Laatste lege nis in St. Petruskerk door beeld van Pius X verfraaid 3).e Moeder Qods Rijnlandse gemaal te Katwijk werd gisteren officieel in gebruik genomen I Mr. Slagter werd benoemd tot Officier in Orde van Oranje Nassau 4 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 „Moge dit gemaal bijdragen tot de welvaart en bloei van deze land streek", met deze woorden besloot mr. Slagter, dijkgraaf van Rijnland, gistermiddag te Katwijk zijn feest rede ter gelegenheid van het 750- jarig bestaan van het hoogheemraad schap. Nauwelijks één minuut later daverde de machinehal, waar hon derden genodigden bijeen waren ge komen. Met een druk op de knop had de dijkgraaf het nieuwe gemaal in werking gesteld. In zijn rede was mr. Slagter uit voerig ingegaan op de historie van het hoogheemraadschap, waarbij hij de grote figuren herdacht, dat niet alleen de grondslagen voor Rijnland legden, maar ook belangrijke dijk en andere waterstaatswerken onder namen. In het tweede gedeelte van zijn toespraak ging spreker op de objecten in, welke Rijnland de laat ste jaren ter hand heeft genomen o.a. bestrijding van de vervuiling van het oppervlakte-water, verbete ring der boezemwaterkerende kaden en de verstrekking van boezemwater aan Delfland ter bestrijding van het verziltingsgevaar in het Westland. Hierna vertelde mr. Slagter enkele technische gegevens betreffende het nieuwe Katwijkse gemaal en de be tekenis van de totstandkoming er van. Verrassing. Namens de minister van Verkeer en Waterstaat werd het woord ge voerd door de directeur-generaal van de waterstaat, ir. A. G. Maris. Deze spreker ging nog verder in de ge schiedenis terug en besprak de wa- terschapszorg uit de tijd van vóór Rijnland. Hij schetste de groei van de waterschappen, die tenslotte uit dit eerste streven geboren werden en sprak als zijn overtuiging uit, dat de huidige waterstaat wortelt in Rijn land. Het is een taak van de waterschap pen, om met de tijd mee te gaan en de inrichtingen op peil te houden. Dit moderne gemaal zal weer meer zekerheid bieden. Tenslotte richtte ir. Maris zich tot de dijkgraaf, mr. Slagter, die aan dc 'top van het hoogheemraadschap staat. Het is voor mij een buitenge wone eer, zo zeide spreker, u te kun nen mededelen, dat het H. M- de Ko ningin heeft behaagd u te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Een hartelijk applaus klonk op, toen ir. Maris de versierselen, welke aan deze koninklijke onderscheiding verbonden zijn, aan de dijkgraaï overreikte. Water naar de zee. Mr. Kesper, de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, die tevens sprak namens zijn ambtgenoot uit Noord-Holland, vond het moeilijk om ook nog eens in de geschiedenis te stappen. Er is in deze dagen veel ge sproken en geschreven over de his torie van Rijnland en het zou water naar de zee dragen zijn, indien ik daar ook nog. eens aan zou beginnen. Hoewel zo vervolgde hij onder gróte hilariteit water naar de zee dragen geheel in de lijn van het ju- De dijkgraaf van Rijnland, mr. J. Slagter, stelt het nieuwe gemaal in werking. Foto v. d. Horst. bilerende hoogheemraadschap ligt. De zoveel jeugdiger provincie heeft altijd met eerbied opgezien tegen het oude, waardige Rijnland en zij vindt het prettig steeds zo'n goede samen werking te mogen hebben. Ik feliciteer u met dit jubileum en het nieuwe gemaal, en u mr. Slagter heel bijzonder ook met uw konink lijke onderscheiding. Moge de pret tige verstandhouding tussen Rijn land en de provincie bestendigd blij ven. Bijzonder steekspel. Namens alle naburige hoogheem raad- en waterschappen sprak de dijkgraaf van Schieland, mr. N. v. Hasselt, die bij dit jubileum wilde getuigen van de trots betreffende de zelfstandigheid der waterschappen op het gebied van belastingen «n hoogte der waterkeringen. a Dat er zuinig wordt omgesprongeft Wérken Leiden en vele anderen. met de openbare middelen blijkt 'weer eens uit het feit, dat hier twee feestelijke gebeurtenissen zijn samen gekoppeld. U had er hooguit zo vervolgde de dijkgraaf onder luid gelach nog een steekspel voor dijkgraven met Rijnlandse roeden bij kunnen voegen, eventueel met voor giften voor de verhouding tussen semi-profs en beroepsdijkgraven. Na dit grapje haalde spreker nog