Rijnland viert 't 750-jarig bestaan met ingebruikneming van een nieuw gemaal mm ~tm. Trots van het hoogheemraadschap in Katwijk Vingerafdrukken maakten van de Amerikaan 'n Oostduitse oplichter Peilbeheersing vroeg grotere capaciteit siïeAmg 5 DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nieuw uitwaterings kanaal in toekomst De ingebruikstelling van HET NIEUWE- GEMAAL IN KATWIJK is gekoppeld aan de fees telijke herdenking van het 750-jarig bestaan van het Hoogheemraad schap Rijnland. En dit is niet zonder reden gedaan. Het nieuwe gemaal betekent een verruiming van de mo gelijkheden tot beheersing van het gewenste boezempeil. De bemaling van Rijnland moet er op berekend zijn om met inachtneming van een waterbergend vermogen van de boe zem van 2 tot 3 millioen m3 al het in 24 uur op de boezem komende water ook uit te malen, teneinde ongewen ste boezemstijgingen te voorkomen. Tot op heden had men naast de ge malen te Spaarndam, Halfweg en Gouda hiervoor ook de beschikking over het verouderde Katwijkse ge maal met 2 stoommachines en 6 schepraden. De totale capaciteit van deze gemalen bedroeg per etmaal rond de 10 millioen m3. Als men nu nagaat, dat er in 1940 eën keer een waterbezwaar van 10.2 millioen in 24 uur voorkwam en in 1946 van 12.5 millioen m3, dan begrijpt men ook, dat er behoefte bestond om over een grotere bemalingscapaciteit te kunnen beschikken. De gelegenheid, om aan deze be hoefte te voldoen deed zich voor in de na-oorlogse jaren, toen de ketels van het Katwijkse gemaal werden afgekeurd en ook de machines aller lei voorzieningen vroegen. Het bleek toen verantwoord, om een nieuw ge maal te stichten met een grotere ca paciteit. Op de binnensluizen is thans een fraai gebouw verrezen, waarin de modernste machines zijn opgesteld. Vrijdag a.s. zal dit nieuwe gemaal in gebruik worden genomen, maar reeds eenmaal is het in werking ge weest, om tijdens de periode van zware regenval, die kort achter ons ligt ,een „handje te helpen" Na wikken en wegen. Na veel wikken en wegen is de keuze van de aggregaten gevallen c-p twee Dieselmotoren en een elec- trische motor met drie centrifugaal- pompen. Wat deze keuze betreft, moge allereerst worden opgemerkt, dat de grote voordelen van electro- motoren en dieselmotoren boven stoommachines in het bijzonder ge legen zijn in de onmiddellijke be- drijfs vaardigheid en de geringere uitgaven voor personeel en onder houd. De electromotor is op het eer ste gezicht het meest verkieselijk, maar de stroomkosten worden ho ger naarmate de verhouding van het santal KW, dat de centrale ter be schikking moet houden, tot het aan tal verbruikte KWh groter is. Het is dus noodzakelijk een zo klein moge lijk vermogen ten opzichte van een zo groot mogelijk stroomverbruik te verkrijgen. De bouw van één electrisch aggre gaat, dat indien het meest aangezet, een groot percentage van het water- verzet van het gemaal te Katwijk voor zijn rekening iftemt, zal aan deze eis voldoen, vooral als voor dit aggregaat de opvoerhoogte tot onge veer 2 m. beperkt blijft, waardoor het vermógen van de electromotor niet groter behoeft te worden geno- dan voor het grootste deel van het waterverzet vereist wordt. De door de thans geïnstalleerde electromotor aangedreven pomp zal een opbrengst geven van 900 m3/ min. (1.3 millioen m3 per etmaal) bij de max. opvoerhoogte van 2.20 m en van 1100 m3/min. (1.6 millioen m3 per etmaal) bij een opvoerhoog te van 1 m of minder. De door de Dieselmotoren aange dreven pompen zullen elk een op brengst geven van 760 m3/min. (1.1 milioen m3 per etmaal) bij een max. opvoerhoogte van 3.20 m. en een op brengst van 900 m3/min. (1.3 mil lioen m3/etmaal) bij een opvoer hoogte van 2.20 m. of minder. De totale lozingscapaciteit bedraagt bij normale opvoerhoogte 4.18 mil lioen m3 per etmaal, dat is 2 mil lioen m3 meer dan het oude gemaal. Op de Binnensluis. Het nieuwe gemaal is gebouwd op de plaats van de oude Binnensluis (gebouwd in 1805 met drie openin gen en in 1843 met 