Uefmaqefm Nood breekt wet en daarom zullen er étagewoningen komen J. BERGMAN en H. M. HUETING Het bezoek van de Oostenrijkse HRC-geëmp!oyeerden aan ons land Verkrijging en verdeling van woonruimte de hoofdschotel BIOSCOPEN ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 GEMEENTERAAD VOORSCHOTEN Gisteravond kwam de raad van Voorschoten bijeen ter behandeling: van een aantal belangrijke zaken. Voor verlenging van het neven- riqol en van het voetpad aan de Leidseweg in verband met particu liere woningbouw ter hoogte van nr. 324 vroegen B. en W. de raad een bedrag van 2000.beschikbaar te stellen. Z. h. st. werd dit voorstel aangenomen. Het voorstel tot wijziging Reini gingsrechten werd even uitvoeriger besproken. De heer. Pels stelde voor het bedrag van f 0,50 voor het meer dere vuil boven de maat van een X h.l. te verlagen tot 0,25. De heer Korthals ging nog verder en stelde voor dit bedrag in het geheel niet te innen en de inwoner^ door middel van een advertentie te bewegen min der vuil te doen meegeven. De heer Korthals maakte hier nog een voor stel van, doch dit voorstel werd met vijf tegen negen stemmen verwor pen. Het voorstel van B. en W. werd daarna met negen tegen vijf stem men aangenomen. Voor de aanleg van een rioolzin ker en aansluiting op de bestaande riolering voteerde de raad een bedrag van 6000. Ten behoeve van de industrie komt er een nieuwe verbindingsweg van de Dobbeweg met de nieuwe Papelaan. Volgens de heer Fortanier behoorden beide belanghebbenden dus zowel de industrie als ae ge meente de kosten hiervan te dragen. De heren Korthals en Dekker had den in deze een andere zienswijze. Het industrieterrein was ontsloten afgeleverd. De overheid heeft veran deringen aangebracht en dan is het niet meer dan redelijk dat de over heid deze kosten voor haar rekening neemt. Na deze uiteenzetting werd het voorstel om een bedrag van f 6350.voor dit doel beschikbaar te stellen zonder h. st. aangenomen. De raad verklaarde zich accoord met de verkoop van een stuk grond van 750 m2 tegen de prijs van 12, per m2 gelegen tussen de Pr. Bern- hardlaan en de Nassaukade en be stemd voor villabouw. Deze bouw past in het uitbreidingsplan. Z. h. st. ging de raad accoord met de aan koop van de gronden van de Pape laan, die toebehoorden aan de Pa ters Montfortanen. Etagebouw. Thans kwam aan de orde het voor stel van de bouw van de 18 etage woningen. De diverse leden van de raad gaven hierover hun mening te kennen. Over het algemeen was men van oordeel, dat het niet ideaal is voor een landelijke gemeente, doch nood breekt wet en zo ook hier. Toen bleek, dat er thans 18 woningen ge bouwd konden worden, waar anders slechts 8 ééngezinswoningen konden worden gebouwd, was alle weerstand gebroken. De heer Bolle vond twee slaapkamers voor een gezin van 4 personen te weinig. Idem de heren Fortanier en Ej'sink Smeets. Laatst genoemde stelde zelfs voor de loggia te laten vervallen en deze ruimte voor slaapkamer te besteden. Spr. attendeerde ook op een speciale speelgelegenheid voor de kinderen. Deze suggestie werd overgenomen door de heren Pels en Korthals. Daarna werd de huurprijs nog ver geleken met andere gemeenten en bestond er nog de angst, dat deze woningen te duur zouden worden, indien de huren nogmaals zouden worden verhoogd. Ook werd nog ge vraagd naar de ervaringen met éta- gebouw in andere soortgelijke ge meenten. De ervaringen bleken zeer verschillend te