S)e £cicUe6oii^cmt Mendès-France zal E.D.G. niet verdedigen 1 En nou maar sgrijvu wat wu willu Zaterdag in Frankrijks parlement De schotel was 'n hallucinatie Duitse communistenleider had zijn bekomst Overstromingen in India Bestolen in Lourdes Amerika is boos op de Fransen Onrustige dag in Rio de Janeiro Het loon-overleg Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG NoJ328j BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Een rapport voor deze commissies Premier Mendès-France heeft gisteren aan drie commissies van de Franse Nationale Vergadering een volledig rapport uitgebracht over de Brusselse conferentie. Het waren de commissies van Buitenlandse Zaken, Nationale Verdedi ging en Overzeese Gebiedsdelen, welke alle ongunstig over de E. D. G. gerapporteerd hebben. Mendès-France heeft de afgevaardigden verteld, dat de andere vijf lan den van de E. D. G. geweigerd hadden zijn voorstellen voor het drastische herziening van het verdrag te aanvaarden en dat hij niet in staat was ge weest hun tegenvoorstellen te aanvaarden, omdat deze niet ver genoeg gingen. „DOE MAAR WAT U WILT". Mendès-France verklaarde, dat zijn regering niet de verantwoordelijkheid zou nemen voor een stemming over het E.D.G.-verdrag in zijn huidige vorm. Waar eens koning Minos troonde Het vorstelijk gezelschap, dat rond reist met de „Agamennon" heeft on der de deskundige leiding van koning Paul van Griekenland een bezoek gebracht aan het paleis van de le gendarische koning Minos van Kre ta, die 1800 jaar vóór Christus ge leefd moet hebben. Gisterochtend vroeg liep het schip de haven'van Heraklion binnen. Hier werd een hele lading kranten uit alle windstreken der wereld in genomen en het laatste nieuws gaf dè gasten bij het ontbijt ruimschoots stof tot een levendige conversatie. Kort hierop begaf het gehele ge zelschap zich met enige bussen naar Knossos, waar het paleis van koning Minos bezichtig werd. Dit paleis was reeds op vernuftige wijze voor zien van een centrale verwarming Men had zelfs huizen, waarin het water uit de bergen gebruikt werd voor een goed functionnerende wa terleiding, terwijl men ook huizen had, waarvan de wanden ingescho ven konden worden, zodat men al tijd volop zon in huis kon krijgen. In het paleis beproefde een aantal leden van het gezelschap, of de mar meren troon van koning Minos wel gemakkelijk zat. Na de bezichtiging van het paleis werden de vorstelijke bezoekers ver gast op een dansfeest, opgevoerd door een groep jonge mensen uit de om geving van Knossos. De politie van Mosjoen (Noord- Noor wegen) is tot de slotsom geko men, dat het verhaal van de twee zusters, die beweerden bij het bos bessen plukken een gelande vliegen de schotel te hebben gezien, niet op feiten, maar op een hallucinatie be rust. Politiemannen hadden zich de plaats laten aanwijzen, waar de schotel zou hebben gestaan, maar konden geen spoor ontdekken, dat deze korte tijd geleden als landings plaats was gebruikt. Naar een neef van de zusters de politie had meegedeeld, hadden de ze vóór de gebeurtenissen juist gele zen in het boek van de hand van D. Leslie en G. Adamski, „Vliegen de schotels geland", waarover zij druk hadden gediscussieerd. Een woordvoerder van de Noorse luchtmacht zeide Woensdag, dat in het gebied een grote Amerikaanse helicopter voor transporten zorgde. Het was heel wel mogelijk, dat de twee zusters het Amerikaans van de piloot niet hadden verstaan en hem voor een ruimtereiziger hadden ge houden. De helicopter was geleend van de Amerikaanse luchtmacht. Lijntocstel K.L.M. motorstoring kreeg Mevrouw Vijayalakshmi Pandit, voorzitster van de algemene vergade ring der Verenigde Naties is van daag in Djakarta opgehouden, oradat het K.L.M.-vliegtuig, waarmee zij naar India zou terugkeren, te kam pen had met motorstoring. Mevrouw Pandit heeft, zoals beker.d een reis door Zuid-Oost-Azië gemaakt. Het K.L.M. lijntoestel, waarmee mevr. Pandit naar India zou terug keren, landde gisteren in Singapore. Een van de vier motoren was uitge vallen. De passagiers zijn later met een ander K.L.M.