobject aangekocht. In 1943 is het hoofdgebouw van het kasteel door brand vernield, terwijl de vleu gelgebouwen in 1944 ernstig van oorlogsgeweld te lijden hebben ge had. De vleugels zijn inmiddels her steld. Onder de druk van vele bezwaar schriften hebben B. en W. van Maas tricht het doorbraakplan teruggeno men, waardoor de markt in haar te genwoordige vorm behouden zal blij ven. Men denkt zelfs verder te gaan en de gedachte over te nemen van de Bond Heemschut door via een over- bouwing van de afrit van de Wil- helminabrug het oorspronkelijke en gesloten karakter van de markt met in het midden het prachtige zeven tiende eeuwse stadhuis te herstellen. Doorgereden na dodelijke aanrijding De 37-jarige B., een bijna hersteld patiënt uit de St. Josefstichting te Apeldoorn, is Maandag op de Deven- terstraat aldaar dodelijk verongelukt. Bij het oversteken van de straat werd hij aangereden door een perso nenauto. De chauffeur van deze auto, een grijze volkswagen met tweewie lig aanhangwagentje reed na de aan rijding door. ZONDAG EVENTUEEL MIS VAN DE H. NAAM VAN MARIA. De H. Congregatie van de Riten heeft een decreet gepubliceerd, waar bij de H. Vader het de priesters toe staat om op Zondag 12 September de Mis te lezen van de H. Naam van Maria, welke dag, zoals men weet, is toegewijd aan het eerherstel van de godslasteringen en de beledigingen, die onze Heer en Zijn Moeder wor den aangedaan. gratie" worden besproken. Deze spreker is nog niet bekend. Tijdens het H. Misoffer, dat op de ochtend van de tweede dag voor de deelnemers aan de emigratiedagen wordt gehouden, zal gepreekt wor den door rector Vester, die eveneens de emigratie tot onderwerp van zijn predikatie zal nemen. Indien er animo voor bestaat, zal een lezing over „Overige emigratie- landen" aan het programma worden toegevoegd. De film zal hier en daar het gesproken woord onderstrepen. Niet wachten. Het duurt nog een maand, alvo rens de emigratie-dagen in „Oud- Poelgeest" beginnen. Er zijn dus nog vier weken, waarin men zich kan op geven voor deelname. De organisa toren zouden het echter zeer op prijs stellen, zo spoedig mogelijk een schriftelijke opgave tot deelname te mogen ontvangen. Men kan zich melden bij de Emigratie-dienst van de L.T.B., Parklaan 12, Haarlem en bij rector Vester, Zoeterwoudse Sin gel 33 te Leiden. De kosten zijn 7,50. Voor degenen, die niet aan deze emi gratie-dagen kunnen deelnemen, willen wij in aansluiting op de inlei ding van dit artikel nog eens wijzen op de mogelijkheid, om zich met emi gratie-plannen te wenden tot de Emigratie-dienst van de L.T.B. en tot rector Vester. Op die adressen kan men alle gewenste inlichtingen krij gen en eventueel zijn verlangen ken baar maken, om deel te nemen aan emigratie-cursussen. Indien men op een dergelijke ma nier zijn emigratie inleidt, komt men beslagen ten ijs. STAKING IN DE AMSTERDAMSE HAVEN. In de Amsterdamse haven ls een 24-uurs staking uitgebroken. Een der eisen is: onmiddellijke loonsverho ging van zes en halve gulden per week. De erkende vakbonden geven aan deze staking geen steun. Ongeveer de helft van de 6000 ha venarbeiders heeft het werk stilge- KATWIJK AAN DEN RIJN Plechtige kroning Donderdag in het Missiecollege te Katwijk-Rijn. Donderdag 9 September a.s. zal in de kapel van het Missiecollege St. IVillibrord te Katwijk-Rijn 's morgens om 10 uur de plechtige kroning plaats hebben van 9 gouden jubilaris sen. Nadat de jubilarissen zijn binnen geleid zal de H. Mis worden opge dragen door de oudste der jubilaris sen, pater Nolascus v. Vliet O.F.M., gardiaan