zijn. Na de bespre kingen werd het voorstel in stem ming gebracht en werd het aanvaard zonder wijziging. De tuin blijft plant soen en er zal in deze omgeving een speelweide tot stand komen. B. en W. zullen aan de uitvoering van het plan zo spoedig mogelijk gevolg ge ven. NOORD WITK KRONINGSFEESTEN. Het programma van de Kronings feesten voor de volgende week is als volgt: Dinsdagmiddag 3 uur zal de nieu- óe vermakelijkheden op het Linden- plein en half acht Ringrijden met fietsen op het verlichte Lindenplein, en kussenslaan te 9 uur. Woensdag vermakelijkheden open om 1 uur, te 7.30 uur Tobbetje steken op het Lindenplein. Donderdag 8 uur v.m. Klokluiden -.. .- en Ringrijden voor brom- en motor- heeft gehad als kellner, moet hij zich fietsen op de Voorstraat. 8.30 Schiet-in 't uniform van de matroos steken Be jaa rden - woningen. Het saneringsplan van de Blok- laan, waar 16 woningen voor be jaarden zullen komen met aan de Voorstraat twee grote woningen voor 8 personen, werd eveneens door de raad z. h. st. aangenomen. Men was het er over eens, dat de huren niet laag waren, doch dat moeilijk of zelfs onmogelijk goedkoper kan wor den gebouwd. Dit hangt voor een groot deel af van de aanbesteding. De heer Korthals vroeg nog of het niet mogelijk was ter verfraaiing van de Voorstraat om de gevels van de aldaar te bouwen huizen te doen geschieden met oude steen. Het voorstel tot verhoging van de subsidie aan de kleuterscholen kreeg ce volledige instemming van de raad. De heer Pels informeerde of het niet mogelijk was om de huurprijs van de neutrale kleuterschool te verlagen omdat deze school door deze zware post wel erg in het nadeel is bij de andere scholen. B. en W. zullen deze mogelijkheid onder de ogen zien. De gemeentetoren zal gedeeltelijk werden gerestaureerd. De raad guf zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. De heer Korthals vond het jammer dat de restauratie in ge deelten moet verlopen, omdat van het Rlik niet de benodigde geldmid delen kunnen worden verkregen. In dit verband verzocht spr. of er in Voorschoten niet een mogelijkheid was om te komen tot het inrichten van een Oudheidkamer. Kortgeleden hebben wij nog in de historische ten toonstelling kunnen zien welk een historische rijkdom Voorschoten be zit. Spr. dacht hierbij aan de restau ratie van het Ambachtshuis en een gedeelte daarvan te bestemmen als museum of oudheidkamer. Van de agenda werd afgevoerd het voorstel tot aankoop van de gronden voor de algemene begraafplaats, om dat er nog iets geregeld moet v. orden met de eigenaar van de grond. Voor af ging even een besloten vergade ring, waarna het voorstel werd te ruggenomen. Rondvraag. De rondvraag vroeg weer do no dige aandacht van B. en W. De heer Pels attendeerde op het gevaarlijke stuk van Veurseweg vanaf de Pape laan tot de kom van het dorp. Ver der verzocht hij een spoedige behan deling van het voorstel met betrek king tot de lozing van de riolering in de boezemwateren van Rijnland, waarop de voorzitter mededeelde, dat het voorstel van de rioolzuive ringsinstallatie in de volgende verga dering aan de orde zal worden ge steld. De heer Fortanier vroeg de aandacht voor de schooltand verzor ging en de sportterreinen. Beide on derwerpen zullen snel in behande ling worden genomen, ook de aanleg van een tennispark met medewer king van de gemeente behoort niet tot de onmogelijkheden. Daarna stel de de heer Eysink Smeets de bebou