3)e£cidóeGou/ï<mt Parijs aan de vooravond van de beslissing Politieke koorts te Parijs Stad in Atjeh overvallen Weer éént die leurt met »onthullingen« Deur open voor de Russische voorstellen Nieuwe bankbiljetten komen in omloop Wintermode geïnspireerd op het A.B.C. Onzekerheid in Brazilië Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG No. 13282 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Alles wijst op verwerping van EDG-verdrag Politieke temperatuur stijgt in Frankrijk De Assemblee van de Franse Unie, een raadgevend lichaam dat de over zeese gebiedsdelen vertegenwoordigt, heeft zich vanochtend, Vrijdag, met 100 tegen 65 stemmen uitgesproken tegen bekrachtiging van het Europese- legerverdrag. Er waren geen onthoudingen. Deze uitspraak van de Assemblée is een nieuwe aanwijzing voor de op positie in het Franse parlement tegen het legerplan in zijn huidige vorm. Het beslissende debat in de Nationale Vergadering, dat volgens parle mentaire waarnemers vrijwel zeker met een verwerping van het verdrag zal eindigen, begint morgen, SPAAK TRACHTTE TE REDDEN. De Belgische minister van buiten landse zaken Spaak heeft een laatste poging gedaan om de E.D.G. te red den van een verwerping door het Franse parlement. Hij heeft nieuwe voorstellen aan Mendès-France doen overhandigen door baron Guillaume, de Belgische ambassadeur te Parijs, maar ook deze laatste poging schijnt geen resultaat te hebben gehad. De inhoud van Spaaks voorstel is niet bekendgemaakt, maar zou niet veel afwijken van hetgeen de vijf ministers te Brussel als maximum aan de Franse premier konden aan bieden. Spaak schijnt het met zijn voorstel vooral gezocht te hebben in een andere formulering. Toen het door het Franse kabinet was bestu deerd, verluidde in regeringskrin gen, dat „de toestand vrijwel onver anderd was gebleven". Men is er thans eens te meer zeker van, dat de E.D.G. in de Nationale Vergadering zal worden afgestemd. De politieke temperatuur in Frank rijk is nooit zo hoog gestegen als thans, nu het beslissende parlemen taire debat over de E.D.G., dat door de vroegere Franse regeringen altyd ontweken is, voor de deur staat. Meer dan vijftig internationaal bekende parlementsleden hebben te kennen gegeven, dat zij het woord ?ullen voeren, hetzij a.s. Zaterdag, op de eerste dag van de parlementaire be handeling, hetzij op een der volgen de dagen. Men verwacht, dat de openingsre de van Jules Moch, de socialistische oud-minister van defensie, die in strijd met het besluit van zijn party de E.D.G. verwerpt, vijf a zes uren zal duren. Onder de' prominte tegen standers van de E.D.G. zullen zich ook politici laten horen als Herriot en Daladier. De voorstanders van de Europese defensiegemeenschap hebben beslo ten om gemeenschappelijk een te genactie te voeren om de E.D.G. te redden, ongeacht tot welke party zij behoren. Tot die samenwerking hebben de oud-ministers Bidault en Schuman besloten en verscheidene oud-premiers zoals Pinay, Reynaud, Mayer en de auteur van het Euro pese legerplan René Pléven. Zij stel len alles in het werk om op het laat ste moment tegenstanders van de E. D.G.. tot andere gedachten te bren gen, vooral met het argument, dat verwerping van het plan de Europe se solidariteit zou aantasten. E.D.G. zonder Frankrijk? Te Bonn verluidt van socialistische zijde, dat kanfelier Adenauer, indien Volgens het Medanse dagblad „Mimbar Oemoom" heeft de stad Bi- reuen in het Noordoosten van Atjeh gedurende twaalf uur bloot gestaan aan een aanval van de Atjehse op standelingenleider Daud Beureuh. Aan de aanval namen 300 man deel, die uit het Zuiden kwamen op zetten. De aanvallers werden teruggesla gen. Het is niet bekend hoeveel slachtoffers aan beide zijden zijn ge vallen. Nederlandse Antillen aanvaarden statuten In een vergadering van twee uur hebben de staten der Nederlandse Antillen Donderdagavond het sta tuut met algemene stemmen aan vaard. De algehele indruk is, dat dit com promisstatuut „Koninkrijk nieuwe stijl" met vreugde wordt begroet, al blijven er nog enkele wensen over. Met dit statenbesluit is tevens de finitief een einde gekomen aan de lokale politieke verwikkelingen rond het statuut, die de behandeling ver traagd hebben. de E.D.G. wordt verworpen, de vor ming van een Europees