RIJNS REEK DUINS REEK Thuis van de Griekse reis ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Katholiekendag te Fulda Reeds tienduizenden onder dak gebracht. Het meer dan tien eeuwen oude stadje Fulda is door het besluit van het centraal comité der Duitse Katho liekendag om ter gelegenheid van het twaalfde eeuwfeest van St. Bonifa- cius' marteldood de Katholiekendag 1954 binnen haar muren te houden, van 'n slaperig plattelandsstadje ver anderd in een wereldstad, waar nog altijd koortsachtig wordt gewerkt, met het oog op de grote manifesta ties van Zondag. Niet alleen heeft het zich in een nieuw kleed gesto ken van vlaggen en bloemen aan ieder gebouw en alle parken, doch ook en vooral een nieuw kleed van verbijsterende activiteit en behulp zaamheid. Alle bewoners, ongeveer 30.000 in getal, zijn ingeschakeld om de katholieken goed en vlbt te ont vangen. Welk een organisatie dat ver eist heeft blijkt uit enige cijfers. De drieduizend gasten van de werkgroe pen, die momenteel druk vergaderen vormen slechts een procent van de enorme menmenmassa's, die ten ge tale van 300.000 Zondag binnen de poorten van Fulda vertoeven. Vele tienduizenden zijn hier reeds enkele dagen, zodat voor hen slaapplaatsen moesten worden gezocht. Huis aan huis zijn zij ondergebracht, bij ka tholieken en bij protestanten, want ook de laatsten werken hard mee om de katholiekendagen te doen sla gen. Speciale aandacht is geschonken aan de ruim twintigduizend Oost- Duitsers, die gistermiddag in Fulda zijn aangekomen. De enorme katholie ke caritasorganisatie heeft hier een noodzakelijke helpende hand gebo den bij de uitreiking van de levens- middelenpaketten en van 't dagelijk se warme eten voor deze mensen en voor het onderdak brengen. Duizen den jongeren zijn b.v. ondergebracht in een tentenkamp, waar ieders mid dag om 12 uur drie Nederlanders de klok luiden om dan gezamenlijk het Engel des Heren te bidden. Met de actie „een uur loon voor de katholie kendagen 1954" heeft het organise rend comité der Katholiekendagen bijna anderhalf millioen Mark bijeen gekregen. Verreweg het grootste deel van dit kapitaal wordt besteed voor de Oost-Duitsers, die waarlijk als kinderen van één vader worden ont vangen en verzorgd. Behalve de le vensmiddelenpakketten en over nachtingsadressen ontvangen deze mensen, die met 'n ongelooflijk gods dienstig vuur naar Fulda komen, nog geld voor de terugreis. Vrijdagmiddag zijn de officiële plechtigheden in Fulda met een fees telijke bijeenkomst voor genodigden in de grote stadszaal begonnen, gis teravond gevolgd door een bijeen komst van alle dpizenden deelnemers op het amphitheatervormige plein voor de Dom. En dit zeggen de West- Duitsers reeds: „Die avond vergeten wij een ogenblik de zware druk der Russische dreiging, die zo lange ja ren reeds op ons drukt, om samen met onze Oost-Duitse broeders in Christus ons te verheugen in een gezamenlijke actie van geloof en hoop op een betere wereld." De In de Noordduitse staat Neder- Saksen tot een climax gestegen schoolstrijd beheerst voor een belang rijk deel ook de stemming op de Duit se Katholiekendag in Fulda. Voor de 20.090 personene die hier voor de eerste grote openbare demon stratie van de Katholiekendag wa ren bijeengekomen, werd Vrijdag avond een fel protest van het cen trale comité der Duitse Katholieken voorgelezen, waarin „verbitterd pro test" werd aangetekend tegen de door de Landdag van Neder-Saksen aanvaarde schoolwet. Het protest van het centrale comité der Katholieken was, zoals gemeld, reeds Donderdag voorafgegaan door een van het gehe le Duitse