Russen wonnen en de Priis de Coupe Glandaz Carlo Montu Derde dag leverde meeste Hongaarseoverwinningen Nederland op alle nummers uitgeschakeld voor de finale DE FINALE DER ACHTEN Engeland won te Norg de Motocross des Nations MAANDAG 30 AUGUSTUS 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Eür. roeikampioenschappen Alle Bosbaanrecords rijn gisteren in de finales van de Europese kampioen schappen gesneuveld en voor het eerst in de geschiedenis van de baan is een ploeg er in geslaagd, de 2000 meter bin nen de zes minuten af te leggen. Het oude record stond op naam van de Ita liaanse Varese Acht, die in 1937 op de Europese kampioenschappen een t(jd maakte van 6.00.5 De Russen lieten gisteren van deze t(jd geen stuk heel en in 5.53.3 sleurde slag Krjukov zijn man nen van de Krylja Sovetov Acht over de baan. Gezegd moet worden, dat de weers omstandigheden gunstig waren voor re cordverbeteringen. Een vrij krachtige westenwind stond pal in het verlengde van de baan, doch het vrij woelige wa ter stelde hoge eisen aan de techniek. Voorts moet men niet vergeten, dat alle Bosbaanrecords gevestigd zijn met har de wind, waardoor de prestaties van de ploegen van gistermiddag nog formida beler zijn. De tienduizenden die rond de baan waren geschaard hebben roeien van het hoogste gehalte gezien, technisch soms volmaakt en uitgevoerd met een enorm élan en onblusbare strijdgeest. Van een Russische overheersing, zoals bij de dameskampioenschappen was geen sprake. Na twee nummers ging de Russi sche vlag in de hoogste mast, nl. na de Acht en de Vier met Stuurman en een tiende seconde redde de Russen in de strijd om de Coupe Glandaz, de prijs voor de meeste overwinningen. Deze tiende seconde dankten de Russen de jonge Duitsers Schneider en Haege uit Konstanz, die Stebler en Schrieber in een adembenemende fotofinish klopten en daarmee Zwitserland een derde over winning en daarmede de Coupe Glandaz onthielden. Door het feit dat de overwinningen van de Vier met Stuurman en de Acht hoger gewaardeerd worden dan die van de Zwitsers in de Skiff en de Twee met Stuurman, behielden de Russen de tro fee. die ze het vorige jaar uit Kopen hagen mee naar huis namen. Niet alleen de winnaars bleven gis teren onder de baanrecords, doch in vele nummers waren het meerdere ploegen, die de beste tijden hier ooit gemaakt, verbeterden. Het verloop van de finales Zoals te verwachten was won de Vier van Krylja Sovetov de Vier met Stuur man. Een prachtige ploeg met een enorm harde haal, aangevoerd door de slag Evgenij Sirotinskij. In deze begonnen de Tsjechen, zoals zij gewend zijn, in een zeer hoog starttempo C48) en daarmee wisten zij tot op 500 meter een halve lengte op de Russen te hou den. Doch toen trok Sirotinskij zijn man nen onweerstaanbaar naar voren en on danks het feit, dat Krylja Sovetov 35 en Tsjecho-Slowakije 40 sloeg, liepen de Russen meter na meter uit. Toen kwa men de Denen aan bod, die zich ook in tie andere finales prachtige vechters toonden. Maar wie toen zag met welk een gemak de Russen de Deense aanval afsloegen, door slechts het tempo licht te verhogen, wist wie de winnaar van deze race zou worden. Interessant werd daardoor alleen de strijd om de tweede plaats, die door de uitstekend roeiende Deense ploeg in haar voordeel werd be slist. De Tsjechen konden, als zo vaak, door hun hoge baantempo, in de eind- cpurt niet meer mee komen en het scheelde maar zeer weinig of Zweden was op het laatste nippertje nog derde geworden. Dat de Deense equipe een ware