Oefening Lucifer moet accuratesse en stipte waakzaamheid aanwakkeren Tussen uren ledigheid kan één seconde fataal zijn Nederland betaalt tol aan K.S.G. Tijdens zomerwarmte van gister vijf jeugdige mensen verdronken SCHUMAN, o Dronken chauffeur sleepte gehaakte wagen door duister Amsterdam Socialistische vakbond stagneert het overleg over nieuwe ioonronde Militairen bevorderden zichzelf en trokken naar Oost Duitsland Middenst. Opleiding Rijnstreek Dodelijk ongeval DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Hoe sneller de vliegtuigen worden, hoe sneller ook het waarschuwings apparaat moet werken, dat hen signaleert. De slag om Londen werd des tijds gewonnen, dank zij het radar-systeem, dat het beperkte aantal En gelse en geallieerde jagers in die dagen kon dirigeren naar die punten f waar de aanvallen zich concentreerden. In feite worden de principes van dit radar-meldingssysteem bij de moderne oorlogsvoering nog toegepast. Doch nu de vliegtuigen ongeveer twee keer zo snel zijn geworden, al» die uit de jaren 19401945, is het duidelijk dat de electronische appara tuur uit die. jaren zeer moest worden verbeterd en het waarschuwings-sys- teem moest worden geperfectionneerd. Het zijn overigens niet alleen de eigen vliegtuigen, die door de radar worden gedirigeerd, in de moderne luchtverdediging is ook de luchtafweer volkomen afgestemd op radarmel dingen en de oefening „Lucifer", die gisteren begon en morgenavond ein digt, levert daarvan het bewijs. SNELLE, ZUIVERE REACTIE Een van de zeer belangrijke pun ten bij deze oefening is het tijdsver loop tussen de waarschuwing die de radarposten van de luchtmacht door krijgen en het moment dat de batte rijen schietgereed kunnen zijn. Op de eerste dag van Lucifer was dit 2 h 3 minuten en deskundigen vinden dit zeer goed wat niet zeggen wil, dat in deze oefening wat de luchtafweer betreft, alles ideaal ver loopt, want de apperatuur die op dit moment in Nederland in gebruik is, behoort niet tot de meest moderne. Medio 1955 hoopt Nederland het Amerikaanse materiaal te krijgen dat nodig is. De mens bepaalt. Ondanks de ver doorgevoerde 'auto matisering en mechanisering speelt ook in de toekomstige oorlog de man nog de belangrijkste rol, want ten slotte is hij het, die tot een hande ling de stoot moet geven. Het kan soms uren, soms dagen duren, voor het zover is, maar op een gegeven moment komt het en dan moet de menselijke geest zo snel en zo feil loos mogelijk werken. En deze vol ledige concentratie in die paar mi nuten. die belangrijk kunnen zijn, is de militair soms moeilijk bij te brengen. Een „spel" van wachten Die paar minuten moeten 100% zijn, 99% is onvoldoende. Doen de mensen het bij een oefening niet goed, dan doen zij het ook de eerste dag van de oorlog niet goed en dit kan fataal zijn. En de volledige concentratie, ook in de uren, dat men niet actief is, vormt een der grote psychologische problemen, waarmee ook speciaal de luchtafweer worstelt. Oorlog is een spel van wachten,'zeggen de Engel sen. Men haast zich om te wachten en men wacht om zich te haasten. De fatale seconde. Dat is de moderne oorlog, waar een seconde van onoplettendheid nood lottig kan zijn en waar uren voor bijgaan zonder dat er iets gebeurt. En deze volledige concentratie op die kostbare ogenblikken ontbreekt soms nog wel eens in „Lucifer", waar men een enkele keer nog wel eens niet voldoende patronen bij de vuurmond heeft en soms wel eens een vuurmond aantreft zonder richt middel erop. Honderden mannen zitten bij „Lu cifer" in het veld achter de batte rijen, honderden jagen in de lucht achter de