Vacantievreugd viel ondanks de vele regen in zeer goede aarde Oefening „Vuurdoop in de Katwijkse duinen R.K. Handels Een zware maag is voor de Oosterling belangrijker dan een gestreelde tong Wie gaat het eerst naar de maan? WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA i Leidse R.K. jeugd „onder dak" Prachtig succes voor de leiding De vacantiebczigheden zijn voor bij; daarom een kort overzicht van onze werkzaamheden aan ouders en belangstellenden. Alle deelnemers zijn in de gele genheid gesteld om minstens 3 keer te zwemmen. Daar wij (bijna) geen velden te onzer beschikking kregen wegens te slechte gesteldheid der terreinen, hebben wij veel boottoch ten moeten organiseren, wat toch in de smaak van de kinderen en de ouders viel. Aldus zijn vervoerd naar: 1. Katwykse duinen 3471 kinderen waar ze heerlijk konden spelen, bramen plukken enz. 2. De bosrijke natuur van Bloe- mendaal 1187 kinderen. 3. Met de tram en boot naar het bekende landgoed „Duinrell" 578 kinderen. 4. Onze internationale luchthaven Schiphol 467 kinderen. 5. B.N.S. terrein en „Foreholte" in Voorhout 590 deelnemers. 6. Noordwijkerhout 339 kinderen. 7. Den Haag en Schiphol, maar on derweg wegens te veel regen terug moeten keren 264 deelnemers. Vervolgens hebben de „groten" verschillende fietstochten gehouden naar: Gevangenpoort te Den Haag, Noordwijkerhout, Scheveningen, Meyendell enz. De sportdag: aan slagbal, voetbal, korfbal, werd deelgenomen door 190 kinderen. Een viswedstrijd kreeg 30 belangstellenden. En om de film niet te vergeten, daarvan profiteerden 1344 kinderen. Prof. Beyen opvolger van prof. Bijvanck Tot gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden in de ar chaeologie is benoemd prof dr H. G. Beyen, thans buitengewoon hoogle- raad in de klassieke archaeologie aan de rijksuniversiteit te Gronin gen. De heer Beyen, een broer van de minister van Buitenlandse zaken, heeft in Utrecht, waar hij geboren werd, gestudeerd. Zijn studie werd in 1928 bekroond met een promotie cum laude in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte. Gedurende een tiental jaren heeft dr. Beyen nadien als particulier onderzoeker zijn aan dacht gewijd aan de archaeologie en de kunsthistorie van de oudheid. In 1938 werd hij privaatdocent aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor het onderwijs in de geschiedenis van de schilderkunst in de oudheid. Prof. Beyen werd in het najaar van 1951 buitengewoon hoogleraar in de klas sieke archaeologie te Groningen. Ter gelegenheid van het feit dat 200 jaar geleden de "opgravingen in Pompei begonnen werd aan prof. Beyen in 1948 door de Italiaanse regering de ere-medaille voor grote verdiensten toegekend. 35 JAAR FA. VAN BERGE HENEGOUWEN. Ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan hield de fa. J. P. van Berge Henegouwen gistermiddag een zeer druk bezochte receptie. Vele vrien den en zakenrelaties maakten tevens van de gelegenheid gebruik een blik te werpen in de geheel opnieuw in gerichte verkoopruimten, waarin de nieuwste snufjes op overzichtelijke wijze opgesteld zyn. DAMES VAN HAAGWEG- KWARTIER MAAKTE UITSTAPJE. Vijftig dames van de Buurtver. „Haagwegkwartier' maakte Dinsdag een trip naar Volendam en Amster dam. 