Zomerwarmte deed het aanbod aan werkkrachten sterk dalen Stadsbus met weigerende remmen bracht chaos op het Noordeinde Gevonden BIOSCOPEN B. B. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden Verkeerde instelling van jeugd stelt te leur Algemeen. De gunstiger weersgestelheid gedu rende de verstreken periode weer spiegelde zich ook in het aanbod. Ten opzichte van de vorige stand kon wederom een daling worden waarge nomen. Het aantal als geheel werk loos ingeschreven mannen bedroeg nJ. 28 Augustus j.l. 440, terwijl daar enboven 29 personen op objecten voor aanvullende werkgelegenheid tewerkgesteld waren, zodat het to taal beschikbaar aanbod 469 beliep. Een afname derhalve van 35. Hierbij dient nog opgemerkt te worden, dat zich een vrij beduidend aantal jeug digen liet inschrijven, hetgeen alles zins verklaarbaar is. Immers de va- cantietijd is nu achter de rug en ook voor de jeugd breekt nu de tijd aan. dat het vinden van een passende werkkring noodzaak wordt. Evenals gedurende de vorige pe riode konden een niet onaanzienlijk aantal arbeidskrachten bij diverse ge legenheidswerken, zoals laad- en los werk in de havenplaatsen tewerkge steld worden, voorts was het moge lijk een aantal plaatsingen in de bouwsector en de metaalindustrie te bewerkstelligen. Een vergelijking met de standcij- fers van het overeenkomstige tijdstip in 1952 en 1953 doet zien, dat nog steeds de werkgelegenheid uitermate gunstig genoemd mag worden. De voordelige verschillen bedragen resp. 1131 en 400, hetgeen, vooral ten op zichte van 1952 wel een bewijs vormt, dat niettegenstaande de natuurlijke aanwas van de beroepsbevolking, de werkgelegenheid in belangrijke mate is toegenomen. Het behoeft wel geen betoog, dat deze ontwikkeling tot tevredenheid stemt. Vraag gestegen. Ook de vraag steeg opnieuw en wel van 208 tot 272. Juist nu de sei- zoendrukte in diverse bedrijven weer nagenoeg voorbij is, is deze stijging van meer dan normale betekenis. De ervaring heeft geleerd, dat ook van werkgeverszijde meer en meer voor het vervullen van vacatures gebruik wordt gemaakt van het arbeidsbe- belmakerijen, houbwarenf abrieken en zagerijen) en de winkelbedrijven. Vervolgens blijft de vraag naar jeugdigen in de leeftijdsklasse van 15 t.m. 18 jaar in vrijwel alle be roepen aanhouden. Jeugdbemiddeling. Ofschoon het aantal nieuwe in schrijvingen beduidend was, kon toch aan diverse aanvragen nog niet wor den voldaan. Vooral het opsporen van jeugdigen, die ambitie hebben voor winkel-, magazijn- en expeditiewerk, levert vele moeilijkheden op. De he dendaagse jeugd voelt zich nu een maal meer aangetrokken tot de z.g. dynamische beroepen, doch ziet dik wijls te gemakkelijk de eisen, welke dergelijke beroepen stellen, over het hofd of meent te snel het wel aan te kunnen. Deze instelling leidt niet zel den tot teleurstelling. Het is daar om niet ondienstig in dit verband de aandacht vooral van de ouders, te vestigen op de Nazorgdienst spreekuur elke Donderdagavond van 78 uur. De eisen, welke het bedrijfsleven stelt èn de vele moeilijkheden in de huidige maatschappij én de voort schrijdende specialisatie, vormen voor de jeugdige arbeider dikwijls een belemmering om zich behoorlijk te ontplooien. Nazorg heeft dan ook ten doel: enerzijds contact te houdten èn op te nemen met de jeugd èn anderzijds te trachten voor hem de weg te effe nen tot verder ontplooiing in het be