De komende Najaarsbeurs Breder rijbaan op viaducten Rijksweg Haarlemmermeer Bank in Goes verzond halve ton en krantenpapier arriveerde in A'dam Amsterdams politiebureau hield een onschuldige poes gevangen E.H.p °.-n,onkruis zal stra in in Friesland (Grouw) Meer waardering nodig voor positie vakarbeider Geen tanden 111 De vier jongens terecht -.<19 AG 4 SfcPlKMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 2632 inzendingen uit vier en twintig landen Totaal zullen 2632 firma's uit 24 landen aan de Najaarsbeurs te Utrecht, die van 7 tot en met 16 Sep tember wordt gehouden, deelnemen. Met 1100 inzendingen geeft Neder land een belangwekkend overzicht van zijn productie, zowel op het ge bied van consumptiegoederen als van productiemiddelen. Tot de voornaamste afdelingen van de Najaarsbeurs behoren de afdeling voor medische instrumenten, phar- maceutische producten en laborato rium- en bedrijfstechnische appara ten, de afdeling voor kantoormachi nes en -meubelen en de afdeling In tern Transport. Buitenlandse deelneming. Wat de buitenlandse deelneming aan de Utrechtse Najaarsbeurs aan gaat komt op de eerste plaats West- Duitsland met 627 inzendingen, Gr.- Brittannië met 259 inzendingen op de tweede en de Verenigde Staten op de derde plaats met 103 inzendingen. Verder zijn vertegenwoordigd Zwit serland met 96, Frankrijk met 75 en België met 62 inzendingen. Ten slot te vinden de bezoekers inzendingen uit Canada, Marokko, Spanje, Ier land, Zweden, Denemarken, Noorwe gen, Finland, Liechtenstein, Luxem burg, Oostenrijk, Italië, Oost-Duits- land, Tsjechoslowakije, Hongarije, Pakistan en Japan. Collectieve buitenlandse inzendin gen zullen in de Irenehal te zien zijn en wel afkomstig uit België, Oosten rijk en Marokko. Wetenschappelijke afdeling. In een aparte afdeling, onderge bracht in een nieuw expositiegebouw de Margriethal op het Croese- laanterrein, kunnen belanghebben den zich een goed beeld verschaffen van de technisch-wetenschappelijke vooruitgang op het gebied van instru menten en apparaten voor zieken huis, universiteit, laboratorium en industrie. Deze afdeling, waarin, ook een groep firma's met pharmaceuti- sche producten exposeert, is in ver gelijking met vorig jaar aanzienlijk uitgebreid en zal niet minder dan 239 inzendingen omvatten. De inzen dingen zijn afkomstig uit België, West-Duitsland, de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Zwitserland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Oost- Duitsland, Liechtenstein, Ierland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Nederland. Efflciency-afdelmg. Tal van nieuwe artikelen op het gebied van kantooradministratie en -inrichting zullen in de Efficiency- afdeling geëxposeerd worden, die dit jaar niet minder dan 6000 m2 expo sitieruimte zal innemen. Totaal zul len 357 inzendingen .van kantoorma chines en -meubelen alsmede beno digdheden voor de inrichting van ma gazijnen in deze groep worden bij eengebracht, waarvan o.m. 114 in zendingen uit Nederland, 91 uit West-Duitsland, 45 uit Groot-Brittan - uit Zwitserland, 15 uit Frankrijk, 11 uit Italië en vervolgens enkele in zendingen uit België, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije. In de Efficiency-afdeling zullen voorts 68 firma's kantoor- en school- behoeften, drukwerken, reclamema teriaal en verpakkingsartikelen ex poseren. Ook zijn hier ondergebracht de inzendingen op het gebied van schoolmeubelen en gymnastiektoe- stellen. Afdeling Intern Transport. De afdeling voor bedrijfstransport- middelen, die vorig jaar slechts 1900 m2 groot was, zal op de komende Najaarsbeurs een ruimte van niet minder dan 5000 m2 in beslag ne men. Het aantal deelnemende firma's Leeftijdsgrens voor notarissen 200 Vacatures te verwachten Wanneer ook de Eerste Kamer het wetsontwerp tot invoering van een leeftijdsgrens voor notarissen aan vaardt, zullen in de periode tot 1 Januari 1959 alle notarissen, die