's Middags om één uur vertrok ken ze vanaf de Genestetsplein per autobus via Haarlem naar Volen dam waar na bezichtiging de thee met gebak werd gebruikt. Vandaar vertrok men naar Amsterdam waar men een rondwandeling maakte en de lunch gebruikte. Na zich in de speeltuin te Amstelveen vermaakt te hebben en de avond aldaar te heb ben doorgebracht, keerde de dames om ongeveer 11 uur in vrolijke stem ming terug. De leiding berustte bij de heren Pommer en Bronsgeest. Burgerlijke Stand Geboren: Robert Johannes, z. van J. A. T. Kroone en M. A. Glandorf; Wilfridus Augustinus Titus Ignatius Maria, z. van H J. Nijhuis en C. de Geus. Angenieta Suzanna Maria, d. van M. Deijn en A. Labordus: Mach- teld Margarete, d. van K H. Roes- singh en A M Land: Astrid Char- maine, d van P J. Kluts en J. Geuke: Alfred Hendricus, z. van S. Krez- mien en G. v d. Aar: Arendje Jan netje, d. van A. D. Haasnoot en A. Hoek; Carolina Ella Jacob, d. van D. Waasdorp en K. Ammeraal. Ondertrouwd: L. M. Reijden en H. J. Gerlings; H. J. van Stralen en C. J. van Dalen. P. Kuisen en A. Wols winkel; A. H. van Dijk en M. S. La- gerwij; B. van Hooidonk en M. Bon; C. van der Zeeuw en J. W. de Tomb^- P. Doeven en W. M. Serlie; C. en C. Sierat; C. H. Carton en J C. Lardé. J. Kat en L, W. Planje; J de Lange en J. F Snel; J. Oosterhof en C. Crispijn; M. W. van der Bent en A. van Altveer; J. P de Boer en W. A. Jagel; A. Segijn en L Mulder; J. I. Neuteboom en M. C. Brouwer. Overleden: D. Bavelaar weduwnaar 74 jaar. Bovendien hebben van en door onze eigen hoofdleidsters gespeelde pop penkast plezier gehad, 1167 kinde ren. U ziet dus, alles bij elkaar is er heel wat te doen geweest en hebben onze leiders(sters) het veel zwaar der en moeilijker gehad dan andere jaren omdat ze nu dikwijls hele da gen met de kinderen weg waren. Ze deden het echter met plezier en offervaardigheid. De leiding heeft daardoor een gro te verlichting van de dagtaak der ouders in de drukke vacantietijd. Als u bovenstaand relaas gelezen heeft, dan ziet u wel, waar onze fi nanciën voor een groot deel geble ven zijn. Daarom, degenen, die een aanvullende bijdrage willen geven kunnen dat nog steeds doen op gi ronummer 619360 op naam van mej. Snelderwaard, Maresingel 29a en bij de parochiële hoofdleiders(sters). Onze hartelijke dank er voor. Bovendien onze dank aan allen, die ons iets geschonken hebben. Namens het R.K. Sted. Co mité voor Vacantiebezighe- den: J. C. v. HAMEREN. PLAATSELIJKE PRUZEN- COMMISSIE. Naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, zal de plaatselijke prij- zencommissie bij besluit van B. en W. haar werkzaamheden met ingang van 1 September a.s. beëindigen B. en W. zijn van mening, dat er niet voldoende aanleiding meer bestaat de commissie te laten voortbestaan, aangezien de grote vakorganisaties reeds over advies-bureaux beschikken waar haar leden zich omtrent aange legenheden /an velerlei aard kunnen doen voorlichten. LEIDSE VARIA Dc Federatie van Klaverjaaver- enigingen is alweer aan haar eerste lustrum toe. Zaterdag a.s. zal de fe deratie haar kaarten volledig op tafel leggen, 's Middags een receptie van 3—5 uur in de recreatiezaal van de N.V. Holl. Constr. aan de Zoeter- woudseweg en in de avonduren als grote troef een feestavond in de Stadsgehoorzaal. Een tuinfeest met vele attrac ties ten behoeve van het speeltuin werk wordt Vrijdagavond om 19 uur geopend. De buurt- en speeltuinver. „Rondom de Maredijk" speelt voor gastvrouwe op het terrein van de vereniging aan de Maredijk. De pret zal niet tot de Vrijdagavond beperkt blijven. Ook Zaterdag heeft men nog gelegenheid van 2 tot het midder nachtelijk uur zijn steentje tot het zo nodige speeltuinwerk bij te dragen. In het schemer duister kort voor de dageraad aanbrak schoten in het duingebied aan de Zuidrand van Kat wijk aan Zee vanmorgen tientallen parachutelichten sissend naar de ruim in, die terug zwevende naar de aarde, een vurig geel-oranje licht ga ven, dat de omgeving hel verlichtte. Hier en