Van Heusden en de Groot in de kwart finales achtervolging voor amateurs Regen werd tweemaal spelbreker Puck van Duyne Brouwer werd tweede: Zes halve-finale-plaatsen voor Nederland Van Vliet in halve finale Tweede Haagse ontsnapte in Duitsland tegen lamp gelopen ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 De wereldwielerkampioenschappen Van Heusden won, de Groot uitgeschakeld De Nederlanders Piet van Heusden en Daan de Groot hebben met de Italia nen Faggin en Campana, de Engelsen Sheil en Brotherton, en de Fransen Prosdocimi en Brun een plaats in de kwart finales der achtervolging ver overd, waarvoor Vrijdagochtend op de wielerbaan Mungersdorf bij Keulen 30 amateurs aan de start kwamen. Daan de Groot had de pech, dat hij als derde in de baan moest. Men kon toen door de dikke mist nauwelijks de overkant van de 400 meter lange baan zien. Maar ondanks de moeilijke om standigheden was zijn tijd van 5 min. 13 sec., nog steeds de beste, toen ruim een uur later, terwijl de zon de mist reeds lang had verdrongen, de Fransman Pros docimi in de baan kwam. Hij was de eer'ste, die met 5 min. 11,4 sec. beneden de tijd van de Groot bleef. Zijn langenoot Brun bleef er aanvanke lijk ook onder, maar doordat hij in de voorlaatste ronde over twee zandzakjes reed. had hij juist 0,2 seconden meer no dig dan de Groot. Voor een grote verrassing zorgden de Engelsen Brotherton en Sheil. die resp. 5 min. 6,6 sec. de snelste tijd van de ochtend en 5 min. 9,8 sec. voor zich lieten afdrukken. Piet van Heusden reed niet zo best. De baan van Keulen ligt hem niet en het leek er op alsof hy zich niet eens zou kunnen kwalificeren. Maar dank zij de laatste drie ronden van 30,6 sec., 30,6 sec en 30,4 sec. kwam hij tot 5 min. 12 sec. Er bleven nu als gevaarlijke concur renten alleen de Italianen Faggin en Campana over. Beiden hadden een zeer snelle start Faggin reed twee ronden in 1 minuut precies sneller dan al zijn voorgangers maar gaven in het begin blijkbaar te veel, want zij bleven nog boven de tijd van Brotherton. Met anderhalf uur achterstand op het tijdschema, kon laat in de avond begon nen worden met de kwartfinales. In de eerste rit leek een verrassing te komen, want de Fransman Brun lag na 7 ronden ruim 50 meter voor. Maar de Engelsman Brotherton kwam uitstekend terug en maakte zijn achterstand'goed. Hij won met enkele centimeters in de uitstekende tijd van 5 min 3,4 sec. Brun deed er 0.4 sec. langer over. Daan de Groot startte in de tweede rit tegen de Italiaanse kampioen Fag- gini en leed een eervolle nederlaag. Twee ronden lang bleef de Amsterdam mer gelijk met de Italiaan, maar toen moest hij het hoofd buigen. Het werd 5, 7, 12, 25. 30, 40 meter en tenslotte 50 meter. Faggini noteerde 5 min. 4.2 sec., de Groot 5 min. 8.4 sec. Campana kreeg in de rit tegen van Heusden binnen een kilometer een lekke band. Er moest dus overgereden wor den. Het begin was zoals gewoonlijk. Van Heusden startte langzaam en lag na een ronde 10 meter achter. Compana. zich herinnerend hoe gevaarlijk van Heusden in de tweede helft van de race is, ging door en kwam na 4 ron den 30 meter voor. Toen was het af gelopen met de Italiaan. Van Heusden begon te draaien, terwijl Campana steeds moeilijker reed. De voorsprong slonk ronde na ronde, van 25 meter in de vijfde tot 20 in de zesde, 15 in de zevende, 10 in de achtste. Na de .volgen de halve ronde klonk er een kreet door de Hollandse kolonie: „Gelijk". Maar de vreugde werd nog groter, toen van Heusden in de volgende halve ronde niet minder dan 10 meter voor bleek te liggen op de Italiaan. In de flitsende eindspurt, waarin hij alles gaf. bracht van Heusden de Italiaan de nekslag toe: op de eindstreep een achterstand van 30 meter. De rekening van het vorige jaar was vereffend. Toen werd van Heusden in de kwartfinale door de Italiaan eruit gereden. Van Heusden was dolgelukkig en gooi de zijn