De Knokkei*sbw*cht" Verrassing van Italiaan Messina hij klopte Koblet in achtervolging W. Toutenhoofd Nederlands kampioen trainingszweefvliegen pond sterling MAANDAG 30 AUGUSTUS 195-1 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 De wcreldwielerkampioenschappen Peacock won bij de amateurs Een uurtje voordat de wereldkam pioenschappen Zaterdagavond zouden worden voortgezet met de kwalifica- tieritten achtervolging profa trok een onweersbui over Keulen en begon het te regenen.. Maar het duurde niet lang en zo kon men beginnen met slechts een klein kwartier vertra ging Negentien renners waren inge schreven voor dit nummer en de acht met de beste tijden gingen over naar de kwartfinales. Hassenforder (Fr.) kwam het eerst op de baan en reed de 5 kilometer in 6 min. 35.1 sec. bij harde wind. Daarna noteerde de Deen Kay Niel sen 6 min. 30 sec. Maar nauwelijks was hij over de streep of een stort bui ontlastte zich boven de stad, zo dat de wedstrijden onderbroken moes ten worden. Na ongeveer 2 ys uur was de'baan opgedroogd en berijdbaar. Teneinde de veloren tijd in te lopen, werd be sloten de kwalificatieritten in series a deux te verrijden en niet afzon derlijk. Ook Hassenforder en Niel sen mochten opnieuw uitkomen. De volgende acht plaatsten zich in de kwart finales: Koblet (Zwits.) 6 min. 19.6 sec., Messina (It.) 6 min. 21 sec., Patterson (Austr.) 6 min. 24.6 sec., Hssenforder (Fr.) 6 min. 24.6 sec. Gil len (Lux.) 6 min. 27.4 sec. Nielsen (Denem.) 6 min. 27.6 sec. Le Ber (Fr.) 6 min. 29 sec., en Plantaz (Ned.) 6 min. 29.2 sec. De Nederlander van WSC—RKAVV 5—5 De Leidschendammers zijn giste ren te gast geweest bij de Waalwijk- se voetbalvereniging WSC en zij hebben in de Noord Brabantse dre ven ondervonden, dat het prettig is ook verre vrienden te hebben. Toch hebben de gastheren en om gekeerd de gasten elkaar in het spel niets toegegeven, want de Waalwij- kers zaten reeds dadelijk verwoed op de bal en maakten het de keeper van RKAW danig lastig. Het geluk te hem wel enige malen het gevaar te keren, maar na 7 minuten moest hij zich gewonnen geven (10). Waalwijk bleef in de meerderheid doordat de achterhoede van RKAW niet voldoende stand hield. Na 25 minuten speelde Holstein de bal op de doelman terug waarbij hij er geen acht op sloeg, dat de keeper uitgelopen was. Daardoor rolde de bal rustig in het doel (20), Na de pauze kwam RKAVV wat beter opdagen. Piet Hakkaart werk te zich behendig tussen zijn tegen spelers heen en gaf tenslotte over aan v. d. Sman, die daarop zijn eerste doelpunt plaatste (2-^1). Nog geen 2 minuten daarna was het weer v. d. Sman, die doel trof (22). Dan was de beurt weer aan Waalwijk, die onmiddellijk weer de leiding nam (32). Weer laat RK AW niet op zich wachten en het is weer v. d. Sman die gelijk maakt (33.). Bij een worsteling voor het gastherendoel begaat RKAVV een fout waardoor aan Waalwijk op de strafschoplijn een vrije trap wordt toegekend. Met een keurige gropd- bal is de leiding weer bij WSC (4—3). Ook dat duurt niet lang want nadat een door Piet Hakkart gescoord doelpunt was afgekeurd, maakt v. d. Sman zijn vierde doel punt en de stand was weer gelijk (44). De