daar zag men soldaten in ca- mouflagc-kleding in schuttersputten achter mitraillieurs zitten, die met takken deels aan het oog ontrokken waren. De laatste fase van de oefe ning „Vuurdoop", die het slot vorm de van de herhalingsoefeningen van de 44ste regimentsgroep was begon nen. Deze twee-daagse oefening stond onder leiding van luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, Neder lands territoriaal bevelhebber. De eerste hcrhalings- en tevens mo bilisatie-oefening van de in het na jaar van 1950 geformeerde gevechts groep kon als gevolg van de waters nood en de vorstperiode in het begin van dit jaar. pas nu d.w.z. 3 y, jaar na de demobilisatie van de soldaten, gehouden worden. „Vuurdoop" be gon gistermorgen toen de ca. 5.000 man met hun ruim 600 voertuigen uit de legerplaatsen Ede, Rucphen en Mill naar het verzamelgebied in het Gooise natuurseservaat bij Hilversum trokken. De 44ste regimentsgevechts groep was bij deze oefening le blau we partij en de tegenstanders was de naam groene partij gegeven. Valkenburg aangevallen. Verondersteld werd dat de groene partij ergens tegen de blauwe stellin gen was vastgelopen en nu om de weerstand te breken in het Westen van het land in de waterleiding duinen van Leiden een lucht landing met een niet op volledige sterkte zijnde brigade had uitge voerd. Weliswaar hadden de plaatse lijke blauwe eenheden actie gevoerd, doch zij waren er niet in geslaagd de situatie onder controle te krijgen. De groene party had zich meester ge maakt van het marine vliegkamp Valkenburg en de opdracht die de drie bataljons infanterie der 44ste re gimentsgevechtsgroep kregen was op de groene partij 't vliegveld te her overen en de tegenstanders te ver- dry ven. De 44ste regimentsgevechtsgroep, die bestemd is voor de territoriale verdediging, bestaan uit de staf met de stafcompagnie, drie bataljons in fanterie, een afdeling veld-artillerie, een verkenningsekadron, een zware mitrailleur en een zware mortier- j ment, een geneeskundige compagnie, I compagnie, een verbindingsdetache- een intendance-detachement, een technische dienst detachement, een compagnie commandotroepen, een transport en een verkeerspeloton. De genoemde verschillende eenheden zijn toegevoegd om het zoveel mogelijk onafhankelijk opereren mogelijk te maken. Agenda van Leiden Mater Amabilis school: spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.30—20.30 in de R K. Vak school aan het Galgewater. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2 y, eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 10—4 uur; 's Zondags 14 uur (Tot 19 September). Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang. BIOSCOPEN. Tot en met Donderdag a.s.t Lido: Peter Pan (alle leftijden). geprolongeerd. Casino: Alles goed, in de petoet (alle leeftijden). Luxor: Jolanda (14 jaar). Rex: Complot in de Tropen (14 jaar). Trianon: De vrolijke desparado's (14 jaar). De aanvangstyden van de biosco pen zUn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dienst der apotheken. avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te 'Leiden wordt van Za terdag 21 Augustus 8 uur waargeno men door: de Apotheek Nieuwe Rij>, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523 en dc Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8. Tel. 26274. In de duisternis. De voor deze oefening gevormde groene partij bestond uit een compag nie van het bewakingskorps Kon. landmacht, een compagnie ipariniers en twee compagnieën commandotroe pen. de bekende groene baretten; to taal ca. 450 man. Omdat de tegenstander het lucht- overwicht had, kon de verplaatsing