valhoedje in de lucht. Hij had zoveel gegeven, dat hij van de fiets ge dragen moest worden en dadelijk op een bank bij moest komen. Hij kon niet meer, maar er was een gelukkige glim lach om zijn mond. De tijd van van Heusden was 5 min. 5,6 sec., Campana noteerde 5 min. 9 sec. In de vierde en laatste rit versloeg de Engelsman Sheil (5 min. 7.6 sec.) de Fransman Prodosei- mi (5 min. 8,6 sec.). In de halve finales, die Zaterdagavond gereden worden, start van Heusden in zijn eerste rit tegen de Engelsman Brotherton. De Engelsman Sheil rijdt tegen de Italiaan Faggini. Hijzelendoorn voor verdere deelneming uitgeschakeld Bij de amateurs was de vloed van series nog groter, omdat hier 35 deel nemers waren tegen 20 bij de profs. Daarom waren er twee reeksen van series nodig alvorens men aan de acht ste finales kon beginnen. Jan Hijzelen doorn had in de eerste serie van de Zwitser Pfenninger en de Ier Mequaid gewonnen, maar verloor de tweede maal van de Engelsman Tighe. Via de her kansing kwam Hijzelendoorn toch nog in de achtste finales, maar daarin ver loor hij kansloos van de Engelsman Peacock, die veel te sterk was. Daarmee had Nederland zijn enige vertegen woordiger bij de amateurs sprinters ver loren. De Rus Varganchkine kwam ook slechts via een herkansing in de acht ste finales, maar hij had toch wel blijk De algemene ledenvergadering van de naar de eerste klasse gepromoveerde voetbalvereniging Veendam heeft met grote meerderheid van stemmen beslo ten over te gaan tot het geven van een vergoeding aan de eerste elftal-spelers en reserves. Nadat de voorziter, de heer N. F. Wilkens, een overzicht had gege ven van hetgeen zich op dit punt in de voetbalkringen van ons land had afge speeld. deelde hij mede, dat een deel van het bestuur tegen het geven van enige vergoeding aan de spelers was. Door de omstandigheden gedwongen deed het bestuur evenwel een voorstel in die richting. Bij mondelinge stem ming werd dit voorstel aangenomen met 103 stemmen voor, 14 stemmen tegen en een blanco. De mate van vergoeding zal afhangen van de beschikbare middelen. Vast staat, dat de nieuwe maatregel geen contribu tieverhoging met zich mee zal bren gen. Ook zei niet mogen worden be zuinigd op èe lagere elftallen. De vergoeding zal uitsluitend moeten worden opgebracht door een verhoogde entreeheffing. Naar wij vernemen hebben de heren Joosten, uit Geleen, voorziter van de Beroepsvoetbalbond en de heer A. Mees uit den Bosch, bestuurslid van de VEK, de ZEK en van BW in 's Hertogen bosch een langdurig onderhoud gehad over de verhouding tussen de KNVB en de Beroepsvoetbalbond. De resultaten van deze onofficiële besprekingen zul len aan de buitengewone vergadering van de KNVB, die hedenmiddag wordt gehouden, worden voorgelegd. Een prachtige regenboog stond Vrij dagavond boven de baan in Keulen als symbool van de kleuren der truien, die de U.C.I. nog te vergeven had. Maar deze natuurlijke regenboog was minder welkom, want daaraan was een on weersbui vooraf gegaan, waardoor de rijstebrijberg van sprintseries voor ama teurs en profs nog langer duurde dan aanvankelijk was vastgesteld. Twee maal moesten de wedstrijden onderbroken worden. De eerste maal toen Harris en Noppi Koch net de twee de ronde ingingen, waarvoor de bel werd geluid. Harris stopte af en toen pas klonk het schot, dat het einde van de rit betekende. Een half uur na de hervatting, waarbij Koch natuurlijk zon der moeite door Harris was geklopt, be gon het weer te regenen. Van de Russen, naar wier komst met grote belangstelling was uitgezien, is al leen de wereldrecordhouder op de kilo meter met staande start Vargaechkine, aan de start verschenen. Omgeroepen werd .dat de andere Russische deelne mer. Bakhalov wegens een blessure niet aan de start zou komen. Maar de leider van de Russen deelde later mee, dat Bakhalov naar Moskou was terug gezon den. Toen hem gevraagd werd