vijand aan, maar zeer vele honderden volgen de strijd) in don kere ruimten, soms onder de grond, waar radarschermen oplichten als de zoeker tientallen kilometers ver der een vliegtuig oppikt. Op grote tafels worden de vliegtuigbewegin gen van minuut tot minuut gevolgd en zij komen als gekleurde blokjes op de kaart. En deze blokjes ver schuiven voortdurend, gedirigeerd door jonge mannen, gewapend met een lange sehuifstok en een koptele foon op het hoofd. Zij zijn de ver lengstukken van de radarzoekers, die als onrustige molens in de pol ders, op de hei en in de veengebie den staan te draaien. En deze grote stukken draaiend metaal zijn ten slotte de objecten, waar de veiligheid van Nederland voor een belangrijk deel op berust. Brandstoffen duurder Als gevolg van de jonge Kolen- en Staalgemeenschap zullen in de ko mende maanden de prijzen voor huisbrandstoffen ln Nederland een pijnlijke stijging ondergaan, terwijl de Nederlandse kachels tevens ko len te verwerken zullen krijgen, die hier minder gewenst zijn. Dit is voor Nederland de eerste tol die het moet betalen aan de nieuwe gemeenschap, die een eerste stap poo^t te zijn naar een gemeenschap pelijke handel voor Europese lan den. De Nederlandse mijnen dekken de binnenlandse behoeften slechts ge deeltelijk en de Nederlandse brand- stofhandel is dus op invoer uit het buitenland aangewezen. Door de opheffing van de egalisa tie van de brandstoffen- en vracht prijzen per 1 Mei j.l. heeft Neder land de last van hogere prijzen _en minder gewenste kwaliteiten op zich genomen, terwijl de moeilijkheden vergroot worden door koppelver koop in België en Engeland, waar door Nederland gedwongen wordt minder gewenste kolen in te voeren. Teneinde de gevolgen van deze ontwikkeling het hoofd te kunnen bieden, worden suggesties gedaan voor subsidie op ingevoerde brand stoffen, maar men betwijfeld of de regering daarvoor de nodige fondsen kan of wil beschikbaar stellen. WIJN VOOR DE KONINGIN In Paarl wordt het volgend jaar het feit, dat 300 jaar geleden de eer ste wijnstok in Zuid-Afrika werd ge plant, feestelijk herdacht. Bij deze gelegenheid zal wijn bereid worden voor koningin Juliana en koningin Elizabeth van Engeland volgens een 300 jaar oude bereidingswijze, waar bij o.m. meisje de druiven met haar voeten uitpersen. Flessen van deze wijn zullen ver der gezonden worden aan de staats hoofden van België, Duitsland, Zwe den, Noorwegen, Italië Spanje, Por tugal, Griekenland, Israël, de Ver enigde Staten, Canada, Rhodesie, Australië en Nieuw-Zeeland. Zee was gevaarlijk Een warme dag in Nederland be tekent voor duizenden een dag aan het water en onveranderlijk eist het water op zo'n dag zijn tol. De zee is dikwijls verraderlijk en de badgasten zijn te weinig bekend met de nukken, die het water kan hebben. Ook blijkt telkens weer, dat mensen, die de zwemkunst niet of niet vol doende machtig zijn, toch het water pogen te tarten, een strijd, die dik wijls door het water gewonnen wordt. Gisteren zijn wederom vijf jonge- mensen het slachtoffer geworden van het water, van wie een jongen, die niet zwemmen kon. oo'- nog ziin ka meraden in gevaar heeft gebracht tij dens 21-jarig meisje. Bij het baden nabij het Noorder- de optimist Robert Schuman, de geestelijke vader van de EDG, heeft in een in terview met AP verklaard, dat het Europese legerplan niet dood is. Het plan maakt nog een kans, in dien Engeland bereid is op ruimere schaal mee te doen, zo verklaarde hij. Daardoor, zo vervolgde hij, zou het huidige verdrag aanzienlijk ver eenvoudigd kunnen worden en veel van de aspecten, waartegen sommige