Grootse bergingsacties ontnemen de zee weer gedeeltelijk haar prooi Ongeluk met de „Willem Bontekoe" beschouw ik als ellendig incident Waarom niet meer enthousiasme voor goede vacantiespreiding Ton met kostbaarheden zal de Janjes naar Den Helder trekken Binnenkort accomodatie voor 180 personen in vliegtuigen? Romeins koor zingt Hoogmis in Kerkrade's Concertgebouw Wie is deze Amerikaanse kapitein? Plaatwerkers maakten te veel plezier om plaat te poetsen WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De ramp van de „Willem Bontekoe" Wederom stoffelijke resten geborgen Na 24 uur intensief zoeken geeft de zee aarzelend zijn prooi terug en komen de verkenningsvliegtuigen met gegevens en de reddingboten met materiaal in de thuishavens, die de plaats van de ramp, welke de „Willem Bontekoe" in de vroege middag van Maandag jj. trof, steeds juister bepalen. Een van de K.L.M.-deskundigen, die gistermorgen per Dakota een rondvlucht boven het vermoedelijke rampgebied maakte, vertrok na te rugkeer onmiddellijk met een sleep boot Vanuit IJmuiden en ook andere schepen waren gisteren, tot de duis ternis hun dit onmogelijk maakte, actief. i Trieste reconstructie. Deze activiteiten hebben tot re sultaat gehad, dat gisteravond een van de sleepboten thuisvoer met wrakstukken, die vermoedelijk van het verongelukte vliegtuig zijn, be nevens de stoffelijke resten van en kele personen, die waarschijnlijk tot de 21 omgekomen inzittenden beho ren. De wrakstukken zijn naar Schip hol gebracht, waar deskundigen zul len pogen aan de hand hiervan een idee van de ramp te krijgen; de stof felijke resten zijn naar een zieken huis gebracht, waar K.L.M.-artsen en een justitie-arts zullen pogen deze te identificeren. Nog geen licht. Inmiddels is de oorzaak van de Eigen woning mijnwerkers Gunstige voorschotregeling De Staatsmijnen hebben de goed keuring gekregen van de minister van Economische Zaken voor een nieuwe regeling die beoogt finan ciële hulp te verlenen aan perso neelsleden, die een eigen huis willen bouwen. Na een zeer aantrekkelijke spaarregeling, die kortgeleden werd ingevoerd, is dit een nieuwe stap naar de verwezenlijking van een programma ter bevordering van be zitsvorming onder het personeel. De nieuwe eigenbcuw-regeling is een voudiger en aanmerkelijk gunstiger dan die, welke tot 1 December 1952 gold, speciaal in fiscaal opzicht. Arbeiders en beambten van Staats mijnen die een eigen huis willen bouwen en aan bepaalde voorwaar den voldoen, kunnen van de onder neming een renteloos voorschot krij gen, dat 30 percent bedraagt van de door het bedrijf vastgestelde netto- stichtingsfcosten tot een maximum van 12.000 gulden. Het voorschot zal doorgaans in tien jaar worden kwijt gescholden en wordt verleend onder de voor waarden dat geen beslag, verpanding of overdracht plaats vindt, zonder goedkeuring van de onderneming De voorwaarden waaraan perso neelsleden moeten voldoen om in aanmerking te komen voor een ren teloos voorschot zijn de volgende. Zij .moeten minstens 23 jaar oud zijn. drie jaren onafgebroken in dienst zijn; een goede staat van dienst heb ben; de woning zelf bewonen en uit eigen geld minstens 10 percent van de totale stichtingskosten financie ren. Het reeds toegekende voorschot wordt niet uitgekeerd of (voor de rest) kwijtgescholden: 1. Wanneer de dienstbetrekking eindigt, behalve bij overlijden ten gevolge van een bedrijfsongeval of een daarmee ge lijkgestelde ziekte, of bij pensionne ring; 2. Wanneer de woning niet meer door het betrokken personeels lid wordt bewoond; bepaalde uitzon deringen daargelaten; 3. Wanneer de woning in eigendom overgaat aan derden. Onder het personeel van de Staats mijnen bestaat grote belangstelling voor de eigenbouw. In 1952 zijn meer dan 1000 aanvragen ingediend, waarvan ongeveer 970 zijn goedge keurd. Bijna al deze woningen zijn inmiddels gereedgekomen of in aan bouw. De toén geldende tijdelijke regeling voorzag in de toekenning van jaarlijkse bijdragen