Episcopaat. Tot dusverre zijn in Fulda 25.000 Katholieken uit Oost-Duitsland aan gekomen en voor de grote demonstra ties van het weekeinde worden er nog meer verwacht. KERKVERVOLGING IN TSJrCHO-SLOWAKIJE MAAKT WEINIG IN DRUK OP KATHOLIEKEN. In verband met de vele berichten over de kerkvervolging in Tsjecho- Slowakije, deelt radio Vaticana het volgende mede: Het anti-godsdienstig beleid van het communistisch regiem in Tsjecho- Slowakije maakt weinig of geen in druk op de katholieke bevolking van het land. De kerken, zowel die van de katholieke als van andere belij denissen worden steeds "zeer druk bezocht en vooral de kerkdiensten op Zondagen worden talrijker bij gewoond dan vroeger. Dit grotere kerkbezoek moet niet geheel worden toegeschreven aan een toename van de godsdienstige zin van de bevol king. daar velen naar de kerk komen om uit de preek van de priesters aan wijzingen te vernemen aangaande dag en tijdstip var. de zo vurig ver langde bevrijding. Maar alle preken worden vooral gecensureerd door het godsdienstig bureau van de regering. Het is in Tsjecho-Slowakije een gewoon verschijnsel de mensen een kruis te zien maken, wanneer zij te voet of in tram of bus een kerkge bouw passeren. In de kerken ont breken bij de heiligenbeelden nooit de kaarsen, waarvoor door de gelo vigen wordt geofferd. De offerblok ken zijn steeds ruim gevuld met gif ten, maar men weet niet of dit geof ferde geld ten goede komt aan de parochiële instellingen, of aan d: regering moet worden afgedragen om de onkosten van het g> -dienstig regeringsbureau te dekken. Rundvee stamboek Successen uit Rijnland De provincie Zuid-Holland behoor de niet tot de,grootste inzenders op de tentoonstelling van 't Ned. Stam boek. Er waren uit dit gewest een vijftigtal zwartbonten en 25 blaar koppen aanwezig. Voor de zwartbon ten waren uit de Rijnstreek weinig inzenders. De fokker Laan uit Woer den had behoorlijk succes. De be drijfsgroep werd le geplaatste en ook individueel werden verschillen de prijzen behaald. Jhr. Sandberg uit Wassenaar had weer veel succes, doordat de beken de koe Marijke 20, thans bijna 14 jaar, weer eerste werd geplaatst in de super-productieklasse. Bovendien behaalde ze de medaille voor de bes te prestatie als productiekoe. Wat de blaarkoppen betreft mag de Rijnstreek tevreden zijn. De die ren waren met zorg geselecteerd en thans kon men vaststellen, dat geen der dieren onbekroond huiswaarts keerde. Succes was vooral wegge legd voor Julius van Rozenboom uit Rijnsaterwoude, H. F. J. Mooren uit Leimuiden, A. H. Rotteveel te Oude Wetering, Gebr. Zwanenburg te Bo degraven, S. J. van der Stoel te Lei derdorp en L. Eikelenboom te Rijn saterwoude, voor zover het de stieren betreft. In de klasse oudste melkkoeien werden de belangrijkste prijzen be haald door S. J. van der Stoel, C. van Zwieten uit Alphen aan den Rijn en L. Eikelenboom. Bij de vier-jarigen kwam Mennie van C. P. Roest te Zoeterwoude met la uit de bus; Leentje 28 van C. van Zwieten werd tweede. In de rubriek melkschotten waren er prijzen voor Van Santen. Netta 4 en Caroline 2 werden respectievelijk la en lb. In de productieklasse behaalde Dina van Hoogendoorn de medaille voor de koe met de beste uier van alle aan wezige blaarkoppen. De heer Van der Stoel behaalde met zijn bedrijfs groep een eerste prijs. ALPHEN AAN DEN RIJN HOLLENDE HOND DEED DAME LELIJKE VAL MAKEN. Kleine oorzaken kunnen grote ge volgen hebben. Dat beleefde mevr. De G., toen zij enige tijd met mevr. S. op het trottoir in de Grijpesteijn- straat had staan praten. Intussen had mevr. W., wonende in de Maar ten Trompstraat haar hondje uitge laten aan de riem. Toen de wandeling achter de rug was en zij met haar huisdiertje van middelmatige groot te huiswaarts keerde, liet zij het dier de laatste paar meters achterom naar haar woning door de poort vrij afleggen. Dit is altijd goed gegaan, maar in de nauwe poort ontmoette het hondje een poesje van de buren. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn Vrijdagavond op paleis Soestdijk teruggekeerd van hun twaalfdaagse vacantietocht langs de Griekse eilan den. De regeringsdakota waarmee zij reisden en die door prins Bernhard werd bestuurd, vertrok Vrijdagmor gen van Korfoe en maakte in Nice een tussenlanding. Hier vertelde prins Bernhard dat de Koningin, de prinsessen en hijzelf voortdurend genoten hadden van de tocht. Het enige spijtige was volgens de Prins dat zij maar twee dochters mee hadden kunnen nemen en de andere twee thuis moesten blijven omdat door koning Paul de leeftijds grens voor deze pleiziervaart op vijf tien jaar was gesteld. Na op Korfoe afscheid te hebben genomen van zijn gasten vertelde koning Paul aan een verslaggever over de reis. „Het was jammer, dat het allemaal zo kort heeft geduurd", aldus koning Paul. „Maar dat moest wel, want u kunt zich voorstellen dat zo'n reis een hoop geld kost. Ik zou er wel een maand van hebben willen maken". Op de vraag wat er waar was van de tijdens de reis verspreide verha len over koninklijke romances, ant woordde de koning, dat deze onjuist waren. „Daar is niets van waar. Er is ook geen sprake van geweest en ik kan dit officieel verklaren. Er zijn geen verlovigen tot stand gekomen. Het enige ware feit is, dat wij alle maal als dikkere vrienden -van el kaar gescheiden zijn dan wij reeds waren toen de reis begon". Koningin Frederika, op de arm van de koning leunend, voegde er lachend aan toe: „Niemand weet na tuurlijk wat er nog kan gebeuren. Persoonlijk hoop ik dat er inderdaad zo iets gaat gebeuren". Meer wilde zij niet zeggen. AANSLAGEN IN ITALIë. Bij de Reggio Calabria, in het uiter ste Zuiden van Italië, is Vrijdag een bus met Rooms-Katholieke bede vaartgangers beschoten. Twee inzit tenden werden gewond. In Milaan zijn dezelfde dag 40 jonge Rooms-Katholieken door louter toeval ontsnapt aan de dood. Voor de deur van de zaal waarin deze leden van de Italiaanse Katholieke Actie hadden vergaderd, was een pak met zeven bommen er in geplaats. Een iongeman die alleen de zaal verliet uerkte het pak op en vond het V:- dacht. Hij waarschu, de zijn metge zeilen en de politie. Beiden waren niet erg op elkaar ge steld. Het hondje blafte zo luid als het maar kon. De poes blies venijnig ten antwoord. Maar de poes zag de kans te ontglippen en holde vlug de poort uit, de straat op. Het hondje niet mis ging haar achtera. Maar bij een boompje, waar toevallig de beide dames nog steeds in conversatie ge wikkeld waren, bleek de kracht van de beide dieren pas goed. Het poesje hees zich weldra in de boom en had het van de hond gewonnen. Mevr. de G. evenwel verloor het van de hond. Het dier vloog in zijn vaart achter de poes aan, van achteren tegen de benen van mevr. de G., die door haar knieën zakte en weldra op de tegels neerzeeg. En dat liep niet zo onschuldig af. Zij liep door de val een gecompliceerde enkelbeenbreuk op. Zo had dr. Zwartendijk het vast gesteld, die haar naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden liet over brengen. GOUDEN KLOOSTERFEEST Pater Nolascus van Vliet, Gardiaan Missie College Sta Willibrord te Katwijk hoopt 9 Sept a.s. zijn Gou den Kloosterfeest te herdenken. Uniformen gevraagd. Vandaag