wing van het braakliggende gedeelte in de kom van het dorp nabij de hal te „Voorschoten dorp" aan de orde. Spr. had vernomen, dat aldaar een benzinestation zou komen. De heren Korthals en Pels waren het met spr.'s zienswijze eens, dat een dergelijke inrichting het aesthetisch aanzicht niet fraaier maakt. Aan de raad zal een nota worden gegeven van de tot dusver gevoerde onderhandelingen (Advertentie) aangaande deze plaats, want het wordt van groot belang geacht, dat de raad weet, wat daar komt. De heer Korhals attendeerde B. en W. nogmaals op het gevaarlijke kruis punt Voorschoterweg-Leidseweg. Dit kruispunt zal nogmaals onder de loupe worden genomen. Presentiegelden. De raad mach tigde B. en W. aan Gedeputeerde Staten voor te stellen om met ingang van 1 Juli 1954 de presentiegelden van de leden van de raad te verho gen tot 8.50 voor een raadszitting en tot 4.50 voor een vergadering van een raadscommissie. Deze nor men kunnen aangemerkt worden overeen te komen met de normen, welke door Ged. Staten worden vast gesteld. - De medische Zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit week einde waargenomen door dokter F. H. W. Swan, Veurseweg 20, Tel. 2357. De dienstdoende zuster is zuster Dammers, Gezondheidscentrum. KATWIJK AAN DEN RIJN Oranjefeesten. De Oranjefees ten ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Oranjevereniging van gen hedenmiddag aan met de Ronde van Katwijk door K.R.V. en andere mededingers. Maandagavond en Dins dagavond wordt er op het Kerkplein een Braderie gehouden, waarvoor grote deelname bestaat. Deze wordt op genoemde avonden gehouden van 711 uur. Voor zover het betreft de pa tiënten van de doktoren Hueting, Bergman en van der Laan te Rijns burg, wordt de Zondagse dienst waargenomen door dr. E. E. van der Laan, Rapenburg 1, Rijnsburg, tele foon 2810. Met ingang van Maandag 30 Aug. worden de spreekuren van de dok toren Verplaatst van: Voorstraat 31A Katwijk aan Zee, naar: Voorstraat 88 (Weeshuis) Spreekuren: J. BERGMAN: Voorstraat 88 dag. 10 uur (Woensdag geen spreekuur). Valkenburgseweg lb: Ma. t/m Vr.: 1—2 uur. Zat. 8—9 uur Telefoon 2921. H. M. HUETING: Voorstraat 88. Dag. 11.15 uur (Woensdag geen spreekuur). Rijnstraat 33: Ma. t/m Vr.: 12 uur. Zat. 8—9 uur. Tel. 2102. Boodschappen: Vóór 9 uur aan de huisadressen: Katwijk a. d. Rijn. Vulwerk medicijnen: Tijdens spreek uur afgeven. 3955 (Advertentie). NIEUWVEEN Afscheid van kapelaan Gister avond op intieme wijze en onder gro te belangstelling het afscheid plaats van kapelaan Ven Paassen. Er hadden zich vele parochianen verzameld in café Leliveld, toen om 8 uur de pastoor deze afscheidsavond opende. Hierna kwamen achtereenvolgens aan het woord: mevr. Aartnun, na mens de KAV, A. v. d. Hoorn na mens de KAJ; J. Lauwers namens de R.K. Middenstandsverenigxig; Adri Droog namens de Don Bosco- club; L. van Vliet namens de R.K. Sportver. Nic Boys; W. Lenting na mens Kath. Thuisfront: Koen Droog namens de misdienaars. De meeste dezer sprekers lieten hun beste wen sen en dankbetuigingen vergezeld gaan van stoffelijke blijken van waardering. Nadat de scheidende kapelaan de aanwezigen had bedrukt voor hun prettige wyze van samenwerking, hun wensen en cedeaux nam ieder persoonlijk afscheid. Electrificatie gemeente-klok een feit De werkzaamheden aan de gemeentetoren zijn thans zover ge vorderd dat het uurwerk verlicht is. Ook aan de achterzijde is een 'wij zerplaat aangebracht. Ten