Gisteren nog een bronzen medaille voor Geertje Wielema op 100 meter Weer een benauwde Nederlandse waterpolozege: 7-6 op W. Duitsland De «Ster van de week' MAREL'S pond ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De Europese zwemkampioenschappen TurUn 3/9. (Van een speciale A.N.P.- verslaggever). De finale van de 100 meter vrUe slag dames heeft geen ver rassingen opgeleverd. Katalin Szoke, die In 1.05.8 eerste werd, heeft daarmee la ten zien ook buiten Boedapest tot fan tastische prestaties In staat te z(Jn. TU- dens de studentenkampioenschappen, die ongeveer een maand geleden in de Hon gaarse hoofdstad werden gehouden, was zij met Judith Ternes ruim onder de 1 min. 6 sec. gebleven. De 20-jarige echtgenote van de Hon gaarse polospeler Markovits veroverde de titel in een race, waarin zij feitelijk alleen maar rekening had te houden met haar langenote en rivale, de vier jaar oudere medische studente Judith Ternes. Geertje Wielema, die in de serie 1.08.3 had laten afdrukken, was niet meer dan een gevaarlijke outsider. Lang duurde het voor voldoende stilte in het weer volledig bezette stadion was ver kregen en nerveus stonden de 8 meisjes naast hun startblokken te wachten tot het pistool omhoog ging. Ragnild Hve- for stond tussen Geertje Wielema en udith Ternes in, daarnaast Katalin Szo- ke, de Duitse Gisela von Netz en Josette Arène. de vrije slag zwemster van de Franse wereldrecord-estafetteploeg. Op de buitenbanen zwommen de lange An gela Barnwell en Ingrid Künsel van West-Duitsland. Onmiddellijk hadden de Hongaarse zwemsters de leiding geno men. Katalin Szoke met haar krachtige beenslag gelijk een buitenboord-motor, Judith Ternes licht zwemmend en hoog op het water liggend. In derde positie volgde Geertje Wielema en Gisela von Netz. In dezelfde volgorde werd gekeerd. Szoke Iets voor Ternes, de Nederlandse vertegenwoordigster in deze finale ge lijk met de Duitse Gisela. 30.7 Sec. werd voor Katalin Szoke genoteerd na de eer ste 50 meter, waarmee vast stond, dat een zeer goede tijd door de Hongaarse zou worden gemaakt. Op de laatste baan liep zij centimeter na centimeter op Ju dith Themes uit, terwijl de Hilversumse zwemster zich van Gisela von Netz los maakte. Het was een goed gezwommen wedstrijd voor Geertje Wielema, die met 1.07.3 haar brons dubbel en dwars ver diende. De 1.08.7 van Ragnild Hveger (vijfde) bewijst, dat het voor een 32-jari- ge te veel is twee maal op een dag on der de 1.08.0 te komen. Geertje was best in haar schik met haar tweede medaille al zag deze er niet zo mooi uit als die van de rugslag. „Ik had het wel gehoopt, maar niet ver wacht". zei zij na afloop van de ere- ceremonie. Nog een keer klonk deze middag het Hongaarse volkslied over het water. Dit maal ter ere van Csordas, die de 400 meter in een spectaculaire race had ge wonnen. Spectaculair vooral voor de dui zenden Italianen, die hun lieveling An- gelo Romani 300 meter lang in hoog tempo zagen leiden met tussentijden van 1.04.0 over de 100 meter en 2.16.0 over de 200 meter. Aanvankelijk was de olym pische kampioen Boiteux, een onuit staanbare knaap met de irritante ma niertjes van een Prima Donna, hem als tweede blijven volgen, maar na 200 me ter had de Fransman zijn tweede posi tie moeten afstaan aan de Hongaren Nyeki en Csordas. Pas bij het laatste keerpunt had Csordas de Italiaanse „beau" te pakken om met een roffelende beenslag op de titel af te gaan. Zijn tijd bedroeg 4.38.8, Boiteux werd door de Zweed Ostrand en de Pool Greemlowski naar de vijfde plaats ver drongen. De uitslagen. 