kansen golven nu aan beide zijden, maar uit een hoek schop weet nogmaals v. d. Sman munt te slaan en door een kopbal de stand op 45 te brengen. Toch geeft Waalwijk zich niet gewonnen Door goed plaatsen en vooral door vlug x-eageren weten de gastheren de aanvallen van Leidschendam te niet te doen totdat zij voor de laat ste maal in de aanval komen en nog juist voor het eindsignaal door een hard schot een gelijke eindstand (55) weten te behalen. Voor RK AVV was deze wedstrijd een goede training want de vrienden uit Waal wijk waren geen gemakkelijke te genstanders. Maar de wedstrijd ver liep in de beste stemming en RKAVV ziet de returnwedstrijd op eigen veld gaarne tegemoet. der Kamp, die 6 min. 44,2 sec. noteer de werd uitgeschakeld. Plantaz moest het vervolgens tegen een van de grote favorieten opnemen, in casu Hugo Koblet, en daarmee was zijn rol uitgespeeld. In de halve finales achtervolging amateurs werd onze landgenoot Piet van Heusden (5 min. 8.4 sec.) uitge schakeld. Hij verloor zijn rit tegen de Engelsman Brotherton, die de 4 km. in 5 min. 7.2 sec. aflegde. Na afloop van de rit protesteerde Van Heusden omdat hij volgens zijn mening ver keerd ingelicht was betreffende het aantal ronden dat moest worden gere den, Zijn protest werd afgewezen ep Brotherton plaaste zich in de finale. Van Heusden weigerde hierna tegen Sheil uit te komen in de strijd om de derde plaats. In de andere halve finale kwamen de Italiaan Faggin en de Engelsman Sheil tegen elkaar uit. Sheil werd uitgeschakeld en Faggin plaatste zich in de eindstrijd. De tijden waren: Faggin 5 min. 7,2 sec., Sheil 5 min. 7.6 sec. Het was na twaalven in de nacht van Zaterdag op Zondag toen Van Vliet en Harris tegen elkaar aantra den in de finale van het wereldkanj- pioensohap sprint professionals. Bei den hadden in de halve finales een overweldigend indruk van snelheid gemaakt, resp, tegen Bellenger en Sacchi. En alle twee hadden ze in een van die ritten een tijd van 11.6 sec. geboekt voor de laatste 200 me ter. Harris maakte diezelfde tijd weer in de eerste rit yan de finale, nadat hij de eindspurt honderd meter eer der had ingezet. Van Vliet kwam met hem gelijk, maar een tweede demar- rag gaf de Brit de zege. De tweede rit bracht wederom een nek-aan-nek race, welke in het voordeel van Har- ris eindigde. DE FINALES. In tegenstelling tot de andere da gen waren de weersomstandigheden op de laatste dag van de wereldkam pioenschappen wielrennen gunstig. De Italiaan Guido Messina zorgde voor een verrassing door in de finale van de achtervolging voor professio nals de Zwitserse Crack Koblet te kloppen. Er-i ieder had zich reeds verzoend met het feit, dat Koblet de titel voor zich zou opeisen, want reeds in de eerste ronden nam hij een voorsprong van ruim 5 sec. Mes sina, die het vorig jaar de wereldtitel bij de achtervolging voor amateurs had behaald, gaf zich echter niet zo snel gewonnen. Hij liet de 10.000 toe schouwers zien wat hij in zijn mars heeft, zette fel aan, en lag toen er nog 400 meter te rijden waren tot ieders verbazing gelijk met Koblet Nu ging het er om, wie over de meeste reservekrachten beschikte. Het was Messina en met