zullen drie muziekcorpsen door de gemeente marcheren. „Crescendo", „Arti" en „Door Samenwerking Sterk" (Aarlanderveen). Zy trachten gezelligheid te brengen voor de be woners en vragen daarvoor slechts een kleine bijdrage voor 't uniform fonds. Hiervoor zetten vele vooraan staande plaatsgenoten zich in. De muziekcorpsen moeten in splinter nieuwe uniformen worden gestoken. Die wens leeft al lang onder de bur gerij. Er wordt een beroep op haar gedaan daartoe dan ook een steentje bij te dragen. BODEGRAVEN Jubileum kerkzanger. Zondag a.s. zal het voor de nestor van het R.K. Kerkkoor een hoogtijdag zijn. Zeventig jaar zal het geleden zijn, dat de heer P. Scheen kerkzanger werd. Als jongen van 8 jaar kwam hij op het jongenskoor o.l.v. kape laan Pigge. Na 10 jaar werd hij kerk zanger en kwam op het grote koor o.l.v. de heer N. v. d. Geest en later o.l.v. de heer J. Kouwenhoven, de huidige directeur. Het zeldzame ju- bilé zal a.s. Zondag gevierd worden met een H. Mis als inzet, opgedragen door pastoor W. Janus. Tijdens deze H. Mis zal een vierstemmige Mis van Versluijs worden gezongen. Aan het eind volgt een cantate van de hand van de heer Kouwenhoven. Op de receptie na de H. Mis ten huize van de jubilaris zullen zowel de pastoor als de dirigent de heer Scheen toe spreken. Geboren: Hendrik, zn van G. Rit meester-Schouten; Christiaan C. M., zn van A. M. v. d. Linden- Rijnja; Maria Petronella, dr van W. Overes- Kraan. Overleden: J. v. Bergen 87 j., we-' duwe van G. de Jong; Hendrika Hoo- gervorst 64 j. Jaarvergadering Esto. De R.K. Voetbalver. Esto hield haar jaarver gadering onder matige belangstelling. De voorzitter, de heer W. H. Liempt, opende met een korte terugblik op het voorbije seizoen. Secretaris Bei der las een keurig verzorgd jaarver slag. Het ledental was iets opgelopen, de geest in de 'vereniging was goed en de successen van de elftallen (be halve Esto III) mogen er wezen. De heer H. v. d. Moolen gaf het finan cieel verslag dat eindigde met een batig saldo. De heer B. Rietveld liet het verslag horen van de pensioen commissie. De bestuursverkiezing na de pauze bracht geen wijziging in het bestuur. Evenmin werd de elftalcom missie gewijzigd. De rondvraag bracht vele kwesties ter sprake o.a. de werkzaamheden op het terrein, het medegebruik van het veld door ZVV en door de LTJ enz. De voorz. dankte ten slotte allen voor hun hulp in eni gerlei vorm en sloot op een laat uur de vergadering. Veteranenwedstrijd. Het zal a.s. Zondag op hte Esto-terrein een inte ressante ontmoeting worden als 22 NIEUWE BRUG OVER DE MAAS. Gisteren is de Baileybrug over de Maas, welke de verbinding vormt tus sen de Limburgse dorpen Well en Wanssum, officieel in gebruik ge steld. De brug behorende tot de zwaarste klassen van de Bailey-bouw en daarmede de zwaarste tot nog toe in West-Europa gebouwd dient in de eerste plaats militaire belangen, doch is tevens opengesteld' voor burger lijk verkeer. Dat verkeer vindt in deze vaste oeververbinding een tot nog toe ontbeerde schakiel in het verkeer tussen Brabant en Limburg, dat zich tussen Grave en Venlo uit sluitend moest tevreden stellen met pontveren. De brug is in nauwe samenwer king gebouwd door Britse en Neder landse genietroepen. Talrijke mili taire en civiele autoriteiten waren bij de openingsceremonie aanwezig. Terwijl op enkele honderden me ters stroomafwaarts de pont met halfstok gehesen vlag haar .laatste overtocht maakte, trok het gezel schap over de 385 meter lange en bijna vier meter brede brug naar de andere oever. In een grote legertent bleef men na afloop van de plechtig