tegenstanders zich verzetten, wegge nomen of gewijzigd worden. „Maar hoe lang zal dit duren?", zo werd gevraagd. „Misschien te lang". „Zullen de Duitsers wachten?" „De Duitsers, daar ben ik zeker van, willen vooral de éénmaking van Europa. Dat interesseert ze meer dan deelneming in de militaire ver dediging". Het nadeel van het toetreden van Duitsland tot de NAVO, zo zei Schu man, is, dat daardoor onmiddellijk een nationaal leger zonder controle op de recrutering, de wapenfabricage en de opleiding, zoals de EDG be oogde, in het leven geroepen zou worden. ii on on on on on on on on on on on on on on on on o 9 In de afgelopen nacht heeft de hoofdstedelijke politie zich genood zaakt gezien een dronken automobilist van zijn bed te lichten, om dat hij kort na het middernachtelijk uur een merkwaardige aanrijding had veroorzaakt. Volgens verklaringen van een andere automobilist reed de man zig-zag over de Bernissestraat in Amsterdam-Zuid en h'.eld plotseling stil. De achter hem rijdende personenauto deed daarop hetzelfde. Beide wagenbestuurders stapten uit. Daarna stapte de dronken automobilist weer in, maar in plaats van vooruit te rijden, reed hij achteruit, waardoor hij tegen de achter hem staande wagen aan botste. Vervolgens ging hij in volle vaart vooruit, maar sleepte daarbij de andere auto mee, doordat bij het achteruit rijden de bumpers in elkaar waren gehaakt. In een scherpe bocht bij de Maasstraat raakte tot grc opluchting van de hulpelóu. achtergebleven eige naar de tweede wagen los en reed tegen een boompje aan. Beide auto's waren licht beschadigd. Wel reed de dronken bestuurder meteen door, maar de andere automobilist nam het nummer op, zodat de politie weinig moeite had de schuldige te vinden. HI Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil OIIOII Oil Oil Oil Oil Oil Oil O TWEE RADIOMUSICI MET CONCERTGEBOUWORKEST NAAR AMERIKA Op verzoek van de directie van 't Concertgebouworkest zullen twee radiomusici dit orkest begeleiden op de a.s. tournee door Amerika. Dank zij de medewerking van de Avro en de Nederlandse Radio Unie, die de betreffende musici voor enkele maan den uitlenen, kunnen de violist Jan Bleumers, concertmeester van het Avro-Cosmopolitain orkest en van de Zaaiers, en de trombonist Teun Ploeg, eerste trombonist van het Promenade orkest, de tour meema ken. Het echtpaar MenzingBoersma te Apeldoorn heeft gisteren onder uitermate grote belangstelling in zijn woning het 65-jarige huwelijksfeest gevierd. Eenheid werd verbroken De houding van het NVV L_ de socialistische vakcentrale die eni ge tijd geleden besloot om de samen werking met de KAB en CNV op te zeggen, werpt bij de besprekingen, die gevoerd worden over een nieu we Ioonronde al reeds zijn vruchten af, want de procedure is voorlopig bad te Wijk aan Zee is gisteravond het 21-jarig meisje G. Oldenburg uit Wijk aan Zee verdronken. Het meis je, dat zidh ongeveer tot het middel in het water had begeven, verdween plotseling in de diepte. Personeel van het bad wist haar spoedig op het droge te brengen, maar pogingen de levensgeesten op te wekken mis lukten. 16-jarige jongen. In de Noordzee, ter hoogte van het politieposthuis op het Noorder- strand te Scheveningen, is gistermid dag om halfvijf een zestienjarige scholier uit de Paramaribostraat te Den Haag verdronken. De jongen, die niet kon zwemmen, was met een bal aan 't spelen en is daarbü te ver in zee gegaan. Vergeefse red dingspogingen zijn nog gedaan door de 17-jarige Frans Zuidenhout, wonen de Wassenaarseweg en de 19-jarige W. Kakebeke, wonende Columbus- straat. Laatstgenoemde raakte uitgeput, dat hij zelf in gevaar kwam te verkeren en door politiepersoneel uit het water moest worden ge haald. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is nog niet aangespoeld. Broer en zusje. Aan het Bloemendaalse strand is gisteravond het lichaam aangespoeld van de 12-jarige Gerard Reus Haarlem, die 's middags met zijn zusje was gaan zwemmen. Leden van de Bloemendaalse reddingsbrigade hebben nog getracht met kunstmatige ademhaling de levensgeesten van de jongen op te wekken, doch een arts kon slechts de dood constateren. Het zusje, de 15-jarige Aafje Reus, wordt nog vermist. Aangenomen moet worden, dat ook zij is verdronken. De zee was gisteren dermate ge vaarlijk, dat de reddingsbrigade en kele malen i<n actie moest komen. Vele baders geraakten in nood door onbekendheid met de zee. 4-Jarig jongetje. Gistermiddag is in de Rijnhaven te Rotterdam het vierjarige jongetje J. Mannak verdronken. Het knaapje hoorde thuis aan boord van het in de ze haven liggende binnenvaartuig „Gejo", De rivierpolitie is gaan dreg gen en om half vier werd het jon getje gevonden. Het stoffelijk over schot is naar het bureau van de ri- vierpolitie overgebracht. Aetherklanken VRIJDAG. Televisieprogramma. VPRO; 20.15 Ere-galarij. 20.25 „De Dienstknecht in het Huis", T.V.-spel. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00—16.00 AVRO, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 v. d. huivr. 9-OQ Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 v. d kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgelspel. 10.30 Voordr. 11.10 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz, 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.30 Sport en prognose. 12.48 Europese Zwemkam- pioenschappen te Turijn. 13.00 Nws. 13.15 „Getrouwd met de band", klankb. 13.20 Metropole ork. 14.00 v. d. huisvr. 14.20 Bariton en piano. 14.50 Voordr. 15.10 Fluit, hobo en fa- fot. 15.30 Lichte muz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 v. d. jeugd, 17.00 Piano duo. 17.20 Gram. 17.40 Europese zwemkampioenschappen te Turijn. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.40 Gram. 19.00 Böekbespr. 19.15 Muzi kale caus. VPRO: 10.30 „Op bezoek bij anderen", caus. 19.45 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Böekbespr. 20.15 Herden king Jean Louis Pisuisse. 20.30 Be nelux. 20.40 „Internationale aspec ten van het leven in Frankrijk", caus. VARA: 21.00 v, d. jeugd. 21.35 Instr. kwart. 22.00 Buitenl. week overz. 22.15 Gram. 22.30 Europese zwemkampioenschappen te Turijn. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22,45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Kamerork. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. al ernstig geremd door de nieuwe toestand, die ontstaan is. Bij vorige besprekingen kon de Stichting van de Arbeid zich tot één lichaam wenden de drie erkende vakbonden die in onderling over leg tot een voorstel gekomen waren. Thans komt het NVV met een privé, voorstelletje en de Stichting van de Arbeid overweegt nu ook andere vakbewegingen toe te laten tot de besprekingen, die vroeger tot de ,.niet erkende" behoorden. Teneinde hieromtrent tot overeen stemming te geraken, zullen er eerst besprekingen moeten worden gevoerd, die het overleg over de mogelijke Ioonronde zullen stagne ren, daar deze procedure-kwestie eerst geregeld zal moeten worden, voordat men tot behandeling van de zaak over kan gaan. Algemeen wordt aangenomen, dat het voorstel, dat tenslote bij de Stichting van de Arbeid op tafel zal komen, een Ioonronde van 5 tot 7 procent zal behelsen, Via stamboom de weg terug