vech tersmentaliteit heeft bewees het num mer Twee zonder Stuurman, waarbij Roskilde Roklub het duel met de Rus sen in zijn voordeel besliste. Op 500 me ter lagen de Russen nog iets voor, maar toen kwamen de Denen op baan één naar voren en de voorsprong, die zij duizend meter hadden, hebben zij niet meer afgestaan. Een keurig roeiende Engelse Twee sloeg nog een prima eind spurt, maar kwam een kwart lengte te kort om de Russen nog te passeren. De Belgen, die veel moeite hadden met het ruwe water, speelden in deze race een ondergeschikte rol. Een oppermachtige Colomb heeft er in de Skiff-finale geen twijfel over laten bestaan, wie op het moment de beste sculler van Europa is. Feitelijk had hij die Zaterdag reeds getoond in zijn race tegen Berkutov en de Zuidslaviër Vlasic en ook gisteren was zijn roeien weer een dergelijk machtige manifestatie van rust, kracht en tethniek, dat hij zich on betwistbaar de sterkste uit dit impone rende internationale veld toonde. Co lomb bekeek, evenals Zaterdag, de race op tactische wijze. Tot op drie kwart van de baan gunde hij de felle Pool Kocer- ka een lengte voorsprong, Berkutov lag toen reeds een lengte achter de Zwitser, terwijl de Fransman Butel in dit mi lieu eigenlijk niet mee kon komen en vrijwel steeds een verloren race heeft geroeid. Maar op 1500 meter begon Colomb zijn opmars en met machtige slagen scheerde hij over het water, in een laag en rustig tempo, maar met een kracht, die deed denken aan een ma chine, die langzaam op gang komt. Voor Kocerka was dit geweld te machtig en moreel geslagen roeide hij naar tweede plaats. Die overigens door een fraaie eindspurt van Berkutov nog be dreigd werd. En toen de Pool er over heen sloeg, dacht men reeds, dat ook deze plaats hem zou ontgaan, maar vrij wel gelijk deed Berkutov hetzelfde en kon de Pool er. evenals het vorig jaar in Kopenhagen, nog een tweede prijs uitslepen. In de Twee met Stuurman werden de Europese kampioenen uit Frankrijk ge slagen door een zeker niet mooier, maar wel harder sleurende Zwitserse ploeg. Na een valse start van de Belgen liepen de Zwitsers direct een lengte uit en deze voorsprong hadden zij op 1000 meter tot drie vier lengten vergroot. De beide Zwitsers zaten bepaald lelijk achter hun werk en vooral de slag, die ver achter over viel leek zo op het oog allerminst een roeier van allure. Maar het water werk van Zwitserland was voortreffe lijk en hoe de fraai roeiende Fransen en de Belgen er ook aan trokken, de Zwitsers bleven ongrijpbaar. De Italiaanse Moto Guzzi Vier zonder Stuurman rukte in de finale 7.4 sec. van het Bosbaan record van Laga af, doch ook Engeland en Zwitserland bleven in deze race onder de tot dusverre gemaak te snelste tijd. Slag Giuseppe Moiolo toonde zich ook in deze race een roeier van groot formaat en het was voor een niet onbelangrijk deel aan zijn uitste kende tempoverdeling te danken, dat de Italianen zeer fris door de finish gingen. De ploeg van de R.A.F. vocht achter de winnaars een duel met de Zwitsers uit, dat de Britten tenslotte gedecideerd wonnen. Finland kwam in deze race eni- lengten achter. Technisch misschien wel het fraaiste nummer was de Double Scull, waarin vooral Zwitserland, Duitsland en Enge land een zeer hoog peil bereikten. De grote verrassing waren hier de jonge Duitse scullers, die op het ruwe water een feilloos waterwerk demonstreerden. Geen enkele keer hebben wij bij deze ploeg ook maar een spatje gezien en toen zij vlak voor de finish een fantas tische eindspurt sloegen