heid nog enige tijd bijeen. Met het oog op de geringe breedte is afwisselend eenrichtingverkeer in gesteld, dat door middel van licht signalen overdag met de hand De- diend. en 's nachts automatisch wordt geregeld. De brug is overdag voor alle verkeer open. Van 22 tot 8 uur is zij echter voor het langzame verkeer, bespannen wagens en vee gesloten. voetballers uit de eerste jaren van Esto hun beste beentje nog eens gaan voorzetten. De wedstrijd vangt aan om 3 uur. Voor het diploma machineschrij- ven slaagden dezer dagen B. v. Elk, A. v. d. Marei, R. Rijlaarsdam, T. Jansen, I. Kalkman, A. Tuis, F. de Korte en J. Verkerk. LEIMUIDEN AFSCHEID KAPELAAN ZONDAG. In het parochiehuis was gelegen heid om afscheid te nemen van ka pelaan C. Zondag, die is overge plaatst naar de parochie van de H. Joh. de Doper te Boskoop. Vele paro chianen waren gekomen. De avond, die was georganiseerd door de paro chiële verenigingen, werd geopend door jeugdleider J. J. v. d. Meer. „Gloria Deo" d ie voor de muzikale omlijsting zorgde bracht hierna, bege leid door deheer W. J. Maarschalk, ten gehore „Ave Maria". Namens de gehele parochie en alle verenigingen werd hierna het woord gevoerd door de heer R. J. Broekhuizen. Spreker noemde het een zware taak, om bij dit heengaan de juiste bewoordingen te vinden. Hij noemde kapelaan Zon dag een zeer actieve zielzorger, die bijna alle dagen in alle hoeken van deze uitgestrekte parochie was te vinden. Allereerst bracht hy een har telijke dankbetuiging over namens de zieken, die door bijzondere om standigheden deze drie jaren aan de zorgen van de kapelaan waren toe vertrouwd. Het zal zeer moeilijk zijn voor zijn opvolger, aldus spreker, U in deze te vervangen. Vervolgens ging de dank uit namens alle ouders voor het onderricht gegeven aan de kleine communicantjes. Maar ook de jeugd en de rijpere jeugd zijn veel dank aan de scheidende kapelaan ver schuldigd, want zowel de jongens als de meisjesgroepen en clubs zijn opge richt door kapelaan Zondag. Namens vele verenigingen en or ganisaties bood de heer Broekhuizen een enveloppe met inhoud aan om de kosten van overplaatsing te verlich ten. Pastoor Hofstede nam daarna het woord. Uit ervaring wist hij, dat een afscheid meestal moeilijk valt, Aan gezien de pastoor ook 5 jaren te Bos koop als kapelaan had gewerkt, kon hij kapelaan Zondag met zijn nieuwe parochie feliciteren. De pastoor dank te de scheidende kapelaan vor zijn vele werk in het parochieleven, en wel bijzonder in de kerk. Kapelaan Zondag kreeg tenslotte gelegenheid deze avond voor het laatst de parochianen toe te spreken. Aan deze jaren, aldus spreker, heb ik veel herinneringen, en na al deze krachtige dankbetuigingen heb ik be hoefte op de allereerste plaats dank te brengen aan oud-pastoor Speet, die mij in mijn eerste priesterjaren bijzonder heeft bijgestaan. Vervol gens ging de dank uit naar pastoor Hofstede en naar alle parochianen, waarvan hij veel steun heeft onder vonden. NIEUWKOOP Twee polsen gebreken. De ne genjarige Ivlary de Pater zou gister avond voor de les in het gymnastiek lokaal, alvast een paar oefeningen maken in de ringen en daarbij had zij het ongeluk te vallen. Zij kwam zo ongelukkig terecht dat zij haar beide polsen brak. F'EST IN BRUGGENBUURT. De feestelijk versierde en geïllumi neerde Bruggenbuurt in het Zuidein de bood weer een fantastische aan blik, terwijl de buurtgenoten zorg den voor een zeer geslaagde dag. Ook het weer wekte bijzonder mee en de stemming was dan ook opperbest. Vrijdagmiddag was er voor de kin deren een poppenkastvoorstelling, die bij allen zeer in de