waarom, maakte hij een gebaar van „ik begrijp u niet". Noppi Koch werd bij de profs in drie ritten uitgeschakeld. In de herkansing van zijn rit tegen Harris verloor hij van de Duitser Voggenrieter en in de her kansing van de Zwitser van Bueren. Van Vliet en Derksen deden het heel wat beter. Van liet had het in de eerste serie gemakkelijk, want toen zijn tegen stander de Luxemburger Dierkens in de WIELRENNEN Swlft-Combinatic. Morgen rijden A- en B-klassers een 40 km. tijdrace. De C- en D-klasse rijden 20 km. tijd. Deze ritten tellen mee voor de zomercompe titie. art 9.30 uur. Lenig en Snel. De uitslag van de Vrijdagavond gehouden peletonrit over 36 km. is: 1, Pranger, tijd 55.10; 2. de Mey. 3. Rietkerk. 4. Gommans. 5. R. Bronk. 6. Koreman. 7. Brohm. 8. Ra- vensbergen, 9. Wassink. 10. Sel. Junioren 18 km.: 1. R. Riethoven, tijd 29.10, 2. A. Gommans, 3. J. Hollander P. Janssen. Th. Hoogkamer, H. Rruider en J. de Lange starten heden middag in de ronde van 's Gravenzande. A. Prangers start in de Ronde van Zuid-Limburg 120 km. Zondag starten J. de Lange, P. Janssen en Th. Hoogkamer in de Ronde van Koog a. d. Zaan. De overige renners starten voor de Zondag-comp. A-, B-klasse 64 km. C- en D-klasse en Junioren 40 km. Start 9.30 uur. laatste 200 meter een lekke band kreeg, constateerden de baancommissarissen, dat Dierkens met slecht materiaal was verschenen en hij wérd tot verliezer verklaard. In de achtste finales had van Vliet minder moeite met van Bueren dan het verschil op de streep deed ver moeden. zodat hij zich in de kwart fi nales reed. Derksen had even gemakkelijk in de serie van Bueren. geklopt en bleef in de achtste finales de Fransman Beyney de Baas. Beyney viel 200 meter voor de eindstreep aan, kwam naast Derksen, maar bleef toch nog een half wiel ach ter. De enige verrassing in de achtste fi nales was de nederlaag van de Italiaan se kampioen Maspes tegen de Fransman Lognay. Maspes leek te gaan winnen, maar in de laatste meters kwam Lognay sterk opzetten en wierp zich even voor de streep voorbij de Italiaan, die met- uitgeschakld was. gegeven iets van het sprinterschap te verstaan. In de tweede serie van de amateurs kwam het eerste incident. De Duitser Ziegler reed in zijn rit tegen de Zwit ser Rechsteiner en de Belg Lauwers zeer gevaarlijk en kwam in de laatste bocht ten val. Wonder boven wonder sleurde hijLauwers niet mee. Ziebler werd verliezer verklaard, omdat hij door eigen schuld ten val was gekomen, al dus de wedstrijdcommissarissen. Echt de jongste Wij hebben tot nu toe in de ver onderstelling geleefd, dat Daniel Forget, het 13-jarige stuurmannetje van de Franse en Europese kam pioenstwee, de jongste deelnemer was aan de Europese kampioen schappen. Toen echter de Belgen arriveer den bleek, dat Daniel in leeftijd ge slagen was. Willy Vlaminckx, de stuurman van de Belgische Twee van de Antwerp Rowing Club, is elf jaar en daarmee echt de jongste. Bij de weging bleek Willy 41 kg. te zijn. waardoor hij 9 kg. extra ge wicht in de boot moet meenemen. Het gewicht op het stuurbankje moet nl. 50 kg. zijn en is de stuur man lichter, dan wordt zijn gewicht aangevuld met zandzakjes. En zo kan men de kleine Willy elke dag met twee zakjes van 4^ kg. in de hand naar zijn boot zien strompe len. In de achtste finales werden door val partijen. die het gevolg waren van lekke banden in de laatste 200 meter, nog twee renners uitgeschakld, onder meer de Italiaanse kampioen en favoriet Ogna, die tegen de Rus Varganchkine reed. De rit tussen de Belg de Bakker en de Italiaan Pesenti moest overgereden wor den, omdat de Italiaan de eerste maal een zwieper had gegeven. Ook in de tweede rit won Posenti, maar hij moest er toen alles voor geven. De Athletiekkampioenschappen te Bern Beste Nederlandse prestatie De Eur. roeikampioenschappen De herkansing liet prachtige wedstrijden zien Met zes plaatsen in de halve finale