100 meter vrije slag dames, finale: 1. Katalin Szöke, 1 min. 5.8 sec.: 2. Judith Ternes (Hong.) 1 min. 06.? sec.; 3. Geertje Wielema, 1 min. 07.3 sec.; 4. Gi sela Netz (West-Duitsl.), 1 min. 0.8.4; 5. Ragnild Andersen-H veger (Den.), 1 min. 08.7; 6. Josette Arène (Fr.), 1 min. 09.6; 7. Angela Barnwell (G.-B.), 1 min. 10.0; 8. Ingrid Künzel (Wést-Duitsl.), 1 min. 11.—. De resultaten van de series waarin Geertje Wielema en Loesje Zandvliet uitkwamen waren: derde serie: 1. Geer tje Wielema, 1.08.3; 2. Angela Barnwell (Gr.-Br.), 1.10.1; 3. R. Maagova (Tsj.sl.), 1.10.9; 4. Mariatta Railio (Finl.) 1.11.2; 5. Novotnyy (Oostenr.). 1.13.9. Vierde serie; 1. Mette Ove Petersen (Den.), 1.10.5; 2. Eva Maria Schulze (Oost- (Oost-Duitsl.). 1.10.8; 3. Loesje Zandvliet, 1.11.8; 4. Ilse Studynka (Oostenr.), 1.12.5; 5. H. Dziki (Polen) 1.14.4. Voor de finale van de 200 meter schoolslag dames plaatsten zich Ursula Happe (W.-Dld.). serietijd 2.56.8; Yvette Hansen (Den.), 2.56.8; Klara Killerman (Hong.) 2.56.8; Helen Gordon (Gr.-Br), 2.58.3; I. Gryka (Polen), 2.58.7; Vinka Jercevic (Z.-SU, 3.00.0; Dorrit Kristen- sen (Den.), 3.01.4 en Rika Bruins, 3.00.9. Nel van Opstal wist zich niet te plaat sen; zij werd tweede in de vierde serie; 1. Rika Bruins, 3.00.9; 2. Nel van Opstal, 3.02.5; 4. Margaret Grundy (Gr.-Br). 3.07.4; 5. Helesicova (Tsj.sl.), 3.07.4; C. Liselott Altmann (Oostenr.). 4.10.7. 400 meter vrije slag heren, finale: 1. Csordas (Hong.), 4.38.4; 2. Romand vit.) 4.40.4; 3. Ostrand (Zw.), 4.40.9; 4. Gremmlofski (Polen), 4.42.5; 5. Boiteux (Fr.) 4.43.2; 6. Nyeki (Hong.), 4.49.2; 7. Montserret (Fr.) 4.49.3; 8. Badura (Tsj. sl.), 4.51.6. Schoonsprlngen heren (3 meter plank): 1. Roman Brener (Rusland), 153.25 pun ten Europees kampioen; 2. Gennadis Udalov (Rusland), 141.16 punten; 3. Christian Pirc (Frankrijk), 136.07 pun ten; 4. aHns Scheffel (Oost-Duitsland), 133.63 punten; 5. Rudi Oertel (Oost- Duitsland), 132.82 punten; 6. Werner So- beck (eWst-Duitsland), 132 punicn. Torensprlngen dames: 1. Karakachjan- za (Rusland): 2. Birthe Hansson (Zwe den); 3. Eva Pfarrhofer (Oostenrijk). Waterpolo: Halve finale poule A: Ne derlandWest-Dultsland 76; Italië Groot-Brittannië 43. Halve finale pou le B: Hongarije—Spanje 5—2; Rusland— Zuid-Slavië 11. Onsportief protest baatte Duitsers niet West-Duitsland heeft in het waterpolo- tournool een slechte beurt gemaakt. Na afloop van de waterpolo-ontmoe- ting NederlandWest-Duitsland dienden de Duitsers bij het F.I.N.A.-bestuur een protest in tegen de wijze van chrono- metrage, die bij deze wedstrijd was toe gepast. In deze bewoordingen was het protest gesteld, maar de feiten waren minder gewichtig. De tijdwaarnemer had voor het einde gefloten op een moment, dat de Duitsers de laatste hand legden aan het zevende doelpunt. De Franse scheidsrechter Laurent had het signaal niet gehoord en had laten doorspelen, doch even later was hij gedwongen het doelpunt af te keuren, aangezien de tyd was verstreken voor de bal de doellijn was gepasseerd. Dit-protest had reeds bij voorbaat wei nig kans. Bovendien zou de toewijzing ervan geen verandering brengen in de situatie voor de finale groep, aangezien Nederland door een beter doelgemiddel- de voldoende had aan een gelijk spel te gen West-Duitsland en dc uitslag van deze wedstrijd niet in de stand zou wor den verwerkt. Toen de Westduitse officials hiervan op de hoogte werden gesteld, bleek, dat het de bedoeling was geweest de wed strijd overgespeeld te krijgen. Het pro test werd zonder lang discussiëren afge wezen. De onsportieve poging om naar het voorbeeld van Helsinki, toen Zuid-Sla vië in die opzet slaagde, een annule ring van een reeds gespeelde wedstrijd te verkrijgen, maakte op de waterpolo- gemeenschap in het Turijnse zwemsta- dion een slechte indruk. De uitslag bewijst overigens