2 openingen ver ruimd) naast het oude stoomgemaal. Deze Binnensluis verrichtte uitslui tend de functie van spuisluis. Door deze sluis werd derhalve bij lage eb- standen overtollig water van Rijn lands boezem geloosd. Eerst na de oprichting van het stoomgemaal in 1880 kon in Katwijk mede langs kunstmatige weg overtollig water worden geloosd. Er is bij de samenstelling van het ontwerp van uitgegaan, dat zoveel mogelijk bij lage ebstanden natuur lijk zal moeten kunnen worden ge loosd. Oorspronkelijk bestond het voornemen naast de daarvoor die- De achtergevel van het nieuwe ge maal te Katwijk. (Foto: v. d. Horst. nende drie spuikokers drie afzon derlijke perskokers voor de kunst matige lozing te maken op dezelfde wijze als geschied is in Rijnland's gemaal „Mr. P. A. Pijnacker Hor dijk" te Gouda. Werkspoor, die de machine-installatie zou leveren, kwam echter met het voorstel de drie perskokers te laten uitmonden in de spuikokers waarmede een niet onbelangrijke besparing op de aan- legkosten zou worden verkregen. Na ernstige overweging en na ook ter zake overleg te hebben gepleegd met het Waterloopkundig Labora torium te Delft is dit voorstel aan vaard. Werden omstreeks 1880 met de oude Binnensluis nog bevredigende spuidebieten bereikt van rond 200 millioen m3 per jaar, in latere tijd liepen deze geleidelijk terug en in de laatste jaren bedroegen zij niet meer dan 50 millioen m3 per jaar, zulks als gevolg van een verzanding van het uitwateringskanaal buiten de Buitensluis. Proeven van het Waterloopkundig Laboratorium heb ben uitgewezen, dat de oplossing bestaat in het graven van een nieuw uitwateringskanaal cm en ten Noor den van de Buitensluis en het ma ken van hoofden, die met een gerin ge ombuiging naar het Noorden veel verder in zee moeten worden uitge bouwd dan de bestaande hoofden. De Buitensluis zou dan als golfbre ker dienst blijven doen. Het is duidelijk, dat deze natuur lijke lozing voor Rijnland van zeer grote betekenis is om in perioden van niet te groot waterbezwaar en bij verversing van de boezem zo groot mogelijke waterhoeveelheden op goedkope wijze te lozen. Nader wordt nog overwogen, of ter vergro ting van de veiligheid in dit nieuwe uitwateringskanaal een stormvloed kering moet worden gebouwd. Dit plan voor de aanleg van een nieuw uitwateringskanaal staat nog op het programma van Rijnland en gehoopt wordt, dat hiermede binnen afzien bare tijd zal kunnen worden begon nen. Inrichting gemaal Het maalgebouw zelf omvat be halve de machinehal met een door glas afgeschutte ruimte voor de be- dienende machinist, in de Zuidgevel ENSCHEDEES RAADSEL OPGELOST Nog vragen onbeantwoord Het raadsel van Enschede is in zo verre tot een oplossing gekomen, dat men thans weet, dat de man, die zich uitgaf voor Amerikaans oorlogsvlie ger, dezelfde landloper is, die het vorig jaar door de Militaire Politie te Frankfort is gearresteerd en daar na verloop van tijd ontmaskerd werd als een Oostduitse vluchteling met opmerkelijk veel fantasie. De vingerafdrukken, die over en weer uitgewisseld zijn, hebben deze zekerheid gebracht en de man heeft thans toegegeven nooit in Ameri kaanse dienst te zijn geweest en niet gewond te zijn geraakt in de oorlog. Deze wetenschap 'heeft echter het gehele raadsel nog niet onthuld, want de Enschedese politie gaat zich thrns afvragen, hoe de man in Ne derland is gekomen. Hij werd enkele weken geleden in uitgeputte toe stand te Enschede aangetroffen en de politie acht het uitgesloten, dat Voortaan alleen Volendammer kaas? Edam zal verdwijnen Dinsdagavond heeft de raad van de gemeente Edam besloten, met 10 tegen 5 stemmen, de plaatsnaam Edam te wijzigen in de naam Edam- Volendam. Hiermede werd voldaan aan de reeds jarenlang gekoesterde wens van vele Volendammers. Of het raadsbesluit echter zal kunnen worden uitgevoerd, dient nog te worden afgewacht, want Gedeputeer de Staten van Noord Holland heb ben by voorbaat medegedeeld, dat zij geen medewerking zullen verle nen tot deze naamsverandering. Na