smaak viel. De heer J. C. Vroonhof oogstte met zijn prachtige poppen bij het dankbare jeugdige publiek een daverend suc ces. Om zes uur was er een zgn. knob- belrit voor motoren en bromfietsen. De uitslag hiervan was: Afdeling motor: 1. B. Verdonk 33 strafpunten; 2. P. 2. H. Voorsluis 43 strafp.; 3. H. Bos 50 str.p.; 4. K. Koe- heim 61; 5. P. de Koker 66; 6. D. Koe- heimb 0 en 7. J. Verhagen 112. Bromfietsers: 1. A. van Wengerden 86 strafpunten; 2. S. de Rooy 94; 3. H. Kranenburg 111; 4. C. Koeheim 112; 5. C. Schellingerhout 259 en J. Schellingerhout, opgegeven. Des avonds verzorgde het duo Van VeenHelder uit De Hoef een caba retprogramma in de in de buurt op gestelde grote consumptietent. Ook deze feestavond voor alle buurtbe woners slaagde best. Verder staan er in de buurt diver se stalletjes en allerlei vermakelijk heden zelfs de draaimolen ontbreekt niet. Vandaag worden de feesten voort gezet. Moedercursus. Op 10 September a.s. begint er een moedercursus, waaraan kan worden deelgenomen door dames vanaf 18 jaar. Opgave kan geschieden bij de wijkverpleeg ster van het Wit-Gele Kruis zr. Hon- selaar, Dorpsstraat 149 alhier, tel. K 1725—206. NTEUWVEEN De opperwachtmeester der Rijkspolitie J. C. Tintel heeft by de gewestelijke schietwedstrijden te Waalsdorp een tweede prijs behaald met snelvuurkarabijn. ROELOFARENDSVEEN Aan de vooravond van A.L.A.R.M. Van Woensdag 8 t.m. Zondag 12 Sept. zullen te Alphen a. d. Rijn, Langeraar en Roelofarendsveen de grote missietentoonstelling gehouden worden onder de titel A.L.A.R.M. De missieliefde van het thuisfront heeft weer eens een stimulans nodig. Middels deze tentoonstellingen zal men derhalve trachten de belang stelling weer wat levendig te maken. Morgen zal reeds in alle kerken van het dekenaat door de missionarissen gepredikt worden over het geestelijk thuisfront voor de Missie. Maandag 6 en Dinsdag 7 Sept. zullen de scho len 'bezocht worden door de missio narissen om bij de jeugd missielief de te kweken. Woensdagavond 8 Sept. opening van de tentoonstellin gen. Het programma voor Roelof arendsveen en omgeving vermeldt hiertoe: Ontvangst van de missio narissen te 6.30 uur bij de brug te Oude-Wetering en verwelkoming door burgemeester E. J. M. Kolfscho ten. Grote optocht waarin meegaan de Gidsen en Jongensgilde, Jeugd organisaties van alle parochies van Alkemade. De muziekverenigingen „Liefde voor Harmonie" en „Door Gunst Verkregen" zullen de tocht opluisteren. Route: Oude Wetering, Langeweg, Noord-Einde naar het Veilinggebouw. Hier zal door pastoor D. Schoenmaker de symbolische ope ning van de tentoonstelling verricht worden, waarbij de gemengde zang ver. „Vox Laeta" en de muziekver. „Liefde voor Harmonie" deze opening zullen opluisteren. De aankomst aan het veilinggebouw zal zyn te plm. 7.15 uur. Voorts zal de Missie-bisschop mgr. Kramer O.F.M. de tentoonstelling bezoeken en aan het geheel met zijn aanwezigheid luister geven. Hier voor luidt het programma: Zaterdag 11 Sept. ontvangst van mgr. Kramer des avonds te 6.30 uur aan de grens van de gemeente Oud-Ade door de burgemeester van Alkemade. Van daar in optocht naar de kerk van Rijpwetering, waar om 7 uur een Pontificaal Lof door mgr. zal gece lebreerd worden. Na Het Lof zal mgr. de tentoonstelling te Roelofarends veen in de Pancratiuszaal bezoeken. Pastoor D. Schoenmaker zal mgr! hier welkom heten. Zondag 12 Sept. te 10 uur zal mgr. Kramer in de kerk St. Petrus Banden te Roelofarends veen een Pontificale H. Mis opdra gen. Voorts zal er op Zondag 12 Sep tember onder alle H. Missen een col lecte gehouden worden voor de