Ook bij onmiddellijke hulp zouden cabineslachioffers omgekomen zijn Nationalisten hebben aanval geopend op Rood-Chinese kust RUZIE RAMP HULT ZICH IN RAADSELS Gaf hoogtemeter een valse toestand weer? De 9 na-oorlogse rampen in grootte Amerikaanse vrouw redde het leven der 28 overlevenden van de Triton Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 7 SEPEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 13291 met de Roden Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 j^E RAMP MET DE „TRITON", die in de modderige Ierse rivier een dramatische ondergang vond en die voor 26 van de 28 slachtoffers een graf werd, hult zich nog in raadsels en de eerste lezingen over de ramp worden achterhaald door andere, die het beeld, dat men zich poogt te vormen, steeds weer van gedaante doen veranderen. Daarbij komt het mysterie op het vliegveld Shannon, dat eerst 2 uur na de ramp een reddingsactie inzette, alhoewel het onmiddellijk na de ramp reeds over aanwijzingen beschikte, dat er met de toen juist vertrokken K. L. M.-er iets niet in orde was. Schematisch voorgesteld heeft zich het volgende op het vliegveld afge speeld: Acht minuten over half vier in de nacht van Zaterdag op Zondag vertrok de uit Nederland afkomstige „Triton" van het vliegveld met be stemming New York. Anderhalve minuut nadien kreeg men geen radio contact meer met het vliegtuig, alhoewel het regel is, dat een vliegveld vijf minuten na de start van een vliegtuig radiocontact met het toestel onderhoudt. Nu was het in de bewuste nacht toevallig erg druk op het vliegveld; ver schillende vliegtuigen kwamen binnen en vertrokken weer na een kort op onthoud, zodat de verkeerstoren vele oproepen te verrichten had. Als voorlopige mening wordt aangenomen, dat de verkeerstoren door het uitblijven van het radiocontact met de „Triton" niet verontrust werd en slechts dacht aan een lichte technische storing. Daar de telegraafdienst nog meerdere oproepen te verrichten had naar andere vliegtuigen, heeft? men eerst deze zaken afgehandeld en daarna nogmaals gepoogd het radiocontact met de „Triton" te herstellen. Wederom gelukte dit uiteraard niet, want het toestel lag toen reeds langer dan een kwartier verongelukt in de modder van de Shannon. Onbegrijpelijk Op het vliegveld berustte men ech ter kennelijk bij de gedachte, dat het vliegtuig met radiostoring te kampen had. Toch bleef men vanaf de ver keerstoren de „Triton" oproepen en dit gedurende zeer lange tijd. Deze zoek-roepen werden te kwart over vier dus ruim een half uur, na dat de „Triton" van Shannon ver trokken was door de uit Amerika terugkerende „Ir Damme" opgevan gen. zoals de gezagvoerder van dit toestel verklaard heeft. Het vervolg wordt minder begrij pelijk, want na het uitblijven van het radiocontact had de vuurpijl, die op de verkeerstoren van Shannon waar genomen schijnt te zijn, het vlieg veld in beroering moeten brengen. Maar nog kwam men niet tot actie; de gezagvoerder van een Ameri kaans toestel, dat ruim twee uren na de vermissing van de „Triton" ver trok, kreeg opdracht naar onregelma tigheden uit te zien en deze meldde na een zoektocht over de rivier, dat er mensen in nood schenen te zijn, want dat hij rubberbootjes waarge nomen had. Ook nu schijnt de luchthaven nog niet tot actie te zijn overgegaan en eerst nadat kort daarop de derde vlieger Webbink met zijn alarmroep „We crashed" het vliegveld op kwam rennen, werden de reddingspogingen ingezet Prestige-kwestie? Over deze gang van zaken doen verschillende meningen de ronde; men suggereert, dat het vliegveld na het eerste half uur van passiviteit zich min of meer geneerde om nog alarm te maken en „er het beste maar van hoopte"; anderen zijn van mening, dat de afwezigheid van doel treffend reddingsmateriaal een rém is geweest om tot activiteit te komen. Deze laatste mening wordt gesteund door het feit, dat zelfs na de melding van Evert Webbink de hulpactie nog niet direct