drijfsleven. De practijk wees reeds uit, dat door deze contacten vele pro blemen tot een bevredigende oplos sing werden gebracht en moeilijkhe den konden worden voorkomen. Dit vordert echter een voortdurende pei ling van de arbeidsmarkt en een juist begrip van de problematiek der hui dige jeugd. Vrouwenbemiddeling. Het aantal als werkloos ingeschre ven vrouwen bleef op ongeveer ge lijk niveau, n.l. 130, evenals de vraag, tw. 342. In de eerste plaats bestaat nog steeds grote behoefte aan huishou delijk personeel dagmeisjes en werksters terwijl daarnaast ge plaatst kunnen worden: vrouwelijke arbeidskrachten in de textielindus trie, de wasserijbedrijven, de metaal branche, terwijl tenslotte goede tot ruime plaatsingsmogelijkheid bestaat voor confectienaaisters. leerling-naai sters, inDaksters, verplegend, en ad ministratief personeel, typisters en ste no-typistes. Voor jeugdige krachten 15 t.m. 18 jaar in vrijwel alle bedrijfstak ken bestaat grote belangstelling. Militair gewond; zeer grote schade Doordat de remmen van een der Eltax-stadsbussen hun dienst wei gerden, is hedenmorgen te goed elf uur op het Noordeinde bij het Ra penburg een vrij ernstig ongeluk ge beurd, waarbij een militair gewond raakte en aanzienlijke materiële scha de werd aangericht. De bus, komende vanuit de rich ting Haagweg, moest bij de stop lichten van het Rapenburg achter een file auto's aansluiten, totdat het groene licht de weg vrij zou maken. Doordat de remmen van de bus plotseling weigerden, poogde de chauffeur door na&r links uit te wij ken, een aanrijding te voorkomen. Op het linker weggedeelte reed ech- middelingsapparaaat, hetgeen een fac- ter juist een auto, komende van de tor van belang is. Naast de behoefte aan arbeidskrach ten voor laad- en loswerkzaamheden, bestaat goede tot ruime plaatsingsmo- gelijkheid voor volwassenen in de metaalindustrie, de textielindustrie da bouwsector, het houtbedrijf (meu- vezel-, stoffen- en garenfabrieken) Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Lambertus zn van C. L. v. Amsterdam en T. v. d. Zeeuw; Adriana Anthonia Maria dr van F. de Haas en M. C. F. Versteeg; Dina dr van A. Vijfwinkel en A. van Berkel; Anna Maria Colette Liliane dr van J. L. J. v. de Vliervoet en G. v. d. Wijngaard; Francisca Carolina Maria dr van W. J. Freriks en A J. van den Berg; Theodorus zn van T. Halvemaan en J. P. Verlind; Aldert Theodorus Cornelis zn van T. Ouwe hand en J. Zwanenburg; Helena Ma ria dr van S. A. Leijten en P. M. Ruijgrok; Johannes Bernardus zn van J. B. Sliggers en M. C. H. Sprin ger; Wilhelmina Alberta Maria dr van A. J. v. d. Born en A. F. Dries- sen; Marcel Louis zn van A. J. Maas en L. G. Wielenga; Leonardus Jo hannes Maria zn van J. Veldhuizen en H. J. de Klerk. Overleden: W. J. v. Rooijen man 73 jr; J. J. van de Nadort huisvr. van Brocaar, 49 jr; J. C. C. Hendrichs man 82 jr. VOORWERPEN in het tijdvak van 15 t.m. 31 Aug. '54. Portemonnaie met inhoud, nagel garnituur, handschoenen, herenjas, kinderschoentje, zelfontspanner van fototoestel, alpinomuts, hanger van colier, colbertjasje, kindertasje, bril- étui, ballpointpen, damesblouse, pad- vinderhshalsdoek, kinderarmbrandje (zilver), armband (doublé), sjaal, bandendrukmeter en bougie, benzine dop, medaile .sportdag K.A.), kinder muts (wit), autostep, witborstel, rol letje geel papier, parapliue, capuchon van regenjas (lichtgroen), halsket ting (doublé), kinderschopje, motor gereedschap (gewikkeld in een doek), regenjas (heren), kindervestje( dub bele rijwieltas, gouden damesring met steen, papieren zak, inh. bruine sui ker, broche, kinderpopje, snelbinder, kinderkous, pakje, inh. anzichtkaar- ten, topeind van vishengel met snoer, armband (zilver), achterlicht van mo torrijwiel, damesvest (wit wolen), rolfilm, damessohort (wit), bood schappentas, inh. wit damessohort, portefeuille met inhoud, reserveband van vrachtauto, halsketting (groene steentjes), plastiekzak in étui, 3 do zen inh. solutie, vulpen, dop van ben zinetank (hulpmotor), manchetknoop (gouden met foto). Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Zonneveldstraat 10 op Woensdag- en Zaterdagmiddag tus sen 14.00 en 16.00 ur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Breestraat, die op zijn beurt weer poogde de bus te ontwijken en op de stilstaande, wachtende auto's op het rechter weggedeelte inreed. De gevolgen van deze ingewikkel de aanrijding waren nogal sprekend. De Eltax-bus, die na het omverrij den van een afzetpaaltje op de hoek van het Noordeinde tot stilstand was gekomen, had slechts lichte glas schade opgelopén, maar voor de ove rige wagens was de afloop minder cnschuldig. De rijdende auto had de wachten de rij op elkaar geschoven, zodat 3 auto's ernstige schade aan voor- en achterzijde opliepen; de rijdende auto zelf werd ook vrij ernstig be schadigd. Aan de trottoirkant aan de rechter wegzijde stond een militair, de ser geant-kok H. Peeters uit Den Haag, gelegerd in de Morspoortkazerne, met een bromfiets. Deze werd door de schuivende auto's gegrepen en tegen de grond gesmakt. Met een lichte hersenschudding en verschillende, ernstig bloedende wonden werd hij kort na het onge val door de E.H.D. naar het Acade misch ziekenhuis gebracht. Zijn toe stand wordt niet ernstig geacht. Het verkeer ondervond op het doorgaans toch al overdrukke kruis punt zeer grote verwarring door het ongeluk, die door een aanzienlijk aantal verkersagenten vrij spoedig opgeheven werd. laarvergadering Mij. der Ned.-Letterkunde In de gisteren in de Rijksuniversi teit te Leiden gehouden jaarvergade ring der Maatschappij van Neder landse Letterkunde is tot erelid be noemd de heer Fr. Oudschans Dentz. Tot gewoon lid zijn benoemd dr. G. J. Aalders, dr. A. Alberts, H. Algera," dr. L. Alma, prof. H. Andriessen, Eli sabeth Augustin, prof. dr. T. P. van Baarn, prof. dr. A. G. H. Bachrach, dr. J. S. Bartstra Jr., dr. J. Bax, A. den Besten, L. P. J. Braat, Rico Bult huis, dr. E. A. Cohen, dr. mr. F. J. Duparc, dr. Mia I. Gerhardt, prof. dr. L. Geschiere, J. Kamerbeek, prof. dr. A. G. van Kranendonk, dr. G. J. ter Kuile, prof. dr. L. Kukenheim, dra. A. van Marken, dr. S. G. W. van der Meer, dr. A. J. de Mooij, prof. dr. C. W. Mönnich, dr. G. W. A. Pan- huysen, mr. F. D. Pauwels, Hans Re- deker, mevr. dr. S. C. Rechtdoorzee Greup-Roldanus, mr. M. Rooy, mr. J". C. van Schagen, Maarten Toonder, mr. H. F. Wijnman, ds. J. Wit, dr. R. K. J. E. Antonissen, dr. F. J. du Toit Spies, dr. Rosalie L. Colie, prof. dr. Henry S. Lucas, Propper Arents, Het diamantenfeest van de K.A.B. In deze maand, om precies te zyn op 17 September, zal het 60 jaar ge leden zijn, dat de Katholieke Arbei dersbeweging in Leiden is gestart. In September 1954 dus: „60 jaar K. A. B. in LeidenT Een feit, dat voor de Leidse ge meenschap zeker niet