liep hun boot als een electrische trein op de Europe- moest brengen en zo gebeurde het, dat het laatste volkslied voor een winnen de ploeg dat over de Bosbaan klonk, dat van Duitsland was, daar de Achten hun race reeds beëindigd hadden, voor dat de Duitsers hoorden, dat ze gewon nen hadden. Dit laatste nummer dan, de Acht, was een grandiose apotheose van een schit terend roei-evenement. De ploeg van Krylja Sovetov met de ijzersterke en technisch vrijwel volmaakte Nikolaj Krjukov op de slagplaats, gaf hier op ondubbelzinnige wijze van haar grote superioriteit blijk. Daarbij gaf de Deen se Acht, evenals in de halve finale ech ter prachtig partij en evenals het vorig jaar gingen deze beide ploegen als eer ste door de finish. Op 1000 meter lag Rusland drie kwart lengte op Denemarken voor en tussen de Russische boot en de andere twee ploegen (Tsjecho-Slowakije en Zuid- Slavië) was toen reeds licht. Toen dach ten de Denen hun kans te krijgen. Snel ging hun tempo omhoog, maar nog snel ler reageerde Krjukov, alsof hij nog net deze aansporing nodig had om eens goed te laten zien wat er in zijn Acht zat. Iets hoger sloeg hij maar, twee tempi, van 36 naar 38. maar reeds deze verho ging was voldoende om de Denen elke illusie te ontnemen. De Zuidslaviërs Tsjechen vochten in hoog tempo roeiend (veel hoger dan de Russen) om de der de plaats, die de mannen uit het land van Tito tenslotte veroverden. Kort daarna klonk als besluit van de ze wedstrijden het Wilhelmus over de unieke Bosbaan en spoedden de ongeveer 30.000 bezoeken zich naar hun auto's, naar bussen en trams, voldaan over een dag, waar men strijd had gezien, die in volmaakte sportiviteit was verlopen. De A thletiekkampioenschappen te Bern Op de derde dag van de Europese kampioenschappen werden de wedstrij den voor de eerste maal by zomers, warm weer gehouden. Ditmaal waren het niet de Russen, maar de Hongaren, die het grootste aantal titels in de wacht sleepten. Rosznyol won tot ieders verrassing de 3000 meter steeple vóór de Finse favoriet Rintepaeae. Zijn tijd van 8 min. 49.6 sec. zal als eerste we reldrecord voor dit nummer vermeld worden, daar het IAAF-congres een week geleden besloten heeft een officieel record voor de 3000 meter steeple in te voeren. Szentgali was de snelste op de meter, waarop hij de Noor Boysen en de Berg de Muynck achter zich liet se kampioenen in. Zo gering was het i en Foeldessy won het verspringen. Rus- verschil, dat de foto hier de beslissing I land voegde nog een gouden medaille In geen der halve finales hebben de zes Nederlandse ploegen het tot de eer ste twee plaatsen kunnen brengén en daarmee was ons land uitgeschakeld voor de finales. Eén keer was Nederland slechts cen timeters van een finaleplaats af, toen van Mesdag na een prachtige race tegen Kocerka (Polen), Butel (Frankrijk) en Rabeder (Oostenrijk) op 100 meter voor het einde no geen kwart lengte voor de Fransman en een halve lengte achter de Pool lag, maar de schitterende eindspurt van Butel was de Nederlander iets te machtig. Ook de Acht van Laga had misschien in de spurt nog een kans gehad op de tweede plaats, toen ze snel inliep op de Tsjechen, die op een halve lengte ach ter de Zuid Slaviërs lagen, maar slecht sturen van Liem bracht de Hollandse Acht in de bakboordkolken van de Zuid slaviërs. Een zware fout van de stuur man, die op deze baan zich prachtig had kunnen oriënteren op de kant, maar in het vuur van de felle strijd teveel naar het midden van de baan kwam. Nu bleef Laga 1.1 sec. achter