gerieve van het publiek zijn de nieuwe wij zerplaten een paar meter hoger ge plaatst en bevinden zich thans aan de spits. Hoewel men nog zal moeten wennen aan deze, enigszins vreemde situatie zal deze vernieuwing toch een belangrijke verbetering blijken te zijn, ook al omdat het oude uur werk het met de juiste tijd niet zo nauw nam. TER AAP Veilingdagen Volgende week zijn de veilingdagen als volgt: Groen- tenveiling op Maandag, Woensdag en Vrijdag om half elf- Augurkenvei ling op Dinsdag, Woensdag en Za terdag. HOOGMADE E.H.B.O De KNB voor EHBO organiseert in het a.s. seizoen op nieuw een cursus. De eerste contact avond zal worden gehouden a.s. Vrijdag 2 Sept. te 8 uur in café v. d. Eng. De cursus staat onder leiding van dr. Bakema. M'nimumleeftijd is gesteld op 17 jaar. Vanaf heden kan men zich opgeven bij de volgende De Oostenrijkers, leden van de boven met sierlijke straaltjes het wa- christelijke fractie van hotel-, café- en restaurantspersoneel, die onder auspiciën van de Unesco deze week een bezoek aan ons land hebben ge bracht, zijn vandaag aan het einde van hun studiereis. Een studiereis, die ongetwijfeld veel leerzaams heeft geboden, niet alleen wat de voor een reiziger zo belangrijke factor als het „eten" is, maar ook wat betreft de hotelaccomodatie en alles wat daar aan vastzit. Niemand beter dan de Nederlan ders, die hun vacanties wel eens of geregeld in het buitenland doorbren gen, weten daarvan mee te praten en we zijn er zeker van, dat de Oosten rijkse gasten reeds eerder hebben van Nederlandse reizigers, verlan- kenis gemaakt met vele verlangens gens, die zij nu tijdens hun bezoek aan ons land aan de werkelijkheid hebben kunnen toetsen. De bezoekers hebben deze week hun ervaring en practische kennis kunnen toetsen aan Nederlandse toe standen en gewoonten. Bij hun be zoeken aan Den Haag, Amsterdam, Leiden, Rotterdam, Maastricht, Hil versum, Utrecht enz. hebben zij veel gezien en ongetwijfeld veel geleerd. Dat mogen we concluderen uit het feit, dat hun president, de heer Jo- hann Endl, een man van het vak is, want hij heeft alle rangen van het hotelbedrijf doorlopen, van piccolo af. Hij werd.lid van het parlement en president van de provinciale Staten van Neder-Oostenrijk, hij is een man, die zijn ogen en oren de kost geeft en uit deze Nederlandse reis ongetwij feld voordeel voor zijn eigen land en zijn eigen bedrijf zal trekken. Leiden vormde slechts een klein onderdeel van het bezoek-program- ma. Er stond een diner in hotel-, ca fé-restaurant „De Harmonie" vastge steld. De Oostenrijkse gasten waren bij hun komst in „De Harmonie" ten zeerste verrast door de prachtig ge dekte tafel, een dinertafel zoals zij nog nimmer hadden gèzien, want in het midden bevond zich een vijver, adressen: v. Klaverweideweg 25 en j waarin de goudvissen rustig rdnd- Vissersweg 2. zwommen, terwijl een fontein daar- GEMEENTERAAD LEIDERDORP De raadsvergadering te Leider-f dorp, die gisteravond werd gehouden onder voorzitterschap van burge meester K. v. Diepeningen, was bij na geheel gewijd aan het woning- bouwvraagstuk en het verkrijgen van bouwvolume. Dat B. en W. niet stilzitten om te trachten voor Lei derdorp een zo gunstig mogelijke re geling tot stand te brengen, bleek wel uit het voorstel, dat zij de raad voorlegden en waarin een overzicht VALKENBURG PAARDENMARKT WORDT NIEUW LEVEN INGEBLAZEN. Op 8 September a.s. zal in Valken burg (Z.H.) een