onopgemerkt mag voorbijgaan. Wanneer binnen enkele dagen het jaarprogramma 19541955 zal ver schijnen zal blijken, dat in dit pro gramma de herdenking van het 60- jarig bestaan, is opgenomen. Hoe, dat moet tot op zekere hoogte een verrassing blijven. Een paar „geheimpjes" mogen echter wel worden verklapt. Naast een kadermorgen op 12 Sep tember a.s. zal er een drietal voor drachten worden gehouden in de Har- tebrugkerk door pater G. de Greeve, Montfortaan, op 15, 16 en 17 Septem ber. Zondag 19 September heeft de ker kelijke viering plaats. Koorzangers, die aan de kerkelijke viering hun medewerking willen ver lenen kunnen zich opgeven aan het adres Witte Singel 85 (Oostdam). De kerkelijke viering heeft plaats in de Sint Petruskerk om 12.15 uur. De plechtige H. Mis zal worden op gedragen door deken M. A. Jansen. mevr. dr. H. J. Vieu-Kuik en dr. Romana Guarnieri. De prijs voor meesterschap is toe gekend aan dr. H. Schönfeld, de be langrijkste levende beoefenaar van de naamkunde in Nederland. De Lucie B. en C. W. van der Hoogtprijs is toegekend aan Guillau- me van der Graft (pseudoniem van Willem Barnard) voor zijn in 1.953 verschenen gedichtenbundel „Vogels en vissen". BAZAR TEN BATE VAN DE MYTYLSCHOOL. Het Comité van genoemde bazar verzoekt ons mee te delen,, dat deze zal gehouden worden op Maandag en Dinsdag 13 en 14 September a.s. van 2 tot 10 n.m. in het Wijkgebouw Re- hoboth. Rapenburg 10, hoek Lange- brug. Steunt dit zeer nodige en nut tige werk ten bate van het lichame lijk gebrekkige kind. LEIDSE VARIA De gidsen en kabouters van de Hartebrug zullen de volgende week weer in hun kring kunnen treden. De gidsen worden Maandag en Dinsdag in de hutten verwacht, terwijl de kabouters Woensdag of Zaterdag hun goede daden in de „Steegh" kunnen produceren. Alles zal op de gewone 'tyd zijn bestek krijgen. De jongemannen congregatie van de par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph gaat morgenavond de feest neus even opztten. Toneel, film en muziek ondersteunen de gezelligheid. Degenen, die nog geen gratis toe gangskaart hebben afgehaald, kun nen dit alsnog doen bij W. de Water, .Gasstraat 6. Diphterie, Kinkhoest? - Neenx. Inenten ertegen? - Ja! Bij uw dokter: iedere Woensdag van 23 uur (N DE LEIDSE Trianon: Iedere week een film van [door de zeer zonderlinge houding van Lou en Abbott zou teveel zijn, maar mits matig toegediend hebben zij wel een toverrecept, dat altijd weer lachen doet. Deze keer is het won derlijke tweetal tussen cowboys be land en alsof de moeilijkheden, die ze daar ontmoeten, al niet groot en tal rijk genoeg zijn, begaat Abbott nog een stommiteit, waardoor hij zich tot toekomstige echtgenoot van een be.'.egen Indiaanse promoveert. Het is weer een uitzonderlijk dol geval, waarin tenslotte de stommiteiten nog geluk brengen en de grote liefde niet die van Abbott! zegeviert. Het is een film, waar iedereen van kan genieten. Luxor: „De schat van de gouden condor" is een romantische avonturen geschiedenis van het goede genre. Zij speelt in het 18-eeuwse Frankrijk, waar de vrijheid nog wachtte op 1879 en de adel deze tijd benutte, om het volk revolutie-rijp te maken. Een jonge edelman, die zijn afkomst niet de Russen, die terwijl in Warschau zelf de verzetsstrijders de weg vrij maakten, plotseling hun opmars af braken en vele lange en voor War schau fatale maaien voor de hoofd stad van Polen bleven