Seftjidóe6outoc/»it Het Franse kabinet wordt gerepareerd Franse spionne tegen de lamp gelopen Projectielen over de Oceaan ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 13289 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Wij zijn er nog niet. Gedenkt giro 43509 Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 ZOEKEN NAAR EEN WEG NA DE VERWERPING van de E.D.G. door Frankrijk volgt on vermijdelijk de vraag: „Wat nu"? De eerste reactie van Adenauer c.s. was: „We gaan gewoon door zonder Frankrijk." Maar Churchill was ver standiger en stelde een acht-mogend- heden conferentie op korte termijn voor, waarbij zowel Amerika als Frankrijk in het beraad betrokken zouden worden. Frankrijk gaf onmiddellijk te ken nen, dat het daar alles voor voelde (geen wonder, want isolement is het ergste wat Frankrijk kan overko men). maar ook West-Duitsland draaide bij. Het na de Franse ver werping door de Westduitse regering opgestelde politieke programma luid de n.l., dat het overleg over de Eu ropese eenmaking diende te worden voortgezet met alle staten, die daar toe bereid zijn. Welnu, wan- 0 neer Frankrijk toont daartoe bereid te zijn, dan kan het na tuurlijk ook meedoen, aldus werd te Bonn verduidelijkt. Het ligt dus voor de hand, dat bin nenkort te Londen geconfereerd zal worden door Amerika, Engeland, Frankrijk, de drie Benelux landen, Italië en West-Duitsland, en wel over de vraag: in welke mate kunnen de Duitse soldaten worden toegelaten tot de strijdkrachten van de Weste lijke verdediging? Dat thans het ogenblik aangebro ken is aan West-Duitsland z'n souve- reiniteit te hergeven, daarover zyn allen het eens; het is alleen maar de vraag of en in welke vorm men een zekere beperking zal kunnen op leggen voor wat betreft de herbe wapening. Verschillende wegen zijn moge lijk, doch één weg dient vermeden te worden, nl. die der discriminatie. Dat wil zeggen, men moet Duitsland geen beperkingen trachten op te leg gen, welke men zelf niet wenst te aanvaarden. Krachtens het oorlogs recht zouden de geallieerde mogend heden dat kunnen doen veronder steld, dat zij het onder elkaar eens werden maar ieder begrijpt na de ervaringen uit het verleden, dat zulk een gebruik van het oorlogsrecht al leen maar prikkelt en op den duur toch geen resultaat oplevert. In Bonn heeft men reeds te kennen gegeven, dat de Westduise regering al eist zij ook herstel van de Duitse souve- reiniteit wel bereid is een beper king te aanvaarden, mits dit geen discriminatie inhoudt. Een maatregel, welke niet discri minerend is, zou bijv. kunnen zijn: uitbreiding van bevoegdheid voor de leiding van de NAVO-strijdkrachten, waardoor men toch weer een soort supra-nationaal lichaam zou krijgen, dat mede-zeggenschap zou hebben over de troepen en strijdkrachten van de deelnemende landen. Als En geland ook meedoet, zou Frankrijk daarin kunnen toestemmen. Men zou het ook zó kunnen doen, dat Duitsland zelfs een bepaalde be perkingen zou vragen. De Duitse re gering zou er n.l. op kunnen wijzen, dat zij nog niet zo kapitaalkrachtig is om financiële verplichtingen op zich te nemen in dezelfde mate als de andere landen. Inverband daar mee zou Duitsland dan op tegemoet koming kunnen aandringen, in ruil waarvoor het dan ook op minder rechten aanspraak zou maken. Dit zijn evenwel suggesties, wel ke al of niet te Londen overwogen kunnen worden; misschien heeft de diplomatieke vindingrijkheid over 'n paar weken al weer iets anders ver zonnen. Zes vacatures opgevuld De Franse premier Mendès-Fran- ce