by de Tsjechen in een van de mooiste finishes van de dag. Er was geen licht tussen de vier ach ten in de eindspurt en het verschil tus sen nummer één. Zuid Slavië en Frank rijk, vierde, bedroeg slechts 3.8 sec. De Tsjechen roeiden in deze race al lerminst fraai en de beste ploeg was ongetwijfeld die van Zuid Slavië, maar met een enorm élan sleurden de Tsje chische ploeg de boot door het water. De andere Nederlandse ploegen ver loren gedecideerd maar met ere in deze halve finales, waarin de spanning soms het kookpunt bereikte en sommigen daar mentaal en physiek er niet tegen opgewassen bleken. Een sprekend v* beeld daarvan was de sensationele ne derlaag van Vlasic (Zuid Slavië). voor deze wedstrijden favoriet voor de Euro pese titel. Zaterdagmiddag een gebroken en gedesillusionneerd man, die voor nie mand meer te spreken was. Ook de Oostenrijkse skiffeur Rabeder ondervond de zware last. die deze kampioenschap pen op de roeiers legde en moest, volko men uitgeroeid in zijn strijd tegen Ko cerka, van Mesdag en Butel, het moede hoofd buigen. Den Tarlao Aldo, de boeg van de Ita liaanse Twee met Stuurman viel enige meters voor de finish uitgeput achter over, toen hij de Franse Twee langs zich zag schuiven. In de Double Sculls was het tempo van Neumeier en Reiding te laag om het felle roeien van de Duitsers Schnei der en Haege en de lange harde slag van de Engelsen Fox en Marsden te weerstaan. In dit nummer was het roeien van de Europese kampioenen Seibler en Schreber weer van zeer hoge klasse, al wonnen zij niet zonder moei- Van links naar rechts: Rusland, Denemarken en Tsjecho Slowakije. Er werd ook 'n Deze vo'gorde gefinisht zodat Rusland in deze race het kam pioenschap behaalde. te van de Russische scullers. Blom en Gitz van het Spaarne waren misschien na hun uitstekende races op de eerste dagen misschien wat al te zelfverzekerd van start gegaan en hadden kennelijk niet gerekend op de grote vechtlust en het anticipatievermogen van de Deen se Twee. Zij begonnen uitstekend in een starttempo van 42 en namen daarmee een kleine voorsprong, die zij tot op 500 meter wisten te handhaven. Toen kwam Engeland naar voren en boord aan boord gingen zij met de Hollanders over de baan. Tussen deze twee drongen zich echter de Denen naar voren en zo hard gingen ze door, dat ze het Spaarne voorbijliepen. De Haarlemmers kregen daarvan kennelijk zo'n morele klap, dat ze niet meer bij machte waren de En gelsen te houden en zo ging een ge droomde finaleplaats voor Nederland verloren. Ook Njord uitgeschakeld. De Vier met Stuurman van Njord had het zeer zwaar in de halve finale tegen drie finalisten van de vorige Europese kampioenschappen, n.l. de winnaar Tsje- choslowakije, nummer twee Rusland en de vierde prijswinnaar Italië. De Tsjechen liepen in een zeer hoog tempo direct uit, de Russen raakten ach ter door een dubbele snoek van de bei de slagen. De Russen kwamen echter snel terug en lagen dra op de tweede plaats achter de Tsjechen, die geduren de het grootste deel van de race een tempo van 40 sloegen. Dit hoge tempo wreekte zich tenslotte in de eindspurt, waarin Rusland won. Njord heeft de gehele baan op de derde plaats gelegen en daar eindigde ze ook, na een moe dige en goede race, technisch veel beter dan de lelijk roeiende Tsjechen maar met juist iets minder dash. De Twee met Stuurman van de Hoop kon het niet bolwerken tegen de Zwit sers, Belgen en Denen. Zwitserland won vóór België, 3. Denemarken, 4. Neder land. Baanrecords sneuvelden. Op de