liggen. Na de totale uitroeiing van de ghetto van Warschau, waarbij meer dan een half millioen Joden vermoord wer den, voegden de Duitsers een nieuwe misdaad aan hun straflijst toe. De gehele stad werd wijk voor wijk met de grond gelijk gemaakt. De door Russisch bevel machteloze Poolse strijders moesten toezien hoe hun prachtige hoofdstad van de aardbodem werd weggevaagd. In de Poolse, in het Frans nagesynchroniseerde, film, zien we de verschrikkelijke beleve nissen van enkelen in de stad achter gebleven partisanen en burgers. Heel de verschrikking van bet nazibewind ontrolt zich weer op het witte doek. Het moet echter gezegd worden, dat de Polen ondanks de al te stevige vriendschapsbanden, welke hen met bewijzen kan, wordt door zijn adellij- de Sovjet-Unie binden het zonder- ke oom horige gemaakt. Zelfs de avan linge gedrag van de Russen bij de be- ces van een behoorlijk nichtje kun- vrijding van Warschau, zij het op een nen hem niet doen berusten in zijn I bedekte wijze, aan de kaak stellen. De lot en met een Schotse fortuintocht j film is vrij van alle holle oorlogspa- trekt hijn naar Guataemala, waar een schat verborgen moet zijn. Na de griezelige wildeffnistocht vinden ze de schat en de Schot tevens rust. De jonge edeLman vindt ook het hart van het Schotse dochtertje, maar dat beseft hij pas, als hij, naar Frankrijk teruggekeerd, zijn eer, titel en vrij heid terugwint, en tot de ontdekldng komt, dat het adellijke juffertje haar de malen als onderwerp gefungeerd thos en vorm een waardevol docu ment voor degenen, die alles wat Jo den en Polen is aangedaan weer ge makshalve vergeten hebben. De film is toegankelijk voor personen bóven 14 jaar. Lido. De geschiedenis der „Drie Musketiers" heeft reeds verschillen- titel boven zijn liefde stelt. Voordat hij naar Guatemala terugkeert, komt eerst nog een gevecht op de vuist, dat het hart van de meelevende bios coopbezoeker als balsem zal zijn. De film is technisch goed verzorgd en weet de hoogtepunten goed te plaat sen. Voor personen over 14 jaar. Casino: Rond de complete vernieti ging van Warschau door de Duitsers zijn heel wat vragen gerezen. Vooral voor een film en 'ook ditmaal zien wé er een interessant gegeven voor ver werkt. Het zijn ditmaal echter geen drie, doch zelfs vier musketiers, die de film brengt. Want d'Artagnan, een ridder uit Gascogne, die bij zynbe- zoek aan Parijs in een minimum "van" tijd met drie personen een duel .aan gaat, sluit zich wanneer de duels ontijdig verhinderd worden door de lijfgarde van de koning bij heft aan en tezamen gaan zij een reeks avonturen tegemoet. Daarvoor is de woelige sfeer van de Engelse en Franse hoven volop gelegenheid. De geschiedenis speelt zich af ten tijde van Richelieu's overheersing, waartegen de koning zelfs niet be stand is. Als Richelieu te weten komt, dat de koningin een kostbaar hals snoer heeft weggegeven aan een Engelse hertog, dringt hij erop aan, dat de koningin dit halssnoer bij een hofbal zal dragen. d'Artagnan is hier de reader in de nood, want zijn op dracht: het collier weer terug te bren gen, weet hij ondanks vele tegen slagen perfect te volbrengen. De vele avonturen van d'Artagnan met zijn gezellen Porthos, Athos en Artemis houden de toeschouwers in deze film van begin tot einde geboeid, maar daarnaast draagt ook de oppas ser van d'Artagnan door zijn komi sche voordracht wel tot het welsla gen van de film