-vliegtuig naar Dja karta gevlogen. Het lijntoestel zette de reis naar de Indonesische hoofd stad met een halve bemanning voort, omdat de motorstoring in Singapore niet kon worden verhotpcn. In Dja karta wordt de motor nu gerevi deerd. De premier zei, dat hij niet geaar zeld zou hebben de vertrouwenskwes tie aan de E.D.G. te verbinden, in dien de Brusselse conferentie de wij zigingen had aangenomen, die hij ge vraagd had. De premier zei: „Indien u besluit tot ratificatie, ben ik gemachtigd te zeggen, dat wij de verzoeningspogin gen van Spaak zullen aanvaarden. Indien u dit weigert, blijft het Duitse vraagstuk onopgelost." Mendès-France herinnerde er aan, dat de Sowjet-Unie reeds op papier de souvereiniteit van Oost-Duitsland al 15 dagen. erkend heeft en dat bij mislukking van de E.D.G. de Engelsen en Ame rikanen te verstaan hebben gegeven gereed te zijn belangrijke stappen te doen, met name wat betreft het her stel van de volledige Westduitse souvereiniteit met uitzondering van de herbewapening. De V.S. en Groot-Brittannië. zo verklaarde hij verder, zullen bijven voortgaan te proberen een Duitse bij drage te verkrijgen voor de verdedi ging van het Westen. De ratificatie van het verdrag zal a.s. Zaterdag in de Kamer aan de or de worden gesteld. De regering zal het verdrag niet verdedigen. Lorre wist 't nummer Toen een huisvrouw In Leicester in de tuin haar was aan de lijn hing, streek eensklaps een papegaai neer op haar uitgestrekte arm, vertelt de „Telegraaf". Het dier brabbelde wat en bij goed luisteren bleek het steeds maar te herhalen: „Drie, vier, vier, nul, een". Nieuwsgierig draaide de heer des huizes dit nummer op de telefoon en inderdaad bleek aan de andere kant van de lijn de eigenaar van de papegaai te staan. Hij miste het dier Alle relaties verbroken De voormalige leider van de com munistische partij te Hamburg, Wil helm Prinz, die na 39 maanden ge vangenisstraf in Oost-Duitsland te hebben uitgezeten Dinsdag te Ham burg terugkeerde, heeft tot vertegen woordigers van de pers gezegd, dat hij zijn betrekkingen met de partij, die bijna dertig jaar oud zijn, zou opgeven. De laarzen van de Russische ge heime politie en de Oostduitse com- omdat hij „niet in één partij met zyn cipiers" wilde zijn. Plan voor nieuw pact Egypte en Irak hebben besloten het wederzijdse defensiepact van de Arabische landen te vervangen door een ruimere defensie-alliantie van het Midden-Oosten, die openstaat voor Pakistan en Turkije. Aldus be richten van diplomatieke zijde, die uit Bagdad zijn binnengekomen. Majoor Saleh Salem, de Egyptisch minister van Voorlichting en de 4 I Iraakse premier Noeri es Said zou- munisten hadden hem tot het be- j ^en overeengekomen zijn, dat Irak sluit gebracht tot de democratie te-1 niet tot het Pakistaans-Turkse de- rug te keren. j fensieverdrag zou toetreden, maar een pnie zou sluiten met Syrië. Prinz was tot 1951 leider van de Egypte zou hierbij de voorwaarde Hamburgse communistische partij.1 hebben gesteld, dat bij de komende Prinz zei, dat een koerier van deverkiezingen in Syrië er een meer- Oost-Duitse communistische partij hem in Februari 1951 een uitnodiging had gebracht tot het bijwonen van een communistische bestuursverga dering te Loewenberg (Branden burg), waar hij door de Oost-Duitse veiligheidsdienst werd gearresteerd. De leider van de West-Duitse com munistische partij, Max Reimann, had hem er van beschuldigd gedeel telijk verantwoordelijk te zijn voor het gebrek aan succes van de partij in West-Duitsland. De nachtelijke verhoren, die hij had moeten ondergaan, gingen alle „lichamelijke en geestelijke kwel lingen" te boven, die hij in het na zi-concentratiekamp Sachenhausen had doorgemaakt. Men had hem en vier andere vooraanstaande commu nisten