S)e ftzicUeGoii/fcci/nt Beslissing over ratificatie EDG-verdrag uitgesteld Mendès-France voorkwam breuk in kabinet De reis van de ♦♦Agamemnon" Polen biedt Frankrijk verdrag aan Vloedgolf teisterde Japan 10 Jaar Benelux Gasten van de Agamemnon Nederland aarzelt hulp aan Afrika te geven bij opbouw van de marine Misoogst in West-Duitsland in het vooruitzicht Bureel Belgische Congo Redelijk weer ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG No. 13283 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Zal men opnieuw met partners onderhandelen Welingelichte kringen te Parijs deelden gisteravond mede, dat de Franse regering besloten heeft een beslissing over ratificatie van het EDG-verdrag, indien nodig, uit te stellen om verdere onderhandelingen over Frankrijk's verzoek om wijzigingen van het verdrag mogelijk te maken. Volgens sommige berichten zou het kabinet de siemming tot 22 Septem ber uitstellen. Dit besluit volgt op diplomatieke berichten, aldus Reuter, dat Neder landse, Belgische en Luxemburgse leiders geneigd zijn aan te nemen, dat zij een fout hebben gemaakt met de Franse amendementen op de Brus- selsche conferentie te verwerpen. Mendès-France, aldus meldt Un. Press anderzijds, zou een „-mandaat" van de Nationale Vergadering willen aanvaarden om nieuwe onderhande lingen met de vijf EDG-partners te beginnen over een compromis-voorstel, dat verleden week in Brussel op een muur van Franse onverzettelijkheid gestuit was. STREVEN NAAR VERZOENING. Premier Mendès-France gaf ver slaggevers te kennen, dat zijn rege ring vóór verzoening is, wat betreft de andere landen van de E.V.G. Zijn regering zou alles doen om een op lossing te vinden. Deze houding zou er op wijzen dat Mendès-France op nieuw met de andere E.V.G.-landen zal overleggen, mifs overeengeko men wordt, dat zijn oorspronkelijke voorstellen blfjven gehandhaafd als basis van de besprekingen. De mi nisters van buitenlandse zaken had den te Brussel de Franse amende menten verworpen, omdat het bo vennationale karakter van het ver drag er door wordt gewijzigd. Men meende te weten, dat de be slissing om zo nodig de stemming uit te stellen, is genomen op een vier uur durende vergadering van het ka binet. Enkele ministers zouden op de vergadering verscheidene malen op het punt hebben gestaan af te treden. Volgens welingelichte kringen heeft president Coty een beroep op de ministers gedaan om een kabi netscrisis te vermijden „in deze kri tieken uren in Frankrijks lot". Koning Paul en koningin Frederi- ca van Griekenland en hun 94 ko ninklijke gasten hebben Vrijdag, ge zeten op muildieren, een ongeveer tachtig meter hoge bergtop op het vulkanische eiland Santorini be klommen. Na een bezoek aan het museum van het eiland scheepte het gezel schap zich in op de „Agamemnon", die koers zette naar het eiland Delos, waar het schip Vrijdagavond voor anke"r is gegaan. Treft China oorlogsvoorbereidi ngen De communisten treffen oorlogs voorbereidingen in de kustgebieden van Zuid-Oost-China, aldus een be richt van de Chinese persunie in Hongkongse bladen. De communisten zouden in die ge bieden een half millioen soldaten bij een gebracht hebben en bezig zijn militaire en voedselvoorraden te vormen. Het feit, dat Mendès-France er in geslaagd is de vijf ministers die gro te voorstanders van de EDG zijn, te bewegen niet af te treden, wordt als een aanwijzing beschouwd, dat het een of andere compromis bereikt is. De voorstanders van de EDG wil len opnieuw uitstel, omdat zij bang zijn. dat het EDG-verdrag nu door de Franse Nationale Vergadering van de hand gewezen zou worden. Naar verluidt was premier Spaak constant in contact met deze aanhan gers van de EDG, in de hoop te elf der ure nog een compromis te kun nen bereiken. Het wordt door politieke waarne mers als een nieuwe krachttoer en geslaagd is zijn zo verdeelde rege ringsploeg nog samen te houden. Door er in de gehouden kabinets zitting op te blijven aandringen, dat de eenheid van het kabinet bewaard zou blijven, heeft hij de anti-EDG- fractie in zijn kabinet gekalmeerd, terwijl hij door de deur open te laten voor nieuwe onderhandelingen de vijf pro-EDG-gezinde ministers de kans gaf om aan te blijven. De mogelijkheid, dat