weer, dat de Ned. poloploeg op het kantje af ge wonnen heeft, al werd met deze zege de eindronde bereikt. Het leek er aanvankelijk helemaal niet op, dat het zulk een benauwde zege zou worden, want de Oranjeploeg had bij de Het wedstrijdrooster van de Leidse schaakclubs LSG en Philidor in de com petitie van de KNSB is thans bekend en luidt als volgt: LSG I (le klasse): 10 October: De Pion (A'dam)LSG; 14 October: LSG BSG; 21 November: StautonLSG; 19 December: LSG—SMB (Nijmegen); 23 Januari: HaarlemLSG; 13 Februari: Hilo SG—LSG; 6 Maart: LSG—VVGA (A'dam). LSG II (2e klasse): 17 October: LSG Messemaker (Gouda)24 October: LS G—Rotterdam III; 28 November: Ruy Lopez—LSG; 9 Januari: LSG—Phüidor (Leiden); 30 Januari: W. Steinitz—LSG; 20 Februari: LSG—DD II; 13 Maart: Rot terdam IILSG. Philidor I: 17 October: Philidor—W. Steinitz; 7 November: DD IIPhilidor; 28 November: PhilidorRotterdam II; 9 Januari; LSG IIPhilidor; 23 Januari: Ruy LopezPhilidor; 13 Maart; Philidor Messemaker (Gouda). ZOMERWEDSTRIJD LSG. Deze wedstrijd werd dit jaar op een enigszins van het gewone schema afwij kende wijze gehouden. De spelers wa ren ingedeeld in groepen van 5. Deze speelden als groep tegen elkander. De behaalde bordpunten telden. Bovendien waren vier deelnemers als individuelen ingedeeld. Zij speelden simultaan tegen de 5-tallen en ook onderling tegen el kaar. De door hen behaalde punten uit de simultaanwedstrijden alsmede hun onderlinge partijen vormden hun score. De uitslag werd: 1. M. van Steenis 24'/£ pnt.; 2. W. H. van der Nat 20y, pnt.; 3. groep Bloem 18 pnt.; 4. mr. ir. j. Westra 16}i pnt.; 5. J. van Steenis 14 pnt.; 6. groep dr. Wilterdink 11 pnt.; 7. groep Weiermars 7 pnt.; 8. groep Van Swol 6K pt. Het maximum te behalen aantal was 29 punten. rust een 51 voorsprong, al namen de Duitsers de leiding. Luchs scoorde de gelijkmaker, Smol gaf zijn team uit een strafworp de leiding (21), Luchs, Smol en Rudl van Feggelen zorgden voor een 51 voorsprong. Na de hervatting er schijnt in de rust bij de Duitsers een hartig woord je gesproken te zijn had de wedstrijd een geheel ander beeld. Duitsland wist zelfs na een 64 stand gelijk te komen, doch Muller zorgde voor een Ned. zege, zodat het einde kwam met 76. Het verdere programma. Voor de resterende twee dagen van het waterpolotournooi luidt het pro gramma als volgt: Zaterdag: SpanjeWest-Duitsland (kwalificatiewedstrijd)RuslandGroot- Brittannië (kwalificatiewedstrijd) Finale-poule; 21.00 uur Nederland Hongarije; 22.00 uur: ItaliëZuid-Slavië. Zondag. RuslandWest-Duitsland (kwalificatiewedstrijd)SpanjeGroot- Brittannië (kwalificatiewedstrijd) Finale-poule: 18.00 uur Nederland Zuid-Slavié; 19.00 uur Italië—Hongarije. De eindstanden van de halve finale poules na de wedstrijden van Vrijdag avond luiden: Halve finale-poule A: Italië 3 3 0 0 6 16— 8 Nederland 3 2 0 0 1 4 18—17 West-Duitsland 3 1 0 2 2 10—15 Groot-Brittannië 3 0 0 3 0 12—16 Halve finale-poule B: Hongarije 3 2 1 0 5 117 Zuid-Slavië 3 1 2 0 4 11— 6 Rusland 3 1113 9 Spanje 3 0 0 3 0 5—18 ZEILEN Paul Elvström is winnaar verklaard van de achtste race van het Europees kampioenschap olympia jollen. Vogler (Oost Duitsland) ging als eerste door de finish, doch een door de Deen, die twee de werd, tegen Vogler ingediend protest protest wegen hinderen werd toegewe zen, waardoor Elvström op de eerste plaats kwam. Vogler werd gediskwalifi ceerd. Achard (Fr.) eindigde als twee de, Fereberger (Oostenr.) als derde, Sar- by (Zw.) als vierde en onze landgenoot Koos de Jong als vijfde. Het Europees kampioenschap olympia- jollen is gewonnen door André Nelis. De Berg. met zijn 18 jaren de jongste deel nemer aan de wedstrijden, werd in het eindklassement met een totaal van 518 punten eerste. De negende en laatste race, welke oor spronkelijk voor Zaterdag op het pro gramma stond, doch die in verband met dit weekeinde op de Wannsee te ver wachten drukte ter elfder ure voor Vrij dagmiddag was vastgesteld, leverde een zege op voor de Oostenrijker Fereber ger. Tweede werd Vogler (Oost-Dld.), derde Krogman (West-Dld.), vierde Ne lis (Belg.) en vijfde de Nederlander Koos de Jong. Het eindklassement luidt: 1. Nelis (Belg.) 518 pnt.; 2. Krogmann (West- Duitsl.) 