Dokkemmers bijeen In bus, in trein en ook op straat in 't 12 eeuwen oude stadje Dokkum is gisteren dikwijls aan kennelijk als feestganger te herkennen heren en dames de vraag gesteld: „Heet u ook Van Dokkum?" Want van heinde en ver, uit alle delen van het land wa ren velen, die zich nog altijd met de naam „Dokkum", Van Dokkum enz. sieren, op weg naar de oude vader stad voor een familie-reunie. Een familie uit Den Haag had alle haar bekende stamverwanten uit Amsterdam. Ede, Veenendaal, Vree land, Haarlem, Laren en Den Haag opgewekt mee te gaan. In een grote autobus arriveerden ze reeds vroeg in Dokkum om het feest mee te vie- ren. De raadzaal bleek te klein voor alle „Dokkumers", zodat het ge meentebestuur de- Dokkum-conferen- tie ln hotel „De Posthoorn" moest beleggen. Meer dan 130 vertegen woordigers waren hier bijeen geko men waar burg. drs S. van Tuien, hen óp feestelijke wijze een hartelijk welkom toeriep. Geen Dokkummers meer over. Uit oude geschriften citeerde spr. enkele passages, waarin een „Van Dokkum" werd genoemd. Hij zeide het te betreuren, dat in het bevol kingsregister thans geen enkele „Van Dokkum" meer voorkomt. De heer Tj Tilkema, voorzitter van de Dok kumer belangengemeenschap zei, dat niet vermoed kon worden, dat zo veel Dokkum-families zouden be staan. Het initiatief vóór deze con ferentie is een stunt geweest. De heer R. S, Roarda, uit Leeuwarden, gaf een uitvoerig genealogisch overzicht van de Dokkum-geslachten. Op voorstel van de burgemeester werd een commissie amengesteld die zal onderzoeken of het mogelijk is iets blijvends van deze reünie te ma ken, b.v. een stichting, die alle stam bomen laat opstellen en cyclostyle- ren. In de commissie namen zitting vertegenwoordigers van alle varia ties op de naam „Dokkum". Weer „gerepatrieerd" Ongeveer een jaar geleden, op 7 September 1953, waren de twee Ne derlandse militairen; een sergeant en een korporaal van week-end verlof te Amsterdam niet teruggekeerd naar hun onderdeel te Steenwijkerwold. Ze gingen de grens over bij Glaner- brug en passeerden op 8 September de grens van West- naar Oost-Duits- land bij Helmstedt. In Enschede had het tweetal ster. ren gekocht en voordat ze de grens naar Oost-Duitsland overstaken had de sergeant zich tot eerste-luitenant en de korporaal zich tot tweede lui tenant bevorderd. Aan de autoriteiten te Helmstedt vertelden ze, dat ze uit Nederland waren gevlucht omdat ze niet onder de druk van Amerika wensten te le ven. Misdaad en straf. De sergeant is veertien dagen gele den naar Nederland teruggekeerd. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Hij is gearresteerd en wacht thans op Gym. 7.3-0 v.. d. jeugd. 7.45 'n Woord zijn berechting. De korporaal keer- voor de dag. 8.00 Nws. en weerber.de reeds op 30 December 1953 terug 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 en werd op Schiphol gearresteerd. Gram. 9.00 v. d. zieken. 9.30 v. d. Op 26 Augustus jl. stónd hij terecht vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgen-i voor de krijgsraad te velde te Ede. dienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Gram. Hij werd veroordeeld tot een jaar ge- 12.30 Land- en tujnb.meded. 12. Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 13.45 Gram. 14.25 Utrechtsg Sted. ork. en solist. 15.05 Voordr. 15.35 Tenor en piano. 16.00 Tuinb.praatje, 16.15 Fluit en cembalo. 16.35 Gram. 17.30 Promenade-ork. 18.00 Gram. 18.20 Fries progr. 18.35 Gram. 18.50 Sociale vragenbus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regerings- uitz.: Verklaring en toelichting, waar in opgenomen: 1. het maandelijks overz. v. d, werkzaamheden der Ver. Naties, door mr. D. J. von Balluseek. 