enige historische feiten aan en bood daarna zijn gelukwensen aan. Mr. Woldringh v. d. Hoop, burge meester van Katwijk, dankte voor het fraaie gebouw, dat aan zijn ge meente was toegevoegd. Spreker hoopte, dat Katwijk nog eens mocht beleven, dat er een open verbinding komt met de zee. Aardig geschenk. De laatste spreker was de heer v. Blitterswijk, voorzitter van de per soneelsvereniging van het hoogheem raadschap in het district Katwijk. Spreker was verheugd over de tot standkoming van het nieuwe gemaal, maar meende, dat het niet gemakke lijk zou zijn de gedachten helemaal los te maken van het oude gemaal. Daarom had het personeel besloten een pasteltekening van het interieur van het oude gemaal als aandenken aan te bieden. U ziet op deze tekening, zo zeide hij tot mr. Slagter, de oude stoom machine, die in de loop van haar ac tieve leven 4.360.417.500 liter water heeft weggemalen. De wnd. dijkgraaf, mr. Naayens, feliciteerde mr. Slagter met zijn ko ninklijke onderscheiding. Burgemeester jhr. mr. Von Fisenne uit Warmond, die de leiding van deze middag had, kondigde als laatste spreker mr. Slagter aan, die na zedankt te hebben voor de konink lijke onderscheiding alle sprekers in het kort beantwoordde. Tot slot van de plechtigheid begaf het gehele gezelschap zich naar bui ten, waar het beeld van Willem I, Graaf van Holland, vervaardigd door prof. Wenckebach, werd onthuld door ir. Maris. Na deze plechtigheid reed het ge zelschap naar Leiden, waar in het Gemeenlandshuis gelegenheid was het bestuur met het jubileum geluk te wensen. In het prachtig met bloemstukken gesierde gebouw za gen wij o.m.: mr. J. J. R/Schmal, lid Ged. Staten van Zuid-Holland; de heer S. H. van Ybergen, lid Prov. Staten, prof. mr. van Bemmelen, rector magnificus der Leidse Univer siteit; dr. D. Kedde, directeur Ge neeskundige Dienst Leiden; de wet houders van Katwijk H. P. Bloot en D. C. van Leeuwen; de heer Boek hoven, gem. secr. Katwijk; ir. D. A. van Heijst, ondervoorz. comm. zee haven Katwijk; ir. L. T. v. d. Wal, lid idem; de heer D. F. A. Meerburg, lid idem; de heer J. Varkevisser, hoofd kustwacht Katwijk; mr. J. Bool, lid commissie afvalwater zui vering; ir. D. Boogert, dir. Gem. Direct aansprekende sobere vorm De St. Petruskerk heeft gistermid dag met de plaatsing van het nieu we beeld van de H. Pius X een aan winst gekregen, die het interieur van onze modernste en lichtste Leid se parochiekerk completeert en ver fraait. In de nis in de rechterbeuk, die tot dusver een lege oogkas ge leek, heeft het prachtige in gebak ken witte pijpaarde uitgevoerde beeld van dom. Jac. van der Mey O.B.S. een waardige plaats gevonden. Het beeld, dat ongeveer twee meter hoog is, geeft de grote heilige weer De directeur-generaal van de water staat, ir. Maris, onthulde het fraaie beeld van Graaf Willem I van Hol land. Foto v. d. Horst. in eenvoudig pauskleed, zegenend volgens zijn waardigheid met twee vingers van de rechterhand, de lin ker losjes spelend met het kruis. Het gezicht draagt een uitdrukking van joedheid en bezorgde ernst. Het is een beeld dat iedereen direct zal spre ken van de grote mens die Sarto was. Geen wassenbeeldengeknoei of onbe grijpelijk experimenteel werk, maar de directe uitbeelding van grote men selijkheid die het wezen van elke kunst raakt. In een week tijd. Dom van der Meij van wie zich ook een Mariabeeld in de St. Petruskerk bevindt, heeft het beeld cylindrisch opgebouwd rond een steunende staaf van klei, waarmee het hier en daar met verbindingsbrugjes verbonden is. Het corpus werd opgetrokken in een week tijd. Het treffen van de juiste gezichtsuitdrukking vergde de kunstenaar echter bijna veertien da gen. Het beeld wordt bekroond door een eenvoudig aureool, welke de Wat lezers schrijven HERINNERING AAN KEVELAER. Noordwijkerhout, 1 Sept. 1954.. Toen ik voor 40 jaar terug een eer ste retraite meemaakte, werd mij gevraagd een klein ingezonden stuk je te plaatsen in de Leidse Courant bij wijze van propaganda voor de goede zaak. Nu ik voor 't eerst met andere pelgrims een le reis mee maakte naar Kevelaer, heb ik die zelfde gedachte. Niet als reclame voor de een of ar.dere processie of reisgezelschap, maar enkel om iets mee te delen aan anderen, die