heeft gisteravond zijn kabinet ge reorganiseerd nadat opnieuw drie ministers waren afgetreden om uiting te geven aan hun ongenoegen over de wijze waarop de E.D.G. in de Franse Kamer is behandeld. Vorige maand traden drie Gaullis tische ministers uit de regering. Dat was omdat zij gezworen tegenstan ders waren van de E.D.G.. De drie mannen die gisteren afgetreden zijn waren grote voorstanders van het Europese leger en zij verweten de premier dat hij te Brussel te weinig heeft gedaan om de E.D.G. te red den. Het zijn Claudius Petit, minis ter van arbeid en links-radicaal, Emile Hughes, de radicale minister van justitie, en Maurice Bourges Maunoury, minister voor de industrie en eveneens radicaal. De drie vacatures die waren ont staan na het aftreden van de Gaul listische ministers had Mendès-Fran- ce niet aangevuld. Gisteravond echter heeft hij voor alle zes opengevallen posten een minister gevonden. Het ministerie van defensie, vroe ger in handen van de Gaullistische generaal Koening, komt nu aan de conservatief Emmanuel Temple. De Gauillist Delmas, vorige maand afge treden, keert in het kabinet terug als minister van transport. Voorlopig De Castries vrijgelaten Het Franse opperbevel in Indo- •China heeft Vrijdagavond bekend gemaakt, dat generaal de Castries, de commandant van het voormalige Franse bolwerk Dien Bien Phoe in Noord Indo-China, door de Vietminh is vrijgelaten. De vrijlating van generaal de Cas tries is te Vietri, 80 km ten Noord- Westen van Hanoi, geschied. Hij zou Zaterdagavond in Hanoi aankomen en daarna naar Saigon vliegen om zich te melden bij generaal Salan, de Franse opperbevelhebber. Tegelijk met»generaal de Castries is een zestigtal andere hoge officie ren door de Vietminh aan de Fransen overgedragen. Generaal de Castries verkeert naar het schijnt in goede welstand. Onmiddellijk na zijn vrijlating in de uitwisselingspost voor krijgsge vangenen te Vietri heeft de Castries zijn vrouw een telegram gezonden. HANDSCHOEN IN Z'N LONG. Het Brits' Medisch Journaal ver haalt van een man, die na een op hem uitgevoerde operatie twaalf jaar lang een handschoen van de chirurg in zijn long heeft meegedra gen. Drie jaar geleden werd de hand schoen ontdekt en weggehaald en de patiënt heeft zijn gezondheid volle dig herwonnen. zal hij zich ook belasten met de por tefeuille van wederopbouw. De nieu we minister van justitie is de vroe gere staatssecretaris voor buitenland se zaken Guérin de Beaumont, con servatief. Staatssecretaris voor bui-1 tenlandse zaken wordt nu de conser vatief Roland de Moustier, die voor het eerst zitting heeft in een kabinet. De portefeuille van arbeid gaat naar Louis-Paul Aujoulat, de vroegere minister van volksgezondheid, lid van de overzeese onafhankelijke par tij. Het ministerie van volksgezond heid komt in handen van André Monteil, vroeger staatssecretaris van marine, wiens post wordt overgeno men door Henri Caillavet. De radi caal Gilbert wordt staatssecreta ris van financiën en Henri Ulver wordt minister van handel en in dustrie. De besprekingen te Manilla Deskundigen van acht landen heb ben principiële overeenstemming be reikt over bijna alle aspecten van het voorgestelde verdedigingsver drag voor Zuid-Oost-Azië, zo wordt van gezaghebbende zijde te Manilla vernomen. Op enkele punten bestaat nog ver schil van mening, aldus de zegsman, maar naar verwachting zullen deze verschillen worden overwonnen door de ministers van buitenlandse zaken zelf op de volledige Zoavo-conferen- tie, die Maandag begint. Alle dan