475 pnt.; 3. Sarby (Zw.) 43C pnt.; 4. Elvström (Den.) 419 pnt.; 5. Vogler (Oost-Duitsl.) 419 pnt.; 6. Fere berger (Oostenr.) 378 pnt.; 7. de Jong (Ned.) 289 pnt. De NA-BRAASSEM. Op 25 en 26 September zullen op het Braassemermeer de najaarswedstrijden van de zeilvereniging „Braassemermeer" worden gehouden. Internationaal kan worden ingeschre ven in de Drakenklasse, Sharpieklasse, Flying Dutchmanklasse. Olympia jollen- klasse en 12 Voetspollenklasse. Nationaal zijn de wedstrijden in Regenboogklasse, Pampusklasse, Valkenklasse, Vrijheids klasse. 12M2 Streep- en Puntklasse er Jeugdklasse. De inschrijving sluit Zondag 19 Sep tember. Ook fiscus bemoeit zich met beroepsvoetbal De beroepsvoetballers en ook degenen die semi-professionBl zijn en vergoeding voor het spelen van wedstrijden en hun training krijgen, moeten uit de aard der zaak belasting betalen. De fiscus zat met het probleem, onder welke categorie be lastingbetalers deze voetballers moeten worden ondergebracht. Wij vernemen, dat beroepsvoetballers en semi-professio- nals voorlopig zullen worden ingedeeld in de categorie „artisten", die naar be kend. 8 pet. van hun verdiensten moe ten betalen aan de belasting. Onder de zelfde categorie „artisten" vallen profes sional wielrenners en professional bok sers. De verenigingen, die de bedragen uitkeren, zullen zich nader dienen te be raden of men deze belasting direct van de vergoedingen zal aftrekken of dat een andere vorm van betaling dient te wor den vastgesteld. Gisteren heeft een gedachtenwisseling plaats gevonden tussen vertegenwoordi gers van de KNVB en NBVB. Enig re sultaat is niet bereikt. De mogelijkheid is open gelaten dat t.z.t. een nieuwe be spreking plaats vindt. Edi Frühwirth, de bekende trainer van Wacker, is naar Schalke overgegaan. Het driemanschap Nausch-Frühwirth- Pesser ligt dus sinds enige tijd uit elkaa,. Daar kwam nog bij, dat Walter Nausch geruime tijd ziek is geweest, maar thans hersteld is. Hoewel nog geen officiële beslissing is genomen verluidt in voet balkringen te Wenen, dat Walter Nausch voor het aanstaand seizoen weer alleen verantwoordelijk zal zijn voor de samen stelling van het Oostenrijkse elftal. Nausch is aanhanger van de „offensieve" Weense school, maar onlangs heeft Nausch verklaard, dat het Oostenrijks elftal ook in de toekomst „WM" zal spe len. Hij ging uit van de stelling, dat het Oostenrijks elftal zal moeten worden sa mengesteld uit spelers, die het van kracht en uithoudingsvermogen moeten hebben en uit spelers, die in technisch opzicht uitblinkers zijn. Op deze wijze zou de Weense school toch bewaard kunnen blijven, zij het op meer moder ne wijze. Het programma van het Oostenrijks elftal is voorlopig als volgt samengesteld: 3 October Wenen: Oostenrijk-Zuidsla- vië. 31 October Stockholm: ZwedenOos tenrijk. 