van de blauwe troepen eerst geschie den na het invalen van de duisternis. En zo trokken in een dichte motre gen gisteravond omstreeks acht uur de eerste voertuigen over twee pa rallel lopende routes, de noordelijke „Nico" en de zuidelijke ..Zebra" ge doopt, naar het Westen Er werd ge reden met een snelheid van 20 km. per uur. Overal op de kruispunten stonden de wit gehelmde marechaus- see's om er voor te zorgen, dat de co lonnes en het burgerverkeer elkaar niet hinderden. De auto's reden nu met stadslichten, doch in oorlogstijd houdt elke chauffeur richting op een klein lamje onder de wagen van zijn voorganger. Dit collonnerijden is uitermate eentonig en vergt grote waakzaamheid van de chauffeurs, die voortdurend de snelheidsmeters in het oog moeten houden. AVONDSCHOOL Onze buitengewone resultaten, verzekeren veilige studie. Leslokalen: Vrouwenkerkhof 1 Leiden Dir.R. Meijs, Rijnzlchtweg 24, Tel. 20313 Oegstgeest. (Advertentie) Vrouwen houden genoeglijke klei-dineetjes I7XCUSEER MIJ, lezers en vooral lezeressen, dat ik ditmaal als keuken- piet moet optreden. Ja, een mens kan wat meemaken! Gelukkig ikan ik U mededelen dat ook op dit schijnbaar prozaiïsch terrein veel opvallende snufjes kunnen worden vermeld, die zelfs voor de Heren lezers interessant zullen zijn. Eerstens ga ik wat babbelen over enkele algemene toestanden om dan later een greep te doen in bijzonderheden. Het dagelijks maal is voor de eenvoudige doorsnee Oosterling van de Archipel een zeer gewichtig werk. Wij, Westerlingen versmaden ook niet het klokje van ons middagmaal. Sint Paulus drukte het veel ster ker uit en sprak van de buik, die sommigen tot nun god maakten, maar voor de Oosterling is dit dubbel het geval. In alle geval is het dage lijks maal voor hen, maar misschien dan voor de meesten van ons. een zeer belangrijk werk. Mogelyk stelt uw fantasie zich dus een gastmaal voor, waarover we wel eens hoofden bijvoorbeeld als we lazien over koning Salomon of andere grootheden, die hun gasten onthaalden op een schotel pauwentongen. Eigenaardig genoeg is dc dagelijkse tafel van de gewone man juist het tegenovergestelde! Feitelijk heeft de Oos terling geen smaak om rijk verzorgde gastmalen te kunnen appreciëren! Smaak is een vreemd ding en wordt als alle andere zintuigen verfynd door allerlei omstandigheden, waarbij klimaat, cuituur en vooruitgang, mode en aanleg een grote rol spelen. Ook wij vonden als kinderen roken iets akeligs en een slokje brandewijn namen we soms om ook eens als grote mensen te poseren, maar lekker? gelijk en rijst vormt altijd de hoofd schotel. Daarbij hoort noodzakelyk een „bijspijs", niet zozeer om alles smakelyk te maken, als wel om de rijst gemakkelijker te slikken. Bijspijs vormt dan ook voor de Oosterling een heel voornaam aan vulsel. De etikette vereist, dat de vrouw des huizes enige keren de gasten toeroept: „Er is geen bijspijs!" (t'ada lauk!). Deze uitroep is bedoeld als een betoon van nederigheid, om de gast te eren met de verontschul diging, dat voor hem een beter menu gepast zou zijn. Maar de gast mag ook niet nalaten openlyk te laten blyken, dat het maal werkelijk heer lijk is en dat is weer een pluim op de hoed van de gastvrouw. Geregeld hoort men uitroepen asie asie. wat zoveel betekent als: „Doet je best", flink eten!! Zoet is lekker De doorgaans eenvoudige, onge kunstelde Oosterling kent alleen de smaak van zoet wat iets lekkers betekent en bitter, dat ieder veraf schuwt. Een paar andere smaken als zuur, wrang enz. worden sporadisch gebruikt. Alleen zout behoort ook tot de gewenste, maar op zichzelf niet lekkere