leger zonder Frankrijk zou willen bevorderen, zo dat dus alleen Benelux, Italië en West-Duitsland partners in de de fensiegemeenschap zouden worden. De Nederlandse regering heeft ech ter uitdrukkelijk verklaard, dat er voor zover Nederland betreft niet de minste neiging bestaat Frankrijk uit te sluiten van toekomstige be sprekingen over de herwapening van West-Duitsland of van het formule ren van enige politiek dienaangaan de, welke de belangen raakt van de zes landen, die op de conferentie van Brussel aanwezig waren. Naar de mening van de Nederlandse regering is deelneming van Frankrijk, aan welke Westeuropese politieke of mi litaire organisatie dan ook, noodza kelijk. De graaf liet de „Agamemnon" ervoor in de steek. De „graaf van Parijs", de Franse troonpretendent, heeft zijn reis aan boord van de „Agamemnon" afge broken om het debat over de E.V.G. in de Nationale Vergadering van na bij te kunnen volgen. Bij zijn aan komst op het Parijse vliegveld Orly verklaarde hij zich een „vastberaden tegenstander" van het legerverdrag. De graaf deelde mee, dat hij n'a het E.V.G.-debat zijn reis aan boord van de „Agamemnon" zal voortzet ten, als de tijd dit toelaat. Ten stelligste tegengesproken Schmidt-Wittmack, het Westduitse parlementslid, dat vorige week de wijk nam naar Oost-Berlijn, heeft op een door de Oostduitse communisten belegde persconferentie, waar ook vele vertegenwoordigers van West:- duitse en Westeuropese bladen aan wezig waren, onthuld, dat er in Ju ni en Juli te Bonn en Bad Godesberg geheime besprekingen zijn gevoerd waarbij noch Frankrijk noch Enge land vertegenwoordigd was. Van Amerikaanse zijde was generaal Gruenther aanwezig. Bij die gele genheid zou men overeengekomen zijn dat West-Duitsland 24 divisies zou bijdragen tot de strijdkrachten van de E.D.G. in plaats van twaalf en nog 24 divisies in reserve zou houden. Deze onthullingen van Schmidt- Wittmack zijn te Bonn en Parijs met de grootste stelligheid als onwaar be stempeld. De Westduitse regering liet een formele verklaring het licht zien waarin werd ontkend dat er ooit ge heime besprekingen tussen de Ver enigde Staten en de regering van Bonn zijn geweest over de herwape ning van West-Duitsland. In Parijs verklaarde generaal Gruenther, de opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Eu ropa, kort en bondig. „Er schuilt geen waarheid in wat Schmidt-Wittmack over mij heeft gezegd". Van Britse zijde is gisteren bekend gemaakt, dat de Britse regering niet de minste reden heeft om te geloven dat er dergelijke geheime afspraken zijn gemaakt. De Franse regering heeft nog niet op de verklaringen van Schmidt-Wittmack gereageerd. In Washington beschreef men het verhaal van het overgelopen parle mentslid als een uiting van de ge wone Russische propaganda-tech- niek. Koninklijke gasten op Rhodos De 94 koninklijke gasten van Ko ning Paul en koningin Frederika van Griekenland zijn Dcinderdag op Rho dos aan land gegaan. Zij bezochten het ridderpaleis, dat in de vijftiende eeuw is geibouwd door ridders van de Johar.niter orde, en het aquarium Overval op Quemoy Een „verkenningseenheid" van communistisch China heeft op 23 Augustus een landing uitgevoerd op het in nationalistische handen zijnde eiland Quemoy, enkele mijlen buiten de kust van het Chinese vasteland, zo meldt radio-Peking De eenheid trok zich terug nadat een nationalistische soldaat gevangen was genomen. Radio-Peking zegt dat elf nationa listische militairen bij de aanval zijn gedood of gewend en één gevangen genomen. De communistische eenheid landde by Koeningtou, aan de Noordelijke punt van het eiland en doorbrak met suoces het „verdedigiingscordon", al dus de radio. Men vond twee pelo tons nationalistische soldaten, die lagen te slapen. Te Taipeh, de hoofdstad van For mosa, hébben de miitaire autoriteiten het bericht van radio-Pekingtegen gesproken. Men verklaarde: „Wij hebben daar niets van gehoord". Eerst beslissing van Parijs afwachten Naar Ass. Press verneemt, hebben vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk gisteravond te Londen besloten de deur open te la ten voor het aanbod van Rusland voor nieuwe besprekingen over een oplossing van de Duitse kwestie en het indertijd door Rusland voorge stelde veiligheidsysteem, dat