slechts een klein verschil werd hij wereldkampioen tot grote vreugde van de vele aan wezige landgenoten. In de eindstrijd om de de wereld titel voor de sprint amateurs plaat sten zich de Engelsman Peacock en de Australiër Tresidder. Drie ritten waren er voor nodig om de kam pioen aan te wijzen. In de eerste rit won Peacock op gemakkelijke wijze, doch in de twee de rit liet hij zich verrassen door Tresidder, die op een gegeven ogen blik zo'n grote voorsprong nam, welke door Peacock niet meer teniet kon wordpn gedaan. In de beslissen de rit was de Engelsman waakzaam en slaagde zijn concurrent er niet in hem opnieuw te kloopen. En zo ein digde dit nummer in een Overwin ning voor Peacock. „Swift-Comhinatie''. De uitsla- een van de gehouden recordr't over 36 km is als volgt: 1. A. v. Hnuwe- lingen 50.40; 2. J. Slingerland 51.42: 3. J. de Vroomen 53.50: 4. J. S. Heemskerk 56.55; 5. en 6. A. Bos en P. Turk 57.20. De 36 km tijdrit voor de zomer competitie gaf als uitslag: 1. J. Slin gerland 54.43; 2. J. Vermeulen 58.43; 3. A. Veltmaat 60.56. C-klasse 18 km tijdrit: 1. H. v. Gent 27.54; 2. H. Vertegaal 28—; 3. H. Borst 28.13; 4. A. Bos 28.42; 5. G. Mens 28.58; 6. A. Hillebrand 29.—^; Last van Zuurbranden op Uw maag? Neem Bennies. 't Beproefde aldoende middel, dat ge inneemt voor Uw genoegen en dat van de ene minuut op de andere 8lle zuurjarand blust en Uw overtollig maagzuur elimineert. Geen wonder dat iedereen dweept, met Rennles een uitkomst voor die vele mensen die nooit zonder zorg aan tafel gingen met het vooruitzicht van hun maagklach ten achteraf. maar wien Rennies afdoenle uitkomst brachten. 4178 (Advertentie). ZWEMMEN GEEN BRITTEN NAAR TURIJN. De Italiaanse Zwembond heeft van de Britse Zwembond bericht ontvan gen, dat deze geen ploeg zal afvaar digen naar de Europese kampioen schappen te Turijn. De Britse bond sprak er zijn leedwezen over uit, niet te Turijn vertegenwoordigd te zullen zijn. maar gaf geen reden op voor zijn besluit. WATERPOLO ZUID-SLAVlë ORGANISEERT TOURNOOI OM DE TROFEO DTTALIA Thans is definitief bekend ge maakt, dat Zuid-Slavië, de winnaar van het tournooi om de Trofeo d'Ita- lia 1953, in 1957 dit tournooi zal or ganiseren. De plaats, waar de wed strijden zullen worden gehouden, is Zagreb. De data zijn echter nog niet bekend. DE EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN. Nederland lootte gunstig Niet 13 landen zullen aan het wa- terpolotournooi om het Europees kampioenschap te Turijn deelnemen, doch 12; Zweden liet n.l. verstek gaan, daarentegen komt Engeland wel uit in dit tournooi in tegenstel ling met een voorafgaand bericht. Deze twaalf landen werden onder verdeeld in 4 poules van 3. De loting had het volgend resultaat: Poule A: Italië, België en Duits- Poule B: Nederland, Groot Brit- tannië en Roemenië. Poule C: Hongarije, Rusland en Oostenrijk. Poule D: Zuid-Slavië, Spanje en Frankrijk. Van poule A en B worden de eer ste twee in de volgend-.: ronde ge plaatst en dit geschiedt eveneens bij p.,ule C en D, zodat mer. in de twee de ronde twee poules van 4 teams krijgt. Moeten de landen in de twee de ronde opnieuw tegen elkaar uit komen, dan wordt deze