paardenmarkt wor den gehouden. Deze jaarmarkt, vol gens de organisatoren de oudste van ons land, is de laatste jaren niet meer gehouden. Men hoopt hans de Valkenburgse paardenmarkt, nieuw leven te kunnen inblazen. IN DE LEIDSE Lido George Formby heeft al in vele films voor vrolijke situaties ge zorgd maar in „George verovert de vloot" haalt hij zulke manipulaties uit, dat de toeschouwers moeten schudden van het lachen. Als George Blake toont hij zijn liefde voor de Marine, maar hij werd natuurlijk afgekeurd, waarop hij zich tevreden moest stellen met een baan tje als Iwfner in de officiersclub. Of hij daarvoor nu wel zo geschikt is? De feiten zijn daar om het tegendeel te bewijzen. Maar hoe dan ook, George wordt heel onverwacht in ernstige verwik kelingen betrokken als een matroos ongevraagd het civieltje van George leent om er tussenuit te trekken. En als George het zoveelste ongelukje wedstrijd Wilhelmin3schoolplein. uur Ringrijden voor versierde paard en wagens op de Voorstraat. 9.30 uur Hardrijden met auto'tjes in de Sche- veningsestraat. 1.30 uur Ronde van Noord wijk voor veteranen (30 jaar en ouder). 2.30 uur Ronde van Noordwijk voor junioren (16 jaar en ouder). 4.30 uur Ringrijden met ver sierde auto's op de Voorstraat. 8.30 uur Blikjeslopen voor dames en he ren ouder dan 16 jaar op het Lin denplein. CHR. MULO-SCHOOL WORDT GEOPEND. Dinsdagmiddag 3 luur zal de nieu we Chr. Mulo-school op het Golfter rein officieel in gebruik worden ge nomen. Voor belangstellenden is de school Dinsdagavond te bezichtigen. De heer P. v. Bourgondien slaag de te Amsterdam voor het diploma vakbekwaamheid Smidsbediijf, om vattende smidsbedrijf en constructie machinereparatie. Bovendien be haalde hij het diploma vakbekwaam heid kachel-reparatiebedrijf. en dan beginnen de verwikkelingen natuurlijk pas goed. De M.P. vooral schijnt het op hem gemunt te hebben en hij ligt er herhaaldelijk mee over hoop. Maar desondanks weet George zich toch verdienstelijk te maken door achter de geheimen van een spion- nage-complot te komenZo wordt het een verhaal van grote spanning, vermengt met allerlei komische si tuaties. Door de KFC gekeurd voor alle leeftijden. Luxor De reacties van het pu bliek tijdens een der voorstellingen van gisterenavond bewezen op pijn lijke wijze, dat oorlogsfilms als „Staakt het vuren" niet alleen vol komen zinloos zijn, maar tevens als aanfluiting dienen voor degenen, die ooit actief aan oorlogsgevechten hebben moeten deelnemen. De film vertelt een episode uit de Koreaan- se strijd en doet zo nu en dan aan een Duits oorlogs-filmjournaal den ken. Men heeft de geschiedenis van een patrouille verfilmd, die een heu vel moet veroveren. Het publiek lachte niet alleen uit bundig om de clown van de troep, die het geval luchtig moest maken, maar vond ook nog stof tot vrolijk heid, wanneer de mannen onder een hels trommelvuur tegen een hoogte opkropen. Dergelijke films missen ieder doel, zo zij een ander oogmerk hebben, dan een cijfer op de balans van de filmmaatschappij. Vanuit de bioscoop-fauteuille ontgaat de toe schouwer, die nog nooit een kogel met bestemming heeft hcjren fluiten, de verschrikking en wellicht zit er nog een jonge enthousiasteling in de zaal, die op het witte doek nog een spoortje romantiek meent te bespeu ren. Wanneer men de vrede wil, moet men de oorlog haten en goedkope sensatiefilms als deze werken daar zeker niet aan mee. De film is toegankelijk