smaken. Een spijs is dus zoet of bitter en daarmee basta! Hier uit volgt dat een eigenlijke kok en keuken niet bestaan. De vrouwen ko ken en als het moet is iedereen, ook mannen, in staat alles klaar te ma ken. Ook geldt hier met recht het pittig oude spreukje: „Non multum, sed multa", (Geen qualiteit, maar quantiteit!). Geen vetgemest kalf. In het verre Oosten bestaan geen vetgemeste kalveren. Men zou zich hoogst verbaasd afvragen, waarom men het kleine kalf niet liet groeien tot een grote koe van dubbel ge wicht. Een ander uitvloeisel van de keuze van hoeveelheid boven kwa liteit is de typische gewoonte, om een drank in één teug te drinken. Dit is niet slechts het geval met wa ter, maar geldt voor alle dranken, ook de arak of inlandse rijstjenever, die in veel grotere hoeveelheden wordt uitgeschonken dan bij ons, en veelal een flinke drinkbeker vult. U zult het niet geloven, wat mij per soonlijk eens overkwam, dat nl. de rysttoddy mij werd aangeboden in een. waskom! De beleefdheid ver eist ook. dat men alles ledigt „ad fundum!" en daar dit te machtig was, liet ik een groot deel der on gewenste massa langs de kin naar beneden verdwijnen. Jong gewend. Nog een gevolg van de hoeveel- heidsidee is, dat bij feesten alle eet waren moeten worden weggewerkt. Hier speelt ook de Oosterse gastvrij heid haar parten. Gaat men op jacht ver van huis en wordt een groot stuk wild bemachtigd, dan roostert men het monster boven een vuur en dan begint een smulpartij, die tenslotte eindigt met de complete verzadiging der jagers. Dezen leggen zich te ruste en slapen soms een gehele dag door, totdat de maag weer tot normale af metingen is gedaald. U zult begrij pen, dat dit wel tot de uitzonderin gen behoort. Het gewone plattelands leven kent wel normale tijden van eten, maar toch levert het bosleven zoveel gelegenheid om en passant wat te bemachtigen en op te knabbe len, dat vooral de kinderen steeds met zogenaamde „potbellies" rondlo pen, dus met uitstekende dikke buik jes, die meer van veelheid dan smaak getuigen. Ja, Oost is Oost en West is West! Weinig omslag. Het grote verschil met ons Wester lingen komt ook sterk uit door de manieren. Ik moet hier de Chinezen uitzonderen, maar de gewone maaltij den der inheemsen worden in schalen of potten op matten geplaatst en daar hurkt men neer om het maal te ge bruiken. Meestal heeft men borden van allerlei vorm en ieder helpt zich met de spijzen, die hier en daar ge reed staan. De mannen eten geza menlijk en apart en eveneens zo de vrouwen. Vóór het maal reinigt ieder de vingers in een bakje water en dan neemt men met de vingers de rijst en de byspijs. Vorken, lepels of mes sen worden niet gebruikt. Ook de Chinezen eten zonder ons tafelgerei, doch zij nemen het voedsel tot zich met behulp van stokjes, waarmee men zeer behendig omspringt en die evenals ons tafelzilver in vaak prach tige kunstvormen worden vervaar digd. Plechtige stilte. Etenstyd leent zich niet voor veel conversatie en nog minder voor ern stige gesprekken, ofschoon men wel de nodige opmerkingen maakt of een kort geestigheidje met succes kan lanceren. Maar de maaltijd blyft een hoogst ernstige bezigheid, en wee degene, die het waagt deze plechtig heid te verstoren. De honden des hui zes, die soms hun neus te dicht wa gen bij deze gewichtige bezigheid, ondervinden dan ook de straf voor hun overmoed en hun wordt dan met een stuk hout terdege de les gelezen. Daar de smaak tot zulk een kleine omvang is beperkt, zult U dus aan stonds begrijpen, dat, althans bU de inlander, er geen sprake is va" ver schillende gerechten of schotels. Ont bijt, middagmaal