in 1888 of vroeger zijn geboren, worden ontslagen. In totaal zijn er thans 196 in functie, voor wie deze maatregel eventueel zal gelden. Voor de candidaat-notarissen be tekent zulks, dat er van hen even zovelen in een open gevallen vaca ture zullen worden benoemd. Bij invoering van een leeftijds grens wordt als het ware een on weerlegbaar vermoeden geschapen van ongeschiktheid voor een ambt. Dit is niet onredelijk, zegt de minis ter van Justitie in de M. v. A., aan de Eerste Kamer, betreffende dit eerste ontwerp. Hoewel uitzonderin gen mogelijk zijn, is het evident, dat de meeste mensen tengevolge van hoge leeftijd minder geschikt wor den voor de uitoefening van hun ambt, hetgeen door betrokkenen zelf gewoonlijk niet gemakkelijk wordt ingezien. Het is ook verre van een voudig dat in concrete gevallen te bewijzen. Juist om pijnlijke processen te vermijden heeft het instituut van de leeftijdsgrens groot nut, hetgeen voor andere ambtenaren in confes- so is. Dat het bij notarissen anders zou zijn, valt niet wel aan te nemen, meent mr Donker. Met de mening van vele leden, dat invoering van een leeftijdsgrens ook daarom voor candidaat-notarissen van belang is, omdat zij dan minder kans zulen hebben een „verlopen" kantoor te krijgen, kan de minister instemmen. Een uitsterfsysteem naar hij meent, in de huidige situatie niet wel aanvaardbaar. Het zou de invoering van de regering, welke door het algemeen belang gevorderd wordt, zonder noodzaak wellicht een is gestegen van 47 tot 121, waarvan ongeveer de helft Nederlandse on dernemingen. De buitenlandse inzen dingen zijn afkomstig uit West- Duitsland, Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten, Frankrijk, België, Luxemburg, Zweden en Zwitserland. Een groep die dit jaar bijzonder uitgebreid zal zijn is die van de vork heftrucks. Namen in 1953 slechts en kele firma's deel, op de a.s. Jaar beurs zullen 15 exposanten met vork heftrucks verschijnen. Machines voor tal van bedrijven. In de overige expositiehallen op het Croeselaanterrein bevinden zich de branche-machines. Totaal zijn er 48 inzendingen, waarvan bijna de helft uit West-Duitsland afkomstig is. Er wordt een overzicht geboden van o.a. machines en gereedschap pen voor de textiel- en confectie-in- dustrie, de grafische nijverheid en de schoen- en lederindustrie alsmede voor bakkeryen, slagerijen en brand- stoffenhandel. Sector consumptiegoederen. De sector consumptie-artikelen en lichte gebruiksgoederen zal totaal 1356 inzendingen omvatten, die on dergebracht worden in de expositie gebouwen op het Vredenburg. De grootste afdeling wordt hier gevormd door de groep huishoudelijke artike len met 174 Nederlandse en 120 bui- ANDERHALF JAAR VOOR POGING TOT DOODSLAG. De rechtbank te Dordrecht heeft de Strijenaar Jacob de G., die in 's-Gravendeel enkele schoten had ge lost op de vader van zyn meisje die bezwaar had tegen zyn omgang met zijn dochter veroordeeld, ter zake van poging tot doodslag, tot an derhalf jaar gevangenisstraf, met ver nietiging van het geweer. tenlandse inzendingen, bestaande uit o.a. de nieuwste collecties stofzuigers, huishoudmachines, koelkasten en wasmachines. In de afdeling die daarop aansluit worden geëxposeerd glas en aardewerk, kunstn ij verheids artikelen, luxe huishoudelijke arti kelen, rokersbenodigdheden en reli gieuze artikelen gezamenlijk 180 in zendingen omvattend waarvan 132 van Nederlandse firma's. Een uitgebreide afdeling is ook die van speelgoed en sportartikelen, 188 firma's zijn in deze groep vertegen woordigd, waarvan o.a. 85 afkomstig uit Nederland, 53 uit West-Duitsland en 22 uit Groot-Brittannië. De afdeling toiletartikelen, parfu merie en cosmetica bestaat uit 136 inzendingen, de groep lederwaren uit 121 inzendingen, de groep wo ninginrichting en kleinmeubelen uit 125 inzendingen waarvan verreweg de meeste, namelijk 108, van Neder landse firma's zyn. 91 Firma's expo seren goud, zilver, byouterieën en uurwerken, 66 firma's textielwaren en mode-artikelen. 