bij. Bovendien staat het geheel in een kleurenweergave, welke weldadig aandoet, zodat nie mand spijt zal hebben van een be zoek aan deze bijzondere film. Rex. Circustragiek en -romantiek zijn in fraaie opnamen weergegeven in de film „Het brandende Circus" Aan de circusbrand gaat echter een spel van liefde, haat en jalouzie on der de artisten vooraf. De leeuwen temmer Smiley treedt met zijn ver loofde Lola en de temmer Blaney in het Circus Corey en Murray op. Smi ley hoewel verloofd met Lola is ver liefd op Kit, een paardrijdster, die met de temmer Blaney verloofd is. Het grote succesnummer van Lola is, dat zij met de machtige leeuav Sultan zoveel stunts uithaalt, dat zij door hem aangevallen wordt en schietend door een vluchtdeur de kooi verlaat. Smiley heeft door mid del van een klem de vluchtdeur af gesloten, waardoor Lola niet ont vluchten kan en door de leeuw ge dood wordt. Smiley denkt nu vrij te zyn om de paardrijdster het hof te kunnen maken. Maar haar verloofde Blaney staat hem nog in de weg. In een spannend verhaal laat de film de verdere liefdes-tragedie zien, welke in een overwinning van Blaney ein digt. Een film met romantiek, span ning en sensatie, toegankelijk voor personen boven 14 paar. Agenda van Leiden „De vrouw en de slang", repetitie om half acht Woensdagavond in de R.K. H.B.S. voor alle medewerkers. Mater Amabilis school: spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.3020.30 in de R.K. Vak school aan het Galgewater. Bridgeclub voor R. K. „O. O." Le denvergadering op Woensdag 8 Sep tember 's avonds 8 uur in café-res taurant Royal, Doezastraat. BIOSCOPEN Casino": „De laatste dagen van Warschau", 14 jaar. Lido: „De drie musketiers", alle leeftijden. Luxor: „De schat van de Gouden Condor", 14 jaar. Trianon: „Geef de sporen", alle leeftijden. Rex: „Het brandende circus", 14 j, (Donderdag-cyclus: „De waarheid omtrent het huwelijk", strikt volw.). De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2'/, eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 104 uur; 's Zondags 14 uur (Tot 19 September) Gem eenlandshuis (Breestraat) Ten toonstelling documenten en model len, welke op de geschiedenis van Rijnland betrekking hebben. (Zater dagmiddag en a.s. Maandag de gehele gehele dag). Zondagsdienst Huisartsen. A.s. Zondag 5 September zal de dienst worden waargenomen door: dr. de Bruyne, Gaasbeek, den Haan, Hart man, Jasperse. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 4 September 13 uur tot Zaterdag 11 September 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Te.l 20552; de Haven-Apotheek, Ha ven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. NOORD WIJKERHOUT Gemeenteraad. De raad komt bijeen Maandag a.s. voor behandeling van een 16 punten tellende agenda. WASSENAAR Geboren: Jan W., zn van J. W. Ter louw en B. Noordervliet; Henriëtta M., dr van J. N. Alleman en H. H. G. van Rhijn; Robertus J. M. zn van J. L. A. Remmerswaal en C. J. van Wis sen; Willem, zn van D. Kinkel en C. H. Theil; Elisabeth M., dr van H. V. A. Stuivenwold en A. de Bode; Al fred J. A., zn van J. H. Buis en H. H. Kouwenhoven; Egbertus R. C. M., zn van R. T. M. van der Lugt en E. J. C. M. van Dooren; Rita, dr van J. W. Westenberg en M. C. de Vries; Margaretha, dr van J. van Egmond en A. Kinkel. Ondertrouwd: A. J. Zandvliet en A. A Putker; R. van Benthem en J. M. van der Kraan; J. van der Ploeg en T. J. C. van