en avondmaal zijn Vreemdsoortig voedsel. Plaatsgebrek noodzaakt mij tot een beknopte opsomming. Het Oosten is een visland en daarom bepaalt zich het eenvoudig maal tot rijst en ge zouten vis, die even in een pan wordt geroosterd. Bladjan of vispastei wordt veel ge bruikt Het is een bijspijs voor armen die toch iets „hartigs" willen hebben De lucht is ondragelijk en de kwali teit onbetrouwbaar. Ook figuurlijk staat het „Bladjan" in slechte geur, want het woord dient als algemeen bekend scheldwoord. Jonge blaadjes van allerlei wild groeiende gewas sen vormen veelal de goedkope groenten. Alle groenten worden een voudig in water gekookt zonder meer. Wat werkelijk een smakelijke groente vormt zijn de toppen van sommige palmen, als de kokospalm en de sagopalm. Ze hebben iets weg van onze bloemkool. Gerookte houtwormen! Melk en zuivelproducten als kaas zijn ongewilde artikelen en de na tuurmens heeft zelfs een geweldige afkeer ervan, behalve wanneer hij bij de Chinese „koffiewinkel" ge woon is een kop koffie te drinken. Deze koffie is rijkelijk gemengd met gecondenseerde blikkenmelk met sui ker. Houtwormen, die in zekere bomen worden gekweekt en bij een lengte van een decimeter worden gerookt zijn een delicatesse en werkelyk sma ken ze als rookvlees, in tegénstelling met hun neven, de dikke sagowor- men, die als gekookte byspijs mij nooit konden bekoren. Iets voor de spaarzame huismoe der is misschien vruchtenjam, die zonder suiker eenvoudig als een worst wordt gerookt. Dit smaakt werkelyk heel goed. Tenslotte nog dit: Wist U, dat de Oosterse vrouwen soms onder elkaar een klei-dineetje gebruiken. Klei: Neen geen zetfout voor brij. maar echte stukjes zware vette klei! Het gebruik van klei is verbreid over Oceanië, India en ook in Afrika. Wij houden meer van biefstuk met kleiaardappelen. Ja, smaken verschillen! TOENG EIENG FOE. ER WORDT HARD AAN GEWERKT ER IS momenteel gewoon een wed loop aan de gang, wie het eerst de maan zal bereiken of misschien een ruimte station zal aanbrengen. In de Verenigde Staten is men met grootse plannen bezig, waarin de heer Werner vou Braun, de uitvin der van de V 1, een belangrijke rol speelt. De Amerikanen hebben hem indertijd naar Amerika weten te ha len en voor een groot deel draait hun werk op het gebied van raketten- bouw en ruimtevaart op deze Duitse technicus, Werner von Braun heeft reeds een uitgebreide theorie ontwikkeld en plannen gemaakt voor de bouw van een ruimtestation, dat de naam zou krijgen van „Halte Halfweg". Door middel van speciale vrachtraketten zouden de delen van dit station tot op zeer grote hoogte worden ge bracht, waar zij zouden blyven zwe ven en daar door technici in elkaar konden worden gezet totdat het ge heel het station zou vormen. Dit station zou vele voordelen op leveren en wel twee van groot be lang namelyk: ten eerste zou het een tussenstation kunnen worden voor het bereiken van de maand. De even tuele ruimte vaarders zouden hier een tussenlandding kunnen maken, waardoor de reis naar de maan een voudiger zou worden en ten tweede zou men van „Halte Halfweg", de gehele wereld kunnen observeren, hetgeen van zeer grote militaire bete kenis zou kunnen zijn. De Amerikanen hebben een zeer groot vertrouwen in deze toekomst beelden en er zijn verscheideen reis. bureaux, die reeds boekingen noteer den voor toekomstige reizen naar Halfweg, de maan, Venus, Mars en andere planeten OOK IN het oude Europa zit men niet stil en in verscheidene landen zijn reeds verenigingen voor ruimte vaart opgericht, die de toekomstige mogelijkheden bestuderen en ontwer pen maken voor