wat de eigenbouwers vaak op zeer hoge be lastingen kwam te staan. Deze be zwaren zijn thans belangrijk ver licht. ramp nog steeds een raadsel. Men verliest zich in alle mogelijke ver onderstellingen, maar de K.L.M.die deskundigen aan het werk heeft, had gisteravond nog steeds geen vol doende gegevens om de aard van .de ramp te achterhalen. Naast de stille getuigen, die dooi de reddingvaartuigen aan wal zijn gebracht, is gisteren bericht ont vangen, dat een Gronings kustvaar^ tuig, op weg naar Finland, een twee meter lang stuk aluminium aange troffen heeft ter hoogte van Cam perduin, dat hoogstwaarschijnlijk van het verongelukte vliegtuig af komstig is. Binnenkort duikers. Wanneer men de plaats, waar het vliegtuigwrak zich momenteel in zee bevindt men heeft sterke vermoe dens, dat deze circa 12 kilometer dwars van Bergen gezocht moet worden, waar de zee ongeveer 22 meter diep is heeft kunnen vast stellen, zullen duikers van de Ko ninklijke Marine ingeschakeld wor den om naar het wrak te zoeken. Ook op andere wijze o.m. met sleepboten worden reeds thans pogingen aangewend om het wrak aan de oppervlakte te krijgen. Chefarine „4" doet wonderen SBB Katwijkse strandrel voor de rechter De ambassaderaad G. von Nostitz van de Duitse Ambassade heeft gis teren op het ministerie van buiten landse zaken een nota overhandigd, waarin om opheldering wordt ver zocht over het incident tussen de Katwijkse politie en enkele Duitse badgasten. Op het ministerie is een onderzoek toegezegd. De hoofdagent Vahrmeijer te Kat wijk heeft de door hem gegeven vi sie op deze kwestie gistermorgen nogmaals bevestigd. De stukken over deze zaak zijn thans naar de officier van justitie in Den Haag verzonden. De rechter zal dus het beslissende woord spreken. UIT BOOM GEVALLEN De 42-jarige Vonken uit Kelmond- Beek is Maandag tijdens het fruit- plukken uit een boom gevallen. Hij liep ernstige verwondingen op en werd in het ziekenhuis „St. Anna- dal" te Maastricht opgenomen, waar hij is overleden. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. PRESIDENT-DIRECTEUR K.L.M. Ongeschokt vertrouwen Charles Harman, de thans overle den Canadese gezagvoerder van de verongelukte „Willem Bontekoe", was de man, die zijn eigen baas. presi dent-directeur I. A. Aler van de KLM., twee weken geleden zelf in de machine „Isotoop" naar Amerika heeft gevlogen. Ijlings is de heer Aler, die zich Maandag op het moment van de ramp met de „Willem Bontekoe" in Seattle bevond, uit Amerika naar het vaderland teruggekeerd nu zijn maat schappij deze ernstige slag moet in casseren. Incident. „In het uitgebreide luchtransport is een ongeluk iets, dat als een ellendig incident moet worden beschouwd", zo zeide de heer Aler vanochtend na zijn aankomst met de Super-Constel- lation „Triton". „Maar geen enkel incident mag ons ervan weerhouden op de ingeslagen rechte weg voort te gaan", vervolgde hij. „Wij moeten niet vergeten, dat sedert Maart 1952, toen een onzer toestellen bij Frankfort verongelukte, 300.000 uur door de K.L.M. is gevlo gen met een gemiddelde van 3.2 mil liard passagiers-kilometers". Vanochtend heeft het toestel, waar mede de heer Aler naar Nederland kwam, een kort oponthoud gehad in Shannon, waar de president-direc teur door de daar thans aanwezige Nederlandse commissie van onder zoek van de rijksluchtvaartdienst verslag is uitgebracht over de tot dusver bereikte resultaten van het onderzoek. Vertrouwen niet geschokt. Deze commissie probeert tezamen met enkele experts van de K.L.M. na te gaan of er wellicht op het mo ment waarop de „Willem Bontekoe" voor de laatste maal het luchtruim koos, iets aan de machine heeft ge haperd. De commissie had de gehele nacht gearbeid, doch volgens de heer Aler heeft het verslag nog geen op lossing gebracht op de vraag, hoe het ongeluk precies is gebeurd. „We weten slechts, dat de „Bon tekoe" in het water is gestort en we moeten proberen om het wrak van het vliegtuig, met name de motoren, de vleugels