meter lag de Nederlander steeds vrijwel (alle nummers behalve de Vier zonder Stuurman) heeft Nederland de tweede dag van de Europese roeikampioen schappen op prachtige wijze afgesloten. Na de teleurstellende resultaten van het vorige jaar in Kopenhagen is ons land op prachtige wijze teruggekomen en vooral de wijze waarop de Nederlandse ploegen in de herkansingen van giste' ren kans zagen vier overwinningen te behalen kan een aanwijzing zijn voor het feit, dat het Nederlandse roeipeil zijn dieptepunt voorbij is en dat het weer meetelt in de rij van Europese roeinaties. Estafetteploeg werd in record-tijd uitgeschakeld Op de derde dag van de Europese athletiekkampioenschappen te Bern toonden de Russen hun superioriteit. Zij legden beslag op zeven van de acht gou den medailles, waarvoor gestreden was, terwijl zij bovendien nog twee zilveren en drie bronzen plakken veroverden. Tot deze acht overwinningen behoor den ook die van de tien- en van de vijf kamp. Kuznekov werd bij de tienkamp evenals Alexandra Tschudina bij de vijfkamp met ruim verschil als eerste geklasseerd. Beiden toonden de beste all-round athleten van Europa te zijn. Nederland kwam gisteren in het bezit van één zilveren medaille. Puck van Duyne-Brouwer bezette op de 100 meter de tweede plaats met 11,9 sec., achter de Russin Turova, die juist 0.1 seconde sneller was. De heren waren minder succesvol. Mooy bleef bij de kwalificatiewedstrijd verspringen ver beneden de limiet van 7.10 meter; zijn beste sprong van 6.666 en de Nederlandse estafetteploeg, Aret, van Hardeveld, Rulander en Saat le verde weliswaar een uitstekende Neder landse prestatie het Nederlandse re cord dat acht jaar geleden gemaakt was, werd geëvenaard doch in dit in ternationale milieu was onze ploeg niet snel genoeg voor een plaats in de fi nale. In haar serie werd zij derde ach ter Hongarije, dat met 40.8 sec. de snel ste tijd van de dag noteerde, en Zweden (41.1) terwijl in de beide andere se ries Rusland en Engeland al 41.- se conden hadden laten afdrukken Tsjechoslowakije 41.1. De weersomstandigheden waren beter dan de vorige dagen. Er stond weliswaar een koude wind over de baan, maar deze was zeer gunstig voor de sprinters, en het was droog en helder. De uitslagen. 100 meter (dames): 1 en Europees kampioene Toerava (Rusl.). 11.8; 2 Puck van DuyneBrouwer (Ned.), 11.9; 3 Pashly (Eng.) 11.9; 4 Leone (It), 12 sec.; 5. Neszmelyi (Hong.), 12.1; 6 Ar- mitage (Eng.), 12.1 sec. 800 meter (dames): 1 en Europees kampioene Otkalenko (Rusl.), 2.08.2; 2 Leather (Eng.), 2.09.8; 3 Lysenko (Rusl.), 2.11.9; 4. Kazi (Hong.), 1.11.9; 5 Pestka (Polen), 2.12.6; 6 Winn (Eng.), 2.13.3; 7 Oliver (Eng.), 2.13.3; 8 Mulle- rova (Tsj.sl.), 2.13.6; 9 Bacskal (Honga rije), 2.14.6. Kogelstoten (heren): 1 en Europees kampioen Jiri Skobla (Tsj.sl.), 17.20 ter; 2 Grigalka (Rusl.), 16.69 m Kheljnaste (Rusland), 16.27 m.; 4. Nils- son (Zweden), 16.17 m.; 5 Savidge (Eng.), 16.10 m.; 6 Koevesdi (Honga rije), 15.70 m.; 7 Georgescu (Roem.) 16.48 m.; 8. Sarcevic (Zd.-Sl.), 15.43 m.; 9 Koivio (Finl.), 15.39 m.; 10 Thomas (Fr.), 15.35 m. 400 meter (heren): 1 en Europees kampioen Ignatief (Rusl.), 46.6 sec.; 2 Hellsten (Finl.), 47; 3 Adamik (Hong.) 47.6; 4 Haas (Did.), 47.6; 5 Hegg (Zwit serland), 47.8. Degats (Fr.) werd gedis kwalificeerd. Discuswerpen (dames): 1 en Europees kampioene Eva Ponomareva (Rusl.), 48.02 meter; 2 Begljakova (Rusl.), 45.19 3 Zybina (Rusland), 44.77 m. Mertova (Tsj.sl.), 44.80 m.; 5 Voborilova (Tsj.sl.), 44.33 m.; 6 Matej (Zd.