voorlaatste dag van de Euro pese roeikampioenschappen zijn enkele baanrecords gesneuveld. Gedurende de gehele middag was het weer uitstekend en de roeiers hadden de lichte wind mee, doch merkwaardig genoeg was er van revordverbeteringen alleen maar sprake in het nummer Twee zonder Stuurman. De Belgische Twee, winnaar van de eerste halve finale, verbeterde met een tijd van 7.12.8 zowel het internationale Bosbaanrecord als het Europese kam pioenschapsrecord op de Bosbaan. Het eerste stond sedert 1953 op naam van het Spaarde met 7.14.9, het record van de Europese kampioenschappen op de Bosbaan was sedert 1937 in het bezit van Italië met 7.18.5. Nog sneller van Groot Brittannië, dat in de tweede halve finale zegevierde en met, 7.12.4 beide records op zijn naam bracht. Ook Denemarken (7.13.4) en het Spaarne (7.14.2) bleven onder de oude records. Het Spaarne verbeterde met zijn 7.14.2 tevens het Nederlandse re cord op de Bosbaan. De uitslagen. De uitslagen van de finales luiden: Skiff: 1. Zwitserland: Alain Colomb) 7.12.4 (nieuw int. baanrecord): 2. Polen: (Teodor Kocerka) 7.183. Rusland (Aleksander Gerkutov) 7.20.1; 4. Frank rijk (Henri Butel) 7.31.6. Twee met Stuurman: 1. Zwitserland 36.7 nieuw int. baanrecord; 2. Frank rijk 7.40.3; 3. België 7.43.0; 4. Zweden 7.43.2. Twee zonder Stuurman: 1 Denemar ken 6.59.2 (nieuw absoluut int. baan record); 2. Rusland 7.03.6; 3. Groot-Brit - tannie 7.04.8; 4. België 7.10.7. Alle ploe gen bleven beneden het oude absolute internationale baanrecord. Vier met Stuurman: 1. Rusland 6.25.4, (Nieuw absoluut baanrecord); 2. Dene marken 6.34.2; 3. Tsjechoslowakije 6.38.3; 4. Zweden 6.39.7. Vier zonder Stuurman: 1. Italië 6.22.8 nieuw int. baanrecord; 2. Groot-Brittan- nië 6.26.4; 3. Zwitserland 6.28.3; 4. Fin land 6.32.9. Double scull: 1. Duitsland 6.37.2 (nieuw int. baanrecord); 2. Zwitserland 6.37.3; 3. Rusland 6.42.0; 4. Groot-Brittannië 6.45.2. A*ht: 1. Rusland 5.53.3 (nieuw abso luut baanrecord); 2. Denemarken 6.00.6; aan het aantal, dat het reeds op de vo rige dagen gewonnen had, toe door de gemakkelijke overwinning van Golubni- chaja op de 80 meter horden dames, ter wijl de drie overige titels verdeeld wer den over Italië (discus), Finland (pols stokhoogspringen) en Groot-Brittannië (hoogspringen dames). Van de Nederlandse deelnemers door stond Joop Fikkert met goed gevolg de kwalificatiewedstrijden van het speer werpen. Van Hardeveld en Saat plaatsten zich beiden voor de halve finale 200 me ter, doch daarna was het voor hen af gelopen. Van Hardeveld werd in zijn serie van de halve finale vierde met 21.4 seconden, dezelfde tijd als Jane- cek, die echter toch iets eerder dan onze landgenoot door de finish ging en daar mede de begeerde derde plaats (de beste drie gingen over naar de finale) veroverde. Saat werd in zijn serie vijfde en werd dus eveneens uitgeschakeld. De dames waren evenmin gelukkig. Op de 4 maal 100 meter estafette liet Nederland verstek gaan Puck van DuyneBrouwer won haar serie van de 200 m. in 24.9 sec., doch zij startte niet in de halve finale, terwijl Dicky van Dijk, die in haar serie derde geworden was met 25.5 sec. achter Itkina (Rus land) 24.6 en Arenz (Duitsland) 25.3 in de halve finales vijfde werd en daar mee uitgeschakeld was. Op de laatste dag van de Europese kampioenschappen hebben de Russen weer op overtuigende wijze blijk gege ven van hun hegemonie. Zij wonnen zes van de twaalf beschikbare medailles, ter wijl zij tevens drie wereldrecords op hun naam brachten. Krisonosov won