ruimteschepen, cos- tuums en alles wat hiermede samen hangt. In centraal Europa zijn ongeveer honderdvyftig man bezig een reis naar de maan voor te bereiden. On der hen bevinden zich grote technici en andere mannen van de weten schap, die alles in het werk stellen om de plannen zo uit te werken, dat met spoed aan een dergelijke onder neming begonnen kan worden en de grootst mogelijke kans op succes aan wezig zal zijn. Aan de kleinste klei nigheden wordt gedacht, want ook hiervan hangt het welslagen van de onderneming af. Dat een en ander ook tot andere ontwikkelingen kan leiden, moge blyken uit het feit, dat de man onder wiens leiding in de oorlog de V 2 werd gebouwd en die ook zijn ge dachten laat gaan over de toekomsti ge ruimtevaart, nu met een ontwerp komt van een raket, met aanhangend luchtschip, die in staat zal zyn in twee uur de mens van Londen naar Tokio te brengen. DE ENIGE plaats op aarde waar van met niets hoort over ruimtevaart en dergelijke, is de Sowjet-Unie Niets lekt er uit van eventuele plan nen, die men daar uitbroedt. Men kan er echter wel zeker van zijn. dat daar ook hard aan een soortgelijk project gewerkt wordt en dat de Russen, met de hulp van de Duitse technici en geleerden, die zij naar de Sowjet- Unie hebben weten te transporteren, in staat moeten worden geacht tot prestaties op het gebied van de ruim tevaart. Hoe de zaken er daar voorstaan, weten we echter niet, maar wij zou den ons niet behoeven te verwonde ren, wanneer men plotseling van een reis zou horen. Het is over de gehele wereld een ware wedloop en wie de eerste zal zijn, valt nog niet te bezien, maar laten wij vooral de zwijgende Russen niet onderschatten. Laatste Berichten VARGAS' SCHOONZUSTER VAN SCHRIK GESTORVEN. Darcy Vargas, een schoonzuster van de gister overleden Braziliaanse president, is van schrik gestorven toen zij het bericht over de zelfmoord van haar zwager vernam. BRITS VRACHTSCHIP BESCHOTEN. Gisteravond is het 967 ton meten de Britse vrachtschip „Inchkilda" door een kustbatterij op een der eilanden in de straat van Formosa beschoten. Dit is medegedeeld door agenten van de betrokken rederij te Hongkong. Er zijn geen slachtoffers. Het schip is ook niet beschadigd. PRONK WON TWEEDE STAYERS MANCHE IN WUPPERTAL. De uitslag van de tweede manche van het wereldkampioenschap achter grote motoren luidt: 1. Jan Pronk (Nederl.) 100 km. in 1 uur 21 min. 55.17 sec. Gemiddelde uursnelheid 73.252 km. 2. Gueugnet (Frankr.) op 1200 m. 3. Martino (Italië) op 300 m. 4. Michaux (België) op 380 m. 5. Kittsteiner (Duitsl.) op 420 m. 6. Kunst (Nederl.) op 5 ronden. 7 French (Australië) op 7 ronden. Von Bueren (Zwits.) staakte na 33 ronden de stryd. De eerste zes plaatsen zich in de finale van Donderdagavond. Marktberichten WOERDEN, 25 Aug. Kaas. Aan gevoerd 238 partijen. Pryzen: eerste soort 2.082 15, tweede soort f 2 01 2.07. extra kwaliteit tot f 2.30 per kg. De handel was matig. LEIDSCHENDAM 24 Aug. Groente Sla A. 6.30—9.10; Sla B 3.00 4.70; Stoofsla 1216 ct„ Komkom mers A 3946 ct, idem B 3440 ct.. idem C 2933 ct.. idem kram 4048 ct., Spinazie 1833 ct„ Postelein 17 25ct„ Snijbonen 631.00 ct., Princes- sebonen 5884 ct., Pronkbonen 39 47 ct., Duitse bonen 3741 ct„ To maten 7.809.10; Bloemkool A 3850 ct., idem B 28—37 et., Meloe nen 3086 ct., Peen 26—33 ct„ Pa prika 56 ct.. Perzieken 1026 ct-, rode kool 25—30 ct„ Appelen 10— 17 ct. TFR AAR, 24 Aug. Groente. Augurken: FUn 1.81, fynbasterd 1.51. basterd 9ó ct., grof A. 98 ct., grof 1, 95—97 ct.. CD 83—87 ct, idem afw. 53 ct., E. 64 ct. idem afw. 31 ct.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3