-Slavië), 43.95; 7 Sonneck (Did.) en Manolki (Roem.), beiden 43.86 m.; 9 Seredi Zonder veel moeite heeft Arie van Vliet zich in de halve finale geplaatst. Het gevolg van de beslissing van het voorjaarscongres van de U.C.I. om de sprint weer in ritten a deux te laten verrijden was, dat reeds de kwartfinales steeds in minstens twee ritten beslist moesten worden, met eventueel een belle. Van Vliet had de Zwitser Plattner tot tegenstander en in twee ritten legde de Nederlander hem zijn meesterschap op. Minder goed heeft Jan Derksen de zaken bekeken. de eerste rit tegen de Fransman Bellenger dwong -Derksen zijn tegen stander na een ronde tot een sur place van bijna 2 minuten. Toen sprong Bel lenger plotseling onder Derksen door, die meteen een geslagen man was. Derk sen nam in de tweede rit resoluut de kop en ving Bellenger 300 meter voor de streep op. Maar Bellenger had nog een vrij venijnige eindspurt in de benen en 10 meter voor de finish was Derksen op nieuw gesjagen en uitgeschakeld. Harris verraste in de eerste rit Ghella en won gemakkelijk. Toen zij voor de tweede maal tegen elkaar uitkwamen drukte Ghella de Engelsman vlak bij de plaats van de Nederlandse bochtcom missaris Koot in het gras en werd ge diskwalificeerd. Met van Vliet, Bellen ger en Harris plaatste de Italiaan Sac- chi zich in de halve finales, die heden gereden worden, door twee overwinnin gen op de Fransman Lognay. In de halve finales rijdt van Vliet tegen Log nay en Harris tegen Sacchi. Bij de amateurs viel een grote verras sing. De Duitser Potzernheim, het vorig jaar finalist met Laurettini en Pina- relle, werd nu in twee ritten uitgescha keld door de onbekende Australiër Tres- sider. De Rus Vergachkine kwam tegen de geroutineerde Pin^relle in snelheid te kort. Beide malen trok de Rus de sprint voor de Italiaan aan en werd hij op het laatste rechte eind geklopt. De derde gegadigde voor de halve finales werd de Engelsman Peacock, die door velen als de nieuwe wereldkampioen wordt betiteld. Hij klopte de Italiaan Pesenti in twee ritten en liet resp. 11,8 sec. en 11,6 sec. voor zich afdrukken. Ook een Fransman kwam een stapje hoger, n.l. Gaignard, die drie ritten no dig had tegen de Engelsman Tighe om de halve finales te bereiken. (Hong.), 42.17 m.; 10 Poell (Oostenr.), 41.45 m. Tienkamp: 1 en Europees kampioen: Koeznekof (Rusland) 6752 pnt. (100 me ter 11.2 sec., verspringen 6.90 meter, ko gelstoten 12.88 meter, hoogspringen 1.70 meter. 400 meter 50.7 sec.. 110 m. hor den 15.4, discuswerpen 44.73 meter, pols stokhoogspringen 3.80 m„ speerwerpen 56.20 m., 1500 meter 4.58.6; 2 Lassenius (Finland) 6424 pnt.; 3 Oberbeck (Duis- land) 6263 pnt.; 4 Koeter.ko (Rusland) 6097 pnt.; 5 Moravec (Tsj.slow.) 5953 punten. Vüfkamp: 1 Tsjoedina (Rusl.) 4526 pnt. (Kogelstoten 13.21 m., hoogspringen -.58 m200 meter 25.9 sec., 80 meter horden 12.sec. en verspringen 5.73 m.>; 2 Sander (Duitsland) 4485 pnt.; 3. Sturm (Duitsland) 4357 pnt.; 4 Stumpf (Duits land) 4265 pnt. 50 kilometer snelwandelen: 1 en Europees kampioen: Oekhof (Rusland) 4.22.11.2; 2 Delezakt (Tsj.slow.) 4.25.7.2; 3 Roka (Hong.) 4.31.32.2. 800 meter (heren): geplaatst voor de finale: zentgali (Hong.), 1.50.0; Delaney (Ierl.), 1.50.2; De Muynck (Belg.), 1.50.3; Ekfeld (Zweden), 1.50.3; Boyson (Noor wegen), 1.50.6; Moens (Belg.), 1.50.7; Johnson (Eng.), 1.51.0; Rasquin (Lux.), 1.51.5. Verspringen (heren)geplaatst voor de finale: Foeldessy (Hong.), 7.39 meter; Porrasalmi (Finl.), 7.21 m.; Fikejz (Tsj. slow.), 7.20 m.; Martinek (Tsj.sl.), 7.36 m.; Ratajczak (Pol.), 7.17 m.; Bravi (It.). 7.30 m.; Berthelsen (Noorwegen), 7.11 m.; Wanko (Fr.), 7.25 m.; Grigorjef (Rusl.), 7.15 m.; Oberbeck (Did.), 7.27 m.; Jobst (Did.), 7.11 m.; Iwanskki (Pol.). 