dat genot nog niet mee maakten. Niet elke pelgrim zal mee maken dat iemand voor de 50e keer een beêvaart meemaakt en daar voor gehuldigd werd. Wij smaakten die belevenis; ook van iemand die voor ce 25e keer ter beêvaart ging. Wij bekennen het: we kwamen onder de indruk, toen monseigneur de medail le met eigen handen de jubilarissen omhing en hen toesprak- Maar dat niet alleen. Ook als men ziet dat óp één dag meer dan 30.000 piannen en vrouwen biddend door de straten gaan, met vaandels en banieren. Daar ziet en hoort men bidden. Indien bovenstaande mag meewer ken tot deelname (over 't algemeenY van bedevaarten naar bovengenoem de genade-oorden is schrijver ruim schoots beloond. P.>. ruimte in de nis prachtig breekt en een stijlvolle dieptewerking geeft. Naast het Piusbeeld staan twee kandelaars, eveneens van gebakken klei, waarin de strekking van de vier encyclieken, die door Paus Pius X werden uitgegeven in enkele woor den ingewerkt is. Een grote vaas, waarin bloemen tot meerdere eer van de heilige kunnen worden ge plaatst, completeert deze waardevolle aanwinst voor het interieur van de St. Petruskerk. IN VELERLEI VERSCHIJNING*) (Foto: v. d. Horst) Opname uit de St. Lodewijkskerk te Leiden Maar vóór de dingen gingen spreken, de dieren bij den voederbak, hief Qod de hand op tot een teken en Qod sprak: „mijn Dochter, vóór het licht geboren. mijn Moeder, onder allen uitverkoren en als het kind wil schreien legt hij *t teder in de armen van zijn Bruid en gaat en staat en hoort van verre: hoe 't Kind zich gretig aan de Moeder hecht en gaat dan groot naar buiten, naar de sterren en zingt de nacht vol goddelijk geluid Jac. Schreurs M.S.C. Speeltuin Oosterkwartier Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Speeltuinvereniging „Oosterkwartier" recipieerde het be stuur gisteravond in het clubhuis van de vereniging aan het eind van de Borneostraat. Temidden van een schat van bloemen mocht het daar de gelukwensen in ontvangst nemen van afgevaardigden van de Nuso, de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen, Leidse Jeugd Actie, Woning bouwvereniging „De Eendracht", Korfbalvereniging Vicus Oriëntis en De Algemene, de Nederlandse Inva- lieden Bond, de Algemene Ned. Ge heelonthouders Bond de Volkstuin vereniging „Ons Genoegen", de Dah liavereniging „Johan Mater", de Zwem- en Polovereniging „De Zijl", zusterverenigingen en vele anderen. In een toespraak gaf de voorzitter van „Oosterkwartier", de heer G. van Hooven, een beknopt overzicht van de voorbij gegane jaren. In een hartelijk speechje huldigde spreker vervolgens de dames De Graaf en De Vogel, die nu al meer dan twintig jaar haar krachten aan dit mooie jeugdwerk gaven. Hij over handigde beider een tinnen vaas met bloemen. Mevrouw H. Verver bood namens de leidsters een electrische klok aan. Het cadeau van de feestcommissie blijft voorlopig nog een verrassing; het zal hedenavond tijdens de fees telijke viering in de Stadsgehoorzaal worden aangeboden. Vervolgens was het woord aan de jeugd van Oosterkwartier. De ver schillende clubjes vertelden de aan wezigen in dichtvorm over hun bezig heden. Vanmiddag wordt de kinderen een feestmiddag aangeboden in de Stads gehoorzaal. Fontein springt weer ais van ouds De uit 1693 daterende fontein op de Vismarkt, alwaar ten behoeve van de visverkopers gesticht, had se dert lange jaren een wat vreem- soortig systeem van spuiten door middel van kleine, onregelmatig sproeiende instrumenten, welke er bij feestelijke gelegenheden boven op werden geschroefd. Op verzoek van de Vereniging „Oud-Leiden" heeft de dienst dei- Gemeentewerken op voortreffelijke wijze de oorspronkelijke staat, wel ke uit oude afbeeldingen nog be kend was, weer in ere hersteld. De originele uitmondingen van de spu wers en andere plastische ornamen ten waren nog grotendeels aanwe zig, zodat thans het water op royale wijze omhoogspuit en langs dit fraaie monument neerklatert. Het stralen- spel komt de architectuur van deze merkwaardige fontein op verras sende wijze ten goede. Ter gelegenheid van de feestelijk heden van het hoogheemraadschap van Rijnland spuit de fontein Vrij dag en Zaterdag van hall twaalf tot 1 uur.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7