14 November Boedapest: Hongarije Oostenrijk. KRV. De wedstrijd SJC 5—KRV 2 gaat doordat het bijterrein van SJC af gekeurd is, niet door. Hedenavond om half zes wordt op het KRV-terrein om de Huibersbeker ge voetbald. Alph. Boys. Morgen spelen de Boys hun laatste oefenwedstrijd tegen een ver sterkt VSV 2 uit Velsen. Vier spelers, die vorig seizoen in het 7e elftal gespeeld hebben, spelen hier in mee o.a. rechtbuiten de Bie, rechtbinnen Verswij veren, midvoor Zwanenburg en linksbuiten Tholen. Over de uitslag behoeft men geen zorg te maken, maar laat deze voetbaldemon stratie een leerzame Zondagmiddag wor den. Altlor. Morgen spelen Altior I en III tegen Lijnden. Dit is een tegenbezoek aan de club, die verleden week de gast is geweest van Altior. De wedstrijd be gint om half drie. Op het Altior-terrein wordt om 2 uur een tournooi gespeeld ten bate van de Missie-tentoonstelling. Aan dit tournooi wordt deelgenomen door elftallen van Altior, NSV (Noorden), Nic. Boys en St. Bernardus. ATHLETIEK Morgen zal de Bataven-ploeg deelne men aan een grote sportdag, welke te Alkmaar wordt georganiseerd door de Ned. Katholieke Sportbond. Wat de athletiek betreft wordt er dualmeet gehouden tussen Olympus en de Bataven. Twee jaar geleden eindigde deze wedstrijd met een gelijk aantal pun ten voor beide verenigingen. Naast athletiek staat er op het pro gramma voetbal, handbal, gymnastiek, volleyybal en zweefvliegen. De Bataven moeten morgenochtend om 10 voor 9 samenkomen voor de St. Lo- dewijkskerk. In die kerk zal de H. Mis van 9 uur worden bijgewoond. Na de H. Mis zal de autobus gereed staan op het Stadhuisplein. Het vertrek zal zijn te ca kwart over tien. ZATOPEK NAAR DE MARATHON. Emil Zatopek, die met zijn echtgenote, de speerwerpster, aan wedstrijden te Stockholm heeft meegedaan, heeft ver klaard, dat hij aan de olympische spe len gaarne zal willen deelnemen, maar dat hij te Melbourne uitsluitend op de marathon wil uitkomen. Hgjgr - Ji |fl| 'VI W9 B.J Ik DORUS RIJKERS Het komt ook nu nog wel voor, dat midden op zee een schip in nood komt te verkeren tijdens vreselijke storm of doordat de machine kapot gaat, maar vroe ger gebeurde dat veel meer. Nog niet zo heel erg lang geleden was een storm op zee voor schepen uiterst gevaarlijk; het schip kon door de golven kapotgebeukt worden, of wat soms nog er ger was het schip kon op een zandplaat gegooid worden en dan was het reddeloos verloren. Het zand zoog de boot de grond in en als er niet heel gauw hulp kwam, waren de opvarenden ook reddeloos verloren. Nu is vooral het water voor de Nederlandse kust erg gevaarlijk; overal zün zandplaten en ondiep ten, die precies onder water lig gen, zodat de stuurlui ze niet kunnen zien. Wanneer de stuur man van een schip dan niet goed bekend is met deze streek, dan kan het gebeuren, dat zijn schip op een zankbank terecht komt, met alle moeilijkheden van dien. Zo was in vroeger dagen de zee nog veel gevaarlijker dan thans en heel dikwijls verging er een schip en hoorde men nooit meer iets van de opvarenden. Nu bestaat er natuurlijk wel een middel om deze mensen te redden, wanner het schip vast gelopen is of in grote nood ver keert, maar je begrijpt wel, dat het erg gevaarlijk is om met een klein bootje naar die drenkelin gen toe te varen, wanneer de zee een kokende massa is en de gol ven zo hoog zijn, dat het scheep je een muis is, bij hen vergele ken. Maar door alle tijden heen zijn er mensen geweest, die de zee kenden, die niet bang voor haar waren en die bij een ramp in een klein booje de strijd tegen het woeste water aanbonden, waarmede zij vele overwinnin gen op de zee wisten te behalen. Dorus Rijkers, de beroemde Nederlander, die duizenden ma len de zee bevochten heeft, was niet onbekend met de zee; als kleine jongen ging hij al mee met de vissersboten en zijn ge hele leven heeft hij op of aan de zee gewerkt. Wanneer er dan voor de Ne derlandse kust een schip in nood kwam, bedacht Dorus Rijkers zich geen moment. Met een klei ne reddingsboot ging hij met een groepje mannen over de woeste