nog hangende kwesties zouden worden geregeld door de raad van acht landen, die zal wor den ingesteld om het verdrag uit te voeren. Dulles heeft de Maandag te beginnen conferentie van acht „een 'van de belangrijkste van onze tijd" genoemd. Hij is inmiddels te Manil la aangekomen. Na Petrofs onthullingen Een Franse diplomate, mevr. Oi lier, die tot voor kort op de Franse ambassade te Canberra werkte, is in Noumea op Nieuw-Caledonië gear resteerd wegens het verstrekken van inlichtingen aan de Russen over wa penzendingen uit Australië en N.- Zeeland naar Indo-China. Mevr. Oi lier, die reeds op weg is naar Frank rijk, zal in haar vaderland .terecht staan wegens „grove schending van de veiligheid". De gevluchte Russische diplomaat Wladimir Petrof heeft mevr. Oilier tegen de lamp laten lopen. Op een zitting van de Australische konink lijke commissie van onderzoek naar de Russische spionnage in Australië, welke op 19 Juli werd gehouden, vertelde hij, dat de Frangaise, die toen als tweede secretaresse op de ambassade werkzaam was, en de co de-naam „Olga" droeg, hem geheime> inlichtingen had gegeven over het inladen van voor Indo-China be4 stemde wapens in Australische en Nieuwzeelandse havens. Hij had de ze informaties direct aan Moskou doorgeseind. Moskou had hem toen gevraagd of hij van de Frangaise niet de sleutel voor de Franse diplomatieke code machtig kon worden, doch „Olga" had gezegd, dat dit haar onmogelijk was, omdat de ambassadeur haar voortdurend in het oog hield. Geducht oorlogstuig Muzikaal uitgeleide Vernomen wordt, dat de Ameri kaanse luchtmacht experimenteert met een nieuwe raket, de „Snark" („Haai"), die, bij een snelheid van duizend kilometer per uur, een be reik van acht duizend kilometer heeft. De proefnemingen zouden reeds in een vergevorderd stadium zijn. Hieraan wordt toegevoegd dat dit de eerste raket is, die van het ene vasteland naar het andere kan worden geschoten. In de „New York Times" schrijft Hanson Baldwin: „Met de bestuur bare projectielen houden de strate gische grenzen op te bestaan. Het intercontinentale bestuurbare pro jectiel zal spoedig deel uitmaken van de gevaarlijke tijd waarin wij leven. De Amerikaanse luchtmacht heeft het eiland Ascension in het Zuiden van de Stille Oceaan een basis uit de laatste wereldoorlog opnieuw in bedrijf gesteld. Ditmaal niet als vliegtuigbasis maar als ob servatiepost voor bestuurbare projec tielen, die op de oefenterreinen ir Florida, op een afstand van 8000 ki lometer, worden afgeschoten". Verbeterde uitvoeringen van d« Duitse V 1 en V 2, die deze in perfec tie ver overtreffen, hebben de mili taire opvattingen over verdediging omvergeworpen. Er is thans geen enkel doeltreffend middel bekend In Vietni worden de krijgsgevange nen tussen de Fransen en de Viet minh uitgewisseld, hetgeen natuur lijk met de nodige propaganda ge paard gaat. Hier ziet men een koor tje van rode Vietminh-soldaten op gewekt communistische liederen zin gen terwijl Franse gevangenen het kamp verlaten. om een bestuurbaar projectiel te on derscheppen of te vernietigen; het kan zelfs niet worden gevolgd in zijn boogvlucht door de bovenste lagen van de dampkring. Het enige doel treffende afweermiddel zou zijn, te voorkomen dat het projectiel wordt afgevuurd. In de militaire geschie denis heeft men voor nieuwe wapens altijd afweermiddelen gevonden, maar volgens Baldwin zijn de mili taire deskundigen van mening, dat het bij geleide-projectielen een ha chelijke onderneming zal blijken. NOODWEER IN LINZ. Linz en omgeving (Opper-Oosten- rijk) is Vrijdagavond getroffen door de zwaarste storm sinds mensenheu genis. De storm ging gepaard met zware hagelbuien. Vele personen zijn gewond, sommigen door hagelstenen ter grootte van een mannenvuist. Een zeer groot aantal ruiten is ge broken. Sommige ambulances konden door de storm gewonden niet te hulp komen. Gestolen schip gesignaleerd Radio Saint-Nazaire heeft een boodschap opgevangen van de Fran se kotter „Ginette Michel", waarin wordt meegedeeld, dat de kotter Vrijdagochtend een jacht heeft gera vitailleerd, dat de naam „Rio" droeg, ongeveer vijf jnijl buiten het Fran se stadje Sables d'Olonne in het de partement Vendée. Aan boord bevonden zich drie mannen en twee vrouwen, die Duits spraken. Zij wilden naar Santander in Spanje. Het is zo goed als zeker, dat het hier het in Cherbourg gestolen Britse jacht „Orion" betreft. De eerste en laatste letter van de naam zouden dan zijn overgeschilderd. Mevr. Oilier, 46 jaar en doctor in de rechten, was in de oorlog lid van de Franse ondergrondse cn heeft zich daarin meermalen onderschei den. De kleine donkere, enigszins ge zette vrouw, die een zeer levendige betoogtrant heeft, werd door haar collega's beschouwd als een scherp zinnige diplomate. Haar man is enkele jaren geleden overleden. Haar twee zoons studeren in Frankrijk. Spionnage in Griekenland De Griekse minister-president, maarschalk Papagos, heeft gister avond bekend gemaakt dat een om vangrijk netwerk van spionnage is ontdekt, dat was opgezet door Griek se en buitenlandse communisten met de bedoeling te spionneren in Grie kenland en de er mee verbonden Balkan-landen. Hij verklaarde, dat het complot fantastische sommen gelds gebruikte en dat de spionnen werden opgeleid op militaire en politieke scholen in de Sovjetunie. Veertig spionnen zijn gearresteerd in Athene, Saloniki en Larissa. Onder hen bevindt zich de leider van de spionnagegroep, gene- raal-majoor Charilaos, die Grieken land was binnengekomen uit een der Russische satellietstaten. De groep onderhield direct contact met landen achter het IJzeren gor dijn. Vandaag zullen ambtenaren van de Griekse geheime dienst nadere bijzonderheden over het optreden der spionnen bekend maken, aldus Papagos. Zwaar getroffen Pakistan Er is cholera, typhus en waterpok ken uitgebroken in de overstroomde gebieden van Pakistan. De ziekten doen zich op het ogenblik nog voor op geïsoleerde plaatsen maar men vreest voor uitbreiding. Na de alar merende berichten over de overstro mingen in Indië, die nog steeds mil- lioenen mensen in hun ban houden, worden hevige moesonregens uit Pa kistan gemeld, die de rampzalige overstroming van de rivier de Buri Ganga nog verergeren. In de straten van de stad Dacca in Oost-Pakistan rijst het water gesta dig. Buiten de stad zijn vele hutten en huizen van vluchtelingen inge stort. Het water in de Brahmapoetra en de Ganges rijst nog steeds. De stad Ontluistering van gestrande kracht ffilaemen catnpaneven HuidetCiedjea Aalsmeer, vanouds bekend om de heerlijke bloemenproducten, die moeder natuur via dit stadje aan den Volke schenkt, is vrijwel gereed met de voor bereidingen voor het grote bloemencorso, dat Zaterdag 4 September zal worden gehouden. In het grote veilingsgebouw is men koortsachtig bezig geweest met het opbouwen van de praalwagens, die dit jaar alle een kinder liedje zullen uitbeelden. Kleine meiskes zullen als ware bloemenfeeën het schouwspel nog meer charme verlenen. Foto boven: Zo zal Hup paardje, hup" worden uitgebeeld, tijdens het