voor per sonen boven 14 jaar. Trianon Voor de niet al te jeug dige bioscoopbezoekers heeft de naam van Heinz Rühmann nog altijd een klank, die nauw verweven is aan uitbundige gooi-en-smijt-films en daverende, niet al te hooggestemde lol. Van de week komt hij als „erfge naam" in Trianon op het witte doek en als men niet al te hoge eisen stelt, kan men wel weer plezier met hem hebben. Als postbode krijgt hij door een toeval een grote erfenis met de voorwaarde, dat hij voor het troe telhondje van de overleden dame zal zorgen. De rijkdom stijgt de postbo de zó naar het hoofd, dat hij een geknipte carricatuur wordt voor ieder moppenblaadje. Op grandioze wijze bewijst hij, dat geld niet geluk kig maakt en wanneer het hondje doodgaat en hij zijn chèqueboek weer in moet leveren, vindt hij als post bode het geluk weer terug. De humor wordt zo nu en dan wel een beetje doorgedreven en deswege oordeel de K.F.C.: toegang boven 18 jaar. Casino Charlie Chaplin begint zo langzamerhand weer een vaste klant in de Leidse bioscopen te wor den. Nog geen twee maanden geleden liet de kleine man met de grote schoenen zijn „Citylights" over het witte doek schijnen en nu is het weer een verzameling van vijf tweeacters, die onder de naam „Festival" de aan dacht vraagt. Achtereenvolgens zien we Charlie als de royale emigrant, een mensenreddende tuchthuisboef, een tot graaf gebombardeerde kleer maker als een hardhandig beke ringswerk verrichtende politieagent. Het vijfde filmpje laat hem zien in een minder algemeen bekende ver schijning. In „de Kuur" is Charlie een ruim drinkende heer, die tussen een aantal gematigde mensen zijn te in nig contact met de drank tracht te verslappen. Zijn enige bagage bestaat echter uit een kofferbar en het duurt niet lang of het hele kurerende ge zelschap drinkt sterk vibrerend vocht uit het heilzame bronnetje. Ook dit filmpje geeft Chaplin alle gele genheid zijn weergaloos talent uit te buiten. Het „Festival" is Chaplin op zijn best. Toegang alle leeftijden. Rex In de film „Een vrouw in gevaar" begint de historie met een bezoek aan een piertje ergens aan de kust van Mexco. Het Amerikaanse echtpaar Stilwin heeft herinnerin gen aan deze half vergane pier, want de echtgenoot Douglas Stilwin heeft tijdens de oorlog daar meegeholpen aan het laden van schepen. Maar dit piertje is thans een verraderlijk piertje geworden, want Douglas zakt er doorheen en raakt bekneld. Me vrouw Stilwin gaat hulp zoeken en vindt een hoogst gevaarlijk individu in een verlaten benzine-station. Het is een gangster, die door de politie wordt gezocht. Zo komt mevrouw in groot gevaar. De film toont de diver se belevenissen met de gangster, ter wijl tot overmaat van ramp de be knelde echtgenoot door de opkomen de vloed bedreigd wordt. Een span nend verhaal voor personen boven de 14 jaar. en verdeling van het bouwvolume 19541956 uitvoerig werd uiteenge zet. Bij de besteding van het bouwvolu me zijn B. en W. van oordeel, dat met vier belangen rekening moet worden gehouden, t.w. die van de in gezetenen van de industrie, de par ticuliere bouw en de financiële as pecten van het grondbedrijf. Uit het bouwvolume 1953 zijn nog 104 wo ningen in aanbouw, terwijl voor het tijdvak 19541956 een bouwvolume is toegewezen van 41 woningen en tien migratiewoningen als voorscho.t Grotere toewijzing. Wanneer blijkt, dat meer gezin nen van elders zijn ingekomen dan vertrokken, en er dus een vestigings