89 Fabrikanten en handelsondernemingen komen op de Najaarsbeurs uit met radio- en televisietoestellen, electro-acoustische apparaten en muziekinstrumenten. Rijkswaterstaat gaat de viaducten van Rijksweg No. 4, Amsterdam- Den Haag, onderhanden nemen. De rijweg op de overbruggingen wordt breder, de middenberm smal ler. Ook wordt het betonnen verho- ginkje langs de leuningen bij de weg getrokken. Rijkswaterstaat is er van overtuigd, dat een ideale toestand op deze ondeugdelijke viaducten hier door niet ontstaat, maar in elk geval wordt enige verbetering bereikt. Begonnen wordt met de overspan ningen van Bennebroekerweg en Venneperweg, dus die over twee kleine dwarswegen. Het werk is al aanbesteed en zal binnenkort worden gegund. De rijweg tussen middenberm en leuning, die nu op iedere strook zes meter breed is, zal 7.25 m. wor den. Van de middenberm blijft slechts een smal perronnetje over. Hiermee wordt iets teniet gedaan van het euvel der flessehalsvorming Op de viaducten. Zoals men weet vervolgt „Het Vrije Volk" zijn moderne wegen bouwers met deze kort voor de oor log gebouwde overspanningen aller minst tevreden. In de eerste plaats zyn ze verkeerd ontworpen, omdat het beter is de se cundaire weg met een viaduct over de hoofdweg te leiden, dan omgekeerd. Bij de bouw van Rijksweg No. 2 is hiermee rekening gehouden. Nu werken de viaducten van No. 4 onder andere 's avonds verblinding in de hand, die niet door beplanting op de middenberm kan worden ver hinderd, al heeft men bij de bruggen dan al extra-hoge heesters geplant. Voorts zijn de viaducten te smal, en in de derde plaats sluiten de op ritten slechts op de brugdekken aan. Aan het laatste zal ook iets wor den gedaan. De .kattenruggen" krijgen een straal van duizend me ter. Nu is deze slechts 260. De smalle brug over de Ringvaart bij Amsterdam wordt van een nieuw wegdek voorzien. Dit werk is in vol le gang. Het brugdek zal weer van hout zijn, maar daarover komt een bi tumineuze slijtlaag, die minder slip gevaar zal opleveren dan de planken. Bankbediende beschuldigd Tegen een 34-jarige bankbediende uit Goes heeft de officier van justitie bij de Middelb. rechtbank wegens verduistering van 50.000 een ge vangenisstraf van drie jaar met af trek geëist. Op Zaterdag 3 April j.l. bood ver dachte een aangetekende zending van zijn bank aan op het postkan toor te Goes. De Maandagmorgen daarop ontving men in Goes de me dedeling, dat in Amsterdam slechts een zending waardeloos papier en karton was aangekomen. Op grond van verklaringen van getuigen-deskundigen en volgens een z.i. logisch sluitende redenering acht te de officier verduistering bewezen, waarbij de bankbediende als de da der beschouwd moet worden. Ver dachte zelf ontkende hardnekkig. Zijn verdediger concludeerde tot vrijspraak. Niet alleen de bankbe diende kwam volgens zijn redene ring als verdachte in aanmerking, doch het gehele bankpersoneel en het PTT-personeel. Het geld en de originele enveloppe zijn nog steeds niet terecht. Wel is bewezen, dat er geen verwisseling is geschied tussen Goes en Amsterdam. Verdachte vertelt.' Verdachte die als eerste gehoord werd door de president werd uitvoe rig ondervraagd over zijn doen en laten tussen half een en een uur op de bewuste dag. In het postkantoor heeft hij naar hij verklaarde, de en veloppe met het pakje aan de amb tenaar ter hand gesteld. Hij hoefde niet te wachten. Ook heeft hij nog een stuk uit zijn eigen postbus mee genomen en met de postambtenaar gepraat. Een meisje, dat ook op de bank werkt zag hem uit het post kantoor komen. Daarna heeft hij, zo verklaarde hij, nog een gesprek met de makelaar gevoerd en toen ging hij terug naar kantoor. Hier toonde de procuratiehouder zich nogal ont stemd over zyn lange uitblijven. Speculant. De president ging uitvoerig de be zwarende omstandigheden voor ver dachte na. Op