volledig kon worden in gezet, daar o.m. boten van elders gedirigeerd moesten worden. Inmiddels is het een zekere gerust stelling. dat gezagvoerder Viruly ver klaard heeft, dat zelfs wanneer de reddingsacties op het vliegveld on middellijk waren ingezet de inzit tenden niet te redden waren geweest, want een enkele minuut heeft in die nacht over het leven en de dood van de inzittenden beslist. Twee slachtoffers van vertraging? Opgemerkt dient echter, dat deze uitspraak geldt voor de 26 inzitten den, die in het vliegtuig door benzine damp verdoofd zijn. Wat echter de Amerikaan betreft, die zich vier uren aan de antenne heeft vastgeklemd en tenslotte, toen de reddingsboot vlak bij hem was, uitgeput onder het wa- teroDpervlak verdween en verdronk, wat hem betreft dient men zich af te vragen, of eerdere hulp niet zijn le ven had kunnen redden. Eenzelfde vraag kan gesteld wor den met betrekking tot de Ameri kaanse dame, die urenlang zwaar ge wond in een van de reddingsboten gelegen heeft en in de loop van Zon dagavond aan haar verwondingen is bezweken. Wanneer zij eerder me dische bijstand had gehad, zou haar leven dan wellicht ook niet te red den zijn geweest? Voorzieningen vereist! Deze vragen mogen achteraf een weinig overbodig schijnen, maar zij onderstrepen de mening van de heer Aler, dat er diensten op Shannon zijn, die hoognodig een verbetering behoeven. Naast het mysterie over het uit blijven van hulp, blijft ook nog de ramp zelf een raadsel. Zoals Viruly Zondagmiddag reeds verklaarde, ont dekte hij enkele seconden, voordat het vliegtuig op het water kwam, dat de hoogtemeter terugliep tot nul. Hij heeft toen de stuurknop geheel naar zich toegehaald, doch het toe stel reageerde niet meer en kwam onmiddellijk daarop met een niet zeer harde schok tot stilstand. Geen normale start? Volgens de bemanning had men een normale start en bereikte men spoe dig een hoogte., die niet tot onge rustheid aanleiding gaf, maar een der passagiers, die over een uitge breide vliegerervaring beschikt, ver klaarde, dat hij onmiddellijk na de start al een onregelmatigheid consta teerde. „Toen we nog in de lucht wa ren", zo vertelt deze passagier, „begon het toestel op een volko men abnormale wijze hevig te tril len en kreeg een hevige klap. Ik ken de lucht. Ik heb zeer veel ge vlogen. De wijze, waarop de „Tri ton" trilde en vibreerde, deed mij de schrik om het hart slaan. Ik dacht: Nu komt het einde. En ik hoopte, dat het een snel einde zou zijn. Tot mijn enorme opluchting ge beurde echter niets van dat al. Het toestel kreeg een flinke schok en kwam plotseling tot stilstand. Maar niet plotselinger, dan b.v. een tram of een auto, die heel hard remt." „Zou het niet mogelijk zijn, dat de eerste hevige klap, die u opge merkt hebt, veroorzaakt is, door dat de machine toen reeds even het wateroppervlak raakte, op veerde en daarna doorgleed op de modderbank?", is hem gevraagd. „Uitgesloten", luidde het besliste antwoord, „ik durf er mijn hand voor in het vuur te steken, dat het toestel in de lucht zo abnormaal begon te trillen. Ik heb in de dinghie gehoord, dat een der leden van de beman ning in de cockpit zelfs van zijn stoel afgeslingerd werd. Het duur de daarna nog zeker 5 seconden voor we het water raakten". „Meteen na het begin van het trillen gleed het toestel naar be neden. Ik voelde dit heel duidelijk. Je kunt het altijd voelen, b.v. in een remous, wanneer een machi ne plotseling wat naar beneden zakt. Dan lijkt het alsof je even in je stoel zweeft. Dat was kort na de start van de „Triton" ook het geval. Het neerstorten gebeur de voor mij in het geheel niet on verwacht. Integendeel, ik had het me nog veel erger voorgesteld." Beslissende kilometers. Alhoewel de heer Aler die gister avond op Schiphol is teruggekeerd, niet voruit wilde lopen op 't rapport van de deskundigen, die momenteel een onderzoek instellen, gaf hij toch als zijn mening te kennen, dat de „Triton" na de start niet voldoende gestegen is, alhoewel de instrumen ten wel een stijging aangaven. De heer Aler voegde nog aan zijn verklaring toe, dat naar zijn mening geen der inzittenden de ramp over leefd zou hebben, wanneer het vlieg tuig 2 km. verder neergestort zou zijn, daar het dan onmiddellijk in brand zou zijn gevlogen, omdat door de snelheid het neerkomen van de „Triton" dan met zo'n kracht had plaats gevonden, dat de benzine in brand was geraakt. Zoals het thans gegaan is, 'kan men nog min of meer van een „lan ding" spreken, alhoewel deze al zo veel wrijving veroorzaakte, dat de benzinetanks bezweken. Dat deze al leen de benzine verloren en niet zo gekraakt werden, dat de benzine in brand geraakte, is de redding ge weest voor de 28 overlevenden. Dood door verstikking. Dat de benzine echter al een hoge graad bereikt had, blijkt uit het ge neeskundig onderzoek, hetgeen heeft uitgewezen, dat de in de cabine ge storven passagiers, allen door ver stikking van de verdampte benzine om het leven zijn gekomen en niet, zoals eerder vermoed werd, door verdrinking. Nog meer raadsels. Als laatste raadsel komt dan de ligging van de „Triton". Het toe stel werd gevonden met de neus in de richting van de luchthaven, zodat het tijdens zijn val een halve slag in de lucht gemaakt moet hebben. Vreemd is hierbij, dat geen der inzittenden zich kan herinneren de zwaai van het toestel gevoeld te hebben. Daaraan vastgekoppeld is de vraag, waar, wanneer en hoe de rechter-staartvin van het vliegtuig gebroken is. Het kan zijn, dat het vliegtuig na de eer ste aanraking -met het water de zwaai gemaakt heeft en toen zijn rechter- staartvin verloren heeft, zekerheid hieromtrent bestaat nog niet. Tekenend voor de geest van de K.LJM. en haar leiding zijn tenslotte de woorden, waarmede directeur Aler zijn onderhoud op Schiphol be sloot: „Het is voor Nederland en voor de K.L.M. een ernstige slag. Ons mede leven gaat uit naar de achtergebleve nen van de slachtoffers. Echter, als het personeel van de K.L.M. rustig verder werkt, dan zal onze maat schappij, die per dag vijfmaal rond de wereld vliegt, die slag wel weer te boven komen." DE DROEVE LUST DERAMPEN SINDS 19^5 Verongelukt KLM-vliegtuig 8ombayl2Juli1949U ConstelL'Franeker" i 45 doden Gemeten naar de aantallen slachtoffers, die bij de negen rampen, welke de 1L L. M. heeft ondervonden, gevallen zijn, neemt de ramp met de „Triton" d^vierde plaats in. _>e droeve lijst luidt als volgt: 45 doden: „Franeker" neergestort bij Bombay 12 Juli 1949. 44 doden: „Kon. Juliana" neergestort bij Frankfort 22 Maart 1952. 40 doden: „Nijmegen" neergestort bij Prestwick 20 October 1948. 28 doden: „Triton" neergestort bij Shannon 5 September 1954. 26 doden: Dakota neergestort bij Schiphol 14 November 1946. 23 doden: „Roermond" neergestort bij Bari 21 Juni 1949. 22 doden: Douglas Dc 3 neergestort bij Kopenhagen 26 Januari 1947. 21 doden: „Willem Bontekoe" neergestort voor Nederl. kust 23 Aug. 1954. 7 doden: Dakota neergestort voor Noorse kust 2 Februari 1950. ZES ZAKKEN POST VERMIST. De P.T.T. heeft uit Shannon be richt ontvangen, dat 20 van de 26 zakken post, die de verongelukte „Triton" vervoerde, zijn geborgen. De post was afkomstig uit Nederland en Indonesië. De geborgen poststuk ken zullen worden gedroogd en daarna naar New York worden ver zonden. Omtrent de overige zes postzak ken is nog niets bekend. De Chinese Nationalisten meldden in een officiële bekendmaking dat zy de Chinese vastelandshaven Amoy en andere doel in Rood-C'hina met sche pen, geschut en vliegtuigen hebben aangevallen, „waarbij zeer zware scha de werd aangericht". De aanvallen duurden op het tijdstip, dat het commu niqué werd uitgegeven, nog voort. Gemeld wordt, dat de resultaten bevre digend zijn. Aan de aanval werd onder meer deelgenomen door, de twee torpedoboot- jagers, die de Verenigde Staten kortgeleden aan de Nationalistisch-Chinese Marine hebben