van het Missiecollege St. Willibrord, met pontificale assisten tie van mgr. Constans Kramer o.f.m., bisschop van Luanfu. Na de H. Mis zal door pater Castu- lus van den Eijnden o.f.m., minister provinciaal der Nederlandse minder broeders de plechtigheid der kroning volgens het Franciscaanse ceremo nieel worden verricht. De gouden jubilarissen zyn de paters Nolascus van Vliet, geboren te Al phen aan den Rijn, gardiaan te Kat wijk; dr. Sergius Emonds, geboren te Venray, rustend leraar van het gymnasium te Venray; Chrysanthus Roorda, géboren te Franeker, pastoor te Haarlem; Wiro Spruit, geboren te Haastrecht, assistent te Heerlen; Beda Verbeek, geboren te Venray, klooster Alverna; Majella Weenink, geboren te Amsterdam, assistent te Lichtenvoorde; Alardus van den Berg geboren te Dreumel, pastoor te Her- nen; Ludgerus Zeinstra, geboren te Harlingen, leraar te Katwijk; Flori- bertus Schneiders, geboren te Gor- cum, overste te Utrecht. Hoewel de feestdag in intieme kring met de familieleden zal worden doorgebracht, zal er gelegenheid zijn tot feliciteren van 12 tot 1 uur. De feestdag zal met een feestlof om 5 uur worden besloten. NOORD WIJK R.K. ULO-SCHOOL In de raadsvergadering van 26 Jan. en 31 Juli 1954 is aan het R.K. Kerk bestuur der parochie van de H. Je roen, tevens het bestuur van de R.K. school voor Ulo medewerking ver leend voor de stichting van een school voor uitgebreid lager onderwijs, be staande uit zeven klasselokalen en één natuurkundelokaal. Thans heeft het schoolbestuur zijn keus laten vallen op een gedeelte grond, groot 60 x 60 m., gelegen aan de van Panhuysstraat ten Zuid-Oos ten van en gelegen naast de Openbare school. Met deze keuze kunnen B. en W. zich verenigen. Het schoolbestuur heeft bereids van de Minister van O.K.W. de vereiste urgentieverkla ring ontvangen, waaruit blijkt, dat het bestuur toestemming heeft in 1954 te kunnen bouwen. Gemeenteraal - De raad komt Za terdagmiddag 11 September a.s. 's na middags te 3 uur in openbare zitting bijeen voor het behandelen van de navolgende agenda: Aanbieding ge meente- en bedrijfsrekeningen over 1953; beschikbaarstelling van grond voor de R.K. Ulo-school; verhuur woningen op het v.m. Golfterrein; crediet voor zwemcursus invaliden; intrekking raadsbesluit geldlening voor aankoop gronden in het Lange- veld. OEGSTGEEST De gemeentebegroting van Oegst- geest is reeds verschenen. Zij sluit in de gewone dienst op een bedrag van 1.964.143.95- aan inkomsten en uit gaven. De kapitaaldienst geeft aan uitgaven 6.203.307.52 en aan inkom sten 4.318.030.32. Zoals het wetsontwerp inzake de financiële verhouding tot voor kort luidde, zou de gemeente slechts aan spraak kunnen maken op een basis bedrag van 20 per inwoner, aange vuld met een belastinguitkering van 2.64 per inwoner. Dit betekende voor de begroting 1954 reeds een te kort van plm. 150.000, terwijl die van 1955 bij deze bedragen een tekort van plm. 200.000 zou opleveren. De ze tekorten zouden voor een belang rijk deel moeten worden opgevangen door een correctie op genoemde ver hoging en door de invoering van nieuwe belastingen. Op een aanvrage om correctie werd van G.S. bericht ontvangen, dat zij aan de Minister zouden adviseren het bedrag per inwoner over 1954 en 1955 te verhogen van 25.75 op 28.75. Bij dit advies zijn G.S. echter van de gedachten uitgegaan, dat de gemeenteraad een nieuwe verorde ning op de reinigingsrechten vaststelt met 'n tarief,waarbij de opbrengst minstens lp. inwoner zou bedragen en dat bovendien van de ingebruik neming van de rioolwaterzuiverings