de vraag van de pre sident of hij schuld wilde beken nen, antwoordde de bankbediende Acht Canadezen door geluidsmuur Gistermiddag hebben acht Cana dese Safere straaljagers die voor de luchtmachtoefening „Lucifer" op de vliegbasis Volkel waren gestation- neerd, gezamenlijk de geluidsmuur doorbroken. Dit geschiedde op een hoogte van 40.000 voet, en veroor zaakte een serie harde knallen. Het doorbreken van de geluidsmuur vormde een onderdeel van een inte ressant vliegprogramma, dat tijdens de op de vliegbasis gehouden ouder dag aan enkele honderden belang stellenden werd aangeboden. De acht Canadese Sabres vlogen onder lei ding van luitenant Wood. Vier Ca nadese piloten gaven met hun Sabres een demonstratie stuntvlie- gen. Het Nederlandse stuntteam van het 326ste meteor-squadron van Twenthe onder leiding van. luitenant Fleuren gaf zijn vierde show. De be langstelling voor deze vliegdemon- stratie was zeer groot. Honderden hebben buiten de grenzen van de basis de verrichtingen der vliegers gevolgd. Na de geslaagde Actie „Voor God" welke actie reeds thans geheel is geliquideerd, moest de toewijzing van het uitgeloofde neonkruis plaats vinden. Zoals men zich zal herinne ren, werden in de 8000 dozen (welke elk 250 loten bevatten) 8000 speciale kaarten voor de collectanten en col- lectrices gestoken. Aan tien van de ze kaarten was een origineel geheim verbonden en de bezitters van dit geheim ontvingen niet alleen een persoonlijke prijs, maar ook de kans voor de parochie het door de EHBO uit te loven neonkruis te bemachti gen. Na een plaats gehad hebbfnde verloting onder de tien bezitters van de zgn. geheime kaarten, te weten: Baarlo, Grouw, Huybergen, Kruis land, Loon op Zand, Nes (Ameland), Roosendaal, De Steeg, Tilburg, Wehe blykt, dat het neonkruis zal worden geplaatst op de kerktoren van Irn- sum—Grauw in Friesland. Luidkeels protest Een klagelijk gemiauw maakte in de loop van Woensdagnacht en Don derdagmorgen de politiemannen van een post in Amsterdam danig van streek, want hoe men ook zocht, ner gens was een poes te bekennen en doorlopend klonk het klagende ge luid „ergens" vandaan. De politiemannen gingen peinzen over al de griezel-histories, waarin de kat een hoofdrol speelt en ten slotte schijnen ze bij Edgar Allen Poe beland te zijn, want plotseling herinnerde een van hen zich, dat korte tijd geleden een luchtkoker dichtgemetseld is. Met bijlen breekijzers toog men aan de arbeid en inderdaad kwam even later een tot het been verma gerde poes uit het opengebroken gat te voorschijn. Het beestje schijnt vlak voordat het gat gesloten werd, naar binnen gewipt te zijn en daar eerst een poos met het vangen van muizen zoek ge- OPBRENGSTSCHATTINGEN LANDBOUWGEWASSEN. De voorlopige indruk is, dat de op brengsten voor de landbouwgewas sen dit jaar niet ongunstig zullen zijn. Althans, wanneer rekening wordt gehouden met de omstandig heid, dat de oogst in dit seizoen on der zeer ongunstige omstandigheden moet worden binnengehaald. Niettegenstaande de talrijke sterk gelegerde percelen, is de voorlopige opbrengstschatting van rogge met 2850 kg/ha 200 kg hoger dan in 1953. Er staat echter nog een groot per centage van de rogge op stam of in hokken op het veld, zodat deze schat ting als zeer voorlopig moet worden beschouwd. De opbrengst van de wintergerst (3100 kg/ha) valt mee, al wordt deze 300 kg/ha lager ge schat dan in 1953. De oppervlakte is dit jaar echter zeer gering. De koolzaadopbrengst (2600 kg/ha) is goed, daar het gewas dit jaar in het algemeen weinig te lijden heeft gehad van ziekten. Ook de schattin gen van karwijzaad en spinazlezaad, waarvan de opbrengst wordt geschat op resp. 1800 kg en 1650 kg per ha, zijn in vergelijking met de laatste jaren kunstig. Het vezelvlas heeft de verwachtingen overtroffen. De kwa liteit valt echter tegen. De vroege aardappelen hebben een opbrengst van 22100 kg/ha gegeven. De pootaardappclen een wat