tot de betekenis willen dwin gen te hebben gewerkt voor de Brit se geheime dienst. Hij was naar het Westen gevlucht, Tengevolge van het buiten haar oevers treden van de Ganges, de Ko- si en de Brahmapoetra met haar zij rivieren staat in Noord oost-India een gebied van ongeveer 12.000 vier kante km onder water. En nog steeds stijgt het peil van de rivieren. In de vallei van de Teesta, een zij rivier van de Brahmapoetra, wordt een millioen mensen door het water bedreigd. De bewoners pogen met hun schamele bezittingen hoger ge legen gebieden te bereiken. In het overstroomde gebied zijn dorpen, wegen en bruggen door het water meegesleurd. Door de wateren van de Teesta en de Torsa zijn de districten Jalpai- goeri en Cooch Behar in Noord-Ben galen, waar ruim 1.600.000 mensen wonen, van de rest van India afge- snedeh. Vooral de stad Jaljaigoeri schijnt zwaar getroffen te zijn. Hier woont het merendel van de bewo ners in noodonderkomens. Van Dibroe Garh (Asgsam) staat de helft van het aantal huizen onder water. Hetzelfde is het geval met de kortelings ontdekte oliebronnen in de vallei van de Brahmapoetra in Opper-Assam, die door een Britse maatschappij worden geëxploiteerd. derheid voor deze Unie moet be staan. Zou dit het geval zijn, dan zou de unie kunnen worden gesloten, waar na ook Jordanië zich er bij zou kun nen aansluiten. Deze drievoudige unie zou dan met de andere landen van de Arabische liga een nieuwe defensie-organisatie voor het Midden-Oosten moeten op bouwen, waartoe in een later sta dium ook Turkije en Pakistan zou den kunnen toetreden. De chauffeur van een Nederland se autobus heeft in Lourdes een on aangenaam avontuur beleefd: Hij had een tweetal kamperende Belgen, de 38-jarige Renson en de 30-jarige Yvonne Matoul, uitgenodigd in de nacht van Zaterdag op Zondag een autotochtje naar het meer van Lour des te maken, en bemerkte de an dere dag, dat een bedrag van 180.000 francs (1800 gulden) uit zijn binnen zak was verdwenen. Kort hierna ontmoette hij het paar, druk doende met nogal kostbare in kopen in de warenhuizen. Hij vond dit verdacht omdat het tweetal daags te voren zonder enig geld was ge weest. De chauffeur waarschuwde de politie, die het Belgische paar bij de uitgang van een warenhuis arres teerde. Het tweetal bekende tenslotte, diefstal gepleegd te hebben. Maar beiden hielden vol, niet 180.000, doch slechts 75.000 francs te hebben gestolen. In elk geval beschikten zij nog slechts over 50.000 francs. Zij zijn opgesloten in het huis van be waring te Tarbes. Maag- utatet in Zuiitóetiand Zwitserland heeft zijn portie van het overvloedig neergestroomde hemel water meer dan voldoende meegekregen. Bovenstaande foto toont een waterig straatbeeld van het Zwitserse plaatsje Truns. Wegens houding jegens E.D.G. Nooit is de verstandhouding tussen de Verenigde Staten en Frankrijk zo slecht geweest als thans, nu men te Washington kennis heeft genomen van het besluit van Mendès-France om aan de stemming over de Europese defensiegemeenschap in het Franse parlement niet de vertrouwenskwes tie te verbinden. De Franse premier zal dus niet zoals men nog gehoopt had zijn persoonlijke gezag achter de E.D.G. stellen in een laatste po ging om het legerplan er bij de Na tionale Vergadering door te krijgen. Amerikaanse bladen zijn uitgeko men met grote koppen als „Frankrijk keert de V.S. de rug toe" en diezelf de bladen publiceren een verklaring van minister Dulles, waarin deze het mislukken van de Brussele conferen tie aan Frankrijk wijt en Frankrijk waarschuwt tegen het gevaar zich te midden van de andere vrije landen te isoleren. De E.D.G. is altijd een hoek steen van de Amerikaanse buiten landse politiek geweest. Er heeft te Washington sedert de heftige geschillen tussen president Roosevelt en generaal De Gaulle tij dens de oorlog geen grotere bitter- Keizerlijk bezoek begin November Naar verwacht wordt zal de keizer van