installatie af, rioolrechten zullen wor den geheven. Zo spoedig mogelijk zal een nieu we verordening op de reinigingsrech ten aan de raad worden aangeboden. Wat betreft de datum van invoe ring der rioolbelasting zijn B. en W. uitgegaan van de veronderstelling, dat de rioolwaterzuiveringsinstallatie niet voor het najaar 1955 klaar zal zijn, en zij verminderen daarom de rentelast voor dit object met 17.000. Voorts zal het college in een afzon derlijk prae-advies de raad voorstel len de verbreding van de Hoge Mors- weg enige tijd uit te stellen, wat een besparing aan rente en aflossing geeft van 7.264. LISSE RijkstuinbouwschOoI. Voor het toelatingsexamen voor de Rijkstuin bouwschool voor de Bloembollen teelt te Lisse slaagden uit deze om geving: H. P. Tieman, Wassenaar; J. W. E. Nieuwenhuis, A. van Aalst, M. J. M. Buschm'an, P. van Zijl, C. Th. v. Rijn, allen uit Lisse; J. C. Th. Duyndam, J. Hordijk, H. S. P. Sister mans, J. Passchier, A. F. Th. Vink, C. Th. Alkemade, allen uit NoOrd- wijk; J. W. Heyl, Warmond; P. C. Bloemendaal, D. Rooza, L. C. J. van Reisen, allen uit Sassenheim; G. F. Musegaas, J. P. Huigen, J. F. Heems kerk, allen uit Noordwijkerhout; Th. J. Rutgrink, Voorhout; N. Th. Zand bergen, W. P. Topper, beiden Hille- gom; C. Schoneveld, Rijnsburg; G. N. v. d. Waard, Voorschoten; J. van Rijn, Katwijk aan Zee. VOORSCHOTEN D.E.S. opent seizoen. Woensdag 8 September a.s. gaat de plaatselijke damvereniging D.E.S. haar nieuwe damseizoen beginnen. De bekende Nederlandse Damkampioen, de heer Wim Huijsman uit Leiden, is bereid gevonden om op deze avond een si- multaan-seance te houden, waarna een blindpartij zal volgen. De avond begint om precies 8 uur in „Het Wa pen van Voorschoten". Wanneer er na de blindpartij nog voldoende tijd over is, zal de heer Huisman een be schouwing geven op het demonstra tiebord. Iedereen, die iets voor de damsport voelt, is van harte welkom. Aanrijding. Bij het oversteken van de Leidseweg werd mevrouw van der Geest-Lamboo toen zij zich naar een familiefeestje wilde begeven door een auto komende uit de rich ting Leiden aangereden. Mevr. v. d. Geest-Lamboo kwam daarbij te val len en kreeg enige wonden aan het hoofd. Dr. Swen en dr. Tonino wa ren spoedig ter plaatse aanwezig. Ge zien de verwondingen aan het hoofd werd het nodig geoordeeld het slacht offer naar het St. Elisabeth Zieken huis te Leiden te vervoeren. ZOETERMEER Gemeenteraad. Vrijdag 10 Sep tember te 2.30 uur namiddag, komt de raad der gemeente in openbare zitting bijeen. De agenda vermeldt o.m. wijziging gemeenschappelijke regeling in geval van brand in de provincie Z.-Hol- land, alsmede vaststelling van de verordening betreffende het beheer van de gemeentelijke brandweer; wij ziging statuten drinkwaterleiding „De Tien Gemeenten"; ingekomen voor stel tot wijziging art. 217 Zoeter- meerse politie-verordening. B. en W. stellen voor hieraan tegemoet te ko men door raadsleden uit te nodigen bij oefeningen van de brandweer; uit breiding gemeenschappelijke rege ling lichamelijke opvoeding en spo'rt; benoeming hoofd o.l.school. De voor dracht luidt: 1. H. Berkhoudt te Her wijnen, 2. A. de Oude te Medemblik, 3. F. v. d. Sluis te Arum. Goedkeu ring begroting 1955 en voorl. vast stelling verlies- en winstrekening 1953 van de drinkwaterleiding „De Tien Gemeenten"; afrekening onder- wijsvergoeding 1953; voorl. vaststel ling gemeenterekening 1952; aanleg begraafplaats. B. en W. stellen voor tot aanleg te besluiten en crediet be schikbaar te stellen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2