wedstrijd niet gespeeld en zal het resultaat in de eerste ronde verkregen in het klassement worden verwerkt. De eerste twee van beide poules van de tweede ronde gaan over naar de finale-poule, zodat deze door vier landen wordt gevormd. De conclusie is, dat Nederland, in dien het de eerste twee ronden over leeft, pas in de eindstrijd tegen de sterke landen zoals Rusland, Honga rije en Zuid-Slavië zal aantreden. De eerste' wedstrijd zal door Ne derland Dinsdag 31 Augustus om vijf voor half één tegen Engeland wor den gespeeld en Woensdag 1 Sep tember zal Nederland om 11 uur de strijd tegen Roemenië aanbinden. De eerste ontmoeting van het Ne derlands zevental vindt in een on overdekt zwembad plaats, terwijl de tweede wedstrijd in een overdekt zwembad wordt gespeeld. TWEEDE PRIJS VOOR LGB In het nationale waterpolotour- nooi van Swift" te Den Haag ver wierf het herenzevental van „De Leidse Golfbrekers" de 2e prijs. „Golfbrekers" speelde twee wed strijden, waarbij gewonnen werd van „Natando" uit Arnhem met 32 en verloren van „Wilskracht" (Utrecht) met 50. 7. N. de Goede 29.08; 8. J. S. Heems kerk 29 12; 9. H. Boezaard 29.25; 10. P. Turk 29.36; 11. G. Reychard 30.22 12. A. Vermeulen 31.51. Dinsdagavond laatste recordrit over 36 km- Start 6.30 uur. Donder dagavond 6.30 uur start voor 40 km avondcompetitie. De nationale wedstrijden op trai ningszweefvliegtuigen die van 15 tot en met 28 Augustus op het zweef- vliegcentrum Teriet waren gehou den, zijn Zaterdag geëindigd met een duurvlucht, waarvoor alleen de tijdsduur punten opleverde en af stand niet werd gewaardeerd. De Gilzenaar J. de Jong maakte de langste vlucht. Hij landde na 4,'j uur in Duitsland, waarheen hij was gevlogen om van de gunstigste ther miek te kunnen profiteren, Boven Teriet zelf werden de omstandighe den in de loop van de middag ge leidelijk slechter. W, Toutenhoofd, die in het algemeen klassement reeds enige dagen de leiding had, bleef 1 Yi uur korter in de lucht, maar was door zijn puntenvoor- sprong toch reeds verzekerd van de eerste plaats in het eindklassement Toutenhoofd, die 19 jaar oud is en in 1952 tijdens een kosteloze scho lierencursus het zweefvliegen leer de, kreeg als Nederlands kampioen op trainings zweefvliegtuigen de wisselbeker van de KNVVL voor dit jaar in zijn bezit. Hij werd afge vaardigd door de Zuidhollandse vliegclub. De tweede plaats in het totaalklassement is voor de 20-jari- ge Arnhemmer Piet van der Goot, toekomstige leerling-verkeersvlie ger van de Rijksluchtvaartschool die in 1950 eveneens een scholieren opleiding volgde. De derde plaats is voor een jeugdig scholier uit Gilze Rijen, J. de Jong, die tevens de grote prijs van Twente won, uitge loofd voor de verste afstandsvlucht van de wedstrijden. Ondanks de niet bijzonder goede weersomstandighe den vloog hij tijdens de eerste week 72 km. tot aan de Duitse grens. Bij de duurvluchten van Za- TAFELTENNIS Treffers (R.Vecn). Hedenavond training voor seniorenleden. In verband met de a.s. competitie worden de leden verzocht de traningsavonden regelmatig bij te wonen, ter vergemakkelijking van de teamsindeling. Sparkler" (R.'veen). Zondagmid dag speelde Sparkler