Leeuwen; H. J. Meulen- broek en J. T. Knijnenburg; E. J. Schipper en E. C. van der Meij; H. van den Berg en W. P. van Duren; R. P. L. Bezemer en E. C. Lodestijn. Getrouwd: T. J. J. Gerlich en A. M. van Vonderen; A. L. Schneiders en E. Vreede; C. Mulder en C. M. Blank; E. M. H. Fermin en W. Haak; J. W. Van Gilst en G. B. Gardien; P. G. Overdevest en C. M. M. Looije- stein. Overleden: Adriana van der Burg 86 j.; Thecla M. Fuhler 1 mnd.; Wil lem F. Piek 80 j.; Johanna H. Smit 64 j.; Jan W. Luttekes 65 j.; Dirk C. Dekker 1 mnd. SASSENHEIM Geboren: Jacoba, dr van J. Ouds hoorn en G. Breedijk; Helena Theo dora, dr van P. M. de Heij en H. A. de Groot; Maria Jacoba, dr van C. Pikkaart en A. Lukasse; Paulus Cas par Maria, zn van A. W. van der Vlugt en J. M. M. Schmidt; Leonarda Anna Maria, dr van G. C. Rotteveel en K. J. C. van Dijk; Arend, zn van A. van Duijn en J. H. Koppier; Theo dorus Maria, zn van W. C. van Ruiten en Th. G. Grimbergen. Ondertrouwd: G. J. van Tol 25 j. te Weert en G. C. van der Meij 23 j. Getrouwd: E. Cornet 28 j. te Leiden en A. Bakker 28 j. Overleden: Alida Slootbeek, 70 j. wed, van Lammerse. Marktberichten VINKEVEEN, 3 Sept. Groente. Andijvie 1722 cent. postelein 7—20 cent, spinazie 1629 cent, groene kool 1215 cent, tomaten 2052 cent. pronkbonen 36—63 cent, snijbonen 58 95 cent, stambonen 6387 cent en stokprineessen 0.781.06 per kg., komkommers 819 cent, sla 312 ct. en bleekselderij 1122 cent per stuk, peen 2834 cent per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 3 Sept Groente. Bloemkool I 31—64, id. II 1634, idem III 13—18, was- peen I 2733, idem II 2433. bos- peen 1838, stamprincessebonen 71—81, idem II 33—45, groene kool 1218, stokprincessebonen I 1.061.22 per kg., 6toksnijbonen I 71—97, idem II 22—68, stoofsla 1214, sla 2.5013.60, andijvie 2531, spekbonen 4751, pronk bonen Q 4461, spinazie 2838, uien 1619, peterselie 4.70—7.40, krulpeterselie 4.504.70,, selderie 6.407.60, postelein 1321, toma ten 4655, idem B 4553, idem C 2234, komkommers I 19—26, idem II 89, kroten 1819. WASSENAAR BEKROONDE INZENDINGEN OP FLORALIATENTOONSTELK1NG. Inzendingen van de jeugd: Fuchsia: 1. Piet Augustein; 2. Ma rion Brederode; 3. Bertje van Hui- zeum. Afrikaan: 1. Jan Heins, 2. Jo- pie van Leeuwen, 3. Rudolf Zand vliet. Calceolaria: 1. Adrie Groene- wegen, 2. Joop Stok, 3. Brechtientje Hazenberg. Salvia: 1. Ans Kagenaar, 2. Jopie van Leeuwen, 3. Jaap Stok. Begonia: 1. Peter van Laar, 2. Piet Augustein, 3. Peter van Laar. De inzendingen van kinderen van vakmensen op tuinbouwgebied wer den apart beoordeeld. Hennie v. d. Ploeg kreeg 2 eerste, 2 tweede en een derde prijs; Arnold v. d. Ploeg een 2e en een 3e prijs en Inke v. d. Wouden een 2e prijs. Inzendingen van scholen: Begonia: 1. Mariaschool, Kerkstr., 6e klas; 2. Openbare school Bloem- camplaan, 2e klas; 3. Openb. school Bloemcamplaan 6e klas. Coleus: 1. Chr. School Bloemcamplaan, 6e kl.; 2. Openb. school Bloemcamplaan le klas. Mooiste schoolinzending: Chr. School Den Deyl, Middelweg. Inzendingen van volwassenen: Ster van Bethlehem: 1. Mevr. van d. Ploeg; 2. Mevrouw v. d. Barselaar; Cufie: 1. Mevr. v. d. Lely; 2. de heer v. d. Lely. Vlijtig Liesje: 1. L. G. Knynenburg; 2. de heer v. d. Lely. Geranium: 1. Mevr. v. d. Ploeg; 2. mevr. G. de Geus. Vrije inzendingen: 1. C. v. d. Ploeg met lof der jury; 2. Chr. School Deylerweg; 3. Mevr. M. Zeedijk- Fein. ZOETERMEER