7.18. De Nederlander Mooy. bleef met zijn sprong van 6.66 m. ruim beneden de grens, welke op 7.10 m. was vastgesteld. ZWEMMEN DE KANAALZWEMMERIJ. De 25-jarige Egyptenaar Nazik Riad heeft, na 14 uur in het water te zijn ge weest, de poging om het Kanaal van Frankrijk naar Engeland over tc ste ken gestaakt. Hij was ongeveer \\A kilo meter van de kust bij Dover verwijderd toen hij zich in de volgboot liet hijsen. Op dat moment was het getij veranderd waardoor hij steeds verder in zee werd teruggedreven. Van de beide andere Kanaalzwem mers, die gelijktijdig met hem waren gestart, was tot dan toe nog niets be kend. De Russen, die evenals Nederland op alle nummers ingeschreven hadden, brachten het tot vijf halve finaleplaat sen, evenals de Denen. Daarachter vol gen Frankrijk met 4 en Duitsland, Zwit serland en Zuid-Slavië, die elk heden drie ploegen aan de start kunnen bren gen. Er zijn gisteren een aantal races ge roeid, die adembenemend van spanning waren en emotionele en zelfs dramati sche momenten hadden. Zo bijv. in de tweede heat van de Vier zonder Stuur man, toen de slag van de Deense Vier in een uiterst scherp en toen nog volko men onbeslist duel met de Noren onge veer 150 meter voor de finish snoekte en een paar slagen daarna over het wa ter heen sloeg. Met een schok vloog hij van zijn bankje of en kon zich, volko men uitgeroeid, pas weer herstellen, toen de Noren juichend door de finish gingen. Het was in dit nummer, dat de Vier van Willem III in een prachtige strijd met de Tsjechen en Polen de vlag moest strijken en als tweede, op een lengte achter Xsjecho Slowakije binnenkwam. De Nederlanders roeiden een uitsteken de race en over de gehele baan is het een fel duel geweest tussen hen, de Tsjechen en de Polen, waarbij Zweden een ondergeschikte rol speelde. Tsjecho Slowakije heeft gedurende de gehele baan de leiding gehad, maar het had veel aanvallen van Polen en Nederland te verduren. Het werd een schitterende strijd van drie zeer sterke vieren, die eerst op 200 meter voor de finish be slist werd. Toen hadden de Tsjechen nog steeds him halve lengte voorsprong behouden, voortdurend opgejaagd door hun twee tegenstanders, die als jacht honden bleven volgen. Een felle spurt van Tsjecho Slowakije bracht dit land tenslotte in de halve finale. De Vier van de R.A.F. was de derde Vier zonder St. die de repèchage over leefde, maar het is nog lang onzeker ge bleven of zij of de Roemeense ploeg ge wonnen had. Precies gelijk stoven beide 1 ploegen op de finish af en de laatste rukken van de R.A.F. gaven de door slag. Lang bleven beide ploegen nog op het water liggen om uit te rusten en om te horen wie gewonnen had, want van de kant af was dit practisch niet te zien en de roeiers zelf wisten nog veel minder. De Nederlanders. Vier maal gingen gisteren de Hollan ders als eerste door de finish en het begon in de eerste heat van het eerste nummer, de Vier met Stuurman, waar in het Leidse Njord een strijdlust en een hardheid toonde, die het Donderdag zo node ontbeerde. Zoals te verwachten was hadden in de Twee zonder Stuurman Blom en Gitz van het Spaarne weinig moeite met hun tegenstanders uit Saarland. De Neder landers hadden een snelle vaart, namen direct de leiding in een tempo van 42, gingen daarop over in een baantempo van 32 en wonnen zonder de minste moeite. Aan de finish bedroeg het ver schil vijf lengten. De Spaarne-Twee maakte een uitstekende indruk en is ze ker rijp voor een finaleplaats. Vooral zijn sturen was imponerend. Een kaars rechte lijn trokken ze door het water en de boot liep prachtig door. Gemakkelijk was de overwinning ook van de geduchte Russen Buldakov en Ivanov, die de Belgen en Tsjechen ge makkelijk achter zich hielden. Min of meer een verrassing was de keurige overwinning, die Rob van Mes dag op de Roemeen Veres behaalde, doch verheugend vooral was de tactische ma nier waarop dit gebeurde. Tot op 1500 drie kwart lengte op de Roemeen achter, waarbij hij de Deen Thorsen op een halve lengte had. Maar op de laatste vijfhonderd meter kwam de skiffeur van Cornelis Tromp onweerstaanbaar naar voren. In een tempo van 30 trok hij langs de Roemeen, die thans de weerslag ondervond van het krampachtige roeien, dat hij tijdens de gehele race toonde. Met enige krachtige halen verschafte van Mesdag zich een lengte voorsprong en gemakkelijk en lang scullend ging hij met ruim verschil door de finish. De Roemeen