de stemming in de raadszitting ver klaarde de heer Riepma (WD), dat de Edammers de strijd voor het be houd van de gemeentenaam Edam zullen voortzetten. hij op eigen gelegenheid Nederland bereikt heeft. Nu zijn er aanwijzingen dat de man, voordat hij Nederland bereikte, enige tijd geleden verpleegd is in een ziekenhuis te Gronau, maar bij na vraag aldaar gaf men zeer afgeme ten te kennen, dat men de man niet kende. Inmiddels is de toestand van de maai zeer slecht. Hij heeft' een paar maal gepoogd zelfmoord te ple gen en maakt een uiterst verwarde en verwilderde indruk. BELANGRIJKSTE BRANDEN. In de maand Juni 1954 zijn 25 per sonen, onder wie 12 leden van het brandweerpersoneel, door brand ge wond. De directe schade, als gevolg van brand, wordt geraamd op 1.773.684 (v. maand ƒ4.345.000), Juni '53 ƒ2.201.770). 23 Branden veroorzaakten elk een schade van 20.000 of meer. Hierby werden 12 boederijen, c.q. gebouwen van landbouw- en vee teeltbedrijven geheel of gedeeltelijk vernield. De totale directe schade hiervan wordt geraamd op 414.740 (vergelijk vorige maand) 17 boerde rijen met een totale directe schade van ƒ712.000, Juni 1953 17 boerde rijen, schade ƒ687.900). Bij de boerderij'branden leed de veestapel de volgende verliezen: koeier 22, kleinvee 86. Handel en industrie leden met 11 pranden een schade van 1.025.000 (vorige maand 12 branden met een schade van ƒ2 014.000; Juni 1953: 5 branden met een schade van ƒ687.000). MYXOMATOSE OP DE VELUWE De vrees, dat de Myxomatose, die enige weken geleden u de omgeving van Voorst reeds enige vormen had aangenomen, zou doordr'iigen tot de Veluwe, is niet ongegrond gebleken. Dezer dagen zijn in de bossen van het nationale park „De Hoge Veluwe" enkele gevallen van deze konijnen- ziekte geconstateerd. DE K.L.M.-RAMP Vissersschepen vinden weer meer wrakstukken Deel cocpit opgehaald De iJmuidense sleepboot „Cycloop" is gisteravond met een verzameling wrakstuken van de „Willem Bonte koe" in IJinuiden binnengekomen. Het belangrijkste onderdeel, dat gisteren van het verongelukte vlieg tuig is gevonden was wel een deel van een der hoofdwielen. Bovendien heeft men resten van de cockpit op gevist, stukken van de buitenbekle ding, kledingstukken en stoffelijke resten. Ook is e°n cylinderkop in het net terecht gekomen met een koppeling van een der motoren en een zuiger. Het gevonden fragment van het landingsgestel is door de duikers van de „Cycloop" opgehaald uit een trawlnet van een der vissende kot ters, die het zelf niet boven water kon krijgen. De heer J. J. van Balkom, onder directeur van de afdeling „General Operations" van de KLM deelde ons mede, dat het wrak nog steeds niet is gelocaliseerd. Men gaat door met zoeken, omdat de omstandigheden op dit moment uitermate gunstig zijn: goed weer en voor de duikers helder zicht onder water. Vólgens de woordvoerder van de KLM is het uiterst moeilijk een hy pothese over de oorzaak van de ramp te geven zolang niet alle ge vonden wrakstukken grondig zijn on derzocht. CA.O. ADMINISTRATIEF PERSONEEL DAGBLADBEDRIJF Het college van rijksbemiddelaars heeft de collectieve arbeidsovereen komst voor het administratieve per se neel in het Dagbladbedrijf goed gekeurd. De C.A.O. gaat met terug werkende kracht in op 1 Mei 1954. De C.A.O. bevat naast de loontabel- len, die overeenstemmen met de ta bellen vermeld in de C.A.O. voor het administratief personeel in de ove rige grafische bedrijven, een amtal bepalingen over de arbeidstijd. Met het oog op de geaardheid van het dagbladbedrijf zijn voor een aantal fi ncties afwijkingen van de normale anbeidstijd gereglementeerd. Leiden en in overleg met de Inge nieur van Rijnland Ir. P. de Gruyter en de werktuigkundig adviseur van Rijnland Ir. L. Monhemius een ont werp samen te stellen. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de voorberei ding tot dit ontwerp veel studie heeft vereist en dat daaraan vele proefnemingen in het Waterloop kundig Laboratorium te Delft zijn voorafgegaan. Het gehele werk is uitgevoerd on der directie van het Ingenieursbu reau Dwars, Heederig en Verhey te Amersfoort in nauw overleg met Rijnlands technische dienst. Archi tect van het gemaalgebouw was Ir. M. P. Schutte te Leiden. Een overzicht van de machine-hal, (Foto: v. d. Horst). Bejaarde toerist door bus aangereden Gistermiddag werd te Zandvoort een 83-jarige Duitser uit Wuppertal- Barmen, die in de badplaats logeert, by het oversteken van de rijweg door een bus van de N.Z.H.V.M. gegrepen en weggeslingerd. In zorgwekkende toestand werd de man, die ernstige hoofdwonden had opgelopen, naar een Haarlems ziekenhuis overge bracht. de hal met keukentje en een toilet en in de Noordvleugel de werk plaats en smederij. Boven de hal be vindt zich de directiekamer met garderobe en boven de werkplaats is een schaftlokaal met twee douche cellen alsmede een ruimte voor olie- en koelwatertanks. Onder de machi nehal bevindt zich de kelderruimte met in de Zuidgevel een magazijn en in de Noordvleugel de hulp machinekamer met het noodaggre- gaat en de koelwater- en olietrans- portpompen, voorts de transforma tor- en de hoogspanningsruimten, alsmede een ruimte voor de centrale verwarmingsinstallatie. Tegen het plafond van de machi nehal zijn geluidabsorbers aange bracht, die het lawaai, in het bijzon der van de Dieselmotoren, zullen dempen. In de machinehal bevindt zich voorts nog 'n registrerende aan- wijsapparatuur die de verschillende waterstanden aangeeft, o.m. nodig voor de meting van de spuidebieten De onderbouw van het gemaal is ge heel opgetrokken in gewapend be ton en is gefundeerd op 358 gew. be- tonpalen, terwijl een viertal deels stalen en deels beton-schermen het gemaal moeten behoeden tegen on der- en achterloopsheid. De boven bouw is een gew. beton-skelet; langs de machinehal zijn glazen ramen met daartussen ramen van sierbeton met glastegels toegepast, voor het overi ge is baksteen als. wandvulling aan gewend. Aan het Ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort werd opgedragen om in samenwer king met het Architectenbureau B. Buurman en Ir. M. P. Schutte te MET EEN Door O. Straminoff Hy zei dan ook alleen: „Tot ziens!" en verliet onmiddellijk daarop het hotel, een blazende en ziedende por tier achterlatende. Snel liep hij om het hotel heen en vond eindelijk de dienst iïgang. Zonder zich een seconde te beden ken, stapte hij naar biriien en liep kalm door, tot hij ergens in een gang een plaatje zag met het woord: „Personeel". Op die deur klopte hy. Hij moest geruime tijd wachten, en was juist van plcii opnieuw te klop pen, toen de deur plotseling geopend werd. Een piccolo-tje in een rode iniform met gouden knopen gesto ken, vroeg wat hij verlmgde. John P. zei, dat hij verlangde onmiddel lijk de baas te spreken. Ook dit knaapje nam hem eens van het hoofd tot de voeten op. Toen sloeg hij een boek op, dat op een lessenaar lag. „Als het om een baantje gaat heb je niet veel kans, beste vriend", zei hjj. „Er zijn er al tweehenderd en tachtig ingeschreven. Maar als je je naam en adres op wilt geven, dan zal ik je onder aan de lijst zetten." „Onder aan de lijst?" grijnsde Jol ii P. „Mij?" Doch toen bedacht hij, dat hij inderdaad op een baantje uit was. „Je kunt je baas zeggen", nam hij ditmaal op mdere toon het woord „dat ik hem spreken moet over een dringende aangelegenheid, welke voor het hotel van het grootste be lang is." Een seconde keek het piccolo-tje hem aandachtig aan. Kon deze jenge- imn, die zo sober, ja, bijna schamel gekleed was, zijn chef iets hebben mede te delen, dat werkelijk belang rijk was? Hij maakte niettemin rechtsomkeer. John P. had zeker wel vijf minuten gewacht, toen er ein delijk een welgedaan heer op kwam dagen. Zcuder hem de gelegenheid te laten het woord tot hem te rich ten, sprak de jongeman: „Het is mij bekend, dat u elke dag talloze werkloze kellners hier krijgt die om een baantje komen bedelen. Ik weet echter, dat het bedienen der gasten in een hotel als het uwe een