haar jaarlijkse wedstrijd om de Verhaar-wisselbeker te gen TOV, welke vereniging in de voor gaande jaren 1952 en 1953 beslag had weten te leggen op de beker. Deze laatste kans heeft Sparkler zij het na spannende strijd weten te benutten en een 24 achterstand tenslotte nog na felle kamp met 54 «in haar voordeel beslist. Het hoogtepunt was wel de partij van J. Oomen tegen TOOV's sterkste speler G. Turk, welke tenslotte door de Veender werd gewonnen. Tenslotte wist Th. Koot tegen de eveneens zeer sterk spelende J. Zwetsloot de beslissende overwinning te behalen. De afzonderlijke uitslagen wa ren: Th. KootG. Turk 01; C. Bouw meesterJ. Zwetsloot 01; J. Oomen J. Duyndam 10; C. BouwmeesterG. Turk 0—1; Th. Kloot—J. Duyndam 1—0; J. OomenJ. Zwetsloot 01; C. Bouw meesterJ. Duyndam 10; J. Oomen G. Turk 10; Th. Koot—J. Zwetsloot 1—0. terdag kwam luitenant Kaay in een zwaar onweer terecht, waar zijn ,Prefect"-zweefvliegtuig ondanks vol geopende luchtremmen ingezo gen werd. Gelukkig werd het toe stel door de hagelstenen, die zn groot waren als duiveneieren, niet beschadigd, zodat hij na enkele ang stige momenten veilig bij Eibergen kon landen. In totaal namen 12 ploegen van 8 clubs deel, waaronder twee teams van de Kon. Luchtmacht. Luitenant Kaay van de LSK-zweefvliegclub Gilze Rijen plaatste zich vierde en legde tevens de afstandsproef af voor het zilveren zweefvliegbrevet. Sinds enige maanden is het zweef vliegen officieel dienstsport bij de luchtmacht en binnenkort zullen ook op de vliegbases, waar dit nog niet het geval was, militaire zweef- vliegclubs worden opgericht, die in het verband van de KNWL zullen werken. Buiten luchtmachtverband namen bovendien nog twee oude jachtvliegers deel. In totaal werden ruim 350 vluchten tijdens de wed strijden uitgevoerd, waaronder cir ca 60 afstandsvluchten. PAARDENSPORT COURSES OP DUINDIGT. Duindigt heeft het Zaterdag en Zondag met twee courses zeer druk gehad. De uitslagen van Zaterdagmiddag luiden: Octavia-prijs (2040 m.): 1. Queenly Bertha (Geersen) 1.27.9; 2. Ralph Ere bus (Hof), 3. Sirene (De Jong). Tot.: w. f4.—. pl. f2.—, ƒ2.40, ƒ4.20, gek. ƒ10.90, cov. 7.20. Olympus-prijs (20.40 m.): 1. Sita (Bloem- saat) 1.28.1, 2. Rita du Maire (Geer- sen) 1.27.6, 3. Rosa Dear (v. d. Berg). Tot.: w. 4.60, pl. 1.60, 1.60, 1.40, gek. ƒ4.40, cov. ƒ5.40. Omar 8pencer-pr(Js (1400 m.): 1. Tec- tor (De Jong) 1.31.2; 2. Tizian (Geersen), 3. Toomel D. (Bloemsaat). Tot.: w. ƒ9.80, pl. ƒ1.80, ƒ1.20, ƒ1.80, gek. ƒ4.60, cov. 5.70. O.M.C. Gregor-prys (2500 m.): 1. Rea Hollandia (Vergay) 1.26. 2. Oeke <De Jong), 3. Peter Arion (Bloemsaat). Tot.: w. ƒ4.60, pl. ƒ2.50, ƒ1.90, ƒ2.30, gek. ƒ3.90, cov. ƒ5.50. On of Eve-prljs (2200 m.), 1. Otto H. (De Jonge) 1.25.2, 2. Prinses Zora (Wa genaar), 3, Ooststar (Bosveld). Tot.: w. f7.90. pl. 1.80, 1.30, 1.50, gek. ƒ4.50, cov. ƒ5.40. Black-Ribbon-prUs (1700 m.): 1. Gita- na iDelbrassine). 2. Invicta (Dekkers), 3. Benjamin (Montane). Tot.: w. ƒ8.30, pl. ƒ2.60, ƒ2.20, ƒ1.60, gek. ƒ9.