overschot is, krijgt de gemeente voor deze gezinnen extra bouwvolume. In het eerste half jaar '54 zijn 7 gezin nen meer in onze gemeente gekomen dan er uit zijn gegaan. Van de toe gewezen 41 woningen mag slechts 1/3 in 1954 worden gebouwd en dat is reeds geheel toegewezen aan de particuliere bouw. De toewijzing voor migratiewoningen wordt even eens verdeeld onder particuliere bou wers. Uit de 104 woningen, waarvan er in November 32 gereed komen, zullen 40 woningen aan de industrie toegewezen worden, waarmede het college hoopt te bereiken, dat het vestigingsoverschot tegen het einde van het jaar nog meer zal oplopen. Het gevolg daarvan is dat op een grotere toewijzing van bouwvolume voor migratiewoningen kan worden ferekena, waarmede zowel de in- ustrie als de ingezetenen zijn ge baat. Weliswaar moeten ingezetenen, die in aanmerking komen voor een woning dan drie of vier maanden wachten, doch de grotere toewijzing van bouwvolume weegt hiertegen ruimschoots op. Aanvankelijk stonden verschillen de raadsleden hier afwijzend tegen over, daar de woonruimte aanvanke lijk voor eigen ingezetenen verloren ging. De heer Moraal vond, dat niet de inwoners hiervan de dupe moch ten worden. De heer v. d. Stoel zag dit niet zo zwaar in, want zo zeide hij als by wijze van spreken alle 104 woningen gereed kwamen, zoud endeze niet eens allemaal gemakkelijk aanvaard worden, omdat velen niet bereid zijn de hogeren huren te betalen. De voorz., antwoordde de heer Moraal, dat men dit niet zo tragisch moet op vatten, want niet zovelen worden gedupeerd. Hij onderstreepte de woorden van de heer v. d. Stoel en voegde daar aan toe, dat de mensen moesten leren de hogere huren te be talen, die voor deze huizen moeten worden uitgetrokken. Als er door de woonruimte commissie een woning toegewezen moet worden met een lage huurprijs zijn er veel liefehb- bers, het tegenovergestelde is het ge val met een dure woning. Daarbij komt, dat van de 32 woningen, die het eerst klaar komen er tien zijn bestemd voor gevallen, die niet kun nen wachten. De heer v. d. Stoel verzekerde hij dat de aan de indus trie toe te wijzen woningen weer ge heel terug komen in het bouwvolu me in '55. Ook de school. Ook de uiteenzetting van architect ter deed neerkomen. De menukaart was opgenomen in het gebruikelijke convocatie-boekje van de afd. Lei den van „St. .Antonius" en het was voorzien van een voorwoord in de Duitse taal. De heer J. F. van Bijsterveld, voor zitter van de Kath. Bond „St. Anto- nius", die met de bondspenningmees- ter, de heer W. v. d. Bol, de trip mee maakte, sprak een welkomstwoord tot de gasten en stelde hun debonds- secretaris, de heer Joh. v. Asperdt voor, die chef-kellner van „De Har monie" is. Hij wees er daarbij op, dat hetgeen de heer v. Asperdt klaar maakt, altijd goed gewaan wordt. De president van de Oostenrijkse Gewirkschaft, de heer Joh. Endl, sprak een woord van dank voor het welkom, prees de welverzorgde tafel en zeide zeer onder de indruk te zijn van het buitengewone onthaal, dat bun in Leiden was ten deel gevallen. Hij prees voorts het prachtige werk van collegialiteit en solidariteit van bondssecretaris van Asperdt en ver zocht voorts groeten en dank over te brengen aan de Leidse collega's. Hij gaf voorts de verzekering, dat deze avond een blijvende herinnering zou betekenen voor het korte, maar prachtige bezoek aan Leiden. Tiidens het diner werden nog ver schillende