speciaal vak is, dat niet iedereen verstaat. Em als u het eens met mij zoudt willen proberen De aangesprokene werd eerst rood, toen paars. Hij was blijkbaar zo over bluft, dat hij de eerste minuut geen woorden kon vinden. „Hoe durf je?" barstte hij eindelijk los. „Denk je dat ik tijd heb om voor de eerste de beste schooier, die hier binnen komt stappen Hij stokte en het ontging John P. niet, dat ook deze msn hem van het hoofd tot de voeten opnam. Onmid dellijk bij zijn binnenkomen had hij dit welgedane heerschap herkend. Hij was de gerant, die tevens des avonds het oppertoezicht had der eetzaal van het sjieke hotel. Meer dan eens had hij hem een chèque overhcfidigd, die deze man met een onderdanige houding had aangenomen wanneer hij met zijn clubje hier ge dineerd had. Hoe heel anders was de wereld, waarin tot nu toe een ieder voor hem gebogen had, wan neer men deze betrad zonder geld! Deze man niettemin was iemand met zcfr veel levenservaring. In zijn lange jaren van dienstbaarheid in een van Londens meest vooraan staande gelegenheden, had hij een schat van mensenkennis opgedaan, die hem meer dan eens goed van stade was gekomen. Deze jongeman hij voelde dat onmiddellijk be hoorde niet tot het genre, waaruit de gemiddelde kelLner voortkomt. Hij had iets in zijn manier van. optre den„Bliksems," herinnerde hij zich, „nog slechts heel kort geleden had hij een keliner aangenomen, die ook zoiets bijzonders in zijn voorko men gehad had en deze had zich la ter ontpopt als een verbannen Rus sische grootvorst. Zijn verschijning was de sensatie geworden van het seizoen en heel Londen had het ho tel letterlijk belegerd om door de grootvorst bediend te kunnen wor den." Maar deze hy nam de de jonge man nogmaals nauwkeurig op was zichtbaar een Engelsman. Dat viel niet te miskennen. Opnieuw gleed zijn. blik langs de plunje van de man, die voor hem stond. Mis schien was de knaap aan lager wal geraakt. De tijden waren immers zo onberekenbaar. „Mijnheer, daar is telefoon voor u," verstoorde de piccolo de gedachten- gang van de gérant. „Luister eens hier", zei hy snel tot zijn bezoeker: „Aan een rokcos- tuum zou ik je misschien nog wel kunnen helpen. Maar.... zeg me eens vlug na: Uitgebreide hors d'oeuvres Asperges-sandwiches met sla Koninginnesoep Gevulde kalfsborst Doperwten Uitgeboorde aardappelen Gebraden ham Komkommersla Rabarber-Compóte SinaasappeLbavaroise Us Fruit John P. had toegeluisterd, alsof hij het in Keulen hoorde donderen. Toen begon hij. Maar.... hij bracht het niet verder dan de gevulde kalfsborst. „Spyt me wel," zei de chef, „kell ners zonder geheugen zijn me geen halve shilling waard. Goeden dag." Het baantje van keliner had hem altijd zo eenvoudig toegeleken, als hij in zijn rijke dagen in een hotel dineerde. Wat handig zwaaien en rennen met schotels, hier en daar een gepast, maar beschaafd praatje met een gast maken, en.... als de. afreken'ng gekomen was, wel, dan de centen en de fooien opstrijken. Maar dat zo iemand vóór alles een onfeilbaar geheugen moest hebben, was nooit en te nimmer bij hem op gekomen. Maardaarom niet getreurd. De wereld was immers groot en de kan sen menigvuldigdacht John P. Tn welgemoed stapte hij verder door de snerpende kou, zijn bundeltje ste vig onder zi n arm gekneld. Daar bevond hij zich in Regent- street, waar de grote magazijnen waren, de weelderige winkels met hun prachtige uitstallingen, die de kooplust der menigte moesten op wekken. Hij bleef voor één dier étalages stain. Het was een groot reisbureau, waar de kunstzinnige uitstaller al zijn talenten en over redingskracht had aciigewend om de argeloze voorbijganger te vmgen in de weelde van een zennige zomer gloed en het genot van koesterende Zuidelyke stranden. Daar zaten een jongemrn en een jonge vrouw voor een zonnetent en keken uit over de diepblauwe zee, die zich voor hen uitstrekte. „Wij wachten u a.n het Miami-strand", stond er met tintelende letters bo« ven. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5