2, „10 jaar Benelux". 19-30 Gram- 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal ens. 21.00 ..Opwekkingspredikers wekken slapenden en doden op", caus. 21.20 Gram- 22.05 Internat. Evangelisch comm. 22.15 Kameork. 22.40 Gram- 22,45 Avondoverdenking. 23,00 Nws. en SOS-ber, 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.3024.00 Gram. EXAMEN 1955 Kon. Erk. Pltmansehool PLA -tlSOEN 65 TELEFOON 26558 (Advertentie). vangenisstraf, door te brengen in de strafgevangenis voor jongelieden, met ontslag uit de militaire dienst, en met voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering, Hij kreeg daarvoor een proeftijd van drie jaar, op de bijzondere voorwaarde dat hij zich onder toezicht moet stellen van een zenuwarts. Hoffelijke behandeling. Blijkens de verklaringen van dej korporaal tijdens de rechtzitting, werden beide militairen als Neder landse „officieren" in Oost-Duitsland met onderscheiding behandeld. Russi sche officieren onderwierpen hen aan een langdurig verhoor en toen men hen bleek te vertrouwen, werden de Nederlanders ondergebracht in een hotel te Oogt-Berlijn, waar zij een verklaring moesten tekenen dat „Ne derland een provincie van Amerika is". Na drie weken mocht het twee tal een rondreis door Oost-Duitsland, Polen en Roemenië maken. Daarna verbleven zij ln een villa te Bautzen. Hier kregen ze burgerkleren. In deze villa waren ook Franse en Ameri kaanse vluchtelingen. In Bautzen werd het tweetal in contact gebracht met arbeiders. De bedoeling was, dat beide Nederlanders contacten zouden leggen tussen deze arbeiders en Nederlandse arbeiders. De weg terug. Het begon de korporaal toen eehter te vervelen en hij gaf de wens te kennen naar huis te vertrekken. De sergeant wilde blijven. De kor poraal werd hierop over de Oost- Duitse grens geleid, en met behulp van de Nederlandse consul te Ham burg kon hij de terugreis per vlieg tuig ondernemen, Het tweetal had volgens de korpo raal besloten te deserteren, omdat ze bezwaren hadden tegen de militaire dienst, de sergeant tegen de dienst als zodanig en de korporaal omdat zijn commandant zijn bevordering tot sergeant zou verhinderen. Eerst vat ten zij het plan op naar Frankrijk te gaan, doch zi.i vreesden door dit land te worden uitgeleverd. Voor die vrees bestond geen aanleiding in Oost-Duitsland. zodat zij besloten naar dat land te deserteren. DE K.L.M -RAMP OMVANGRIJK WRAK WAARGENOMEN (Vervolg van 2de blad) Hr. ms. „Paets van Troostwijck" heeft vanmorgen met zijn „asdic- apparatuur" een omvangrijk wrak waargenomen van tussen de tien en dertig meter lengte. Twee kotters zijn op de hoogte gesteld van- deze waarneming en zij zullen met sleep netten dit wrak nader localiseren. Het is de bedoeling daarna met dui kers te proberen het wrak te iden tificeren. RIJP WETERING Met betrekking tot het auto-onge val met dodelijke afloop, dat gister morgen te half elf is gebeurd, ver namen wij van de Rijkspolitie, dat de oorzaak volgens ooggetuigen moet worden geweten aan het feit, dat het slachtoffer, A. van Veen van Rijpwe- terin-g, voorovergebogen op het stuiur van zijn fiets lag. Hij kwam van een niet verhard weggedeelte ge fietst en had voorrang moeten ver lenen. De man, die erg doof is en bijziende, heeft de naderende auto bus van Maarse en Kroon wellicht niet opgemerkt. De bestuurder heeft getracht de man te ontwijken, zodat het slachtoffer niet is overreden, maar door een klap van de bus te gen een boom is geslagen. Volgens dr. v. d. Werf moet de dood on middellijk zijn ingetreden. Het