overgedragen. Amoy werd ook beschoten door geschut op het in nationalistische handen zijnde eiland Quemoy. Meer dan honderd nationalistische vliegtuigen namen aan de luchtaan vallen deel. De actie begon Dinsdag by het aanbreken van de dag. Vrouwen bevochten de ramp Helga Loewenstein bleef tot haar dood de passagiers helpen en geruststellen soneel de donkere ramp in de modderige Ierse rivier. De eerste berichten meldden, dat Johan Tieman na een helse tocht door de nacht het eerste alarm op het vliegveld bracht en thans blijkt, dat zijn collega Evert Webbink deze taak volbracht heeft; dit verschuift echter slechts een moedige daad, want alle bemanningsleden hebben op hun plaats het uiterste gedaan om het aantal slachtoffers zo laag mogelijk te houden. Te midden van deze grootse houding staat het gedrag van de 24-jarige stewardess Helga Loewenstein, dat nog geaccentueerd wordt door haar dood. Verschillende passagiers vertellen, hoe zij gedurende de enkele minu ten, welke in die duistere nacht over leven en dood beslisten, geruime tijd in de buurt van de uitgang en de reddende boten is geweest, maar dat zij er niet aan dacht zelf veilig heid te zoeken, zolang niet alle pas sagiers het toestel verlaten hadden. In verschillende talen wees zij de passagiers de weg naar de nooduit gang en hielp hen met uitstappen. De passagiers, die als laatsten het zinkende toestel wisten te ontkomen, Links mej. Snijder, die de inzittenden voor nog groter ramp behoed heeft; rechts de 12-jarige Carl Farrington de jongste passagier, die ook tot de geredden behoort. verklaren nog haar kalme stem ge-1 hoord te hebben. Daarna daalde de nacht van het leven in het toestel en de plichtgetrouwe stewardess vond als een soldaat op post de dood. De K.L.M. mag trots zijn op der gelijke trouwe krachten. Beslissende seconde. Een andere vrouw, die tijdens de ramp door tegenwoordigheid van geest de dood van alle inzittenden voorkomen heeft, is de Amerikaanse mej. Snijder, die tot de geredden behoort. Toen het vliegtuig in de modder terecht was gekomen, greep een van de passagiers zenuwachtig naar zijn sigarettenkoker en wilde een lucifer aanstrijken. Mej. Snijder greep on middellijk de sigaret uit de mond, waardoor de lucifer niet afgestoken werd. Viruly verklaart, dat het vliegtuig zeker ontploft zou zijn, als de lucifer was aangestoken. Mej. Snijder zegt zelf: „Ik voelde mij duizelig als gevolg van die ver schrikkelijke gassen, toen ik bemerk te dat de man naast mij op het punt stond een sigaret aan te steden. On middellijk greep ik de sigaret uit zijn mond en op dat moment zag hij zelf ook zijn dwaasheid in." Zij vertelt verder: „Ik was vóór in het vliegtuig en de meesten die om gekomen zijn, bevonden zich achter in. Een van de laatste dingen die ik hoorde, voordat wij de verschrikke lijke cabine verlieten, was de stem van de stewardess, geheel achter uit het toestel, die zei: „Wees maar -ge rust. Wij hebben een uitstekende pi loot en alles komt in orde". Misschien waren het haar laatste .woorden." (Advertentie) HOE wordt het weer? KOUDERE NACHT, j Komende nacht opklaringen en plaatselijk mist. Weinig wind en lagere minimumtemperatu- j ren. Morgen toenemende bewol- j king met plaatselijk enige re- j gen en tot matig of vrij krach- j tig toenemende Zuidelijke wind. j Ongeveer dezelfde middagtem- i S peraturen. Het weer in Europa Korreltje Vaak is oprechtheid slechts een handige veinzerij om het vertrouwen van anderen te wekken. STOCKHOLM zwaar bew. 18 C. OSLO regen 15 KOPENHAGEN mist 16 AMSTERDAM motregen 20 LONDEN mist 20 LUXEMBURG zwaar bew. 21 PARIJS geheel bew. 23 BORDEAUX zwaar bew. 27 NICE half bew. 24 GRENOBLE zwaar bew. 27 BERLIJN mist 20 GENEVE zwaar bew. 24 ZUERICH regenbui 25 LOCARNO licht bew. 25 MUENCHEN zwaar bew. 23 WENEN onbewolkt 27 INNSBRUCK half bew. 26 ROME onbewolkt AJACCIO zwaar bew. 28 MALLORCA geheel bew.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1