—, cov. 7.20. Great-Girl.prfcjs (2100 m.): 1. Pepito (v. Dijk), 2. Aquavit (v. Yperen), 3. Taxiol (Delbrassine). Tot.: w. ƒ5.20, pl. ƒ2.40, ƒ2.50, gek. ƒ17.30, cov. ƒ2.50. Totale omzet 44.547.50. Pahud de Mortaneeprfjs (2040 m.): 1. Rita Belwin (ten Hage) 1.31.3; 2. Quick Maire (Laarman): 3. Reine du Maire (Bosveld). Tot. w. 1.90, pl. 1.10, 1.40, ƒ1.30; gek. 8.70, cov. ƒ5.40. Parel Holland C-prijs (2000 m.): 1. Miss Belda (Zuyderduin) 1.20.7; 2. Olympus (v. Overeem); 3. Quick Boy (ten Hagen). Tot:: w. ƒ2.60. pl. ƒ1.40, ƒ1.40, ƒ1,50; gek. ƒ8.50, cov. ƒ6.50. RENNEN: Espoii-prUs (1350 m.): 1. Felix (v. d, Kraats)2. Alluvio (v. Dijk), 3. Aquilla (H Pfje). Tot.: w. ƒ1.40, pl. ƒ1.30, ƒ2.80. gek. ƒ4.80, cov. ƒ3.50. Flying Peter-prijs (1750 m.): 1. Ko- ridon <mej. Dekkers); 2. Morina (mej. Beissel van Gymnich); 3. Pistache (mej. Coeborgh). Tot.: w. ƒ2.40; pl.: ƒ1.40, ƒ1.40, gek. ƒ2,90; cov. ƒ3.30. Conslancepri]6 (1000 m.): 1. Grand Cliff (Pex); 2. Douce France (Delbras sine); 3. Altair (v. Dijk). Tot.: w. ƒ3.40, pl. ƒ1.10, ƒ1.20. ƒ1.10, gek. ƒ6.20, cov. ƒ4.70. Haagse Ooievaarprijs <2100 m.): 1. Sa- gita (v. Dijk); 2. Princes.se Martha (Leenheer); 3. Britoly (Delbrassinne). Tot.: w. ƒ12.20; pl. ƒ3.10, ƒ3.20, ƒ1.50, gek.: ƒ13.70, cov. ƒ8,80. Criterium der LeerlingenprUs (1900 m.): 1. Sakina (Ossendrijveri2. Hidal go (Bongers); 3. Columbus (Nicolaas). Tot.: w. 1.80. pl. 1,20, 1.40, gek. 3,70, cov. ƒ2.50. De totale omzet 32.647.50. POSTDUIVEN Alphcnse Vrienden Club. Concours- vlucht VBnaf Tilburg, afstand 72 km. De duiven werden om 3 uur, met Noord Westen wind gelost. Aankomst eerste 4.13.13, laatste 4.31.2a Uitslag: D. van Eijk 1. 8, 9. 17; M. Bijsterveld 2, 13, 16; Th. v, Elshout 3; E. van Wilgen 4, 10. 15; A. Ekelschot 5 en 12; L. Starreveld 6 en 7; A. Dissel 11 en 19; G. v. d. Ham 14 en 18. De junioren namen evenéens aan de vlucht vanaf Tilburg deel met het volgende resultaat: W. Groeneveld 1, 4. 5. 6; B. van Leeuwen 2; J. Spierenburg 3; J. Domburg 7, 8 en 9; J. van Rijn 10. Radio en televisie Morgenavond nationaal Oranjefeest-program ma Radio en televisie zullen in de avonduren van 31 Augustus in een Nationaal Programma aandacht be steden aan de verjaardag van H.K.H. prinses Wilhelmina. De radio zendt van acht uur des avonds af over beide zenders een programma uit, dat opent met een concert door het Radio Philharmo- nisc'n Orkest, gevolgd door een klank beeld „Gravin van Buuren", dat door Kees Middelhoff is samengesteld met medewerking van het Koninklijk huisarchief. Het programma houdt voorts o.m. in een herinnering aan de Koninginnedagviering in 1904, samengesteld door Alex de Haas en, zoals is gemeld, een toespraak van mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer over het Ko ningin Wilhelminafonds. De televisie zendt haar nationaal programma van half acht tot kwart \oor acht, voorafgaande aan het Va- ra-programma uit. Het is een televi siespel van Tom Bouws, getiteld „Standvastig Hart". Aan dit spel werkt een groot aantal acteurs en actrices mede; in het spel zijn oude filmreportages uit het leven van de prinses verwerkt. li mlie NttkmMv mergpw. Ti... lal mie. ill it min hnMiit veMgen'Ceheve lings ie xmpeort an te uilen .Imam.tor* leen ontving it venten en beöelars! MET EEN Door Straminoff 2) De aangesprokene kleurde licht, als voelde hij zich op