stof felijk overschot, dat. bijna niet ver minkt was, is, evenals de bus, reed» door de politie vrijgegeven. HAZERSWOUDE (H. R.) Ernstige aanrijding Gisteren heeft op het kruispunt Gemeenweg-Rijksstraatweg een ern stige aanrijding plaats gehad tussen een motor en een luxe auto. De duo- passagiere op de motor, Joke Zand bergen uit de Groenendijk, werd ern stig aan haar linkervoet gewond. De motor, welke bestuurd werd door G. Qudenbosch uit Zoeterwou- de, kwam van de Gemeneweg en wil de links afslaan naar richting Leiden. Juist op dat moment naderde vanuit Leiden een personenwagen. Daar de motorrijder eerst aarzelde met over steken, reed de auto, welke voorrang had, door en greep de motor, welke tegen de grond werd geslingerd. Spoedig was het slachtoffer binnen gedragen in café „de Posthoorn" en behandeld door de E.H.B.O. en dr. Blaauwendraad, welke zeer spoedig aanwezig waren, evenals de burge meester, Van het slachtoffer werd de linkervoet totaal verbrijzeld. LEIMUIDEN Afscheid van kapelaan Heden avond worden al de leden van jeugd» en andere verenigingen in het paro chiehuis verwacht om afscheid te nemen van kapelaan Zondag. Ook de ijverige parchianen zijn welkom. Aanvang 8 uur. ZOETERWOUDE E.T.I- adviseert: Industrievestiging in streekverband bezien Het Economlsoh-Technologisch In stituut voor Zuid-Holland heeft in op dracht van het gemeentebestuur van Zoeterwoude een onderzoek ingesteld naar de behoefte aan industrieterrein in die gemeente. Resultaat van dit onderzoek is een rapport, dat de raad werd aangeboden. Uit het rapport blijkt, dat het E.T.I. de. behoefte aan expansieruimte bij de industrie in Zoeterwoude momenteel niet van een zodanige urgentie acht, dat de aanleg van een gemeentelijk indus trieterrein verantwoord is. Men geeft om verschillende redenen de voor keur aan een oplossing van dit vraag stuk in streekverband, waartoe de gehele westelijke Rijnstreek wordt gerekend. Daar de industrie in deze gemeente hoofdzakelijk geconcentreerd is in wat het rapport noemt „de Leidse agglomeratie" (Lungs de Oude Rijn) in tegenstelling tot de ambachten, die voornamelijk in Zoeterwoude dorp ge vonden- worden, ziet het rapport hier in de toekomst een oplossing in streekverband als de aangewezen weg Om deze industrie de expansieruimte te geven, die zij in de toekomst ze ker nodig zal hebben. De wensen, die bij de gevestigde bedrijven thans be staan gaan echter over het algemeen niet verder dan kleine uitbreiding, en in alle gevallen beslist ter plaatse. Hierin mee te werken wordt door het rapport aanbevolen, evenals het zor gen voor een zo vrij mogelijke ont wikkeling van de ambachten in Zoe terwoude dorp. Volgens hst rapport zal de over heid hiermede op den duur niet kun nen volstaan. Wanneer in de toe komst bij de betrokken bedrijven een zodanige behoefte ontstaat aan ruim te, dat men bereid is over de bezwa ren, verbonden aan het verplaatsen van het bedrijf heen te stappen een niet onwaarschijnlijke ontwikke ling! dan zal daarin moeten wor den voorzien door de aanleg van een industrieterrein. Gezien de grote verwantschap van de Hoge Rijndijk met de noordelijke oever van. de Oude Rijn enerzijds en de hoge kosten, die de aanleg van een behoorlijk industrieterrein onvermij delijk met zich meebrengt anderzijds, geeft het rapport de voorkeur aan een oplossing van dit vraagstuk in streekverband. Want. aldus het rap- nort, al behoort de Hoge Rijndijk be- Vuurlijk tot de gemeente Zoeterwou de, in sociaal-economisch opzicht vormt hij één geheel met de Leidse I agglomeratie.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2