lagere dan in de voorgaande jaren, nl. con sumptie- en voer- 18850 kg/ha en fabrieks- 18450 kg/ha. Er is echter slechts een gering aantal percelen gerooid. Op de overige percelen heeft men het loof getrokken, geklapt of doodgespoten. Tussen de verschillen de rassen komen grote opbrengst- verschillen voor. In het algemeen is de sortering te grof. zodat er weinig aleverbaar pootgoed is. bracht te hebben. Toen de muizen tenslotte een ander huis tot woning kozen, begon de toestand benard te worden. Het beestje is aan een asyl ter verzorging overgedragen. OPPERWACHTMEESTER BELEDIGD. Geruime tijd heeft de Dordtse recht bank zich gisteren bezig gehouden met de zaak tegen de Dordtenaren G. M. en P. V., resp. houder van een in formatiebureau en electroinstallateur, die de eer en goede naam van de opperwachtmeester der Koninklijke Marechausgsee W. Beekman hebben aangetast. M. had op verzoek van V. aan de commandanten van B. een brief ge schreven, waarin werd verteld, dat een radiotoestel, dat V. aan bruikleen had gegeven, spoorloos was onder hilariteit dat hij „er helaas geen aandeel in had". Er is in onze strafrechtspraak geen bekentenis nodig, zo hield de president verdachte voor. U zat al in moeilijkheden door uw specula ties. Volgens uw berekening was uw effectenbezit i 16.000, maar de schuld aan de bank was f 13.000, en bere kent men de werkelijke winst van dit gescharrel, dan is die nog maar zeer gering. Al deze bezwarende om standigheden voeren de verdenking in uw richting. Verdachte: „Ik denk er anders over". Scheikundig onbewijsbaar. Als getuige werd gehoord de 35- jarige opperwachtmeester uit Den Haag, L. E. van Dijk, die het onder zoek heeft geleid in samenwerking met de gemeentepolitie te Goes en de postrecherche te Amsterdam. Volgens deze getuige is het duidelijk dat er geen enkel lek is bij de post. De enveloppe, die uit Goes is ver zonden, is ook in Amsterdam aange komen. De directeur van het bijkantoor te Goes van de betrokken bank kon weinig vertellen dat nieuw licht wierp op deze zaak. Een andere getuige, drs. A. H. Witte van het scheikundig gerechte lijk laboratorium van het Ministerie van Justitie verklaarde, dat door proeven met het speeksel in de ge bruikte lijm is aangetoond, dat ver dachte tot dezelfde bloedgroep be hoort als de kassier en de jongste bediende. „Bewezen". Wel is er aangetoond, dat de drie lakstempels op de vervalste, in Am sterdam aangekomen enveloppe, niet op dezelfde, wijze waren aangebracht als in Goes op de bank gebeurd was. Ook was de lijm van een andere sub stantie. Bovendien was aangetoond, dat het zeer gemakkelijk is de lak stempels te doen sluiten door ge bruik van velpon. De lakstempels waren dus van te voren klaarge maakt om later met velpon gesloten te kunnen worden. De officier concludeerde ten slotte dat verduistering is bewezen. Ver dachte is de enige die een half uur alleen met de enveloppe is geweest. Hy toonde aan, dat de mogelijke an dere verdachten als de kassier en de jongste bediende, moeten worden uitgesloten, zij waren nimmer alleen. Verwisseling van de enveloppen op het bureau van de kassier is even eens niet mogelijk geweest. Voorts noemde de officier de persoonlijke omstandigheden van verdachte. De verdediger bestreed het „tijd schema" van de officier en achtte het onjuist, dat deze persoonlijke omstandigheden als bewijsvoering aanvoerde. Hij kwam tot de conclu sie, dat verduistering noch diefstal kon worden bewezen en vroeg vrij spraak. Uitspraak op 17 September. „De grotere waardering, die de vak arbeider in het buitenland geniet, kan voor deze een stimulans tot emi gratie betekenen. Het moet duidelijk zijn, dat hèt afvloeien van een aantal vaklieden naar het buitenland een remmende invloed op onze industria lisatie zal uitoefenen". Dit verklaarde prof. ir. F. M. Roe- terdink, algemeen adviseur van het Philips-concern in zake opleidings vraagstukken, op een persconferen