golven naar het schip en haalde de mensen er af. Zijn moedige werk trok zozeer de aandacht, dat men in 1887 Dorus Rijkers was toen precies 40 jaar een speciale reddings maatschappij oprichtte, die sterke boten bouwde en mannen opleidde om het redding werk zo goed mogelijk uit te voeren. Eerst was Dorus Rijkers ge woon roeier op een van de bo ten, een taak, die moeilijk en zwaar is, maar al vrij spoedig werd hij kapitein op een red dingboot, omdat iedereen zag, dat niemand zo goed leiding wist te geven, wanneer het heel moei lijk was, als Dorus Rijkers. Dorus Rijkers is 81 jaar gewor den en men schatte toen hij stierf, dat hij ongeveer 500 men sen het leven had gered. Hoe veel keren hij in een stormnacht uit zijn bed gerend is om met een oliejas in zijn reddingboot te klimmen, teneinde mensen in nood te hulp te komen, heeft men niet kunnen schatten, dat zijn ontelbare keren geweest. Dorus Rijkers is een man, waarop wij met recht trots kun nen zijn, een eenvoudige zee man, die niet van veel praatjes hield, maar die kalm en moedig kon zijn, als de praatjesmakers overstuur en bang worden. STERRENKIJKER. WIELRENNEN DE RONDE VAN EUROPA. Enige tijd geleden is aan Kees Pelle- naars verzocht een ploeg samen te stel len voor de Ronde van Europa, welke 21 September a.s. te Parijs aanvangt. Naar wij thans vernemen heeft Pellenaars aan de sporttechnische leider van de Ronde van Europa Jean Leuilliot medegedeeld, dat hij de opdracht niet kan aanvaar den. aangezien hij geen kans ziet om een representatieve Nederlandse ploeg samen te stellen. Het is bekend, dat aan de Ronde van Europa fabrieksploegen deelnemen, ieder bestaande uit 7 man. Pellenaars heeft zich tot de „Locomotief" gewend, waar men weliswaar syympathiek tegenover het denkbeeld stond, maar van oordeel was, dat aan het eind van het seizoen vrijwel alle renners ver over hun vorm heen zijn. Pellenaars heeft ook contact gehad met de sportcommissie van de K. N.W.U. om te informeren of een deel van de kernploeg misschien kon worderi aangevuld door enkele renners, die van het amateurisme naar het professionalis me zouden overgaan, maar van de zijde van de Unie kon men, althans voor dit jaar, geen enkele toezegging op dit punt doen. Dit zijn de redenen waarom Pelle naars aan Leuilliot een briefje heeft ge schreven, dat hij de aanbieding niet kan accepteren: met een uitgereden renners- ploeg wil Pellenaars niet aan de start voor de Ronde van Europa verschijnen. Lenig; en Snel. Uitslag peleton- rit Woensdagavond: A-kl.. 31 km., tijd 53.50: 1. A. Prangers. 2. J. Riethoven, 3. Th. Hoogkamer, 4. H. Kruider (lekke band). B-kl., 31 km., tijd 53.53: 1. P. Janssen, 2. P. Rietkerk. C-kl., 36 km., tijd 60.58: 1. W. de Mey. 2. F. Janssen, 3. S. Gommans, 4. R. Bronk, 5. J. Hogervorst, 6. G. H. Kore- man, 7. J. v. d. Vijver. D-kl., 36 km., tijd 61.28: 1. W. Was- sink, 2. H. Selhorst. Junioren, 28 km., tijd 30.05: 1. R. Riet hoven, 2. C. Rooyackers, 3. A. Gommans. Uitslag Vrijdagavond-peletonrit 18 km, tijd 28.08: 1. H. Kruider, 2. W. de Meyy, 3. R. Bronk, 4. G. H. Koreman, 5. J. Ho gervorst, 6. A. Gommans, 7. H. Selhorst, 8. Wassink. Th. Hoogkamer wist in de ronde van Meeskerk de 7e plaats te bezetten en in de ronde van 's Gravenzande de 6e plaats. Zondag rijden de A- en B-kl. 80 km. C- en D-klasse 64 km., Jynioren 40 km. H. Kruider, A. Prangers, P. Jans sen, Th. Hoogkamer J. de Lange en J. Riethoven starten in de ronde van Poel dijk. Swift-Combinatle. Morgen wordt er voor de zomercompetitie door de A- en B-klasse 60 km., de C-klasse 40 km. en de D-klasse 20 km. gereden. Start 9.30 uur. J. Slingerland recordhouder op dc 36 km. Bij de laatste gehouden recordrit (over 36 km.) in