en de romp, te vinden en te bergen. Overigens is ons vertrou wen in de deugdelijkheid van de DC 6B niet in het minst geschokt". In Amerika is nogal enige aan dacht besteed aan het ongeval, om dat er enkele Amerikaanse passa giers onder de slachtoffers waren Comité acht medewerking gering L.O. en regering blijven in gebreke Het centraal werkcomité vacantie heeft zich met een schrijven tot de raad van ministers gewend inzake de belemmering, die de vacantiesprei ding in ons dichtbevolkte land onder vindt door de bestaande onderwijs- regelingen. Het centraal comité herinnert aan zijn adres, dat in het najaar van 1952 aan de ministerraad werd gezonden en waarin de aandacht werd geves tigd op de impasse, waarin de actie om te geraken tot een redelijke spreiding der zomervacanties, was komen te verkeren. Als oorzaak van deze impasse werd aangewezen de te geringe medewerking van de scholen voor lager onderwijs. In de jongste vergadering van het PATER A BERGE IN HET GOUD Pater A. Bergé de leraar van vele mannen, die nu in het openbare le ven een voorname plaats bekleden, hoopt Donderdag 26 Augustus op Mariendaal bij Grave zijn gouden priesterfeest te vieren. Pater A. Ber gé, die in 's Hertogenbosch werd ge boren, was in de loop der jaren le raar aan de Jezuitencolleges te Sit- tard, Nijmegen, Amsterdam en Den Haag, waar hij tevens rector was. DODELIJKE AANRIJDING Gistermorgen is de 24- jarige werk man J. C. Kuys uit Terheide, die on derweg was naar zijn werk te Breda op de noodbrug over het Wilhelmina kanaal in de gemeente Terheide in botsing gekomen met een vrachtauto. De man werd over de brugleuning heen in het water geslingerd. Toen men hem uit het water haalde, was hij reeds bewusteloos; hij bleek bo vendien ernstig aan het hoofd gewond te zijn. Korte tijd later overleed hij. De man was gehuwdd en had een "kind. comité is uitdrukking gegeven aan de diepe teleurstelling en verontrusting ontstaan door het feit, dat na bijna 20 maanden het adres zonder uitwer king. is gebleven. Het comité verzocht in het adres de ministerraad te willen bevorde ren, dat op korte termijn een vacan tiespreiding in Nederland tot stand kan komen door leiding te geven aan een systeem van vervroegde, roule rende aanvangsdata der zomervacan ties voor de lagere scholen. De Berkelse moordzaak Hoger Beroep in Nov. voor Haagse Hof? Naar alle waarschijnlijkheid zal het hoger beroep in de moordzaak tegen de Berkelse arts, die verdacht wordt in September 1952 zijn echt genote van het leven te hebben be roofd, in November in openbare be handeling worden genomen. Daar het gerechtsof aan de Raam- weg in Den Haag maar een beperkte ruimte heeft, zal de zaak waar schijnlijk dienen in de zaal van de Hoge Raad aan het Plein in Den Haag, waar men over meer ruimte beschikt. De juiste datum van de rechtzit ting is nog niet bekend gemaakt. De uiterton aan wal i Geen jutter zou een beroving aandurven Aler over Amerika: Vernieuwing K-L.M.-vloot Een oud folkloristisch verhaal zal in Den Helder binnenkort op zijn geschiedkundige waarheid worden onderzocht: de beroemde uiterton van het Nieuwediep zal aan wal worden gebracht. Bij het uitvaren naar de Oost of naar de West passeren de schepen, die de haven van Den Helder verla ten, op 53 graden Noorderbreedte, in het Schulpengat vlak buiten de haven, de uiterton. Deze ton, die gebruikt wordt in de markering van de vaarroute, speelt in de historie van de Koninklijke Marine een belangrijke rol, omdat althans volgens historische verhalen de schepen zowel bij het uit- als bij het thuisvaren bij die uiterton stoppen. Bij het uitvaren vertrouw den de Jantjes persoonlijke byoute- rieën toe aan de ton; bij het thuis varen haalden zij hun kostbare be zittingen weer op alvorens bij moe der de vrouw terug te keren. En al weer volgens de folklore in Den Helder zou nog nooit een jutter het gewaagd hebben zich aan deze waardevolle voorwerpen te ver grijpen. Als gevolg hiervan doen in marinekringen verhalen de ronde, dat zich in die ton zo al geen schat ten, dan toch wel achtergebleven byoux moeten bevinden. En de juist heid van deze verhalen is nooit ge controleerd. Naar wij uit Den Helder vernemen Warme vacantie De dienstreis van de president directeur der K. L. M. naar de Ver enigde Staten was niet alleen de K. L. M.