DWO. De R.K. voetbalvereni ging DWO bood leden en donateurs een feestavond aan in „Ons Genoe gen". Op deze avond is door de heer G. Opstal, afgetreden voorzitter, het tweede elftal gehuldigd. Dit elf tal heeft het gepresteerd, om twee jaren achtereen kampioen van haar afdeling te worden en van de vierde naar de tweede klasse te promove ren. De gelukwensen en bloemen waren wel verdiend. Terecht deelde de heer Adegeest, leider van het tweede, in de huldi ging- Tevens werd op deze avond dr v. d. Meer het ere-lidmaatschap aange boden. Een verdiende hulde voor de ze stille, harde werker van DWO. De feestavond werd verzorgd door het cabaretgezelschap „Florida" uit Den Haag, met de revue: „Sterren stralen uit Den Haag". Helaas was het programma niet altyd even fijn. De medisoHe dienst wordt Zon dag waargenomen door dokter P. Vegt en zr. E. Jonker. Boekbespreking „Goede brieven schrijven" door A. Hesp. Uitg. Born N.V. Assen. Sommige brieven laten zich ge makkelijk schrijven; men schrijft maar op wat voor de geest komt en 't is altijd goed. Er zijn evenwel of ficiële brieven en zo, waar het op aan komt; waar gelet wordt op de styl en op de keuze van de juiste woorden. Soms zijn zelfs bepaalde termen min of meer voorgeschreven en iemand, die het niet gewend is, zulke brieven te schrijven, zit dan al spoedig met de handen in he\ haar. Voor degenen, die wel eens ge plaagd worden door de noodzaak van brieven schrijven in min of meer obligate stijl en die dan tevergeefs in hun herinnering zoeken naar enig houvast, heeft de heer A. Hesp een boekje geschreven „Goede brieven schryven", dat door de Uitgeverij Born N.V. te Assen is uitgegeven. Vooral voor jonge mensen, die hun eerste schreden zetten op het doorni ge pad van de sollicitaties, kan een dergelijk boekje een uitkomst zijn. Tevens is er een titulatuurlijst bijge voegd, welke met vrucht ook door meer ervarenen kan worden geraad pleegd. Prisma Citaten-boek, samen gesteld door C. Buddingh. Uitgave van Het Spectrum, Utrecht. Prijs 1.25. Degenen, die tot de trouwe korrel tjes-lezers behoren, gaan een beste tijd beleven. De distributie is voor hen afgelopen. Er ligt een strand vol korreltjes te wachten in de boekhan del. M^t veel ijver heeft de heer Buddingh dat bijeen geschept. Men kan er zich dagelang koesteren zon der éénmaal hetzelfde korreltje te gen te komen. „Bittere en vergulde pillen voor dagelijks gebruik en vermaak, bereid door wijzen en dwazen uit alle wind streken, toepasselijk in de meest uit een lopende omstandigheden op u- zelf en op uw buurman", dat zijn de woorden, waarmede de schrijver zijn verzameling karakteriseert. Veel behoeven we daar niet aan toe te voegen. Sophocles schreef: „Veel wijsheid ligt in korte woorden besloten". Die korte woorden kan men in dit citaten-boek vinden en er de wijs heid uitpuren. Een zeer gezellig kar weitje, waarbij men de nodige zelf kennis opdoet. En dat is belangrijk, want Havelock Ellis schreef reeds in 1889: „Mensen, die zichzelf ken nen zijn niet langer dwazen; zij staan op de drempel van de deur der wijs heid". Wie iedere avond zijn portie kor reltjes slikt, zal daar zijn we van overtuigd niet op deze drempel blijven staan, maar nog een stapje verder gaan. Doe mee aan de B.B. Wacht niet op Uw buurman. U bent Uw buurman's buurman. Bureau B. B. Langebrug 56, teL 30441.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3