het kogelslingeren met 63.34 meter,- waar mede hij met ruim 2 meter boven het wereldrecord van zijn rivaal bij deze kampioenschappen Sverre Strandl bleef. Kort daarna liet Vladimir Kuc zijn te genstanders op de 5.000 meter achter zich en liep onbedreigd naar de over winning in een tijd van 13.56.4. De favoriet voor de titel Zatopek zag zich hierdoor niet alleen het kampioen schap ontnomen, maar tevens het we reldrecord, dat hij reeds enige jaren op zijn naam had staan en dit jaar nog ver beterd had en op 13.57.2 gebracht had. En passant verbeterde de Rus ook het 3 mijl record, dat op naam van de beide Engelsen Green en Chataway stond. Hoewel na afloop van de kampioen schappen bekend gemaakt werd, dat in de opgegeven tijden van Kuc over de 5000 meter en de 3 mijl een verbetering aangebracht was, bleven het toch we reldrecords. De officiële tijden bleken zijn 13.56.6 voor de 5000 meter en 13.27.4 voor de 3 mijl. Voorts behaal den de Russen nog de titels op de beide hordenummers 110 en 400 meter heren, terwijl de Russische damesploeg de titel won op de 4 x 100 meter estafette en Itkina de gouden medaille voor de 200 meter dames veroverde. De overige zes titels werden verdeeld over Hongarije (4x400 meter heren). Zweden (hoogspringen), Polen (speer werpen), Engeland (1500 meter), Duits land (200 meter heren) en Frankrijk (4x100 meter heren). Frankrijk kwam in het bezit van de titel omdat de En gelse ploeg die het eerst door de finish ging, gediskwalificeerd werd. De Duitse overwinning betekende voor Heinz Füt- terer de tweede gouden medaille. Hij had ook de 100 meter gewonnen en bij zijn tweede zege, de 200 meter, presteer de hij het 't oude Europese record van Körnig te evenaren door een tijd van 20.9 sec. af te laten drukken. Bij de sluitingsceremonie zeide de voorzitter van de IAAF, lord Burghley in zijn rede, dat deze kampioenschap pen, waarbij in totaal om 35 titels ge streden was „een van de grootste athle- tiek-evenementen" geweest waren. I De weersomstandigheden, die in de loop van de vijf dagen steeds beter geworden waren, lieten deze laatste dag niets te wensen over. Ruim 26.000 toe- schouwers woonden in het zonovergoten stadion te Bern de wedstrijden bij. De uitslagen by de heren luiden: 200 meter: 1. Heinz Fütterer (Did.) 20.9 sec. (evenaart Eur. record); 2. Ig- natjev (Rusl.) 21.1 sec.; 3. Ellis (Eng.) 21.2 sec.; 4. Shenton (Eng.) 21.3 sec.; 5. Carsson (Zweden) 21.5 sec.; 6. Janecek (Tsj. SI.) 21.9 sec. 800 meter: 1. Szentgali (Hong.) 1 min. 47.1 sec.; 2. De Muynck (België) 1.47.3; 3. Boysen (Noorw.) 1.47.4; 4. Johnson (Eng.) 1.47.4; 5. Moens (België) 1.47.8. 1500 meter: 1. Bannister (Eng.) 3 min. 43.8 sec.; 2. Nielsen (Den.) 3.44.4; 3. Jungwirth (Tsj. SI.) 3.45.4; 4. Ericsson (Zweden) 3.46.2; 5. Lüg (Duitsl.) 3.46.4. 5000 meter: 1. Vladimir Kuc (Rusl.) 13 min. 56.4 sec. (nieuw wereld- en Europ. record); 2. Chataway (Eng.) 14.08.8; 3. Zatopek (Tsj. SI.) 14.10.2; 4. Okorokov (Rusl.) 14.20.0; 5. Hanswijk (België) 14.25.6. 110 meter horden: 1 Bulanchik (Rusl) 14.4 sec.; 2. Parker <Eng.) 14.6 sec.; 3. Steines (Did.) 14.7 sec; 4. Lorger (Zuidsl.) 14.7 sec.; 5. Kinsella (Ierl.) 14.7 sec. 400 meter horden: 1 Julin (Rusl.) 50.5 sec.; 2. Lituev (Rusl.) 50.8 sec.; 3. Mildh (Finl.) 51.5 sec.; 4. Cury (Frankr.) 51.8 sec.; 5. Shaw (G. B.) 52.3 sec. 33000 meter steeplechase: 1. Rosznyci (Hong.) 8 min. 449.6 sec.; 2. Rinteen- paeae (Finl.) 8.52.4; 3. Larsen (Noorw.) 