-kantoren in Amerika te be zichtigen, het aldaar werkende per soneel te ontmoeten, alsmede colle ga-directeuren te spreken, doch ook om zich te laten voorlichten over de ontwikkeling van de Amerikaanse vliegtuig- en motorindustrie. .,lk heb zeer betrouwbare inlich tingen over de plannen tot vliegtuig bouw in Amerika gekregen en ik heb goed en succesvol werk gezien van het K. L. M.-personeel aldaar", aldus de heer Aler. Amerika wil passagiersvliegtuigen uitbrengen met een „sleep-air" acco modatie voor 88 personen oplopend tot een toeristenaccomodatie voor 160 personen. Over het nieuwe Amerikaanse type burgervliegtuig met straalaandrij ving, de Boeing 707, zei de heer Aler, dat dit een prachtig vliegtuig is. Deze machine heeft vele mogelijkheden. Straaljagers voor ons land? ,,Ik ben overtuigd van de uiteinde lijke betrouwbaarheid van het straal vliegtuig voor de burgerluchtvaart. Deze machines hebben een grote toe komst. De plannen om deze toestel len op de maikt te brengen, zijn reeds in een vergevorderd stadium". Ook de Lockheed- en de Douglas- fabi-ieken zijn bezig een transport- de vernieuwing van de K. L. M.-vloot. Is dit besluit gevallen dan kunnen de eerste nieuwe toestellen over jaar worden geleverd. De K. L. M., die alleen Amerikaan se vliegtuigen in haar diensten heeft, is een zeer goede klant van de Ver enigde Staten. Na de oorlog heeft onze luchtvaartmaatschappij voor 120 millioen gulden orders aan Ameri kaans vliegtuigmaterieel geplaatst. Ten aanzien van de helicopters deelde de heer Aler mee, dat de types, die thans geleverd worden, niet ren dabel kunnen worden geëxploiteerd. MYXOMATOSE OP NOORD-BEVELAND De gevreesde konijnenziekte Myx - - omatose is thans ook op het eiland vl.e£tu.S met straalaandnjvine te Noord-Beveland geconstateerd. In ontwikkelen Binnen een jaar tal het vrijwel alle Noord-Bevelandse dor- hesluit moeten worden genomen over pen hebben zich thans gevallen van deze ziekte voorgedaan. De veearts uit Kortgene is druk bezig de tamme konijnen te enten. In welke mate deze epidemie zich zal uitbreiden is nog met geen mogelijkheid te zeg gen. Hoe het met de wilde konijnen in de Kamperlandse duinen gesteld is, is nog niet bekend. Reprise galaconcert In de concerthal van het Kerkraad- se Wereldmuziekconcours wordt a.s. Donderdag door mgr. dr. A. Hanssen, coadjutor van de bisschop van Roer mond, een Pontificale Hoogmis opge dragen tot intentie van de wereld vrede. De vaste gezangen van deze Hoogmis zullen worden verzorgd door „Coro Domenico Bartolucci. Dit keer zal de „Missa Papae Mar- cilli" van Da Palestrina zingen. De wisselende gezongen worden gezon gen door tweehonderd zangers van de dekenale Korenbond Kerkrade. De Hoogmis zal o.a. worden bijge woond door mgr. dr. Hühnermann, wijbisschop van Aken, en door mgr. Kerkhoffs, bisschop van Luik. Donderdagavond geeft het „Coro Cantori Romani" in de Concerthal een galaconcert, waarvan het Vrij dagavond een reprise zal geven. Dit tweede concert stond aanvankelijk niet op het programma. Men heeft het later ingelast, omdat zioh voor het eerste veel meer belangstellen den hadden gemeld, dan de 8.000 zit plaatsen tellende Concertjial kan be vatten, Een mevrouw uit Rotterdam ging gisteren met vacantie naar Oost- twee voorne. Daar aangekomen kwam ze tot de ontdekking, dat ze thuis het strijkijzer aan had laten staan. Di rect belde ze de politie in Rotterdam op en een agent ging op onderzoek uit. Gelukkig hadden de buren een sleutel. De agent constateerde, dat inderdaad de stroom nog aanstond. De strijkbout was reeds door de strijkplank heengebrand. De agent schakelde de stroom uit en doofde het smeulend