iets onbehoor lijks betrapt. „En?" stelde hij de vrij overbodige vraag. „Wel, je was bezig je af te vragen, wat dit feest me wel gekost moet hebben. Welnu, tegenover jou behoef ik daar geen geheim van te maken. Voor deze gelegenheid stortte mijn alvermogende vader, Francis P. dui zend pond sterling op mi;n banksal do. En ik durf er mijn hoofd onder verwedden, dat er geen simpel pond je meer van over is. Daarin schuilt voor een niet gering deel het geheim van het succes van m'n luisterrijke partijen. Jack. Tn de grond is het een heel klein kunstje, zoals je zeer te recht bü je zelf te berede neren stond. Als twee gesTpehten al hm energie en wilskracht in het strijdperk geworpen hebben om een vermogen te verdienen, dan komt er zo'n mislukte nazaat als ik op de proppen, en veroyert zich met dat geld de titel van Bohemiep-grand- seigneur. Er daagt een verloren zoon op an de horizon van al die geld- verdienende mensen, die met de beste wil van de wereld het nut van het opstapelen van dergelijke vermogens niet in kan zien. En die jmge man vindt er zi n grootste genoegen in die millioentjes met breed gebaar uit te geven en doet dit op een wijze dat het zplfs de aristocratische conventionele Engelse verblindt wat op zichzelf on getwijfeld ook een kunst is". Bij deze laatste woorden kon Jack Tanckerton niet nalaten zijn vriend wat aandachtiger op te nemen. Hij voelde duidelijk het niet te misken nen zelfverwijt, dat uit die woorden klonk, en het was vooral de blik, waarmee ze vergezeld gingen, die hem tot nadenken stemde. Daar stond tegenover hem een krachtige, stoere, scortieve jongeman, die van het lot alles meegekregen had, wat in de voor de meesten zo moeilijke strijd om levep v°hr alles nodig is. Daar stond een jongeman "jet een goedgevormd jichaam, een aangenaam innemend voorkomen en een frisse opgewekte geest. En dit alles was tot werke loosheid gedoemd, daar hem elk doel in dat leven ontbrak. Had John P. in de grond geen gelijk met zijn op merkingen? Immers, wat voor zin had het zijn energie en wilskracht in de strijd te werpen om te trachten het reeds onmetelijke fortuin, dat zijn vader hem eenmaal zou nalaten, nog te vergroten? Twee geslachten van harde werkers hadden hem in staat gesteld de titel vjn „levenskunste naar" te veroveren, een titel, die hij met al de gratie en waardigheid van de geboren edelman wigt te handha ven. Maarmet dat alles zou het beroemde geslacht der Normans, wier naam in twee werelddelen met ont zag werd uitgesproken, met hem uit sterven. Misschien zouden enkele na komelingen door hun welgeplaatste kapitalen en de invloed van hun vermogens nog eens kans zien een titel in de adellijke wereld van Enge land te veroveren om dan heel, heel geleidelijk aan weg te zinken tussen de ontelbaren, wier enige ambitie het is, te wijzen op voox-ouders, die eens in het verre, verre verleden een we reldnaam hadden. „En toch geef jk j'e de verzeke ring, dat ik kans zou zien met dat éne pond, dat wellicht nog van mijn vaders chèque overgebleven is, een nieuw leven te beginnen!" Terwijl hij deze woorden sprak had John P. Norman plotseling een stap naar voren gedaan, en stond nu te midden