toespraken gehouden, waarbij de heer J. F. v. Bijsterveld dank zegde. Van deze studiereis der Oostenrij kers noemen we voorts nog het be zoek aan hotel „De Witte Brug" te Scheveningen, waar de gasten werden ontvangen door de directeur, de heer J. Meer, die herinneringen oohaalde uit het land van de Edelweiss, de muziek enz. Daarna konden de gasten op Duin- rell kennis maken met de Oostenrijk se gezant, waar een coctail-partij werd aangeboden. Tijdens dit bezoek tenriik aangeboden door de heer Joh. werd de gezant een boek over Oos- Endl. Daarna sprak de heer J. F. van Bijsterveld. die tot zijn spijt meedeel de, dat hii met lege handen moest komen. Hij stelde het evenwel zeer oo prijs namens de collega's van de H.R.C.-bedrijven dank te zeggen voor de prachtige ontvangst en de samen werking met de Oostenrijkse col lega's. De heer Endl richtte zich daarbij tot de heer v.Bijsterveld en bood hem een vaandeltje aan als herinne ring aan dit bezoek. We zijn er inderdaad van over tuigd, dat de Oostenrijkers de pret tigste herinneringen van hun bezoek aan ons land zullen bewaren. Sutterland handelde over de nieuw bouw. Het plan voor de uitbreiding van de openbare lagere school kon in de vorige zitting geen genade vin den bij de meerderheid van de raads leden. Daartoe uitgenodigd door B. en W. kwam genoemde architect het plan toelichten en nadat nog eens uitvoerig, aan de hand van een ma quette, de bezwaren werden bespro ken werd ook dit voorstel z.h.st. aan genomen. Tot nieuwe leden van de commis sie voor de woonruimte werden ge kozen de heren D. P. Weijers, H. Kuilenberg, A. Mol, S. J. v. d. Stoel, en E. J. Veldhuyzen. Nog steeds in het kader van de woningbouw was het voorstel,* om voor de bouw van 24 woningen, ver kregen uit het bouwvolume voor de 10 industrie woningen aangevuld met een voorschot uit de migratie reserve voor 1955, een machtiging te verlenen om een architect aan te zoeken voor het ontwerpen van een plan voor dit woningblok. Weliswaar was reeds een plan ontworpen door het architecten bureau Dekker en Van der Sterre, maar B. en W. acht ten het gewenst deze opdracht terug te nemen. Ook hiermede kon de raad zich verenigen. In verband met de bebouwing van comulex V van het grondbedrijf, ge legen in de Doeswijk, heeft het col lege overwogen deze grond uitslui tend te verkopen en niet in erfpacht uit te geven. BOSKOOP B.B. compleet. Gisteravond vond op het gemeentehuis de uitreiking plaats van de uniformen en verdere uitrusting aan de leden van de plaat selijke afdeling van de Bescherming Burgerbevolking. Binnenkort zal ook het materiaal worden uitgereikt zodat de B.B. in staat zal zijn een aanvang te maken met het geven van instructie-avon den, waarmede men in September hoopt te kunnen beginnen. ZOETERWOUDE Geitenfokvereniging. Op de gehouden Goveka-tentoonstelling te Gouda, behaalde de Geitenfokver eniging de volgende prijzen. Klasse 1-jarige IA pr. P. Roseboom 2A pr. H. W. Turk. Klasse 2-jarige IA pr. W. Hoger- vorst. Klasse 3 en 4 jarige IA pr. C. P. Splinter, IC pr. W. Hogervorst. Klasse oudere geiten: IB pr. W. v. Rooyen, 3B pr H. W. Turk. Klasse lammeren IA prys: C. P. Splinter, plus beker. Productieklasse: IB W. v. Rooyen, 3A H. W. Turk. Afdelingsgroep IA prijs. Moeder met twee afstammelingen, 3B. W. v. Rooyen. Kampioene van de tentoonstelling Grada II 931 S, van C. P. Splinter te Zoeterwoude.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2