dit seizoen wist Jaap Slinger land het record, dat op naam stond van A. v. Houwelingen met 51 m. 16 sec. te verbeteren en dit brengen op 49 m. en 18 sec. Ook A. v. Houwelingen bleef on der zijn tijd met 50 m. en 5 sec. De ver dere uitslag was: J. de Vroomen 51.55, H. v. Gent 52.45, H. Vertegaal 53.26; A. Bos 54.36, P. Turk 54.45, J. S. Heems kerk 55-, De uitslag van de zomeravondcompe- titierit over 25 km. luidt: A-klasse: 1. C. Plasmeijer 39.10, 2. A. v. Houwelingen, 3. B. Rijkelijkhuizen. B-klasse: 1. C. v. Amsterdam 39.20, 2. J. de Vroomen, C-klasse: 1. S. Kooy 40.55, 2. H. Ver tegaal, 3. A. Bos, 4. J. Hexs, 5. H. v. Gent, 6. N. de Goede. Vraagt proefrit en demonstratie bij de Official dealer Voor Leiden en omstreken Autobedrijf N.V. WASSENAAR TELEFOON 2545 Advertentie MET EEN Hij kon een glimlach niet onder drukken. Het schoot hem te binnen, dat hij zijn vader eens vol trots had horen zeggen, dat deze aankondiging elke dag op vierhonderd plaatsen van de daken van Londen straalde. Was het niet via die „leugen" ge weest, dat de millioenen uit alle de len der wereld naar het banksaldo van Francis P. vloeiden. En..., naar het zijne. Die „leugen" was het geweest, die John P. in staat gesteld had, de uit gaande wereld van Londen te ver blinden met partijen, die zijn naam in deze metropool voorgoed geves tigd hadden. Het was de eerste maal dat hij zich hiervan rekenschap gaf. Maar.... ja, wat kwam het er ten slotte op aan of het sprookje van de balsem van het hart een klaarblijke lijke, nonsensicale „leugen" was? De ereld wilde immers „bedrogen" zijn. Maar was de hele wereld niet één „leugen?" Niemand immers zou de gom van zijn vader kauwen, als Frar.cis P. het product niet gewik keld had in de rosige gloed zijner uitbundige verbeelding. En was het niet juist die verbeelding, die de mensen recht in het hart greep en hen dworv tot een daad, die althans i een gezonde massage voor de kaak betekende. Eigenlijk was zijn eigen leven nooit meer dan een roes geweest, ja, een roes, niet meer. Toen hij zóver met zijn gedachtert gekomen was, rièp de wereld om hem heen, die nuchtere wereld, waarin hij nu leefde, hem tot de werkelijk heid terug. Zyn maag namelijk be gon op verdachte wijze te jeuken, en dat was iets, wat geen mens negeren kon, ook al beschikte hij over nóg zoveel verbeeldingskracht. Onwille keurig slenterde Jiij de richting in van een der grote, sjieke eetgelegen- heden, die zich in overvloed in de buurt van Piccadilly bevinden, doch nauwelijks had hij enkele stappen gedaan, of hij bedacht, dat hij zich in deze plunje, of liever de vermom ming waarin hij zich gestoken had, toch bezwaarlijk aan het elegante publiek, dat dergelijke restaurants pleegt te bezoeken, "kon vertonen. En bovendien, welk recht had iemand, wiens gehele vermogen uit één pond sterling bestaat, een derge lijke deftige zaak binnen te treden? En danzou hij nu eerst niet eens verder pogingen gaan doen om zich van een betrekking te verzekeren? Immers, waar moest hy naar toe, als hij het beetje geld, dat hij bij zich had, verteerd zou hebben? Hij her innerde zich plotseling de woorden van Bill Mackay, die hem op zulk een ernstige toon gezegd had: „Weet je hoelang een kapitaal van één pond sterling stand houdt, als je uitgehongerd bent en slecht gekleed en als je een paar nachten geen on derdak gehad hebt? Dan is het juist voldoende om er één, ja, niet meer dan één dag je maag mee te vullen." Neen, dat moest hij anders aan leggen. Wellicht was ergens in de buurt wel een goedkope gelegenheid te vinden waar hij met weinig geld terecht kon, een van die restaurants waar een automatische bediening was, zodat hij geen fooien behoefde te geven. Hy