8.53.2; 4. Karvonen (Finl.) 8.55.2; 5. Jsezensky Hong. Hoogspringen: 1. Bengt Nilsson (Zwe den) 2.02 meter; 2. Lansky (Polen) 1.98 m.; 3. Kovar (Tsj. Slow.) 1.96 m.; 4. Holmgren (Zweden) 1.96 ra.; 5. Stepanov (Rusl.) 1.93 m. Verspringen: 1. Foeldessy (Hong.) 7.51 m.; 2. Jwansky (Polen) 7.46 m.; 3. Wan- ko (Frankr.) 7.41 m.; 4. Jobst (Duitsl.) 7.38 m.; 5. Porrassalmi (Finl.) 7.36 m. Polsstokhoogspringen: 1. Landstrom (Finl.) 4.40 m.; 2. Lunberg (Zweden) 4 40 m.; 3/4 Elliott (G.B.) en Pilronen (Finl.) beide 4.30 m.; 5. Hommonnay (Hong.) 4.30 m. Speerwerpen: 1. Sidlo (Polen) 76.35 m.; 2. Kuznekov (Rusl.) 74.61 m. Nikkinen (Finl.) 73.38 m.; 4. Cibulenko (Rusl.) 72.39 m.; 5. Bengtsson (Zweden) 72.38 m. Discuswerpen: 1. Consolini (Italië) 53.44 m.; 2. Tosi (Italië) 52.34 m.; 3. Szecsennyi (Hong.) 51.58 m.; 4. Klics (Hong.) 51.41 m.; 5. Nilsson (Zweden) 50.97 m. Kogelslingeren: 1. Krivonosov 63.34 m. (Nieuw wereld- en Europees record)2. Strandli (Noorw.) 61.07 m.; 3. Oser- mak (Hong.) 59.72 m.; 4. Rut (Polen) 57.70 m.; 5. Maca (Tsj. Slow.) 57.05 m. 4 x 100 meter estafette: 1. Hongarije 40.6 sec.; 2. Engeland 40.8 sec.; 3. Rus land 40.9 sec.; 4. Tsjecho Slowakije 40.9 sec.; 5. Italië 41.0 sec.; 6. Zweden 41.3 sec. 4 x 400 meter: 1. Frankrijk (Haarhof, Degats, Martin du Gard, Goudenau) 3 min. 8.7 sec.; 2. Duitsl. 3.08.8; 3. Finl. 3.11.5; 4. Zweden 3.12.5; 5. Hongarije 3.28.2 (gevallen). De uitslagen bij de dames luiden: 200 meter: 1. Itkina (Rusl.) 24.3 sec.; 2. Turova (Rusl.) 24.4 sec.; 3. Hampton (Eng.) 24.4 sec.; 5. Ulitkina (Rusl.) 24.7 sec.: 6. Bochmer (Did.) 25.0 sec. 80 meter horden: 1. Golubichnaja (Rusl.) 11.sec.; 2. Seonbuchner (Duitsl.) 11.2; 3. Seaborne (Eng.) 11.3; 4. Laborie (Frankr.) 11.3; 5. Babovic (Zudsl.) 11.5; 6. Desforges (G. B.) 11.5. Hoogspringen: 1. Hopkins (Eng.) 1.67 meter; 2. Blazsi (Roem.) 1.65 m.; 3. Mo- drachova (Tsj. Slow.) 1.63 m.; 4. Lar king (Zweden) 1.63 m.; 5. Lerwill (G. B.) 1.60 m. 4 x 100 meter estafette: 1. Rusland 45.8 sec. (Kretkina, Ulitkina, Jekina en Turova); 2. Duitsland 40.3 sec 3. Italië 46.6 sec.; 4. Groot Brittannië 46.7 sec.; 5. Polen 47.1 sec. Sprong naar de gouden medaille De Ierse athlete Thelma Hopkin* ziet men hier zij het dan niet zonder enige moeite bij het hoog springen tijdens de finale in de Europese athletiekkampioenschap- pen te Bern 1.67 halen, hetgeen haar en Engeland het land waar voor zij uitkwam, een gouden me daille bezorgde. Zij versloeg met deze sprong niet alleen de Russische wereldrecordhoudster Alexandra Chudina, maar ook de favorieten van Groot Brittannië, de dames Ler will en Tyler. Thelma komt uit Bel fast in Noord-Ierland, zij is 18 jaar en studeert medicijnen. VAN DER LINDEN WON TE WAGENINGEN Te Wageningen is door de athle- tiek vereniging „HBS" een nationa le 20 km. athletiekwedstryd geor ganiseerd. Winnaar werd de Leide- naar van der Linden van de athle- tiek vereniging „Holland" in de tijd van 1 uur 9 min. 37 sec. Muurlink van „AAC" uit Amsterdam werd tweede in 1 uur 10 min. 37 sec.; 3. Maaskant („Trekvogels" Den Haag) 1.11.39; 4. Slegt („Daventria", De venter) 1.12.42; 5. Bahmert („DOS Rotterdam) 1.13.20. Zuid-Slavië 6.02.6; 4. Tsjechoslowa kije 6.03.4. Rusland won de Coupe Glandaz, de prijs voor de meeste overwinningen.' De Russen hadden er evenveel als de Zwit sers, maar de acht en de vier met stuur man, die zij wonnen, telden zwaarder dan de Zwitserse overwinningen in de skiff en de twee zonder stuurman. Het resultaat was: 1. Rusland, 2 overw. 3% pnt.; 2. Zwitserland, 2 overw. 2 pnt.; Italië, 1 over. l]/2 pnt.; Denemarken, 1 overw. 