tie ter inleiding van de najaarsbeurs. De noodzaak van toenemende in dustrialisatie, zo had de spreker te voren betoogd, heeft als gevolg dat onze industrie over een voldoend aantal gekwalificeerde vakarbeiders moet kunnen beschikken. Aan de hand van grafieken liet spr. zien dat in het tijdvak 1939 tot '52 een verdrievoudiging is opgetre den in de aantallen jaarlijks gediplo meerden van de Technische Hoge school en van de M.T.S.'ers, terwyl het aantal jaarlijks gediplomeerden van dagambachtsscholen in ditzelfde tijdvak slechts met een factor 1.7 is verhoogd. Dit verhoudingscijfer wijst er op, dat er nog een sterke uitbrei ding van het lager technisch onder wijs zal moetefi plaats vinden. Spr. becijferde, dat thans, tegelij kertijd met elke afgestudeerde inge nieur en MTS'er slechts 2 yx poten tiële vakarbeiders in de maatschap pij treden die een eindgetuigschrift van een leerlingstelsel hebben. In landen, die eeder zijn geïndustriali seerd ligt deze verhouding veel gun stiger. De opleidingen voor de vakbe- Raadsel van Enschede blijkt ontoerekenbaar „Rollins", die thans in het R. K. Ziekenhuis te Enschede is opgeno men en zich voor Amerikaan uit geeft, is in werkelijkheid de Oost- verdwenen. B. had gemeend zo van I Duitser Edwin Fischer, zo is thans verduistering te worden beticht en 0ok door het „Landeskriminalamt" te had daarom een aanklacht ingediend. I Wiesbaden medegedeeld. De officier van justitie, mr. J. E. Visser, laakte het gedrag der ver dachten en eiste tegen ieder een maand gevangenisstraf. Mr. G. J. W. van Tricht Jr., pleitte vrijspraak, daar door het inlichten van de superieuren van B geen rechtvaardigheid was gegeven aan het vermoeden van verduistering. De verdachten beoogden slechts te we ten te komen waar het toestel was gebleven. Over 14 dagep zal de rechtbank uit spraak doen. Toch eten Een oud deel van de Rotterdamse binnenstad is een groot gebouw rijk, waarin een tandeninstituut gevestigd is, dat vooral in België reclame maakt. Autobusbezitters uit alle de len van België ondernemen aparte reizen naar de Maasstad, zo groot is dikwijls het aantal gegadigden. Want de aankondiging dat 's morgens de mond tandeloos wordt gemaakt en men 's middags met een mond vol (nieuwe) tanden naar huis kan te rugkeren, trekt velen aan. Als de mensen in de erote pauze echter door de stad wanaelen, is de lunch natuurlijk een heel probleem. Een eethuisje in de buurt van het instituut meent er echter wat op ge vonden te hebben. Met grote letters liet de eigenaar in zijn etalage in het Frans de mededeling plaatsen, die vertaald aldus luidt: „Voor hen, die zonder tanden lopen hebben wij pu ree en Amerikaanse biefstuk voor radig". Naar verluidt zou een con current van hem er nu aan denken om karnemelksepap te gaan aanbe velen, maar hij aarzelt vanwege de vrees, dat hij met zijn „bouillie de lait de beurre" blyft zitten, omdat na het trekken van een gebit de lust tot eten meestal voorlopig verstek laat gaan. kwaamheid zullen moeten worden uitgebreid en op hoger niveau ge bracht, zeide spreker, maar daar naast zal aandacht dienen te worden geschonken aan de waardering van de maatschappelijke positie van de vakarbeider. De vier uit Rotterdam-Zuid ver miste jongens zijn terecht en de hel derziendheid van de helderziende, die helder zou gezien hebben dat zij in Parijs waren, op weg naar Mar seille, is even helder als koffiedik gebleken. Mohammed Nagi met zhn drie kornuiten zijn niet in de strik ken van een ronselaar voor 't vreem delingenlegioen verward geraakt, maar gingen op 2 Augustus met de „Zuiderkruis" als verstekeling het zeegat uit met bestemming New York. Ze zijn reeds de volgende dag entdekt en de kapitein van de .Zui derkruis" heeft daarop aan zijn re derij geseind, dat het viertal zich in goede gezondheid aan boord bevindt en wel weer terug zal keren. De Hol- land-Amerika-lijn heeft de politie en het directoraat-generaal voor de