geheel Europa zou omvatten. Ongeveer een maand geleden werd in de hoofdsteden van dé Westelij ke Grote Drie een nota ontvangen, waarin Rusland voorstelde spoedig bespreking te houden over een Duits vredesverdrag. In aansluiting daar op zou men in tegenwoordigheid van alle Europese landen en van waar nemers uit China een systeem van niet-aanvalsverdragen voor geheel Europa moeten uitwerken. Te Washington en Londen was men aanvankelijk van mening, dat men op die Russische uitnodiging niet moest ingaan. Frankrijk gaf echter te kennen dat het een uitsluitend ne gatief antwoord niet wenste. Daar om zijn vertegenwoordigers van de Westelijke Drie opnieuw gaan over wegen, hoe hun gezamenlijke ant woord aan Moskou zou moeten lui den. Daarmee zijn zij ook thans nog Einde van sprookje Het Noorse blad „Aftenposten" meldt, dat de Amerikaanse piloot Baily Faurot Woensdag te Oslo heeft vestigd, in het gebied van Mosjoen twee vrouwen te hebben ontmoet, die zijn hefschroef vliegtuig voor een vliegende schotel en hemzelf voor een bewoner van Mars hebben aan gezien Van f 100 en f 10 De directie van de Nederlandsche Bank N.V. maakt bekend, dat zij binnenkort naast de thans circule rende bankbiljetten van 100 en 10, biljetten van dezelfde coupures von een nieuw model in het verkeer zal brengen. De nieuwe biljetten zijn gedrukt bij Joh. Enschede en Zonen, naar een ontwerp van J. F. Doeve. De bil jetten dragen de handtekeningen van dr M. W. Holtrop als president en van prof. mr A. M. de Jong als secretaris. Zij zijn slechts aan de achterzijde genummerd. De biljetten van 100 hebben als datum 2 Fe bruari 1953 en die van 10 zijn ge dateerd 23 Maart 1953. Een volledige beschrijving staat in de Staatscou rant van heden. Kenmerken biljetten van 100: Papier: geelachtig van tint; wa termerk: Mercuriuskop, formaat: Midden Augustus hebben de Pa rijse haute couturiers de zomer defi nitief de rug toegekeerd en met veel strijkages Kcningin Winter in hun salons genodigd, die daar door een uitgelezen schare met grote nieuws gierigheid werd verbeid. Velen kwa men onder de indruk van haar schoonheid doch niet bij alle coutu riers was dat het geval. Bij sommi gen viel het „vernieuwde" gezicht van deze Koningin danig tegen. Weinig blijde uitroepen klonken er bij Dior, de erkende Koning van de Parijse mode. Verwonderd liet men vele exemplaren van zijn collec tie passeren. Mager zo mager mo gelijk, wenst Dior de vrouw in win ter '54-55 te zien. Hij typeert zijn nieuwe sterk aan de twintiger ja ren herinnerende stijl als de H- lijn. Zo streng en recht als die letter zijn de creaties van.' deze mode-ont werper, die zich toch in de loop der jaren zeer gevoelig toonde voor de mode-wensen der vrouwen. Op de foto ziet men enkele ont werpen: Links: de H-lijm. Een zwarLen- semble van Dior. Het plissérokje draagt een eenvoudig, weinig getail leerd jasje met splitjes op de zijna- en. De mannequin draagt een Dior- hoedje en Dior-schoenen beide zeer eenvoudig en tamelijk ouwelijk. Midden: een model uit de Balen - ciaga's stralende collectie: het accent ligt op de ruf een zwarte strik, diep decolleté, en een knoopsluiting middenachter zorgen daarvoor. De buste is plat. De rok van voren kor ter dan van achteren. Rechts: een tweed creatie van Fath. De bolero zorgt voor de S-lijn. Een leren ceintuur legt het accent op de taille. 97 x 169 mm. Voorzijde: hoofdkleu ren groen en bruin. Rechts het naar het schilderij van Holbdin gegra- feerde portret van Erasmus, op de achtergrond een afbeelding van oud- Rotterdam. Achterzijde hoofdkleur roodbruin, links een gestyleerde Phoenix. Biljetten van 10. Papier: grijsachtig van tint; wa termerk: druiventros met bladeren en verticale rij van getallen 10. For maat: 83 x 147 mm, voorzijde: hoofd kleuren bruin, blauw en groen, rechts het naar het schilderij van van Mierevelt gegraveerde portret van Hugo de Groot, links onderaan een druiventros met bladeren. Ach terzijde: hoofdkleuren rood, groen en bruin, links een weegschaal en een zwaard, in het midden een we reldbol. Links en rechts onderaan een scheepje. GEEN VACANTIE VOOR INBREKERS. Een onaangename thuiskomst na de vacantie had een famlie aan de Blijdensteynlaan te Hilversum. Zij bemerkten dat de villa was overhoop gehaald door inbrekers, die