van zijn vrienden, een zes tal in elegante avondkleding gesto ken jongemannen van ongeveer zijn leeftijd. „Haha, dat is een kapitale mop! John P., die noch nooit zelf een rooie sou verdiend heeft, beweert daar kans te zien met één pend sterling op zak een nieuw leven te beginnen. Laten we" daarop nog eens een laat ste whisky-soda drinken, jongeluil" En meteen gaf Bill Mackay, een jonge advocaat, die in de korte tijd, dat hij aan de balie verschenen was, zich de naam veroverd had van een der scherpzinnigste rechtsgeleerden van Londen, de butller een wenk, zo spoedig mogelijk het verlangde te brengen. „En toch", herhaalde John P- Nor man, toen het hoongelach enigszins was bedaard, „durf ik het aan, met één pond sterling de wereld in te gaan en m'n carrière te maken!" Hij stond nu vlak voor het levens grote schilderij van züh vader en het was wonderlijk hoe nu zijn gelaat een opvallende gelijkenis vertoonde met Francis P. Norman, de kauw gomkoning van Chicago, en de meest gevreesde beursman van Wallstreet. Precies dezelfde groeven, die zijn vader zozeer kenmerkten, liepen nu van zijn neus tot aan zijn mend, en de vierkante, krachtige kin stak uit dagend naar voren. Nu begonnen de zes vrienden te begrijpen, dat het hem ernst was. „En vertel me eens hoe je dat zou aanleggen, John?" Weer was het de Ier, Bill Mackay, die deze vraag ge steld had. Opnieuw wandelde John P. naai de hoge schouw, waaromheen de vrienden hun whisky-soda, die de butler zojuist gebracht had, genoten, en bleef op het haardkleedje staan, met de rug naar het knappende vuur. Van de plaats waar hij stond keek hij recht in de energieke gezichten van zijn vader en grootvader, de grondleggers van het onmetelijke familie-fortuin. „Dat weet ik juist niet," antwoord de hij, na een ogenblik diep te heb ben nagedacht. Een daverend gelach volgde op deze woorden. „Zie je, Johnny", merkte Bill Mackay, die c}e woordvoerder van het levenslustige clubje bleek te zijn. op, „dat is nou, wat wij after- dnner-moed noemen. Als men een goed diner-tje genoten heeft, een heerlijk glas wijn heeft gedronken, en voor het ogenblik de toekomst en het leven beziet door de luchtige wolkjes van een geurige havanna, ja, dan ziet een ieder wel kans met niets in zijn zak de wereld te ver overen. Maar weet je hoelang een kapitaal van één, zegge één pond aterling stand houdt, als je uitge hongerd bent en slecht gekleed, en als je een paar nachten geen onder dak gehad hebt? Dan is bet juist voldoende om er één, ja niet meer dan één dag, je maag mee te vullen, en je er een enigszins behoorlijk lo gies voor te verschaffen voor de lijd van één nacht. Dat is de nuchtere, onverbloemde waarheid, beste vriend. Het is te hopen, dat je nooit voor de noodzakelijkheid zult komen te staan om met één pond sterling in je zak het leven te moeten trotseren!" Deze laatste woorden waren op zulk een ernstige toon gesproken, dat de verzamelde vrienden onwillekeu rig de spreker aanstaarden. Want had Mackay zelf met de harde waar heid van hetgeen hij beweerde, ken nis gepmakt, dan kon hij met niet meer overtuiging gesproken hebben.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7