Mis- HILLEGOM B. en W. hebbén tot adjunct commies ter secretarie op de Afde ling Algemene Zaken benoemd de heer A. van der Laan uit Sassenheim, terwijl tot tijdelijk typiste ter secre tarie benoemd is mej. W. J. M. van Dril. HAARLP7 TMERMEER Geboren: Agatha Maria Adriana Catharina, dr van P. v. Gelswijk en D. Arends; Aria, dr van J. van der Luit en D. van Schaik; Hilde, dr van J. Vos en H. C. Sparnaaij; Gerritje, dr van P. Eikelenboom en S. G. E. Broe- re; Hendrik Jan, zn van H. Riezewei- de en E. Gravekamp; Adriaan, zn van S. A. G. Bax en A. L. den Dekker; Geertruida Jiltje, dr van H. J. Dan- nenburg en B. Cupido; Paulus Hen- drikus Maria, zn van M. van Gils en T. L. Mulder; Johan André, zn van F. van der Laken en D. M. de Vries; Yalanda Hendrika, dr van A. W. Mo- leman en C. Mooscher; Jakob, zn van G. M. van Huizen en K. J. van Beek; Agatha Maria Geertruida, dr van A. J. Schuit en S. A. Voogt; Johan na, dr van H.H Schoo en S. W. A. R. van Hoof; Dingema Geertruida Ma ria, dr van N. Loogman en J. T. van der Laan; Carla Emma Adriana, dr van C. Koster en A. Hamelink. Ondertrouwd:A. van Splunter 37 j. en M. Oostwouder 28 j.; P. J. Schra- ma 24 j. en M. J. H. Kruijff 23 j.; Th. D. Maarssen 29 j. en A. M. S. Hoogen- dam 22 j.; H. I. van der Veer 30 j. en E. M. M. Borsje 25 j.; J. A. M. van Haaster 22 j. en J. G. Kors 24 j.; A. P. Popma 28 j. en A. C. Kroezen 21 j. Getrouwd: J. Wilderom en W. H. Age; M. M. H. Vorstermans en H. G. G. Oldenhove; Th. P. C. Duivenvoor de en B. Th. Trompert; R. J. Meijer en C. Oldenburg. Overleden: C. van Oudenaaren 66 j., echtgenoot van A. W. van Staver- den. LEIDSCHENDAM „Prins Bernhard"-school geopend. Enige jaren geleden is wegens ge brek aan belangstelling de betrekke lijk nieuwe o.l. school gesloten. Het aantal leerlingen was te miniem om de school te laten voortbestaan. Door de structuurverandering van platte lands- en woongemeente is de positie van het openbaar onderwijs gewij zigd en ondernam de vereniging „Volksonderwijs" propaganda voor een nieuwe openbare school meer in het centrum, van de gemeente. B. en W. stonden aanvankelijk sceptisch te genover deze plannen, maar toen ten laatste een voldoende aantal leerlin gen geboekt was, besloot de raad tot het bouwen van een school waartoe van hogerhand de nodige medewer king verkregen werd. Gistermorgen is de school gelegen achter het katholiek Bejaarden-Cen trum geopend door wethouder H. de Ruijter (A.R.) in bijzijn van het col lege van B. en W., vele raadsleden de inspecteur van het onderwijs, de heer Duchateau, de hoofden van de andere scholen en vele andere geno digden. Drie kleine rovertjes, die liepen in de val DURE MIDDAG Drie jongetjes uit Haarlem, 8 en 9 jaar oud, zijn gisteravond door de Haarlemse politie meegenomen en gaven al spoedig toe ruim 300 gul den aan muntbiljetten van 2,50 uit een geparkeerde auto te hebben weggenomen. Een chauffeur van een expeditie bedrijf had enkele uren tevoren aan gifte gedaan van de diefstal. In zijn auto had hij een tas achtergelaten, waarin zich 123 biljetten van 2,50 bevonden. Bij zijn terugkomst bleek het geld uit zijn tas te zijn verdwe nen. Hij vermoedde dat drie kleine jongens, die hij in de omgeving vani de wagen had zien spelen, toen hij er uit stapte, de schuldigen waren. De agenten werden allen ingelicht. Omstreeks half twaalf zag een van hen een 9-jarige jongen in de Kruis straat wandelen. Hij vond dat voor een joch van die leeftijd een ver dacht laat tijdstip en voelde de jongen aan de tand. Zonder er veel moeite voor te doen kwam hij achter de waarheid. De jongen bekende, dat