de regering zich afzijdig zou houden bij een zo belangrijke stemming, heeft in poli tieke kringen in de Franse hoofdstad groot opzien gebaard. De premier verklaarde, dat hij geen enkele verzoeningspoging, wel ke zich tijdens het debat over de ra tificatie zou kunnen voordoen, in de weg zou staan. Afrikaanse politiek goedgekeurd De Franse Nationale vergadering heeft gisteravond laat haar goedkeu ring gehecht aan de politiek die de Franse regering voert in Noord-Afri- ka. De uitslag van de stemming was 451 tegen 122. Tevoren had premier Mendès- France o.a. gezegd dat er geen spra ke van zal kunnen zijn dat de ver bannen sultan naar Marokko zal te rugkeren. TOT OP HUN HEMD. Twee Siciliaanse bandieten hebben Donderdagavond in de omgeving van Palermo een auto aangehouden een nieuw politiek wonder van Men- j en de drie inzittende tot op hun on- dès-France beschouwd, dat hij er in' dergoed na van alles beroofd. Inplaats van E.D.G. Communistisch Polen heeft Frank rijk een verdrag tegen Duitsland aangeboden, als onderdeel van het Russische plan voor een Europees „veiligheidssysteem". Het desbetreffende voorstel is ver vat in een nota, welke drie dagen geleden door de Poolse ambassadeur Stanislaw Gajewski aan Guerin de Beaumont, de Franse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken is over handigd. „Een bondgenootschap en verdrag van wederzijdse bijstand tussen Po len en Frankrijk", aldus de nota, „zou een bijdrage betekenen aan het Europese systeem van collectieve veiligheid, waarvan de beginselen in de voorstellen van de regering van de Sovjet-Unie zijn uiteengezet" Het voorstel komt op het moment, dat Frankrijk zal moeten beslissen over het Europese leger. Het is ken nelijk Polens bedoeling geweest het voorstel met. het „grote debat" te doen samenvallen. „Het is geen geheim", aldus Polen, „dat de heersende kringen in Bonn en de machten, die hen steunen, alle pogingen in het werk zullen stellen om de Europese Defensiegemeen schap in het leven te roepen, niet met defensieve doeleinden, doch met het plan om zo snel mogelijk tot de verovering van Europa over te gaan". Beide partijen zouden volgens de nota niet deel mogen nemen aan een De Japanse stad Kyushu is door een vloedgolf geteisterd. Opgezweept door een orkaan werd het zeewater over de boulevard gespoeld. verbond, dat tegen een der partijen gericht zou zijn. Voorts zouden de economische en culturele banden versterkt dienen te worden, ten einde de Pools-Franse vriendschap te verdiepen. De legatie van Polen in Nederland heeft een speciale editie van haar bulletin uitgegeven, waarin medede ling wordt gedaan van de voorstel len aan Frankrijk. In een toelichting wordt o.m. ge zegd, dat de Poolse regering by her haling de belanghebbende mogend heden en de buren van Duitsland „gewaarschuwd heeft voor de geva ren voor de vrede, als het Duitse mi litarisme hersteld zou worden". De E.D.G. zou „onherroepelijk" tot een wedergeboorte van de weer macht leiden en van Duitsland een dominerende mogendheid in West- Europa maken. Tot viering van de 10e verjaardag van de ondertekening der Benelux- accoorden zullen in de drie hoofdste den feestelijkheden op touw worden gezet. De ministers van buitenlandse za ken zullen op 4 September over de ze gebeurtenis toespraken houden, die over de radio-zenders van de drie landen zullen worden uitgezon den. Op 7 September wordt te Brussel een conferentie van Benelux-minis ters gehouden, gevolgd door een lunch op het ministerie van buiten landse zaken. In het Paleis der Aca demiën zal door de nationale raad van het Beneluxcomité een acade mische vergadering worden georgani seerd en de dag zal besloten wor den met een receptie op het secre tariaat-generaal van de tolunie. Op 15 September zal het N.I.R. een gelegenheidsconcert uitzenden. Op 17 September zal in de Rid derzaal te Den Haag een academische vergadering worden gehouden, ge volgd door een receptie, aangeboden door de Nederlandse raad van het Benelux-comité. Op 21 September zal in de jaar beurs van Vlaanderen te Gent een dag speciaal aan Benelux worden gewijd. Op een ander te bepalen datum zullen ook te Luxemburg en te Luik feestelijkheden worden georgani seerd. Ongedwongen samenzijn