meende zich een der gelijke gelegenheid te herinneren in de onmiddellijke nabijheid van Lip ton, waar hij in de spitsuren der kantoren, dichte drommen bedienden naar binnen had zien stappen. Hij liep dus verder en stuitte op een groepje mensen in •uniform, die een lied zongen. Het waren afge vaardigden van het Leger des Heils, die Kerstgaven en geld inzamelden. Aan een met groen getooide drie poot, hing een grote ketel. Nu en dan trad een voorbijganger er op toe en gooide er iets in, dat even op de bodem kletterde. Diep in gedach ten kwam John P. naderbij. Het was de eerste maal van zijn leven, dat hij deze mensen opmerkte. Hadden ze daar elk jaar tegen Kerstmis ge staan, en in de kou hun liedje ge zongen voor de behoeftige even naaste? Opeens deed hij een greep in zijn broekzak en het volgende ogen blik was zijn gouden souvereign, de enige, die hij n-u ter wereld bezat, door het vierkante gat aan de boven- zyde van de grote ketel verdwenen. Zwaar rinkelend kwam hij op de bo dem van de ijzeren pot terecht. Een officier van het Leger des Heils kwam op hem toe, maakte een be leefd saluut en zei: „God zegene u." Eerst toen ontwaakte John P. ge heel en al tot de werkelijkheid. Wat had hij in 's hemelsnaam gedaan? Hij rammelde van 'de honger en had het éne pond sterling, waarover hij beschikte, aan de armen geofferd, geofferd vod> een Kerstgave, alsof hij een rijkaard was, voor wie geld geen rol speelt. Zonder een rooie sou op zak stond daar nu John P. Norman, zoon van de multi-millionoair Francis P. Norman, in het hartje van Londen. Wat moest hij nu aanvan gen? Voor het eerst sinds die och tend, toen hij zijn heerlijk verwarm de flat aan het Regents park verla ten had, drong die vraag zich in al haar verstrekkende afschuwelijkheid aan hem op. Een mens, die zich in Londen bevindt met één pond ster ling op zak, en een mens, die daar rondzwerft, zonder ook maar één rooie sou.dat zijn twee héél ver schillende mensen. Als verslagen slenterde hij verder. De wereld om hem heen draaide lustig voort. De vlammende neon letters op het dak van Piccadilly's grootste warenhuis verkondigden nog steeds, dat Norman's kauwgom balsem was voor het hart. Het was lichtelijk beginnen te sneeuwen. Overal om hem heen begonnen nu de lichtreclames hun kleurrijk spel te spelen, want een Decembermid- dag om vijf uur 'betekent in het hartje van een grote stad hetzelfde als het vallen van de avond. Als kleurrijke serpentines slingerden de reclames hun waarheden en leugens door de grauwe waas van de op nieuw aanrollende grauwe mist. Te gen de donkere achtergrond van de komende nacht verscheen in vlam mende contourlijnen een vuurrode kreeft. Een lichtblauwe hand ver werkte deze snel en vakkundig tot een verrukkelijk gerecht, goot er dan een mayonaise-sausje over, waarna het beeld van een glim lachende kok verscheen, wiens be weeglijke mond met helle letters, die van tussen zijn tanden te voor schijn huppelden, verkondigde, dat dit lekkers, besproeid met een heer lijk wijntje, te verkrijgen was tegen de prijs van drie, zegge en schrijve drie shillings bij Clear in Oxford- street. John P.'s maag draaide in zijn lichaam om. Hij duizelde. Goeie ge nade, wat had hij een honger! Op nieuw verscheen de kreeft. Opnieuw begon de hand het gerecht te berei den. Snel keerde de jongeman zich van dit verleidelijke af om.... nu echter op een reclame te staren, die vertelde dat men voor anderhalve shilling keuze had uit niet minder dan zestig uitgezochte gerechten, be reid in een der gerenommeerde keu kens van Londen, terwijl men voor één shilling extra kiezen kon uit 12 soorten wijra, (Wordt vervolgd',

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5