1 pnt.;" Duitsland, 1 overw. 1 pnt. Het klassement van de prijs Carlo Montu luidde: 1. Rusland 34 pnt.; 2. Denemarken 23Y-, pnt.; 3. Zwitserland 23 pnt.; 4. Groot-Brittannië 14y7 pnt.; 5. Tsjechoslowakije 12 pnt.; 6 Italië 9 pnt.; 7. Zuidslavië en Frankrijk 8 pnt.; 9. Zweden iy2 pnt 10. België 7 pnt.; 11. Duitsland 6 pnt.; 12. Polen 5 pnt.; 13. Finland 4]^ pnt. Ongeveer 25.000 toeschouwers hebben Engeland Zondagmiddag in de Norger duinen de Cross des Na tions, die onder auspiciën van de KNMV georganiseerd werd, door de motorclub Assen, zien winnen. Na dat de Nederlanders in de beide se ries de toon aangegaven hadden en Frans Baudoin en Henny Rietman hierin als eersten finishten, domi neerden de Engelsen in de finale. Zij legden namelijk beslag op de tweede, derde, vijfde en zevende plaats, maar moeten de eerste prijs overlaten aan de prachtig rijdende Zweed Nilsson, die in de elfde ron de de leiding overnam van de Brit Archer, die met motorpech te kam pen kreeg. Al in de derde omloop had deze Archer de kop overgeno men van de Zweed Eriksson, die bij de start het eerste weg was. De En gelsman liep in de volgende ronden steeds verder weg van zijn beide landgenoten Stonebridge en Ward, die zich inmiddels op de tweede en derde plaats genesteld hadden. In de zesde ronde begon de Europese titel houder, de Belg Mingels op te ruk ken maar juist op het moment, dat hy de tweede positie zou gaan in nemen, kwam hij ten val en werd hij uitgeschakeld. Er doemde echter een nieuwe bedreiging op voor het Engelse driemanschap in de vorm van de Zweed Nilsson, die het 3 km. lange parcours met zijn vele hin dernissen in een prachtige stijl af- raasde en in de tiende ronde reeds als derde doorkwam. Na het uitval len van Archer nam hij de leiding in handen en stond dié niet meer af. Ward veroverde nog juist de tweede plaats vóór Stonebridge, terwijl Henny Rietman, die in het begin een ogenblik de tweede plaats hield en daarna lange tijd samen met Baudoin in achtste en negende positie reed, de vierde plaats ver overde. Helaas viel Baudoin weer iets terug en eindigde tenslotte als negende, terwijl van Hekelom als derde Nederlander de veertiende plaats innam. Twee andere landge noten, Clynk en Dirks moesten de strijd staken. De wedstrijden, die onder buiten gewoon gunstige weersomstandighe den plaats vonden, hadden een vlot verloop. Even dreigde er een kink in de kabel te komdn. n.l. toen de Engelsen weigerden in de finale te starten, omdat de Belgen meer dan het gereglementeerde half uur „sleuteltijd" zouden hebben gekre gen. Na overleg in de internationale jury werd deze kwestie echter opge lost. De Zweed Karlsson maakte in de eindstrijd een val en blesseerde daarbij zijn enkel. Voorts is er nog een nationale ra ce gehouden voor seniores met mo toren van 350 tot 500 c.c. Hier aan werd ook door de Duitser Wol ter deelgenomen, buiten mededin ging. De uitslag luidde: 1. Woltman (Hoogeveen) met BSA, 8 ronden in 42 min. 15,3 sec., gemiddelde snel heid 36,49 km/uur.; 2. Koops (As sen) met BSA 42.56.7; 3. Selling (Amsterdam) BSA 43.06,8; 4. Wol ter (Duitsland) DKW 46.38.1; 5. Turk (Utrecht) Matchless, 47,11,4. Een beeld uit de tweede serie van de Motorcross. Nabij de finish moes ten de rijders in totaal negen maal deze vervaarlijke hindernis nemen. Elke keer slaagden zij er in om een geslaagde „landing" te maken. Links op onze foto G. H. Ward van Engeland op AJS en rechts René Baeten van België op Sarclea.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5