van koninklijke gasten op hun vacantiereis met de „Agamemnon". We zien hier Koningin Frederika genoeglijk samen met de kroonprinsen die de tocht meemaken. Rechts staan kroonprins Constantijn van Griekenland en Prinses Beatrix. In het midden zien we Don Juan, F rins van Asturië. Uiterst links staat de Kroonprins van Baden en naast hem ziet men Vittorio Emanuele van Italië. Als argument wordt personeelstekort genoemd I In Haagse departementale kringen verkeert men momenteel in een vrij cngemakkelijke positie door een verzoek van Zuid-Afrika om deskundige steun bij het opbouwen van een vloot in dat land. De Zuid-Afrikaanse minister van landsverdediging, minister Erasmus, die voor onderhandelingen naar Nederland was gekomen, heeft in Den. Haag niet de weerklank op zijn verzoek gevonden, die hij daar verwacht had. Alhoewel in departementale kringen een waas van geheimzinnig zwijgen rond deze kwestie geweven wordt, menen deskundigen te mogen veron derstellen, dat Nederland het verzoek om steun van Zuid-Afrika niet geheel afgewezen heeft, doch gewezen heeft op een eigen tekort aan deskundig marinepersoneel. In dit verband is het wel typerend te wijzen op de staf deskundigen, die Nederland nog steeds in Indonesië gestationeerd heeft. Dit land, dat de hulp van Nederland slechts vergeldt met anti-Nederlandse acties, schijnt dus voorrang te verkrijgen boven een land, dat blijkens persoonlijke uitlatin gen en perscommentaren de Nederlanders slechts goed gezind is: De Zuid-Afrikanen zijn zeer gesteld op deskundige leiding van Nederland by de opbouw van hun vloot Zij voelen zich wel door historische banden met ons land verbonden en weten zich afstammelingen van een zeevaardersvolk, dat in de his torie een rol van wereldbetekenis heeft gespeeld en ook thans nog ge wicht in de schaal legt. De Zuid-Afrikaanse vloot is nog niet groot te noemen, maar het land verwacht een grote toekomst en wil alles in het werk stellen om spoe-i dig een representabele marine te bezitten. Uit geruchten blijkt, dat de Nederlandse regering niet geheel afwij zend ten opzichte van hulp aan Zuid-Afrika staat. Er schijnt zelfs een suggestie gedaan te zijn om gepensionneerde marinemensen aan te sporen naar Zuid-Afrika te gaan. Voorshands schijnen in Den Haag geen bindende beslissingen geno men te zijn. Minister Erasmus is min of meer teleurgesteld naar zijn land teruggekeerd, maar de mogelijkheid van toekomstig overleg schijnt nog aanwezig te zijn. Wegens te veel regen De vooruitzichten van de oogst in West-Duitsland zijn bijzonder slecht. Volgens schattingen van landbouw- kringen is de oogst dit jaar slechter dan gedurende 7 jaar het geval is ge weest De oogstverliezen, die door acht weken regenweer zijn veroor zaakt, bedragen volgens vorozichtige ramingen ongeveer 30 procent. De regens hebben het oogsten van het graan vertraaagd en tegelijk de kwa liteit van de producten aanzienlijk doen dalen. Behalve in enkele streken was Donderdag j.l. in geheel West- Duitsland nog ongeveer 70 procent van de broodgraanoogst niet be- maaid of wegens zijn natte toestand nog niet binnengehaald. Normaal begint men in West- Duitsland midden Juli met het oog sten van het graan. Alleen reeds in Sleeswijk-Holstein wordt de schade aan de graanoogst geraamd op ruim 100 millioen mark, terwijl de schade, die de oogsten van beetwortelen, aardappelen, groente en In ondergronds meer verdronken Sinds Donderdag werd een Brus selse speleoloog, Michel de Donnea, die deelnam aan de Frans-Belgische speleologische expeditie, welke een onderzoek instelt naar een onder aardse stroom in de grot van de Ci- galère bij Sentein (in het Franse de partement Ariège), vermist. Thans wordt gemeld, dat zijn lijk is gevon den. Het werd opgevist uit een on dergronds meer. andere gewassen door het slechte weer heeft geleden, nog niet is te overzien. De tweede hoioogst is in uitge strekte gebieden vernietigd. In vele streken in het Noordelijke Rijnland en Westfalen is de oogst van broodgraan naar verwachting de helft kleiner dan in normale jaren. In Beieren, dat ook nog van over stromingen te lijden heeft gehad, worden de oogstverliezen geschat op 100.000 ton broodgraan en 270.000 ton voedergraan. BOMMENWERPER