2>e Kom je Zondag? Ster van de week' Wilde staking bij de van Gelders papierfabrieken stopte productie ZA'i iZ.vL/.G 28 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 „FEEST VAN GOEDE NABUUR SCHAP". De thans 91-jarige Opa van Over- eem werd op 9 October 1862 in Gein geboren; opoe Van Overeem, die drie jaar jonger is, zag op 13 September 1865 in Weesp het levenslicht. Het tweetal trad op 29 Augustus 1889 in het huwelijk, toen Opa nog een jon geman van 26 en Oma een meisje van 23 jaar was. Beide echtelieden verheugen zich nog in een goede gezondheid. Opa leest de krant zelfs nog zonder bril; zijn vrouw is iets minder goed ter been dan hij. Beiden hopen, dat hun 65-jarige bruiloft Zondag a.s.. op rustige wijze in intieme kring kan worden ge vierd. De bebaarde paters Capucijnen, die kort na de oorlog in Voorschoten kwamen en zoveel sympathie in de dorpsgemeenschap verwierven, keren naar „het land van herkomst" terug. Toen hun klein-seminarie tijdens de oorlog in een puinhoop werd her schapen, vonden zij een voorlopig onderdak in Huize Beresteyn te Voorschoten. Thans is in Oosterhout een nieuw seminarie opgetrokken en het gevolg daarvan is, dat het nieuwe studiejaar weer op Brabantse bodem zal beginnen. Hier in „Holland" zal men nog vaak met dankbaarheid terugdenken aan de paters, en als het voorjaar zijn intrede doet, zal men ongetwij feld het jaarlijkse openluchtspel tus sen de ruisende bomen van Beresteyn missen. Gisteren verlieten de paters, wui vend naar alle richting, de plaats, waar zij zoveel jaren hebben gewerkt en waaraan zij ongetwijfeld goede herinneringen zullen bewaren. De K.L M.-ramt Belangrijke ooggetuige H Nog geen nie we ren De vele schepen, die. thans deelne men aan de speurtocht naar over blijfselen van de verongelukte „Wil lem Bontekoe" boeken nog steeds een zeer pover resultaat. Men heeft thans een stuk zee gemarkeerd, dat men aan speciale onderzoekingen zal on derwerpen. Deze afbakening is voornamelijk te danken aan de zeer positieve oogge tuige-verklaring van een Rotterdam se politieman, die tijdens het ongeval op vacantie in Egmond aan de Hoef was. Deze ooggetuige verklaart, dat hij het vliegtuig op het bewuste tijdstip laag vanuit zee landinwaarts heeft zien vliegen. Het vliegtuig zou echter maar zeer korte tijd hoven land ge vlogen hebben, daarna zo het omge draaid zijn om weer naar zee terug te vliegen. Mede doordat de Rotterdammer de richting van het vliegtuig zeer nauwkeurig wist aan te duiden, heeft men thans een gedeelte van de Noordzee aldaar gemarkeerd, dat een speciale onderzoekingen zal worden onderworpen. Te laat! De hooggeroemde accuratesse van onze PTT is dezer dagen door mevr. Bartlema uit de Groot Hertoginne- laan 2 te Bussum tot onderwerp van gesprek gemaakt in haar familie kring. Nagenoeg feilloos bezorgt Tan te Pos immers steeds brieven en an dere poststukken daags nadat zij, waar ook in Nederland,, in een bus zijn gedeponeerd. Maar ook Tante Pos kan wel eens een steek laten vallen; wanneer ze dat echter be merkt haalt ze die prompt weer op. Ditmaal echter bemerkte ze het pas na 28 jaar. Want ruim 28 jaar heeft ze nodig gehad om een briefkaart van Amsterdam naar Bussum te vervoe ren. Het gevolg was, dat mevr. Bartle ma dezer dagen een briefkaart uit Amsterdam ontving, waarop stond, dat zij de volgende Zondag daar ver wacht werd. Toen ze echter naar de datum keek, zag ze, dat ze de af spraak niet meer kon nakomen. Het stempel vermeldde een dag in April 1926.... De afzendster was toen een circa 20-jarig meisje, thans een huisvrouw van 48. Of ze zich 28 jaar lang heeft afgevraagd waarom mevr. Bartlema verstek heeft laten gaan, zonder iets van zich te laten horen, vermeldt de geschiedenis niet. JONGE BLINDEN OP „DRAKENBURGH". In de week van 6 tot 11 Septem ber a.s. zal op de Volkshogeschool „Drakenburgh" een studieweek ge houden worden voor jonge blinden met een algemeen programma, dat zo wel inleidingen over sociale, culture le en godsdienstige vraagstukken om vat als uitvoeringen van muziek, zang en declamatie. Evenals voorgaande ja ren is deze studieweek ook toeganke