hij met zijn broertje en een 8- jarig vriendje de muntbiljetten had gestolen. Negen er van had het drie tal reeds in snoepgoed en in een be zoek aan de bioscoop omgezet. De resterende 114 biljetten hadden zij verstopt. Na verhoor en opgemaakt proces-verbaal werden de jongen en de twee andere jeugdige rovertjes, worpen, naar hun ouders terugge- die aan een verhoor waren onder bracht. sie, welke begrijpelijk ten zeerste wordt aanbevolen. Twee extra busdiensten zijn voor deze gelegenheid ingelast. Vanaf ze ven uur zal de fa. v. d. Meer elk uur een dienst onderhouden vanaf Oude Wetering, terwijl Maarse en Kroon eveneens van zeven uur af elk uur in Leiden starten. Bloemencorso Aalsmeer bezoekt Roelofarendsveen. Van het he denmiddag gehouden Aalsmeers Bloemencorso komt morgen een ge deelte naar Roelofarendsveen. On geveer 20 wagens zullen zich dan met de Veense praalwagen te plm. 4 uur bij de veiling opstellen. Voor afgegaan door de muziekver. „Liefde voor Harmonie" gaat het dan eerst door het Noord-Einde naar de diver se Noordelijke gedeelten van het dorp, waarna terug via Noord-Einde naar Zuid-Einde. NOORD WIJK MSV-sportdag. Morgen zal MSV haar jaarlijkse sportdag houden op het Sportpark aan de v. Panhuys- straat. Alle leden komen in uniform bijeen te kwart over één bij het Juve naat, vanwaar men in optocht zal vertrekken naar het Sportpark. Te twee uur precies wordt deze sport dag geopend met een opmars van alle leden. In het eerste gedeelte zal de Volleyybal en de Gymnastiek voor het eerst naar buiten optreden zal zeker tonen, dat het hun ernst is met de gekozen sport. In het tweede ge deelte komen zowel de dames- als herenhandbal op de voorgrond en wel in een wedstrijd tegen het sterke HVL uit Leidschendam. Voor sport liefhebbers belooft dit een mooie middag te worden. De Zondagsdienst zal worden waargenomen door dr. Goudriaan. De Duinrand-apotheek is geopend van 11.301 uur en van 4.305.30 uur. Voor spoedgevallen doorlopend. OEGSTGEEST Geboren: Maria Anna, dr van A. J. M. van Haasteren en C. M. Borst; Stephanus, zn van J. Mees ten Oever en S. A. van Romunde; Yvonne, dr van C. van der Zwart en G. van der Niet. Getrouwd: P. van der Hoeven en J. H. M. Proper; S. Spruijt en D. A. Oskam; J. Cosijn en H. Scheffer; Tan Eng Swie en G. J. P. Burschke. Overleden: W. Hoedemaker geb. Censer 68 j.; H. Heeren 82 j.; F. van Zijp 72 j.; F. J. Meelis 65 j.; J. van der Post 63 j. VOORSCHOTEN Geboren: Anna Theodora, dr van W. J. K. Cortenbach en A. W. Volk; Anna Adriaantje, dr van C. J. van Rooijen en A. A. Kruijf; Jozef Jaco bus, zn van J. Sloos en Chr. J. Lem- men; Jacobus Petrus Maria, zn van M. P. Oosterveer en E. M. Th. Men ken; Edmay Constance Sophia, dr van J. S. L. Zwager en M. F. P. Steij- len; Philip Jan, zn van J. Havik en J. E. Lomas; Gorrie, dr van G. van der Linden en W. M. Orth. Ondertrouwd: W. J. J. Suijten 25 j. te Leidschendam en W. J. van Velsen 22 j.; C. Th. van der Meer 24 j. en P. J. Bijlemeer 20 j. te Leidschen dam. Gehuwd: H. J. de Mooij en A. C. Nederveen te Nijmegen; H. A. van der Meij en W. Hablous; F. Monsma te Leiden en A. M. Blijleven; J. M. Berk en P. J. A. van der Ham; Th. W. J. Gruwel te Rotterdam en E. A. Streeder. WARMOND Kortebaandraverij. Voor de kor- tebaandraverij van a.s. Woensdag be staat een behoorlijke belangstelling. Reeds 27 paarden staan ingeschreven, waaronder vele bekende o.a. Ooststar, Octavia, O Marijke, O Nelly Zora. Indien het gehele veld komt opda gen wordt de liefhebber een span nende middag in het vooruitzicht ge steld.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2