VERONGELUKT. Een bommenwerper van de Ame rikaanse luchtmacht van het type B- 36 is Vrijdagavond laat bij een lan ding op de basis Ellsworth bij Ra pid City (Zuid-Dakota) brandend neergestort. Men heeft tot dusver de lijken van negentien inzittenden kunnen bergen. Ook werden drie ge wonden uit de wrakstukken bevrijd. Gevreesd wordt, dat er nog meer slachtoffers te betreuren zijn. Hoe wel de B-36 gewoonlijk een beman ning van 22 leden heeft, meent men te weten, dat zich ditmaal 27 perso nen aan boord bevonden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. SCHAT IN OUD FORNUIS. Een vrouw te West-Berlijn heeft in een tweedehands electrisch fornuis een schat gevonden. Zij had het for nuis voor 100 mark gekocht van een stadgenoot, die verklaarde, dat hij het sinds jaren niet gebruikt had. Toen het niet werkte, werd een electricien te hulp geroepen, die in het apparaat een aantal zakjes ont dekte, gevuld met gouden en dia manten ringen, gouden horloges, pla tina armbanden en zilveren voor werpen. De politie heeft de vondst onder haar hoede genomen. VEEG TEKEN. De ooievaars in de Elzas zijn reeds op weg naar het Zuiden, aldus is Vrijdag uit de Franse stad Belfort gemeld. Het vertrek van de ooie vaars wordt beschouwd als een voor bode van de winter. De commissaris voor de emigratie waarschuwt tegen de activiteiten van het zogenaamde „Algemeen Bureel van Belgische Congo" te Brussel, dat de laatste tijd in verscheidene Ne derlandse bladen advertenties heeft geplaatst. In deze advertenties wordt medegedeeld, dat geïnteresseerden voor een functie in de Belgische Con go zich bij dit bureau kunnen aanmel den. Personen, die hierop ingaan, lo pen het risico te worden bewogen tot betaling van een hoog bedrag voor „bemiddeling", na hiertoe beïnvloed te zijn door toezending van een mis leidende lijst van vacatures. Zeker heid, dat deze bemiddeling inderdaad geschiedt c.q. het beoogde resultaat zal opleveren, heeft de reflectant niet. Terwijl voor betrekkingen bij de Staat of bij semi-officiële lichamen in Belgisch Congo slechts Belgen en Luxemburgers worden aangenomen, bestaan er voor Nederlanders inci denteel wel mogelijkheden bij bona- filde particuliere ondernemingen, die van tijd tot tijd in Belgische bladen adverteren. Het is voorgegadigden goed te weten, dat zij zich in voorkomende gevallen om inlichtingen kunnen wen den tot de voorlichtingsdienst van het Ministerie van Koloniën te Brus sel. -W- 3 HOE wordt het weer? (Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Opgemaakt te 10 uur v.m.). DROOG EN VRIJ ZONNIG. Licht tot half bewolkt, droog weer. Zwakke tot matige wind j uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 29 Aug.: zon op 5.45 en onder 19.36; maan op 7.02 en onder 19.26 uur. 30 Aug.: zon op 5.47 en onder 19.34; maan op 8.13 en onder 19.40 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer m.t.g. STOCKHOLM zwaar bew. 20 c OSLO motregen 22 KOPENHAGEN zwaar bew. 18 AMSTERDAM mist 22 LONDEN zwaar bew. 24 LUXEMBURG mist 23 PARUS nevel 25 BORDEAUX mist 24 GRENOBLE geheel bew. 19 NICE licht bew. 23 GENEVE nevel 20 ZURICH mist 20 LOCARNO onbewolkt BERLIJN nevel 22 FRANKFORT nevel 25 MUNCHEN mist 17 H WENEN zwaar bew. 22 INNSBRUCK zwaar bew. 19 ROME licht bew. 23 AJAOCIO onbewolkt 23 Het KNMI deelt mede: Toen Dinsdag in ons land een kou- derecord voor Augustus werd ge vestigd, zette een hogedrukgebied bij de Azoren zich in beweging. Donder dag bereikte het Engeland en Vrij dag bezorgde het ons een stralende zomerdag, waarbij de temperatuur in het Zuid-oosten van het land tot 24 graden opliep. Op het continent aan gekomen nam het hogedrukgebied iets ri betekenis af, maar er is in middels een nieuw hogedrukgebied bij de Azoren aangekomen, dat zich ook over de Britse eilanden uit breidt. Geleidelijk krijgt dit nieuwe hogedrukgebied de overhrnd, waar door de wind weer naar de Westhoek raait. Als gevolg daarvan zullen de temperaturen morgen iets lager blij ven dan gisteren, maar de regenkan sen zij voor Zendag gering, zodat dit weekeinde op redelijk weer gerekend mag worden. Korreltje Genot is het geluk der dwazen; geluk is het genot der wijzen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1