was zo gedemoraliseerd, dat bü net voor de finish de Deen nog moest laten passeren. „Ik vond het van mezelf niet zo'n beste race", zo zeide van Mesdag na afloop. „Ik had steeds meer de pin, dat die Veres voor mij lag, maar geluk kig kan ik toch nog vrij gemakkelijk voorbij komen". De uitslagen. Vier met Stuurman. Eerste heat: 1 Nederland, 7.28.1; 2 Finland, 7.34.6; 3 Zwitserland, 7.35.0. Tweede heat: 1 Zwe den, 7.25.5; 2 Frankrijk, 7.29.6; 3 Zuid- Slavië, 7.32.4. Derde heat: 1 Italië, 7.29.9; 2 België, 7.32.0; 3 Egypte, 7.49.7. Twee zonder Stuurman. Eerste heat: 1 Nederland, 7.54.1; 2 Saarland, 8.08.4. Tweede heat: 1 Rusland, 7.52.3; 2 Po len, 8.02.2; 3 Zuid-Slavië, 8.21.5. Derde heat: 1 Engeland. 7.59.3; 2 Tsjechoslowa kije. 8.05.3; 3 Zweden. 8.06. Skif. Eerste heat: 1 Butel (Fr.), 8.03; 2 Rand (Eng.), 8.10.9; 3 Naguib (Eng.), 8.39.1. Tweede heat: 1 Berkoetof (Rusl.), *7.51.1; 2 Steenacker (Belg.), 7.58.3; 3 Reich (Tsj.sl,), 7.59.3. Derde heat: 1. Van Mesdag (Ned.), 8.03.1; 2 Thorsen (Den.), 8.09.1; 3 Verea (Roem.), 8.09.5. Twee met Stuurman. Eerste heat: 1 Italië, 8.19.0; 2 Zuid-Slavië, 8.23.5; 3 Rusland, 8.37.5. Tweede heat: 1 Neder land, 8.34.4; 2 Egypte, 8.48.8. Vier zonder Stuurman. Eerste heat: 1 Engeland. 6.54.7; 2 Roemenië, 6.55; 3 Duitsland, 7.01.0; 4 Rusland, 7.08.9. Twee de heat: 1. Noorwegen, 6.58,1; 2 Oosten rijk, 7.08.1; 3 Denemarken, 7.48.1. Derde heat: 1 Tsjechoslowakije. 6.58.8; 2 Ne derland, 7.00,9; 3 Zweden, 7.02.1; 4 Po len, 7.03. Dubbel-Twee. Eerste heat: 1 Rusland, 7.18.8; 2 Zweden, 7.31.9. Tweede heat: 1 Denemarken, 7.19.6; 2 België. 7 27.8. Acht. Eerste heat: 1 Roemenië, 6.39.8; 2 Egypte, 6.43.1. Tweede heat: 1 Frank rijk. 6.27.2; 2 Finland. 6.31.9. Zaterdag beginnen de halve finales om 14.30. De finales starten Zondag om 14.00 uur. Sneller dan des tijds oorlogsmisdadigers De 24-jarige opperman S. uit Rot terdam die op Dinsdag 17 Augustus jl. in gezelschap van de 24-jarige opper man D. uit 's-Gravenhage uit 't Huis van Bewaring ten Den Haag was uit gebroken, is in Duitsland gearres teerd. D. was op 21 Augustus al door de politie te Geleen gepakt, maar S. wist toen de ontsnappen. Het tweetal bevond zioh, zoals men weet, in voorlopige hechtenis in het Huis van Bewaring te Den Haag. Zij hebben op 21 Augustus de bewa ker bewusteloos geslagen en daarna de benen genomen. Zij waren enige dagen buiten de gezichtskring van de justitie, maar liepen in Geleen te gen de lamp. Het bleek dat de beide vluchtelingen in Limburg getracht hadden door het plegen van inbraken „de kost te verdienen". D. is in Ge leen aangehouden, S. wist op een motorrijwiel te ontkomen. De motor is later in Maastricht teruggevonden. Het is nog niet bekend in welke plaats in Duitsland S. thans is gear resteerd en ook is niet bekend of hij zich daar ook aan inbraken heeft schuldig gemaakt. Wel is zeker dat hij bij zijn arrestatie een aantal gou den ringen en juwelen in zijn bezit had, maar vermoed wordt, dat deze van inbraken in Nederland afkomstig zijn. S. zal in Duitsland eerst worden berecht en daarna aan de Nederland se politie kunnen worden uitgele verd. Deze delinquent hebben de Duitsers dus wel zeer snel te pakken' kunnen nemen. De ontsnapte oorlogs misdadigers hadden het indertijd ge makkelijker. NEDERLANDSE IN- EN UITVOER IN JULI. Zowel de Nederlandse invoer als de uitvoer is in Juli j.l. in verge lijking met de voorgaande maand toegenomen. Daar de import even wel sterker toenam dan de export gaf het dekkingspercentage een da ling te zien. VolgeA de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samengestel de voorlopige gegevens bedroeg d< waarde van de invoer in Juli 961 (v. m. 861) millioen, terwijl voor een waarde van f 745 (724) millioen werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage gaf als geyolg van de toeneming van de invoer t.o.v. Juni met 12 en de stijging van de uitvoer met 