Ethiopië, Haile Selassie, van 3 tot 6 November een officeile bezoek aan Nederland brengen Nadere bij zonderheden over het programma van het bezoek zullen nog worden bekend gemaakt. Vargas wordt in geboorteplaats begraven De gehele dag is het gisteren in Rio de Janeiro onrustig geweest en nadat het stoffelijk overschot van president Vargas gistermiddag per vliegtuig van de Braziliaanse hoofd stad naar zijn geboorteplaats Sao Borja in het Zuiden was vervoerd, braken overal in de stad relletjes uit, waarbij verscheidene mensen werden gewond. Een grote menigte had zich verza meld op het vliegveld Santos Dunant Communisten verboden in Guatemala De Guatemalaanse Junta heeft Woensdag besloten de communisti sche partijen te verbieden. Het des betreffende decreet verbiedt iedere groep, die communistische doelen na streeft of waarvan het program is ingegeven door communistische leer stellingen. Ook heeft de Junta de onmiddellij ke uitvoering bekend gemaakt van een plan voor grootscheepse publie ke werken ten behoeve van de eco nomische ontwikkeling van het land. Het plan omvat o.m. de aanleg van wegen en de bouw van woningen, scholen en ziekenhuizen. Ook voor ziet het in be vloeiing en electrifice- ring. heid jegens Frankrijk bestaan dan op dit moment. Minister Dulles heeft reeds herinnerd aan het besluit van het Amerikaanse Congres om de hulp aan Frankrijk te staken met ingang van 1 Januari, tenzij Frankrijk de ED.G. tegen die datum zou hebben aanvaard. Welk standpunt de rege ring ook zou aannemen, men neemt aan, dat hetvoor het Congres zeer moeilijk zou zijn die bedreiging in te trekken. Wie is Rollins? Raadsel van Enschede nog steeds niet opgelost De Amerikaan Rollins, die thans gastvrijheid geniet in een Ensche- dees ziekenhuis en die door een ge heugenstoring zijn identiteit niet weet, vormt nog steeds een groot probleem, waar zich thans vele in stanties mee bezig houden. Vele inlichtingen zijn al van alle zijden binnengekomen, maar tot nu toe hebben zij weinig licht in dez« zaak gebracht. Het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland, alsmede de AmcrikcSn- se ambassade in Den Haag tenen grote belangstelling voor het geval en doen alle moeite om de identiteit van de man vast te stellen. Fr zijn foto's naar Amerika gestuurd met het verzoek om inlichtingen. De man zelf verkeert momenteel in uitstekende lichamelijke cunditie; hij is opgeruimd en bereid om op ge stelde vragen te antwoorden. Enkele leden van de Amerikaanse ambassade zullen vandaag naar En schede vertrekken om een onderhoud met de man te hebben. Vast staat ondertussen, dat het lc- ■gernummer, dat Rollins opgegeven heeft, uit de Tweede Wereldoorlog stamt en thans niet meer in het Amerikaanse leger voorkomt, terwijl ook de naam Rollins niet op de offi- cierslijsten te ontdekken is. Slachtoffers Bontekoe om de president de laatste eer te be wijzen. Wenende vrouwen en vele arbeiders met strak vertrokken ge- Q2recHtelijke nasleep zichten, sloegen het inladen van de j kist in het vliegtuig gade, en toenlQygj» SChadekweStieS het vliegtuig eenmaal los was van de grond, verbraken zij de afzetting en deden een aanval op de gebouwen van het vliegveld. De politie opende het vuur op de demonstranten en verscheidene werden door kogels ge wond. In de stad was het inmiddels ook reeds tot demonstraties gekomen van mensen, die langs de weg van het presidentiële paleis naar het vlieg veld de indrukwekkende rouwstoet hadden gadegeslagen. Zij trokken naar het ministerie van luchtvaart, waar zij luidkeels hun afkeuring over het gedrag van de luchtmacht officieren te kennen gaven. Toen de menigte tot daden dreigde over te gaan, maakten de politie en soldaten hier eveneens van hun vuurwapens gebruik. Twee mensen werden hier bij gewond. Al is er geen ijs., toch treuren wij niet Dordts gemeentebestuur wèl Hoewel het gemeentebestuur van Dordrecht tien plaatsen in de stad