corso, dat Zaterdag uitrijdt. Foto onder: De uitbeelding van „Grootvaders Klok" zal er uitzien zoals op deze foto. De drijvende bok „Kondor" van W .A. van der Tak's Bergingsbedrijf heeft Vrijdagmiddag de ketels van de „Spanker" gehaald. Onze foto toont een der zware ketels hangend in de takels van de bok. Narayanganj staat geheel blank. Het schijnt, dat meer dan 25 millioen mensen van de overstromingen te lijden hebben, maar zekerheid is door de verbroken verbindingen niet te^ verkrijgen. "Medische hulpploegen zijn bezig massale inenting uit te voeren. Canadees voorstel Van Franse officiële zijde wordt vernomen, dat de Canadese regering premier Mendès-France de volgende voorstellen heeft gedaan: 1. Bijeenkomst, op korte termijn, van de NAVO-raad, hetzij in de vorm van een vergadering der mi nisters van buitenlandse zaken, het zij dor beraadslagingen van de per manente vertegenwoordigers der sta- ten-NAVO-leden te Parijs. 2. Het vraagstuk ener Westduitse bijdrage aan de Westerse verdedi ging moet binen NAVO-verband wor den bestudeerd en niet op een drie- of acht-mogendhedenbijeenkomst bui ten de NAVO. Voor gesteld wordt West-Duitsland lid te maken der Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, De NAVO zelf zou dan toezicht uitoefenen op de Westduitse bewaening, zoals in feite thans reeds geschiedt op die der an dere staten-leden, omdat deze het grootste gedeelte hunner bewape ning via de NAVO verkrijgen. DANSACADEMIE WIELINGA STRENG BESLOTEN CLUBS VOOR HEN DIE PRIJS STELLEN OP EEN BESCHAAFD R K MILIEU NIEUWE RIJN28 LEIDEN-TEL.21707 MINDER WARM Het KNMI deelt mede: Het weer op het vasteland van West-Europa had de eerste dagen vari September een zomers karakter. Langs de Westflank van een hogedrukgebied, dat langzaam over het Alpengebied naar het Oosten bewoog en Zater dagmorgen iboven de Oekraïne werd aangetroffen, voerden Zuidelijke win den warme lucht over Frankrijk en België naar onze omgeving. Op vele plaatsen kwamen maximumtempera turen boven 25 graden voor. Over de Britse eilanden trokken echter storingen, vergezeld van tamelijk veel regen naar het Noordoosten, waarbij minder warme lucht van po laire oorsprong geleidelijk verder naar het Oosten opdrong. Boven Zuidwest-Frankrijk ontwikkelde zich Vrijdag in de loop van de dag bo vendien een nieuw storingsgebied, dat zich in Noordelijke richting' ver plaatste. Dit veroorzaakte in Bre- tagne en Normandië plaatselijk zware regen, welke hier en daar vergezeld ging van onweer. Sommige stations meldden Zaterdagmorgen 25 millimeter regen. Verwacht mag worden, dat Nederland zich Zon dag in het overgangsgebied van de warme continentale lucht en de koe lere polaire lucht zal bevinden, waardoor de kans op regen of on weersbuien groot is en de tempera turen een daling zullen ondergaan. Geldig van Zaterdagavond tot t Zondagavond. Opgemaakt te 10 t uur. MINDER WARM Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Minder warm overdag. Overwe- j gend matige wind, later uit Wes- telijke richtingen. 5 Sept.: zon op 5.56 en onder 19.20; maan op 14.56 en onder 22.17 uur. 5 Sept.: 13.28 E.K. 6 Sept.: zon op 5.58 en ondtr 19.18; maan op 15.48 en onder 23.12 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN ROME AJACCIO MALLORCA geheel bew. nevel, zwaar bew. zwaar bew. regen, mist, licht bew. mist, nevel, onbewolkt, mist, mist, onbewolkt. nevel, onbewolkt, onbewolkt, onbewolkt. Korreltje Te snel komt even laat aan als te traag. Shakespeare.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1