3 een achteruitgang te zien van 84 tot 78- Het invcersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar f 883 millioen, te gen f 480 millioen in Jan./Juli 1953. Enkele vergelijkende maandcijfers van onze in- en uitvoer van de jaren 1938 en 19501954 vindt men in on derstaande tabel (waarde in millioe- nen guldens). Invoer Uitvoer Dekkings Jaar Juli Jan. Juli Jan. Juli Jan. Juli Juli 1938 1950 1951 1952 1953 1954 Juli i 117 78 83 65 71 I 617 444 390 572 567 64 66 561 670 91 93 627 636 84 90 745 719 78 85 Maandgemiddelden. Alle buitenlanders zijn enthousiast over de perfecte organisatie van de Europese kampioenschappen. Niet alleen over de baan, maar vooral ook over de voortreffelijke technische medewerking bij het herstellen van schade. De heer J. W. v. d. Ende, die de su pervisie heeft op het botenterrein, heeft daar met een kleine staf een dergelijk efficiënt apparaat opgebouwd, dat ieder een er zeer tevreden vaak zeer dank baar voor is. Dankbaar bijv. was de Zuidslavische sculler en Europees kampioen Peter Vla- sic, toen hij hier aankwam, zijn skiff door het transport van Budapest zwaar beschadigd vond. Maar enkele stevige Hollandse bootslieden namen het bootje onderhanden en een dag daarna zat de vrolijke vissersjongen al weer op het water. Ook de Russen hebben gemerkt, dat de Hollandse reparateurs hun vak ver staan. Zondagavond in de training liep hun stuurmanloze Twee op een bootje, dat bij de 1000 meterlijn lag en een paar stevige scheuren waren er het re sultaat van. De zwaar lekke Twee werd naar de kant gesleept en door de man nen van de heer v. d. Ende opgehaald. Twee gelukkige Russen, Buldakow en Ivanov, zaten Maandag weer in hun boot of er niets was gebeurd. „De meest dankbare knapen zijn ech ter de Egyptenaren", zo zeide de heer d. Ende. Zij zijn erkentelijk voor de kleinste dienst die je ze bewijst en ge dragen zich (evenals ieder trouwens)) voorbeeldig. De mannen van de Nijl ko men hier, zoals hun coach, de heer We ber, vorige week al vertelde om te leren de eerste, die heel wat opgestoken heeft is de skiffeur Naguib. Hij roeide, zoals de meest scullers, met de linker hand boven, maar daar bij waren zijn riggers afgesteld op de omgekeerde hou ding. De heer v, d. Ende had het direct door en Naguib heeft deze les dankbaar aanvaard. Het repareren van de twep gebroken riggers van de Europese kampioens-twee met Stuurman van Frankrijk was voor het Bosbaanpersoneel een klein kunstje. Zoals vaak na de eerste wedstrijddag waren gistermorgen alle verliezende ploegen al vroeg op het botenhuis om hun boten na te kijken en er iets aan te veranderen.. Het is altijd prettig om een nederlaag ook voor een klein deel op het materiaal te kunnen schuiven.... Ook de Russen speuren naarstig naar de oorzaak van vijf nederlagen, die ze gisteren leden en de Russische botenbou wer Michael was gistermorgen bezig met een speciaal daarvoor geconstrueerd in strument de boten van alle landen op te meten. Wat de roeiers en officials zeer treft de rust, die op het botenterrein heerst. -Ieder, die er niets te maken heeft, wordt streng geweerd en geen en kele telg van het vrouwelijk geslacht krijgt ook maar de geringste kans in deze omgeving te komen. VEEL APPELEN EN PEREN. In de verwachtingen, die omstreeks medio Juli bestonden ten aanzien van de totale productie van appelen 400 millioen kilo is geen wijzi ging gekomen, zodat het vermoeden, dat de oogst in het seizoen 1954-'55 die van het topjaar 1952 zal evena ren, nog altijd gewettigd is. De oogst van peren wordt thans op 170 millióen kilo geschat, dat is 6 millioen kilo hoger dan op 12 Juli. De oogstschatting op 12 Juli van 164 millioen kilo was gebaseerd op het fe't, dat het gewas in de meeste pro ductiegebieden vrij sterk had geruid. De opbrengst van pruimen wordt on veranderd geraamd op 24 millioen kilo.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7