Scheepvaart gewaarschuwd. Hoe het mogelijk is dat de ouders na zovel dagen nog niet op de hoog te waren is een vraag, die velen zich stellen. DODELIJKE VAL VAN DAK. Bij de werf „De Nieuwe Water weg" in Schiedam is de 23-jarige glas zetter A. J. van Steel uit de Raep- horststraat te Rotterdam op het dak van een machinehal door een wind vlaag uit zijn evenwicht geraakt, toen hy er een plaat gewapend glas moest monteren. Hij viel door een eternietafdekking en kwam met het hoofd op een achttien meter lager gelegen betonvloer terecht en was on middellijk dood. MARIA-HULDE BIJ HASSELTSE KAPEL. In Tilburg zal op Zaterdagavond 11 September een grootse Maria-hul- de gehouden worden bij de eeuwen oude bedeplaats van deze stad, de Hasseltse kapel. Vanaf alle parochie- king geweest. Kasset beschikt men - 'efworft over een foto van hem, waarop z.jn kend enkele duizenden - tetona» (dit eebeurt met Amen- kaai.s£,n in d(, hand „aar de om_ nz.) reects j streeks 1400 gebouwde Hasseltse ka- maien is peji waar Maria sinds eeuwen ver eerd wordt. Volgens deze Duitse politie-instan- tie is Fischer, sedert hij in 1944 uit de Duitse Wehrmacht deserteerde, herhaaldelijk met de politie in ver schillende Duitse steden in aanra- voorkomt. Verscheidene Fischer in psychiatrische inrichtin gen verpleegd, aldus het Landeskri minalamt verder, maar hy is daaruit telkens weer ontvlucht. ST. PAULUSABDIJ KRIJGT NIEUWE KAPEL. De Benedictijnen van de St. Pau- lusabdij te Oosterhout (NB) gaan binnenkort een plan uitvoeren, dat reeds dateert van kort na de eerste wereldoorlog. Zij gaan n.l. aan hun abdij een nieuwe kapel bouwen. Reeds volgende week zal aan het reusachtige werk begonnen worden. De bouw is gegund voor 337.110. Architect is de heer Sluymer uit En schede, die reeds meerdere kerken heeft gebouwd. De nieuwe kapel, die aan de noordzijde van het bestaan de complex zal verrijzen, zal 45 me- - T ter lang worden. Ten dienste van de ?ch?p VM>. Lu.!l.'} {China) zal m de monniken zal zij worden verbonden Z. H. Exc. Mgr. W. P. Mutsaerts, bisschop van den Bosch, zal op het plein vóór de kapel een predicatie houden. Daarna zullen als apotheose alle kaarsen als een pyramide rond het kapelletje worden geplaatst. De zieken van het Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg zullen, door aanleg van telefoonverbindingen, de gehele plechtigheid kunnen volgen, terwyl zij ook in de gelegenheid gesteld zui len worden aan de kaarsen-hulde deel te nemen. De organisatie van deze Maria- hulde is in handen van de Pax Chris- ti-Beweging. De huldiging van Maria is bedoeld als een bede om hulp voor de noden van de mensheid in deze tijd. WIJDINGEN IN ALVERNA Mgr. Const. Kramer, O.F.M., b!s- met de huidige -kapel. De bedoeling is, dat er 14 altaren een plaats in zullen krijgen. De nieuwe kapel zal ruimte bieden aan 160 gasten en op het verhoogde koor zullen 110 monniken kunnen plaats nemen. Men hoopt het bouwwerk in 1955 gereed te kunnen maken. Men moet de totstandkoming van deze nieuwe kapel zien als een on derdeel van de noodzakelijke uit breiding van de abdy. Noodzakelijk uit tweeërlei oogpunt. Eerst en voor al wegens de toename van het aan tal monniken, maar bovendien om dat ook de toeloop van gasten en be zoekers steeds groter wordt. kerk van het Minderbroedersklooster Alveroa te Wijchen op Vrijdag 10 September de tonsuur en op Zater dag 11 September a.s. de mindere orden toedienen aan de eerw. fraters O. Uiterwaal, J. Postma, 'M. Wienk, P. Jansen, H. Barnhoorn, S. Gotten- bos, S. van Dam, H. Loeffen, M. Ver meulen, O. Hogema, A. Nachbar, O. van der Zee, C. Zwartjes, T. Teepe, G. Wijnhoven en C. de Soomer, al len van de orde der paters Francis canen en bovendien op 10 Septem ber nog de tonsuur aan de eerwaar de fraters A. van der Staak, C. Vink en A. van der Zalm, allen van de congregatie van het Allerheiligs' Sacrament.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8