heeft aangewezen, waar de jeugd naar hartelust kan rolschaatsen, zwie ren nog vele jongens en meisjes over de straten en wegen, waarbij zij het verkeer in gevaar brengen. De Dordtse politie heeft nu een ernstig beroep op de ouders gedaan de kinderen te verbieden ergens an ders te rolschaatsen dan op de daar toe aangewezen banen. Een gerechtelijk vonnis zal uit moeten maken, in hoever de nabe staanden van de bij de ramp met de „Bontekoe" omgekomen slachtoffers in aanmerking komen voor finan ciële schadeloosstelling. Het is namelijk zo dat de nabe staanden op de vliegtuigmaatschap pij, indien deze lid is van de I.AT.A. en aangesloten bij de conventie van Warschau, op grond van de ver- voersvoonvaarden een claim kun nen laten gelden. De rechter (en/of raad voor de luchtvaart) moet uitmaken, of de maatschappij verantwoordelijk is voor het ongeval. Zo ja, dan k3n maximaal een bedrag van 31.500 gul den per persoon worden uitgekeerd. In tegenstelling tot de schadeloos stelling van de nabestaanden, hetgeen niets te maken heeft met een verze keringspolis, is wel de „Willem Bon tekoe" zelf verzekerd. Op het vlieg tuig, dat nieuw een waarde had van 1.250.000 dollar, werd door de K.L.M. normaal afgeschreven, zodat bij de uitbetaling door de verzekerings maatschappij daar uiteraard rekening mee wordt gehouden. Wanneer het mag gelukken alle slachtoffers van de „Willem Bonte- koe" te bergen, dan zal de K.L M. zeker zorgen voor een passende be grafenis van de twee Nederlandse passagiers en de leden van de be manning. Hoe de stoffelijke overschotten aarde zullen worden besteld, hangt van de buitenlandse passagiers ter af van de wensen, die de familiele den kenbaar zullen maken. Naar de „Tel." uit vakbondskrin gen verneemt zal van de zyde van de vakorganisaties worden aange drongen op een loonronde van ten minste 5 pet. Deze eisen zullen aan de werkge versbonden worden voorgelegd in de vergadering van de Stichting van de Arbeid, die de volgende week zal worden gehouden. In kringen van de vakorganisaties spreekt men nadrukkelijk van een loonronde. Dit in tegenstelling met de formulering door de werkgevers, die de voorkeur geven aan de om schrijving loonsverhogingen. Hieruit valt te concluderen, dat de werkgeversbonden meer het accent leggen op een vrijwillig karakter van de loonsverhogingen en de deur voor een zekere differentiatie tussen be drijfstakken en ondernemingen wil len openhouden. Men wijst daarby met nadruk op de circulaire van de werkgevers van een jaar geleden, waarin wordt gesteld dat de Verbonden behoudens in bijzondere omstandigheden niet meer hun medewerking zullen verle nen aan algemene loonronden. Deze verklaring is nog steeds van kracht, zo verklaart men. In vakverenigingskringen daaren tegen stuurt men aan op een loon ronde volgens het gebruikelijke re cept. Een van de drieling uit Gro ningen. die gistermorgen geboren werd, is gisteravond in het R.K. Zie kenhuis van Groningen plotseling overleden. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond j tot Vrijdagavond. Opgemaakt te j 10 uur). EEN ZOMERDAG. Vannacht hier en daar vor- ming van nevel of mist, overi- j gens licht tot half bewolkt en droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later matige wind uit Zui- delijke richtingen. Warm. 27 Aug.: zon op 5.42 en onder 19.40; maan op 4.34 en onder 18.56 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden weer temp. STOCKHOLM mist 20 C. OSLO nevel 21 KOPENHAGEN mist 22 AMSTERDAM onbewolkt 18 LONDEN zwaar bew. 19 LUXEMBURG half bew. 13 PARIJS half bew. 15 BORDEAUX mist 18 GRENOBLE regen 15 NICE zwaar bew. 22 GENEVE zwaar bew. 13 ZURICH regen 16 LOCARNO zwaar bew. 17 BERLIJN nevel 23 FRANKFORT nevel 21 MüNCHEN regen 19 WENEN nevel 22 INNSBRUCK regen 21 ROME regen 22 AJACCIO licht bew. 23 MALLORCA licht bew. Korreltje De taal is gans un volluk.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1