lijk voor zienden. Op deelname van deze laatstgenoemde categorie wordt juist veel prijs gesteld, aangezien het de jonge blinden in staat stelt tot een ongedwongen contact met zien de leeftijdgenoten, hetgeen voor bei de groepen verrijkend kan zyn. In lichtingen betreffende deelname wor den op aanvraag door het secreta riaat van de Volkshogeschool „Dra kenburgh" te Baarn verstrekt. JAN ROBERT Jan Robert is feitelijk niet zo'n heel opvallende ster, want we zijn er van overtuigd, dat dui zenden en duizenden sterren over de gehele wereld, die wij niet kennen, hetzelfde doen, wat hij deed. Jan Robert, een Amsterdamse gymnastiekleraar, was een goed huisvader en kijk maar naar je eigen vader en naar vaders in je omgeving, die je kent, Goddank zijn er in Nederland nog heel veel goede huisvaders, mannen, die al hun tijd en moeite aan hun gezin geven en voor hun kinderen alles over hebben. Maar Jan Robert ging alleen nog een klein beetje verder; hij was niet alleen een hartelijke, goede vader voor zijn kinderen, maar hij hield ook erg veel van andere kinderen en goed be schouwd was Jan Robert de vriend van alle mensen; ieder een, die hem ontmoette hield van hem, omdat Jan Robert van iedereen hield. Wanneer hij zag, dat een mens moeilijkheden had, probeerde hij te helpen en zo kon het gebeu ren, dat hij eens op een goede nacht toen hij een garagehou der vond, die niet bij zijn stand plaats weg kon en veel pijn had, omdat hij zijn medicijnen verge ten was dat Jan Robert toen zijn auto pakte, half Amsterdam doorreed naar het huis van de man en hem de medicijnen bracht. Dit was Jan Robert, als hij een ander kon helpen, dacht hij niet meer aan zichzelf en wat nog veel belangrijker is: hij wilde niet hebben, dat de mensen daar over spraken. Hij werd tijdens de oorlog ge vangen genomen en naar een van de verschrikkelijke concen tratiekampen gebracht. Iedereen, die daar terecht kwam, had een vreselijk leven en doorlopend erge honger. Maar Jan Robert maakte grapjes en gaf zijn laat ste stukje brood weg, terwijl hij bijna stierf van de honger en iedere lust tot lachen een ander allang vergaan was. In 1947 is Jan Robert met zijn auto te watër gereden en ver dronken, maar honderden Am sterdammers en tientallen men sen, die tegelijk met hem in het concentratiekamp gezeten heb ben, bewaren een gouden her innering aan deze man, die geen j daden gedaan heeft in zijn le- ven, waarover kranten grote stukken schrijven, maar die de mensen, die hy ontmoette, lief- had. Daarom kreeg hij een plaatsje aan onze sterrenhemel, want dit is een van de voor- naamste dingen, die Onze Lieve i Heer van de mensen vraagt. STERRENKIJKER. 5 Onder het motto „Feest van goede nabuurschap" wordt van 11 tot 13 September in Viersen (West—Duits land) een Limburgs-Nederrijnse ont moeting van de aan elkaar grenzende gebieden gehouden. Tijdens dit feest, dat door de gemeente Viersen en de Limburgse culturele raad is voorbe reid, zal de oprichting van een Ne- derrijns-Limlburgse culturele arbeids gemeenschap worden bekend gemaakt Beschermheren van het komende feest zijn de minister van culturele zaken van de Westduitse staat Noordrijnland-Westfalen, dr. W. Schuetz en de commissaris der Ko ningin in Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben. Het is de bedoeling, het „Feest van goede nabuurschap" jaarlijks te hou den, bij toerbeurt in een Nederrijnse en een Limburgse gemeente. Grote staking bij tunnelbouw Velzen Nadat 328 arbeiders( in dienst van de Amsterdamse ballastmaatschappij hoofdaannemer v. d. Velsense tunnel bouw) Donderdag met een 24-uurs- staking waren begonnen, hebben zij gistermiddag in een vergadering t< IJmuiden> besloten het werk voorlo pig niet 'te hervatten. Daardoor is een grote staking bij de tunnelbouw te Velsen een feit geworden. Naar bekend wensen de thans sta kende arbeiders tien procent loons verhoging. Zij zijn van plan de thans nog doorwerkende betonvlechters eveneens in deze staking te betrek ken. Behalve de betonvlechters waren gisteren nog de werknemers bij de particuliere aannemingsfirma aan de arbeid. (Als eerste in deze