hout, zodat gelukkig erger werd voorkomen. i; T c l J schede werd aangetroffen, is hij naar V raagteRen VOOT thnSCtlBde het R.K. ziekenhuis overgebracht. De artsen vermoeden, dat de naam Door stroom gedood Geïmproviseerd looplampje Een 52-jarige Amsterdammer, die gisteren met een geïmproviseerd looplampje werkzaamheden in de kelder van zijn woning aan de Ge neraal Vetterstraat verrichtte, i: daar vermoedelijk met de koperen fitting van het lampje in aanraking gekomen en door de stroom gedood. In het ziekenhuis, waarheen hij onmiddellijk vervoerd werd, kon slechts de dood worden vastgesteld. OPSPORING VERZOHT. De hoofdinspectrice van politie, chef bureau kinderpolitie te Den Haag ver zoekt namens de ouders bekend te worden gemaakt met de verblijf plaats van de minderjarige Charles Georges Johan Doesburg, geboren te Brussel 7 September 1935, beroep ass barkeeper, die op 5 Augustus na een onenigheid thuis de ouderlijke woning verliet en sindsdien daarin niet is teruggekeerd. Politie en medici te Enschede trachten sedert 29 Juli j.l. de iden titeit vast te stellen van een Ameri kaan. die in de vroege ochtend van die dag zonder papieren en in bur gerkleren was aangetroffen op het H. J. van Heekplein te Enschede. De man, die aan geheugenverlies lijdt, beweert kapitein te zijn geweest bij de Amerikaanse luchtmacht. Op tot nu toe onopgehelderde wijze is hij (hij zegt David Samuel Rollins te heten) in Enschede terechtgekomen. Er zijn sterke aanwijzingen, dat hij vorige maand uit Duitsland komen de, een poging heeft gedaan clande stien de grens te passeren, waarbij hij echter door de Koninklijke Ma rechaussee is teruggewezen. Rollins is in de oorlog zwaar ge wond geweest aan zijn hoofd, waar van de vervorming van zijn schedel nog blijk geeft. Hij zegt, geboren te zijn op 9 September 1922 te New Londen in de staat Connecticut. Hij zou wonen in Washington George Town, Bronx 63. Toen hy 1950 met vacantie in Ne derland was heeft Rollins kennis ge maakt met een Nederlands meisje Maria van Houten met wie hij in Amerika is getrouwd. Oorlogsdagboek. In 1941 kreeg hij zijn opleiding in het militaire centrum West Point. Twee jaar later was hij le luite nant en iri 1949 werd hij kapitein. In de oorlog maakte Rollins deel uit van de bemanning van een bommen werper. Hij was ingedeeld bij de 365 groep jachtbommenwerpers, welke was gestationneerd in Paggton in Devonshire (Eng.). Hij nam deel aan de strijd in de lucht boven Frank rijk, maar schijnt boven Nederland te zijn neergeschoten. Tijdens zijn krijgsgevangenschap hebben de Duitsers, tegen wie hij een grenzelo ze haat koestert, de woorden „So ergeht es U.S.A. Mordbrenner und Gangsterpiloten" op zijn rug geta- toueerd. Raadsel. Enkele uren nadat Rolling in En- is de kans groot, dat in October a.s. meer dan 1000 reünisten, oud-leer lingen van „Het Gesticht", benevens een nog groter aantal marine- en oud-marinemannen de „jutterij" weer zullen opzoeken. Men wil van die gelegenheid gebruik maken de uiter ton te lichten en aan wal te brengen. De operatie zal met de nodige om zichtigheid en de strikt noodzakelijke bewaking geschieden met het doel dat eventuele waardevolle voorwer pen in handen zullen komen van de iechtmatige eigenaren. Het wakend oog van de belanghebbenden staat daar trouwens borg voor. Op Zondag 29 Augustus a.s. zal Mgr. Constans Kramer O.F.M., Bis schop van Lucia in- China, in de Min- derbroederskerk van de H. Hierony mus te Weert de Subdiakenwijding toedienen aan de eerw. frater Leoni- dus Pot, Utrecht, van de Orde der Minderbroeders. De Diakenwijding aan de eerw. fraters: Evermodus de Wit, Groote- ibroek; Othmarus Smits, Tilburg; Boudewijn Wouters, Amsterdam; Ge rald Steegers, Den Haag; Macarius Ebing, Amsterdam; Marcul-phus Sui len, Swalmen; Libertus Arends, Coe- vorden; Philibert van der Slot, Noord wijkerliout; Fernando van Noort, Rijswijk; Wendelinus Brouwer, Sneek; Tiburtius de Jong, Bolsward; Domitianus Rifrup, Den Haag; Aman- tius