rustig hun slag hadden geslagen, nadat zij door een stukgeslagen keukenruit waren binnengedrongen. Uit een linnenkast was de bijouteriedoos van mevrouw verdwenen met sieraden, die een waarde van ruim vijfduizend gulden vertegenwoordigden. Uit een •bureaulade werd voorts o.a. een por tefeuille met enige honderden gul dens vermist. BROODBEZORGER GAF ZICH ZELF AAN. De 37-jarige broodbezorger A. van G. uit Voorburg heeft zich bij de po litie gemeld met de mededeling, dat hij van zijn patroon 1100 gulden heeft verduisterd. Hij heeft het geld met kleine be dragen tegelijk achtergehouden. Toen dit enige tijd geleden is ont dekt, werd Van G. ontslagen. Zijn klanten echter vonden hem zo'n beste broodbezorger, dat zij een deputatie naar de patroon afvaardigden. Deze zwichtte voor de argumenten dei- klanten en nam de bezorger weer in dienst. Het tekort bedroeg toen 1500 gulden. Vierhonderd gulden heeft de bakker ondertussen afgelost. Hij waagde echter graag een gokje, het geen hern geen baat bracht. Als ge volg daarvan zag hij geen gat meer in verdere aflossing en meldde zich bij de politie. MINDER KENNIS DAN VROEGER? De algemene vereniging van lera ren gaat in de vergadering., die 31 Augustus en 1 September wordt ge houden, een voorstel behandelen om een onderzoek in te stellen naar de leerlingen die toelating vragen tot het v.h. en m.o. De veraniging Amsterdam die dit heeft voorgesteld wil laten bestude ren, of (en in hoeverre) de abitu^ riënten van de lagere school met minder kennis dan vroeger toegang vragen; of het concentratievermogen van de leerlingen door de tijdsom standigheden is aangetast; of de moderne maatschappij-ontwikkeling hierbij een overheersende rol speelt, en in hoeverre milieu-factoren hier van ongunstige invloed zijn, ongun stiger dan vroeger het geval was. bezig. Volgens A.P. zouden de drie landen beslissen, hoe ver zij de deur voor het Russische aanbod zouden openlaten, nadat in het Franse par lement volgende week de beslissing over de E.D.G. zal zijn gevallen. De nieuwe president. Nauwelijks had de Braziliaanse president Joao Cafe Filho gisteren zijn nieuwe kabinet bekend gemaakt, of twee leden van dit kabinet namen reeds ontslag. Het waren de minister van marine, die zonder verdere ver klaring zijn bureau sloot en niet eens zijn opvolger afwachtte, en de chef staf maarschalk de Morais, die zijn heengaan baseerde op zijn „loyali teit" jegens wijlen president Vargas. Ook het hoofd van de Braziliaanse politie heeft ontslag genomen. Po litieke waarnemers zien in dit alles een teken, dat de politieke stabili teit na de dood van Vargas in Bra zilië nog niet is teruggekeerd. Sinds de leiders der vakbonden zich achter zijn nieuwe kabinet heb ben geschaard, heeft hij een meer derheid in beide huizen van het par lement. Maar hoe lang hij op deze meerheid kan rekenen is nog een open vraag. De onrustbarende econo mische toestand van het land maakt iedere manoeuvre politiek gevaarlijk. Wel schijnt vast te staan, dat presi dent Filho een prijzenstop zal af kondigen voor de meest noodzakelij ke goederen en dat hij nieuwe mi nimumlonen zal vaststellen. De spanning in Rio is vrijwel ver dwenen. Het enige uitwendige teken van een politieke crisis vormen de groepen gehelmde militairen op de belangrijkste punten van de stad. In tussen zijn duizenden Brazilianen naar Sao Burja gereisd aan de Ar gentijnse grens, waar Vargas zal worden begraven. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgem. te 10 u.) TIJDELIJK MEER BEWOLKING j Vannacht op vele plaatsen vorming vm mist. Morgen tij- delijk meer bewolking met een kans op een bui. Zwakke tot matige veranderlijke wind. La- gere middagtemperaturen. 28 Aug.: zon op 5.44 en onder 19.38; maan op 5.49 en onder 19.12 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: weer m.t.g. STOCKHOLM gehee^ bew. OSLO nevel 22 c KOPENHAGEN zwaar bew. 19 AMSTERDAM mist 22 LONDEN nevel 21 LUXEMBURG licht ibew. 19 PARIJS nevel 23 BORDEAUX mist 2il GRENOBLE zwaar bew. 18 NICE licht bew. 22 BERLIJN nevel 23 FRANKFORT nevel 23 MUNOHEN nevel 16 WENEN geheel bew. 20 INNSBRUCK motregen 17 ROME licht bew. AJACCIO licht bew. 22 Korreltje Verloren illusies zijn vaak gevon den waarheden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1