serie (Foto: v. d. Horst) i opname uit de Mariakapel in Meerburg) „Ik heb U lief!" en vraag niet naar de reden; Ik sprak: gij leeft zo hoog en bad haar: kom! Een stem bij mij. in mij, zij zacht; waarom U/as ik niet bij U, gisteren en heden Een grote bloem ging eensklaps in mij open. Toen sloeg - zo klaar geen nachtegaal kan slaan - Een vogel in mijn keel een lofzang aan En ben ik schreiend naar mijn bed gelopen. Uit „Sterren en Dauw" van Jac. Scheurs M.S.C. .r Nachtploegen werkten weer Bij de N.V. Koninklijke Papierfa brieken Van Gelder Zonen te Velsen is gistermiddag een arbeidsconflict uitgebroken, tengevolge waarvan omstreeks 16.30 uur in het gehele be drijf de productie moest worden ge staakt, omdat er 'n tekort aan grond stoffen ontstond. Om circa 14 uur bij het opkomen van de middagploegen, voerden verscheidene werknemers naar later bleek niet-georganiseerden obstructie. Hierdoor verzamelden zich de mensen uit de werkplaatsen dezer afdelingen en besloot men het werk neer te leggen. De eis was een directe loonsverhoging van 15 pet. Ofschoon men in de andere afde lingen van de fabriek niet over sta ken heeft gesproken, was men ge dwongen ook daar het werk neer te leggen, omdat een tekort aan grond stoffen ontstemd door het uitvallen van de houtkapperij en de cellulose- fabriek. Van te voren was van directiezij de aan de werknemers meegedeeld, dat Zaterdag een conferentie over de looneisen zal worden gehouden tus sen de hoofddirectie en de vakorga nisaties. Desondanks heeft men toch het werk neergelegd. Het betrof een naar schatting 120-tal geschool de arbeiders. De productie van het bedrijf lag stil tot gisteravond 10 uur. Toen bleek dat de nachtploegen, die op dat uur in de beide afdelingen in dienst kwa men, het stakingsparool van de mid dagploegen in algemeen opvolgden. Nachtploeg brak staking. Van de nachtploegen zijn een der mate groot aantal arbeiders aan het werk getogen, dat de afdeling hout kapperij gedeeltelijk in bedrijf kon worden genomen. Hierdoor is de pro ductie in het gehele bedrijf voorlopig normaal hervat. De cellulosefabriek ligt nog stil. Het bedrijf werkt nu nog met oude voorraad. De beeldhouwer W. J. Valk te Groningen heeft van de regering op dracht gekregen een portretmasker te vervaardigen van prof. dr. F. Zer- nicke, hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Groningen. Zoals bekend is, verwierf prof. Zernicke de Nobel prijs. Het potretmasker zal een plaats krijgen in het gebouw van het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. De nieuwe bankbiljetten van 10 en 100 gulden Zoals gisteren reeds gemeld zullen binnenkort naast de thans circulerende bankbiljetten van tien en honderd gulden door de Nederlandse Bank N.V. biljetten van dezelfde coupures maar van een nieuw model en iets grotere afmetingen in het verkeer wor den gebracht. Voornaamste kenmerken van de biljetten' van honderd (rechts): papier geelachtig van tint, watermerk: Mercuriuskop, formaat 97 x 169. Voorzijde' hoofdkleuren groen en bruin, rechts het naar het schilderij van Holbein gegraveerde portret van Erasmus. Op de achtergrond staat een afbeelding van oud- Rotterdam. Van de achterzijde is de hoofdkleur rood-bruin. Links staat een gestyleerde Phoenix. De biljetten van tien: papier grijsachtig, watermerk: druiven tros met bladeren en verticale rij van getallen 10. Formaat 83 x 147. Voorzijde: hoofdkleuren bruin blauw en groen. Rechts het naar het schilderij van Van Miereveit gegraveerde portret van Hugo de Groot. Links onder aan een druiventros met blade ren. Achterzijde hoofdkleuren: rood, groen en bruin. Links een weegschaal en een zwaard. In het midden een wereldbol. Links en rechts onderaan een scheepje Moeder Qods IN VELERLEI VERSCHIJNING*) Paters Capucijnen wuiven Voorschoten vaarwel 65 jaren lief en leed Zondag a.s. hopen de heer Jan van Overeem en zijn echtgenote,, mevr. Neeltje van OvereemBruijne, wo nende bij hun getrouwde dochter op de boerderij „Weltevreden" aan de Amsterdamse Straatweg te Naarden, hun 65-jarige echtvereniging te vie-

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5