van Wordragen, Zaltbommel; La- dislaus van Zeelst, Ammerzoden; Ra- nulphus van Griendsven, Hilversum; Gelasius Vrolijks, Nijmegen; Guido Kooijman, Utrecht; Petronius Kesse- ler, Amsterdam; Isaias van Lieshout, Papekop; allen van de Orde der Min der Minderbroeders. De H. Priesterwijding aan: de eerw. frater Leonti-us Hooijmans, Oegstgeest, eveneens van de Orde der Minderbroeders. EEN JAAR VOOR MAJOOR WEGENS MALVERSATIES BIJ HET LEGER. Het hoog militair gerechtshof heeft de 61-jarige majoor van de Konink lijke Landmacht C. F. A. M. veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. Hij was schuldig bevonden aan mal versaties die waren geconstateerd bij de sectie reparaties wapens en ge schut van de afdeling materiaal van het directoraat materieel Landmacht. Majoor M., die veertig jaren trou we dienst heeft verricht, zou van coverbedrijven die voor de Land macht werkten, geschenken hebben aangenomen en voorts orders hebben doen toekomen aan bedrijven die voor levering aan de Landmacht wa ren uitgesloten. De advocaat-fiscaal mr. Zaayer had een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest geëist. HAAGSE RECHTBANK. De „grote meneer". Een jaar jeugdgevangenis eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank te gen een 19-jarige colporteur uit Lei den. Deze had zich schuldig gemaakt aan diverse oplichtingen en aan en kele diefstallen. De jongen gaf dit voorlichtingsrapport en andere gegevens, die Rollins op geeft, onjuist zijn, daar zij hebben geconstateerd dat hij aan geheugen verlies lijdt. Vermoed wordt, dat hij door de herinneringen aan de oorlog opnieuw een inzinking heeft gekre gen. De Amerikaanse ambassade in Den Haag en de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten in Duitsland hebben tot dusverre geen opheldering kun nen verschaffen. DE ZWERVENDE DIEF. De politie heeft een 21-jarige sto ker uit Rotterdam aangehouden, die na een huiselijke onenigheid aan het j kwkn/tot uiting dat verd. "de grote zwerven was gegaan en diverse dief- mijnheer wilde zijn tegenover zijn stallen -heeft gepleegd. De man brak j meisje.. Het rapport kwam tot de o.m. in zeiljachten en motorboten en conclusie dat verd. een matige in- in tuinhuisjes. Ook pleegde hij enige (elligentie heeft geen slechte inborst inbraken op bouwwerken en in een fietsenstalling, waarbij hem verschil lende goederen in handen vielen ter waarde van ƒ1600 a 1700. Nagenoeg alle gestolen goederen konden wor den achterhaald. heeft, maar normen mist. Het ad vies luidde: opneming in de jeugd gevangenis te Zutphen. De officier kon zich hiermee accoord verklaren. De rechtbank zal 7 September a.s. uitspraak doen. Parijs het struikelblok De 25-jarige L. S. uit Amsterdam ,en zijn 29-jarige collega-plaatwerker be B. hadden op 10 Juli van dit jaar het zeiljacht „Amateur", eigendom van drie Schager ingezetenen ge huurd om daarmede een tochtje te gaan maken. In tegenstelling tot de verwachting van de eigenaren ko zen zij echter de volle zee, met de bedoeling om naar Tanger te varen en daar werk te zoeken. Toen zij bij de Franse kust kwa men durfden zij evenwel niet verder te varen, zodat besloten werd om binnendoor naar de Middellandse zee te gaan. Parijs werd echter hun struikel blok, want de lichtstad bood veel plezier, zodat hun geld spoedig op was. Toen werd het jacht voor 210.000 francs verkocht aan een Griekse koopman er. met dit geld ge wapend trokken de twee avonturiers opnieuw Parijs in. Slechs enkele dagen later bemerkten zij met schrik, dat de Franse hoofdstad veel vermaak biedt. Want van het vele geld was toen nog slechts 50.000 francs over. Zij keerden terug naar Rotterdam en werden daar gearres teerd. Dinsdagmiddag eiste de officier van justitie te Alkmaar tegen beide verdachten, die een blanco strafre gister hadden, een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek. De verdedigers pleitten clementie. Uit spraak over veertien dagen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6